Weer arrestatiegolf in Peking verwacht Italiaanse moeder beëindigt haar actie tegen mafia Aantal executies gestegen tot 33 Wapenstilstand Angola garandeert geen vrede Nieuw Guinea stuurt leger naar opstand Amerikaan weer vrij na 'wilde ontvoering' Papandreou mag regering vormen Spionnenruil Solidariteit in oppositie ZATERDAG 24 JUNI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 PEKING (AP/GPD) Terwijl geruchten over een nieuwe arrestatiegolf hand over hand toenemen, kwamen gisteren uit Peking onbevestigde berichten dat het Centraal Comité van de Chinese communistische partij bijeen is om formeel af te rekenen met partijleider Zhao Ziyang en propagandachef Hu Qili. De Chinese autoriteiten maakten gisteren bo vendien opnieuw een aantal arrestaties bekend van studenten en docenten. JOHANNESBURG (GPD) - Presi- dent Kaunda van Zambia noemde het een 'groot moment voor Afrika'. Andere staathoofderi repten van een 'historische gbeurtenis'. En zelfs de meest sceptische waarne mers hielden het op een 'door braak'. Het is voor de bevolking van Angola te hopen dat de staatslieden in de euforie van het ogenblik geen te hoge verwachtingen wekken. Dan kan de ontmoeting tussen pre sident Eduardo dos Santos van An- zijn aartsrivaal. Unita-leider Mobutu, maar roept vooral vragen op. Wat, bijvoorbeeld, gaat Unita-lei der Savimbi doen? Zal hij zich neer leggen bij een, voorlopig, onderge- Jonas Savimbi, in het buitenverblijf schikte rol? Gaat hij daadwerkelijk de Zaïrese president Mobutu Sese Seko, inderdaad de eerste stap zijn naar vrede in een land dat sinds zijn onafhankelijkheid in 1975 ver scheurd is door een burgeroorlog. door Peter van Nuijsenburg Hemelse Vrede op een sluipschut ter die vanuit de diplomatieke wijk op de soldaten had geschoten. In Peking wordt in toenemende ma te gevreesd dat de politie vóór van avond een nieuwe massale arresta tiegolf voorbereidt. Een anonieme Chinese bron zei gisteren dat arbei ders die nachtdiensten draaien op het hart is gedrukt hun identiteits papieren bij zich te hebben, omdat de politie haar zoekacties naar deel nemers aan de democratiseringsbe- democratische activisten, in Shang- weging zal opvoeren. In het noor- hai hebben de veiligheidsautoritei- den van Peking viel ook een grotere ten 16 studenten gearresteerd die activiteit van veiligheidskrachten te probeerden het land te verlaten. In bespeuren. Burgers zeiden dat zij de noordwestelijke stad Jinan wer- schoten hadden gehoord en dat de den gisteren 17 en in de zuidelijke stank van traangas in de lucht hing. stad Changsha 6 mensen met een De Chinese televisie maakte gis- nekschot geëxecuteerd. Met de eer- teren de arrestatie bekend van Liu dere terechtstellingen van drie ar- Xiaobo, een instructeur bij de lera- beiders in Shanghai en zeven in Pe renopleiding in Peking. Liu keerde king is het aantal executies in de af- onlangs terug van een zes maanden gelopen dagen gestegen tot 33. De durend verblijf in de VS. Volgens staatstelevisie toonde beelden van de bekendmaking was Liu in de VS de ter dood veroordeelden die, voor lid geworden van een Chinese op- het voltrekken van hun vonnissen, positiegroepering aldaar en had hij met een strop om de nek moesten anti-communistische artikelen ge- paraderen voor een volgepakte schreven. sporthal. De ambassadeurs van de twaalf De Chinese student die op 5 juni EG-landen in Peking hebben giste- wereldnieuws werd door tijdens het ren gezamenlijk opheldering geëist van de Chinese regering over de be schieting van de huizen in het diplo matieke kwartier van Peking. De ambassadeurs beschuldigen de re gering van schending van de Ge- neefse Conventie, die de bescher ming van de diplomaten garan deert. In een van de appartementen werden ten minste 40 kogelgaten geteld. Het incident gebeurde eer- De wapenstilstand die gisteren is ingegaan, is nog maar de eerste fase van een onderneming waarvan de strijdgewoel in Peking een kolonne moeilijkheidsgraad onmogelijk te oprukkende tanks tijdelijk tot stil- overschatten valt. Vrede sluiten de ontruiming van het Plein van de stand te brengen, is volgens kranten vergt vaak meer moed dan oorlog voeren. Het communiqué dat gis terochtend in Zaïre werd vrijgege ven, staat bol van de loftuitingen aan het adres van de grote staatman Hongkong en Chinese zegslieden in de Verenigde Staten kort na zijn solo-actie zonder proces eveneens geëxecuteerd. voor onbepaalde tijd in balling schap, zoals is gesuggereerd? Hoe denkt men de kloof tussen beide partijen, de marxistische MPLA en de, naar eigen zeggen, democrati sche, maar in de praktijk opportu nistische Unita te overbruggen? Hoe lang zal het duren voordat de 14 jaar lang door beide partijen aange wakkerde haat wijkt voor het in zicht dat men tot vrede veroordeeld is? Het antwoord op de laatste vraag is waarschijnlijk van het grootste belang. De burgeroorlog in Angola kan pas beëindigd worden als beide partijen er van overtuigd zijn dat ze niet kunnen winnen. De afgelopen maanden zijn de bondgenoten van beide partijen druk in de weer geweest om deze wijsheid aan hen te slijten. Dank zij het akkoord over Namibia en het feit dat dit redelijk nageleefd wordt, konden zijn hun argumenten de no dige kracht bijzetten. In december van het verleden jaar sloten Zuid- afrika, Cuba en Angola dank zij de welwillende 'bemiddeling' van de Verenigde Staten en de Sovjetunie Dos Santos ontving van de Rus sen evenmin een verblijdende boodschap. De Sovjetunie was in het kader van haar nieuwe buiten landse politiek begonnen aan een herschikking van prioriteiten. Het onophoudelijk storten van roebels in de bodemlóze put in Luanda staat derhalve niet langer bovenaan de agenda. De opstelling van beide super machten bood de president van Zaï re de kans zich in de mantel van de staatsman te hullen. Een regeling van de Angolese kwestie, waarop de zegen van zo veel mogelijk Afri kaanse staatlieden rust, geniet ver- i verdrag dat moet leiden tot de reweg de voorkeur boven e onafhankelijkheid van Namibia. Dat verdrag bevat tevens bepalin gen die voor de oplossing van het conflict in Angola van doorslagge vende betekenis zijn. Cuba ver plichtte zich namelijk om zijn troe penmacht van 50.000 man uit Ango la weg te halen, en Zuidafrika moest zijn steun aan Unita opzeggen. Door deze ontwikkeling werden zowel Dos Santos als Savimbi ge confronteerd met het vooruitzicht dat ze voortaan op zichzelf waren aangewezen. Savimbi kreeg nog wel steun van de VS en Zaïre, maar wist dat hij daardoor niet meer dan een pion in hun diplomatieke schaakspel zou worden. eenkomst waarbij handjeklap tus sen de VS en de Sovjetunie ver moed kan worden. Mobutu stak veel energie in zijn historische opdracht. De druk be zocht topconferentie in zijn buiten verblijf Gbadolite is de bekroning van een grootschalig diplomatiek offensief. Maar het praktische ver volg van de verbroedering tussen Savimbi en Dos Santos zal zich in een heel wat minder weelderige om geving moeten voltrekken. Angola is na 14 jaar burgeroorlog geruïneerd. De bevolking is uitge put, het land geplunderd. Dat zou Dos Santos en Savimbi moeten dwingen de handen ineen te slaan. Thatcher vraagt om vrijlating Nelson Mandela LÖNDEN (GPD/AP) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft gisteren de vrijlating gevraagd van de leider van de zwarte be vrij d- singsbeweging ANC, Nelson Man- dela. Thatcher sprak gisteren met de toekomstige president van Zuid afrika, F.W. de Klerk. In het onder houd dat door De Klerk als 'positief en constructief werd omschreven, eiste Thatcher ook dat het verbod op anti-apartheid-organisaties werd opgeheven. Thatcher zei na afloop KIETA (AP) - De regering van Pa- bemoedigd te zijn door haar ont- pua-Nieuw Guinea heeft gisteren moeting met de aanstaande presi- een legereenheid van 2000 man naar dent, en ze verklaarde dat er in het eiland Bougainville gestuurd Zuidafrika sprake is van een 'nieu- om een al zeven maanden durende we stemming', opstand daar met harde hand de Het bezoek aan Thatcher, die in kop in te drukken. De regering van Zuidafrika beschouwd wordt als de premier Rabbie Namaliu heeft het enige westerse bondgenoot, was het noordoostelijke eiland onder de hoogtepunt van De Klerks Europe- staat van beleg geplaatst. se trip. Naar verwachting zou hij Thatcher tot in de details inlichten Het is al zeven maanden onrustig over zijn plannen om de apartheid op het eiland door steeds hardere te ontmantelen, wanneer hij aan het verzetsacties van de plaatselijke be- bewind is. In Zuidafrika worden op PLO neemt afstand van 'wilde actie' Voorbijgangers kijken naar de foto's van verdachten die door de autoriteiten in een etalage in Peking zijn uit gestald. Het publiek wordt nog steeds aangemoedigd mensen aan te geven die zij op de foto's herkennen, (toto anpi Linies weigert samenwerking met conservatieven volking tegen de grote kopermij nen. Die richten volgens de bewo ners onherstelbare schade aan aan het milieu, terwijl de winst van de mijnbouwactiviteiten volledig naar het hoofdeiland vloeit. De gemoederen zijn zo verhit ge raakt, dat er een afscheidingsbewe ging is opgericht die het centrale ge zag niet meer erkent en onder lei ding van de 35-jarige rebellenleider Francis Ona van Bougainville een onafhankelijk eiland wil maken. Buitenland kort Doodstraf In de Amerikaanse staat Nevada is gisteren met behulp van een dode lijke injectie de doodstraf voltrok ken aan de 28-jarige Sean Patrick Flanagan. Hij was veroordeeld voor de moord op twee vermeende ho moseksuelen. Flanagan was de vier de gevangene die in Nevada werd geëxecuteerd sinds het Amerikaan se Hooggerechtshof in 1976 Ameri kaanse staten toestond de doodstraf opnieuw in te voeren. In het hele land werden sindsdien 114 dood vonnissen voltrokken. Opgehangen In Zambia zijn gisteren zes mannen opgehangen die veroordeeld waren wegens zware geweldsmisdrijven, gepleegd tussen 1982 en 1986. Van elf andere veroordeelden werd het doodvonnis omgezet in levenslang. Na een onderbreking van enkele ja ren werd in januari de voltrekking van doodvonnissen in Zambia her vat. Sindsdien zijn 16 mensen opge hangen. Drugslaboratoria De Colombiaanse politie heeft tij dens een grootscheepse actie in het oerwoud ten noordwesten van Bogota tien drugslaboratoria ver nietigd. Daarbij kwamen twee mis dadigers om het leven, zo is gisteren meegedeeld. Een zegsman zei dat de laboratoria in brand werden ge stoken en dat een nabijgelegen ille gale landingsbaan werd vernield. Daarnaast maakte de politie een ton pure cocaïne buit. El Salvador Zowel het regeringsleger als de linkse rebellen in El Salvador heb ben melding gemaakt van een weer oplaaiende burgeroorlog, die aan beide zijden tientallen levens heeft geeist. De regering veroordeelde ook de aanslag op een Amerikaanse zuster die met een schotwond in het hoofd naar de Verenigde Staten is overgevlogen. Volgens de regering was de aanslag het werk van gewo ne criminelen. 6 september verkiezingen gehou den, waarna De Klerk de huidige president Botha opvolgt. De Klerks bezoek aan Thatcher werd door één incident ontsierd. Demonstranten bekogelden zijn au to met blikken verf toen hij op weg ging naar de ambstwoning van de Britse premier. De politie verrichtte drie arrestaties. GUARDIA CIVIL - De Guardia Ci vil, de paramilitaire politie in Span je, beschikt sinds gisteren over de eerste gediplomeerde vrouwen in haar 150-jarige geschiedenis. Op twee opleidingscentra kregen 197 vrouwen met 22Ö0 mannelijke colle ga's het diploma uitgereikt na een opleiding van een jaar. Vorig jaar besloot de regering vrouwen toe te laten tot de politie en het leger. Hiermee krijgt de grondwet, die dis criminatie op grond van geslacht verbiedt, ook effect bij de vroegere bolwerken van de Spaanse man nenwereld. ATHENE (AFP-Rtr) - De president van Griekenland, Christos Sartzeta- kis, heeft gisteren de leider van de socialistische partij en waarnemend premier Andreas Papandreou ge vraagd een nieuwe regering te vor men. Papandreou heeft hiervoor drie dagen de tijd gekregen. De op dracht ging naar Papandreou nadat Felle strijd in Hongaarse partij BUDAPEST (GPD) - Het gevecht om de leiding van de Hongaarse communistische partij is gister- de leider van de con- TEL AVIV (GPD) - De 37-jarige Amerikaanse welzijnswerker Chris George, die donderdagmiddag in de Gazastrook werd ontvoerd, is giste ren tegen het eind van de middag vrijgelaten. Hij verkeert in goede gezondheid en is inmiddels terug gekeerd naar zijn huis in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. Het was gisteravortd nog niet duidelijk door wie hij is ontvoerd. Volgens onbevestigde berichten uit de Gazastrook is het leger op zoek naar een inwoner van het vluchtelingenkamp Jabaliya, die de ontvoering op eigen initiatief zou hebben georganiseerd. Meer dan dertig uur na zijn ontvoering liep George gistermiddag het Strand Hotel in Gaza binnen, volgens oogetuigen nog licht geschokt maar verder in goede conditie. Hij telefo neerde er met zijn vrouw en dochter en met William Brown, de Ameri kaanse ambassadeur in Tel Aviv. Even later verschenen vertegen woordigers van het Internationale Rode Kruis, die hem naar huis brachten. Het Rode Kruis heeft een belang rijke bemiddelende rol gespeeld in de ontvoeringszaak. Door de ont voerders) zijn tweemaal brieven met eisen voor de vrijlating van Ge- De drie grootste partijen in het orge afgeleverd bij het kantoor servatieve oppositie, Constantine parlement krijgen ieder drie dagen het Rode Kruis Mitsotakis, i kabinet te i de tijd i coalitieregering te de vrijlating v men was mislukt. Ook Mitsotakis formeren. Slaagt geen der partijen vangenen, leden verkie- had daarvoor drie dagen gekregen. De 70-jarige Papandreou werd donderdagavond met ademhalings moeilijkheden en een verkoudheid in een ziekenhuis in de Griekse hoofdstad opgenomen. De leider van de socialisten onderging in sep tember van het vorig jaar een open BONN (AFP) - De Bondsrepubliek i Gaza. Men wilde i groot aantal ge- PLO-organisa- hartoperatie in Londen. Duitsland en de Duitse Democrati- Mitsotakis stelde na drie dagen sche Republiek zijn overeengeko- onderhandelen met een door binnenkort vier spionnen uit te communisten geleide alliantie links wisselen, verantwoordelijk voor zijn falen. "De enige verantwoordelijke voor het feit dat Griekenland nog steeds dat Bonn twee leden i avond nog niet beslecht. Er zijn de door de PASOK (de socialistische duitse staatsveiligheidsdienst, Det- nodige aanwijzingen dat de hervor mers in de partij er niet in zullen sla gen partijleider Karoly Grosz uit het zadel te wippen. Gisteravond werd bekendge maakt dat de vergadering vandaag zal worden beëindigd met wijzigin gen in de top van de partij. Aan deze schaarse informatie werd toege voegd dat de zitting dan vermoede lijk openbaar zal zijn. Dit kan erop duiden dat Grosz, na zich eerst ver zekerd te hebben van voldoende steun, vandaag voor het oog van de tv-camera's om een motie van ver trouwen zal vragen. Hij deed dat, met succes, ook op een vorige ver gadering van het Comité. partij) wordt geregeerd, door schan dalen wordt geplaagd en met een zieke Papandreou zit, ligt bij links", zo zei de leider van de centrum rechtse partij Nieuwe Democratie op de arrestatie in München vorig tegen verslaggevers. jaar van de Westduitse ingenieur Ri chard Popp. Popp wordt ervan ver- De partij van Mitsotakis behaalde dacht technische informatie te heb ben doorgespeeld naar de DDR, al dus de zegsman. ties en van Harnas, de beweging1 islamitisch-fundamentalisten. Met name zou zijn gevraagd om de vrij lating van de invalide Achmed Yas- sin, de charismatische geestelijk lei der van Harnas. Mogelijk hebben vertegenwoor digers van het Rode Kruis ook ge zorgd voor contacten tussen de ont voerders) en prominente PLO-aan- hangers in Gaza, die een eind wil den zien aan de ontvoeringsactie. De brieven van de ontvoerders wa ren ondertekend door het Palestijn se Volksleger. Een organisatie met dergelijke naam is ooit opge- bij de algemene verkiezingen afgelopen zondag de overwinning. De partij behaalde met 145 van 300 zetels in het parlement net niet de absolute meerderheid. De partij van Papandreou eindigde op de tweede plaats. De 28 zetels van de commu nisten hadden Mitsotakis aan de meerderheid in het parlement kun nen helpen, indien de onderhande lingen succesvol waren afgelopen. lef Schroder en Rainer Selch, zal richt door Strijdmacht 17, de mill ruilen voor twee Westduitse spion- taire arm van de PLO. Israëls minister van buitenlandse zaken, Moshe Arens, verklaarde gis termorgen dat de ontvoeringszaak aantoont dat de PLO nog altijd een terreurorganisatie is. Maar verte genwoordigers van de PLO in Tunis hebben al in een vroeg stadium af stand genomen van de ontvoerings- het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, de pro-Syrische orga nisatie van George Habash the ope reert binnen de PLO. Het Volks front verzet zich tegen de verzoe ningsgezinde politiek van PLO- voorzitter Jasser Arafat en tegen de dialoog met de Verenigde Staten. De ontvoering zou zijn georgani seerd door een inwoner van het vluchtelingenkamp Jabaliya, die sympathiseert met het Volksfront. Maar het zou gaan om een wilde ac tie, zonder de goedkeuring van Ha bash of de PLO. De man uit Jabaliya is na de ont voeringsactie spoorloos verdwe nen. Het is mogelijk dat de ontvoer de Chris George de man kent. Vol gens ooggetuigen omhelsden de twee elkaar voor Georges kantoor, vlak voor de ontvoering. Het leger was gisteravond nog bezig met een grootscheepse zoekactie, aldus de onbevestigde berichten. Chris Ge orge is plaatselijk directeur van 'Sa ve the Children', een Amerikaanse organisatie die op de Westelijke Jor daanoever en in de Gazastrook wel zijnswerk verricht onder Palestijn se kinderen. Op de door Israel bezette westelij ke Jordaanoever hebben joodse ko lonisten gisteren het dorpje Qara- wat Bani Zeit aangevallen. Daarbij werd een Palestijn gedood en raak te een ander gewond. Een Israëli sche legerwoordvoerster bevestig de het bericht en zei dat negen jood se kolonisten in het dorpje werden vastgehouden voor verhoor. WARSCHAU (AP) - De nieuw geko zen kamerleden en senatoren van het Poolse vakverbond Solidariteit kiezen uit strategische overwegin gen voor de oppositie, zo is gisteren besloten tijdens een bijeenkomst aan de universiteit van Warschau. Bij de verkiezingen op 4 en 18 juni boekte Solidariteit een daverende overwinning: van de 100 zetels in de Senaat vielen er 99 toe aan het vak verbond waarvan Nobelprijswin naar Lech Walesa voorzitter is. Maar in het Huis van Afgevaardigden was 65 procent van de zetels gereser- Het officiële Oostduitse persbu- actie, die zij schadelijk noemden veerd voor de communistische par- ADN meldde dat een militair voor de Palestijnse zaak. Boven- tij en met haar bevriende groeperin- tribunaal in Oost-Berlijn gisteren de Westduitser Adolf Weinrebe heeft veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf wegens spionage voor de Westduitse inlichtingen dienst. dien, zo werd gezegd, zou het Israël gen. de Solidariteit heeft besloten blanco te stemmen als de sterke man van Volgens onbevestigde berichten Polen, generaal Jaruzelski, naar al gemene verwachting voor het presi dentschap gekandideerd wordt. ROME - 'Moeder courage'. Zo wordt inmiddels in heel Italië de bleke, magere vrouw genoemd die het de afgelopen tien dagen ge waagd heeft om het in haar eentje ïegen de mafia op te nemen. Angela Casella is de moeder van de 18-jari- ge scholier Cesare, die 17 maanden geleden ontvoerd werd uit het huis van zijn ouders in het Noorditali- aanse stadje Pavia. door Marjon van Royen Sindsdien zit Cesare gevangen, er gens in het ruige en ondoordringba re berggebied van de Aspromonte. Het is het gebied in het zuidelijke Calabria, waar de Calabrische ma fia, de 'Ndrangheta (Genootschap der Moedige Mannen) de scepter zwaait. Na anderhalf jaar wachten, vijf honderd oneindige dagen en nach ten, zoals Angela Casella het zelf be schrijft, besloot deze vrouw dat het genoeg was. "De politie heeft zeven tien maanden gezegd dat ik geduld moest hebben, maar ze heeft mijn kind niet teruggevonden". Op 10 juni nam Angela Casella de trein, en reisde naar Calabria om zelf in de Aspromonte haar zoon te gaan zoeken. Deze eenzame actie van Angela Casella heeft nu in Italië meer losgemaakt, dan alle alarme rende rapporten en toespraken van de officiële mafia-bestrijders in de afgelopen jaren bij elkaar hebben gedaan. Vanuit Locri voerde Casella een ware pelgrimstocht door het hele gebied. Overal waar ze kwam het zelfde ritueel: ze ketende zich vast en vroeg ze aan de mensen om nieuws over haar zoon. Gevolgd door tientallen journalisten en foto grafen ging ze ook de bergen in om de Madonna van Polsi te begroeten. Polsi wordt het 'bedevaartsoord van de mafia' genoemd. In dit hei ligdom houden de leiders van 'Ndrangheta jaarlijks in alle geheim hun conclaaf. In de laatste twintig jaar zijn in Italië meer dan 800 mensen ont voerd, waaronder veertig kinderen. De meeste kwamen weer vrij, maar niet nadat ze een jaar of soms twee jaar vastgeketend hadden gezeten aan een bed of een paal of een boom in de donkere grotten en holen van de Aspromonte, of in de binnenlan den van Sardinië. Sommigen wer den ook lichamelijk mishandeld. De Italiaanse 'kidnap-industrie', die voornamelijk in handen is van de Calabrische 'Ndrangheta, is een bloeiende 'business'. Een bedrag van vijf miljard lire (ongeveer zeven miljoen gulden) aan losgeld, is voor een ontvoering in Italië tegenwoor dig heel gewoon. Maar ook het ont voeren zelf is inmiddels gewoon ge worden. Een ontvoering in Italië is geen nieuws meer. Op dit moment zitten naast Cesare Casella nog vier Angela Casella. uotoAP) andere gijzelaars gevangen in de Aspromonte. Maar voordat moeder Casella aan haar zoekactie begon, was niemand zich daarvan bewust. Af en toe wordt Italië even aan het probleem van de ontvoeringen her innerd, wanneer ontvoerders hun eis tot losgeld begeleiden met een afgehakt oor of een vinger van het slachtoffer. Afgelopen zondag was er een fak keloptocht. Er hingen mensen uit de ramen. Angela Casella kreeg bloemen, en gedichten. "Politici in Rome, kom maar kijken. Zo leeft nu een gegijzelde", roept Angela Casel la nadat ze zich vastketende aan een paal voor de bar in het dorpje Cimi- na. Ze liet de laatste foto zien van haar zoon die de ontvoerders had den gestuurd: de jongen kijkt met uitgebluste ogen, en er zit een zware ketting om zijn nek. Dit weekeind escaleerde de speurtocht van Angela Casella ech ter in een hooglopend conflict met de autoriteiten in Rome. Het hoofd van de Criminele politie in Rome, Rossi beschuldigde mevrouw Casella met haar acties het politie beleid te doorkruisen, en door haar 'eigenzinnig optreden' zelfs het le ven van haar zoon in gevaar te bren gen. Ook de demissionaire premier De Mita mengde zich in de kwestie. Hij sprak in een televisie-interview van de 'vreemde manier' waarop de ou ders van Cesare Casella zich in de hele ontvoeringszaak zouden heb ben gedragen. Ze zouden niet heb ben gehoorzaamd aan de aanwijzin gen van de politie, en ze zouden van de overheid zelfs hebben geëist dat deze het losgeld voor hun zoon zou den betalen. De echtgenoot van Angela Casel la, die in Pavia een autohandel drijft, wees deze beschuldigingen echter van de hand. "In augustus vorig jaar heb ik één miljard lire (on geveer 1,6 miljoen gulden) losgeld betaald aan de ontvoerders van mijn zoon. Toen ik op de afgespro ken plek het geld overhandigde, ben ik zwaar mishandeld", zo ver telde vader Casella. "De gijzelaars gaven mij te verstaan dat ze nog eens een losgeld van drie miljard li re wilden. Dat geld heb ik niet. En in al deze maanden heeft de politie niets gedaan. Ik kan alleen consta teren dat premier De Mita deel uit maakt van een verslagen overheid". In Calabria, maar ook in de natio nale pers hebben de acties van An gela Casella geleid tot een ware op stand. Overal ontstonden comité's, er werden sit-ins gehouden, en handtekeningen verzameld om te protesteren tegen 'Ndrangheta, maar ook tegen de politie en de au toriteiten in Rome. Zo hielden bijvoorbeeld maandag alle winkeliers in Locri, uit solidari teit met de familie Casella hun deu ren gesloten. En dinsdag dreigden alle burgemeesters en gemeentera den in het gebied van de Aspromon te af te treden, uit protest over de slappe houding van de overheid, en de manier waarop volgens hun Ca labria aan zijn lot wordt overgela ten. Dit alles heeft de overheid in gro te verlegenheid gebracht. Het hoofd van de mafia-bestrijding Domenico Sica reageerde woedend op het aan gekondigde massa-ontslag in Cala bria. Hij beschuldigde de lokale ge meentebesturen van opportunisme en samenspannen met de mafia. Dinsdagnacht heeft Angela Casella het hoofd laten hangen. Urenlang is er met haar gepraat door een rechter, het hoofd van de criminele politie, en een groep psy chologische experts uit Rome om haar te overtuigen op te houden met het 'vruchteloos stof doen opwaai en in Calabria'. Angela Casella heeft zich nu teruggetrokken bij familie. Opnieuw is het enige wat ze kan doen afwachten, zwijgen en hopen dat de overheid zich nu meer zal in zetten dan voor haar protest. De kans dat Cesare Casella op korte termen vrijkomt is echter heel gering. In een speciale verga dering van de anti-mafïa-commissie van het parlement is een paar dagen geleden geconstateerd dat Cesare Casella alleen door 'puur toeval' kan worden gevonden. Vorig jaar besloot de overheid in Rome om haar 'spierballen' te laten zien, en stuurde extra legeronderdelen en 2000 soldaten naar het gebied, om het gebergte uit te kammen. De 'vangst' van deze operatie bestond drie dagen later uit twee armoedige stropers.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5