Vrees dat het vak lichamelijke opvoeding weer ten onder gaat De Valk Nieuwe attracties bij molemmiseum VW wil meer aandacht voor de Pilgrim Fathers Ruim een derde van patiënten ondervoed Bezwaren tegen bouw van aula met crematorium bij Rhijnhof LEIDEN DINSDAG 27 JUNI 1989 Burgerlijke Stand LEIOEN - Geboren: Elisa Clazina, dv. P. van Doorn en J.A.C.M. Hoogeveen. Mandy Thea- dora Elisabeth Maria. dv. GJ.P. van Leeuwen en P.P.M. Blom; Ru0oHus Arnold us, zv. R.N.A. van Nobeien en M.A.H. Heemskerk; Sil, zv. M.M. Fnssen en A.A.M. Benters; Maartje Eliza beth, dv. G. Spaargaren en E.P. Mosselaar; Jort Klaas Willem, zv. R. Statema en H.A.G. Pasechier; Fleur Maria, dv. P.P.R.Q.M. Da niels en I.M. Bogaert; Jonathan, zv. M. Polet; Niall Conor, zv. J.C.M. Berkhout en N.C. Byr ne; Luuk Comelis. zv. J.C. Marijt en J.C. van Roon; Dirk. zv. D. van der Plas en M.D. van der Plas; Deeirée Petronella. dv. P Roelandse en P.H.L WaHaart. LEIDEN - De VW wil de komende tijd meer aandacht besteden aan de Pilgrim Fathers. Daarmee hoopt de vereniging, na het bezoek van de Amerikaanse president Bush volgende maand aan deze stad. meer toe risten uit de Verenigde Staten naar Leiden te lokken. De VW zal tij dens het bezoek van de president onder meer een groot aantal folders uitreiken waarin aandacht wordt besteed aan de 'sporen' die deze vluchtelingen in Leiden hebben achtergelaten. Het bezoek dat Bush de 17de juli aan Leiden brengt staat in het teken van de Pilgrim Fathers; een groep puriteinen die vanwege hun geloof Engeland moesten ontvluchten en in 1620 vanuit Leiden zijn uitgewe ken naar Amerika. De Pilgrim Fathers hebben een belangrijke rol ge speeld bij de totstandkoming van de Verenigde Staten. Voorzitter F. Portheine van de VW is uitermate gelukkig met het bezoek van de Amerikaanse president. "Het betekent dat Leiden een geweldige promotie krijgt in de Verenigde Staten". Volgens Portheine is het echter wel noodzakelijk dat Leiden het bezoek een publicitaire 'foUow-yp' geeft. De VW heeft inmiddels bij het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) er op aangedrongen in de toeristische propagan da meer aandacht te schenken aan de Pilgrim Fathers. De VW zelf heeft een toeristische Pilgrim-route door de stad uitgezet. Portheine gelooft dat het bezoek van Bush een 'geweldig' aantal Amerikanen naar Leiden zal trekken. "Die paar uitzendingen van ont- bijtelevisie over Nederland hebben de belangstelling al aantoonbaar vergroot. Daarbij is Nederland toevallig voor Amerikanen één van de goedkoopste vakantielanden in Europa". Aanleg van terras en bouw Ideine rosmolen Ook omdat er volgens hem niet zoveel van dergelijke molens meer zijn, is de rosmolen een aar dige kans voor De Valk om het aantal bezienswaardigheden te vergroten. Overwogen wordt om zo nu en dan by wijze van demon stratie een paard aan de molen aan het werk te zetten. Van der Lelie kreeg voor zijn plannetje steun van de gemeente lijke directie ruimtelijke orde ning en stadsvernieuwing, die het wat aanpaste en uitbreidde. Van der Lelie: "Voor ons plan dachten we aan één gebouw voor de ros molen en een horeca-voorziening. Nu is er voor de bezoekers name lijk alleen een koffie-automaat. Maar de gemeente vond de plek aan de kant van de Beestenmarkt die wij hadden uitgekozen min der geschikt, vooral omdat dan een aantal mooie meidoorns zou moeten worden gekapt. Nu is het hele plan iets verplaatst en ko men molen en horeca los van el kaar te staan". Bij 'horeca' moet, benadrukt Van der Lee, niet aan iets groots en commercieels worden ge dacht. "Dat zouden we met het personeel ook niet kunnen be happen. Wat de bediening betreft denken we aan het werven van een contingent vrijwilligers, zoals de Vereniging van Vrienden die de Lakenhal heeft". De gemeente zag volgens stede- bouwkundige J.C.F.D. Piret in het plannetje van het molenmu seum een mooie gelegenheid "de aantrekkelijkheid van het gebied te vergroten. Bij een kantorenge- bied als dit - op het Schuttersveld wordt volop gebouwd, het station wordt vernieuwd - hoort een soort uitloop naar de stad, iets van 'middagpauze-vertier'. Anders kan een bedrijf net zo goed in een polder in Zoeterwoude gaan zit ten. Met de Leidse Salon, het mu seum van Volkenkunde én de molen met terras heb je een leuk stadswandelingetje". Als het plan wordt gerealiseerd, krijgt het mu seum er aan de kant van de Rijns- burgersingel een ingang by. Die leidt dan naar een nu geheel over woekerde trap, die op zijn beurt naar het aan te leggen terras voert. Gelijktrekken taxitarieven uitgesteld LEIDEN De taxitarieven .in deze regio worden voorlopig nog niet ge lijkgeschakeld. De provinciale com missie taxivervoer heeft gisteren een besluit hierover met enkele maanden uitgesteld. De commissie deed dit omdat nog onvoldoende duidelijk is welk tarief voor alle be trokkenen het meest aanvaardbaar De taxicommissie wil in deze re gio een eenheidstarief invoeren, zoals ook in veel andere gebieden in Nederland inmiddels het geval is. Nu hanteren de verschillende taxi bedrijven in deze regio nog zeer uit eenlopende ritprijzen. Het is de be doeling dat bij de invoering van het eenheidstarief ook het nachttarief vervalt. Het bureau NEA doet in opdracht van de commissie voorstellen over een dergelijk eenheidstarief. Die voorstellen worden echter niet voor het eind van dit jaar verwacht. Om toch al een begin te maken, wilde de taxicommissie alvast een voorlopig tarief invoeren. Dat stuitte echter op bezwaar van de taxi-onderne mers. Die moeten dan in korte tyd twee keer hun taximeters aanpas sen, hetgeen een kostbaar karwei is. En daar voelen ze niets voor. Het probleem zou nog kunnen worden omzeild als de onderne mers zelf al een prijs zouden hebben afgesproken. Het ligt dan voor de hand dat dat ook het uiteindelijke tarief wordt. De taxibedrijven heb ben hierover echter nog geen be sprekingen gevoerd. De commissie besloot hierop het besluit over ge lijkschakeling van de tarieven uit te stellen tot na de zomervakantie. Leidse afdeling voor sportleraren KVLO bestaat 40 jaar Hotelboekingen via VW Leiden flink gedaald LEIDEN - De VW speelt een steeds kleinere rol in de hotelbe middeling in Leiden. Het aantal ver zoeken dat het VW-kantoor bin nenkreeg voor een hotelboeking is vorig jaar in vergelijking met 1987 bijna gehalveerd. In 1987 deden nog ruim 2200 mensen hiervoor een be roep op de toeristenorganisatie. Vo rig jaar waren dat er slechts ruim 1200. Voorzitter F. Portheine van de Leidse VW begrijpt hieruit dat de toeristen steeds 'zelfstandiger' wor den. "Men doet niet meer vanzelf sprekend een beroep op de VW, maar trekt er zelf op uit". Voorts ne men touroperators een steeds gro ter aandeel van de toeristische markt in. "En die kloppen niet by de VW aan, maar maken zelf af spraken met hotels". Ook op enkele andere terreinen, zoals bij theaterbemiddeling en het verstrekken van inlichtingen aan toeristen, is de rol van de VVV vorig jaar teruggedrongen, zij het overi gens aanmerkèlijk minder dan bij de hotelbemiddeling. Voorzitter Portheine voorziet hierdoor geen grote financiële problemen op voor waarde dat de VW er in slaagt an dere bronnen van inkomsten aan te boren. Daartoe zal dit jaar het kan toor van de VW aan het Stations plein worden verbouwd, waardoor meer mogelijkheden ontstaan aller lei artikelen te verkopen, een plan dat de vereniging trouwens al gerui me tijd op stapel heeft staan. LEIDEN - Molenmu De Valk heeft er waarschijn lijk binnen afzienbare tijd twee attracties bij: een com plete rosmolen 'uit het begin van deze eeuw en een terras. Het terras, zo'n tien bij vier meter groot, wordt aangelegd aan de kant van de Rijnsbur- gersingel, de rosmolen komt daarnaast onder een afdak te staan. Met de uitbreiding, die gepaard gaat met verbeteringen aan het groen in de omgeving, is een be drag gemoeid van ongeveer 60.000 gulden. Als B en W en de deelcommissie De Valk van de raadscommissie voor cultuur, volksgezondheid en groen in stemmen met het plan en de kos ten, wordt aan het eind van de zo mer met de uitvoering daarvan begonnen. Volgens chef openba re werken van de gemeente W. van Stigt bekijkt de gemeente de mogelijkheden om een en ander als werkgelegenheidsproject Voor een aantal jongeren (Jeugd werkgarantieplan) aan te merken. De rosmolen is volgens De Valk-beheerder Hennie van der Lelie al sinds het begin van de ja ren '70 in het bezit van het muse um. Zo liggen de drie. maalstelen die erbij horen al lang bij de mo len. "De Valk heeft de rosmolen, waarmee grondstoffen voor bus kruit werden gemalen en die werd voortbewogen door een paard, destijds gekregen van het Legermuseum. Er is toen gezocht naar manieren om de molen op te stellen, maar dat is niks gewor den. Niet in de laatste plaats van wege de financiën. De molen is namelijk voor een groot deel van hout en moet dus onder een afdak staan, en dat kost geld. In de tus sentijd zijn de onderdelen op ver schillende plaatsen opgeslagen, zoals de Lakenhal en de Stads- timmerwerf, en in de vergetel heid geraakt. Ma,ar bij de ontrui ming van de werf vanwege de res tauratie kwam hij weer boven wa ter". Waarna Van der Lelie het werk van zijn voorgangers voortzette: proberen de ongeveer drie meter De uit het Legermu n ajkomstige rosmolen wordt ba bij molen De Valk opnieuw opgebouwd. hoge rosmolen, officieel koller- molen geheten, een permanent en zichtbaar plaatsje te geven. "Door de verplaatsingen zijn in de loop der tyd wel veel onderdelen ver loren gegaan, vooral de ijzeren. Die zijn wellicht bij de sloper be land. Maar we hebben goede af beeldingen van de molen, dus het moet niet moeilijk zijn hem weer compleet te krijgen", aldus de be heerder. LEIDEN - De grootste veran dering: lichamelijke opvoeding heeft zich in het onderwijs een speciale plaats verworven en hangt er anders dan vroeger niet alleen maar een beetje bij. De grootste zorg: dat die ver worvenheid weer ten onder gaat door de bezuinigingen die minister Deetman in het vakon derwijs (zoals lichamelijke oefe ning) voorstaat. Tevredenheid over wat is bereikt en strijdlust over wat nog bevochten moet worden heerst er bij de Leidse afdeling van de Koninklijke Vereni ging voor Leraren in de Lichamelij ke Opvoeding. De afdeling, die de belangen behartigt van zo'n 300 leerkrachten lichamelijke opvoe ding in 34 gemeenten in de regio's Leiden, Alphen aan den Rijn en Duin- en Bollenstreek, is dit jaar 40 geworden. Aanleiding voor een ge sprek met een aantal bestuursleden over wat doorgaans als één van de leukste, dan wel meest spijbelge- voelige vakken geldt. "Je moet ook tegen de wind en het verkeer in kunnen schreeuwen". Secretaris Meelis Stauttener en bestuurslid Jack van Duijn van de Leidse KLVO-afdeling over de in- Hoofd dienst diëtiek van AZL: LEIDEN - Bij 35 tot 45 procent van de patiënten in ziekenhuizen komt ondervoeding voor. Het gevolg hiervan is dat opnames langer du ren en dat de kwaliteit van het leven vermindert. Door de voedingstoe stand van de patiënten te meten kan er sneller bij ondervoeding ingegre pen worden om de situatie te verbe teren. Dit stelt M. 't Hart-Eerdmans, hoofd van de dienst diëtiek van het Academisch Ziekenhuis, in een in terview met Cicero. Bij opname in een ziekenhuis komt het volgens 't Hart vaak voor dat mensen door slechte eetge woontes een totaal gebrek hebben aan voedingsstoffen. Het gaat daar bij om tekorten aan vitamines, mi neralen, eiwitten en kalk. Hierdoor hebben patiënten te weinig reser- Fransen lichten elkaar in Nederland op LEIDEN - Vier Fransen zijn door landgenoten in Leiden opgelicht voor een bedrag van 650 gulden. De vier kwamen hun landgenoten, een man, vrouw en kind, tegen. Het ge zin vertelde dat al hun geld was ge stolen en dat ze verbleven in het Amsterdamse Holiday Inn. De vier gaven 650 gulden. Omdat ze later toch twijfelden aan het verhaal, gingen ze naar de Leidse politie. Eén telefoontje naar het Amsterdamse hotel maakte dui delijk dat het gezin daar nooit had gelogeerd-. ves in het lichaam om bijvoorbeeld de gevolgen van een operatie goed te verwerken. Infecties komen bij ondervoeding eerder voor. Tevens duurt de herstelperiode van slecht gevoede patiënten veel langer dan van gezonde patiënten. Op dit moment werkt in het Aca demisch Ziekenhuis een commissie van chirurgen, internisten, diëtis ten, apothekers en voedingsdes kundigen aan een checklist voor het bepalen van de voedingstoestand. Bij opname wordt gekeken naar'het lichaamsgewicht en naar biochemi sche bepalingen in het lichaam. Volgens 't Hart kan deze controle in een paar minuten geschieden en „weinig extra kosten met zich mee brengen. Controle van de voedingstoe stand kan op die manier volgens 't Hart het ziekenhuis veel geld bespa ren. Goed gevoede patiënten bekor ten het aantal opnamedagen en ver kleinen het aantal extra behande lingen. Naast de financiële voorde len, is het volgens 't Hart ook zo dat patiënten die goed gevoed zijn zich veel beter voelen. "We maken ons de laatste tijd terecht zorgen om het kwaliteit van het bestaan. Door er voor te zorgen dat patiënten genoeg reserves in het lichaam hebben, kan het verblijf in een ziekenhuis een stuk minder onplezierig worden", aldus 't Hart-Eerdmans. Zij verwacht dat in het jaar 2000 van alle patiënten de voedingstoe stand gemeten wordt. Ondervoede patiënten die een behandeling in het ziekenhuis ondergaan zal dan een zeldzaamheid zijn. Volgens 't Hart moeten in de toekomst veel pa tiënten via sonde of infuus worden gevoed. houdelijke veranderingen in het li chamelijke opvoeding-onderwijs of, zoals het tegenwoordig heet, de bewegingsleer: "Gymnastiek was vroeger vooral: toestellen, één strek, twee strek en samen marche ren. Nu is er een groter scala aan spelen. Spel heeft in de lichamelijke opvoeding de laatste jaren een enor me vlucht genomen. Dat is ten kos te gegaan van turnen. Was de verde ling eerst 70 procent turnen, 20 pro cent atletiek en 10 procent spel, dan is die nu 40 procent turnen, 40 pro cent spel en 20 procent atletiek. Maar veel leerlingen vinden turnen toch wel heel leuk". door Simone van Driel "Die verschuiving heeft te maken met de veranderingen in de huidige bewegingscultuur en het zoeken naar mogelijkheden om de motiva tie van leerlingen op gang te hou den. Bijna elke school heeft nu haar eigen triathlon, er worden weekein den skiën, kanoën en wat al meer georganiseerd. Spel geeft ook veel meer een ingang naar sport buiten school, waarbij de samenwerking die wij hebben met de Leidse sport verenigingen een belangrijke rol speelt. Zij vragen ons of ze een cur sus mogen organiseren, bijvoor beeld hockey of rugby. Het is mooi als vervolgens een paar leerlingen voor zo'n sport enthousiast worden en zich bij een club aanmelden". "We zijn geen vakbond", zegt Staut tener, "maar een vakvereniging. We proberen ons vak te promoten". Een mooi, volwaardig vak. Vandaar dat de vereniging niet zo blij is met het gegeven dat studenten van de pedagogische academies de be voegdheid hebben om gymnastiek onderwijs te geven op de basisscho len. "Het is namelijk een vrij minima le opleiding", stelt bestuurslid Ber- nadette van der Meer. "De sportaca- demie duurt vier jaar". Stauttener: "Mensen van de pabo mogen soms met twintig uur opleiding al gymon- derwijs geven. Wij vinden dat de twee keer drie kwartier die een school aan lichamelijke opvoeding moet geven, helemaal door een vak leerkracht moet worden gegeven. Daar maken we ons sterk voor. En je mag ook hopen dat dat lukt om dat na 1992 er wel een tekort aan on derwijskrachten, maar niet aan gymnastiekleerkrachten zal zijn". "Dat blijft toch één van de pun ten", zegt Van Duijn. "Er zijn veel collega's die zeggen: ach, die gymle- waaronder sommigen gebukt gaan. aantal uren dat z lekker op zo'n veld of derdaad, heel de dag op Het bijna voltallige bestuur van de jubilerende vakvereniging voor leerkrachten lichamelijke opvoeding KLVO: Joke Augustinus-Ladan, Remco van Montare, Meelis Stauttener, Jack van Duijn en Bernadette van der Meer. "Meer spel, minder turnen". <r0to Jan Holvast) wijt collega-bestuurslid Van Duijn Volgens de secretaris doet zich al de ten die de Leidse afdeling 'bedient', puberteitscrisis" tendens voor dat scholen voor het voldoende accommodatie om te i vakonderwijs sporten en gymnastiekonderwijs te heel de dag Wat niet wegneemt dat in de toe- mogen besteden, steeds vaker een geven. Nog wel, stelt hij echter r zwembad. In- komst lichamelijke opvoeding mo- docent lichamelijke opvoeding ver- drukkelijk wat Leiden betreft. Hy gelijk een (verplicht) examenvak kiezen boven iemand die kinderen ziet het namelijk somber i veld. brandt wel de zon wordt in het voortgezet onderwijs, tekenen, zingen of muziek bij- neer het individueel sporten - de door je hoofd". Stauttener: "En je Stauttener juicht dat toe en weet brengt. Hetgeen alle drie de be- trimcultus - uit de gratie raakt en het verkeer zich daarin door ongeveer de helft stuursleden verklaren door "beter mensen zich weer massaal bij clubs al zijn collega's in het land ge- inzicht in het nut van beweging". gaan aanmelden. "De gemeente is steund. Voor de overigen hoeft het hevig aan het bouwen op verschil- moet tegen de wind in schreeuwen. Dat is heel end". Door kinderen wordt de weke- volgens hem niet. "Maar het lijkse gymtyd op verschillende wij- gewaardeerd. De ervaring i Bernadette van der Meer wijst in lende sportvelden in de stad. Op pa veel meer erkenning voor het be- dit verband op de situatie in Den pier is er op dit moment minder lang van dit vak betekenen. Er Haag waar kinderen bij wijze van ruimte nodig, maar als de situatie Van der Meer is dat kinderen op de wordt zelfs aan gedacht om bij de proef elke dag gym krijgen. En wat verandert, staat het overal barstens- basisschool meestal staan te trappe- toelating tot de opleiding voor fy- blijkt: aan hun resultaten is niet af vol huizen en is er geen veld meer len om de zaal te mogen betreden, siotherapie of gezondheidskunde, te meten dat ze de taal- of rekenles over. Die zullen dan buiten de stad Het hiermee staand a scholen schril contrast verplicht te stellen dat een leerling die ze hierdoor minder krijgen, r onder leerlingen van in bewegingsleer examen heeft ge- voortgezet onderwijs, daan". r moeten worden aangelegd. En Ze kunnen zich door zo'n dage- als alle scholen hun vakuren aan li- lijkse portie beweging daarentegen chamelijk onderwijs gaan besteden, beter concentreren. Stauttener: is het de vraag of de gymzalen die "Hier geldt, denk ik: eerst grijpen, her en der worden gesloten of gepri- dan begrijpen. Eerst een rondje lo- vatiseerd omdat het enorm scala pen, dan kunnen ze er ook één teke- aan gymnastiekverenigingen in nen". Leiden is verdwenen, wel heropend Volgens hem is er in de gemeen- kunnen worden". LEIDEN - Tegen de komst van een crematorium bij de begraafplaats Rhijnhof zijn bezwaren ingediend door de volkstuinvereniging Veld- heim en de vereniging van huiseige naren Koppelstein, de wijk die tus sen Smaragdlaan en Hoge Morsweg ligt. Beide bezwaarmakers tegen de aanvraag voor een hinderwetver gunning hebben niets tegen de ge kozen locatie voor het crematori um, maar willen maatregelen om eventuele overlast tegen te gaan. Het crematorium moet komen tussen het volkstuincomplex Veld- heim en de huidige begraafplaats. Het is de bedoeling dat bij het cre matorium, waar jaarlijks tussen de zes- en zevenhonderd crematies moeten plaatshebben, een nieuwe aula komt, die tevens wordt ge bruikt voor de begraafplaats. Zowel het crematorium als de begraaf plaats worden ontsloten via een nieuwe weg die aansluit op de Haagse Schouwweg. De volkstuinders willen goede groenvoorziening zodat het crema torium en de aula niet vanaf Veld- heim kunnen worden gezien. "Als die er komt, dan hebben wij geen bezwaar meer tegen het crematori um. Of er moet zoveel vuiligheid uit de pijp komen dat we als volkstuin ders beter kunnen verdwijnen", zegt bestuurslid Vermolen. Dezelfde opmerking komt uit de mond van mevrouw Kruit, be stuurslid van de vereniging van huiseigenaren Koppelstein. "Op zich hebben wij geen bezwaar tegen het crematorium op deze plaats, maar wij zijn bang voor stankover last en een toename van het verkeer. We hebben nu het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen in de wijk erbij gekregen en het is de bedoe ling dat in het crematorium 700 cre maties per jaar plaatshebben. Dat betekent toch twee crematies per dag", zegt Kruit. De vereniging is met de gemeente in gesprek over de verkeerssituatie in de wijk. "De Haagse Schouwweg is voor ons een knelpunt", zo stelt Kruit. Maar ook de vereniging van huiseigenaren benadrukt haar be zwaren in te trekken als wordt tege moet gekomen aan de verkeerspro blemen en eventuele stankoverlast. Er is door de gemeente Leiden nog geen beslissing genomen over de aangevraagde hinderwetvergun ning. "We zijn op dit moment aan het bekijken aan welke voorschrif ten een crematorium moet vol doen", aldus milieu-ambtenaar Ket- tenis.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13