TAD LEIDEN Tienduizend Leidenaars in polonaise door binnenstad Minerva wil overlast zoveel mogelijk beperken Brand in feesthal Minerva Recordpoging voor Guinnessbook tijdens Lakenfeesten s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 27 JUNI 1989 ■IB WÊ Vuurwapens en munitie in beslag genomen LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond in een woning aan de Rijnsburgersingel zes kogelgewe ren, twee pistolen, een revolver en een flink aantal dozen munitie in beslag genomen. De eigenaar, een 31-jarige Leidenaar, is aangehou den. De politie ging naar de woning nadat er een melding over een schot was gekomen. De man bleek een wapen te hebben afgevuurd om aandacht te trekken. Hij was in het bezit van vergunningen voor twee kogelgeweren en een pistool. Twee van de andere geweren zijn antiek. Dorst... LEIDEN - Een grote ruit van de Hoogvliet-supermarkt aan het Le vendaal is afgelopen nacht inge gooid. De dader heeft twee flessen whisky uit een schap meegenomen. Actie van Vereniging Dierenzorg LEIDEN - Vereniging Dieren zorg Leiden en Omstreken bood gistermiddag 1159 handteke ningen aan aan de wethouders Bordewijk (financiën) en Kuij- ers (reiniging en groenvoorzie ningen). Deze handtekeningen ondersteunen de twee bezwaar schriften die de vereniging in diende tegen 'hondonvriendelij- ke' maatregelen. Het eerste bezwaarschrift richt zich tegen de verhoging van de hondenbelasting van 92 naar 112 gulden. Het tweede protesteert tegen het aanlijnge- bod, het plaatsen van wildroos- ters en afsluiten van parken voor honden. Deze maatregelen komen voort uit de nota Schone Stad en zijn bedoeld om de over last van hondepoep tegen te gaan. Op de foto neemt Kuijers de bezwaarschriften in ont vangst, met links voorzitter Bar bara Verhoeve van Dierenzorg en rechts Marianne Oudshoorn. (foto Jan Holvast) LEIDEN - In de hal van de voorma lige groenteveiling, waar de studen tenvereniging Minerva volop bezig is met de voorbereidingen van het jubileumfeest, is afgelopen nacht brand uitgebroken. Een deel van het podium, gordijnen en andere delen van de aankleding ging in vlammen op. De schade is beperkt gebleven omdat de brandweer snel werd gewaarschuwd door studen ten die in de hal sliepen en wakker werden van de brand. Volgens een woordvoerster van Minerva kan het feest in de hal dat volgende week vrijdag begint gewoon doorgang vinden. De brand is vermoedelijk ont staan door kortsluiting. Volgens een woordvoerder van de politie ge bruikten studenten via verleng snoeren stroom van een nabij gele gen gebouw en is mogelijk daarin kortsluiting ontstaan. Ook een woordvoerder van de brandweer denkt dat kortsluiting de oorzaak is, al zal onderzoek dat nog definitief moeten uitwijzen. Een woordvoerster van de stu denten ontkent echter dat kortslui ting de oorzaak is. Volgens haar is dat onmogelijk omdat de studenten eigenmachtig geen elektriciteit hebben aangelegd. "We gebruiken de stroom van de kantoren slechts om de kantoren te verlichten. Voor de lichten in de hal hebben we ver lengsnoeren gebruikt. Maar van nacht was er geen stroom in de hal. Voor het feest zelf wordt door een bedrijf elektriciteitsleidingen aan gelegd. Dat gebeurt in overleg met het energiebedrijf', aldus de woordvoerster die vermoedt dat een brandende peuk de oorzaak is geweest van de brand. Explosieve poffertjes LEIDEN - Twee Leidenaars, een 22- jarige man en een 19-jarige vrouw, zijn afgelopen nacht aangehouden in de poffertjestent aan de Lammer markt. De twee waren de tent bin nengegaan om poffertjes te bakken en hadden daarbij zes gaspitten opengedraaid, waarvan er slechts twee brandden. Omdat de politie onmiddellijk de hoofdkraan dicht draaide, kon een explosie worden voorkomen. LEIDEN - Doorgaans gaan Lei denaars alleen op 3 oktober uit hun bol en zijn ze alleen dan be reid een ouderwetse polonaise te lopen. Dat moet wel verande ren wil de aanval die vrijdag 7 juli om 18.00 uur op Guinness- wereldrecord 'langste polonai se' slagen. Als het echter aan de organisatie ligt hossen straks maar liefst 10.000 mensen het record aan flarden. door Meindert van der Kaaij Het initiatief is afkomstig van stu dentenvereniging Minerva. Psycho logiestudente Masja Kempen (21) en rechtenstudent Michel Chatelin (23) hebben hun studie al anderhal ve maand op een laag pitje gezet. Samen met vijf clubgenoten zijn ze druk in de weer om het spektakel van de grond te krijgen. En een spektakel lijkt het wel te gaan wor den. Met het Pieterskerkplein als zenuwcentrum vormt zich een lint van duizenden Leidenaars dwars door de binnenstad. De route loopt vanaf het plein via de Kloksteeg naar het Rapenburg en Van der Werfpark, linksaf via het Steenschuur naar de Langebrug, aan het einde daarvan rechtsaf het Rapenburg op, langs de Gijzelaars- bank naar de overkant van het Ra penburg, via de Nonnenbrug de Houtstraat in en via het Gerecht weer naar het Pieterskerkplein. Het parcours meet in totaal twee kilo meter. "Als je drie mensen per me ter rekent, dan heb je met ongeveer 6000 mensen een gesloten kring. Met een beetje inschikken kunnen we er wel 10.000 kwijt", zegt Chate lin. De opbrengst van de recordpo ging komt ten goede aan de landelij ke actie voor 'De Eendracht'. Dat is een driemaster die op dit moment gebouwd wordt en waarmee jonge ren een zeevakantie kunnen bele ven. Op dit ogenblik vaart er al een schip onder gelijke naam, maar die is inmiddels te klein geworden en aan vervanging toe. Het nieuwe schip kost ongeveer 9,5 miljoen gul den en daarvan moet de landelijke actie 3,5 miljoen gulden opbrengen. Televisie Chatelin en Kemper verwachten dat de polonaise ongeveer 20.000 gulden oplevert. Dat bedrag wordt door bedrijven op tafel gebracht. In ruil daarvoor krijgen ze langs het parcours borden, komt hun naam op de posters en wordt de naam ver meld in het 'radioprogramma' dat tijdens de poging langs het par cours te horen is. De deelname aan de polonaise is ge heel gratis. Kemper wijst erop dat mensen die willen meedoen, zich het beste tevoren kunnen opgeven. "Als groepen mensen dat doen, krij gen zij een startplaats op de route toegewezen. Dat betekent dus dat zij ook de mooiste plaatsen krijgen voor de camera's van de Tros", al dus Kemper. De recordpoging wordt namelijk opgenomen voor het televisieprogramma 'De eerste de beste'. Ook zijn er onderhande lingen met de Nos om de polonaise in het journaal te krijgen. Naast bur gemeester Goekoop zal ook minis ter Korthals Altes meehossen. Het evenement wordt gehouden tij dens de Lakenfeesten die van 5 tot en met 16 juli duren. Vanwege het 175-jarig bestaan organiseert stu dentenvereniging Minerva dit jaar de zogenaamde Stadsdagen. Miner va wil wat doen voor de stad Leiden en met name haar inwoners en de recordpoging is daarweêr een on derdeel van. "We hopen niet dat mensen zeggen: 'Oh, dat is van stu denten; daar gaan we niet naar toe'. Het is echt bedoeld als een volks feest en om Leiden in het Guinness book te krijgen. Wij organiseren het toevallig. Waarom? Ik denk doordat we als studenten daar makkelijker tijd voor vrij kunnen maken", zegt Chatelin. Waggelen Het ontstaan van het idee voor een polonaise is inmiddels niet meer zo duidelijk. "We wilden een record- poging doen om in het Guinness- boek te komen. Vervolgens moest het passen in het kader van de La kenfeesten. Een polonaise hoort na tuurlijk bij feesten. De link met de langste polonaise is dan snel ge legd", zegt Kemper. Zij geeft toe dat het ook een recordpoging bier-drin ken had kunnen worden. "Dat had toch een probleempje gegeven. Het bier zou dan waarschijnlijk niet aan te slepen zijn geweest". Het polo naise-record is trouwens al gebro ken als er meer dan 5000 mensen op muziek door de straten achter el kaar aan waggelen. Als het goed is wordt die vrijdag niet alleen het we reldrecord-polonaise gebroken, maar tevens die van 'langste keten van mensen'. Die is in Engeland on langs de op 8600 gebracht. "We dachten: die pakken we er even bij", zegt Chatelin lachend. De mensen die meedoen aan de po ging hoeven zich volgens de organi satoren niet te vervelen. Langs het parcours staan overal tentjes met hapjes en drankjes. Bovendien houdt een disc-jockey vanaf het Pietersplein de mensen op de hoog te van alles wat er gaat gebeuren en draait muziek om de sfeer te verho gen. "Daarnaast leveren al die mensen natuurlijk een uniek plaatje op. De deelnemer die zich het best en origi neelst presenteert krijgt een prijs die na afloop van de poging uitge reikt wordt op het Pieterskerk plein", zegt Kemper. Staat op 2 en 3 oktober tijdens de optochten de ene helft van Leiden naar de andere helft te kijken, bij de polonaise mag dat volgens Kemper niet het geval zijn. "Niemand mag aan de kant blijven. Alleen met een geldige reden, een gebroken been of zo, hoeven mensen niet mee te doen". Verwacht wordt dat heel wat mensen op de bonnefooi naar de po lonaise komen 'kijken'. De organi satie adviseert die mensen om niet naar de Pieterskerk te komen. "Want daar is het dan al zo vol. Laat ze maar naar plekken gaan waar nog weinig mensen staan. Ach, ik weet zeker dat ze dan ook gaan mee doen". Deelnameformulieren zijn te ver krijgen door een kaartje te sturen naar Organisatiecomité Eendracht- polonaise, Breestraat 50 of door een telefoontje, 131482. Overstekende eendjes oorzaak van botsing LEIDEN - Een moedereend en haar kleintjes hebben gisteren een kettingbotsing veroorzaakt op de rijksweg A4. De eend en de kuikens staken de rijksweg over waarop een 43-jarige Lei derdorper krachtig remde. De auto die achter de Leiderdorper reed, bestuurd door een 45-jari- ge inwoner van Aalsmeer, rem de op tijd. Maar de truck met op legger, bestuurd door een 22-ja- rige Hoofddorper, die daarach ter reed, remde te laat en botste vol op de voorligger. De truck knalde tegen de rechtervangrail, de auto van de Aalsmeerder op de linker. De bestuurder van de laatste auto raakte gewond bij het ongeluk. Hij kwam met zijn hoofd tegen de voorruit en werd met een her senschudding overgebracht naar het AZL. De eendjes bleef ongedeerd bij de kettingbot sing. Het begin van de polonaise is er al: Masja Kempen i wachten nog op 9.998 andere Leidenaars. Prof. Schweizer voorzitter SLS LEIDEN - Prof. drs. A.Th. Schwei zer is benoemd tot voorzitter van het bestuur van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS). Hij volgt prof. K.W. Taconis op die ruim i Michel Chatelin 31 jaar bestuurslid is geweest, waar- (foto wim Dijkman) van 15 jaar als voorzitter. LEIDEN - De lustrumcom missie van Minerva stelt alles in het werk om overlast van de feesten ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan te gen te gaan. De feesten, waar van de kosten driekwart mil joen bedragen, worden in de voormalige groenteveiling ge houden en niet meer in het Van der Werfpark waar twee keer eerder werd gefeest. Tijdens een persconferentie over de tien dagen durende festivitei ten vertelde pr-man Gerbert van Genderen Stort van de lustrum- commissie een herhaling van vijf jaar geleden te willen voorkomen. De eerste dagen leverde toen al een reeks klachten op over ge luidsoverlast, maar het hoogte punt werd bereikt tijdens een op treden van Joe Cocker. Zijn stem- /géluid was tot in Leiderdorp te horen. De installatie zachter zet ten, dat weigerde de zanger. "Zoiets als met Joe Cocker, die weigerde zijn muziek zachter te zetten, dat zal ons niet meer ge beuren", meent Van Genderen Stort. "De bands die optreden hebben allemaal te horen gekre gen dat we geen geluidsoverlast mogen veroorzaken. Bovendien hebben we goede contacten met de wijkcomités. Een dag voor het feest begint is het feestterrein ook opengesteld voor de buurt. We la ten ze rondkijken, bieden ze een drankje aan". Omzet "Klachten zijn niet te voorko men", verwacht Van Genderen Stort. "Maar we hebben het uiter ste gedaan om overlast te voorko men. Het is alleen jammer dat we zo ver van het centrum zitten. Veel studenten zullen lopend naar de hal gaan via de Doeza- straat en de Herenstraat. Dat kan overlast geven. Daarom overwe gen we een pendeldienst van bus jes op te zetten". Lustrumviering kost 750.000 gulden Het jubileum van Minerva staat dit jaar in het teken van de paardenrennen op Ascot. Mannen worden ver wacht in jacquet, vrouwen in feestelijke jurken met een hoed. Ook bij het 100-jarig bestaan van de studenten vereniging verkleedden de leden zich. Op de foto poseren zij voor de Stadsgehoorzaal waar een Kermesse de siècle werd gehouden. (archie rfoto van viiet) Een belangrijke vermindering van de overlast wordt bereikt door het feit dat de feesten in de groenteveiling worden gegeven en niet meer in de open lucht. "We zijn ook heel blij met ons hal letje", aldus de pr-man. Dit jaar zal er geen buitenlandse topar tiest optreden. Alle bands, waar onder Loïs Lane, komen uit Ne derland. De kosten van het feest belopen zo'n driekwart miljoen gulden. Ruim twee ton wordt bekostigd uit sponsorinkomsten, de rest ontvangt de vereniging van de 3200 leden en de 16.000 reünisten. Voor elke activiteiten kunnen zij toegangskaarten kopen. "Een passepartout, waarmee alle eve nementen kunnen worden be zocht, kost voor de leden 160 gul den. Dat is goedkoop vergeleken met wat andere studentenvereni gingen voor hun lustrum reke nen", zegt Van Genderen Stort. "De rest van het geld komt uit de omzet van het eten en drinken". Groentijd De feesten in de veilinghal zijn slechts een klein onderdeel van de tien dagen. Veel meer dan in het verleden proberen de studen ten de burgerij te betrekken bij hun jubileum. Zo begint het lus trum met drie stadsdagen, waar op allerlei activiteiten worden ge houden in samenwerking met de Lakenfeesten. Een wielerronde, roeiwedstrijden met onder meer het college van B en W in een boot, voetbalwedstrijden, sport activiteiten voor mindervaliden en de traditionele viswedstrijd in de Witte Singel. Tijdens de stads dagen is er elke avopd een feest op het Pieterskerkplein. De reünisten hebben allerlei speciale activiteiten op vrijdag 7 juli, waaronder een golftoernooi. Een dag later wordt het 35ste lus trum officieel geopend in de Pie terskerk na een intocht door de Leidse binnenstad. Koningin Beatrix is voor de intocht uitge nodigd. Belangrijke onderdelen van het lustrum zijn verder een symposi um over het milieu en de Ascot- dag. Oud-minister Winsemius zit het symposium 'Naar een nieuwe groentijd' voor. Sprekers zijn on der anderen de Leidse professo ren Udo de Haes, directeur Cen trum voor Milieukunde en Nieu- wenhuis, hoogleraar burgelijk recht. Ook directeur-generaal milieubeheer Enthoven van het ministerie van vrom spreekt op het symposium dat op dinsdag 11 juli in het Academiegebouw wordt gehouden. Het hoogtepunt van de lustrum viering moet de Ascot-dag op de Wassenaarse renbaan Duindigt worden. Minerva was in 1965 al een keer eerder op de renbaan, maar dat feest zal nu worden overtroffen. Behalve de gewone koersen zijn er twee draverijen waarbij leden van Minerva als pikeur optreden. De studenten zijn een half jaar aan het trainen en hebben onlangs een aantal proefstarts gemaakt. De paarden zijn beschikbaar gesteld door ren stallen. Op de studentenkoersen kan gewoon worden gewed. Tijdens de Ascotdag zullen de naar schatting 4000 bezoekers in stijl zijn gekleed: mannen in jac quet, vrouwen in een jurk met hoed. Voor de vrouw met de frui- tigste hoed is er een reis naar En geland te winnen. Behalve de dra verijen zijn er vele activiteiten, zoals een bloedhonden- en een kamelenrace. Ook is er een echte Ascot-carrousel. Zes van de tien dagen dat het lustrum duurt, is in de Leidse Schouwburg de musical Guys and Dolls te zien. Het stuk wordt gespeeld door studenten die zijn begeleid door acht professionele krachten. In Guys and Dolls wordt 'op een amusante en humo ristische wyze in het authentieke dieventaaltje van de zelfkant van de maatschappij' het verhaal ver teld van de liefde van een be roepsgokker voor een soldate van het leger des heils. "Achter oplichters, politiemen sen, criminelen en heilsoldaten blijken louter mensen schuil te gaan, louter guys en dolls, fijn proevers of zuiplappen, ruziek- zoekers of geldwolven, stukken en stoten", zo staat in het persbe richt. "Het wordt een spetterende show", belooft organisatrice Dieuwke Piebenga. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11