TAD LEIDEN Gemeente wil in 1991 een volksraadpleging Eigenaars casino Tropical dreigen met kort geding 'Smerigste zaak van de laatste tijd' LEIDSCH :m DAGBLAD Dertig maanden cel geëist voor waslijst misdrijven Eerste paal parkeergarage Schuttersveld Honderd uur dienstverlening voor vernielen Shellpompen Referendum gelijk met Statenverldeingen s ZATERDAG 24 JUNI 1989 LEIDEN De eigenaars van golden-ten casino Tropical aan de Tweede Binnenvest gracht overwegen een kort ge ding aan te spannen tegen de gemeente Leiden. Zij menen dat de gemeente ten onrechte een eind heeft gemaakt'van de activiteiten van het casino. Onder toezicht van de politie werd gistermiddag rond 15.00 uur het pand, dat doorloopt tot aan de Sint Aagtenstraat, verzegeld. Volgens de ge meente is het gebruik van het pand als casino en snooker centrum in strijd met het be stemmingsplan van de wijk d'Oude Morsch. De verzegeling verliep zonder enige incidenten. In het casino waren slechts enkele klanten aan wezig. Het personeel verliet kort na de binnenkomst van de ge meente-ambtenaren het pand. De gehele actie, die voor Leiden vrij uitzonderlijk is, duurde in totaal bijna een uur. Mede-eigenaar van het casino en woordvoerder van de Belan genvereniging Speelgroep Lei den, J. de Wit, zei dat de gemeente met de verzegeling 'de rechts gang heeft verkracht'. Volgens De Wit kan eigenaar R.J. Walda van het casino Tropical aantonen dat de gemeente fouten heeft ge maakt. "We gaan een forse scha declaim indienen tegen de ge meente. Die zal zo groot zijn als het bedrag dat nu is geïnvesteerd in het pand en dat is een ton", al dus De Wit. De Wit beweert dat het bestem mingsplan voor d'Oude Morsch op onjuiste manier tot stand is ge komen. In de tweede plaats wees De Wit er op dat de brieven van de gemeente aan de heer Dekker wa ren gericht, terwijl zijn vrouw ei genaresse van het pand is. Boven dien zegt De Wit dat het niet om een casino, maar om een cultureel centrum gaat. De eigenaars van Tropical heb ben het pand gehuurd van de fam. Dekker, die daar voorheen een autohandel hadden. De ge meente heeft Dekker volgens ambtenaar Lamers al twee maan den geleden gewaarschuwd dat vestiging van een casino in het ge noemde pand illegaal is. Het speelcentrum werd twee weken geleden toch geopend. Daarop schreven burgemeester en wet houders een brief waarin werd ge waarschuwd dat het pand met po- litiedwang zou worden gesloten indien de activiteiten niet zouden worden stilgelegd. Volgens ambtenaar Lamers heeft de politie de afgelopen twee weken drie keer geconstateerd dat het pand werd gebruikt als een casino. Dat is in strijd met het bestemmingsplan voor d'Oude Morsch. Het pand Tweede Bin nenvestgracht 14/Sint Aagten straat 4 mag alleen worden ge bruikt voor bedrijfsruimte, op slag of als woning. De gemeente beschouwt het als een horecage legenheid. Gemeente Leiden en Dekker hebben de laatste tijd overigens verschillende keren contact met elkaar gehad, maar zonder enig resultaat. Dekker was gistermid dag niet bereikbaar voor com mentaar. Dat gold ook voor de door hem ingeschakelde advo caat mr. W. Kalkman. Ambtenaar Lamers meent dat het nu aan de eigenaren van het gokhuis is om contact op te ne men met de gemeente. Wanneer de verzegeling wordt verbroken, zal de politie officieel gaan onder zoeken wie dat heeft gedaan. "Mocht blijken dat de activiteiten van het casino zijn voortgezet, dan zal er waarschijnlijk worden overgegaan op een totale ontrui ming van het pand", aldus La- LEIDEN - Wegens ongeveer 35 in braken, zes pogingen daartoe en een mishandeling, is gisteren bij de Haagse rechtbank tegen een 25-ja rige Leidenaar 30 maanden gevan genisstraf geeist. waarvan tien voor waardelijk. Hoewel de man een groot aantal inbraken had bekend, waren hem er slechts drie ten laste gelegd. Zo werd hij op 27 maart dit jaar, samen met een maat, betrapt bij een inbraak in een garagebox aan de Gorterstraat. Beiden hadden een mes bij zich en bedreigden daarmee de agenten. Bij een inbraak op 1 maart, in een pand van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren aan de Nieuwstraat, maakte de Lei denaar 6000 gulden en pakken kof fie buit. Bij een inbraak in een bar aan de Hoge woerd, op 16 maart, werd geld uit speelautomaten ge stolen. De mishandeling gebeurde 4 ok tober vorig jaar. In een Leids café was het tot vechten gekomen. Tot twee keer toe had de 25-jarige ie mand gestompt. Het slachtoffer liep een gebroken neus op. De verdach te dacht dat het slachtoffer hem een Hitlergroet had gebracht. Hier was hij zo kwaad over geworden dat zijn stoppen waren doorgeslagen. Tegenover de politie had de Lei denaar verklaard dat hij tot de in braken was gekomen, omdat hij in de krant had gelezen dat het toch wel erg makkelijk was. Rechtbank- -president, mr. R. van Rossum, zei hierover: "Dat bleek wel, want het duurde erg lang voor je werd ge pakt". De man had voornamelijk inge broken in bedrijfspanden. Zo had hij bij een inbraak in het NZH-kan- toor bij het station voor 75.000 gul den aan strippenkaarten gestolen. Wat er uiteindelijk met de stippen- kaarten is gebeurd, is niet bekend. Officier van justitie, mr. J. van Eek, meende dat de Leidenaar een spoor van vernielingen achter zich had-ge laten. Grommend geluid LEIDEN - Een bewoner van de Timorstraat belde gistermiddag in lichte paniek de politie met de mededeling dat uit het huis van de buren 'een vreselijk grom mend geluid' opklonk. Bij con trole van de politie bleek dat de wasdroger van de buren nogal wat lawaai veroorzaakte, waar van de buren nogal wat hinder ondervonden. Fokker en KLM Naar aanleiding van het artikel 'Vraagtekens bij actie van Rijnland' in uw editie van 17 juni van de hand van H. van Egmond over het hande len van het hoogheemraadschap in de kwestie rond KLM en Fokker, merk ik het volgende op. Vanaf 1 juni 1984 is het volgens de wet verboden om zware metalen en Pak's te lozen. Een vergelijking met het storten van slib in de Braassem door het hoogheemraadschap, dat aan de normen voldeed, is mijns in ziens niet op zijn plaats. De provin cie Zuid-Holland verzuimt plaatsen voor het storten van slib aan te wij zen. Het is de taak van het Rijnland slib uit waterbodems te verwijde- De installatie die de KLM zegt te zullen bouwen, kost volgens haar 27 miljoen gulden. Elk getraineer le gert de KLM jaarlijks bij 10 procent "ente een bedrag.op van 2,7 miljoen gulden aan rentebesparing. De milieubelasting met cadmium ;n dergelijke en het reinigen van de mderwaterbodems kosten de ge- neenschap ongetwijfeld een veel- 'oud van de rentebesparingen van le KLM. Het is mijns inziens volkomen on juist om te zeggen dat Rijnland zich boven de wet gaat stellen als het be zwaar zal gaan maken tegen uitbrei dingen van de KLM en Fokker. Dit is een verkeerde voorstelling van zaken want Rijnland heeft de plicht er voor te zorgen dat aan de lozings voorschriften kan worden voldaan in verband metde bestaande milieu-eisen. Speciaal de KLM gedraagt zich als een staat in een staat. Dit is een ontwikkeling die niet in het belang is van de gemeenschap. Commissarissen van de NV Luchthaven Schiphol blijken te vens burgemeester te zijn van de ge meenten Amsterdam en Haarlem mermeer. Dit zijn combinaties van functies die strijdig zijn met de be langen van de bevolking en met een goed milieu. Het dagelijks bestuur van Rijn land verdient mijns inziens een rui me voldoende voor goed gedrag in deze kwestie. Het is alleen jammer dat Rijnland niet de mogelijkheid heeft om de lastenverschuiving te voorkomen zodat de ingelanden en de mensen die de kosten van de waterzuivering moeten opbrengen, uiteindelijk het gelag moeten betalen voor onver- Bibliotheek heeft bijna 30.000 leden LEIDEN - Meer dan een kwart van de inwoners van Leiden is lid van de bibliotheek. Het aantal leden nam het vorige jaar toe met circa 1800 tot bijna 30.000. Dit is vooral te danken aan de opening van een nieuw filiaal van de bibliotheek in de Stevenshof waar zich circa 2000 Leidenaars inschreven. Dit blijkt uit het jaarverlag over 1988 van de bibliotheek. Het was voor het eerst sinds zes jaar dat het aantal leden van de bi bliotheek toenam. 1982 was het top jaar voor de Leidse bibliotheek met zo'n 39.000 lezers. Tot 1988 nam dit aantal gestaag af. Door de toename van het lezersbestand vorig jaar, groeide ook het aantal uitleningen naar bijna 1,3 miljoen. antwoordelijk gedrag van KLM en Fokker. J. Ossewaarde, secretaris Vereniging van Ingelan den, Lijnderdijk 251, Lijnden. Muziekgebouw Wat lees ik toch steeds voor gehar rewar over dat Leidse mu-ziek-ver- za-mel-ge-bouw? Wat 'n woord! 'n Hollander krijgt het nauwelijks uit zijn strot, laat staan een buitenlan der. Dat wordt een mu-ziek-ge-sta- mel-ge-bouw. Of moet het een puur Leidse aan gelegenheid blijven? Ook dan: geef het kind een toe passelijke, uitspreekbare naam. Geef - de Europese stad - Leiden zijn Pentasonü H.P. Ruijsenaars, Julianalaan 59, Sassenheim. LEIDEN Op het schuttersveld is gistermiddag de eerste paal gesla gen voor een parkeergarage. Het gaat om een garage met een capaci teit van ongeveer 235 parkeerplaat sen. Beleggers, instellingen en orga nisaties uit de omgeving van het Schuttersveld kunnen plaatsen ko pen of een maandabonnementen In totaal zijn nu ongeveer 105 plaatsen verkocht. Voor 60 plaatsen zijn er nu opties voor een maand abonnement afgegeven. De rest is bestemd voor kort parkeren. Be heerder van de garage Erica Beheer onderzoekt of de garage ook in het weekeinde en 's avonds voor kort parkeren kan worden gebruikt. De zogenaamde pre-fab garage wordt gebouwd door Betonson uit Son. De kosten zijn geraamd op 3 mil- Officier van justitie, mr. H. Pinckaers, meende dat bewezen dat de Leidenaar aan de ac- LEIDEN - Wegens het vernielen van benzinepomp-slangen van Shell stations in Hazerswoude en Leiderdorp is een 20-Leidenaar ties had meegedaan, gisteren door de Haagse politie- den een clubje dat vond dat ze het rechter veroordeeld tot honderd daad moest stellen bij benzinesta- uur dienstverlening. De slangen tions. Dat hebben ze eerst bespro- werden op 18 april doorgesneden, ken", tijdens de actieweek tegen de Shell. Die dag werden drie daders aangehouden bij Leiderdorp. De leen medeplichtige. Bij de actie Leidenaar ontsprong de dans, werd duizenden guldens omdat hij verderop op de uitkijk schade aangericht: "De dreiging zou hebben gestaan. Twee i actievoerders zijn al eerder snelrechtprocedure veroordeeld den Maar zouden tot zes weken gevangenisstraf, volging van RaRa, en hadden een waarvan drie voorwaardelijk. De stuk slang meegenomen, zodat zij derde moet zich nog voor de kin- hun daad konden opeisen", derrechter verantwoorden. Voor de politierechter verklaar- De officier vond eigenlijk dat de de vierde Shell-verdachte dat de 20-jarige activist ook tot zes hij inderdaad tegen de politiek in weken gevangenisstraf, waarvan Zuidafrika is. Hij ontkende ech- drie weken voorwaardelijk moest ter aan de actie te hebben deelge- worden veroordeeld. Zij hield er tegenstelling tot echter rekening mee dat, volgens de districts-psychiater, de man claustrofobie lijdt wat zijn vrienden hebben klaard. Volgens hen zou hij zerswoude hebben meegedaan korte tijd dat hij heeft gezeten, het doorsnijden van de slan gen en in Leiderdorp op de uit kijk hebben gestaan. zichzelf al heeft trachten te wonden. Daarom verzette zij zich niet tegen dienstverlening. LEIDEN - Het college van burgemeester en wethou ders heeft de gemeenteraad voorgesteld om in 1991 een plaatselijk referendum te houden. Deze volksraadple ging moet tegelijkertijd plaatshebben met de verkie zingen voor Provinciale Sta ten. Het onderwerp van het referendum moet nog wor den bepaald. Het gaat om een raadplegend refe rendum. Dat houdt in dat de ge meenteraad niet is gebonden aan de uitslag van de raadpleging. Een an dere vorm van een referendum is volgens de wet ook niét toegestaan. Het is de bedoeling dat de bevol king zich uitspreekt over een afge rond besluit van de gemeenteraad. Na het referendum kan de raad dan overwegen het besluit terug te trek- Inbreker betrapt in Nieuwstraat LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar is vannacht om half vier op heter daad betrapt nadat hij in een café in de Nieuwstraat in Leiden had inge broken. Na een telefonische tip was de Leidse politie snel ter plekke om de man in te rekenen en mee te ne men naar het politiebureau, waar hij de nacht verder doorbracht. Eis: 2,5 jaar cel voor vrijheidsberoving, ontucht en mishandeling LEIDEN - Tegen een 31-jarige Lei- tot het plegen van ontuchtige han denaar is gisteren bij de Haagse rechtbank drie jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voor waardelijk, geëist wegens vrijheids beroving en ontucht. Der jop dit jaar onder bedrei- joen gulden. Verwacht wordt dat de bed hebben vastgebonden in zijn garage begin 1990 in gebruik kan woning aan de Antillenstraat. Daar- worden genomen. i hij haar hebben gedwongen delingen. Officier van justitie, mr. J. van Eek, noemde het een van de smerig ste zaken die hij de laatste tijd had meegemaakt. Daarom vindt de offi cier het nodig dat de man lange tijd uit de samenleving wordt verwij derd. De verdachte zou ook het slachtoffer ook nog met knijpers en viltstiften hebben bewerkt. Zij was ook geslagen met een riem. De Leidenaar ontkende bijna al les. Hij gaf toe met de vrouw naai bed te zijn geweest, maar van be dreiging of mishandeling was geen sprake. Zij was met hem naar bed gegaan in ruil i echter loste de in. Omdat hij haar niets had gege ven had de vrouw het hele verhaal verzonnen, zo verklaarde hij giste ren voor de rechtbank. Hij kende de vrouw ietsje langer en zij had eerder gevraagd of zij zijn huis zo nu en dan mocht gebruiken voor haar werk als prostituée. Zij zou hem de helft van geld geven. De bewuste dag had hij de vrouw 's dope. Na afloop morgens in Leiden ontmoet en was zijn belofte niet daarna met haar en een klant naar zijn huis gegaan. Hij zou eerst met haar naar bed zijn gegaan, terwijl de klant bene den zat te wachten. Daarna was hij weggegaan. In die tussentijd kon van alles zijn gebeurd, zo suggereer de hij de rechtbank. De Leidenaar had eerst niet op de zitting willen verschijnen en had daartoe gistermorgen een afstands verklaring getekend. Rechtbank- -president, mr. R. van Rossum, vond het echter noodzakelijk dat de verdachte op de zitting verscheen en beval een last tot medebrenging, zodat de man slechts ietsje later dan gepland voor het hekje stond. Hij legde uit dat hij niet had willen ko men, omdat alles toch voor niets was: "Ik zit al drie maanden on schuldig. Er wordt hier een spelletje gespeeld. Ik word door een heroine- -hoertje aangeklaagd. Ze kon bij mij thuis werken. Ik heb getracht haar te helpen. En wat krijg je: stank voor dank". De 31-jarige voerde ook nog aan dat iedere verklaring die maar enigszins in zijn voordeel was, werd afgekapt. Zo zouden buurvrouwen hebben verklaard dat de man en de vrouw omstreeks vijf uur - dus na het gebeurde - heel normaal op straat hadden gelopen. De vrouw had zelfs nog om de nek van de man gehangen. De officier van justitie legde dit echter heel anders uit. ken of te wijzigen. Naast het refe rendum blijven de gebruikelijke in spraakprocedures bestaan. Gekozen is om het referendum samen met een verkiezing te hou den omdat dit het goedkoopste is. De kosten bedragen in dat geval zo'n 40.000 gulden. Wanneer een re ferendum los van de verkiezingen wordt georganiseerd, zijn de kosten ruim vier keer zo hoog. De derde va riant van een schriftelijk referen dum kost meer dan een ton. "Een bezwaar tegen de combina tie van referendum en verkiezing zou kunnen zijn dat het één de aan dacht van het ander afleidt. Dit be zwaar geldt echter meer bij verkie zingen voor de gemeenteraad dan voor andere organen", schrijft het college aan de gemeeenteraad. D66 had als initiatiefnemer ge vraagd het referendum nog voor de college-onderhandelingen in mei volgend jaar te houden. Dat is orga nisatorisch echter niet meer moge lijk, meent het college. De gemeenteraad spreekt in au gustus over het collegevoorstel. Dan ook wordt bekeken welke on derwerpen zich hiervoor lenen. In het verleden werd onder meer ge suggereerd om de mening van de Leidse bevolking te vragen over de sluitingstijden van cafés of het af sluiten voor autoverkeer van de bin nenstad. 'Groenhoven' neemt afstand van fusieplan bej aardenhuizen LEIDEN - Het bestuur van Huize Groenhoven ontkent dat het be sprekingen heeft gehad met de ge meente over een eventuele samen werking tussen vijf Leidse bejaar denhuizen. Het bestuur heeft ook zeker nog geen gunstig oordeel ge geven over een aanzet tot die sa menwerking, zo stelt tweede voor zitter N. van Leeuwen van de Stich ting Huize Groenhoven. Wethouder De la Mar van sociale zaken kondigde vorige week een onderzoek aan naar de mogelijkhe den van samenwerking tussen vijf Leidse tehuizen, waar onder Huize Groenhoven. De wethouder zei daarbij dat zijn voorkeur uitging naar een fusie tussen de verschillen de verzorgings- en verpleegoorden. Vice-voorzitter Van Leeuwen van de Stichting Groenhoven verklaart nu dat er over de samenwerking slechts een 'zeer informeel' contact is geweest met De la Mar. "Daarbij heeft het bestuur geen toezeggin- Het slacht- gen gedaan en zich met geen enkel LEIDEN - Op het schoolplein van de openbare basisschool Merenwijk aan het Eksterpad in Leiden is een uniek project gaande. Leerlingen van de Bedrijfstechnische school aan de Vondellaan metselen wee plantenbak ken bij de school. Deze metselklus is onderdeel van het project 'Bouwen'. i toets om over te gaan r schudden e Voor de derdejaars metselleerlingen is het het examenjaar. Tevens is het de bedoeling dat basisschoolleerlingen kennismaken met politie te gaan techniek en bouw. Zij verrichten dan ook hand- en spandiensten bij het De rechtbank doet werk. (foto Jan Holvast) offer probeerde zo normaal moge- plan akkoord verklaard", aldus Van lijk te doen, om hem zo van zich af te Leeuwen, die verbaasd zegt te zijn omweg naar de over de uitlatingen van De la Mar. Wethouder De la Mar was gister- juli uit- middag niet bereikbaar voor com- spraak. mentaar. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9