'De geschiedenis wil ik schilderen' Van Kooten en De Bie in 1800 'Ik huldig de mening van oude volkswijzen* ZATERDAG 24 JUNI 1989 KUNST PAGINA 31 Breitner in Kortenhoef Vijfendertig schilderwerken, vele tientallen foto's en achtergrondinformatie in de vorm van brieven, schetsboeken en documenten van en over George H. Breitner (1857- 1923) domineren tot en met 1 juli het het zestiende eeuwse kerkje aan de Kortenhoefsedijk in Kortenhoef. Zoals gebruikelijk is een groot deel van de geëxposeerde schilderijen afkomstig uit particulier bezit. Sommige komen zelfs voor het eerst in de openbaarheid. De tentoonstelling is dagelijks geopend van tien uur 's ochtends tot negen uur 's avonds. Met uitzondering van de zondag, want de kunst mag de wekelijkse erediensten niet doorkruisen. door Evert van Tijn KORTENHOEF - Hoewel Rotter- dammer van gebocrrte is Breitner vooral een Amsterdamse schilder. Maar van een specifiek Amsterdam se expositie in Kortenhoef is geen sprake. Van een werkelijke over zichtstentoonstelling is al evenmin sprake. Wel heeft de tentoonstel lingscommissie van Kunst aan de Dijk, bestaande uit voorzitter Frans Sluyter, kunstschilder Barend van Voorden en Neerlandica en studen te kunstgeschiedenis Carole Den- ninger, binnen alle beperkingen- van het particulier initiatief, zonder dekking van een sponsor met een grote naam of veel geld. gestreefd naar een redelijke verdeling over de verschillende decennia uit Breit- ners leven. Drie musea en een met nader te noemen aantal particulieren heb ben alles bij elkaar 28 olieverfdoe ken en zeven tekeningen en aqua rellen in bruikleen afgestaan voor de twaalfde tentoonstelling van de Kortenhoefse stichting. Sluyter: "Met een. ik mag wel voor deze keer het woord wel gebruiken, gigan tisch artilleriestuk uit een particu liere collectie, dat nog nooit eerder in het openbaar te zien is geweest." "Wat dit soort tentoonstellingen zo'n speciale sfeer geeft, maar tege lijk beperkt in zijn mogelijkheden, is dat we voor een heel groot deel af hankelijk zijn van de medewerking van particulieren. We zijn heel blij dat het ondanks alles gelukt is een brede selectie te maken. Alle cate gorieën perioden zijn vertegen woordigd: de waspitten, de dienst bodes, de Japanse vrouwtjes, de ar tilleriestukken". "Na acht jaar wordt het steeds moeilijker om mensen die soms niet meer dan dat ene schilderij aan de muur hebben hangen over te halen om hun lievelingstukken, want dat zijn het natuurlijk, aan ons af te staan. Dat heeft veel te maken met vernielingen en kunstdiefstallen van de laatste tijd en met de voort durend stijgende prijzen. Ik vind het geweldig dat er nog steeds men sen zijn die hun bezit ter beschik king stellen. Al is het ondertussen schrikbarend welk vermogen die schilderijen vertegenwoordigen". Amsterdam In schril contrast met dat vermogen staat de inhoud van veel van Breit- ners brieven, waarin een steeds te rugkerend thema het chronisch geldgebrek is dat hem het leven ZULU- maakt. Zijn foto's, het zwer vende leven en de talloze modellen waar hij mee werkt zijn daar onge twijfeld mede schuldig aan. Vooral als hij na een aanvankelijke oplei ding aan de Haagse academie in Amsterdam terecht komt. Ondanks zijn diepe bewondering voor de 'modernen' van de Haagse School, zoals de gebroeders Maris, Van Mesdag en Mauve, en zijn eigen al gevestigde reputatie laat Breitner de pure tekenkunde niet los. Twijfel aan zijn eigen techniek brengt hem ertoe zich in 1886 opnieuw in te schrijven aan een kunstacademie, ditmaal in Amsterdam. Dat brengt hem tegelijk vanuit het deftige Den Haag naar het hart van het Neder landse culturele leven. In Amsterdam 'stoffeerden' grootse bouwactiviteiten het straat beeld, dat door de naar de stad ge- vluchtte werklozen van het platte land werd overheerst. Het opko mend socialisme accentueerde de sociale en economische tegenstel lingen nog eens extra. Breitner leg de het vast, in zwart-wit op de foto's en in de oorspronkelijk felle kleu ren van zijn schilderijen. In Amsterdam vond hij aanslui ting bij de literaire beweging van de Tachtigers. Zij vonden elkaar in de 'allerindividueelste expressie van de allerindividueelste emotie'. Schrijvers als Willem Kloos en Lo de wijk van Deyssel keken vol be wondering naar het kleurrijke werk van George Breitner en drukten zich uit in kleurrijke, emotionele taal. Fotografie Het is niet duidelijk wanneer Breit ner in contact is gekomen met de fo tografie. De ruim tweeduizend fo to's en negatieven die een kwart eeuw geleden bij toeval werden te ruggevonden, dateren allemaal uit zijn Amsterdamse jaren. Maar er zijn aanwijzingen dat hij al eerdef fotografeerde. Achteraf gezien doen de geteken de voorstudies die Breitner maakte voor het Panorama Mesdag sterk denken aan latere series, waarbij hij vanuit één standpunt rondom zich fotografeerde. Ook aan een zelfpor tret uit 1882 worden foto-achtige trekken toegeschreven. In Amsterdam zoekt Breitner het leven op straat. "Ikzelf, ik zal de mens schilderen op de straat en in de huizen. De straten en de huizen die ze gebouwd hebben, 't leven vooral. Geschiedenis wilde ik schil deren en zal ik ook, maar de ge schiedenis in haar uitgebreidste zin. Een markt, een kaai. een rivier, een bende soldaten onder een gloeiende zon of in de sneeuw", schrijft hij al in 1882. Het was bekend dat Breitner veel fotografeerde. Dat maakt des te merkwaardiger dat het tot 1961 duurde voor zijn foto's in de open baarheid kwamen. Wellicht heeft dat het één en ander te maken met de twijfel die de foto's zaaiden over zijn 'tekenkundig vakmanschap'. Toch blijkt ook uit de foto's dat de camera niet meer is geweest dan een hulpmiddel, waaraan hij overi gens een groot deel van zijn geld be steedde. Breitner fotografeerde niet alleen voor zichzelf. Zijn vriend Willem Witsen, fotograaf van de Tachtiger- groep, deed hem het volgende ver zoek: "Ik vernam dat je je tegen woordig speciaal bezig houdt met vergrotingen. Ik zou je willen vra gen als je soms een stukje heide grond, voorgrond, voor me had, zou ik je zeer dankbaar zijn. Ik ben na melijk aan een schilderij bezig met grote voorgrond. Het moet een een-- voudige en glooiende grond zijn, zonder tierlantijntjes van zand. Niets anders dan heide". Schetsboekjes De fotocamera stond voor hem op hetzelfde niveau als het schetsboek, dat hij ook steeds bij zich droeg als hij de stad in ging. Vandaar dat tal loze bijzonder matige en kwalitatief soms zelfs slechte negatieven zijn teruggevonden. Het ging slechts om een hulpmiddel, de foto als een schets. Carole Denninger: "Er ligt een briefje van hem waarin hij daar ant woord op geeft. In de trant van 'na tuurlijk maak ik foto's. Hoe moet ik anders een Amsterdams straatta- freel schilderen. Ik kijk uit het raam en ik maak schetsen en foto's voor de details. Maar ik kies de composi tie. Zijn foto's waren schetsen. Be halve die tweeduizend foto's zijn er tenslotte ook honderden schets boekjes bewaard gebleven. Daar van hebben we ook een paar kun nen bemachtigen voor de exposi tie". Een schilderij van George H. Breitner, voorstellende een straatbeeld in Amsterdam. Hoge prijs voor filmscript 'Citizen Kane' NEW YORK (Rtr) - Een afschrift van het filmscript van de met Oscars ge lauwerde film 'Citizen Kane' heeft op een veiling in New York ruim 460.000 gulden opgebracht. Er was grote belangstelling voor het script dat behoor de aan scenarioschrijver Herman J. Mankiewicz. De film was gebaseerd op het leven van 'media-baron' William Randolph Hearst. 'Zwarte tijd en luimigheid: Ni- colaas Beets en zijn Leidse vrien den Gewin, Hasebroek en Knep- pelhout' tot 26 povember in het Letterkundig Museum. Prinses Irenepad 10 Den Haag (070- 471114). Openingstijden dinsdag t/m zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Entree gratis. 'Mister Torhout/Werchter': WERCHTER De organisator van Europa's meest prestigieu ze popevenement blijkt plotse ling de behoefte te hebben zich opnieuw voor te stellen. „Mijn naam is trouwens niet Herman Schueremans, maar Torhout- AVerchter." Een grapje natuur lijk. Tegelijkertijd toch ook meer dan alleen maar een ont wapenende kwinkslag. Want het gelijknamige Belgische dubbelfestival heeft zich voor hem gaandeweg (vanaf 1977) ontwikkeld van dierbaar gees teskind tot heilig levenswerk. De beminnelijke Vlaming ziet dan ook elk jaar weer nieuwe uitdagingen, die moeten bijdra gen tot de vervolmaking van zijn tweedaagse popfestijn, waar ook tienduizenden Neder landers telkens veel plezier aan beleven. door Louis Du Moulin ke omstandigheden tegen een be taalbare prijs, zo luidt onze op dracht. "Met dit programma voldoen we daar aan, ben ik zo vrij te veronder stellen," aldus Schueremans, die voor wat de voortschrijdende non- muzikale perfectionering betreft verwijst naar het verder uitwerken van het terrassen-plan van vorig jaar, de extra nooduitgangen en de oriFntatietekens op de beide terrei nen. Over het weer maakt hij zich geen zorgen meer na het tellen van maar liefst negen meikevers gedu rende de afgelopen maand. "Zoveel heb ik er in zo'n korte tijd niet meer gezien sinds ik de schoolbanken heb verlaten. Bijgeloof? Niks hoor, ik huldig gewoon de mening van de oucfie volkswijzen, die niet voor niets zo'n hoog aantal meikevers al tijd aan een prachtzomer hebben gekoppeld." Heeft Herman Schueremans geen moeite gehad met eigen 'herhalin gen', anders ligt het met gedeelte lijk doubleren met Pinkpop. Niet minder dan vier van zijn troeven waren vorige maand reeds in Zuid- limburg te zien: The Pixies, Tanita Tikaram, Elvis Costello en R.E.M. Van het goede te veel, bekent hij ruiterlijk. "Normaliter was er altijd slechts een act, die zowel op Pink pop als op Torhout/Werchter stond. Die was dan daar top of the bill en moest bij ons genoegen nemen met een plek voor in het programma. Meer dezelfde namen vond ik niet gepast. Omdat dit jaar het artiesten- aanbod vrij schaars was, heb ik maar toegegeven aan het verzoek vanuit Nederland om eens wat vlot ter te zijn. Geloofwaardig "Dat heeft ertoe geleid dat Pinkpop, na zeker drie grote bochten, ook eindelijk op het pad van de goeie smaak is terechtgekomen. Ik vind dat best, maar dan moeten we toch proberen elkaar te ontwijken. Al was het maar om te voorkomen dat de media gaan denken, zoals in Hol land nu gebeurt, dat wij Pinkpop kopiëren. Dat terwijl we de enige Voor aflevering dertien op zaterdag 1 juli (Torhout) en zondag 2 juli (Werchter) heeft Herman Schuere mans, ooit perspromotor bij WEA België, eerst twee keer moeten stuf fen voordat zijn andermaal hoogstinteressante affiche klaar was. De reeds vastgelegde Roy Or- bison overleed onverwacht en Neil Young, eveneens al gecontracteerd, moest worden geschrapt omdat hij ruzie had gekregen met zijn begelei dingsgroep The Blue Notes. "Juist de fraaie plaat die hij samen met die band had gemaakt, was aanleiding voor ons geweest om hem te bena deren." "Zijn aanbod om alleen te komen hebben we geweigerd, nadat ons ter ore was gekomen dat de oude mees ter weer eens in een van zijn depres sieve periodes verkeerde. Een voor de hand liggende anti-climax - om dat hij na twintig minuten zijn gi taar het publiek inkeilt - denk ik zo voor te zijn. Ook al is Neil Young al eens eerder afgevallen, toen hij let terlijk van zijn paard was gevallen, wens ik de bruggen naar hem toe toch niet op te blazen. Hij is nu een maal een artiest van het zuiverste bloed en dus geknipt voor Torhout- /Werchter. Liever een labiele maar uiterst creatieve figuur, dan een stel jukeboxen, waarvan er dertien in een dozijn zijn." Onderbreken Ter vervanging van de Canadese ve teraan ('Veel jongeren waren niet blij met hem') strikte Schueremans onmiddellijk Joe Jackson, die voor hem best zijn Amerikaanse toernee wilde onderbreken en straks met zijn negenkoppige even overvliegt. Met deze lange Engelsman, Elvis Costello, R.E.M., Robert Cray Band en Lou Reed heeft 'Mr T.W.' voor meer dan de helft 'recidivisten' in huis gehaald. Voor hem, die verder Texas, The Pixies, Tanita Tikaram, Nick Cave Bad Seeds selecteer de, geen enkel bezwaar, want zij al len staan voor de 'op dit moment hoogst denkbare kwaliteit'. "De Herman Schuermans:'Liever een labiele maar uiterst creatieve figuur, beste rock voor een breder publiek dan een stel jukeboxen, waarvan er dertien in een dozijn zijn'. presenteren onder de best mogelij- (foto h. Hueting) zijn die kunnen zeggen dat we nog nooit van die weg zijn afgeweken Zodoende bezitten we thans een be paalde geloofwaardigheid voor het publiek, die niemand anders heeft." Als andere voordelen van (het nog niet uitverkochte) Torhout- /Werchter in vergelijking met Pink pop voert Herman Schueremans de twee 'toppers daarbovenop' aan: Joe Jackson en Lou Reed. Plus nog eens twee exclusieve azen in de vorm van de Robert Cray Band en Nick Cave Bad Seeds. Vooral van laatstgenoemde verwacht de grote kleine Werchtenaar veel. "Cave laat tegenwoordig de dingen die hij al lang had moeten laten (doelt op drank en nog schadelijker drugs) en verkeert nu in een periode van ver lichting. Voor mij is hij een moder ne Elvis Presley, rijp voor een door stoot naar een breed publiek." Naast deze meerwaarde op de po dia - in feite ten opzichte van alle an dere Europese festivals - kent Tor hout/Werchter nog een andere aan trekkingskracht: de unieke gemoe delijke sfeer, die vooral de Neder landers aanspreekt. "Voor de Hol landers zijn we net zoiets als de Provence, maar dan om de hoek. Voor vele noordelingen is het ook de eerste halte op hun vakantie naar het zuiden. Als ik ze zie komen dan moet ik altijd denken aan de zwalu wen, die op hun trek even neerstrij ken op dé elektriciteitskabel." Het programma in chronologi sche volgorde: 10.20 11.05 uur Texas; 11.25 12.15 uur The Pixies; 12.40 13.40 uur Tanita Tikaram: 14.10 15.10 uur Nick Cave Bad Seeds; 15.50 16.50 uur Robert Cray Band; 17.20 18.20 uur Elvis Costello; 19.00 20.00 uur R.E.M.20.40 21.55 uur Joe Jackson; 22.35 23.50 uur Lou Reed. Dag en nacht klassieke muziek AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam krijgt de landelijke primeur van een 24 uur durend klassiek muziekpro gramma dat via de satelliet wordt uitgezonden. Vanaf 1 juli start Radio 10 Klas siek met de uitzending van een licht repertoire in de ochtenduren en zwaardere programma's en opera's later op de dag. Radio 10 Klassiek is een initiatief van de Associazione Studio, die ook Radio 10 produ ceert. The Voice of America moet plaats maken voor het nieuwe klassieke aanbod. De Amsterdamse Program ma Raad vindt dat die zender best van de kabel kan verdwijnen omdat er al een royaal aanbod is van pro gramma's met Engelstalige popmu ziek en informatie. Bovendien was het kanaal oorspronkelijk al be stemd voor het doorgeven van het klassieke muziekstation Concert zender, dat echter nooit met de uit zendingen is begonnen. "Omdat we zoveel materiaal had den, hebben we de periode inge perkt tot 1833-1844," vertelt organi sator M. Salverda. "Dat was de tijd dat de studenten in Leiden woon den. De expositie geeft dus ook een aardig beeld van het Leids studen tenleven in die tijd". De levens van de vier studenten zijn steeds nauw verbonden ge weest, niet alleen tijdens de studie tijd, maar ook daarna, toen drie van de vier predikant werden. Als stu denten hadden Beets, Gewin, Hase broek en Kneppelhout een actief so ciaal leven als vooraanstaande le den van verschillende studentenge zelschappen. Daar wisselden ze van gedachten met gelijkgestemde geesten. Zelf richtten ze een literair ge nootschap op: 'De Rederijkerska mer voor Uiterlijke Welsprekend heid'. Tijdens de bijeenkomsten werkten de twaalf leden van het ge nootschap zich in het zweet om de uiterlijke aspecten van de literaire voordracht te verbeteren. Gebaren, houding, stem werden door de me destudenten streng bekritiseerd. Daarnaast bestond binnen het ge nootschap een idolate bewondering voor de nieuwste buitenlandse lite ratuur, die dan ook ijverig vertaald werd. Het gedweep met schrijvers als Goethe, Schiller en Hugo werd door medestudenten wat gering schattend gadegeslagen, en bezorg de het groepje al gauw de bijnaam 'De Romantische club'. Schrijflust De schrijflust van de vrienden werd in dagboeken, brieven, vertalingen, verhalen en boeken gestild. Ze pu bliceerden in verschillende literaire tijdschriften. Het grote succes voor DEN HAAG - De Camera Ob scura. Wie kent hem nog, de klassieker die vroeger zo'n vooraanstaande plaats op de verplichte boekenlijst innam? Een enkeling kon er geen ge noeg van krijgen, maar de meeste scholieren hadden toch een intense hekel aan de spot tende zedenschetsen van Hilde- brand, alias Nicolaas Beets. Desondanks is het boek altijd goed verkocht. Door de jaren heen zijn tientallen edities in al lerlei vormen, kleuren en maten gedrukt. Precies 150 jaar gele den verscheen de eerste 'Came ra'. Naar aanleiding van dit jubi leum opent het Letterkundig Museum in Den Haag vandaag de tentoonstelling 'Zwarte tijd en luimigheid: Nicolaas Beets en zijn Leidse vrienden Gewin, Hasebroek en Kneppelhout'. De expositie omvat een groot aantal boeken, brieven, oude prenten en dagboekfragmenten van Nicolaas Beets en zijn drie vrienden en medestudenten- /schrijvers. door Monique Brandt Honderdvijftig jaar Camera Obscura Beets en Kneppelhout kwam bij de publicatie - in hetzelfde jaar - van hun resptievelijke boeken 'Camera Obscura' en 'Studententypen'. Salverda: "De twee boeken zijn te vergelijken met wat van Kooten en De Bie tegenwoordig doen, een tijdsbeeld scheppen door rake type ringen. Kneppelhout en Beets heb ben prachtige karakteristieken ge schapen. En ze zijn nog steeds leuk." De andere vrienden, Hasebroek en Gewin zijn wat minder bekend geworden. Hasebroek heeft een dichtbundel geschreven, en werd toen dominee in Heiloo. Gewin is het miskende genie van het groepje, vindt Salverda. "Hij is ontzettend grappig, luchthartig. Het is echt jammer dat hij niet meer aandacht heeft gekregen". Om zijn mening kracht bij te zet ten declameert Salverda met plech tige stem een fragment uit een brief van Gewin aan Kneppelhout. "Ik zet nu ook tegenwoordig mijn tafel bord op mij vooruitstekende buik. Een sofa voor twee is mij een zeer gemakkelijke armstoel en wanneer ik een pas de Zephir uitvoer, dreunt het hotel Bowles en springt het stu- kadoorsel van de zolder des bene denkamers". Een gedeelte van een echte Camera Obscura. Het beeld werd op een spie gel geprojecteerd. (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 31