LEIDSCH DAGBLAD Rechters woedend over kabinetsplan i WD wijst Markerwaard af Woede islamieten over nieuwe sandalen Bata Principe-akkoord cao verplegend personeel Leiden kan nog jaar voort met jeugdwerkplan 'Opheffen kantonrechtbanken heilloze weg' VERBERG Akkoord Lachmon-Brunswijk door regering bekrachtigd De DRIESSEM Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen één betalen! P— ZATERDAG 24 JUNI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38967 Prijs fl. 1,25 DACCA (AFP) - Ontwerpers van Bata die blijkbaar niet gehinderd werden door enige kennis van de islam - de religie die de gelovigen verplicht hun schoenen uit te trekken als zij de moskee betre den - hebben in Bangladesh een nieuw model sandalen op de markt gebracht met daarop de tekst 'Allah is groot'. Deze miskleun heeft gisteren tot betogingen in het hele land ge leid, met enkele honderden de monstranten uit de fundamenta listische hoek, waarbij ook enkele winkels van Bata het moesten ontgelden en geplunderd wer den. De politie trad op waardoor het tot gevechten met de betogers kwam. De regering had de ge wraakte schoenen al uit de handel laten halen. Bata, één van de grootste schoenenproducenten in Bangla desh, heeft in kleine advertenties al zijn excuses aangeboden voor de kalligrafische schoenversie ring, maar ontkent dat de tekst 'Allah is groot' luidt. Na een fel debat in het parlement noemde de premier, Mudud Ahmed, de schoenversiering "een onvergeef lijke misdaad". De regering zal volgens een be richt van het nationale persbu reau BSS de multinational Bata voor het gerecht dagen. Protesterende verplegers'bij het NZR-gebouw in Utrecht. Niet alle bonden steunen het principe-akkoord. Nieuwe acties zijn niet uitgesloten, (foto anp) UTRECHT (ANP) - Werkgevers en bonden hebben gisteren in beginsel overeenstemming be reikt over de cao 1989 voor de 200.000 werknemers in het zie kenhuiswezen. Alle werknemers krijgen per sep tember drie procent salarisverho ging. De ongeveer 80.000 werkne mers met onregelmatige dienst krij gen dit jaar een loonsverhoging van 4,25 procent door verbetering van de onregelmatigheidstoeslag. Voor de overige werknemers in dagdienst geldt een loonsverhoging van drie procent. Omdat de afspra ken pas in september ingaan terwijl de cao vanaf april van dit jaar loopt, is afgesproken dat alle werknemers in augustus een uitkering ineens van twee procent krijgen, ongeveer driehonderd gulden per persoon. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) en de vier vakbonden (Abva Kabo. CFO, GOB en FHZ) leggen het principe-akkoord komende week voor aan hun leden. De ver wachting is dat die met het akkoord zullen instemmen. De kaderleden hebben het cao-pakket al eerder goedgekeurd. Wolkenvelden Droog weer. Wolkenvelden, ook perioden met zon. Middagtempe- ratuur ongeveer 19 graden. Matige noordwesten wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: perioden met zon en droog. Middagtempe- ratuur eerst rond 25 graden, vanaf dinsdag enkele graden lager. Zondag 25 juni i op: 05.21 uur, zon onder: 22.04 uur; an op: 00.54 uur, maan onder: 12.44 Maandag 26 juni i op: 05.21 uur. maan onder: 22.04 'i maan op: 01.06 uur, maan onder: ter: 04.56 en 17.06 u LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt nog een jaar de tijd om verder te gaan met een project om langdu rig werkeloze jongeren op vrijwilli ge basis aan werk te helpen (het zo geheten jeugdwerk garantieplan). Minister De Koning (sociale zaken) heeft de gemeente laten weten dat het voorlopig niet komt van een ver plichte tewerkstelling van langdu rig werklozen. Wethouder H. de la Mar heeft veel kritiek geuit op dit voornemen van de minister. Gistermiddag liet hij weten gelukkig te zijn met het uit stel. Hij sluit niet uit dat onder een nieuw kabinet definitief wordt afge zien van verplichte tewerkstelling. Volgens De la Mar heeft de huidige regeling voldoende resultaat. Een jaar geleden werden ruim 400 jongeren uitgenodigd voor deelna me aan het jeugdwerkplan. Zesen zestig jongeren reageerden in het geheel niet terwijl nog eens 188 lie ten weten om verschillende reden niet mee te kunnen of willen doen. Van de 147 jongeren die aan het werk togen via het JWG vonden 72 in de loop van het jaar werk of be- sloten ze opnieuw naar school te gaan. Enigen kregen een definitieve aanstelling; 44 jongeren haakten af. Wethouder De la Mar: "Geen slecht resultaat, vind ik. Je moet daarbij bedenken dat er relatief veel meisjes en jongeren met een niet- Nederlandse achtergrond aan het jeugdwerkplan deelnamen. Dat be tekent dat je met een knap moeilij ke doelgroep hebt te maken". Volgens De la Mar is het jeugd werkplan niet voor alle jongeren ge schikt. Andere arbeidsprojecten blijven noodzakelijk. Bovendien vindt hij dat het aantal deelnemers aan het jeugdwerkplan hoger kan en hoger moet zijn. De la Mar ziet nogal wat haken en ogen bij de voortzetting van het jeugdwerkplan. "Omdat er alleen arbeidsplaatsen bij (semi)over- heidsinstellingen beschikbaar mo gen worden gesteld, ontbreekt het aan arbeidsplaatsen voor technisch geïnteresseerde jongeren. De over heid moet het mogelijk maken dat ook het bedrijfsleven mee kan doen. Al moet je dan wel controle ren of daar geen misbruik van wordt gemaakt indien bedrijven de ze jongeren zien als goedkope ar beidskrachten". De la Mar vindt tevens dat het rijk moet zorgen voor betere betaling van de deelnemende jongeren. De vergoeding die zij krijgen voor hun arbeid is nu soms lager dan de uit kering die zij voordien ontvingen. "Dat verschil wordt door de sociale dienst wel weer bijgepast maar het maakt het er toch niet eenvoudiger op", aldus De la Mar. Daarbij zou er meer geld beschik baar moeten komen voor de ge meente die de uitvoering van het jeugdwerkplan organiseert. De ge meente Leiden heeft er het afgelo penjaar 80.000 gulden op toegelegd. HAARLEM (GPD) De Nederlandse kantonrechters zijn boos op het kabinet. Volgens de Kring van Kantonrechters is het kabinet een heilloze weg ingeslagen met het plan de zelf standige kantonrechters te laten opgaan in de rechtbanken. In een nota beschuldigen de kantonrechters minister Korthals Altes (justitie) ervan net te doen of de gehele operatie niets kost, terwijl er volgens hen enorme kapitalen mee zijn gemoeid. Het kabinet publiceerde begin van dit jaar de conceptplannen voor een reorganisatie van de rechterlijke macht. Onderdeel daarvan vormt het verdwijnen van de kantonrech ters, die nu nog op 64 plaatsen in Nederland hun werk geheel zelf standig uitvoeren. De integratie met de rechtbanken lost niets op, het werkt alleen maar contra-produktief, stellen de kan tonrechters vast. Waar het bedrijfs leven terugkomt van de mammoet- risten, die niet meer op carrière uit onderneming, gaat de rechterlijke zijn. "Uit cijfers blijkt dat de kan- macht daar nu in de jaren'9" 19 rechtbanken is in de ogen van de kantonrechters een heilloze weg. De gevolgen zijn funest, zo wordt gezegd. Kantonrechters zijn over het algemeen oudere De kantonrechters houden zich niet alleen bezig met de kleinere strafzaken (de overtredingen) maar ook met alle arbeidszaken, alle huurzaken en alle geldvorderingen tot 5.000 gulden, veelal consumen- tenzaken. De kantonrechter heeft biddeïjjkïéidéntot zich, zo zegt de Kring van Kanton- uitbreiding tonrechters drie- tot vijfmaal zoveel produceren als de rechtbankrech- ters", aldus de nota van de Kring van Kantonrechters. En dat terwijl deze heilloze weg' zaken over het algemeen niet min der ingewikkeld zijn. rechte toe over. „De Kring doet e< dringend beroep op het kabinet c af te zien van het verder volgen v Begin jaren dertig verscheen hij voor het eerst in het straatbeeld van menige Nederlandse gemeente. Nu is hij er niet meer uit weg te denken. De ITALIAANSE IJSCOMAN heeft zich geliefd gemaakt met zijn produkt: een ijsje met temperament. HAMBURGER en PIZZA Margherita honderd jaar oud Bureau PARTNERGLUCK brengt ongetrouwde Nederlandse boeren aan de vrouw in Polen. DENKWIJZER: Bejaardenmisbruik De Nederlander PAUL FOORTSE is de commerciële manager van tennisser Boris Becker: "Als het om bedragen gaat, verbaas ik me nergens meer over" Een groot aantal 'kleine' TALEN in Europa dreigt te verdwijnen. Zelfs het Nederlands zou op den duur gevaar kunnen lopen. De kabinetsplannen zullen onver- aanzienlijke rechterlijke rechters, ontwikkeld tot een voorde macht, stellen de kantonrechters burger toegankelijke functionaris, vast. Uitgaande van de huidige situ- bij wie zaken op een deskundige, ef ficiënte en snelle manier worden behandeld. De voorgestelde integratie in de De Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde (NMV) is uit het cao-overleg gestapt omdat de geëiste loonsverhoging van vijf pro cent niet haalbaar bleek. Het actie comité Verplegenden en Verzor genden In Opstand (WIO), dat in februari de aanzet gaf voor de loon eis van vijf procent en de acties bin nen en buiten de instellingen, heeft al aangekondigd volgende week tij dens de ledenraadpleging van de bonden te proberen het cao-ak koord afgekeurd te krijgen. De loonsverhoging is mogelijk door verlaging van de pensioenpre mie met drie procent en een extra bijdrage van het kabinet en van de NZR. atie zouden moetgerechten' 462 extra rechters nodig zijn. Daarbij komt nog 900 man ondersteunend personeel. Het kabinet heeft steeds gezegd dat de gehele reorganisatie budget tair neutraal zal verlopen. Daarvan klopt niets, aldus de kantonrech ters. „Er zijn enorme kapitalen no dig, zowel eenmalig als structu reel". De Kring van Kantonrechters schat dat alleen al voor gebouwen een bedrag van 1 tot 2 miljard gul den is vereist. AMERSFOORT (GPD) - De WD blijft in haar verkiezingsprogram ma tegen inpoldering van de Mar kerwaard. De ledenvergadering van de WD in Amersfoort besloot na heftige discussie en onder druk grammacommissie is sterk ver deeld geweest over de afwijzing van de inpoldering. Voormalig WD-minister Van Aardenne schreef onlangs namens het bestuur akkoord te gaan met af- een regeringscommissie dat gedeel- wijzing van de inpoldering. De WD is al jaren sterk verdeeld over de toekomst van het Markermeer. Oud-milieuminister Winsemius riep de discussie rond de Marker waard uit tot toetssteen van de ge loofwaardigheid van het natuur- en milieubeleid. De verkiezingspro- LEIDEN Zoeterwoudseweg 23 071-313141 I Afd. - Occasion's I Korevaarstraat 43 I V 071-149523 J PARAMARIBO (GPD) - De Suri- naamse regering heeft het akkoord bekrachtigd dat twee weken gele den werd gesloten tussen het jung lecommando van Ronnie Bruns- wijk en Assemblée-voorzitter Ja- gernath Lachmon. Op het Franse ei land Portal in de Maro wijnerivier werd een 'beëindiging van de vijan delijkheden' overeengekomen. Daaraan waren gekoppeld de op heffing van de noodtoestand in Oost-Suriname, de terugkeer van vluchtelingen uit Frans-Guyana, wederopbouw van het binnenland en tussentijdse verkiezingen voor de oorlogsdistricten. Lachmon had met Brunswijk af gesproken dat de regering mede goedkeuring zou verlenen aan het akkoord. De regering-Shankar heeft zich nu 'ten volle achter de overeenkomst gesteld' en zal op WILLEMSTAD (ANP) - Al in no- korte termijn een regeringsdelega- vember zal, als de plannen daartoe tie samenstellen die verdere bespfe- op tijd worden verwezenlijkt, op de kingen met Brunswijk zal voeren Op Antillen snel referendum over onafhankelijkheid voorwaarden voor 'gezien' heeft ge tekend, moet door die commissie worden bekeken wat haalbaar is en wat niet. In Paramaribo had gisteren de voorlopige en gelijktijdige begrafe nis plaats van negen niet-geidentifi- ceerde slachtoffers van de vlie gramp. Rond de graven is een natio naal monument aangelegd. Als de stoffelijke resten alsnog geïdentifi ceerd worden met behulp van foto's en dossiers, kan in overleg met de familie tot herbegraven worden overgegaan. telijke inpoldering economisch haalbaar is. Maar onder luid ap plaus besloot de WD-ledenverga- dering de discussie nou eindelijk te sluiten en de wijzigingsvoorstellen niet meer in stemming te brengen. Een nipte meerderheid stemde pal daarna ook in met mogelijk invoe ring van het rekeningrijden op de autosnelwegen. De ledenvergadering stemde op vrijwel alle belangrijke punten in met het concept-verkiezingspro gramma, dat is opgesteld door een commissie onder voorzitterschap van oud-minister Toxopeus. De WD wil het huren en verhuren van kamers aantrekkelijker maken door het beperken van de huurbescher- ming. Daarnaast moeten er maatre gelen worden genomen in de fisca le- en uitkeringssfeer om het verhu ren aantrekkelijker te maken. De ledenvergadering onder streepte nog eens dat het huurwaar deforfait, een fiscale maatregel voor eigen-huisbezitters, onverkort ge handhaafd moet blijven. (vervolg op pagina 3) menno smitsloo bedrijfsmakelaardij bv TE HUUR SCHIPHOLWEG - LEIDEN Kleinschalige kantoorunits v a. ca 73 m2 Nederlandse Antillen een referen dum over de onafhankelijkheid worden gehouden. Dit heeft pre mier Maria Liberia-Peters gisteren met het junglecommando een c meegedeeld. De Antilliaanse rege- missie zal instellen waarin Bruns- ring heeft inmiddels een expert op wijks voorwaarden voor stopzetting te komen tot duurzame vrede. Lachmon kwam met Brunswijk i dat de regering in overleg JUNIMAAND,KORTINGMAAND PARKEERGARAGE in het hart van Leiden Abonnementen gekocht in juni hebben en korting van 25% gedurende een heel kalenderjaar. Prijzen v.a. 30,- per maand (incl. korting). Bestel bij de Beheerder van de Driessen Parkeergarage, Middelste Gracht 50, telefoon 071-13 14 62. het gebied van het organiseren houden. De eerste zou moeten gaan over de verhouding met Nederland en over de vraag of de eilanden bij el kaar willen blijven. Het tweede zou meer specifieke vragen moeten be vatten, afhankelijk van de uitkomst van de eerste volksraadpleging. i de vijandelijkheden worden be- ZEGMAAR! TEGEN KAMSTEEG OCCASION Tegen inlevering van deze bon twee brillen halen en maar één betalen! (Geldig t/ml juli K)8Q Het montuur dat u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. I «De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de I eerste (betaalde) bril gaat dragen I De gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode drie- j hoekje. "Thatcher versoepelt standpunt over EG' LONDEN (AFP) - De Britse pre mier Thatcher heeft haar opstelling tegenover de EG versoepeld. Zij is nu bereid de eerste fase van het rap- port-Delors over een Europese mo netaire unie te aanvaarden op de ko mende EG-top in Madrid. Dit mel den vandaag twee conservatieve Britse bladen, The Times en The Daily Telegraph. Thatcher weigert echter nog wel zich vast te leggen op een toetre dingsdatum. zolang de inflatie niet is teruggebracht. Toch wil zij, aldus The Times, ook al besprekingen be ginnen over onderdelen van het plan die de oprichting behelzen van een centrale Europese bank en de invoering van een gemeenschappe lijke munt. Na de zware verkie zingsnederlaag is de druk op That cher toegenomen om haar Europe se beleid aan te passen. WALVISSEN - De internationale Walviscommissie (IWC) heeft vol gens Greenpeace de onthutsende ontdekking gedaan dat ondanks het sinds 1985 geldende jachtverbod het aantal zeezoogdieren zich niet op het oude niveau heeft hersteld. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleuren, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder ti|d. Leiden, Haarlemmerstr 107 Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostr 9 _°nj

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1