'Ad van Emmenes een unieke man W aterpoloteam: weg is nog lang Breu zet in Züiich kroon op ronde Amerikanen fluiten voor een zakcentje Favorieten DeMunnik sparen zich Lange nasleep huldiging Oranje' ZATERDAG 24 JUNI 1989 Sport PAGINA 17 DEN HAAG (GPD) - Van Emmenes overleden! Hij zou in augustus aanstaan de 92 zijn geworden en mocht, sinds hij zijn laatste jaren met zijn vrouw sleet in een verzorgingsflat in Voorschoten, terugzien op een enorm arbeidzaam le ven, gewijd aan de sport en heel speciaal aan de voet ballerij. Een encyclopedie schreef 12 jaar geleden over hem: „Wordt alge meen erkend als voetbal professor, wandelende en cyclopedie en nestor van de Nederlandse voetbal- journalistiek. Vierde in 1974 gouden jubileum als journalist". Daar is geen woord verkeerd bij. Van Emmenes was een unieke man. Qua fanatieke belangstel ling voor de voetballerij en alles wat daarmee te maken had. Qua uithoudingsvermogen: in 1968, toen hij 71 was, versloeg hij in So fia de interland Bulgarije-Neder- land in z'n eentje voor de radio, marcheerde vervolgens naar zijn hotel (hij was een verwoed wan delaar) en zat urenlang persklare kopij te produceren voor de bla den 'Sport en Sportwereld' en 'Sportief, waaraan hij verbonden was. Vervolgens belde hij al die regels per dictafoon door naar het vaderland. Hoewel opgeleid voor schei kundig ingenieur en afgestu deerd in Delft, kwam hij na een paar jaar in dienst van de Ar beidsinspectie te zijn geweest, in de barre crisistijd van de jaren '20 op straat te staan. 'Vader' Drees heeft er nog voor gezorgd dat hij met zijn gezin een uitkering kreeg. Wat later kwam hij in de journalistiek terecht, namelijk bij 'De Sportkroniek', het officiële orgaan van de KNVB (toen nog NVB). Zijn vader was een promi nent en militant socialist, die doorkneed was in vakbondswerk en veel artikelen schreef en rede voeringen afstak zij het nooit over sport. Van Emmenes schreef zijn eerste verslagen over de thuiswedstrijden van HBS en Quick en kreeg daarvoor drie cent per regel uitbetaald. Eind 1924 werd hij redacteur van 'De Sport kroniek' en hij is dat 21 jaar geble ven, tot Kick Geudeker, promi nent Amsterdams journalist, hem wegkocht naar het weekblad 'Sport', dat later 'Sport en Sport wereld' ging heten. Van Emme nes was geen wegloper: ook in die functie werkte hij lange tijd, na melijk tot 1970, toen het blad ter ziele ging. Op wat bij anderen de 'oude dag' heet, werd ir. Ad nog redacteur van 'Neerlands Voet bal', een KNVB-blad dat de plaats van De Sportkroniek had overge nomen. Spelkenner Ad van Emmenes was in de voet ballerij zeer allround. Behalve journalist en boekenschrijver was hij een kwart eeuw lang do cent op trainerscursussen, waar hij spelregelkennis en speltech niek doceerde aan bekende en on bekende vakmensen, tot aan Ri- nus Michels toe. Het orthodoxe systeem met twee backs, drie halfspelers en vijf aanvallers ken de voor Van Emmenes geen ge heimen en hetzelfde gold voor de Zwitserse 'grendel', het 4-3-3, het 4-2-4 en niet te vergeten de stop- per-spil, het SSS. Hij was een van de eersten in ons land die inzag dat onze voetballers in tactisch opzicht achterliepen toen men de stopper-spil en het bijbehorende 'magisch vierkant' bleef mijden. In ontelbare schrifturen bepleitte de grote spelkenner omschake ling naar de moderne speeltrant en het was een grote voldoening voor hem toen het Nederlands elf tal met de Enschedeër Henny Möhring de eerste stopper-spil in Oranje introduceerde. Hij was ook een man waarmee vruchtbaar kon worden gediscus sieerd. Geen betweter, kon hij zeer nuchter voor- en nadelen te gen elkaar afwegen, om uiteinde lijk tot een redelijk afgewogen oordeel te komen. Hij heeft mij wel eens verteld dat hij destijds voortdurend in briefwisseling stond met zijn geduchte collega Joris van den Bergh, wiens pen scherper en ook ludieker was, maar die er op grond van kennis van voetbalzaken niet vaak in slaagde Van Emmenes van diens ongelijk te overtuigen. „Telkens lag er weer een brief van Joris op de mat", vertelde Van Emmenes mij eens. „Maar al waren we het lang niet altijd met elkaar eens, we bleven op vriendschappelijke voet met elkaar staan". Dat was typerend voor hem: hij was in we zen een vriendelijk man, die zel den in woede ontstak en het met heel veel mensen goed kon vin den, omdat hij ieder in zijn waar de liet. Hij leefde sober, was ge heelonthouder en niet-roker. Hoewel van nature een voorzich tig formuleerder, werd hij een veel-gevraagd spreker op avon den van voetbalclubs en dergelij ke. Hij heeft niet minder dan 350 lezingen gegeven, die alle de voet ballerij tot onderwerp hadden. Zijn publiek was daarbij zeer ge varieerd. Soms bestond zijn ge hoor uit knoestige landarbeiders uit de Noordoostpolder; soms wa ren het gestraften uit de Scheve- ningse gevangenis. De spreker straalde onveranderlijk enthou siasme en deskundigheid uit, zonder ooit in bla-bla-gepraat te vervallen, want aan gezwets had de Haagse ingenieur een hekel. Wat mij altijd heeft verbaasd, is het feit dat hij diverse jongens boeken op zijn naam heeft staan, meestal in samenwerking met Ton van Beers geschreven. De ti tel 'Nou wij boys' zou vandaag niet meer gekozen worden, maar de boeken waren aardig, al komt er voor mij na de onvergetelijke 'AFC'ers' van J.B. Schuil een tijd je niets meer. Kennelijk wist Van Emmenes de juiste toon voor op groeiend jong volk aan te slaan. Wat heeft hij in de sport NiET gedaan? Bijna 25 jaren lang is hij hoofdredacteur van het blad 'De Scheidsrechter' geweest. Hij ont wikkelde trouwens een aanzien lijk begrip voor het lastige vak van arbiter. Er waren collega's die vonden dat Van Emmenes de he ren in het zwart wat al te nadruk kelijk de hand boven het hoofd hield. Hij was geen man die met de vuist op tafel sloeg. De beheer ste overreding was hem liever. Bovendien had hij groot respect voor allen die zich aan arbitrage waagden. De enige keer dat hij even van zijn geloof in deze afviel, was in 1966, toen Johan Cruijff door de DDR-scheidsrechter Glóckner tijdens de interland Ne- derland-Tsjechoslowakije uit het veld werd gestuurd en Van Em menes (die het radioverslag deed) op ontzette toon uitriep: „Maar wat heeft die jongen nou hele maal misdaan?" Luchtsprong Van radio gesproken: Van Em menes creëerde ook op dat gebied een zekere faam voor zichzelf. Halverwege de jaren dertig was Han Hollander de ongekroonde Koning op dit moeilijke terrein. Hollander had flair, routine plus een uitmuntende microfoonstem. Maar toen hij een keer wegens fa milieomstandigheden was ver hinderd, verving Van Emmenes hem. Die was zo verstandig er geen Hollander-imitatie van te maken, maar aan zijn eigen stijl vast te houden. Die had een dege lijke ondergrond. Kennis van za ken en eerlijke geestdrift. De sportjournalist die ik was en is. een nogal kritisch wereldje, waar in sommigen met ironie begon nen, maar gaandeweg naar sar casme overhelden. Dat was niks voor Van Emmenes. Hij was de enige vaderlandse sportjournalist die bij een doelpunt van het Ne derlands elftal een luchtsprong maakte. In hem hebben de lief hebber en de beschouwende ver slaggever altijd hand-in-hand ge staan. Als tv-commentator behoorde hij tot de pioniers, want samen met Jan Cottaar en Aad van Leeu wen werkte hij in 1951 mee aan experimentele uitzendingen uit Brabant, waar Philips in actie kwam met uitzendingen van PSV thuiswedstrijden die in een straal van 60 kilometer rond Eind hoven ontvangen konden worden en waarbij de verslaggevers vanuit een vrachtwagen achter het doel moesten werken. Ook voor dit aparte vak schrok Van Emmenes niet terug, al heeft hij ooit gezegd toch liever radio te doen. „Dan kun je lekker door praten". Aan dat doorpraten en aan dat lange leven is nu een ein de gekomen. Hij leefde de laatste jaren teruggetrokken in Voor schoten, maar tot voor kort be zocht hij daar nog amateurwed strijden, al gingen zijn ogen sterk achteruit, zodat hij geen kranten meer kon lezen. Zijn liefde voor voetbal is hij trouw gebleven. Toen iemand hem vorig jaar vroeg welke geheimzinnige macht hem altijd weer naar de voetballerij trok, antwoordde hij: „Het is een ziekte". Ik ken geen voetbalschrijver die zó positief was ingesteld als deze vriendelij ke man, de vroegere linksbuiten van de Duinoordse Voetbalvere niging. HERMAN KUIPHOF KATWIJK - Op de schouders van Rob Schouten rust een zware taak. De Zoeterwoudenaar heeft de opdracht meege kregen het Nederlands waterpolo in 1992 af te leveren bij de Olympische Spelen in Barcelona. Een ambitieus vierjaren plan. dat begin dit jaar op tafel werd geworpen, maakt dui delijk dat de route naar Spanje is uitgestippeld. Nu de pres taties nog. Het zeslandentoernooi in Katwijk leert dat de nationale polo-elite nog een lange weg naar de Catalaanse hoofdstad heeft te gaan. Gister avond werd er weliswaar in het ma tige bezette Aquamar met 10-9 ge wonnen van Australië, de wijze waarop die nipte zege tot stand kwam sprak niet bepaald tot de ver beelding. Allereerst behoort Australië niet tot de wereldtop, evenals Neder land trouwens. Maar een ploeg die zichzelf goed genoeg acht voor deel- LEIDERDORP - De favorieten spaarden zich op de tennisbanen van De Munnik. Daardoor beleefde het toernooi gisteren een uitermate rustige dag. Het koppel Bionda Zonderop/Kees-Jan Schuilenburg versloeg in de halve finale van het gemengd-dubbel B het duo Moni que Langelaan/Marcel Lolling ge heel volgens verwachting (6-4, 6-3). In de beginfase leek er geen vuil tje aan de lucht voor het favoriete duo. Binnen de kortste keren stond het 3-0. Wie toen al dacht aan een slachtpartij kwam echter bedrogen uit. Eerst verloor Zonderop haar op slag en nadat Lolling de zijne had behouden was het de beurt aan Schuilenburg om de fout in te gaan: 3-3. Het duo schakelde prompt, zon der echt tot op de bodem te hoeven gaan. een tandje hoger en pakte de partij vervolgens nog vrij eenvou dig. De als tweede geplaatste Amy van der Linden had in de kwartfina le van het vrouwen-enkel BI haar handen vol aan Nathalie van der Voort. Aanvankelijk zag het er zelfs naar uit dat de speelster van De Me- renwijk voor een verrassing zou gaan zorgen. Met bijna speels ge mak besliste zij de eerste set met 6-2 in haar voordeel. In de tweede kwam Van der Linden wat beter in haar ritme, maar er was toch een tie break voor nodig om die binnen te halen (7-6). Hierna was het gedaan met de tegenstand van. Van der Voort, die met 6-3 in de beslissende set het hoofd moest buigen. Henk Janssen (De Munnik) liet in zijn duel tegen Bart Krans zien dat zijn sterke partij van donderdag te gen Kees-Jan Schuilenburg geen toevalstreffer was. Met duidelijke cijfers beslechtte hij de partij in zijn voordeel (6-2, 6-2). HERMAN JOUSTRA Verlies Schapers BRISTOL Michiel Schapers is er niet in geslaagd de eindstrijd van het tennistoernooi irt Bristol te be reiken. De Rotterdammer verloor gisteren in de halve finales van de Westduitser Eric Jelen. Beiden wonnen een set met 6-3, Schapers de eerste. In de derde set bleef het tot 11-11 gelijk opgaan. name aan de Spelen, moet overtui gender te werk gaan dan Oranje gis teravond deed. Nederland wisselde goede mo menten te vaak met slechte momen ten af. De start van het duel was al leszins aanvaardbaar. Halverwege de tweede periode keek de equipe van Schouten zelfs tegen een 5-2 voorsprong aan, maar die weelde kon de jonge ploeg niet verdragen. Een tempoversnelling en een dosis lichamelijk geweld van de 'Aussies' brachten de spanning terug in de technisch niet op hoog peil staande confrontatie. Verdrinkingsdood In de derde periode achterhaalde Australië het met zichzelf worste lende Oranje, dat de verdrinkings dood nabij was. De schreeuwende bondscoach kon aan de rand van het bassin niet voorkomen dat zijn formatie de verdedigingsfouten op stapelde en aan aanvallen nauwe lijks toekwam. Leidenaar Mark van Belkum tekent voor het derde doelpunt van Nederland in de oefeninterland tegen Austra lië. De Australiërs komen handen tekort om de hal tegen te houden. In het laatste kwart hervond Ne derland zichzelf weer, maar het had alle krachten nodig om de fysiek sterke Australiërs (10 persoonlijke fouten) van zich af te schudden. Tien seconden voor het slotsignaal viel de beslissing in het voordeel van de Schouten-brigade, die dank baar profiteerde van een Australi sche misrekening. Inplaats van een tegentreffer incasseerde Nederland de overwinning omdat doelman Postuma een inzet van Mayders pa reerde en zijn ploeg in de gelegen heid stelde (Jan Wagenaar) om de winnende treffer te laten afroepen: 10-9. Eerder op de avond stuurden Westduitsland en Spanje aan op een 8-8 gelijkspel. Griekenland versloeg Frankrijk met 9-8 en gaat samen aan de leiding met Nederland. Oranje speelt vandaag tegen Westduitsland en Griekenland. Morgen zijn Span je en Frankrijk de opponenten. Nederland-Australie 10-9 (3-2, 2-1, 1-4, 4-2) Scores Nederland: John Scher- renburg 3, Mark van Belkum 3, John Jansen, Remco Pielstroom, Arnold Nonnekes en Jan Wagenaar. Australië: Stockwell 3, Mayders 2, Callaghan, Gooby en Asher. ROB ONDERWATER ZÜRICH/ROTTERDAM (AFP/GPD) Beat Breu heeft acht jaar na zijn eerste succes in de Ron de van Zwitserland voor een herha ling gezorgd. Omdat hij sterk was in de bergen, de belangrijkste ont snapping in het begin van de ronde niet miste, maar vooral omdat Pe dro Delgado, Steven Rooks en nog een handvol anderen de Zwitserse Ronde als niets anders zien dan voorbereiding op de Tour de Fran- De laatste etappe van de ronde was, zoals gebruikelijk, voor Urs Freuler. Het was zijn vijfde over winning in de slotrit sinds 1983. Het peloton meldde zich vrijwel mas saal op de baan van Oerlikon bij Zü- rich, na de rit over 160 km, begon nen in Brugg. Breu, die de laatste jaren voorna melijk in het veldrijden had gepres teerd, heeft een goed stuk werk af geleverd in Zwitserland. Voor zich zelf, maar zeker ook voor de ploeg van Walter Godefroot, die ondanks ruime investeringen tot nu toe slechts kleine prijsjes had behaald. Breu in 1982 winnaar van twee bergtappes in de Ronde van Frank rijk (Pla d'Adet en Alpe d'Huez) heeft de op de tweede dag verover de positie in de bergetappes ver sterkt. Tussen Brugg en Zürich, onder voortdurende regen, heeft Breu niets aan het toeval overgelaten. Hij deed mee bij de enige ontsnap pingspoging uit de etappe en ver dween daarna ook nimmer uit de eerste rijen van het peloton. Hartklachten Er dreigt een plotseling einde te ko men aan de wielercarriere van Hans Daams, de 27-jarige prof uit de PDM-ploeg. Daams is deze week met ernstige hartklachten terugge keerd uit de Ronde van Zweden, waar hij vorige week vrijdag nog een etappe had gewonnen. Donder dag kreeg hij tijdens de training in Nederland opnieuw last van zijn hart, waarna hij in allerijl werd op genomen in het St. Jozefziekenhuis in Eindhoven. Daams, eerder dit jaar winnaar van drie etappes en het eindklasse ment in de Ronde van de twee Ame- rika's, blijkt in februari en april ook al last te hebben gehad van zijn hart. Er is nu een verkramping van de kransslagader geconstateerd. Daams ligt op de afdeling hartbewa-' king. Hij was eerste reserve in de Tourploeg van PDM, zou de moge lijke vervanger zijn van Gert-Jan Theunisse. De Tour is nu definitief onmogelijk voor hem geworden; de kans is zelfs groot dat de Brabander helemaal met wielrennen moet stoppen. Johan Lammerts heeft de laatste rit van de vierdaagse van de Mijn- valleien in Baskenland gewonnen. De Nederlander nam in de plaatse lijke omlopen te Mieres, waar nog een dikke dertig kilometer moest worden gereden, afstand van zijn drie Spaanse vluchtmakkers, die AMSTERDAM (GPD) - Juni 1988. Het Nederlands elftal, zo juist in München Europees voet balkampioen geworden, wordt uitbundig ingehaald in Amster dam. Bij de grachtentocht wor den woonboten letterlijk bedol ven onder enthousiaste Oranje supporters. De woonboten dei nen alsof het windkracht 10 is. De boot gaat scheef, het dak kraakt, barst. Een jaar later doet Arko Oder- wald, bewoner van één van de ge havende arken aan de Amstel, moeizame pogingen meer te krij gen dan de door de gemeente Am sterdam verstrekte vergoeding van 5000 gulden. Het dak van zijn woonboot moet vernieuwd wor den. Kosten: 10.000 gulden. Vol gens de gemeente mag hij blij zijn dat hij de helft vergoed heeft ge kregen. Noortje van Oostveen, woord voerster van de gemeente, spreekt van een billijke tegemoet koming. Zij beklemtoont dat er geen sprake is van het erkennen van een schadeclaim. „Dan zou den we een precedent scheppen". De acht anderen die tijdens de tri omfale intocht van Oranje schade opliepen ontvingen geen cent. Aan boord van de woonark denken ze anders over de goed geefsheid van de gemeente. Ze re deneren daar dat de gemeente de 1 inhuldiging heeft georganiseerd en voor 'orde en veiligheid' moest zorgen. De gemeente erkent die verplichting, maar niet tot in het absurde. „We hebben gedaan wat menselijkerwijs van ons ver wacht kon worden". Oderwald heeft in z'n verzeke ringspolis 'de kleine lettertjes' ge lezen. Wat hij ervan begreep was dat het 'door derden door zijn dak gaan' niet was gedekt. Hij heeft nu een driemaal duurdere verze kering die tevens genoemd onge rief omvat. Mevrouw Van Leeuwen, woordvoerster van het Verbond van Verzekeraars in Nederland, vindt dat in het Amsterdamse ge val niet van vandalisme kan wor den gesproken omdat de opzet niet aanwezig was. „Je kunt niet zeggen dat die mensen er op uit waren het dak te vernielen. Ze wilden alleen een goed uitzicht". Woordvoerder Helenius van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) vindt niet dat 're delijkerwijs' van de Amsterdam se overheid kan worden verlangd dat ze voorkomt dat feestvierders het dak opgaan. „Dat hoort er nou eenmaal bij. Dan moet je niet in Amsterdam gaan wonen". ZAGREB 'De beste part-time job in de United States', wordt hier in Europa slechts gezien als een hobby waar hooguit een onkostennota aan vastzit. In Zagreb tijdens het EK-basketbal krijgen David Dodge en Mickey Crowley, de twee Amerikaanse scheidsrechters die door de organisatie zijn ingehuurd omwille van de objectiviteit .derhalve niet meer dan een zakcentje. Daarentegen kunnen ze wel reke nen op een heuse VIP-behandeling. En dat weer zijn ze in eigen land totaal niet gewend. hem op de streep bijna nog hadden teruggepakt. De Spanjaard Cubino werd eerste in het eindklassement. Succes Olyslager PARIJS (RTR/AFP) - Marjan Oly slager heeft gisteren bij internatio nale wedstrijden in St. Denis, een voorstad van Parijs, de 100 meter horden gewonnen. De Nederlandse kampioene zegevierde in 12,93 se conden waarmee zij slechts een- tiende van een seconde verwijderd bleef van haar nationale record. Op de 1500 meter zorgde de Ke- niaan Cheruyiot met de winnende tijd van 3.34,44 voor de beste we- reldseizoensprestatie. Op de 4x200 meter deden Carl Le- wis, Joe DeLoach, Leroy Burnell en Floyd Heard een vergeefse poging het wereldrecord te breken. Zij ble ven met 1.20,33 slechts 0,07 seconde verwijderd van de beste wereld- prestatie. De Oostduitse atletes like Wylud- da (discus 72,72 meter) en Sigrun Wodars (800m in 1.56.82) kwamen ir. Neubrandenburg tot seizoentop pers. Vierhonderd vijftig dollar per wed strijd, exclusief de reis- en verblijf kosten, is het vaste honorarium voor het tweetal, dat respectievelijk afkomstig is uit New York (Crow ley) en Columbia, South Carolina (Dodge). Tijdens het seizoen, dat loopt van oktober tot maart, fluiten ze gemiddeld vijf wedstrijden per week, dus tel uitje winst. Beiden ar- bitreren ze op het hoogste college- niveau, de onderlinge competitie tussen universiteiten. De oostkust van de States is hun werkterrein. Wat ruim geschat is dat bijna zo om vangrijk als Westeuropa. Bijbaantjes zijn het, want de 44- jarige Dodge is in het dagelijks le ven directeur van een ziekenhuis en zijn tien jaar oudere collega is in za ken. Op grond van hun ervaring - Crowley doet dit al 36 jaar en is voorlopig niet van plan zijn lucratie ve bijverdienste op te geven - zijn ze voor dit EK geinviteerd. Een uitno diging waaraan ze maar al te graag gehoor gaven. Want ook al levert het dus niks op, de schat van ervaring die ze hier opdoen, zouden ze voor geen goud willen missen. „En wat worden we hier in de watten gelegd", glundert Dave Dodge, wiens moeder trou wens van Hollandse afkomst is. „Zoiets heb ik nog nooit meege maakt. Is ook ondenkbaar in de Sta tes. Daar krijg je een lijstje waar je de komende week moet zijn en voor de rest zoek je het maar uit. Je bent altijd op jezelf aangewezen, nie mand bekommert zich om je. Hier wordt de hele dag voor me gezorgd. En hoe". Bakermat Niet dat in Amerika, per slot van re kening de bakermat van het basket bal, de scheidsrechters als paria's worden gezien. Hun vorstelijke ver goeding geeft al aan dat dat zeker niet het geval is. „Bij ons is deze sport big bussiness. Er gaan miljoe nen dollars in om, ook in de NCAA, de bond die de belangen van de uni versiteiten behartigt. Alles wordt li ve op TV uitgezonden, de rechten die daarvoor worden betaald zijn gi gantisch. De referees zijn een we zenlijk onderdeel van het circus, daar is iedereen gelukkig wel van doordrongen. Ze laten je alleen links liggen. Uit oogpunt van onpar tijdigheid, inderdaad". Daartoe ook zijn ze speciaal naar Zagreb gehaald. Elk deelne/nend land levert een arbiter - voor Neder land is Groninger Henk Kleersnij- der van de partij - en verder zijn er vier neutrale fluitisten. De twee Yanks worden, uiteraard vanwege hun achtergrond, hoog ingeschat. Ze krijgen uitsluitend de partijen la ter op de avond, wanneer de toppers elkaar ontmoeten. Joegoslavië - Griekenland eerder in de week was bijvoorbeeld voor Dodge. Die buur landen verhouden zich als Neder land tot Westduitsland en dus moest er iemand opdraven die abso luut geen weet had van wat voor po litieke of sportieve achtergronden dan ook. Dodge sloeg zich er, zoals verwacht mocht worden, prima doorheen. Dat gold minder voor de 56-jarige Crowley, die bij Griekenland - Frankrijk zichtbaar moeite had het hoge tempo van deze wedstrijd te volgen. Een beetje verklaarbaar, en dat niet alleen vanwege de leeftijd van de New Yorker. „Al tien jaar lang", onderkent hij zelf ook het eu vel, „fluiten wij in de States met drie man. Twee daarvan letten op de bewegingen rond de bal, de derde houdt de rest van de spelers in de gaten. Dat werkt prima, het college basketbal is sinds die maatregel be hoorlijk 'clean' geworden. Met twee man moet je èn nog beter opletten èn nog harder lopen". „Daarbij komt nog", neemt Dod ge over, „dat het niveau hier in Eü- ropa de laatste jaren opmerkelijk omhoog is gegaan. Dat ontstijgt zelfs de college's. Er lopen hier spe lers rond die zo bij de profs van de NBA kunnen meedoen. Wie De Russische spelverdeler Marchu- lenis met name. En Petrovic, de Joegoslaaf. Nog wel een paar, al moet ik eerlijk zeggen dat ik daar ei genlijk niet echt op let. Ik ben hier vooral met mijn eigen spel bezig en daar heb ik mijn handen vol aan". De NBA kent, zoals elke profes sionele sport (honkbal, football, ijs hockey) in de VS arbiters die full-ti me in dienst zijn. „Daar heb ik nooit wat voor gevoeld", zegt Dave Dod ge. Natuurlijk, het minimum salaris van 80.000 dollar is niet slecht. Maar het is een onzeker bestaan. Eenmaal afgestudeerd aan de speciale school, krijgen die jongens telkens een contract voor ëèn jaar. En zoals bij ons voor de hele maatschappij geldt, is het ook hier zo, dat wie niet voldoet, meteen kan opdonderen. Nee, ik blijf liever amateur. Nou ja. betaalde amateur dan". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17