Geen behoefte aan kinderopvang bedrijven Golfstiching Warmond SIBliBSS op zoek naar sponsors Tweede ldnderdagverblijf Leiderdorp komt er voorlopig niet Hogeboomseweg MARKT VOOR AMNESTY Financiering aanleg baan nog niet rond in Wassenaar tijdelijk dicht 145 nieuwe Racefietsen parkeerplaatsen VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS. iVOORDEELSTROOK INFORMATIELIJN j Leidsch Dagblad: 071-161400 j IAlphens Dagblad: 01720-93961! MARKT VOOR AMNESTY ZATERDAG 24 JUNI REGIO LEIDEN LEIDERDORP - De belang stelling van Leiderdorpse bedrijven voor het sponso ren van kinderopvang of het kopen van zogenaamde 'kindplaatsen' is miniem. Slechts twee van 441 bena derde bedrijven zijn in prin cipe bereid om samen met de gemeente geld te steken in extra kinderopvang. door Erna Straatsma De gemeente Leiderdorp heeft in samenwerking met de Nederlandse Middenstands Bank (NMB) een en quête gehouden onder alle Leider- dorpse firma's. "De respons is te leurstellend. Met deze uitslag kun je geen kant op", zegt L.Q. van der Ham, hoofd van de gemeentelijk! afdeling welzijn. Wethouder me vrouw C. Huigen vindt de uitkoms: van het onderzoek geen reden om "verder te gaan" met deze vorm van kinderopvang. Een tweede kinder dagverblijf hoeft er voorlopig ook niet te komen, vindt de wethouder. "We hebben in de nota 'Kinderop vang in beweging' aangekondigd zo'n onderzoek te houden. Dat be leidsvoornemen is nu uitgevoerd en op dit moment gaan we er niet ver der mee. Ik sluit de weg overigens niet geheel af, als bedrijven toch kindplaatsen willen kopen kan dat". Van de '441 verstuurde formulie ren zijn er slechts 41 geretourneerd. Behalve twee positieve reacties zijn er vijf bedrijven die eerst meer in formatie willen hebben over finan ciering van plaatselijke kinderop vang. Geen enkele firma is geïnte resseerd in het kopen van 'kind plaatsen' voor 12.000 gulden per jaar. Wellicht in een later stadium wil ruim 48 procent van de onder vraagden deelnemen in een samen werkingsvorm voor kinderopvang. Ruim 41 procent sluit niet uit.in de toekomst wel één of meer kind plaatsen in het dagverblijf te willen huren. Huigen: "Ik had meer verwacht, vooral van de wat grotere instellin gen zo^ls bijvoorbeeld het LOI. Ik weet overigens niet uit welke hoek die twee positieve reacties komen, misschien zitten zij daar ook wel bij. Ook had ik goede hoop dat vanuit het Meubelplein reacties zouden komen". Het St. Elisabeth-ziekenhuis is de uitzondering op de Leiderdorpse bedrijven en instellingen. Al voor de enquête werd gehouden kocht de directie een aantal kindplaatsen in het kinderdagverblijf. Sinds mei beschikt het ziekenhuis over drie plaatsen waarvan er nu twee bezet zijn. Noodzaak Volgens directeur W. Rombout is de inschakeling van het kinderdagver blijf waarschijnlijk een tijdelijke maatregel. Een werkgroep is bezig om te bekijken of het ziekenhuis een eigen, interne peuter/kleuter ruimte kan beginnen. "Een uitbrei ding in eigen beheer lijkt ons aan trekkelijker", aldus de directeur. Voor het ziekenhuis is het aanbie den van kinderopvang voor werk nemers een pure noodzaak. Aan personeel voor de operatiekamers is een groot tekort. De directie hoopt met deze extra service mak kelijker vrouwen aan te kunnen trekken voor deze functies. Rom bout: "We willen kijken in hoeverre WASSENAAR - De Hogeboomse weg in Wassenaar is van woensdag 28 juni tot en met vrijdag 30 juni voor doorgaand verkeer afgesloten. Alleen bestemmingsverkeer mag gedurende deze periode van de weg gebruik maken. De gemeente zal onder meer bij de Oostdorperweg, het Ammonslaantje en Maaldrift waarschuwingsborden plaatsen om te wijzen op de afsluiting. De weg wordt afgezet, omdat de polderafdelng Zuidgeest van het Hoogheemraadschap van Rijnland een zogenaamde duiker aanlegt in de Hogeboomseweg, nabij Maal drift. De duiker is belangrijk voor de waterhuishouding in de polder. Fietsdriedaagse Het Voorschotense buurthuis Bloemen- wijk/Boschgeest organiseert op 27, 28 en 29 juni een fietsdriedaagse. Deelne mers kunnen zich vlak voor de start aan melden bij het buurthuis aan de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan. De start zal tussen 18.00 en 19.00 uur plaatshebben. In een tijdsbestek van drie avonden rijden de deelnemers een af stand van ongeveer 80 kilometer. Oude kranten De Zoeterwoudse drumfanfare De Rijn tamboers haalt op zaterdag 23 juni oude kranten en vodden op in Zoeterwoude Rijndijk. De vereniging vraagt iedereen het oud papier gebundeld in plastic zak ken of dozen aan te bieden. De ophaal- ploeg gaat zaterdag om 09.30 uur van start. In de maand juli zal de fanfare in verband met vakanties geen kranten op halen. Recreatiedag De provincie Zuid-Holland organiseert zondag 25 juni in samenwerking met de exploitanten van recreatieve voorzienin gen in het gebied Vlietland tussen Leiden en Voorschoten een recreatiedag voor de hele familie. Er zal onder meer een circus optreden, er is een rad van avon tuur en een demonstratie trampoline springen. Darten De Boskoopse dartclub en de Pinguins binden zaterdag 24 juni de strijd met el kaar aan in het Zoeterwoudse café Land zicht. Twaalf spelers spelen 501, tactics en 701Bezoekers zijn welkom. Kampeerweekeinde De Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia organiseert vanaf vrijdag 30 juni een kampeerweekeinde aan de Wei- poort. Opgave kan via 01715 2932. Paardesport Óp de Wassenaarse renbaan Duindigt zullen zondag 25 juni 35 paarden uit ne gen landen meedingen naar de HCS Grote Prijs der Lage Landen. De eerste strart is om 13.00 uur. dit in een behoefte voorziet. Het is geen sociaal beleid van ons, meer een noodzaak. Als dit een middel is om mensen aan te trekken hebben wij daar baat bij". In een onlangs geplaatste perso neelsadvertentie van het ziekenhuis werd uitdrukkelijk gewezen op de mogelijkheid van kinderopvang, maar dat heeft weinig extra reacties opgeleverd. "Tot nu toe verloopt dat teleurstellend", zegt Rombout. "We hebben uiteindelijk een part-ti mer aangetrokken die haar twee kinderen bij het kinderdagverblijf onderbrengt. We hadden gehoopt dat er meer mensen zouden reage- Kostbaar De bedrijven van het Meubelplein behoren tot de grote groep niet-ge- interesseerden. Woordvoerder Baalbergen: "Voor de bedrijven van het Meubelplein is kinderop vang geen collectieve aangelegen heid. Als bedrijven daar behoefte aan hebben regelen ze dat individu eel. Maar ons algemene standpunt is wel dat de kinderopvang zoals die door de NMB wordt voorgesteld buitengewoon kostbaar is. Zeer kostbaar, veel te kostbaar". Baalbergen zelf zegt geen behoef te te hebben aan kinderopvang voor zijn personeel. "Voor zover wij da mes in dienst hebben die over kin dertjes beschikken, hebben wij hun werk aangepast aan de behoefte aan zorg die er thuis is. Ik heb geen full time dames in dienst die kleine kin dertjes hebben. Ik ken dat pro bleem niet. Wij hebben adequate antwoorden op deze zaken, dus er is geen behoefte aan kinderopvang". Een woordvoerster van de Leidse Onderwijs Instellingen heeft zo'n beetje hetzelfde verhaal. "We vol gen de ontwikkelingen, zijn er mee bezig, praten er over. Maar op dit moment is de behoefte aan kinder opvang nog niet zo sterk. Die din gen worden meestal zelfstandig op gelost". De NMB heeft samen met de ge meente de belangstelling onder de bedrijven gepeild. Het onderzoek in Leiderdorp maakt deel uit van een landelijk project van de bank. Offi cieel heet de door gemeente en be drijfsleven betaalde kinderopvang public private partnership. Simpel gezegd komt het er bij deze vorm van samenwerking op neer dat de overheid zorgt voor ruimte en per soneel en het bedrijfsleven de kos ten van opvang op zich neemt. In grote steden zoals Amsterdam heeft dit zogenaamde ppp-model wel sue- Handicap Directeur van de Leiderdorpse bankvestiging J.W.J. van Horssen spreekt van de "handicap van een kleine gemeente". Van Horssen: Er zijn hier minder bedrijven die er last van hebben als een vrouw weg gaat. Het wordt pas een probleem als ze op sleutelposities zitten. Er zijn wel veel bedrijven die zeggen dat ze in de toekomst misschien interesse hebben. Nu is er geen voedingsbo dem". En dat geldt tevens voor zijn ei gen personeel, "ik heb geen mede werkers met kinderen", zegt Van Horssen. "Wij zitten niet met een probleem, en dat zie je bij veel be drijven". Mevrouw N. Thissen van de Stichting Kinderopvang Leider dorp had van het onderzoek meer verwacht, maar zegt dat de reacties haar toch wel meevallen. Vijf in principe geïnteresseerde bedrij ven/instellingen geven een positie ve score van 12 procent, rekent ze Het St.Elisabeth-ziekenhuis beschikt sinds kort wel over drie 'kindplaatsen' in het kinderdagverblijf, (archieffoto) uit. "Die mensen hebben in de na bije toekomst misschien wel be langstelling voor het huren van kindplaatsen. De Stiching Kinder opvang Leiderdorp zal verder con tact opnemen met deze mensen". Wie die mensen precies zijn wil Thissen liever niet zeggen. "Dat is verder toch niet zo belangrijk". Ze wil wel kwijt dat de geïntereseerden "uit beide hoeken" komen: bedrij ven en non-profit-instellingen. Thissen denkt dat de Leiderdorp se bedrijven in de toekomst toch niet onder goede opvangmogelijk heden voor kinderen uit kunnen ko men. Het geboortecijfer stijgt, de problemen van jonge moeders ne men toe. Volgens Thissen is het een kwestie van tijd. "Dat is mijn stelli ge overtuiging. Als men niet aan personeel kan komen, kom je te recht bij vrouwen met kinderen. Ik zou wel eens het verschil willen zien tussen de uitslag van de enquête nu en een enquête die volgend jaar wordt gehouden. Dat zal waar schijnlijk een heel andere uitslag geven". De werkgroep Voorschoten/Wassenaar van Amnesty International heeft gisteravond een tweedehandsboeken markt gehouden aan de Zijllaan in Wassenaar. Ook vandaag kunnen liefhebbers de markt nog bezoeken. De op brengst komt ten goede aan het werk van Amnesty. (foto Henk Bouwman) WARMOND - De ontwikkelingen rond de golfclub in de Warmondse Broek en Simontjespolder verlopen nog steeds niet zo vlot. De Stichting Openbaar Golf Warmond heeft nog niet genoeg geld om van een bank een aanvullende lening voor de aan leg van de baan te kunnen krijgen. Ook zijn er onvoldoende sponsors en is de onteigening van de grond nog niet rond. De vereniging heeft daarom besloten groepen in te stel len die zich onder meer zullen rich ten op sponsoring en ledenwerving. De stichting probeert geld voor de baan te vergaren door sponso ring vanuit bedrijven en de uitgifte van zogenaamde participatiebewij- zen. Dit zijn renteloze leningen die golfliefhebbers voor een bedrag van 3.000 gulden kunnen kopen. De stichting heeft anderhalf miljoen gulden nodig om een aanvullende lening los te krijgen van de bank. De kosten voor de aanleg van de baan worden geraamd op 4,5 mil joen gulden. A.D. Maier, voorzitter van de stichting, rekent er op dat er zo'n 450 participatiebewijzen moe ten worden verkocht voordat de banken met de stichting in zee wil len gaan. De verkoop verloopt echter nog steeds niet zo vlot als Maier zou wil len. Tijdens een bijeenkomst van belangstellenden in het Warmondse Elefantibad in maart waren er ruim 200 verkocht. Op dit moment heb ben 245 mensen een partcipatiebe- wijs gekocht. Toch toont Maier zich een onverbeterlijk optimist. "Het druppelt gestaag binnen. Ik denk nog steeds dat we in 1990 met de aanleg van de baan kunnen begin nen". Wanneer dat lukt, zal het ze ker nog een jaar duren voordat de grasmat zo goed zal zijn dat golfers een balletje kunnen slaan. Het aantal sponsors blijft ook on der de verwachtingen. Van de 225 bedrijven in de Leidse regio die Maier heeft aangeschreven heeft zich welgeteld één sponsor aange meld. Die ene sponsor is het bedrijf Dekker, dat nu al een oefenbaan, een zogenaamde driving-range, naast het toekomstige golfterrein heeft aagelegd en er dus profijt van heeft als de golfclub zich in de Broek en Simontjespolder kan nes telen. De vereniging heeft nu 150 leden. Hieruit blijkt dat niet iedereen die een participatiebewijs heeft ge kocht lid is van de vereniging. Maier heeft daarvoor wel een verklaring. "Het lidmaatschap kost geld, ter wijl men op dit moment nog niet kan golfen. Mensen willen niet wachten, ze willen nu spelen". Hij meldt dat de vereniging een com missie heeft ingesteld die zal probe ren het aantal leden wat op te krik ken. Wat betreft de onteigening van de grond, weet Maier te melden dat nog één grondeigenaar niet wil ver kopen. Sinds november heeft de provincie de onteigening in han den. Zo nodig zal de provincie het hele gebied onteigenen om het ge bied Kagerzoom, dat de bestem ming openbare recreatie krijgt, te kunnen ontwikkelen. "De provin cie vindt dat een golfbaan goed past binnen dat plaatje. Wanneer de pro vincie de grond bezit, zal de stich ting de grond tegen kostprijs over nemen", aldus Maier. De Merenwij- ker toont zich uiterst tevreden over de houding van provincie en ge meente. Beiden zouden de stichting alle medewerking verlenen voor de aanleg van de baan. Winkelliof heeft Het bericht over de ongevallen met racefietsen <?p de fietspaden in de duinen laat weer eens zien dat in Nederland oplossingen gewoonlijk worden gezocht door beperkende maatregelen. Natuurlijk, dit pro bleem is er. Maar het is een pro bleem van drie groepen: 1. de wandelaars op deze fietspa den 2. de 'gewone' fietsers 3. de toer- en racefietsers Alle drie maken ze bewust ge bruik van deze heerlijke paden. Buiten deze routes is fietsen nauwe lijks plezierig door de aanwezigheid van voortjakkerende auto's en de slechte staat waarin de voor fietsers bestemde weggedeelten verkeren. De onveiligheid op de duinpaden wordt niet zozeer veroorzaakt door de hoge snelheden van de racefiet sers, maar door de grote snelheids- verschillen. Daarin spelen dus niet alleen de racefietsers een rol. Het is een logisch gevolg van het gelijktij dig toestaan van drie volstrekt ver schillende verkeerssoorten op een smal pad. Wanneer op een autosnel weg tractoren of bromfietsers wor den toegelaten kan je ook op de on gevallen wachten. Een meer voor de hand liggende oplossing is dan ook het scheiden van de verkeerssoorten. Liefst alle drie hun eigen pad. De ingreep in de natuur lijkt me te overzien. Geen van de drie groepen is milieubelas tend. Natuurlijk zijn er behoorlijke kosten aan verbonden. De overhe den geven enorme bedragen uit aan sportvoorzieningen, ook voor klei ne groepen. Voor tour- en sportfiet- sers wordt daarentegen vrijwel niets gedaan; zelfs het redelijk on derhoud van fietspaden kan er nau welijks af. In een tijd waarin we met z'n allen meer mensen op de fiets en minder in de auto willen hebben, is dat toch wel merkwaardig. E.A.P. Koningsveld, Terweeweg 118, Oegstgeest. LEIDERDORP - Het Leiderdorpse winkelcentrum Winkelhof heeft er 145 nieuwe parkeerplaatsen bij. In totaal beschikt het winkelcentrum nu over 775 parkeerplaatsen. Het nieuwe parkeerterrein beslaat een oppervlakt van 3.200 vierkante me ter. De uitbreiding langs de Heinsius- laan is een onoverdekt gedeelte. Net als bij de parkeergarage onder de Winkelhof geldt hier het systeem van de eerste twee uur gratis parke- De in- en uitritten van de parkeer ruimte zijn ook verbeterd. Aan de Engelendaal zijn twee ingangen en een uitgang gemaakt. Bij de Heinsi- uslaan is naast de bestaande uit gang nog een tweede doorgang ge maakt om de doorstroming van het autoverkeer soepeler te laten verlo pen. De komende maanden zal de in- en externe bewegwijzering van de parkeergarage aangepast wor den. Als expert in adverteren weet uw Leidsch Daglad natuurlijk zelf precies op welke plaats in de krant zij het beste haar eigen aktiviteiten kan promoten. Juist! Dat is de plaats waar u nu deze advertentie leest (ziet u wel!). Wij noemen deze plaats 'DE STROOK'. Wat ons betreft mag u deze strook voortaan 'VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS' noemen. Vanwaar dit voordeel? Wij willen bestaande en nieuwe adverteerders graag eens de mogelijkheid geven ook eens op een redaktionele pagina te adverteren. Tegen een gereduceerd tarief wel te verstaan. Omdat wij weten dat deze vorm van adverteren gewoon méér respons geeft. Vandaar ons aanbod: U mag van ons het I.M.-adverteren (want zo heet dat) op 'DE STROOK' uitproberen voor amper de helft van het normale tarief! Een extra hoge attentiewaarde voor een extra lage prijs. Dat is eigenlijk dubbel voordeel! Dit is uw kans op een subliem stukje publiciteit. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. Bel, maar doe het snel, want 'DE STROOKMs niet onbeperkt beschikbaar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11