'Ach, op de we wachten wel volgende ramp' Zending onder moslims levert weinig resultaat op Reportage Cynisme viert hoogtij bij daldozen in Sri Lanka PAGINA 2 I I MAANDAG 26 JUNI 1989 COLOMBO Het stortre gent nog steeds in Kegalle, Sri Lanka. De mensen wer ken ogenschijnlijk rustig door op de rijstplantages. Het vredige tafereel van de werkende boeren en de mooie, groene beplanting op het eiland staat in schril con trast met de ramp, die zich de eerste week van juni vol trok en waarbij zeker drie honderdduizend mensen dakloos zijn geworden. door Anje Romein Kegalle is een bergachtig gebied tussen Colombo en Kandy. Er wo nen vooral arme boeren, die leven van de teelt van thee en rubber. Het water maakte in dit gebied de mees te slachtoffers. Daklozen hebben er onderdak in tempels, scholen of snel in elkaar geflanste onderko mens van hout, plastic, golfplaat en gevlochten bladeren. Een van de scholen die als nood- onderkomen dienen staat in Buca- thkohupittya, gelegen op een berg helling ten zuiden van de plaats Ke galle. Op de weg ernaartoe zijn de tekenen van de ramp duidelijk te zien. Bergruggen zijn weggeslagen en meegenomen door het slib, hui zen zijn geheel of gedeeltelijk inge stort. Hier staat nog een muur, daar ligt een hoop stenen. In een dorpje onderweg laten enkele bewoners verbitterd de schade zien. "Dit huis was van mijn moeder", zucht één van hen terwijl hij bij de resten staat. Voor zover dat mogelijk is op het drassige zand. Lachend, want de vriendelijke volksaard van de Singhalezen blijft zelfs bij de groot ste ramp nog aan de oppervlakte. De 250 daklozen die tijdelijk in het voormalige schoolgebouw wo nen, lopen verveeld rond. Ze zijn blij met iedere vorm van afleiding, zelfs door een auto blanke vreemde lingen. De 'school' bestaat uit drie open ruimten met een stenen vloer. In één ervan ligt het voedsel, zakjes rijst, en balen zoveelste hands kle ren. Alles wat er ligt, is geschonken door mensen uit de omgeving die nog wel een dak boven hun hoofd hebben en door de vele religieuze organisaties op het gebied van soci ale dienstverlening die Sri Lanka heeft. Verwezen Het voedsel wordt gekookt in de noodkeuken: vier bamboestokken met een dak van bladeren en twee potten op twee houtvuren. In de per persoon samengestelde voedsel- pakketjes zit rijst, thee, suiker en gelukkig voor dat laatste ook een middel om je tanden mee te poet sen. Alles in gepaste hoeveelheden, omdat anders de kans groot is dat de slachtoffers het restant zelf weer gaan verkopen. In het donker van de ruimte wor den snel drie mensen naar voren ge haald. Er wordt druk in het Singha- lees heen en weer gepraat. "Deze jongen heeft zijn hele familie verlo ren, deze vrouw haar enig kind en deze man zag zijn vrouw en al zijn kinderen in de modder verdwij nen", worden enkele drama's in sneltreinvaart vertelt. De jongen kijkt verwezen voor zich uit. De het linkse volksbevrijdingsfront JFP, constant voelbaar aanwezig. "Dit land heeft te veel moeilijkhe den. Zo'n overstromingsramp is te veel, letterlijk de bekende druppel die de emmer doet overlopen". Voor de mensen die het direct aangaat, is het des te schrijnender dat hun nood min of meer ter zijde wordt gelegd. De kritiek op de rege ring is dan ook groot. Autoriteiten komen niet op bezoek, zeggen hulp toe die maar op zich laat wachten en het zal nog tijden duren voor de mensen weer een eigen dak boven hun hoofd hebben. Het probleem van de wederop bouw van de dorpen wordt ge schetst door mevrouw Ariyaratne, manager van de hulporganisatie Sarvodya die op heel Sri Lanka ac tief is. Zij is momenteel druk met het organiseren van de hulp in het gebied rond Colombo, waar in to taal 70.000 mensen dakloos zijn ge worden. Deze week begint Sar vodya met het opzetten van tijdelij ke huizen op plaatsen waar dat vei lig is. Daarvoor is materiaal nodig als palen en baksteen, maar ook werktuigen, zaaigoed voor het land eromheen, transportmiddelen, et cetera. Hulp Ariyaratne toont de plattegronden van de permanente onderkomens, die al klaar liggen. Ze is niet te spre ken over de hulp die de regering en dan vooral de Social Service De partment biedt. "De regering heeft nog geen plan gemaakt. Zij pro beert de verantwoordelijkheid af te schuiven op provinciale besturen. Nu weet niemand meer wie er ver antwoordelijk is voor het aanwijzen van geschikte woongebieden". De organisatie weet nog niet waar het geld vandaan moet komen voor al die tienduizenden huizen. "Die vijfduizend rupees per gezin is niet genoeg. We hopen dat er internatio nale organisaties zijn die ons finan cieel willen helpen". In Nederland is de organisatie Horizon Holland druk bezig met het organiseren van hulp voor de daklo zen van Sri Lanka. Deze organisatie geeft medische en agriculturele hulp aan ontwikkelingslanden. Zij heeft ook verscheidene projecten op Sri Lanka. Horizon Holland wil hulp bieden in de vorm van medicamenten voor de eerste hulp en geld voor de re constructie van de huizen. Daar voor heeft ze contact met eigen mensen in het veld en hulporgani saties zoals Sarvodya. "Wij willen de aandacht vestigen op de nood van deze mensen. Ja, het is geen Bangladesh, maar daarom hebben zij het niet minder hard nodig", zegt J. Brijl van. Horizon Holland. (Horizon Holland is te bereiken on der nummer 070-452300). s ingestort betaalt de regering de volledige schadevergoeding i grijns. De eerste hulp die zij re slachtoffers hebben gekregen, kwam na de rampzalige derde juni tonen een brede huis. Dat kan meestal niet op de plek waar het stond, omdat die er alleande- eenvoudigweg niet meer is, of om dat het gewoon te gevaarlijk i nen, schriften, lappen, keukengerei, het water heeft alles meegesleept. Op een hoek onder de brug probeert vrouwtje wat vruchten te verko op open plaatsen op een berghelling pen. Maar niemand heeft een rupee redelijk snel op gang. Bij de eerste een huis te zetten. Het gevaar voor hulp hoorde ook het toedienen a medicijnen, nodig tegen koorts, in- fectiewonden (die zijn er vele), diarree, epidemieën en het behan- herhaling van soortgelijke waters noodrampen blijft in de moessont- ijd ieder jaar weer aanwezig. In die gevallen zal de regering ge- zes kinderen en een spoorloos ver dwenen echtgenoot, terwijl ze wijst op een stapeltje hout. In haar nood- optrekje van één bij één liggen een bezem, een paar sloffen en een ba by. Gebeden Zo heeft iedere dakloze zijn eigen verhaal. Van de emoties tijdens de overstromingen zelf, van familiele den die men in de modder zag ver dwijnen, van de ellende om niets meer te hebben en van de onzeker heid over de toekomst. Het cynisme viert hoogtij. "Mooi land hè, Sri Lanka. Wat komt u hier eigenlijk doen? Komt u helpen? Heeft u iets meegebracht?" "Wanneer we onze huizen weer opbouwen? Ach we wachten wel op de volgende over stroming" Kegalle. Ratnapura (60.000 daklo zen, 20.000 beschadigde huizen) en Kalutera (75.000 daklozen) en in iets mindere mate in N'Eliya en rond Galle. Per district werden hals- over-kop minstens zes noodkam pen ingericht en een centraal distri butiepunt annex ehbo-post. Per kamp werd door de regering onge veer duizend gulden beschikbaar slangebeten. De anti- bieden moeten aanwijzen 1 diarreemiddelen worden met suikerpreparaat toegediend, omdat zal niet snel gebeuren, heeft zij al dere kant staan de muurresten a er geen drinkwater is. Meer mensen gezegd, want de politieke proble- dezelfde woning. Ook in minder e dan anders zijn gebeten door slan gen en cabaracoya's, een kleine kro- op. En kodil met de giftige eigenschappen van een slang. Waar veel water komt de brug komt met een geschikt gelicht. woongebied, is het de vraag of daar dit soort ongedierte daadwerkelijk gebouwd zal den. "Mensen zitten hier vast plaats waar ze hun hele leven al ge woond hebben. Ze hebben in die ja ren veel geld gestoken in hun hui zen. Dat gebied zullen ze nooit wil len verlaten". mango te kunnen ko pen. Ze giechelt als er een foto van haar wordt gemaakt. In de gebieden achter de rivier is Het is dan ook allemaal heel erg het al niet veel beter. Aan de ene wrang. Dagenlang hebben de kant van een grote waterplas staat Srilankanen gebeden om regen in betonnen fundering, aan de an- een periode van gigantische droog te. Die regen kwam en leidde aller eerst tot een golf van malariageval- len. Weer werd er gebeden, dit keer om droogte. Maar de goden waren dit keer onverbiddelijk zodat de re gen de vrije loop kreeg. i voorlopig alle aandacht treme gevallen zie je r. de regering wel het water van de fundering zijn op- Herhaling De ramp in de berggebieden Kegalle is indirect het gevolg het omkappen van bomen de boeren een gebied creëerden voor theeplantages. Grote gedeel ten van de berghellingen stonden Hetzelfde geldt daardoor bloot aan de stromen ter en konden zonder meer wegge- indertijd door de regering zelf aan- spoeld worden. "Eigenlijk is het zo gewezen als geschikt gebied om te logisch als wat. We hebben ze meer wonen. Ach, als het water van de r Andere huizen konden de kracht het water niet weerstaan en zijn de volledig ingestort. "Dit was mijn huis, ha, ha,", zegt een moeder van De overstromingsramp op Sri Lanka kreeg - hoewel de grootste sinds veertig jaar - weinig aandacht van de internationale pers. De maanden mei en juni staan ieder jaar weer in het kader van overstro mingen door de moessonregens. Dat is niks nieuws. Alle aandacht was de afgelopen weken gericht op het veel schokkender nieuws uit China. Terrorisme Daarnaast valt de watersnoodramp in het niet bij de andere problemen waar het land onder gebukt gaat. De strijd tussen Tamils en Singalezen, de weigering van de Indiase troe pen, gekomen om de vrede te bewa ren, zich terug te trekken en de voordurende rebellie in noordelijke en zuidelijke provincies. Provisorisch malen gewaarschuwd: jullie ooit zover zou komen zou men ten die bomen niet kappen, dat gaat wel verder 2 mis bij zware regenbuien", luidt enkel hard oordeel. "De bevolking brug had geen andere keus. Het verbou- ten Aan beide zijden van de Kelani- het midden van de stad zit- tragisch bijeen in pro- thee is nu eenmaal haar visorisch opgezette hutjes. Twee enige bron van inkomsten", is het stokken vanaf de straat op de brug- tegenargument. De eerste fasen voedsel, medicijnen leuning met daartussen gevlochten de hulp - cocosbladeren, vormen hun tijdelij- kleding - ke woning. Meestal voor drie of vier weten de Srilankanen op eigen families tegelijk. Een flinke wind kracht wel door te komen, al blijven stoot en de boel kan zo weer instor- bijdragen van andere landen voor ten. Sommigen hebben nog wat medicamenten hard nodig. Maar spullen, zoals potten of een bezem, daarna, in de derde en de vierde weten te redden. hulpfase, worden de problemen verwacht. Nu al kost het moeite ma teriaal te vinden om tijdelijke hui zen te maken. Hoe dat met de per manente huizen daarna moet gaan, is nog onduidelijk. De regering stelt kinderen Vooral de ouderen kijken verwe zen voor zich uit, alsof ze niet kun nen geloven dat ook deze ramp hen nog is overkomen naast de armoede die hun leven toch al beheerst. De 1 welvarende 1 5000 rupees (350 gulden) beschik baar per volledig ingestort huis. Maar is men alleen een dak kwijt, dan krijgt de familie minder. bijgangers voortdurend kleren en balpennen. Onder de brug is het nog een gro te modderpoel en vormen de spul- Een andere moeilijkheid is de len die met het water zijn meege- plaats van het nieuw te bouwen sleurd een enorme vuilnisbelt. Pan- DEN HAAG (ANP) - Het aantal Nederlanders dat moslim is ge worden, is beduidend groter dan het aantal tot het christendom be keerde moslims. Exacte cijfers zijn niet bekend. Maar woord voerder B. de Ruiter van de Ara bische Wereldzending weet wel dat de balans naar de, voor zijn beweging, "verkeerde kant" doorslaat. In de loop der jaren zouden, ruw geschat, 3000 Neder landers moslim zijn geworden. Hooguit 200 moslims zouden in diezelfde periode de stap naar het christendom hebben gemaakt. Uit ervaring zegt De Ruiter te weten dat moslims die christen zijn geworden het erg moeilijk hebben. Familieleden kunnen het meestal niet verkroppen dat het geloof in Mohammed door een van hun verwanten is inge ruild voor het geloof in een 'min dere profeet'. De stichting Arabische Wereld zending, die zaterdag tijdens een feestelijke open dag een nieuw gebouw in Espel in gebruik nam, was enkele maanden geleden een van de organisatoren van een evangelische gebedsdag voor moslims. Opmerkelijk was, dat de bijeenkomst op een geheime plaats werd gehouden. In ver band met mogelijke acties van fundamentalistische moslim-or ganisaties, zo werd gezegd. Een beetje overtrokken, zo geeft De Ruiter achteraf toe. In september wordt wegens groot succes nogmaals een dergelijke bijeenkomst gehouden. De Rui ter weet nog niet of deze gebeds dag opnieuw in het geheim moet plaats hebben. Wel weet hij dat te veel publiciteit schadelijk is: dat trekt alleen maar mensen die mo gelijk verkeerde bedoelingen hebben. Zo is De Ruiter er stellig van overtuigd dat er in Nederland moslims zijn die informatie verza melen over christelijke zendings organisaties. Deze gegevens wor den volgens hem doorgespeeld aan ambassades en ministeries in islamitische landen, met het ge volg dat de bescheiden zendings pogingen van christelijke organi saties aldaar volledig onmogelijk worden gemaakt. Zijn eigen orga nisatie zag zo ooit een medewer ker uit Egypte worden gezet. De Arabische Wereldzending onderhoudt contact met de onge veer 300 zendingsmedewerkers die vanuit Europa en de Verenig de Staten werkzaam zijn in isla mitische landen. Deze mensen bedrijven zending naast hun ge wone werk, doorgaans onder moeilijke omstandigheden om dat zending veelal als illegale be zigheid wordt beschouwd. Vanuit Zuid-Frankrijk worden radioprogramma's uitgezonden naar Marokko en andere islami tische landen. Abdulwahid van Bommel van het Moslim Informatiecentrum te Den Haag reageert wat lacherig als de zendingspogingen van de Arabische Wereldzending en an dere organisaties (als People 'In ternational, Gospel for Guests en Evangelie en Moslims) ter sprake komen. Uiteraard heeft iedereen het recht de ander te overtuigen, maar waarom richten deze orga nisaties zich niet op "hun eigen mensen", vraagt Van Bommel. "Er zijn in de westerse wereld im mers zoveel dwalenden." Van Bommel - zelf een bekeer ling in omgekeerde richting - acht groot succes onwaarschijnlijk. Hier en daar zullen christelijke zendingsorganisaties onder mos lims "wel eens een vis vangen", maar erg vol zal het net niet ra ken. Dat komt omdat de religieu ze identiteit van moslims geheel verstrengeld is met hun nationale en etnische identiteit. Van Bom mel wijst erop dat joden net "zo'n mystieke identiteit" hebben. Het is daarom niet vreemd dat er wel eens heftig wordt gerea geerd als een moslim de stap naar het christendom maakt. De hech te familieband, maar ook de grote sociale verbondenheid onder moslims komt dan onder span ning te staan. Van Bommel ge looft echter niet dat dat in Neder land ernstige conflicten oplevert. Een week nadat de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk het besluit heeft genomen om tucht tegen homoseksuelen van de hand te wijzen, is het eer ste bezwaarschrift ertegen inge diend. De kerkeraad van de her vormde gemeente te Stellendam heeft het gravamen van een van de kerkleden overgenomen en zal het aan de classis Brielle doorzen den. De indiener van het bezwaar schrift is oud-synodelid A.W. de Ronde. De diaken zegt bewust naar dit "zware kerkordelijke wa pen" gegrepen te hebben, omdat het besluit van de synode zijns in ziens met het belijden der kerk te maken heeft. "Voor mij is het kar dinale punt dat een openlijke zon de nu niet meer als zodanig wordt erkend en zelfs niet meer mag worden bestreden". De kerkeraad van de gerefor meerde bondsgemeente Stellen dam heeft De Ronde's bezwaar schrift "van genoegzaam belang" geacht om het door te zenden naar de classis. Deze vergadering zal in september besluiten of het gravamen wordt doorgestuurd naar de provinciale kerkvergade ring, die op haar beurt moet be slissen of de zaak aan de generale synode zal worden voorgelegd. Spreekbuis De centrale commissie van het Nederlands-Israëlietisch Kerkge nootschap (NIK) heeft gisteren mr. drs. Raph Evers benoemd tot 'representatief rabbijn'. Het ligt in de bedoeling dat de 35-jarige Evers als spreekbuis van het tra ditionele jodendom in Nederland zal fungeren. Paus Johannes Paulus II heeft Georg Sterzinsky, vicaris- generaal in Erfurt-Meiningen, aangesteld als bisschop van Ber lijn. De 53-jarige Sterzinsky volgt kardinaal Joachim Meisner op. Deze werd in februari aartsbis schop van Keulen. De Belgische bisschoppen hebben de leden van het parle ment opgeroepen tegen de libera lisering van abortus provocatus te stemmen. Kardinaal Godfried Danneels, aartsbisschop van Mechelen-Brussel, heeft dit vrij dag meegedeeld. De katholieke stellingname volgt op de goedkeuring die de senaatscommissie van justitie hechtte aan een liberaal wets voorstel. De stemming in deze commissie leverde eerder deze week een ruime meerderheid op voor een voorstel dat vrouw en arts in vele gevallen de vrijheid geeft zelf uit te maken of er al dan niet tot een abortus zal worden overgegaan. Hervormde Kerk. Beroepen te Baardwijk en Doeveren (toezeg ging): G. de Jong, kandidaat te Rotterdam die deze toezegging heeft aangenomen; beroepen te Tholen (toezegging): C. M. Buijs te Gameren; beroepen te Willem stad: E. Kolkert te Sintjohannes- ga-Delfstrahuizen. Aangenomen naar Dirksland: J. 't Lam te Besoyen; aangeno men naar Ter Wolde: mevrouw K. van Middendorp-Sonneveld te Reeuwijk (deelgemeente her vormde bruggemeente) (part-ti me). Bedankt voor Leiden: A. Schipper te Driebergen; bedankt voor Nederhemert (toezegging): C. Stelwagen te Montfoort. Gereformeerde Kerken. Aan genomen naar Bedum: drs. H. Na gelhout te Opperdoes; aangeno men naar Groningen-Noord: drs. F. Boon te Sellingen; aangeno men naar Harlingen: E. Warnink te Nijverdal. Gereformeerde Kerken Vrij- der. Christelijke Gereformeerde Kerken. Beroepen te Apeldoorn- Oost: C. J. van den Boogert te Emmeloord. Aangenomen naar Broek op Langendijk als evange lisatiepredikant: A. J. Metske, kandidaat te Apeldoorn; aange nomen naar Stadskanaal; W. van 't Spijker te Heerenveen. Bedankt voor Rotterdam-West: W. van Sorge te Rijnsburg. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Kortgene en te Oud dorp: G. M. de Leeuw, kandidaat te Rotterdam. Oudgereformeerde Gemeen ten in Nederland. Beroepen als lerend ouderling te Doorn, te Monster, te Scheveningen en te Utrecht: D. Monster, wonende te Puttershoek.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2