'Doodzwijgen het beste behalve voor gegijzelder Nieuw vak: medisch milieudeskundige f J immgMsmsmmm ZATERDAG 24 JUNI 19 11 door Marjolijn in 't Hout "Het ergste wat een gijzelaar kan overkomen, is het gevoel dat hij door de rest van de wereld is vergeten". Dit zegt de Franse journalist Jean-Paul Kauffmann in een interview met het Amerikaanse Newsweek. Het blad sprak met hem onder ande re over de Amerikaanse AP-correspondent Terry Anderson, die sinds maart 1985 ergens in Bayrut gevangen wordt gehou den. Kauffmann zelf zat vier jaar vast in Libanon en vraagt sinds zijn vrijlating aandacht voor de 21 vermisten die nog in gijze ling zitten. Publiciteit is volgens hem van levensbelang. "Zon der de mobilisatie van de Franse pers en de publieke opinie zou ik nog steeds in Libanon zitten". Hij is het dan ook niet eens met de Britse premier Thatcher, die vindt dat er geen aandacht moet worden geschonken aan de gegijzelden, omdat de ont voerders dan alleen maar hun zin krijgen. En toegeven aan de eisen van terroristen is wat haar betreft uit den boze. Moet het belang van gegijzelden wijken voor het handhaven van de rechtsorde of mogen ze niet aan hun lot worden overge laten? Marjolijn in 't Hout sprak over die dilemma's en de in vloedrijke rol van de media met dr. Alex P. Schmid, verbonden aan de Leidse Universiteit als docent Internationale Betrek kingen en deskundig op het gebied van gijzelingen en publici teit. visie is net als een pistool dat op straat ligt. Wie het als eerste oppakt, is in zijn voordeel". Interviews De Leidse terrorisme-specialist heeft daar een mooi voorbeeld van. In juni 1985 werd een Boeing 747 van de Amerikaanse vliegtuigmaat schappij TWA gekaapt. Het toestel landde in Bayrut en de 39 gijzelaars werden ergens in de sloppenwijken ondergebracht. De Amerikaanse televisiemaat schappijen stortten zich op de affai re. Complete persconferenties mèt negen van de 39 gijzelaars onder be- waking van hun gijzelnemers, inter views en directe uitzendingen hiel den het Amerikaanse publiek van minuut tot minuut op de hoogte. Praktisch al het andere internatio nale nieuws werd weggedrukt. Levensecht drama hield het Ame rikaanse publiek aan de buis ge kluisterd. "Het spreekt tot de ver beelding van de kijkers. Ze identifi ceren zich met de gijzelaars. Ze den ken: ik had ook wel in dat vliegtuig kunnen zitten", aldus Schmid. Hij herinnert zich dat televisiepresenta tor Dan Rather één van de gegijzel den vroeg of hij een boodschap had voor de president: 'Ja, zei de man, Ik wil de president eraan herinneren dat Abraham Lincoln ooit heeft ge zegd dat de Amerikaanse regering er van, door en voor het volk is, en niet een regering die slechts voor speciale belangen opkomt'. Daarmee wilde de man maar zeg gen dat de Amerikaanse regering er alles aan moest doen de gijzelaars vrij te krijgen, zonder rekening te houden met strategische en politie ke belangen in het Midden-Oosten. Jean Paul Kauffmann had het geluk dat zijn echtgenote Joëlle in de vier jaar van zijn gevangenschap geen dag voorbij liet gaan om de gedach te aan zijn gijzeling levend te hou den. Het Franse televisienet Anten- ne-2 vroeg iedere dag voor de nieuwsuitzending aanaacht voor Kauffmann. Door alle publiciteit was Kauff mann een interessant politiek ob ject en dat leidde uiteindelijk in mei 1988, vlak voor de Franse presi dentsverkiezingen, tot zijn vrijla ting. Hij werd geruild tegen enkele gevangen. Presidentskandidaat Chirac vervulde in die ruilhandel de 'heldenrol', al kreeg hij niet de belo ning die hij zich had toegedacht: het felbegeerde presidentsschap. Aan dergelijk opportunisme zal de Britse premier Thatcher zich niet snel bezondigen. Zij is tegen elke concessie aan terroristen, die je in haar opvatting maar het beste kunt doodzwijgen. Een jaar geleden ver bood zij dan ook de Britse media nog langer over dit soort acties te berichten, omdat dat juist de veilig heid van de gijzelaars in gevaar zou brengen. Op een punt zijn Kauffmann en Thatcher het kennelijk eens: ze ge loven allebei heilig in de macht van de media. Maar waar de Franse jour nalist de voordelen benadrukt, ziet de Britse premier vooral gevaren. Alex Schmid kan zich dat voorstel len. "Een oude Britse legerkolonel, Richard Clutterbuck, zei eens: tele- Ontvoeringen in Libanon plaatsen regeringen voor dilemma Emoties bij de aflot Via de radio hoordei der de gijzelaars. Da x de gijzeling in het Asser provinciehuis in 1978. ipers dat zich twee gedeputeerden bevonden on- voor één van hen fataal. (archieffoto) Concreet: de Amerikaanse regering moest het bevriende Israël dwingen zo'n 700 sji'ieten vrij te laten. De ka pers hadden dat namelijk geëist in ruil voor vrijlating van de 39 Amen- kanen. Schmid: "En zoals we weten ontvangt Israël jaarlijks per hoofd zo'n 2.000 dollar aan ontwikkelings- en wapenhulp van de VS en is het daarom afhankelijk van de Ameri kanen". De geweldige druk van de publie ke opinie deed de rest. "De toenma lige president Reagan werd door de publieke opinie gedwongen actie te ondernemen. Hij vloog tijdens zijn vakantie terug naar Washington en riep de National Security Council, het hoogste orgaan in geval van ern stige crisissituaties in de VS, bijeen. De terroristen oefenden druk uit op de gegijzelden, de familie op de Amerikaanse regering en de Ameri kaanse regering op Israël", aldus Schmid. "En dat alles leidde ten slotte tot de vrijlating van de gijze laars". Handelswaar Een mooi resultaat vanuit de gijze laars bezien, maar de consequenties strekten heel wat verder. De publi citeit rond het TWA-drama dwong de Amerikaanse regering af te zien van het tot dan toe gehanteerde standpunt niet te onderhandelen met terroristen en de gijzelaars niet als 'handelswaar' te gebruiken. In Libanon zaten al voor de TWA-ka- ping verscheidene Amerikaanse gij- zeiaars vast, maar dat was niet pu bliekelijk bekend. De familie had daar geen ruchtbaarheid aan gege ven op dringend advies van de rege ring. Dat is sindsdien verleden tijd Alex Schmid: "Een Midden-Oos tendeskundige zei eens tegen mij dat de VS bereid zijn Libanon aan Syrië te verkopen in ruil voor een handvol Amerikanen. Iran en Syrië spelen met westerse regeringen die hun gijzelaars vrij trachten te krij gen een jojo-spelletje. Aan de ene kant bieden ze hulp aan door te zeg gen dat ze desnoods wel willen be middelen met de kapers. Aan de an dere kant tolereren ze het bestaan van bendes die buitenlanders gijze len en ze voor grof geld 'verkopen' aan politieke bewegingen in Liba- Moet je je als regering met dat soort mensen inlaten? Schmid plaatst er een groot vraagteken bij. Ook Kauffmann is zich trouwens wel bewust van deze negatieve kan ten. Hij zegt in Newsweek: "Ze we ten maar al te goed hoe ze de wester lingen moeten gebruiken, lachen om ons, vinden ons maar naief. Ze zijn er ook achter gekomen hoe ze de westerse media kunnen inscha kelen. De TW A-affaire was een wij ze les voor onze kidnappers. De Li banese kapers zagen hoe de journa listen als bezetenen wilden scoren en daaruit hebben ze lering getrok ken. Gebruik ze." Terry Waite De belangen van de gijzelaars stro ken niet altijd met die van een rege ring, constateert Schmid. Dat blijkt nog het beste uit de opstelling van de Britse premier Thatcher, die Alex Schmid: "Als je iedere keer aan de eisen van kapers toegeeft, brengt dat weer andere criminelen op ideeën. De rechtsorde gaat eraan kapot en dat is dan de prijs die je er op de lange termijn voor betaalt", (foto Henk Bouwman) geen enkele aandacht schenkt aan de sinds januari 1987 ontvoerde geestelij'ke Terry Waite. De redene ring van Thatcher, in de woorden Schmid: "Waarom aandacht beste den aan deze afgezant van de aarts bisschop van Canterbury? Als we daaraan toegeven, leidt dat automa tisch tot de gedachte bij andere cri minelen dat een regering is te chan teren. Gijzelen is tenslotte nog steeds een misdaad". Schmid kan zich die houding in denken. "Je lokt steeds meer van die ontvoeringen uit. Dat is nou pre cies het dilemma van onderhande len, concessies doen. Je moet aan twee doelen voldoen: het bescher men van het leven van de gegijzelde en de rechtsorde in een bepaald land. We hebben allemaal de nei ging om dan direct te roepen: het le ven van die man of vrouw is belang rijker! Dat is een emotionele reactie. Maar als je het op de lange duur gaat bekijken, iedere keer aan de eisen van kapers toegeeft, brengt dat weer andere criminelen op ideeën. De rechtsorde gaat eraan kapot en dat is dan de prijs die je er op de lan ge termijn voor betaalt". Schmid is er van overtuigd dat de klap achteraf altijd groter is dan die op het moment zelf. "Niet dat ik de waarde van het leven van Térry Wai te of Anderson bagatelliseer, maar als je het heel nuchter bekijkt is er wel wat voor het standpunt van de Britten te vinden. Wat is nou ge makkelijker voor politici? Velen zijn op zoek naar successen op de korte termijn. Kijk maar naar Chi rac. Thatcher wil bij haar kiezers na-j tuurlijk ook scoren, maar kennelijkj is zij bereid lang te wachten. Je kuntj van haar zeggen watje wilt, maar zei is in dit soort zaken principieel". Niet zeker Toegeven aan terreur schaadt op lange termijn, terwijl het beoogde succes op korte termijn niet eens ze- ker is. De onberekenbare media kunnen de redding van de gijzelaars betekenen, maar het tegendeel kan ook. Schmid komt met een voor beeld uit Nederland: de kaping in het provinciehuis van Assen in 1978, waarbij enkele tientallen men- j sen door Molukkers werden vastge houden. Direct al werd er één gijze laar uit de groep gehaald en neerge- schoten, om duidelijk te maken dat het de kapers ernst was. "De Molukkers hielden alle nieuwsuitzendingen op radio bij en kort daarna kwam het ANP met een radiouitzending waarin de verslag gever wist te vertellen dat er tussen de gijzelaars in Assen twee gedepu teerden van de provincie zaten. De kapers, hiervan niet op de hoogte, hadden plotsklaps twee gijzelaars die zij als handelswaar konden ge bruiken". Het betekende de dood voor één van de twee gedeputeerden, die vastgebonden op een stoel voor het raam werd gezet. De man werd le vensgevaarlijk gewond bij de schietpartij die ontstond toen mari niers het gebouw bestormden en de kapers werden overmeesterd. Eni ge tijd later bezweek de gijzelaar aan zijn verwondingen. Een ander voorbeeld van levens- j gevaarlijke "sensatiezucht" haalt Schmid opnieuw uit de Verenigde Staten. "Tijdens een gijzeling in Washington richtte een camera man, op zoek naar leuke beelden, zijn vizier op enkele agenten die via een touw naar het gebouw afdaal den om een verrassingsactie uit te voeren. De terroristen zagen het op de televisie en schoten op de politie. Het leven van de agenten werd zo in gevaar gebracht". Geen onderhandelingen dus. En geen publiciteit. Maar wat dan? Niets doen kan ook niet. Er staan tenslotte mensenlevens op het spel. Alex Schmid: "Het enige wat je als regering kan doen als je die on derhandelingen met de gijzelne mers toch aangaat, is tijd rekken. Neem nou de treinkaping in Wijster door de Molukkers. Nederland had helemaal geen ervaring met dat soort zaken, achteraf hoor je ook hoe amateuristisch het er allemaal aan toe is gegaan. Maar wat ze wèl goed deden was bij voorbeeld aan de kapers vragen wat de mensen wilden eten, als daarom werd ge vraagd.". "En dan niet van: 'Hoeveel men sen? Ok, hier heb je honderd maal tijden', maar echt zo van: 'wil me neer Pieterse de nasi speciaal of de nasi goring' en: 'wil mevrouw Jan sen met sambal of niet'. Zo ook met schoenen en andere dingen waar de gijzelaars om vroegen. Je rekt tijd en ondertussen geef je de politie de kans de daders op te sporen of plan nen te bedenken. In veel gevallen zijn de daders achter gijzelingsaffai res gevonden. Als je kijkt naar het gemiddelde van de misdaadbestrij ding kom je toch wel op een lager cijfer uit". "Ook op basis van informatie die in 'schijnonderhandelingen' over de hoogte van het losgeld werd in gewonnen, zijn in veel gevallen op deze manier de daders achter ont voeringen gevonden", zegt Schmid. "In Nederland ligt daarom dan ook voor criminele ontvoeringen het op- sporingspercentage vele malen ho ger dan bij de overige misdaadbe strijding". LEIDEN/AMSTERDAM - "Wij hebben eigenlijk nog steeds een heel incompleet vak. Het verband tussen ge zondheid en milieu beseffen mensen wel. Maar als het gaat om langdurige bloot stelling aan lage concentra ties van bepaalde stoffen, is het heel moeilijk om de in vloed van die stoffen echt duidelijk te maken. Het is vaak zelfs een probleem om beleidsmakers van die in vloed te overtuigen". door Runa Hellinga De Amsterdamse GG&GD-arts M. van Bruggen mocht zich dankzij het smogalarm in de afgelopen tijd verheugen in een grote belangstel ling voor zijn vakgebied: medische milieukunde. Een vrij nieuw vakge bied, waar zich tot voor kort maar weinig mensen mee bezighielden. Dit najaar zullen tien artsen hun aanvullende opleiding milieukunde aan het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg TNO in Leiden afronden. Het gaat een eenmalige opleiding, gefinan cierd door het ministerie van WVC en het is de bedoeling dat de GG &GD's op die manier meer kennis over het effect van milieuvervuiling op gezondheid in huis krijgen. Ne derland beschikt daarmee over een volgens Van Bruggen tamelijk unieke deskundigheid. "Ons vak bestaat nergens in een zelfde vorm. In Amerika wordt er nog wel onderzoek op dit terrein verricht, maar daar houdt het wel mee op". Dat maakt ook meteen duidelijk waar de problemen voor de Nederlandse milieuartsen lig TNO-Leiden levert dit najaar eerste afgestudeerden af gen: het wiel op dit terrein moet in feite nog worden uitgevonden. On derzoek is er nauwelijks gedaan en wat er aan kennis is, achterhaalt zichzelf. De aanvaardbare normen die voor bepaalde stoffen gelden, blijken soms na enige tijd veel min der aanvaardbaar te zijn dan ge dacht werd. Asbest is bijvoorbeeld ook in zeer kleine hoeveelheden schadelijk, terwijl men er jarenlang van uitging dat een minimale bloot stelling acceptabel was. Als de ef fecten van een bepaalde stof niet zo duidelijk zijn, is het heel moelijk om goede adviezen te geven in situaties waarbij de vastgestelde normen net worden overschreden. Instrumenten Tijdens het smogalarm werd dat op pijnlijke wijze duidelijk. De milieu- artsen bleken onderling weinig overeenstemming te hebben over de adviezen die ze moesten geven. Dat de gemeten hoeveelheid ozon schadelijk is voor astmapatiénten was wel duidelijk, want daar zijn de normen op afgesteld. Maar wat moetje gezonde mensen in zo'n ge val aanraden? "De instrumenten, waarmee we werken, zijn nog lang niet duidelijk. Vandaar dat we nu congressen organiseren om dat soort zaken af te stemmen". Net zomin is duidelijk waar het gebied van de medische milieukun de begint en waar het eindigt. Voor zover het om de invloed van chemi sche stoffen en fysische verschijn selen als geluid en straling gaat, is het terrein wel afgebakend. Maar waar het vak met biologie te maken krijgt, raakt het al snel aan de gewo ne geneeskunde. Toch maken bio logische invloeden op de gezond heid een belangrijk deel van het werk uit: schimmels en vocht kun nen het binnenhuismilieu danig verpesten en de gezondheid zeer be nadelen. Lekkerkerk De eerste poging medische milieuk unde vorm te geven, dateert al uit 1977. Maar zoals het vaak gaat, kwam het vak pas van de grond toen zich kort na elkaar een paar milieuschandalen voordeden die bij de bevolking grote onrust veroor zaakten. Bij de ontdekking van een gifbelt onder een nieuwbouwwijk in Lekkerkerk bleek al snel dat de verantwoordelijke gemeentefunc tionarissen nauwelijks een ant woord hadden op de vragen van de bewoners. Soms duurde het weken eer mensen via een ambtenaar van het ministerie een antwoord kregen op de vraag of een stof nu wel of niet gevaarlijk was. En doordat het zo lang duurde, werden geruststellen de antwoorden bij voorbaat al ge wantrouwd. Dezelfde problemen deden zich voor toen in een aantal nieuwbouw wijken formaldehyde in de wonin gen bleek te zitten. Dat werd uitge wasemd door het spaanplaat dat in de huizen was verwerkt. "Toen werd pas duidelijk dat er in kunst stoffen oplosmiddelen zitten die schadelijk kunnen zijn voor de ge zondheid. Die affaires maakten dat de belangstelling voor het verband Een gemaskerde jongen protesteert tegen de bouw van een chemische fa briek. Over de gevolgen van milieuverontreiniging voor de gezondheid is feitelijk nog weinig bekend. (foto Tass) tussen milieu en gezondheid is toe genomen", zegt Van Bruggen. Onderzoek De GG&GD's in Amsterdam en Rotterdam beschikken al langer over een medische milieukundige. Tot voor kort waren het echte self made men. Een opleiding was en is er niet. De eerste artsen die zich met het vak bezighielden, moesten hun kennis dan ook via cursussen her en der bijeensprokkelen. Met vallen en opstaan krijgt het vak vorm. In sommige gebieden concentreert de GG&GD zich voor al op het geven van praktische be leidsadviezen of voorlichting aan het publiek. In Amsterdam ligt de nadruk sterk op onderzoek. Het ligt bijvoorbeeld in de bedoeling om het effect van luchtvervuiling op fiet sers en automobilisten te meten. "Dat is een heel concreet onder zoek dat iedereen aanspreekt, maar je ziet meteen de problemen van ons werk", zegt Van Bruggen, "Een smogsituatie zoals in de afgelopen weken zou voor zo'n onderzoek ide aal zijn. Als het regent terwijl ie mand met meetapparatuur door de stad Fietst, krijg je hele andere waar den. Maar het weer heb je niet voor het uitkiezen". Zijn dienst houdt zich ook bezig met klachten van bewoners over be paalde situaties. Als mensen in eén bepaalde wijk veel klagen over hoofdpijn of als zich een opmerke lijk aantal kankergevallen voor doet, kan er sprake zijn van schade lijke milieu-invloeden. Hoewel din gen op dit terrein vaak anders kun nen lijken dan ze zijn. Kanker Van Bruggen herinnert zich het ge val van een portiek met acht wonin gen, waar in acht jaar tijd zeven mensen aan kanker waren overle den. "Dat lijkt heel veel. Maar in de tientallen jaren daarvoor was er nie mand aan die ziekte overleden, en in de portieken daarnaast ook niet. Als het dan nog om een soort kan ker gaat die veel voorkomt, zoals longkanker, en je daarbij voor ogen houdt dat kanker de derde doodsoorzaak is, dan kun je aan de hand van die medische kennis vast stellen dat er eigenlijk niets aan de hand was, behalve toeval. Maar als zich zulke clusters van verschijnse len voordoen, moet je die heel seri eus nemen, zeker als je vaker een bepaalde vorm van kanker tegen komt die heel zeldzaam is". Aantonen dat er geen oorzaken zijn voor een dergelijke ziektereeks, is vaak makkelijker dan bewijzen dat een bepaalde stof zeker verant woordelijk is voor een bepaalde ziekte. Asbest veroorzaakt een zeer specifiek soort longkanker, maar andere soorten kanker kunnen door veel meer stoffen worden uitgelokt. Uitlaatgassen En hoewel Van Bruggen het slechts met tegenzin wil erkennen, is het in sommige gevallen heel moeilijk de oorzaak van de gezondheidsklach ten daadwerkelijk aan te pakken. De GG&GD is op dit moment bezig met een onderzoek naar het ver band tussen het voorkomen van kanker in de Haarlemmermeerpol der en de uitlaatgassen van Schip hol. Daar zijn economische belan gen van vele miljarden mee ge moeid. De kans dat Schiphol daar om wordt stilgelegd, lijkt hem na enig aandringen erg klein. "Maar stel dat je een verband vindt, dan kun je daar de uitbreidingsplannen misschien mee tegenhouden".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2