Gevaarlijke situatie voor ruiters in Lisse FAMILIEDAG IN VLIETLANDEN Dvorak brengt Wassenaars Ensemble naar een hoogtepunt Vrijspraak Leidse ordebewaarders Oegstgeester vlottenrace op Verjaardag' Willibrord DE stijge0tleLIJIM IN UW OMZET STAAT OP UW BUREAU. LEIDSCH DAGBLAD: ALPHENS DAGBLAD: 071-161400 01720-93961 Tweede fietsbrug bij Warmonderhek De aanleg van een tweede fietsbrug bij het Warmonderhek moet voor het stoplicht wachtende auto's hoeven te 'wringen'. MAANDAG 26 JUNI 1989 Snelheid verkeer in deel Poelpolder moet omlaag LISSE - Op de Middenweg en de Rooversbroekdijk in Lisse moet een maximum snelheid van 50 kilometer per uur worden ingesteld en er moeten waarschuwings borden worden geplaatst om automobilisten te attende ren op ruiters. In dit deel van Poelpolder zijn enkele stal len gevestigd van waaruit de ruiters dagelijks naar het Puitercentrum aan de Rooversbroekdijk rijden. Dat schrijft Laura Ginsel in een brief aan het gemeentebestuur van Lisse. Zij is insti uctrice van de rij- vereniging St. Hubertus en moet, net als vele andere ruiters, bijna da gelijks over de smalle polderweg naar de overdekte manege naast de autosloperij. Volgens haar ontstaan daarbij levensgevaarlijke situaties wanneer auto's met hoge snelheid de paarden en pony's inhalen. De dieren schrikken vaak van het voor bijsnellende verkeer. "De Middenweg en de Roovers broekdijk zijn zo smal dat twee au to's elkaar nauwelijks kunnen inha len. Een ruiterpad is er niet en de berm is zeer smal. Vanaf de stallen Concert van het van Wassenaar Ensem ble. dirigent Benjamin Boers, m.m.v. Wil lem Luijt hobo. Gehoord 24 juni in de Messiaskerk te Wassenaar. Met de beminnelijke charmante muziek van Léo Delibes (Airs de Danse et Chanson) opende het "van Wassenaer Ensemble" in een zeer goed gevulde Messias kerk zijn midzomerconcert. De muziek van Delibes (1836-1891) is wat behaagziek en koket, bo vendien gracieus en volmaakt in evenwicht met het geheel, waar door de kans groot wordt, dat bij een uitvoering spanning en avontuur ontbreëkt. Ook gister avond, was eën avontuur ver te zoeken en kon het publiek aan vankelijk genieten van een bra ve, wat kleurloze maar zeker geen slecht gespeelde interpre tatie. De breed opgezette en fors uitgespeelde Finale moderato vergoedde nog veel. Ook het Concertino voor hobo en orkest van Johannes Wen- zeslaus Kalliwoda (1801-1866) is niet zijn meest originele en in spirerende compositie. Ik heb wel heel wat leukere muziek van hem gehoord waarin de viool het voor het zeggen heeft. On danks het feit, dat dit toch een beetje een draak van een stuk is, liet Willem Luijt prachtig, glad en bijna vibratieloos hobospel horen, waar ik steeds de klank van Han de Vries in herkende. Verreweg het aardigste deel was het Vivace, waarin Luijt heel virtuoos, helder en dynamisch zijn vakmanschap toonde. Wat het van Wassenaer En semble onder leiding van Benja min Boers werkelijk waard is, kwam na de pauze aan het licht. Het sfeervolle Chanson de Ma- tin en Chanson de Nuit opus 151 en 2 van Elgar werd beeldend vertolkt met de lichte toets van een prille lente-ochtend en de verzadigde gloed van een war me zomeravond. Maar het or kest (dat bijna helemaal uit ama teurs bestaat) kwam pas in top vorm in zijn laatst gekozen Tje- chische Suite opus 39 van Dvo rak, de man die een duidelijke voorkeur voor dansvormen ten toonspreidt. Niet voor niets sloot Dvorak zich al jong aan bij de dorpsmuzikanten, die in de herbergen dansmuziek speel den. De Polka, het Menuet en de Romanze waren hier een tempe ramentvol voorbeeld van. Rijke melodieuze muziek waarin alle instrumenten, vol vuur door Boers gedirigeerd, bij toerbeurt of gezamenlijk tot hun recht kwamen. De Finale-presto was een dusdanig hoogtepunt van de avond dat orkest en dirigent een staande ovatie ontvingen, waarop het publiek wederom zich in de "Finale" mocht ver heugen. LIDY VAN DER SPEK in de omgeving moeten we over de weg naar de manege rijden. Auto mobilisten trekken zich echter niets van de ruiters aan. Onlangs kwam een vrachtwagen vanaf een kassen- bedrijf mij recht tegemoet, zonder snelheid te minderen. Het paard schrok, stapte naar achter en kwam met mij er nog op in de sloot terecht. Toen ik mijn beklag bij de politie deed, werd erop gewezen dat auto's op de smalle weg 80 kilometer per uur mogen rijden, omdat het net buiten de bebouwde kom is", merkt Ginsel verontwaardigd op. Volgens haar is 50 kilometer per uur al te hard om rakelings een paard te pas- Al eerder heeft het bestuur van de ruitervereniging tevergeefs bij de gemeente Lisse aangeklopt voor het nemen van snelheidsbeperken- de maatregelen en het plaatsen van waarschuwingsborden. Laura Gin sel heeft nu echter opnieuw een brief naar de gemeente gestuurd. Maatregelen zijn hard nodig omdat het op de polderwegen steeds druk ker wordt als gevolg van de opruk kende woningbouw in Poelpolder. Zij voelt zich gesterkt door een re cente rechterlijke uitspraak over een andere incident op de Midden weg. Al weer vier jaar geleden reden aan beide zijden van de Middenweg twee meisjes op een pony. Van ach teren naderde een motorrijder, die keurig op het midden van weg bleef rijden met een snelheid van onge veer 50 kilometer per uur. Een van de pony's werd echter onrustig, kwam op de rijbaan en een botsing met de motor was het gevolg. De po ny raakte zo ernstig gewond dat het dier moest worden afgemaakt. De schade aan de motor bedroeg 3000 gulden. De motorrijder claimde die scha de bij het meisje, maar onlangs wees de rechter deze eis af. De po nyrijdster was wel aansprakelijk, maar haar trof geen verwijt omdat er in dit geval sprake was van risico aansprakelijkheid. De motorrijder was zo voorzichtig om op het mid den van de weg te rijden, maar vol gens de rechter was een snelheid- van 50 kilometer per uur onder deze omstandigheden te hoog. De motor rijder had dan ook snelheid moeten minderen. Behalve op maatregelen van de gemeente Lisse hoopt Ginsel dat ook automobilisten lering trekken uit deze rechtszaak en in het vervolg meer rekening houden met de paar den en pony's op de weg. Leiderdorper (25) overlijdt tijdens voetbaltoernooi VALKENBURG/LEIDERDORP - De 25-jarige Leiderdorper Frenk de Haas is vrijdagavond overleden tij dens een zomeravond-voetbaltoer nooi in Valkenburg. Na enkele mi nuten spelen in de tweede helft werd man onwel en staakte de wed strijd. Op weg naar het ziekenhuis stierf hij aan een hartstilstand. De man was al enige jaren hartpatiënt. De Haas was werknemer bij Van Dams bloemenhandel in Leider dorp, dat als bedrijfsteam meedeed aan het voetbaltoernooi. Het elftal van Van Dam heeft zich na het on geval onmiddellijk uit de competi tie teruggetrokken. VOORSCHOTEN - Ruim 5.000 mensen brachten gisteren een bezoekje aan het recreatiegebied De Vlietlanden in Voorschoten. Provincie en plaatselijke ondernemers hadden daar een open 'familierecreatiedag' georganiseerd. Allerlei attracties werd de bezoekers gratis aangeboden en aan sommige activiteiten kon tegen gereduceerd ta rief worden meegedaan. Het pontje tussen Voorschoten en De Vlietlanden bracht de bezoekers tussen 11.00 en 17.00 uur gratis over. Circus Caprioli trad onder meer op met een fakirShow en clownsnummers. De watersportliefhebbers konden roeien, kanoën en waterfietsen. Verder waren er demonstraties pijl en boog schieten, trampolinespringen en rol- n speciale 'spelenkermis' waar de kleintjes onder meer konden 'ballen gooi- lerskaten. Voor de kinderen i DEN HAAG/ZOETERWOUDE- /LEIDEN - Het gerechtshof in Den Haag heeft vanochtend drie Leidse ordebewaarders vrijgesproken. Hiermee ging het hof een stapje ver der dan de eis van de procureur-ge neraal twee weken geleden. Hij vroeg in twee van de drie gevallen vrijspraak, maar eiste in de derde zaak een boete van duizend gulden, een voorwaardelijke gevangenis straf van vier weken en een proef tijd van twee jaar. Maar ook in dit derde geval legde het hof geen straf op. Het drietal ging twee weken gele den in hoger beroep tegen de uit spraak van de politierechter die het Leidse trio tot een onvoorwaardelij ke celstraf van twee weken veroor deelde. De drie Leidenaars waren ruim twee jaar geleden ingehuurd om de orde te bewaren bij een optreden van Lee Towers in de Zoeterwoud- se Klaverhal. Na dat optreden ont stond er enig tumult waarbij enkele rake klappen zouden zijn uitge deeld. De ordebewakers zouden zich daarbij niet onbetuigd hebben gelaten. Hun verweer twee weken geleden: "Wij zijn niet schuldig, we hebben ons alleen verdedigd". Een vierde ordebewaarder, die als getui ge optrad, benadrukte dat nog eens. OEGSTGEEST - Een 35-jarige vrouw raakte zaterdagmiddag rond half twee gewond na een aanrijding in de Kempenaerstraat. De Oegst- geestse fietste rechtdoor en werd niet gezien door een 24-jarige auto mobiliste die rechtsaf de Gever straat op reed. Zij is met onbekend beenletsel naar het AZL overge bracht OEGSTGEEST - Met een vaar tuig enwedstrijd op het Oegst geester kanaal en een dorpsker mis vierde Oegstgeest zaterdag de 1250ste sterfdag van bisschop Willibrord. In de Groene Kerk aan de Haarlemmerstraatweg werd verder een officiële her denkingsbijeenkomst gehouden ter ere van de Willibrord. Deze prediker liet op deze plaats zijn eerste kerk bouwen. Aan de vlottenrace in het Oegst geester kanaal deden 12 vaartuigen mee onder belangstelling van onge veer 500 toeschouwers. De deelne mers moesten een parcours afleg gen tussen de Van Eijsingabrug en de brug bij de Dorpsstraat. Michiel de Roo en Ruben van der Meer de den dat het snelst. De jongens be reikten na ongeveer acht minuten de finish. Niet iedereen legde de afstand even gemakkelijk af. De laatste deelnemers kwamen zelfs pas na bijna drie kwartier over de eindstreep. Leerlingen van de roomskatholie- ke Willibrordschool Wonnen met hun ludieke vaartuig de schoon heidsprijs maar behoorden beslist niet tot de snelsten. 'Do'nt worry be happy' stond er op het zeiltje dat ze aan hun vlot hadden bevestigd. Re den tot klagen hadden scholieren eigenlijk wel. De wind waaide voor hen precies de verkeerde kant op. Van het zo vrolijk beschilderde zeil tje had het Willibrord-team dus meer last dan profijt. Niet dat de scholieren er echt mee zaten: ze ble ven even enthousiast op hun trom mels slaan. Handicaps De feestcommissie besloot op het De Willibrordschool had volgens de jury het origineelste vaartuig dat meedeed c geester kanaal. i de vlottenrace in het Oegst- laatste moment om de race zonder extra handicaps te houden. Het va ren met een vlot op zich bleek vöor de meeste deelnemers al moeilijk surfplanken ging niet door, simpel- genoeg te zijn. weg omdat er geen inschrijvingen Een eveneens geplande race voor waren voor deze wedstrijd. Luchtbuks LEIDERDORP - Een 16-jarige Lei derdorper moest gistermiddag zijn luchtbuks bij de politie inleveren. De jongen had daarmee, gezeten in een bootje op de Dwarswetering, wat om zich heen geschoten. Daar bij werden geen personen of zaken geraakt. Toen de politie arriveerde ging de jongen er, samen met enkele vrien den, in zijn bootje vandoor. Een va rende voorbijganger ging het groep je achterna en sommeerde de jon gens om de luchtbuks aan de politie te overhandigen. Hoorzittingen VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten houdt op woensdag 5 juli een openbare hoorzitting over het voorontwerp welzijnsplan 1990. Alle in het voorontwerp genoemde instellingen en organisaties krijgen de gelegenheid om op het stuk te re ageren. De hoorzitting is openbaar en begint om 20.00 uur. Op donderdag 6 juli kunnen Voorschotense vrouwenorganisa ties tijdens een openbare hoorzit ting reageren op het raamwerk van de Voorschotense emancipatienota. Aanvang 20.30 uur. Beide hoorzit tingen zijn in het Ambachts- en Bal juwhuis, Voorstraat 12 in Voorscho ten. Als u die nu oppakt, vertellen wij u graag welke verrassende mogelijkheden er voor u zijn op het gebied van effectieve doelgerichte publiciteit. Bel morgenochtend meteen. Dan rekenen wij direkt af met het hardnekkige misverstand dat adverteren in de grootste krant van de regio duur is.Integendeel, het levert juist geld op! Nog geen idee hoe uw reclameboodschap eruit zou moeten zien? Bel dan juist! Want onze studio helpt u graag op weg. Zit bij de prijs inbegrepen! Omdat we niet alleen in oplage de grootste willen zijn. Warmond past bij asfaltering doorgaande route wegsituatie aan toe leiden dat fietsers zich niet meer langs WARMOND - Bij de asfaltering van de doorgaande route in Warmond zal de gehele wegsi tuatie worden aangepast. Een belangrijke verandering is de aanleg van een tweede fietsbrug bij het Warmonderhek. Door de opstelling van auto's bij de stoplichten op de Oranje Nassau- laan is er voor fietsers heel weinig ruimte over om te passeren. Door de aanleg van een tweede brug zou een veiliger verkeerssituatie ontstaan. Een probleem is dat het hek aan die zijde één tot twee meter moet wor den verplaatst. De gemeente heeft de grond op dat punt echter niet in eigendom. Verplaatsing van het hek is ook geen oplossing, gaf wet houder De Vos eerder deze week al aan. "Het effect van het hek is dan verdwenen". Toch willen B en W ze ker een tweede fietsbrug aanleggen bij de toegang tot de gemeente. Naar een oplossing voor het pro bleem wordt nog gezocht. Ook in de Sweilandstraat .zal de verkeerssituatie drastisch verande ren. Er komen parkeerstroken en een fietsstrook. Verder wordt het plantsoen tussen Herenweg en Sw eilandstraat iets uitgebreid. Andere aanpassingen liggen in de Beatrixlaan. Er komen middenge leiders en het informatiebord dat nu onhandig op de hoek van de laan is geplaatst, wordt verschoven naar de Herenweg. Bij het oorlogsmonument aan de Herenweg komen middengeleiders. De bossage achter het monument wordt verwijderd en er komen lei linden en wat kleinere struikjes. De voetgangersoversteekplaats op de Herenweg nabij de Bisschopslaan wordt verplaatst. Op die plaats wordt een verkeerslicht aange bracht. De inritten langs de doorgaande route worden aangepast. Al deze maatregelen moeten de verkeers veiligheid tengoede komen. De aanp issingen die de rijstrook ver smallen moeten een snelheidsrem- mende werking hebben. Voor de asfaltering van de route zal de raad waarschijnlijk kiezen voor het zogenaamde 'dichte' asfalt beton. Eerder werd nog overwogen om open asfaltbeton toe te passen (Zoab). Dit laat regenwater beter door, zodat slipgevaar wordt voor komen en wegmarkeringen zijn be ter te zien. Bovendien vermindert dit type asfalt de reflectie van de lichten van tegenliggers en heeft Zoab geluidswerende eigenschap pen. Maar open asfaltbeton heeft ook vele nadelen. Binnen de bebouwde kom zijn de geluidswerende eigen schappen gering, het moet beter worden schoongehouden dan het dichte asfaltbeton en het heeft een zijdelings afwatering nodig, zodat een goot van tien tot vijftien centi meter noodzakelijk is. In verband met de veiligheid van het fietsver- keer vinden B en W dat niet wense lijk. Daarnaast zou reparatie van dit type asfalt lastig zijn, omdat kleine hoeveelheden Zoab meestal niet be schikbaar zijn. De gemeente zal nu als volgende stap een keuze maken uit zes aanne mers. Om een lage prijs te bedingen, heeft de commissie welzijn de kos ten van herverharding en aanpas singen vertrouwelijk behandeld. Wel werd bekend dat de kosten, on der meer door extra verkeerstechni sche maatregelen en oplossingen voor het bomenbestand hoger zul len zijn dan eerder geraamd. Maar B en W verwachten dat de provinciale subsidie voldoende zal zijn om de kosten te dekken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9