SM LEIDEN Tk was bang dat ik de enige Leidenaar was Kort geding tegen gemeente over sluiten casino Tropical Succesvolle inzameling door kerken LEIPSCH m DAGBLAD Zondagse rondleidingen door Leiden ook voor mensen uit de regio Sponsorloop zeeverkenners brengt circa twee mille op Bejaarde (74) overvallen en mishandeld Rood licht Dismar bv in pand van LAF Bedreiging met pistool LEIDEN - De inzameling van gebruikte goederen bij 14 ker ken uit Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, en Zoeterwoude- Rijndijk, is een succes gewor den. Volgens de organisatoren zijn er ongeveer 70 fietsen, 40 ty pemachines, 40 naaimachines, enkele kisten met gereedschap en een groot aantal losse stuk ken gereedschap zoals hamers en beitels ingeleverd. De goede ren zijn bestemd voor jongeren in derde-wereldlanden. De spullen die zijn ingeleverd worden gerepareerd in de zoge noemde Solidariteitswerkplaat- sen. Werkloze jongeren en oude re vrijwilligers repareren de spullen, zodat ze in de derde we reld weer gebruikt kunnen wor den. De actie wordt landelijk ge organiseerd door de Stichting Vraag en Aanbod Internatio naal. In de Leidse regio was de coördinatie in handen van Knooppunt voor Jongerenpas toraat en Diakonaat. Volgens woorvoerder Jan Jet- se Bol snijdt het mes bij deze ac tie aan twee kanten. Enerzijds krijgen jongeren in de derde wereldlanden materialen waar door ze in staat worden gesteld om zelf geld te verdienen. Aan de andere kant krijgen Neder landse jongeren in de solidari- teitswerkplaatsen de kans om ervaring op te doen. In Neder land zijn er nu ruim dertig van dergelijke werkplaatsen. Er zijn plannen om ook in de Leidse re gio zo'n werkplaats in te richten. Betrapt bij inbraak LEIDEN - Drie Leidse mannen zijn in de nacht van zaterdag op zondag op heterdaad betrapt terwijl ze een inbraak pleegden in een antiekzaak aan de Korevaarstraat. De mannen, respectievelijk 24,31 en 32 jaar oud, hadden juist de ruit van de winkel ingetrapt toen de politie, die door omwonenden was gewaarschuwd, arriveerde. De inbrekers zijn inge sloten. Een kostbaar schilderij, dat de daders mee hadden willen ne men, is veiliggesteld. MAANDAG 26 JUNI 1989 LEIDEN - De sponsorloop van de zeeverkennersgroep Jan van Galea •heeft ongeveer 2000 gulden opge bracht. Het geld is bestemd voor de inrichting van het nieuwe onderko men van de zeeverkenners aan het Marowijnepad. Wethouder Tesse- laar startte zaterdagmiddag met een flinke stoot op de trompet de spon sorloop waarvan de route rond het volkstuinencomplex van Ons Bui ten aan de Willem de Zwijgerlaan liep. Naast de sponsorloop waren er nog andere activiteiten zoals roeien, ballengooien, schmincken en een rad van avondtuur. Door de leiding van de zeeverkennersgroep Jan van galen werden taarten en pannekoe ken gebakken. LEIDEN - Een 74-jarige Leidenaar is zaterdagavond tegen elf uur over vallen door twee nog onbekende mannen. Het slachtoffer werd, ter wijl hij in de Montgomerystraat liep, onverwacht beetgegrepen en in elkaar geslagen. De Leidenaar ontrukte zich aan zijn overvallers, waarna zij op hun fiets sprongen en op de vlucht sloegen. De bejaarde man verloor bij de schermutseling twee tanden. Bovendien liep hy kneuzingen op aan zijn borst en aan een voet. Een dag eerder probeerden even eens twee mannen een 54-jarige Lei denaar en diens echtgenote te over vallen in het Hooghkamerpark. Eén van de overvallers liep het echtpaar achterna, duwde de man iets tegen de rug - naar het slachtoffer ver moedt een niet uitgeklapte stiletto - en vroeg om geld. De man draaide zich bliksemsnel om, waarna de overvaller zich uit de voeten maak te, samen met een tweede man die een eindje verder in het park wacht te. LEIDEN - Het is zondag, twee uur in de middag. Buiten is het 25 graden boven nul. De binnenstad ligt er uitgestor ven bij. Alleen op de schaarse terrasjes zitten wat mensen in het felle zonlicht. Een andere uitzondering is het groepje mensen dat van het ene histo rische gebouw naar het ande re schuifelt. Sinds vorige week houdt het Gidsenteam van het Leidse VW op zon dagmiddag een stadswande ling door Meindert van der Kaaij Bedoeld voor Leidenaars en men sen uit omliggende dorpen, die iets meer over de stad willen we ten. Maar de gids van gistermid dag, Gita Cortenbach, laat weten dat ook toeristen van harte wel kom zijn. "We zouden eigenlijk niets anders willen dan veel stadswandelingen houden. We kunnen het ook in verschillende talen", zegt zij. Het Gidsenteam bestaat uit 5 mensen die tot nu toe incidenteel gevraagd worden rondleidingen te geven. "Bedrijven bellen dan de VW op met het verzoek of ze tijdens een personeelsuitje een gids kunnen krijgen. Op die ma nier kunnen we de stad promo ten", legt Cortenbach uit. Twee jaar geleden is geprobeerd op za terdagochtend een geregelde stadswandeling op poten te zet ten. Dat is wegens gebrek aan be langstelling mislukt. Cortenbach denkt dat het tijd stip toen niet goed is geweest. Vandaar dat het nu op zondag middag om 14.00 uur geprobeerd wordt met de start op het Stad huisplein. Vorige week waren er 7 en gistermiddag 8 belangstellen den. "Dat valt niet tegen, maar het zijn er nog niet genoeg. Pas met een groep van ongeveer 25 mensen komen de kosten er een beetje uit. Toch blijven we de hele zomer doorgaan". Concurrentie Leiden valt wat stadswandelin gen betreft in het niet bij andere steden. Wat te denken van Maast richt waar maar liefst 34 gidsen zijn en acht keer per dag een wan deling wordt gehouden? Die ver gelijking is volgens Cortenbach niet helemaal eerlijk, omdat Lei den in de Randstad ligt en con currentie heeft van de drie grote steden Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. "Zelfs als men kiest voor een middelgrote stad, dan gaat het nog tussen Delft en Lei den". En toeristen die naar Leiden komen, gaan dan ook nog eens al lemaal naar een van de 16 musea die de stad rijk is. "Wij denken dat het aantrekkelijk voor die men sen is om daarnaast nog een leuke stadswandeling te maken. Ik denk ook vaak als ik naar die toe ristenbussen kijk: wisten ze maar wat de stad Leiden nog meer te bieden had. Dat is echt niet wei nig". De schuld ligt niet bij de plaat selijke VW, zo meent ze. Corten bach wijst erop dat alle VW's in Nederland beschikken over wei nig geld. Dure promoties en recla mecampagnes kunnen dus niet uit die hoek komen. "Het lijkt me duidelijk dat het wat commercië ler aangepakt moet worden. We hebben ook wel eens geprobeerd om het bedrijfsleven hiervoor te interesseren. Maar er kwam van geen enkel bedrijf een reactie". Een lichtpuntje vindt Cortenbach de organsisatie van de Lakenfees- ten die binnenkort weer in Lei den van start gaan. Leidenaars De acht mensen die gisteren de wandeling meeliepen vonden het mooie weer geen beletsel om door één warme, verlaten binnenstad te slenteren. Meneer en mevrouw Oskam uit Voorschoten verkozen de wandeling bewust boven het vertier elders. "Het is toch heer lijk om nu op je dooie gemak hier eens rond te kijken en te horen vertellen over de Leidse historie", zegt meneer. "En zo warm is het nu ook weer niet", neemt me- vrouw het gesprek over, "en het is bovendien veel leuker dan in je tuintje zitten. Of neem nu het wa ter. Door de enorme drukte is het bepaald geen genoegen om daar nu te vertoeven". Een andere vrouw vraagt aan de andere deelnemers of zij soms ook uit Leiden komen. Als enke len bevestigend antwoorden, haalt ze opgelucht adem. "Ik was bang dat ik de enige was. Ik voel Inde Lokhorststraat bekijken de deelnemers aan de stadswandeling het pand waarin vroeger de Latijnse school was gehuisvest, (foto Henk Bouwman) de me al een beetje schuldig, dat je als Leidenaar nog met zo'n wandeling mee moet om wat over de geschiedenis te weet te ko men". De deelnemers zijn over het al gemeen van mening dat ze dingen horen die ze beslist niet wisten. 'Tk weet natuurlijk wel waar het Gerecht en de Pieterskerk ligt. Maar de bijzonderheden zoals dat het Gerecht indertijd het huis van de graaf was en dat het wapen van Leiden met de twee sleutels ei genlijk van de Pieterskerk van daan komt, is volkomen nieuw voor me", zegt een jonge deel neemster. De tocht voert vanaf het Stad huisplein langs de Waag, via de Diefsteeg naar de Latijnse School, het Gerecht, Eva van Ho- geveenhofje in de Doelensteeg, Academiegebouw, via Kloksteeg naar de Pieterskerk, via Pieters- kerkchoorsteeg naar de Bree- straat. Daar gaat de stoet het stad huis binnen om de de burgerzaal, raadzaal en burgemeesterkamer te bezichtigen. De stadswandelingen zijn nog tot zondag 27 augustus. Ze starten om 14.00 uur op het Stadhuis plein, duren ongeveer twee uur en kosten 3,50 gulden per per- LEIDEN - De 26-jarige R.M. Borsboom uit Leiden is zondagochtend vroeg overleden na een verkeersongeval op de Plesmanlaan. Het slachtoffer was inzittende van een auto, bestuurd door een 25-jarige Leidse. De vrouw verloor ter hoogte van de Verbeekstraat de macht over het stuur, vermoedelijk omdat ze te hard reed. De auto schoot de middenberm in, schampte twee bomen en kwam ten slotte tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De zijkant van de auto werd daarbij, op de plaats waar het slachtoffer zat, zwaar beschadigd. Borsboom overleed ter plekke. Een medepassagier, een 25-jarige Leidse man, liep bij het ongeval enkele snijwon- den op. De bestuurster en een andere inzittende kwamen met de schrik vrij. (foto Henk e Lezers Schrijven Naar aanleiding van twee artikelen in uw krant het volgende. BEJAARDE AANGEREDEN. Een 73-jarige Leidenaar liep gis terochtend (14 juni) bij een aanrij ding op het Stationsplein een her senschudding, enkele hoofdwon den en rugklachten op. De man stak ondanks een rood voetgangerslicht de weg over. Een automobiliste, voor wie het licht net op groen was gesprongen, kon de man niet ont wijken. Hoe is dit mogelijk? Als zij voor het verkeerslicht was gestopt, toen het nog op rood stond, dan had zij de bejaarde man moeten zien. Iets anders is dat men in een auto maar al te gemakkelijk denkt dat men vrij baan heeft als men groen licht krijgt. FIETSSTER GEWOND. Een 14- jarig meisje uit Alphen aan den Rijn is gisteren (15 juni) gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Prins Bernhardlaan/Zoutmanstraat in haar woonplaats. Het meisje ne geerde het rode verkeerslicht en fietste rechtdoor het kruispunt op. Een automobiliste die rechtsaf de Zoutmanstraat opreed, kon haar niet meer ontwijken. Hoe hard reed deze dame dan wel. Heeft zij dan niet bjj het rechtsaf slaan even naar rechts gekeken? Fietsers hebben de onhebbelijke gewoonte om door het rode ver keerslicht te rijden, dus reden te over om daar rekening mee te hou den. Verkeerslichten staan er niet voor niets, ze geven aan dat men een gevaarlijk kruispunt nadert. Men dient daarom een dergelijk kruis punt behoedzaam te naderen, voor al als men van plan is rechtsaf te slaan. Bovenstaande aanrijdingen had den voorkomen kunnen worden, zeker weten! A. Diederiks, Bachstraat 126, Leiden. (Van redactiewege ingekort) LEIDEN - De eigenaresse van het pand 2de Binnenvestgracht 14, waarin casino Tropical is ge vestigd, spant een kort geding aan tegen de gemeente Leiden. Zij eist dat de door de gemeente aangebrachte verzegeling van het pand onmiddellijk onge daan wordt gemaakt. Wanneer het geding dient is nog niet be kend, maar adcovaat mr. W. Kalkman verwacht binnen an derhalve week. Het pand werd afgelopen vrijdag onder politietoezicht verzegeld, om dat de gemeente meent dat gebruik van het pand als golden-ten casino in strijd is met het bestemmings plan voor de wijk d'Oude Morsch. Raadsman mr. Kalkman van eige naresse Dekker-Leget zegt evenwel dat het casino wel degelijk past in het bestemmingsplan. Het geding heeft een spoedeisend karakter om dat door de verzegeling er geen in komsten zijn en dus schade geleden wordt. LEIDEN' - In het voormalig pand van de Leidse Apparaten Fabriek (LAF) aan de Os- en Paardenlaan, komt het Leidse bedrijf Dismar bv. Dit bedrijf handelt in tweedehands grafische apparatuur. In het pand met een oppervlakte van bijna 800 vierkante meter komt een show room, kantoorruimte en een ruimte waar de drukpersen worden gere pareerd. Aanvankelijk zou in het pand een moskee komen. Dat ging niet door, omdat de moskeegroep niet het be nodigde geld op tafel kon leggen. De gemeente verwacht niet dat het bedrijf voor overlast in de buurt zal zorgen. Dismar heeft niet meer dan vier werknemers. Ook de aard van het bedrijf wijst er niet op dat dit stromen mensen zal aantrekken en tot parkeeroverlast zal leiden. De gemeente waarschuwde de ei genaresse reeds twee maanden ge leden dat gebruik van het pand als casino illegaal is en niet zou worden toegestaan. Mevrouw Dekker is geen eigenaresse van het casino, maar verhuurt de ruimte. Ondanks de waarschuwingen opende het speelcentrum, dat eerst aan de Turf markt gevestigd was, twee weken geleden zijn deuren. Daarop beslo ten burgemeester en wethouders tot verzegeling nadat politie tot drie keer had gezien dat het als casino werd gebruikt. Volgens de gemeente heeft het pand alleen de bestemming voor LEIDEN - De politie heeft zaterdag een 20-jarige Leidenaar aangehou den die ervan wordt verdacht een 21-jarige plaatsgenoot van hem met een pistool te hebben bedreigd. De beide jongemannen kregen het za terdagmiddag met elkaar aan de stok op de Orai\jegracht. De ruzie liep zo hoog op dat de 20-jarige Lei denaar thuis het wapen ophaalde, de ander weer opzocht en hem met het pistool bedreigde. De 21-jarige jongeman is daarop snel wegge rend. De politie greep de 20-jarige even later in zijn kraag. Zijn 19-jari- ge broer, de eigenaar van het wa pen, werd eveneens gearresteerd. Het pistool, een Browning, is in be slag genomen. Lezing Het Samenwerkingsverband Tegen Seksueel Geweld Leiden houdt dinsdag 27 juni een lezing waarbij gezinsthera peute Karin Alexander spreekt over ge zinstherapieën, groepswerk en workshops voor ouders van slachtoffers. De lezing wordt gehouden in het Gulden Vlies. Breestraat 117. Aanvang 14.00 een bedrijf, opslag of woning. Het pand aan de 2de Binnevestgracht loopt door tot aan de Sint Aagten straat en was voorheen een auto handel. Gemeente-ambtenaar Lamers zegt dat, er sinds de verzegeling geen contact meer is geweest met de eigenaresse. Volgens hem is de gemeente pas bereid om te praten over ontzegeling als het casino ver dwijnt "Een casino is onaanvaard baar. We willen meewerken aan een oplossing, maar de eis van een casi no moet van tafel", aldus Lamers. Over het kort geding is de gemeente nog niet ingelicht. Het zegel was vanmorgen volgens de politie nog in tact. De eigenaresse zegt dat Tropical geen casino maar een cultureel cen trum is. Wel wordt er het spel gol den-ten gespeeld. Daarnaast stelt de eigenaresse nooit de brieven van de gemeente te hebben ontvangen. De gemeente had altijd contact met haar man. Volgens Lamers trad de heer Dekker echter altijd op als ei genaar en voerde hij het overleg. Tentoonstelling over textiele werkvormen anderstalige vrouwen LEIDEN - De officiële opening van de tentoonstelling over het 'Project textiele werkvormen voor andersta lige meisjes/vrouwen' wordt vrijdag 30 juni om 16.00 uur verricht door de Leidse wethouder Van Dongen. De tentoonstelling is van 3 tot en 14 juli te bezichtigen in de hal van het Leidse stadhuis. Het project begon in september 1984 in het Vormingscentrum voor Jongeren aan het Lammen- schanspark. De bedoeling van het project is anderstalige meisjes en vrouwen meer onderwijsmogelijk heden te bieden. Het gaat dan voor al om vrouwen die vanwege allerlei oorzaken niet in het gewone onder wijs terechtkomen. Op de tentoon stelling zijn er voorbeelden te zien van het werk dat de vrouwen heb ben gemaakt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7