NEC struikelend eredivisie binnen 'Dit was blijkbaar het hoogst haalbare voor onze ploeg' Nederland laatste bij EK basketbal Algerije wint van Zimbabwe Van den Berk en Van Doorn gaan zij aan zij Geen afscheiding in damtoernooi RCH palet titel ©VER WW =DE GRENZEN' Nederlaag voor cricketters Ajax PAGINA 14 MAANDAG 26 JUNI 1989 ZAGREB (GPD) De laatste bal van Nederland was in de Dom Sportiva van Zagreb nog niet van de ring afgeketst, of centraal stond alweer de discussie omtrent de eindronde van het EK-bas- ketbal dat over twee jaar in Rome wordt gehouden. Wil Oranje daar in 1991 opnieuw bij zijn en wil de ploeg daar niet zo als nu slechts figureren met een toch achteraf nog teleurstellende acht ste en laatste plaats, dan dient er in de tussenliggende tijd flink wat te veranderen. Daar waren alle betrokkenen het in Joegslavie in elk geval unaniem over eens. Het schema van de voorronde, zoals zat hij, na vijf dagen op de toppen dig in kaart werd gebracht, ziet het duels tegen Frankrijk (100-107 via [r voor Nederland op het eerste ge- verlenging) en Bulgarije (86-91) vol- zicht niet eens ongunstig uit. Alleen al op basis van de aanwezigheid hier bij de laatste acht - het was in elk ge val dus ergens goed voor - was Oranje als nummer twee voor een komen stuk. "Ik ben compleet versleten, totaal gesloopt", zeeg hij na dat laatste schot in een stoel neer. De finale tussen Joegoslavië i Griekeland later op de dag was de vier groepen geplaatst. Met aan hem in elk geval niet meer be- Italië en de B-landen België en Po len moet de nationale basket- baltrots straks gaan strijden voor twee plaatsen die recht geven op kwalificatie voor Rome. In novem ber reeds wordt een aanvang geno men met deze uit- en thuiswedstrij den. Routiniers steed. "Ik ga in bad en slapen. Dat zijn de enige dingen waaraan ik nu nog behoefte heb". Zijn vermoeidheid kwam beslist niet voort uit een gebrek aan condi tie. Als één der weinige spelers die in Nederland kan leven van het bas ketbal, traint de Bosschenaar bij zijn club tweemaal daags. "Maar ik moest hier én op een positie spelen Tegen die tijd is Jos Kuipers, met die ik niet ben gewend én, al Marco de Waard in Zagreb beho rend tot de twee (enige) routiniers in het jongste team dat hier op de been werd gebracht, misschien weer wat bijgekomen van dit 26ste EK. Nu noodgedwongen, heel erg veel minuten maken om het kwaliteits verschil te compenseren. Boven dien speel je hier tegen de top van Europa en dat is wel wat anders dan in de competitie tegen Urk of Mep- pel te moeten ballen". Met die uitspraken legde de 27-ja- rige in Amerika bij Fresno State ge schoolde Kuipers de zwakte van de ploeg en die van de nationale com petitie op ondubbelzinnige wijze bloot. Al nam hij het, net als bonds coach Ruud Harrewijn dat in voor gaande dagen had gedaan, meteen weer op voor zijn jonge en onerva ren teamgenoten. "Zij kunnen er niets aan doen dat wij hier laatste zijn geworden. Dat is de schuld van degenen die hier niet waren, maar wel hadden moeten zijn. Met deze ploeg was dit blijkbaar het hoogst haalbare. Alhoewel, met een beetje geluk waren we nog zesde gewor den ook". Kuipers doelde daarbij op de inder daad wat ongelukkig verloren kruiswedstrijd van zaterdag tegen de Fransen, toen een op en top ge motiveerd Oranje bij vlagen net zo goed speelde als in het openingsdu el tegen Spanje. Met een fantasti sche driepunter één seconde voor tijd dwong Okke te Velde, de revela tie van Oranje op dit toernooi, de verbouwereerde Fransen een ver lenging af: 91-91. Daarin gaf het feit, dat Nederland in de fase na rust (te)veel energie had moeten spenderen aan het goedmaken van een achterstand van 16 punten (46-65), plus de indi viduele klasse van Richard Dacou- ry en Stephane Ostrowski (31 pun ten, 11 in de verlenging) de door slag. Het verlies ten spijt won Oran je toch weer respect, vooral vanwe ge zijn onbevangen aanpak en scherp gesneden verdediging. Een lichtpuntje derhalve. Dat kon weer niet worden gezegd van de slotwedstrijd tegen Bulga rije, het enige land waarvan Neder land op basis van kwaliteit gewoon had moeten winnen. Tot 84-86 met twee minuten te gaan kon het nog alle kanten op, maar de foutenlast voortkomend uit een gebrek aan lengte speelde Oranje toen parten. Vanaf de vrije worp lijn (33 raak uit 40 pogingen) claimden de Bulgaren de zevende plaats, Nederland in de Kroatische hoofdstad met lege han den achterlatend. De indeling van de kwalifica tieronde voor het EK'91 is: groep A: Griekenland, Bulga rije, Zweden en Roemenië; groep B: Italië, Nederland, Belgie en Polen; groep C: Joe goslavië, Spanje, Bondsrepu bliek en Groot-Brittannië; groep D: Sovjetunie, Frank rijk, Tsjechoslowakije en Is rael. Programma: 22 november: België - Italië en Polen - Ne derland 25 november: België- Nederland en Italië - Polen 29 november: Nederland - Italië en België - Polen. "Het wordt hoog tijd", vergat de nog nahijgende Kuipers de sores van het moment en keek hij vast vooruit in de toekomst, "dat het basketbal in Nederland eens seri eus wordt genomen. Bij ons telt al leen het voetbal. Dat is als enige sport volwassen geworden. Er zijn sponsors, er zijn profs, er is een vak bond voor spelers, zelfs een pen sioenfonds. Op die manier kan je ook tot een sterk nationaal team ko men. Natuurlijk wil iedere voetbal ler in Nederland daarin spelen. Het verhoogt alleen maar je marktwaar de. In landen als Italië, Spanje en Frankrijk geldt dat niet alleen voor het voetbal, maar ook voor het bas ketbal, het volleybal en noem maar op". Waarbij, het is een oud verhaal, al les staat of valt met de centen. "Dat klopt, maar het is niet alleen dat. De competitie in Nederland moet ook korter. Duurt nu ruim acht maan den en dat is veel te lang, want daar mee daalt de interesse bij publiek en pers. Er moet meer tijd worden vrijgemaakt voor de nationale ploeg. In beide gevallen is dat inte ressant voor de sponsors. En voor de spelers. Je kan jongens als Coo per, Schilp, Pieterse en Van Dinten niet dwingen om na een veel te lang seizoen voor vijftig gulden per dag hier mee te moeten doen. Maar je kunt het vanzelfsprekend wél inte ressant voor ze maken. Dan blijven ze echt niet zomaar weg, zoals nu". De 2.06 lange forward, in Zagreb be horend bij de beste twintig op de lijst van zowel de scorers als re- bounders, heeft inmiddels vier EK's achter de rug. Wat hem betreft wil hij er met Oranje in Rome op nieuw bij zijn. "Maar dan wel opti maal geprepareerd, want daar schortte het nu door geldgebrek ook aan, en wél met de sterkst mo gelijke formatie. Dan behoeven we heus niet onder te doen voor landen als Frankrijk en Spanje. Ik weet ze ker dat iedereen dat ook wil. Het is aan de Topsportliga en de sponsor om deze voorwaarden te scheppen. Qua materiaal zijn we echt niet zo slecht als deze klassering doet ver moeden. Vergeet niet, we waren er per slot van rekening wél weer bij. Een prestatie op zich". HARARE (AFP/Reuter) - Afrika voetbalde zondag massaal voor kwalificatie van het toernooi om de wereldtitel in Italië. Algerije won in groep A met 2-1 van Zimbabwe. Ra- bah Madjer maakte drie minuten voor tijd het tweede doelpunt van Algerije. In Lusaka ontmoetten twee lan den met de nodige internationale faam elkaar: Zambia, de revelatie van de laatste Olympische Spelen, won met 2-1 van Marokko, dat in de achtste finales van de wereldtitel strijd in Mexico lang stand hield (0-1 verlies) tegen de Bondsrepubliek. Zambia leidt in de stand. Franse eredivisie terug naar 18 clubs PARIJS (AFP) - Het bestuur van de Franse voetbalbond heeft zaterdag besloten het aantal clubs in de hoogste voetbalklasse terug te brengen van twintig naar achttien. De maatregel moet ingaan in het seizoen 1991-92. Tijdens de vergadering werd ook overeengekomen het systeem van een thuis-en uitwedstrijd in de strijd om de beker af te schaffen. Op die manier wil het bestuur wat ruimte op de kalender scheppen voor het nationale team. Als op 22 juli voor de twee hoogste klasse van start gaat, is ook een nieuwe maatre gel van kracht met betrekkking tot het aantal buitenlanders in een team. In de eerste divisie mogen drie spelers per elftal meedoen met een andere dan de Franse nationali teit, in de tweede divisie een min der. Het bestuur verleende ook goed keuring tot een fusie tussen Racing Paris en RC Lens. Jeugd Saudiarabië wint WK voetbal GLASGOW (Reuter) - De beste voetballers tot zestien jaar uit Saudiarabië hebben zaterdag voor een verrassing gezorgd door in Glasgow de wereldtitel voor zich op te eisen. In de finale van het toer nooi in Schotland versloegen zij het gastland na het nemen van straf schoppen met 5-4. De Schotse jeugd leek na de eer ste helft de beste papieren te heb ben. Door Downie en Dickov na men de gastheren een voorsprong van 2-0. Voor 51.674 toeschouwers kwamen de Saudiërs echter goed terug. Al-Reshoudi zorgde voor 2-1, Al-Terair bracht de score in even wicht. In de verlenging werd niet meer gescoord. Bij het nemen van strafschoppen faalde een Schotse speler terwijl alle Saudiers scoor den. Frankfurt redt zich SAARBRUCKEN (SID) - Eintracht Frankfurt speelt ook volgend sei zoen in de eerste Bundesliga. De ploeg, dit jaar als zestiende geëin digd, verloor zondag het tweede du el tegen FC Saarfcrucken om een plaats in de hoogste voetbalklasse wel met 1-2, maar had het eerste treffen in eigen huis met 2-0 gewon- Storm weer bij Ajax GRONINGEN (ANP) - Sjaak Storm keert terug als doelman bij Ajax. Maandag besluiten zijn huidige club FC Groningen en Ajax, of Storm aan de Amsterdammers ver huurd of verkocht wordt. Storm stond de laatste tijd niet meer in de basis bij FC Groningen. Aanvanke lijk was hij geblesseerd, later kreeg hij privéproblemen. Bij Ajax moet hij de strijd met Stanley Menzo voor een plaats in het eerste aan. De club zat verlegen om een ervaren doel man. Tweede man Lloyd Doesburg kwam, als lid van het Kleurrijk Elf tal, op 7 juni om bij de vliegramp in Suriname. NIJMEGEN (GPD) Bijna duurde het seizoen voor NEC toch nog te lang. Onverwacht sterk zetten de Nijmegenaren na afloop van een slopend seizoen de nacompetitie in, maar naarmate het einde naderde kwam de ploeg zichzelf meer en meer tegen. Zater dagavond, met meer dan twintigduizend toeschouwers op de tri bunes in de Goffert-stadion, was het gezelschap van Leen Looyen bijna niet meer vooruit te branden. Toch won NEC met 2-1 van Ex celsior, waardoor het zich na een afwezigheid van drie jaar op nieuw eredivisionist mag noemen. Zoals NEC zich eergisteren presen teerde vormt de ploeg zeker geen aanwinst voor de eredivisie. De ploeg speelde zeer pover en had ei genlijk een nederlaag verdiend. Ex celsior, met één punt troosteloos onderaan in de nacompetitie bun gelend, gaf niets cadeau en had met iets meer agressie het Nijmeegse feestje wel eens grondig kunnen be derven. De Rotterdammers, voor wie niets meer op het spel stond en die in de komende weken van liefst zes basisspelers afscheid zullen ne men, reageerden geprikkeld op het feestvertoon dat met name de sta dionspeaker al ver voor de wed strijd ten beste gaf. Zij besloten hun huid duur te verkopen en bijna kostte dat NEC de eredivisie. Vertoningen Looyen wil dat de club investeert in (drie) aankopen, zijn bazen zijn aan merkelijk zuiniger. Hoe dat kandi- datenlijstje eruit ziet, wil de oefen- meester niet zeggen. „In ieder geval een laatste man, een linksbenige all- rounder en een spits." Toch is het bekend dat NEC aast op Heerenve- ner Winnie Haatrecht, waardoor de eerste wens in vervulling kan gaan. „Het vervelende is", meent Looyen, „dat we nu pas actie kunnen onder nemen. De keuze is daardoor een stuk geringer." Publiek Een ander probleem kan het pu bliek vormen. Voor de drie nacom- petitiewedstrijden werden maar liefst 50.000 kaartjes aan de man ge bracht. Kwantitatief zal het kijkers- Grote vraag blijft of NEC eredivisie- korps in de eredivisie door NEC's waardig is. Gezien de vertoningen promotie stijgen, kwalitatief in de nacompetitie lijken de Nijme genaren bij voorbaat al degradatie kandidaat nummer één. Leen Looyen beseft dat en heeft, al ver voordat de promotie een feit werd, politie kwam handen tekort een verlanglijstje bij het bestuur in- gelukken te voorkomen, gediend. Of de wensen van de trai ner gehonoreerd worden, is twijfel- Spelers en supporters i schijnlijk niet. Tegen Excelsior be stormden bijna vijfhonderd man vóór afloop van de wedstrijd tot drie een aanhang, met vraagtekens, keer toe het terrein. De Nijmeegse e promotie uitbundig. NEC in de eredivisie. Een club, Praktisch kansloos Een echt duel was het sinds hal achtig. Vooral omdat de toekomst- verwege de tweede helft niet meer. visies van de oefenmeester en voor- De Rotterdammers voelden de drei- zitter Henk van de Water verschil- gende meute vlak achter de hekken len. Voor Looyen is prompte degra- (en later zelfs aan de zijlijn) en wa- datie een spookbeeld, voor het be- ren echt niet meer gemotiveerd c toe te brengen. Nu betrof het zater dagavond een wedstrijd met één (Nijmeegs) kamp. Als straks in de Goffert ook andere hooligans zich de strijd" gaan mengen, zijn cessen niet denkbeeldig. Voor bur- machte het de_noordelingen gemeester len Dales, die onlangs van de KNVB een vergoeding eiste om de voetbalsupporters bij de be- schorsing van Harry Decheiver t kerfinale PSV - Groningen in toom de afwezigheid van de aan zijn t te houden, kan een heet voetbalsei zoen aanstaande zijn. tempo en bracht in de 81e minuut door Gert-Jan Verbeek de marge weer op drie: 4-1. Nog geen minuut later tikte Gert van de Brink de bal opnieuw langs Heerenveen doel man Aldo Swager en bepaalde de eindstand op 4-2. VOORHOUT - Voorzitter D. van der Veen-Meerstadt ling Leiden, onderscheidt voorzitter Bax van de gelijknamige zaalvoetbal ploeg. het team werd afgelopen zaterdag tijdens een receptie in het zonne gezet. Bax werd in de afgelopen weken landelijk zaalvoetbalkampioen veroverde tevens de beker. (foto Loeu zuyderduijn) HIERDEN (ANP) - Halverwege het dat in het onderlinge duel de pun- internationale grootmeester dam- ten deelde. RIJEN (ANP) - Gert-Jan van Doorn en John van den Berk geven elkaar niets toe in de strijd om de nationale motorcrosstitel in de 250cc-klasse. In de vierde wedstrijd, gisteren in Rijen, scoorden beiden 37 punten door een manche-zege en een twee de plaats. Van Doorn won het dag klassement door zijn winst in de tweede manche, maar schoot er in de tussenstand niets mee op. We reldkampioen Van den Berk be hield zijn voorsprong van acht pun ten. In de 500cc-klasse leed Kees van der Ven in de eerste manche een ne derlaag tegen Leo Combee. In de de KNVB afde- tweede reeks maakte hij zijn misser zaalvoetbal- g°ed» waardoor hij in ieder geval de het zonnetje dagzege incasseerde. Combee mocht even op kop rijden, Van der Ven liet zich niet tweede keer toernooi in Hierden is er nog steeds geen enkele afscheiding. In de vijf de ronde kwam er wel een verande ring aan de kop van de ranglijst. De oud-wereldkampioenen Gantwarp en Van der Wal sloegen hun tegen standers, respectievelijk Autar en Clerc, hard van het bord. Het twee tal kwam daarmee op gelijke hoogte met het duo Koeperman/Valneris De eerste toernooiweek, dertig partijen, leverde tien beslissingen op en de constatering dat het veld aan elkaar gewaagd is. Dat werd ook in de ronde van zaterdag duide lijk. Koeperman zorgde voor de eer ste opwinding door een dure dam- doorbraak tegen Valneris uit te voe ren. Korte tijd later bleek dat een storm in een glas water. In de 125cc ligt de titel voor Pedro Tragter voor het oprapen door de af wezigheid van Dave Strijbos, luid de de verwachting voor de wed- LEIDEN - De cricketters strijd in Rijen. Tragter beschikt over het beste materiaal, maar kor het overschot aan kwaliteit in de Brabantse plaats niet echt tot uit drukking brengen. De teamgenoot van Strijbos wor de eerste manche, maar kwam in de tweede niet verder dan de vierde nauwelijks aan te pas kwam. Asian HEERJANSDAM (ANP) - RCH is zaterdag in Heerjansdam algemeen amateurkampioen geworden. De zondagvereniging uit Heemstede verloor het tweede duel tegen Heer jansdam, kampioen bij de zater dagamateurs, wel met 2-4, maar had het eerste in eigen huis met 3-0 ge- Al na twee minuten was het duel _n de Adelaarshorst beslist. Jerry de Al was Heerenveen praktisch kans- Jong, voor wie PSV-trainer Guus loos in de strijd om promotie, toch Hiddink naar Deventer was geko- loerde de ploeg van trainer Ted lm- men, opende de score. Door doel- mers zatèrdagavond in de wedstrijd punten van opnieuw Jerry de Jong tegen Go Ahead Eagles op de kleine en Maarten de Jong liep Heeren kans die het nog had. De Friese veen nog voor rust uit naar 3-0. ploeg ging voor de zege en kréég die Ook in de tweede helft bleef de ook: 4-2. In Nijmegen maakte con- Friese ploeg heer en meester, noe- current NEC echter geen fout. wel Go Ahead Eagles in de 73 mi nuut even terug leek te komen door In de Adelaarshorst bleek Go een treffer van topscorer Gert van Ahead Eagles, dat het eerste na- den Brink. Heerenveen, met Jerry competitieduel in Heerenveen met de Jong en Winnie Haatrecht als 4-0 had verloren, opnieuw niet bij grote uitblinkers, verhoogde het Scheidsrechter Hobé het fluiten van deze wedstijd af scheid van het betaalde voetbal. De titel voor RCH is voor een groot deel het werk geweest van Nick Stienstra. De bij de vliegramp van 7 juni in Suriname omgekomen coach bracht zijn team een spelop vatting bij die garant bleek te staan De basis voor het veroveren van de landstitel werd gelegd in de eer ste wedstrijd. Heerjansdam wist niet hoe te handelen tegen het snel le, gevarieerde spel van de Heem stedelingen. In eigen huis hadden de zaterdagamateurs de zaken iets beter voor elkaar. RCH bleef echter de gevaarlijkste ploeg. Bogdan Kopanicki, de Joegoslavische doel man van de gastheren, voorkwam dat zijn ploeg voor een hopeloze zaak streed. Heersjansdam kwam in de eerste helft twee keer op voorsprong, door Van der Weijde en Van de Putte. Via De Keizer en Otte kwam RCH ech ter op gelijke hoogte. In de tweede helft bracht Van der Weijde de stand in de 68e minuut op 3-2. Echt spannend" werd het pas in de laatste drie minuten. In de 87e zorgde Van (foto and Buren voor 4-2 en maakte RCH nog wat bange momenten door. De ver met diende titel, en eerbetoon aan Stienstra, kwam toch in Heemstede terecht. schoof echter in de laatste ronde on deruit. Tragter; die de hoop op de zege al had laten varen, profiteerde van de val. Dnjepr pakt beker MOSKOU (Reuter) - Dnjepr Dne propetrovsk heeft de Russische voetbalbeker veroverd. In de Finale in Moskou, waarin ondanks een temperatuur van 30 graden het tem po hoog lag, versloeg de landskam pioen Torpedo Moskou met 1-0. Het doelpunt werd gemaakt door Anton Sjok, die in de 34e minuut profiteer de van een blunder in de verdedi ging van Torpedo. Ajax hebben de uitwedstrijd tegen Asian kon niet in winst kunnen omzetten. De cijfers waren: Ajax 78 all out, Asian 82 voor 2. Rick Verhaar zorgde voor de meeste punten voor Ajax: 31. Paul Haighton kwam tot 10. De cij fers maken duidelijk dat Ajax plaats. De winst in de eerste man che leek aanvankelijk naar Jacob Barth te gaan. De Doetinchemer maakte zijn koppositie volledig waar en gaf Ajax, voorlaatste in de klasse 2B, geen enkele kans. ITALIË Marco van Basten heeft de laatste wedstrijden in de Italiaanse voet balcompetitie gebruikt om zijn doelpuntentotaal aardig op te vij zelen. Na de drie treffers van vori ge week tegen Ascoli, volgden er op de slotdag twee tegen Bolog na. AC Milan won het duel met 4- 1. De Nederlander kwam op een totaal van negentien treffers. Bij de nederlaag van Fiorentina tegen de landskampioenen, was een negatieve hoofdrol wegge legd voor Lothar Matthaus. Voor de tweede keer binnen twee we ken werd de Westduitse midden veldregisseur van het veld ge stuurd. Na een overtreding van zijn toekomstige ploeggenoot Cucchi nam de Westduitser wraak. Inter liet zich door het wegstu ren van Matthaus, in de 36e mi nuut, enigszins van de wijs bren gen. Pas in de tweede helft namen de kampioenen afstand van Fio rentina. De Argentijn Diaz be wees in de 61e minuut andermaal zijn waarde voor de ploeg door de score te openen. Bianchi bepaal de de eindstand tien minuten la ter op 2-0. Berlijn werd Werder Bremen met 4-1 verslagen. Voor Borussia stond er veel op het spel. Alleen een overwinning betekende Europees voetbal, Werder was al zeker van deelne ming aan het UEFA Cup-toer nooi. Door de zege van Dortmund bleef Borussia Mönchengladbach buiten het UEFA-bekertoernooi. De start in het Olympisch-sta- dion in West-Berlijn was voor Werder. Internationaal Riedle opende na een kwartier de score. De gelijkmaker liet niet lang op zich wachten. Uit een voorzet van Mill was zes minuten Dickel suc cesvol. In de tweede helft zette Mill zet te zijn ploeg met een kopbal in de 58e minuut op voorsprong. Met doelman De Beer en de Schot McLeod als breekijzers, werd Werder in bedwang gehouden. Aan de andere kant ontstonden door het initiatief van Werder kansen voor de Dortmundse uit vallen. In de 71e minuut was an dermaal Dickel ter plaatse om de beslissing te forceren. Dat drie minuten later Lusch voor 4-1 zorgde, was van weinig belang. Aan de staart van de ranglijst werd het een slechte dag voor To rino en Pescara. De tweede ploeg uit Turijn moest winnen van Lec- ce om degradatie te voorkomen. De al veilige thuisploeg voelde zich niet geroepen de helpende hand toe te steken (3-1). Ook Pes cara speelt volgend jaar in de se rie B. Het speelde gelijk tegen het al gedegradeerde Pisa en dat was onvoldoende voor behoud. WEST-DUITSLAND Borussia Dortmund heeft za terdag de Westduitse voetbalbe ker veroverd. In de finale te West- SPANJE MADRID (RTR) - Real Madrid heeft vrijdag de competitie pas send besloten. De formatie van de scheidende oefenmeester Leo Beenhakker versloeg in het laatste duel Valencia in het eigen Bernabeu-stadion met 2-1. Real, al weken landskampioen, kwam daardoor op een totaal van 62 punten en een doelsaldo van 91 treffers voor en 37 tegen. Voor Va lencia maakte het verlies ook niets uit, het had al beslag gelegd op de derde plaats. Voor Real rest nu alleen nog de finale van de strijd om de Spaan se beker. Daarin is Real Vallado- lid de tegenstander.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14