Wegwerken beddentekort duurt vijf jaar Kwaliteitsverbetering hoog in vaandel VKC ZATERDAG 24 JUNI 1989 REGIO PAGINA 13 De verwachting dat de verbete ring van de prenatale zorg tot ver mindering van het aantal geestelijk gehandicapten zou leiden, blijkt niet uit te komen. Slechts een klein aantal geestelijke afwijkingen kan voor de geboorte worden ontdekt. Vrouwen bij wier kind een afwij king wordt ontdekt, besluiten in lang niet alle gevallen tot abortus. Ook de verbeterde onderzoeks methode en aandacht voor vrouwen die boven de veertig jaar nog een kind nemen, leidt niet tot verminde ring van het aantal zwakzinnigen. "De kans op een mongool is bij ou dere vrouwen groter en de onder zoeken zijn daarop gericht. Dat be tekent dat er wel meer mongoloïde afwijkingen vroegtijdig worden ontdekt, maar tegelijkertijd neemt Overigens betekenen deze cijfers niet dat vrijwel alle Rotterdamse zwakzinnigen thuiszitten. De in richtingen in Zuid-Holland nemen nu patiënten op ongeacht hun ei genlijke woonplaats. Versloot trekt een harde conclu sie uit de cijfers: "Er moeten op zeer korte termijn bedden worden ge realiseerd in het gebied Rijnmond. Het enorme tekort moet worden weggewerkt. Eigenlijk zijn we veel te laat. Het gebouw had er al moeten staan. Verwacht moet worden dat het nog vijf jaar duurt voor het zo- Herverdeling De provincie is ook van mening dat Niet meer, maar beter. Dat is het motto dat de laatste ja ren in de hele tuinbouwsector wordt gevoerd. Belang rijkste is niet langer de verhoging van de produktie per vierkante meter, maar de kwaliteit. Voor een goed pro- dukt wordt meer geld op tafel gelegd en bovendien kan alleen met topprodukten de handelspositie van Neder land in de wereld worden gehandhaafd. Directeur Versloot van Noordwijkse Van den Bergh-stichting pessimistisch over opvang in zwakzinnigenzorg deling van groot- en kleinschalige instellingen worden gestreefd. De provincie daarentegen denkt dat nagenoeg alle zwakzinnigen be ter af zouden zijn in een kleinschali ge woonvorm. De grote instituten moeten in die visie wijken voor fa sehuizen, gezinsvervangende tehui zen en andere woonvormen op mi ni-formaat. Versloot is ervan over tuigd dat dit ideaalbeeld van de zwakzinnigenzorg politiek is be paald: "Men zet zich af tegen de ou de grote instituten zonder voldoen de naar de belangen van de zwak zinnigen te kijken". Rampen Volgens de directeur schuilen er grote gevaren in het onderbrengen van alle zwakzinnigen in kleine te huizen. Hij is net terug van een stu diereis naar Amerika en heeft daar gezien waartoe het kan leiden. "Amerika heeft ook kleinschalig heid tot in de finesses doorgevoerd. Iedere zwakzinnige woont min of meer zelfstandig. Een zwakzinnige kan echter plotseling gedragsstoor nissen gaan vertonen zoals destruc tief gedrag, eetproblemen of agres siviteit. De Amerikaanse kleinscha lige tehuizen hebben te weinig per soneel voorhanden om deze proble men te kunnen opvangen. Gevolg is dat de zwakzinnige na een kort maar hevig verblijf in zo'n prachtig fasehuis, m een psychiatrische in stelling wordt opgesloten. Dat moe ten we natuurlijk koste wat het kost hier zien te voorkomen". Versloot is ervan overtuigd dat lang niet alle zwakzinnigen ge schikt zijn voor of gebaat zijn bij een meer of mindere mate van zelf standigheid. "Wij gaan er vanuit dat alleen bewoners die kunnen genie ten van de omgeving, geschikt zijn voor bijvoorbeeld een fasehuis. Al leen de zwakzinnige die het fijn vindt al dan niet onder begeleiding bijvoorbeeld boodschappen te doen, heeft iets aan zelfstandig heid". ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer. Van Leeu wen. Verhage. Groeneveld, de Ruiter, Jans sen. Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: M.A. van Schie, tel: 177100. Rijnsburgerweg 163. zo 8 uur tot 24 uur: H. Janssen, tel: 155010, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, tel: 122522, Wasstraat 2a. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus. tel: 132500, Middel stegracht 129. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk. Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, tel: 125245, Kernstraat 11. zo 8 uur tot 24 uur: M. v.d. Muysenbergh, tel: 132877, De Sitterlaan 18. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Horn, tel: 766123, Zo- cherstraat 1 zo 8 uur tot 24 uur: E. Nieuwenhuis-Smal- braak, tel: 768918. Meloenstraat 39. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Ouwerkerk, tel: 312673. zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Prince, tel 761754, Vondellaan 58. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: I. Cowan, Levendaal 87. tel: 146337; C. Juffer- mans/D. Koster, Haagweg 41tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: J. van der Leden, tel: 894539; zo: J. van der Beek, tel: 894539; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot-13.00 uur op Hoofdstraat 8. tel: 894539. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.J. Voorzaat. Jan Campertlaan 20. tel: 177461. za: C. Mei|er, J.W. Frisolaan 13. tel: 3032; zo: F, Koopmans, Churchillweg 19, tel: 6352. Warmond A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, tel: 10834. Wassenaar za: B.R. Dinger van Kruiningen, tel: 76418, Hofcampweg 65; zo: R. van Niekerk, tel: 19014, Van Polanenpark 92. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 23/6 tot vr. 30/6 door: Apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel: 071- 226085; Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18-20, Lei den. tel:'071-763134: .Apotheek Langstraat. Langstraat 156, Wasse naar. tel: 01751-11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling. Helder, Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn- en Schiekade 23, leiden, tel: 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt. Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: D.N. Lambion, Mariënpoelstraat 71, Leiden, tel: 071-171628; spreekuur om 13.00 Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar E.L. Bosch, Thorbeckeweg 7, Voorschoten, tel: 071-764498. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, lel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. Een van de vele instellingen die zich met kwaliteit en kwaliteits verbetering bezighouden, is de Vaste Keurings Commissie. De VKC is precies 100 jaar geleden opgericht als dochter van de ama teurvereniging de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. Ondanks de 'ama teuristische' afkomst, is de VKC heden ten dage een partij waar mee terdege rekening wordt ge houden. G. de Wagt, secretaris van de VKC, zet uiteen dat het werk van de commissie verschillende ta ken omvat. Sinds de oprichting worden er geregeld keuringen ge houden van snijbloemen, plan ten, groenten en fruit. Kwekers en telers sturen vrijwillig gewas sen in om zodoende een indruk te krijgen van de kwaliteit van hun produkt. De Wagt: "Sinds enkele jaren keuren we ook ten behoeve van het gebruikswaarde-onderzoek van het Rijks Instituut voor Ras- senonderzoek. De nieuwste taak die we ons hebben toegemeten is het opzetten van een registratie- en documentatiesysteem. Van de 3000 belangrijkste gewassen die op veilingen worden verhandeld, hebben we alle teeltgegevens en uiterlijke kenmerken in de com puter staan. Er worden op de Ne derlandse veiligen ongeveer 8000 verschillende gewassen verhan deld, dus er valt nog heel wat te doen". De VKC werd 100 jaar geleden opgericht op initiatief van een Haarlemse bollenkweker. Uit gaande van de zegswijze 'onbe kend maakt onbemind' vond hij dat de bolgewassen maar eens wat meer onder de aandacht moesten worden gebracht. Kwe kers moesten de mogelijkheid krijgen te zien welke gewassen de buurman teelde waardoor lang zaam maar zeker het sortiment zou worden verbreed. De eerste keuringen werden gehouden in de Koningszaal van de dierentuin Artis, vlakbij de Hortus Botani- Het streven naar sortiments verbreding is volgens VKC-me- dewerkster D. de Roever nog steeds een van de doelstellingen van het oorspronkelijke werk van de commissie. Behalve keurin gen spelen ook het behoud en verbetering van de kwaliteit een belangrijke rol. De VKC houdt per jaar 50 tot 60 zogeheten 'maandelijkse' keurin gen, verspreid over het hele land. Kwekers kunnen hun gewassen inzenden die vervolgens bekeken worden door een jury van des kundigen uit het vak. Naast deze' vaste keuringen, veelal ingedeeld naar gewas, wordt er gekeurd op tentoonstellingen. Zo is er vooraf gaand aan het Rijnsburgse bloe mencorso een keuring, worden de gewasparades op de Keuken hof aan het kritisch oog van de ju ry onderworpen en bekijken de vaklui de inzendingen van de Midwinterflora die in januari in Lisse wordt gehouden. De Roever hoeft niet lang na te denken om het belang van de vas te en tentoonstellingskeuringen te omschrijven: "Kwekers wor den met hun neus op het begrip kwaliteit gedrukt. Het competi tie-element in de keuringen zorgt er automatisch voor dat de kwe kers en telers streven naar de bes te kwaliteit. Zo wordt bedrijfs blindheid dus voorkomen". Deelname aan de keuringen is vrijwillig, maar omdat de beste inzenders worden vermeld in de vakliteratuur, is de belangstelling ervoor enorm. "Een betere recla me voor je bedrijf kun je je nau welijks voorstellen", zegt De Roe ver. De Wagt voegt daar nog aan D. de Roever rechtsen G. de Wagt: "Mede dank zij het werk van de VKC is de kwaliteit van tuinbouwpro- dukten de laatste jaren aanzienlijk verbeterd". (foto Holvast) toe dat de kwaliteit in de afgelo pen eeuw mede dank zij het werk van de VKC sterk is verbeterd. Zeker de laatste tien jaar gaat het bergopwaarts. De Roever: "Tien jaar geleden kon je op een ten toonstelling nog kromme, slappe gerbera's aantreffen. Nu weten de kwekers wel beter". Sinds kort kent de VKC ook een registratie- en documentatie centrum. De teelt- en gewasgege- vens van alle in Nederland ver handelde gewassen waren tot die tijd nergens centraal opgeslagen. Een kweker die een nieuwe varië teit rozen wilde aanplanten, moest daardoor een lange weg af leggen op zoek naar de noodzake lijke gegevens voor een dergelijk belangrijk besluit. Inmiddels zijn van 3000 gewas sen foto's, namen, herkomst en teeltgegevens in Aalsmeer, waar de VKC domicile houdt, opgesla gen. Het kwaliteitsbesef is ook op andere tuinbouwmstituten door gedrongen. Op het Rijks Instituut voor Rassenonderzoek (Rivro) in Wageningen worden nieuwe en bestaande rassen op hun ge bruikswaarde voor kwekers on derzocht. Nu kan een variëteit ro zen, chrysanten of gerbera's de kweker wel veel produktie per vierkante meter opleveren, als de ze in de vaas maar een paar dagen leeft, is het geen goed ras. De VKC beoordeelt de bloemen en planten op hun waarde voor de consument en levert op die ma nier een belangrijke bijdrage aan het totale gebruikswaarde-onder zoek. Ter gelegenheid van het 100-ja- rig bestaan van de VKC houdt de commissie komende weekeinde een tentoonstelling in de Rivièr- ahal van diergaarde Blijdorp in Rotterdam. De ontwikkelingen op tuinbouwgebied in de afgelo pen eeuw worden op verschillen de manieren zichtbaar gemaakt. Zo zijn er kamerplanten uit vroe ger jaren, zoals de Clivia, Sanseveria en de Aspedistra, te zien. Ook kwekerswerkzaamhe den door de jaren heen, worden uit de doeken gedaan. Met veel le vend materiaal, foto's en teksten wordt de bezoekers uiteengezet hoe door veredeling de huidige gangbare anjer is ontstaan. De tentoonstelling wordt op vrijdag door Prinses Margriet ge opend en is zaterdag, zondag en maandag van 09.00 tot 18.00 te be zoeken. Druivenboek De teelt van druiven was vroeger jaren normaal in het Westland. Tussen de velden met zomerbloe men, groenten en boomgewas sen, stonden de typische druiven- kassen. Voor vele huisvrouwen betekende het krenten van de druiven in de zomermaanden een aardige bijverdienste. De profes sionele druiventeelt in Nederland liep echter in de loop der jaren snel terug. De teelt is, door het krenten, vrij arbeidsintensief. Met het verdwijnen van drui- ventelers, ging ook een belangrijk stuk praktische kennis over de teelt verloren. Voor amateurs die hun geluk met druiven willen be proeven, heeft uitgeverij Zomer en Keuning nu 'Het Druiven- boek' op de markt gebracht. In het boekwerk worden de be langrijkste teeltmaatregelen be schreven en uitgelegd. Heel veel aandacht wordt besteed aan de verschilende rassen. Omdat de teeltomstandigheden op de ene tuin nogal kunnen verschillen van de andere tuin en het ene ras andere eisen stelt dan het andere, is deze uitgebreide informatie ze ker op zijn plaats. Bovendien is het ene ras geschikt om zó te eten, terwijl de vruchten van het ande re alleen geschikt zijn om wijn van te maken. Ook werkzaamheden zoals snoeien, leiden en opkweken worden uitvoerig beschreven. Ziekten en plagen en wat ertegen te doen, vormt een apart hoofd stuk. Hoewel het niet direct in een tuinboek thuishoort, is het hoofdstuk over het maken van wijn bijzonder aardig. Het boek is een handig naslag werk voor amateur-druivetelers. Omdat foto's ontbreken en de in formatie zuiver praktisch is, zal de volkstuinder zonder druiven eerder naar een ander groenboek grijpen. Het Druivenboek is uit gegeven in de serie Groenboeke- rij en verkrijgbaar bij elke goede boekhandel. Het kost 26,90 gul den. MONICA WESSELING NOORD WIJK Honderden zwakzinnigen in Zuid-Holland wachten op een plaats in een van de inrichtingen voor zwakzinnigenzorg in de provincie. De landelijke wachtlijst ver meldt een aantal van 3342 pupillen. Van hen zijn ruim 2000 zo zwaar geestelijk gehandicapt dat directe opname eigenlijk noodzakelijk is. Verkorting van de wachtlijsten zit er voorals nog niet in omdat de bouw van nieuwe instellingen nu eenmaal veel tijd kost. Algemeen directeur ir. J. Versloot van het zwakzinnigeninstituut de dr. mr. Willem van den Bergh-stich- ting in Noordwijk, is ervan over tuigd dat het bestaan van wachtlijs ten tot noodsituaties in vele gezin nen leidt. De ouders van zwakzinni gen die de kinderen (nog) thuis heb ben, praten veelal niet over hun pro blemen. Als een echtpaar een boek je open doet, dan blijkt volgens Ver sloot dat vele ouders bijna in de gor dijnen klimmen van de spanningen. door Monica Wesseling "Een zwaar zwakzinnige heeft ei genlijk 24 uur per dag zorg nodig. Dat is voor een ouderpaar nauwe lijks op te brengen. Het zou beteke nen dat de één de nacht opblijft en de ander overdag het kind verzorgt. Dat is niet haalbaar. Een zwakzinni ge die thuiszit terwijl de ernst van zijn handicap zodanig is dat opna me is vereist, veroorzaakt enorme spanningen binnen het gezin. Daar van zijn ouders, andere kinderen en de zwakzinnige zelf de dupe". De wachtlijsten voor inrichtingen of andere woon- of opvangvormen voor zwakzinnigen zoals fase-hui- zen, gezinsvervangende tehuizen of dagbehandelingsplaatsen, worden de laatste jaren alleen maar langer. Net als bij 'normale' mensen wordt ook de gemiddelde leeftijd van zwakzinnigen steeds hoger. De doorstroming stagneert daardoor. het aantal vrouwen dat op oudere leeftijd nog aan een kind begint, ook toe". Plan De provincies hebben van de rijks overheid de opdracht gekregen om een plan te maken voor de verdere ontwikkeling van de zwakzinnigen zorg in de komende jaren. Omdat de directies van de instituten, de des kundigen bij uitstek, niet aan de zij lijn wilden toekijken hoe de plan nen werden opgesteld, heeft de sec tie zwakzinnigenzorg van de Pro vinciale Ziekenhuisraad van Zuid- Holland, zelf ook een toekomstvisie opgesteld. Versloot is lid van de sec tie zwakzinnigenzorg en mede-op steller van het rapport. De problematiek valt eigenlijk uiteen in twee delen. Enerzijds zijn er in absolute zin te weinig plaatsen voor zwakzinnigen, anderzijds zijn de instellingen, fasehuizen en ande re woonvormen niet evenwichtig over de provincie verdeeld. Het lan delijke beeld is overigens niet an ders. Bij de berekening van het aantal plaatsen voor zwakzinnigen dat in een bepaald gebied aanwezig moet zijn, wordt uitgegaan van 1,8 plaat sen per 1000 inwoners. De regio Lei den telt 2648 plaatsen terwijl het er op grond van de norm 890 zouden moeten zijn. De regio Den Haag kent een enorm tekort. Er zouden 1270 plaatsen moeten zijn, het zijn er slechts 132. Regio Rijnmond (Rotterdam en omgeving) verkeert helemaal in een noodsituatie: er moeten 2225 plaatsen zijn, in plaats t/an de huidige 606. er extra plaatsen moeten komen. Versloot (de sectie zwakzinnigen zorg) en de provincie verschillen echter sterk van mening voor wat betreft de herverdeling van de plaatsen over de provincie. De pro vincie vindt dat op zeer korte ter mijn de overbedeelde regio's bed den moeten inleveren en de onder bedeelde er extra by moeten krij gen. Versloot noemt dit niet haalbaar: "Nog afgezien van de tijd die nodig is voor nieuwbouw, kun je niet van de ene dag op de andere een zwak zinnige dwingen te verhuizen. Dat druist rechtstreeks in tegen de be langen van de zwakzinnigen. Be grijpelijkerwijs zouden ook de ou ders hiermee beslist niet akkoord gaan". Een overhaaste herverdeling van de instituten brengt nog een ander nadeel met zich mee. De gebouwen van de Van den Bergh-stichting zijn de afgelopen jaren allemaal gereno veerd en aangepast aan de recente opvattingen ten aanzien van de zorg. De regio Leiden waartoe Noordwijk behhoort, is overbe- deeld en de Noordwijkse inrichting zou dus bedden moeten inleveren. "Het is natuurlijk onzin om gebou wen die in prima staat verkeren te gen de vlakte te gooien becom mentarieert Versloot. Overigens krimpt de Noordwijk se instelling de komende jaren wel in. Het instituut telt nu 1000 bedden en dit aantal wordt met tien per jaar teruggebracht tot 800. Ruim na de eeuwwisseling wordt de geringere omvang dus pas bereikt. Directeur J. Versloot van de dr. mr. Willem van den Bergh-stichting: "Een thuiswonende zwakzinnige is vaak de oorzaak van enorme spanningen in een gezin". (foto Dick Hogewoning) Kleinschalig Ook wat betreft de meest ideale woonvorm voor zwakzinnigen zijn de provincie en de sectie zwakzinni genzorg het niet met elkaar eens. Zwakzinnigen zijn in heel Europa jarenlang opgeborgen in giganti sche instituten met enorme zalen. De instellingen leken meer op ge vangenissen dan op zorghuizen. In de jaren vijftig kwam hiertegen ver zet en werden vooral in Engeland en Scandinavië op grote schaal institu ten gesloopt en vervangen door kleinschalige woonprojecten zoals fasenhuizen en gezinsvervangende tehuizen. Ook in Nederland werd een begin gemaakt met het onderbrengen van zwakzinnigen in kleinschalige woonvormen. Tegelijkertijd wer den echter de bestaande instituten opgeknapt. De grote zalen werden opgesplitst in kleine wooneenhe den en de zorg werd geïntensiveerd. Op dit moment woont de helft van de zwakzinnigen in een grote inrichting en de andere helft in kleinschalige woonvormen. Ver sloot denkt dat dit een goede ver houding is. Uitbreiding van het aan tal plaatsen moet zijns inziens dan ook in alle soorten woonvormen plaatsvinden. Ook bij de herverde ling van de plaatsen over de provin cie moet naar een evenwichtige ver ZATERDAG 24 JUNI Aarlanderveen zomerconcerl in de R.K. kerk, aanvang 20.30 uur. Alphen concert Cuypersensemble, aanvang 20.00 uur in de Ouds- hoornse kerk. Hiüegom Beach Party met optreden 'Showband Caribe'. aanvang 21.00 uur in centrum Remina, Weeresteinstraat. Hoofddorp muzieksamenspel van het IKV, aanvang 10.00 uur in de Ark, Mui- nooi, aanvang 19.00 uur in zwem bad Aquamar. optreden Christelijke Muziek vereniging 'U.N.I.', aanvang 20.00 uur op de Boulevard. Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hal, van 10.00 tot 17.00 uur. concert 'Ypsilon', aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Leiderdorp uitvoering van de musical 'Raadsels rond het Ruime Sop', door kinderkoor De Rijnzanger- tjes, aanvang 14.30 uur in de Mu- ^4H^B pen. tobbetje steken en de Aare- ^B beijeplukkers. ÊL ^B Noordwijk ^B ^B zomermarkt: plantjes, stekjes, ^B ^B keukengerei en kunstmarkt, van ^B wB 11.00 tot 17.00 uur op het Linde- m m Br H kii£t70iln\/Anflmflnt npsninq jarig jubileum met rommelmarkt vanaf 10.00 uur, prestatieloop. aanvang 11.00 uur in de brand weergarage. Warmond zomerkunstmarkt op het plein tje bij de Pomp, Dorpsstraat, van 11.00 tot 16.00 uur cision, The Titfaces en Estaban, aanvang 20.00 uur in Tent. Van Zuylen van Neijeveltstraat ZONDAG 25 JUNI Alphen fietspuzzeltocht, vertrek om 13.00 uur bij buurtcentrum Elcker- HWegom vlooienmarkt in sporthal Tre slong, Parklaan, van 10.00 tot 16.30 uur. Katwijk internationaal waterpolotoer- nooi, aanvang 19.00 uur in zwem- Acid House Party, aanvang 21.30 uur in Hel Kasteel. Boskoop Pandabus van het WNF van 10.00 tot 16.00 uur bij de biblio- derbos. Katwijk muziek in het centrum met 'de Koperen Klompen Kapel', van 14.00 tot 17.00 uur internationaal waterpolotoer- uur bij Mondriaan Scholenge meenschap. Johan Wagenaar- optreden hardcore-band Ra zende Roeland, aanvang 22.30 uur in 't Breehuys, Breestraat 19. zenhof. Turks vrouwenleest in Sjelter. Heemraadlaan, aanvang 20.00 Leimuiden zomerfeesten: boegsprietlo VB door de burgemeester om n .uü strandhengelwedstrijd HSV De ^B Sportvisser. 17.00 tot 20.00 uur. VflFNDA Valkenburg Vl l«» 1V M r» brandweeractiviteiten t.g.v. 50- Wassenaar concert door het Wassenaars Ensemble o!v Bejamin Boers, aanvang 20.15 uur in de Messias- kerk. hard-rockavond mmv Final De- disco drive in show. aanvang 14 .30 uur in Het Kasteel. Hazerswoude wandeling IVN, in de Rietveld- se polder, start tussen 6.00 en 12.00 uur bij café Klein Giethoorn. Leiden fietstocht 'Poldertocht' over 30 of 60 km. start tussen 8.30 en 9,30 uur bij clubhuis Swifttoer, Room- burgerweg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13