Uitspraak rechter in zaak Granaria De vraag is of Thatcher een toontje lager zingt De Koning voorspelt daling werldoosheid Dienstensector trekt naar Derde Wereld EG-top staat in Madrid voor besluit over monetaire unie ZATERDAG 24 JUNI 1989 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes gaat de burgerlijk rechter een uitspraak vragen over de hoogte van de schadevergoeding die aan het Rotterdamse veevoer- en graanbedrijf Granaria moet worden betaald, wanneer dit niet overgaat tot het varen met eigen schepen. NEW YORK (DPA) - De topinko mens in de Amerikaanse financiële wereld zijn vorig jaar verdrievou digd. Het gemiddelde van de inko mens van de honderd meestverdie- nenden kwam uit op vijftien mil joen dollar, terwijl dat in 1987 nog vijf miljoen dollar was. Dit blijkt uit de top-100 van het Amerikaanse blad 'Financial World'. Bovenaan de lijst staat Michael Milken, ex-topman van het beleg gingsconcern Drexel. Zijn inkom sten worden geschat op 180 a 199 miljoen dollar. Dat is wel een stuk minder dan in 1987, toen Milken 550 miljoen dollar zou hebben verdiend aan de zogenoemde junk bonds, Topsalarissen Wall Street verdrievoudigd zelf een markt geschapen, maar hij is nu in staat van beschuldiging ge steld onder meer wegens fraude. Op de lijst komen verder bekende namen voor als die van Henry Kra- vis. Diens onderneming kocht vorig jaar voor ongeveer 25 miljard dollar het tabak- en levensmiddelencon cern RJR Nabisco. Jacobs was vo rig jaar goed voor 110 miljoen dol lar. Ook de belegger en .bedrijfsen- teraar' Irwin Jacobs wordt ge noemd met een salaris van 75 a 100 miljoen dollar. - Volgens 'Financial World' heb ben de meesten van de top-100 hun geld verdiend met het overnemen van ondernemingen. Ze behaalden hun inkomen door zelf bedryven te kopen of te verkopen of ze kregen daarvoor provisie. Het blad wordt in de financiële wereld in de VS se rieus genomen. De schattingen van de topinkomens zijn doorgaans te laag. Vorig jaar gaf .Financial World' voor Milken een inkomen op van zestig miljoen dollar. Dat bleek dus veel te laag te zijn. BBC staakt weer LONDEN (AP) - Personeel van de Britse openbare omroep BBC heeft gistermiddag voor acht uur het werk neergelegd om de eis voor een loonsverhoging van 16 procent kracht bij te zetten. Het personeel van de BBC ver langt de loonsverhoging om gelijke tred te houden met de lonen bij de commerciële omroepen. De BBC- directie zegt niet meer te kunnen bieden dan een verhoging met ne gen procent, omdat de conservatie ve regering-Thatcher de omroepbij drage niet wil verhogen. De hoogte van de schadevergoe ding werd door een commissie van drie, onder leiding van mr. J. van Wessem, bindend vastgesteld op 9,6 miljoen gulden. Dat maakte het mi nisterie van verkeer en waterstaat gisteren bekend. Volgens de minister is het advies van de commissie op het punt van het eigen vervoer niet duidelijk. De commissie is er kennelijk op grond van informatie die door Granaria werd verstrekt van uit gegaan dat Granaria met eigen schepen zou gaan varen. De minister wil nu van de burger lijk rechter een uitspraak of de staat "naar redelijkheid en billijkheid ge houden kan worden de door de bin dende adviseurs vastgestelde ver goeding aan Granaria te betalen, als Granaria niet daadwerkelijk en ef fectief overgaat tot eigen zo schrijft zij in een brief Tweede-Kamercommissie v< keer en waterstaat. De vergadert maandag over de Grana- ria-kwestie. Als Granaria niet met eigen ver voer gaat varen - en het bedrijf heeft enkele weken geleden laten weten dat niet langer te willen doen omdat het bij de binnenvaartschippers te veel weerstand op zou roepen - ont valt volgens de minister een van de grondslagen van het bindend ad vies. Betaling van de schadevergoe ding schort de minister op totdat de uitspraak binnen is. Volgens een woordvoerder van de minister is zij er niet op uit tijd te rekken tot na de verkiezingen, wan neer Smit-Kroes in elk geval niet zal terugkeren op Verkeer en Water staat. "Wij willen gewoon duidelijk heid over het advies en daar moet de rechter een uitspraak over doen. De commissie was kennelijk op dit punt ook verdeeld en daarom is de ze passage onduidelijk in het advies gekomen. Het is een compromis tussen twee meningen", aldus de woordvoerder. Granaria heeft recht op een scha devergoeding, omdat het ongeveer een jaar geleden vrijwillig een ver gunning voor eigen vervoer met ge huurde schepen inleverde, na maanden durende acties van bin nenschippers. Afgesproken werd tussen de minister en Granaria dat het bedrijf onder de nieuwe richtlij nen zou gaan varen waarbij het ver plicht is eigen schepen te kopen en bemanningen in dienst te nemen. Dit is veel duurder dan schepen en bemanningen te huren wanneer dat nodig is. De voorzitter van de adviescom missie, mr. Van Wessem, kon geen commentaar geven -op de door de minister ingezette procedure. De di rectie van Granaria wilde in dit sta dium geen commentaar geven. "Wat de minister verder meent te moeten doen, is onze zaak niet. Maar wat er ook gebeurt, zij mag nooit uitlokken dat Granaria over gaat tot eigen vervoer. Dat zou op nieuw onrust betekenen in de bin nenvaart", aldus reageerde J. de Vries gistermiddag namens de drie schippersorganisaties De Federatie van Schippersbonden, de ONS en de ASV. De Vries zei zich te kunnen voor- Cinevideo Damiate Holding in Haarlem, onder meer uitgever van het Leidsch Dag blad, is in onderhandeling over de verkoop van dochteronderneming Cinevideo Enterprises in Almere. Dit facilitaire bedrijf levert audio visuele diensten aan omroepen en het bedrijfsleven. Over verkoop wordt onderhandeld met de Vere nigde H.V.A. Maatschappij, de Al gemene Participatiemaatschappij en Management Cinevideo Enter prises. Voor de 91 werknemers heeft de overname geen nadelige gevolgen. Devaluatie De sjekel, de Israëlische munteen heid, is gedevalueerd. Een dollar staat nu gelijk aan 2,0175 sjekel. De oude koers was 1,9325 sjekel. Don derdag maakte de Israëlische cen trale bank bekend dat zij de natio nale munteenheid met 4,4 procent devalueert tegenover een deviezen- mandje, waarin de dollar het zwaarst meeweegt. Gisteren heeft zij de definitieve wisselkoers vast stellen dat dit voor Granaria een moeilijk te verteren zaak is. "Maar wij hebben in de deal tussen de mi nister en Granaria part noch deel gehad. De schippers zijn niet uit op een nieuw conflict." Volgens het Tweede-Kamerlid Van Vlijmen (CDA) kan de minister zeker naar de rechter stappen over de hoogte van de schadevergoeding aan Granaria. Overigens gaat het mondeling overleg tussen de minister en de ka mercommissie voor verkeer en wa terstaat maandag niet door, zo maakte Van Vlijmen bekend. Hij is de voorzitter van de commissie. De kamercommissie had eerder afge sproken alleen mondeling overleg over de kwestie te willen voeren wanneer een definitief standpunt van de minister voorhanden was. Het Tweede-Kamerlid Castricum (PvdA) had de brief van de minister nog niet gezien. Wèl zei hij dat door Granaria de voorwaarde is gesteld dat zij alleen met eigen vervoer wil varen wanneer de veiligheid daar van is gegarandeerd. Granaria heeft onlangs laten weten toch niet met eigen vervoer te varen omdat het bedrijf opnieuw botsingen met de binnenschippers verwacht. Die hebben na het bekend worden van de hoogte van de schadevergoeding al gedreigd opnieuw acties te voe ren als Granaria door middel van de schadevergoeding 'gesubsidieerd eigen vervoer' gaat uitvoeren. Op het Haagse Malieveld is gisteren voor de 31-ste keer de Pasar Malam Besar geopend. Een opening die werd bijgewoond door de actrice Wieteke van Dort in de gedaan te van 'Tante Lien'. Naast haar de Indonesische ambas sadeur Romly. De Pasar Malam duurt tot en met 2 juli. Bezoekers kunnen naast lekkere hapjes ook genieten van typisch Indonesische muziek. (foto anp> AMSTERDAM (IPS) - Na de kledin gindustrie en de assemblage van elektronica komt de ook de over plaatsing van administratieve ba nen en dataverwerking naar de Der de Wereld op gang. Medewerkers van de KLM hebben al oriënterend onderzoek uitgevoerd naar mogelij ke overplaatsing van werk uit Am stelveen naar Zuidkorea, Egypte of Thailand. Dit zei NCO-voorzitter Anneke Krijnen gisteren bij de opening van een conferentie over nieuwe tech nologie en internationale arbeids verdeling. De afdeling voorlichting van de KLM liet weten dat haar niets bekend is van deze plannen. Volgens NCO-medewerker Piet van Harn komt het nieuws uit betrouw bare bronnen binnen de KLM. De verplaatsing van werk naar Derde Wereldlanden waar de lonen lager liggen, is al jaren omstreden. Positief noemde de NCO-voorzitter dat de werkgelegenheid in de ont wikkelingslanden erdoor toeneemt, maar voor de mensen in Nederland die hun baan kwijtraken is dat een schrale troost. Verder wees Krijnen op de mogelijkheid van bedrijven wetgeving over arbeidsvoorwaar den en milieubeheer te omzeilen door naar verre landen te verhuizen. De Nationale Commissie Voor lichting Bewustwording Ontwikke lingssamenwerking (NCO) wilde met de conferentie in het Wereld handelscentrum de discussie over de verdeling van arbeid nieuw le ven inblazen. De deelnemers kre gen onder meer de officiële pu- bliekspremiere voorgeschoteld van de film 'De toekomst is begonnen', die de wereldwijde gevolgen van de invoering van nieuwe technologie in beeld brengt. In de film laat maakster Maartje van Putten zien hoe werk verandert door automatisering. De film toont onder meer beelden van een im mense fabriekshal in het noorden van Mexico. Honderden vrouwen zitten er dag en nacht de admini stratie van een groot Amerikaanse warenbedrijf in de computer in te tikken. Het resultaat van hun werk wordt dagelijks per satelliet overge seind naar de opdrachtgever in de Verenigde Staten. Volgens Van Putten, net i de PvdA in het Europarlement ge kozen, worden op steeds grotere schaal vrouwen ingeschakeld tegen lage lonen en vaak op onzekere con tracten. Deze ontwikkeling be speurt ze niet alleen in de Derde We reld. Ook in de rijke landen nemen vrouwen een steeds groter deel van het weinig aantrekkelijke werk voor hun rekening. De scheidslijn tussen Eerste en Derde wereld ver vaagt. De behoefte aan middenka der slinkt, de hoeveelheid dom en slechtbetaald werk neemt toe. De automatisering heeft de dien stensector ingrijpend veranderd, stelde ook hoogleraar internationa le economie Luc Soete van de Rijks universiteit Limburg. Vroeger was de dienstverlening gebonden aan tijd en plaats. Dankzij computers en satellieten kunnen bedrijven het werk steeds verder opsplitsen. Ze zijn nu veel vrijer in de keus waar ze die activiteiten laten uitvoeren. Met een hink-stap-sprong trekken ze de wereld rond, in de race naar de goedkoopste arbeid. Toch is Soete optimistisch. Per saldo komen er volgens hem meer banen bij dan er worden vernietigd. Bovendien kan de Derde Wereld de technologie snel oppikken. In een traditionele industrie als bijvoor beeld de staal is verplaatsing moei lijker omdat de ervaring van de beiders zwaar meetelt. Het kost ja ren goed geschoold middenkader op te leiden. In de computerwereld is het juist makkelijk werk over te hevelen. Met een handvol specialis ten die de software beheersen en een leger nijvere arbeiders komen Derde Wereldlanden heel ver. In zijn afsluitende rede betwijfel de PvdA-kamerlid Jan Pronk of de Derde Wereld daadwerkelijk kan aanhaken bij de steeds snellere technologische vooruitgang. "Het werk verschuift deels naar ontwik kelingslanden. Maar de vraag is of internationale bedrijven ook bereid zijn hun kennis over te dragen. Want juist in die kennis ligt nu hun voorsprong". DEN HAAG (GPD) - De werkloos heid zal dit jaar waarschijnlijk on der het door het Centraal Planbu reau voorspelde gemiddelde van 420.000 uit komen. De groei van het aantal banen in 1988 (136.000) en de afname van de werkloosheid in de laatste twaalf maanden (33.000) wij zen daarop. Minister De Koning (sociale za ken) heeft dit vanmorgen gezegd op een CDA-bijeenkomst in Rosmalen. De minister noemde de werkloos heid ,aan de hoge kant'. Hij signa leerde echter positieve ontwikke lingen. Van de .ambitieuze' doel stelling van het kabinet, een daling van 50.000 werklozen per jaar, is over de jaren 1986-1989 nog altijd de helft gerealiseerd. De bewindsman wees erop dat de werkgelegenheid sinds 1984 opval lend is toegenomen. Was er in de ja ren 1980-1984 nog sprake van een daling met 295.000 arbeidsjaren (cir ca 400.000 banen), over de periode 1984-1990 is er een stijging in werk gelegenheid met 357.000 arbeidsja ren. Door deeltijdwerk komen zo 600.000 mensen meer aan een baan. Ongeveer 90.000 banen zijn toe te schrijven geweest aan arbeidsduur verkorting. De uitbundige groei van de werk gelegenheid (in ons land 250 pro cent hoger dan in de hele EG) Banen werklozen in - agrarische sector UTRECHT (ANP) In totaal twee- duizend langdurig werklozen, (ge deeltelijk) arbeidsongeschikten, herintredende vrouwen en allochto nen krijgen een baan in de agrari sche sector (75.000 werknemers). Door het invoeren van vervroegde uittreding op 58-jarige leeftijd bij veertig dienstjaren komen nog eens tweehonderd banen vrij, terwijl door natuurlijke groei naar schat ting 2.300 nieuwe arbeidsplaatsen ontstaan. Deze verwachting heeft de Indus trie- en voedingsbond CNV gisteren uitgesproken op basis van de cao- afspraken voor 1989 en 1990 in de agrarische sector. schreef De Koning toe aan de gema tigde loonontwikkeling en de na druk die in het beleid is gelegd bij het versterken van het bedrijfsle ven. Daardoor zijn kansen benut die in de jaren zeventig onbenut ble ven, aldus De Koning. Stimulans ziet vermogen groeien DEN BOSCH (ANP) - De participa tiemaatschappij Stimulans, een ini tiatief van de religieuze orde van de Minderbroeders Kapucijnen, had eind vorig jaar 4,5 miljoen gulden in 23 deelnemingen uitstaan. Aan werkgelegenheid omvatten de deel nemingen ruim 1.100 arbeidsplaat sen. Het eigen vermogen groeide met bijna een miljoen tot 13 miljoen gulden. Dat blijkt uit het gisteren ver schenen jaarverslag van de in Den Bosch gevestigde stichting. Stimu lans richt zich op bedrijven tot 200 werknemers, met voldoende econo misch vooruitzicht. De bedrijven moeten bereid zijn afspraken te ma ken over de sociale dimensie. Die afspraken vormen de leidraad voor het beleid van de onderneming in de komende jaren. De participatiemaatschappij kijkt dan ook naar de betekenis van de activiteiten voor de samenle ving, omvang en kwaliteit van de werkgelegenheid en de kwaliteit van het sociaal beleid. Stimulans gaat ervan uit dat een professionele bedrijfsvoering en een goed sociaal beleid wezenlijke voorwaarden vor men voor het voortbestaan van een onderneming. Het maximale (minderheids)be- lang bedraagt een half miljoen gul den en loopt ongeveer tien jaar. Het liefst draagt Stimulans de aandelen over aan de werknemers van het be drijf. Vorig jaar werden er 82 aan vragen ingediend, waarvan er uit eindelijk drie tot een definitieve deelneming hebben geleid. Eind 1988 waren er nog tien in behande ling. Er werden drie deelnemingen beëindigd. 3 devaluatie heeft voor al tot doel de door de Palestijnse op stand getroffen economie van het land te stimuleren. Buisman CSM wil Buisman in Zwartsluis verkopen aan de algemeen direc teur R.H.B. Olland van het bedrijf. De overdracht heeft tegen betaling in contanten plaats. Buisman heeft een omzet van tien miljoen gulden per jaar. De onderneming heeft 26 vaste medewerkers. Voor de werk gelegenheid heeft de overname geen negatieve gevolgen. Buisman maakt aroma, levert koffiecreamer en suikerspecialiteiten. Verder is het bedrijf leverancier van caramel dat wordt gebruikt als kleur- en smaakstof in de voedingsmiddelen industrie. BRUSSEL/MADRID - "Iemand die echt de kunst verstaat om met haar om te gaan, is premier Lub bers", zei de eerder deze week opge stapte Belgische minister van bui tenlandse zaken Tindemans on langs over de bijzondere relatie tus sen onze premier en zijn Britse col lega Thatcher. Op die kunst wordt maandag een zwaar beroep gedaan, als in Madrid de staatshoofden en regeringsleiders van de EG bijeen komen voor hun halfjaarlijkse top conferentie. Het welslagen daarvan hangt vooral af van de houding van Thatcher. Europa houdt zijn hart vast. door Hans de Bruijn Zal zij door de nederlaag van de conservatieven bij de Europese ver kiezingen ook een toontje lager zin gen? Want door dat verlies zullen haar collega's minder dan ooit be reid zijn zich veel aan haar Euro- dwarsliggerij gelegen te laten lig gen. Dat Thatcher weer de eerste, zij het ontstemde, viool zal spelen, staat vast. Hoofdthema van de top is het voorstel om van de Europese Gemeenschap binnen enkele jaren een echte economische en monetai re unie te maken. En daarvan wil de IJzeren Dame niets weten. De regeringschefs moeten ook een standpunt innemen over het door haar even verfoeide plan voor een handvest met sociale grond rechten voor de EG-burgers. Voor de EG even essentiële als controver siële thema's. Iedereen verwacht in Madrid dan ook een confrontatie. De andere elf willen dat in de Spaanse hoofdstad besluiten wor den genomen. Voor wat de monetai re unie betreft, hadden de rege ringschefs dat ook vorig jaar al, op hun topconferentie in het Duitse Hannover, afgesproken. Daar werd een speciaal comité ingesteld, on der leiding van Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, be staand uit onder anderen de presi denten van de nationale banken. In het in april verschenen eind rapport van dit comité werd gesteld dat op den duur in Brussel het eco nomisch en muntbeleid in alle EG- landen moet worden bepaald, dat koersschommelingen tussen de munten moeten verdwijnen en dat er een Europese Centrale Bank en een Europese munt (de 'ecu') moe ten komen. Het comité-Delors was unaniem. Ook de president van de Bank of England onderschreef het, tot woede van Thatcher. De Britse premier is vooral falie kant tegen de drie fasen waarin het comité-Delors die Europese unie tot stand wil brengen. In de eerste, al in 1990, moeten de twaalf hun economisch beleid meer coördine ren en moeten alle Europese mun ten tot het Europees Monetair Stel sel (EMS) toetreden. In de tweede bepaalt de EG het economisch be leid en stelt normen voor begro tingstekorten. De derde fase moet leiden tot een Europese centrale bank, die de mo netaire taken van de nationale ban ken overneemt en onafhankelijk is van de regeringen. Alle munten moeten in een vaste verhouding tot elkaar komen te staan en de 'ecu' wordt een echte EG-raunt. Ideeën waarvan Thatcher gruwt. Economische samenwerking is aan vaardbaar, over Britse toetreding tot het EMS wil zij "wanneer de tijd rijp is" ook nog wel denken, maar dan houdt het op. Het overdra gen van het Britse economisch be leid aan Brussel is taboe. Daartoe zou het EG-verdrag moe ten worden gewijzigd en daar voelt zij niets voor. Samenwerking kan ook zonder een nieuw EG-verdrag, meent Thatcher, die doodsbe nauwd is om het kwijraken van haar nationale macht zwart op wit vast te leggen. Bolwerk Thatcher voert tegen 'Brussel' al een jaar een campagne, die begon met haar beruchte rede in Brugge. Sindsdien vaart zij keer op keer uit tegen de regelzucht van de Europe se Commissie, die een links bureau cratisch bolwerk zou willen wor den. "We hebben niet het socialisme in Engeland op een zijspoor gezet om het via Brussel weer binnen te ha len", zegt zij herhaaldelijk. Maar na haar verkiezingsnederlaag en de so cialistische winst is de geloofwaar digheid van die stelling danig aan getast. Thatcher is vooral tegen de opvat ting van het comité-Delors dat wie eenmaal aan de eerste fase begint, zich ook bindt om door te gaan. De andere elf willen dat wel (wellicht op de Denen na). Maar juist in die la tere fasen zit de pijn voor de Britten. Juist daarom is zij nu tegen opne ming van het pond in het EMS. Ze meent dat daardoor de Britse eco nomie, die zij weer gezond zou heb ben gemaakt, gevaar loopt. Een aan vechtbare stelling, want Engeland heeft de hoogste inflatie en de laag ste groei in de hele EG. Een nieuwe klap voor Thatcher kwam begin deze week van de Spaanse premier Gonzales, die de EG-top voorzit. Spanje, dat sinds de EG-toetreding in 1986 ook nog bui ten het EMS stond, trad plotseling, en veel eerder dan was verwacht, alsnog toe. Daarmee zette Gonzales de Brit ten onder grote druk. Behalve het pond staan nu alleen de Portugese escudo (tot september) en de Griekse drachme nog buiten het EMS. Groot-Brittannië is daardoor, aan de vooravond van de EG-top, duidelijk nog meer geïsoleerd ko men te staan. Onder vuur De vraag is hoe Thatcher zich in Ma drid opstelt, mede gezien haar elec toraal ongunstige positie. Ook thuis ligt immers haar Europese politiek onder vuur. Zelfs trouwe ministers als Howe (buitenlandse zaken) en Lawson (financiën) zijn het deels met haar oneens. Oud-premier Heath en oud-mi nister Heseltine, kopstukken van de conservatieven, hebben haar openlijk hard bekritiseerd. De nieuw-gekozen conservatieve Euro parlementariërs legden zelfs in een open brief de schuld voor de verkie zingsnederlaag volledig bij That cher. De top zal klaarheid moeten ge- 'Temand die echt de kunst verstaat om met haar om te gaan, is premier Lubbers", zei de Belgische minister zaken Tindemans onlangs over de bij zondere relatie tussen onze premier en zijn Britse collega Thatcher. ven. De Fransen en de Duitsers zijn gen moeten vallen, duidelijk uit op een confrontatie. En als het niet met de Britten kan, blijkens ook de provocerende ver- dan maar zonder. Ook Gonzales, die klaring van de ministers van buiten- natuurlijk een mislukking van 'zijn' landse zaken Dumas en Genscher, eerste EG-top wil voorkomen, zin die stelden dat in Madrid beslissin- speelde daarop, in de hoop dat de dreiging van een EG zonder Britten de dame uit Londen tot inkeer brengt. Lubbers Nederland neemt een tussenpositie in. Hoewel voorstander van de eco nomische en monetaire unie, zal Lubbers tot het uiterste gaan om een breuk te voorkomen. De goede verstandhouding die hij al jaren met Thatcher heeft, zal hem daarbij van pas komen. "Lubbers heeft misschien wat meer geduld met de Britten", zegt men in Brussel. Vooral hij zal, zoals by eerdere EG-topconferenties. Thatcher ervan moeten proberen te overtuigen (te 'masseren', heet dat hier) geen Europese spelbreker te worden. Beter een beslissing op de volgen de top, in december in Parijs, dan nu een breuk, vindt Lubbers. Maar de Franse president Mitterand, die op 1 juli het EG-voorzitterschap voor een half jaar overneemt, heeft liever een besluit nu, dan zes maan den ruzie voor de boeg. Men verwacht dat deze discussie zoveel tijd en energie zal kosten, dat de regeringsleiders nauwelijks meer toekomen aan dat andere hete hangijzer: het sociale handvest. Ook op dat punt willen Fransen en Duitsers haast maken en ligt Lon den dwars. De Europese Commissie wil van de top een verklaring over de socia le grondrechten van de EG-burgers. Maar de meeste landen, ook ons land, willen eerst zien waar dat con creet toe leidt. Concrete voorstellen komen echter op zijn vroegst tegen het eind van dit jaar. Maar Thatcher wil niets weten van EG-richtlijnen voor minimum lonen en medezeggenschap in de bedrijven. Maar net als bij de mone taire unie lijken de andere EG-lan- den desnoods bereid zonder de Britten verdei te gaan op dit pad. De Madrileense top wordt cru ciaal voor de toekomst van Europa. Er zal duidelijk worden of er voor het Engeland van Thatcher plaats is in de EG, of dat de rest zich niet meer wil laten afstoppen door een dame die toch een Europees achter hoedegevecht levert.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7