PORT spoor;tv Maassen kampioen in ruziesfeer Veteraan Spaan brengt Asser publiek in extase Schwantz haalt wederom eindstreep niet Wervelende show Joegoslavië MAANDAG 26 JUN11989 PAGINA 13 bijlage leidsch dagblad Verhoeven: 'Ik ben geflikt door eigen ploeg' Verrassende zege Timman ROTTERDAM - Jan Timman en John van der Wiel hebben het Rot terdamse Wereldbeker schaaktoer nooi met beide handen aangegre pen om orde op zaken te stellen bin nen respectievelijk de internationa le en de nationale schaakhiërarchie. Timman werd met zijn fraaie eind zege (score 10'/: uit 15) hernieuwd kandidaat voor de bezetting van plaats nummer drie op de wereld ranglijst. Tevens maakte dit resul taat de 38-jarige Amsterdammer duidelijk favoriet in de komende match tegen Jonathan Speelman, die als inzet een plaats heeft in de fi nale van de kandidatenmatches om het wereldkampioenschap. Leide- naar John van der Wiel bereikte te midden van de wereldtop een uit stekende score van 8 uit 15 en weet zich daardoor in ons land voorlopig weer de onmiskenbare nummer twee achter Jan Timman. John van der Wiel was zaterdag avond in het Rotterdamse World- Trade center uiteraard in zijn nop jes met het behaalde resultaat. Niet alleen realiseerde hij min of meer voor zeker zijn uitgangspunt om als beste invitatiespeler van de serie uit de bus te komen, maar bovendien zorgde hij op termijn ook voor een flinke opleving in zijn wat terugge lopen Elo-rating. Hetgeen ook voor al van belang was om niet binnen af zienbare tijd achterhaald of over vleugeld te worden door bijvoor beeld de aanstormde 'youngster' en plaatsgenoot Jeroen Piket. Een ge geven waar de 29-jarige Leidenaar overigens niet te zwaar aan wenst te tillen: "Als het met mij voor de wind gaat, dan mag het met een ander ook goed gaan. Het lijkt mij slechts een prima zaak voor het Nederland se schaken, dat er een aantal andere spelers duidelijk in opkomst zijn. Het gaat er toch allereerst om hoe ik mijzelf op de internationale rang lijst ontwikkel. Mijn streven is nog altijd om eens de magische grens van 2600 ELO-punten te doorbre ken". Na een voorzichtige start met di verse remises geraakte Van der Wiel in het GMA-toernooi opmerkelijk goed op dreef. Een zege op Portisch werd gevolgd dooreen remise tegen Karpov (een partij waarin opmerke lijk genoeg beide partijen zetherha- ling negeerden) en vervolgens zeges op Short en Ehlvest. De Leidenaar over die sterke periode: "Vooral met mijn zege op Short was ik erg in mijn nopjes. Die is met wit nauwe lijks te verslaan. Maar op zichzelf was de slachtpartij tegen Ehlvest natuurlijk het fraaist. Zo'n kans krijg je niet gauw op dit niveau. Te gen Karpov herhaalde ik slechts de zetten met het doel tijd te winnen, ik wist dat hij toch geen remise zou claimen. Daarna stond ik zelfs even wat beter, maar na een wat mindere zet van mijn kant was remise toch onvermijdelijk. In mijn laatste twee partijen nam ik met remise genoe gen, al heb ik het tegen Hjartarson nog wel geprobeerd, maar dat pakte haast nog verkeerd uit". Tevreden Even tevreden als Van der Wiel was uiteraard Jan Timman. Hij won met zijn toernooizege een geducht aan tal Elo-punten terug en kan de halve finale van de kandidatenmatches (waarin grootmeester Gyula Sax hem als secondant zal bijstaan), met vertrouwen tegemoet zien (Van der Wiel: "Maar hij zal toch wel moeten oppassen voor de tactische grillen van Speelman"). Timman was de eerste om te beamen dat hij de zege mede aan de spectaculaire inzin king van vice-wereldkampioen Anatoli Karpov (die drie verliespar- tijen op rij boekte) had te danken: "Karpov's fout was dat hij na zijn fantastische score van 91/2 uit 12 te veel wou. Normaal zou hij zich heb ben beperkt tot het consolideren van zijn koppositie, nu wilde hij koste wat het kost Kasparov op de totale ranglijst achterhalen. Nadat hij in de twaalfde ronde al tot de bo dem had moeten gaan tegen Sax, was Karpov uitgeput en probeerde hij ijzer met handen te breken. Over mijn eigen spel ben ik uiteraard dik tevreden. Aanvankelijk liep het nog niet zo goed, maar de tweede helft van het toernooi speelde ik erg sterk". RUUD DOBBELAAR maandag 19.00-20.00 SKY: International Motor sport. 19.10-20.00 Ned 2: Sportpanorama. 19.10-20.40 BBC 2: Tennis: Open Engel se kampioenschappen op Wimbledon. 20.00-21.00 SKY Tennis hoogtepunten van het vrouwen-toernooi in Eastborne 21 00-22.00 SKY What a Week week- 21 25-21 55 Ned 3: Sport Studio. 22.00-23.00 SKY Motorracen TT van As- 23.00-00.00 SKY Boksen terugblik op grote wedstrijden, vanavond Ali tegen Frazier. 23.10-00.10 BBC 1 Tennis samenvatting van de Open Engelse tenniskampioen schappen op Wimbledon. dinsdag 11.50-14.10 BBC 2: Cricket: Engeland- Austraiié. 14.35-15.00 BBC 2: Cricket: Engeland- Australiö. 14.50-17.10 BBC 1 Tennis Open Engel se kampioenschappen op Wimbledon. ASSEN (GPD) - Kevin Schwantz; Amerikaan, jong, extr overt, winnaar van drie Grand Prix, liefhebber van golf en schie ten, is dit seizoen zonder twijfel de snelste coureur in de 500 cc. Toch gaat een ander (Wayne Rai- ney of regerend wereldkampioen Eddy Lawson) met de wereldtitel strijken. Er is namelijk altijd wel iets met Schwantz aan de hand. In drie GP's haalde de Texaan de finish niet. In Spanje bijvoor beeld lag hij in gewonnen positie, maar kwam ten val. Zaterdag tijdens de koningsra ce van de TT van Assen was het al niet beter. Twee rondjes voor het einde, met Schwantz in winnende positie, begaf de motor het. Daar door kon Rainey met z'n derde seizoenoverwinning aan de haal gaan. Rainey heeft nu net zoveel zeges behaald als zijn landgenoot, maar staat dankzij z'n regelmaat in WK-punten een straatlengte Het zag er allemaal weer veel belovend uit voor de Suzukirij- der. Na de derde ronde pakte Schwantz - hij maakte ook de snelste trainingstijd - de kop over Rainey en slechts vijf reurs konden aanklampen: Rai ney, Pierfrancesco Chili, Lawson, Christian Sarron en Kevin Magee. Na twaalf rondjes moesten vier man lossen. Alleen Rainey kon het moordende tempo van Schwantz nog enigszins bijhou den. Maar ook de leider van het WK-klassement moest een gaatje laten vallen. Schwantz leek zonder manke ren op de zege af te koersen. Tot dat twee ronden voor het einde zijn motor stilviel en Schwantz in de berm bleef steken met een ka potte ontsteking. Hij moest even wat wegslikken toen een paar tel len later Rainey voorbij scheurde, maar - en dat tekent de coureur- enkele seconden later zwaaide hij al weer naar het publiek. Heer Had Egbert Streuer als een weg- piraat over het circuit van Drenthe gescheurd, dan zou niet Steve Webster, maar hij de zij- spanrace op zijn naam hebben ge schreven. Maar de bebaarde stuurman gedroeg zich in een van spanning zinderende 59ste editie van de Dutch TT als een heer in het verkeer. Daardoor kon het ge beuren dat Steve Webster zijn driewieler in de laatste ronde in de Veenslang voorbij die van Streuer wurmde. De volgende keer overweegt Streuer zich niet temin in de huid van een 'straat schoffie' te hullen. „Ik denk dat ik toch een beetje gemener moet worden. Wat ik daar mee bedoel? We hebben elkaar tijdens de race een keer geraakt. Ik wilde er langs, maar kon dat niet omdat hij de ruimte blokkeerde. Dat moet niet weer gebeuren". Jury neemt Knol uit strijd RHEDEN (ANP) - Nederlands en Olympisch kampioene Moni que Knol heeft gisteren haar na tionale titel (Leontien van Moor- sel werd haar opvolgster) niet kunnen verdedigen. Knol werd al in de tweede van de tien ron den uit de strijd genomen omdat zij na pech een wiel had aange nomen van ploeggenote Karin Schuitema. Het kampioenschap is een individuele wedstrijd waarbij onderlinge materiaal hulp niet is toegestaan. De jury paste simpelweg de reglemen ten toe. De kampioene en de onmis kenbare favoriete ontplofte bij na toen haar de onverbiddelijke beslissing werd meegedeeld. Peddelde vervolgens naar de fi nish en berustte in die paar toe ristische kilometers. ..Ik heb er gewoon niet bij na gedacht. In een valpartij werden een paar spaken uit mijn wiel gereden. Karin was onmiddel lijk zo loyaal haar voorwiel te ge ven. Het is een routinegebaar uit ploegwedstrijden, hoewel ik het, geloof ik, nooit eerder bij de hand gehad heb. Ik werd meteen gepakt. Reglement is re glement. De jury doet ook zijn werk". Winst op valreep in 125cc-klasse ASSEN (GPD) Toen het Wilhelmus over de Drentse hei schalde, kreeg Hans Spaan het plotsklaps te kwaad. „Ik moest even een paar keer flink slikken. Als je daar op het podium staat en het volkslied wordt voor jou gespeeld, dan word je vanzelf sentimenteel, of je wilt of niet". Met de Nederlandse driekleur in de hand had de 30-jarige Castricummer even daarvoor zijn ereronde gereden, Ameri kaans chauvinistisch toegejuicht door een uitzinnige mensenzee. RHEDEN (GPD) Nico Verhoeven vloekte, Frans Maassen haalde zijn vreugdetranen boven, en Jan Raas zei met een kalme logica, dat dit dus het wieier-ABC was. Het NK prof- wielrennen 1989 in drie gedaanten neergezet. Of: hoe de titel van de ene ploegmaat bij een andere terecht kan komen. De Tilburger Verhoeven spaarde zijn mond niet, toen hij eenmaal, bitter teleurgesteld over zijn uiteindelijke kleurloze vijfde plaats, zijn hart kon luchten. Op 40 km van de finish in de aanval gegaan, maar 12 km voor de streep meedogenloos ingerekend door toedoen van Andere Superconfexen. In opdracht van ploegbaas Raas. Verhoeven: „De titel is me ontsto len door mijn eigen ploeg. Ik weet wel hoe het komt: ik heb zaterdag geweigerd een jaar bij te tekenen, en dan wordt de titel je niet meer ge gund. Ik zeg waarop het staat, al rea liseer ik me, dat ik daarmee de Tour wel kan vergeten." Raas schrok zichtbaar van de uit latingen van één van zijn, door de ja ren heen trouwste werknemers. „Het is niet zo, dat ik Verhoeven het kampioenschap heb willen ontne men. Het was de situatie van de wedstrijd, die me tot die beslissing noopte. Natuurlijk, ik had liever ge had, dat hij zijn contract wél had aanvaard, al heb ik er begrip voor dat hij mijn aanbieding naast die van anderen wil leggen. Maar als het niet Verhoeven, maar bijvoorbeeld Solleveld was geweest, die wél heeft getekend, dan had ik op Solle veld ook laten rijden." De situatie, met nog vier ronden van acht kilometer te gaan: Verhoe ven had eerdere vluchter Peter Hoondert gelost, en begon met drie kwart minuut voorsprong aan een solo naar het ogenschijnlijk zekere wielergoud. Achter hem maakten acht man zich los uit een groep van, pakweg twintig, waarin sprinters als Van Poppel en Pieters. ABC-tje Verhoeven, uitdagend: „En wie za ten er in die eerste groep achtervol gers...?" Het antwoord was: Breu- kink, Lammerts, Ducrot, Dekker, Manders en zijn SC-maats Tolhoek, Solleveld en Maassen. Verhoeven: „Toch niet per se sprinters, hè..?" Raas gaf zijn trio voorin echter het sein achter Verhoeven voluit door te stomen, „omdat ze nu eindelijk Van Poppel en Pieters kwijt waren, en dan ben je gek, als je ze nóg eens de kans geeft terug te komen. Jam mer voor Verhoeven, maar het moest zo. Een ABC-tje. Wie er wint maakt mij niet uit, maar het moet er wel een van ons zijn." De voorsprong van Verhoeven slonk met de kilometer. De Berkel- Enschotter werd twee ronden voor tijd ingehaald, en op zo'n vijf km van de streep zonder pardon inge ruild voor Frans Maassen. Iemand met wèl een handtekening onder zijn contract voor 1990, en net even meer het winnaarstype dan Verhoe ven. Al was het NK dit seizoen dan pas zijn eerste. De zoveelste bittere pil voor Ver hoeven, toch al voor het ongeluk ge boren, door pech achtervolgd, dit jaar alleen al opgezadeld met meer net-niet-gehaalde FICP-punten dan met reële cijfers. Frans Maassen kon de sores van Verhoeven begrijpen, maar rede neerde, onwetend nog van de gal die Verhoeven na afloop spuide, net als Jan Raas: „We waren als ploeg numeriek het sterkst in de finale, hadden de opdracht Van Poppel en Pieters te elimineren. Het maakte het er wat makkelijker op, toen Van Poppel plotseling voor Breukink ging rijden, maar je weet maar nooit. Toen zijn we ombeurten gaan demarreren, en hebben de groep van 22 uit elkaar gekregen. Dan is het logisch datje doorgaat." Veelbelovend De 24-jarige Noordlimburger Maas sen, vorig jaar de revelatie in de Tour de France (rode trui), had zich dit seizoen veelbelovend 'geconti nueerd' in Milaan-Sanremo, waarin hij het alleen tegen Fignon moest af leggen. Daarna was hij zeker niet minder gaan rijden, maar de finis hing touch bleef uit. Maassen: „Ze begonnen al weer te zeuren: Maas sen is ook naar de kloten." Maar, Raas: „Hij begon alleen verkeerd te rijden. Aanvallen op het verkeerde moment, zich te snel willen bewij- Het gevolg was, dat Maassen, vo rig jaar goed voor 11 individuele ze ges, en op het moment van het NK al op 6, nu nog altijd op 0 stond. Raas: „Maar kwaliteit tel je niet al leen af uit een zegelijst. Ik heb hem in de Dauphin; dingen zien doen, die maar weinig anderen kunnen. En ook in de Ronde van de Mijn- valleien, vorige week, was hij één dag weer beresterk." Maassen had er toen net een tien daags trainingskamp met Fuchs, Van Hooydonck en Gölz in Sankt Moritz opzitten. Om rode bloedli- Hans Spaan, glorieus winnaar van de 125 cc, was één dag lang Koning van Assen. De kleine Noordhollan der werd van persconferentie naar persconferentie en van camera naar camera gesleept. Iedereen wilde hét verhaal van hem horen. In de heu vels bij Salzburg begon voor de se- mi-prof - Spaan werkt twintig uur per week als automonteur - de victo rie. Onverwacht schreef hij daar op 4 juni de Oostenrijkse Grand Prix op zijn naam. „En hier zal het niet bij blijven," voorspelde zijn mana ger Jan Huberts toen direct al. De man die in zijn eindeloos lange, Heintje Davids-achtige carrière 27 jaar geleden eveneens twee GP's won (Clermont Ferrand en op de Oostduitse Sachsenring), kreeg het gelijk sneller aan zijn zijde dan hij mogelijk ook zelf zal hebben ver wacht. Voor de laatste Nederlandse TT- overwinning in de 125 cc moeten we overigens nog dieper in de historie duiken. Om precies te zijn tot 1948, toen de vorig jaar overleden Dick Renooy met zijn Eysink als eerste over de finish stoof. Hij deed dat met een gemiddelde snelheid van 98 kilometer per uur; destijds een sensatie. Eenenveertig jaar later reikte Hans Spaan tot een gemid delde van ruim 151 kilometer per De wedstrijd van zaterdag was er een om nooit te vergeten. Matig van start gegaan poetste Spaan zijn ach terstand op de Italiaan Ezio Gianola en de Spanjaard Alex Crivillé al in de eerste ronde geheel weg. Als aan een onzichtbaar touwtje verbonden vocht het supertrio ver voor de rest van het veld een messcherp duel uit. Drie ronden voor het einde ble ven Spqan en Crivillé alleen over nadat Gianola van zijn motorfiets was gestuiterd. De toen nog leider in de WK-tussenstand kwam met de schrik vrij. Om en om hadden Spaan en Cri villé daarna de kop. Bij de Stekken- wal sloeg de Nederlander tenslotte het beslissende gaatje. „Het was be paald geen mooie stijl waarin ik hem voorbij stak, het gïhg haast glij dend. Maar ik wist dat daar m'n eni ge kans nog lag. Een dag eerder was hij daar in de training ten val geko men en ik had gemerkt dat hij het op die plaats steeds iets rustiger aan deed. Ik dacht nergens aan toen ik hem passeerde, het enige dat ik pro beerde was in het goede spoor te blijven. En dat lukte". Het zweet liep Spaan ook na de race nog in straaltjes van het gezicht. „Ik heb het vreselijk moeilijk gehad. Ik hoorde, voelde en wist dat Crivillé steeds vlak achter me zat. Maar ik ben steeds m'n eigen race blijven rijden. Ik had geluk dat hij twee ronden voor het einde de kop nam, daardoor kon ik uitzoeken waar ik hem voorbij moest gaan. Het was echt een duel op haren en snaren tussen ons tweëen. Ik heb vooraf ook steeds gezegd: 'Als er één gaat winnen, is het Crivillé'. Ik was ban ger voor hem dan voor Gianola. Ik had hem in de laatste meters ook nog weer naast me verwacht, maar hij bleef gelukkig weg. Misschien had hij vanuit de pits het sein gekre gen dat Gianola gevallen was". Helemaal vlekkeloos, vertelde Spaan, was de race voor hem niet verlopen. „Ik ben onderweg twee keer van de ideale lijn afgeweken. Beide keren dribbelde mijn motor fiets een beetje weg". De druk van het favoriet zijn had Spaan niet als een loden last ervaren. „Ik voelde me daar eigenlijk wel lekker onder. Pas een uurtje voor de wedstrijd heb ik me afgezonderd. Ik ben in m'n caravan gaan zitten, heb me ZAGREB (GPD) - Voor zover daar al geen sprake van zou zijn, staat in elk geval nu vast dat de naam van Drazen Petrovic 'eeuwig' zal voort leven in Joegoslavië. Want onder leiding van dit onbetwiste wonder kind van het continentale basketbal nam het gastland voor een uitzinnig thuispubliek van 8000 man gister avond in een rechtstreeks duel de Europese titel over van Grieken land: 98-77. Elf jaar lang heeft het basketbal- gekke Joegoslavië moeten wachten op dit kampioenschap, het vierde sinds de invoering van het EK voor landenteams, in de jaren dertig. De wijze waarop zij zich ditmaal de ovale bokaal toeeigenden sprak meer dan ooit tevoren tot de ver beelding. In een wervelende show verpletterden de Joego's hun oppo nent. die ook in de poule-wedstrijd al kansloos was.. Drie jaar geleden startte coach Ivkovic met de voorbereidingen op dit toernooi. Erkende grootheden a' Dalipagic, Kicanovic en Deliba- werden toen bedankt voor hun diensten. Onder een straf regime ging hij verder met uitsluitend jon ge en getalenteerde spelers als Di- vac, Vrankovic, Paspalj, Kukoc en de uit het niets gekomen Zdovc. En natuurlijk beschikte hij daarnaast over niemand minder dan de onver vangbare en onvergelijkbare Dra zen Petrovic. Die is, nu 25 jaar oud, in dienst van de Spaanse kampioen Real Ma drid inmiddels tot volle wasdom ge komen. Hij meet 1.96 meter, ver dient met en rond het basketbal meer dan een miljoen dollar per jaar, kreeg recerilijk van Madrid- voorzitter Mendoza een splinter nieuwe Porsche voor zijn verjaar dag en speelde op dit toernooi de sterren van de hemel. Traint dan ook drie keer per dag, doet dat ze ven dagen in de week en beheerst alle onderdelen van het spel tot in de finesses. In de finale liet Petrovic op on dubbelzinnige wijze zien dat niet al leen hij, maar met hem het volledige Joegoslavische team, momenteel in Europa van een klasse apart is. Ti telhouder Griekenland, dat het dit maal zonder de steun van zijn fana tieke aanhang moest doen, werd zonder een greintje respect behan deld en vervolgens onder de voet gelopen. Bij rust al bedroeg het ver schil 19 punten (54-35). Het was slechts te wijten aan het feit dat de thuisploeg iets te snel met het op voeren van allerlei fantastische shownummertjes begon, want an ders had zich een compleet drama rond de trotse Nick Galis en de zij nen voltrokken. Ondanks die hoogstandjes be droeg het verschil vier minuten voor tijd 31 punten. Toen vond Ivkovic het verder wel welletjes. Hij haalde Petrovic, die met 28 punten en 10 assists zijn naam en faam ruimschoots eer aan had gedaan, onder donderend applaus naar de kant. Zagreb trilde even op zijn 900 jaar oude grondvesten. Het feest kon een aanvang nemen. AD VAN KAAM Een stijlvolle dunk van de Joego slaaf Radja. (toto anp> Frans Maassen wordt de nieuwe nationale kampioen bij de profs. De overwinning van de Limburger was later inzet van een verhitte discussie, waarin de ploegmaat van de kampioen, Nico Verhoeven, het middelpunt Was. (foto ANP) chaampjes te verzamelen voor de dagen die komen gaan. „Ik heb daar alleen maar gemzen en steenbok ken gezien, en één journalist. Ze zeggen dat het goed voor je is, op 1600, 2000 meter trainen. Al kwam ik de eerste dagen in de Mijnvallei- en niet vooruit. Maar dat kon, had den ze me ook verteld: als je zo kort na een hoogtestage slecht rijdt, is het goed..." Hoe goed, bleek dus gisteren in de finale. Het NK had door de valpartij met o.a. Van der Poel en Rooks plots een andere wending gekre gen. PDM was onthoofd (alleen Hoondert zat nog in koers...), de strijd spitste zich toe tussen Panasonic (lees: Breukink/Van Poppel) en de grote Superconfex- trein. Maassen: „Ik realiseerde me, dat ik rustig moest blijven, mijn kans moest afwachten." Die kwam, toen zijn ploegmaats de ontknoping hoe langer hoe nadrukkelijker in handen namen. PETER OUWERKERK verkleed en me heel relaxed voor bereid". Door zijn overwinning schoof Hans Spaan op naar de derde plaats in de tussenstand om de wereldtitel. Alex Crivillé, een 19-jarige Cata laan, nam de leiding over van de on fortuinlijke Gianola. Spaan: „De strijd is nog volledig open". Het ont breekt de Noordhollander aan tijd voor een uitgebreide feestweek. „Vanaf morgen gaan we het materi aal klaarmaken voor Francor- champs. Want ook daar wil ik weer presteren". Het uitzinnige publiek draagt Hans Spaan op handen. De Crivillé en zorgde sinds 1948 voor een TT-zege in de 125cc klasse.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13