'Over bedragen verbaas ik me al lang niet meer' Paul Foortse, de commerciële regelneef van 'Bomber' Becker ZATERDAG 24 JUNI 1989 PAGINA 29 Dat Boris Becker een onafscheidelijk metgezel heeft die luistert naar de naam Ion Tiriac, mag bekend worden verondersteld. Maar dat deze martiaal besnorde Roemeen al geruime tijd wordt bijgestaan door een Nederlandse partner die als een waakhond de commerciële belangen van de Westduitse tennisheld verdedigt, daarvan zijn veel minder mensen op de hoogte. Zelf kan hij met een tennisracket nog geen Nivea-bal raken, maar de in Bussum woonachtige mr. Paul Foortse is de grote financiële man achter de firma- Becker. "Ik ben inmiddels aan alles gewend. Hoe hoog de bedragen ook zijn, ik verbaas me nergens meer over". door Jeroen te Nuyl Sinds de oprichting in 1979 van TiVi BV, oftewel de besloten vennoot schap Tiriac-Vilas waarvan het hoofdkantoor in Amsterdam is ge vestigd, is de 42-jarige Paul Foortse verantwoordelijk voor de afwikke ling van zakelijke belangen. Aan de vooravond van Wimbledon, waar maandag de eerste bal wordt gesla gen, treedt de man die zijn bezighe den bij voorkeur tamelijk anoniem verricht voor de verandering op de voorgrond. De Gooise jurist blijkt een uitgesproken mening te hebben over de personen en zaken die hij in de periferie van het ten- niscircuit geregeld tegenkomt. Zo maar wat waarde-oordelen en kwalificaties. Tiriac is volgens Foortse heel anders dan hij eruit ziet. Becker, geloof hem maar op z'n woord, is nog steeds een aardige jon gen. Nee, dan beleeft Foortse minder vreugde aan de zaken die op hem afko men. Komen hem berichten over spon sorcontracten onder ogen, dan kloppen de bedragen die hij leest meestal niet. En dan die rechtsprocessen, ze wekken al leen maar ergernis op en kosten boven dien nog veel tijd. Nu vier jaar geleden nam Foortse voor het eerst plaats op een tribune die uit zicht bood op een tenniscourt. En nu, nu is hij uitstekend ingevoerd in het wereld je waar nagenoeg elke klap de kassa laat rinkelen. Luister maar naar de monoloog die hij afsteekt. Beroepsdeformatie "De Wimbledon-finale van vorig jaar was wat mij betreft na de derde set voorbij. Toen geloofde ik er niet meer in dat Boris Edberg nog zou verslaan. Uit een soort beroepsdeformatie ben ik toen op de tri bune gaan uitrekenen wat hem dat over een seizoen aan directe inkomsten zou schelen. Ik kwam uit op een miljoen dol lar, hetgeen achteraf aardig bleek te kloppen. Dat vond ik wel leuk, die juiste inschatting". "Op sponsorgebied is er het nodige ge beurd. Dat Puma afhaakte was logisch, ze konden hem simpelweg niet meer be talen. We hadden op onze strepen kun nen staan, maar die zaak is heel netjes af gehandeld. De contracten met de Deut sche Bank en Philips liepen gewoon af, die hadden kennelijk het maximale uit Becker gehaald of hem juist verkeerd ge bruikt. Feit is dat 1987, een slecht seizoen voor Boris, eigenlijk geen gevolgen heeft gehad. Eenvoudig, omdat we in de ge lukkige omstandigheid verkeerden dat de meeste contracten gewoon doorlie pen. Maar hadden we toen nieuwe ver bintenissen moeten afsluiten, dan zou dat heel moeilijk zijn geweest". "Op dit moment hebben we overeen komsten met Ford, Fila, Polaroid, Diado- ra en met Coca-Cola. Het contract met die laatste sponsor loopt eind deze maand af en wordt niet verlengd. Ik sluit niet uit dat we over een week of wat een gelijksoortig contract afsluiten met een andere softdrink-firma. Nee, ik noem geen naam. Stel je voor dat het alsnog af ketst, dan sta ik voor gek. Daarnaast ver wacht ik dat er over een aantal maanden nog iets komt, een vijfjarige verbintenis. Met een sponsor van formaat, we doen al leen maar zaken met grote bedrijven. Björn Borg maakte voor alles en ieder een reclame. Wij hebben onze eigen filo sofie: we gaan verbintenissen aan met een beperkt aantal sponsors. Maar die krijgen van ons dan ook alle aandacht". Exclusief "Achter een Becker-contract zit een con cept, het heeft iets persoonlijks en exclu siefs. Ook Boris heeft wat dat betreft zijn verplichtingen. Aanzitten aan diners, re cepties aflopen en een rondgang door de Ford-fabriek, het hoort er allemaal bij. Aan de Ford-overeenkomst heb ik vak matig het meeste plezier beleefd. Een moeilijke zaak was dat, omdat op het laatste moment het bedrag nog werd ver anderd. Tien weken heeft het geduurd voor alles getekend was". "Met Diadora heb ik telefonisch on derhandeld, 's nachts vanuit Nieuwzee- land op de rand van mijn bed. Na de slechte ervaring met Ben Johnson wilde die Italiaanse schoenenfirma Becker als nieuw trekpaard, maar er werd als strikte voorwaarde gesteld dat er een doping- clausule in het contract moest worden opgenomen. Later las ik ergens dat het zou gaan om een contract van vijftig mil joen gulden. Nou, als die krant bereid is het verschil bij te leggen, blijf ik voor mijn leven abonnee en mijn familie erbij. Zo'n bedrag voor een paar schoenen, la ten we wel even ons gezond verstand ge bruiken". "De cijfers die ik lees over Beckers sponsorinkomsten kloppen van geen kant. En ik ga ze ook niet corrigeren, want daar zijn afspraken over gemaakt. Natuurlijk wordt er enorm veel geld ver diend, maar wie bepaalt wat te gek is, waar de grens ligt? Ik b^n inmiddels aan alles gewend, in financieel opzicht ver baas ik me nergens meer over. Het is een afweging, waarbij het risico voor een flink investerende voetbalclub veel gro ter is dan voor een tennissponsor. Als Becker moet stoppen, loopt het contract na enige tijd ook gewoon af'. Procedures "Dat TiVi tien procent krijgt van Bec kers prijzengeld (over '88 bijna 1.7 mil joen dollar, red), 25 procent van de recla me-inkomsten en 30 procent van de exhi bities zijn getallen die wel ongeveer kloppen. Maar vergeet niet dat we onge veer twee miljoen dollar vaste kosten per jaar hebben. In '87 is er alleen al een half BIJVERDIENSTEN Er zijn mensen die han voornaamste in komsten ontlenen aan bijverdiensten. Ze zijn er in soorten en maten, de jongens en meiden die hun nevenfuncties kennelijk soepel weten te combineren met hun ei genlijke dagtaak als zekerheid in hun be staan. Er zijn politieagenten in hun vrije tijd betrapt op activiteiten in de beveili gingsbranche. Er zijn hoogleraren die el ke babbel op een symposium zien als een vette schnabbel. Tandartsen en kleding- importeurs, die zich op radio en tv voor doen als paardensport-, respectievelijk voetbalverslaggever. Journalisten die ge niaal zijn in het bedenken van pseudo niemen ter camouflage van hun opstellen voor andere opdrachtgevers dan hun ei gen krant. Uitkeringstrekkers die zwart een klusje opknappen. En er zijn van die bezadigde heren in Van GiJs-pak, die niets veel anders doen dan wandelen van het ene naar het andere commissariaat. Het scheelt niet veel of er kan in dit ver band worden opgemerkt: koning, keizer," admiraal, elders een vergulde grijpstui- ver oprapen doen we allemaal. Zo lang bepaalde belangen niet met elkaar op ge spannen voet komen te staan, er geen sprake is van belangenverstrengeling, is daarop ook weinig tegen. Maar er zijn van die functies die hoegenaamd geen be zoldigde nevenfunctie verdragen. Meni ge ambtenaar moet bij zijn aanstelling zweren of beloven zich te onthouden van betaalde bijbanen. Het zou inderdaad merkwaardig aan doen als een belastinginspecteur voor be vriende ondernemers fiscale voordeeltjes ging uitbroeden. Zoals het ook vreemd zou voorkomen als politici buiten werk tijd gratis hun huis lieten opknappen op grond van vriendelijke betrekkingen met een woningbouwvereniging, met voor kennis van zaken gingen speculeren op de effectenbeurs of een overheidssubsidie toestaan aan een instantie waar je als be windsman net een particuliere lening hebt afgesloten. Het een valt niet met het ander te rij men, maar toch blijkt het allemaal te kunnen in de praktijk van bepaalde poli tici. Net zo goed als een commissaris van de koningin die zich gouverneur mag noemen het zich denkt te kunnen veroor loven enkele commissariaten op zijn nek te nemen voor een totaalbedrag voor 177.000 gulden per jaar. Holland is diplomatiek niet langer clo se met Kuwayt, omdat de sheiks het ver tikken te betalen voor een hangar die een jaar later dan was overeengekomen is ge leverd door een Nederlands familiebe drijf. Het bedrijf van de familie Lubbers, om precies te zijn. De Tweede Kamerle den van de PvdA, VVD en D66 willen we ten of de diplomatieke betrekkingen met Kuwayt ook op een zacht pitje zouden zijn gezet als een ander, bedrijf een be drag van 19 miljoen gulden had te vorde ren. Eens kijken of onze minister-presi dent daar het klip en klare antwoord op De smoezencampagne: bestand tegen de E heeft dat past bij het ambt dat bij uitstek een voorbeeldfunctie is. GERARD VAN PUTTEN SMOEZEN Bouquetreéks anno 1970: Oh, Hans, sta melde Karin. Zijn handen waren plotse ling overal. Ze zonk diep weg in de war me gloed van zijn bruine ogen, gaf zich over aan de opwindende mannelijkheid waarmee hij haar hartstochtelijk beroer de. En langzaam zweefde ze weg op een grote, roze wolk. Bouquetreeks anno 1980: Kom, lekker dier van me, sprak Karin met hese stem. Haar ongeduldige handen waren plotse ling overal. Terwijl de vlinders in haar buik steeds driftiger ronfladderden, trok ze Hans omlaag op het wollige kleed voor de open haard. En samen stuwden ze op het ritme van haar bonkende hart naar een gelukzalig hoogtepunt. Bouquetreeks anno 1990: Plotseling was er een vlekje op zijn onderlip, dat ze nog niet eerder had gezien. De gedachte overviel haar: het zal toch geen geslachts ziekte zijn? Oh ja, eerst dat verrekte con doom maar eens pakken. Maar het hoefde al niet meer. Sneller dan dié gekomen was, ebde alle lust weer weg uit haar li chaam. En langzaam, maar heel zeker maakte ze zich los uit zijn omhelzing. Zou het werken, die anti-aidsreclame? Ik geloof er helemaal niets van. Nu weer die 'smoezen-campagne', waarin wordt afgerekend met allerlei uitvluchten die mensen verzinnen waarom zij geen risico zouden lopen. Voorbeeld van zo'n smoes (volgens de advertentietekst): 'Dit zijn Frank en Eline. Ze hoeven niet veilig te vrijen, want ze kennen elkaar al drie we ken'. En dan, schamperend: 'Welterusten, Frank en Eline'. Goed, de boodschap is duidelijk. Spon taan vrijen is er niet meer bij. Eerst de veiligheidsgordels om voor je van start gaat. Maar waar de campagnemakers geen rekening mee houden, is dat die smoezen pas achteraf worden bedacht. Als het al te laat is, dus. Wie spontaan verliefd wordt, heeft helemaal geen plaats voor de gedachte dat de ander heel misschien wel eens seropositief kan zijn. Ik ben bang dat die aidscampagne nooit een einde zal kunnen maken aan de zoete romaniek van de Bouquetreeks. WIM FORTUYN TROETELDIER Het is misschien makkelijk om je vrolijk te maken over het gekrakeel binnen de en kele maanden geleden opgerichte Vrou wenpartij, maar ze maken het er dan ook wel naar. Ene mevrouw Hieke Snijders- Borst, die in enkele dagbladen een pagi na-grote advertentie heeft geplaatst met een zelf in elkaar geknutseld verkiezings programma, kan zó solliciteren naar een hoofdrol in het Theater van de Lach. Nog niet eens zozeer door haar overspannen uithaal naar de man als 'nationaal troe teldier', maar meer nog door haar ge daas over eigen kwaliteiten ("Ik ben niet niemand") en over met geld wapperende sponsors die in afwachting van haar aanwijzing klaar staan om miljoenen in de kas van de Vrouwenpartij te storten. Nou telt natuurlijk elke politieke partij de nodige warhoofden. Zélfs een partij die alleen toegankelijk is voor vrouwen zal niet aan dat lot ontkomen. Maar wat doe je als een van je leden gigantisch de kolder in de kop krijgt en de partij in dis krediet brengt: zo iemand roep je tot de orde of serveer je zonodig keihard af. Wat zegt echter het bestuur van de Vrouwenpartij: 'Zo willen wij niet met macht omgaan'. Vertederend en onthuts end tegelijk. Dat besturen ook wel eens drastische maatregelen vereist hebben ze kennelijk nog niet in de gaten bij de Vrouwenpartij. En dat het in de politiek ook wel eens hard tegen hard gaat is ze kennelijk ook ontgaan. Of zouden ze wer kelijk de illusie koesteren dat de 'lief-zijn- voor-elkaar-cultuur' van de jaren zestig weer kan worden opgeroepen? Voor wat het waard was trouwens. Toegegeven, een beetje meer menselijk heid in de politiek is nooit weg. Maar een flinke dosis realiteitszin is ook geen over bodige luxe. Als de Vrouwenpartij in verkiezings tijd nog een paar potten wil breken doet ze er verstandig aan vooral ook leden als mevrouw Snijders-Borst niet teveel te vertroetelen. BERT PAAUW Ion Tiriac (I) en Boris Becker in carnavalsstemming: een hele onderneming". miljoen mark besteed aan het vastleggen en beschermen van de naam Boris Bec ker. Ik beschik over een heel boekwerk in welke landen die geregistreerd staat, waar de procedures nog lopen en waar het niet aan de orde is. Beroepsmatig al lemaal best-aardig, maar het kost eigen lijk alleen maar tijd en ergernis". "Van een kort geding in EuroRa moet je je niets voorstellen. Neem de zaak te gen Puma in Neurenberg. Boris zit nu al een jaar zonder officieel racketcontract. Geeft niets. Liever een racket waarmee hij gelukkig is zonder overeenkomst dan andersom. Hij speelt dus nog steeds met "Die twee vormen al (foto AP) een door Puma gefabriceerd racket en nu was die firma zo kinderachtig om daar ondanks de verbroken verbintenis nog reclame mee te maken". "Ik val ze op tien punten aan, met acht daarvan gaan ze akkoord en als ze zich niet aan de andere twee bepalingen hou den, betalen ze achtduizend mark per overtreding. Ik zeg: dat is nog goedkoper dan een reclamecampagne, hou het dan op 100.000 mark. De rechter, waarschijn lijk een man die een ton verdient en drie studerende kinderen heeft, stelt daarna een compromis van 50.000 mark voor, om vervolgens te roepen: zo ver ben ik nog nooit gegaan, ik maak er 25.000 van. Paul Foortse: "Boris is nog steeds een aardige dorpsjongen". (foto gpd» Dat bedoel ik nou, het levert eigenlijk niets op". "Zo hebben we ook een keer actie on dernomen tegen iemand die ten opzichte van Tiriac echt te ver was gegaan. Het kwam er, in het Duits, op neer dat als Ti riac 's ochtends onder de douche stond hij al piekerde over wie hij nu weer te grazen zou kunnen nemen. De rechter corrigeerde dat onmiddellijk op straffe van een dwangsom. Verder trekt Tiriac zich niet veel aan van wat men over hem denkt". Eerlijk "Tiriac is heel anders dan hij eruit ziet. Tiriac is het type van de harde onderhan delaar, maar hij is eerlijk en erg princi pieel. Wie een deal met hem sluit, kan er op rekenen dat hij woord houdt. Becker speelde in '85 na zijn Wimbledon-over- winning voor een habbekrats exhibities tegen Lendl, omdat het nu eenmaal zo was afgesproken". "Tiriac is zowel op commercieel als op tennistechnisch gebied een kanjer. Ik weet zeker dat we met een aantal con tracten voorloper zijn, bijvoorbeeld op het juridische vlak en met bonussyste men. Ik treed niet in details, anders ne men anderen het misschien over. Dat hebben we samen uitgedokterd. Boven dien is Tiriac een hele goede coach, al vindt hij zichzelf nu te oud. Toen Boris in '85 op Wimbledon in de derde ronde in vijf sets won van Nyström, zei Tiriac te gen mij: als hij in de finale staat, kom je toch? Hij zag het al gebeuren". "Becker is sinds die tijd niet wezenlijk veranderd, hij ontwikkelt zich slechts. Ik vind hem nog steeds een aardige Duitse dorpsjongen, aan wie je kunt zien dat hij een degelijke opvoeding heeft genoten. Glamourkantjes zijn onvermijdelijk, maar hij gaat er goed mee om. Hoewel je toch behoorlijk kopschuw moet worden van mensen die je nog voor het ontbijt in een hotel al naroepen, maakt hij een be hoorlijk stabiele en volwassen indruk. Dat bleek ook na zijn nederlaag tegen Edberg op Roland Garros. Boris was er doodziek van, maar hij toonde zich een prima verliezer". "De andere jongens die we onder con tract hebben, vinden het heel normaal dat alle aandacht zich op Becker richt. 'Bobo' Zivojinovic hebben we ooit een overeenkomst laten tekenen, omdat hij zo'n aardige jongen is. Tiriac en ik heb ben gewoon een zwak voor hem. Verder regelen we de zaakjes voor Kuhnen en geeft Tiriac wat technische adviezen aan Bobo's trainingsmaatje Ivanisevic. Die wil zelf heel graag bij ons komen, maar Ivanisevic staat onder contract bij IMG. Dan gaan we niet aan hem trekken, zoals we ook van anderen verwachten dat ze onze spelers met rust laten". Voorbeeld "Wat Vilas gaat doen, nu hij is gestopt? Ach, die wil de kant van de muziek op. Hoe dat precies wordt ingevuld, staat nog niet vast. Voor my blijft hy een vriend, een legende en een voorbeeld voor de jeugd. Daar kunnen vijftieryari- ge blagen die met hun racket vloekend tegen een hek slaan nog wat van leren. Ik was bij zijn afscheidswedstrijd op Ro land Garros en hij gaf me spontaan zijn racket. Daar was ik heel erg blij mee. Al les bij elkaar heb ik de beste uitrusting van Westeuropa, het enige nadeel .blijft dat ik er geen bal mee raak". "Het makkelijkst zou natuurlijk zijn om Edberg en McEnroe naar TiVi te ha len, dan heb je alle invloed op de exhibi ties. Agassi? Nee, die wordt wat over schat, die speelt te veel op de computer. Een topper hoort alle Grand-Slamtoer- nooien af te werken." "McEnroe is mijn persoonlijke favo riet, een fantastisch tennisser. Hij kan Wimbledon niet winnen, maar wel dege ne verslaan die Wimbledon zou moeten winnen. Verder ben ik enorm voor onze jongens. Hoewel ik van vlak na de oorlog ben en zeer anti-Duits ben opgevoed, valt er heel goed met de Duitsers samen te werken". "Mocht Becker straks de Wimbledon- titel pakken, dan zal dat een ander effect hebben dan in '85. Toen wilde iedereen een stukje van hem hebben, maar een jaar later was zijn overwinning al geen verrassing meer. Als het nu weer mocht lukken, gaan we in commercieel opzicht gewoon over tot de orde van de dag".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29