Beurs Amsterdam lokt buitenlanders Wisselvallig maar niet onvriendelijk Kamer eist opheldering van Ruding Na Pirelli meer emissies voorspeld VRIJDAG 23 JUNI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Een groeiend aantal buitenlandse ondernemingen is van plan de uitgifte van nieuwe aandelen via de Amsterdamse Effectenbeurs te laten lopen. Volgens directeur-generaal bij de Amro Bank drs. W.G. Jiskoot is de bank met een aantal buiten landse ondernemingen in onderhandeling over een introductie in Amsterdam. Windmolens op de tocht door subsidie-stop er minstens één betrouwbare en steken rendabele windturbine zijn, die vermogen kan leveren ZOETERMEER (ANP) - De kans dat windmolens voor een groot deel de energievoorziening gaan verzor gen is heel klein, als de subsidie voor de windenergie in 1991 inder daad wordt stopgezet. Dit stelt de Nederlandse Windenergievereni ging in een beleidsnotitie die van daag werd aangeboden aan het mi nisterie van economische zaken. De Nederlandse Windenergiever- mai'honderdmegawatt. Inhetjaar tiepark Aeolus zal het volgende les te laten betalen, moeten de elek triciteitsbedrijven bereid zijn meer te betalen voor stroom uit wind energie. In Sexbierum zijn de provincie Friesland en de SEP (Samenwer kende Electripit.eitsproductiebe- drijven) niet bereid meer om geld te project dat zowel het toerisme als de windenergie moest Verkoop van niet gekeurde telefoons gaat gewoon door DEN HAAG (ANP) - De verkoop van (nog) niet gekeurde telefoons andere communicatieappara- windturbines zijn eniging, die bestaat uit fabrikanten 2000 moeten van windturbines, betrokken amb- met een totaal vermogen tenaren, wetenschappelijk onder- zend megawatt, zoekers en energiebedrijven, vindt toepassing van windenergie op gro- Na 1990 moet honderd w te schaal gewenst voor het milieu, gulden worden geïnvesteerd om het park jaarlijks, terwijl er 140.000 De regering gaat er te veel dat windenergie alleen goed brandstofbesparing. waarschijnlijk worden geslo- dui- ten, omdat er verhezen zijn. Aeolus trekt veel te weinig bezoe kers om nog rendabel te draaien, iljoen Ongeveer 40.000 mensen bezoeken 1 uit windenergie rendabel te maken, bezoekers werden /oor zegt de vereniging. Daarmee kan in het eind v 1995 een windturbinevermogen het Het huidige stimuleringspro- 350 megawatt voorhanden zijn. gramma van de overheid is driejaar Daarnaast is per jaar acht tot tien juli een besluit te erwacht. Aan zijn de fi- olledig uitge- n plan om half Jiskoot verwacht dat zelfs Engelse de voordelen te niet zal willen doen, bedrijven aan Amsterdam de keur geven boven een emissie aan de beurs in Londen. "De regels zijn daar zo op het krankzinnige af zijn, dat ze ondernemers afschrikken". Zo kreeg DAF, dat niet alleen "Er blijft altijd wat voor Financiën aan de strijkstok hangen". Pirelli Over anderhalve week verschijnt oorsprong Italiaanse ban- se project zal worden ingeschreven. Later deze zomer wordt bepaald hoeveel aandelen via Amsterdam zullen worden uitgezet. ïiljoen gulden nodig voor research "toekomst van het park, dat 1 n ontwikkeling. Om het rijk niet al- miljoen gulden kostte. Amsterdam maar (wegens de opge- denconcern Pirelli op de Amster- kochte partner Leyland) ook Londen naar de beurs ging, de op dracht om te bewijzen dat de al lang overleden Martin en Huub van Doorne, de grondleggers van het n, broers 1 damse beurs. Het is de eerste sie in deze omvang in Amsterdam van een oorspronkelijk niet-Neder- lands bedrijf waarvan de aandelen bovendien in Nederlandse guldens luiden. Internationaal is de aan- Overdreven nauwkeurig kwam dacht groot voor de wijze waarop de AbvaKabo stopt cao-overleg voor bej aardenoorden ?r- HOUTEN (GPD) - De AbvaKabo Jiskoot: "In het prospectus loopt, moeten daarvan op korte ter- weigert de cao-onderhandelingen in de bejaardenzorg voort te zetten omdat de werkgeversorganisatie VNB geen concreet bod heeft ge daan voor een loonsverhoging hadden we DAF een van de grootste vrachtwagenfabrikanten van West- europa genoemd. Dat werd niet ge accepteerd als we niet aangaven wat onder Westeuropa moest den verstaan". *"c"vv Aantrekkelijk voor een introduc- f1"6 1 tie in Amsterdam is vooral het be- -- lastingregime dat in Nederland be- ?™chVPe_in.s,ch.nJ,f!t.oer_sis nominaal 10 gulden. staat houdstermaatschappijen (holdings) van buitenlandse bedrijven. Jis- __o koot: "Veel Japanse financierings- gespannên"'vê™achtingën Tot gistermiddag stond de schrijving open op aandelen van de procent. De ambtenarenbond gaat opgerichte Pirelli Tyre Hol- de leden raadplegen over acties in 3116 bandenactivi- de bejaardentehuizen om de looneis zijn onderge- van 5 procent kracjit by te zetten. AbvaKabo-onderhandelaar Pim in Loon spreekt van een looncon- flict met de werkgevers. De bonden land gevestigde ^1°*aandee' Volgens Jiskoot worden de hoog GFO en staan afwijzend te genover de stap van de AbvaKabo maatschappijen hebben holdings schoots overtroffen Vooralsnog omdat zij de berekeningen uit, dat de inschrij- VN? willen afwachten. De VNB Amsterdam. Maar je ziet dat ze inmiddels bezig zijn om ook fysiek activiteiten in Nederland den ving ten minste drie maal zal gaat volgende maand namelijk uit- op te starten. Ik verwacht dat dat ding, ook in andere sectoren gebeurt". dr. Wisse Dekker ""presfdënt- Het is volgens Jiskoot van groot missaris is, zal maandag 3 juli i belang dat Nederland zijn v- sprong in Fiscale behandeling deze holdings behoudt. Hij wacht trouwens niet dat 'Den Haag' dat deeerstekoersen van het ertekend. Pirelli Tyre Hol- zoeken wat de zogeheten 'functie- Philips'topman prof. waardering gaat kosten. In augus- tus zouden de cao-onderhandelin gen dan weer worden hervat. De bonden eisen invoering van een systeem van functiewaardering denopgenomen." Verwacht "wordt Per 1 januari 1990 dat geheel apart Langs het Noordhollands Kanaal staan maar liefst twaalf windmolens op rij. ?!™5eIen'iHet wmdmolen-attrac- tuur gaat gewoon door, ondanks de "8 Hfl "1 H| keuringsplicht die sinds 1 januari geldt Het ministerie van verkeer en waterstaat laat wel gerichte contro les uitvoeren, maar gevolgen voor de handelaren heeft dat nog niet. Het duurt nog enige tijd voor de processen-verbaal in deze zaken worden opgemaakt. Volgende maand overlegt minister Smit- Kroes met justitie over de te nemen maatregelen. Die zullen voorlopig alleen betrekking hebben op de handelaren (importeurs, tussenper sonen en detaillisten). Consumen ten die een illegaal toestel thuis heb ben worden ongemoeid gelaten. Dit is gisteren naar voren geko men bij de zitting van het college van beroep voor het bedrijfsleven. Daar had de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf twee zaken tegen de staat aangespannen. In één zaak wilde de raad een voorlopige goedkeuring van nog niet goedge keurde apparatuur, omdat een der gelijke regeling ook is gemaakt met leveranciers van telefooncentrales. De andere zaak betrof een ver zoek tot schorsing van het besluit van het keuringsinstituut Kema om de Kingtel-telefoon af te keuren. Het college van beroep behandelt beroepszaken tegen overheidsbe- slissingen, waarvan de uitspraak voor beide partijen bindend is. In geen van beide zaken kwam het donderdag tot een beslissing; ze zijn beide aangehouden tot 6 juli. In het geval van de nog niet gekeurde telefoons was de reden dat pas na 15 juli tegen de handel in illegale tele foons wordt opgetreden. Er is dus nog tijd genoeg om te laten keuren, aldus het college. Bij de zaak om de uit België geïm porteerde Kingtel-telefoon was de reden het ontbreken van voldoende feitenmateriaal. De Nederlandse wetgeving zegt immers dat als in an dere landen een produkt is toege staan, het in Nederland ook moet worden toegelaten. Het is niet dui-' delijk of de Kingtel-telefoon in Bel gië officieel is toegestaan. staat v idee Schone bus op aardgas gaat in Utrecht rijden UTRECHT (GPD/ANP) - Tus sen Utrecht en Bilthoven gaat na de zomer als eerste een bus op aardgas rijden, samen met tien andere bussen. Van ver af zal te zien zijn, dat de milieu vriendelijkste bus van Neder land is ingezet. Het boeket ro zen, dat gisteren bij de in ge bruikneming door minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) nog het front van de bus sierde, zal dan wel verlept zijn. Maar de bonte beschildering met veel milieugroen, schoon water en bloemen zal nog even blijven. De gewone dieselmotor is zo danig omgebouwd (onder ande re door DAF), dat aardgas als brandstof kon worden gebruikt. Metingen hebben uitgewezen, dat aardgas aanzienlijk schoner rijdt dan diesel, dat voorheen als brandstof werd gebruikt. De uit stoot van stikstofoxiden (NOx) bedraagt nog maar tien procent en veroorzaakt dus minder zure regen. De giftige koolmonoxide bedraagt slechts 4 procent van de uitstoot bij diesel en aan koolwaterstoffen, die smog ver oorzaken, komt nog maar één procent vrij. Nadelen kleven ook wel aan de nieuwe bus, waaronder maar liefst elf tanks met een tachtig li ter inhoud gemonteerd zijn. Veel volume voor relatief wei nig brandstof. De bus wordt ook duurder in gebruik. De extra brandstoftanks verhogen het gewicht van de bus met 700 kilo, die daardoor in een hogere we genbelastingklasse valt. deel in de buurt van de 59 gulden verbetering zullen liggen. Walt Disney Het Walt Disney-concern zal t langrijk deel van het Euro Disney- tiewaardering zou volgens de bon den volledig gefinancierd moeten worden uit het 'eigen geld' van de bejaardenoorden. Daarbij gaat het om een eenmalig bedrag van 110 iljoen gulden aan teveel betaalde Almirante Grau roept nog veel vragen op land dat bij Parijs gaat verrijzen, fi- pensioenpremie en 18,7 miljoen de Amsterdamse Ef- gulden aan zogeheten 'herstructu reringsgelden'. AbvaKabo, CFO en NCHP vrezen dat de ruimte voor loonsverbete ring volledig verloren zal gaan als ng ermee be- ,e VNB wil. Mi- Het concern verwacht dat dit nister De Koning van sociale zaken najaar in totaal voor zo'n 4 miljard heeft 0,7 procent beschikbaar ge- fectenbeurs. De eerste aandelen Euro Disneyland zal ir september geschieden. Behalve in Amsterdam zal Dis- ney ook op andere Europese beur- de functiewaarderii i de koerslijst worden opgeno- taald wordt, zoals de DEN HAAG (GPD) - De Tweede raad over de zaak met minister Ru- ten door zijn voorganger Van der procedure en het beleid rond de Kamer is slecht te spreken over de ding. Ondanks de kritiek besloot de Stee waarop minister Ruding (fl- Kamer de oordeelsvorming niet meer voor de zomervakantie, die eind volgende week begint, af te ronden. Dat zal verkiezingen v, beuren. nanciën) tussen eind 1982 en begin 1984 geopereerd heeft in de Almi rante Grau-zaak. Alleen het CDA beschermt de eigen minister. Dit bleek gisteren tijdens Dezez i genomen. staatsgarantie sprake 'rommeltje'. Volgens hem kwam i gisteren echter in de Ka- Peru pas in 1984-1985 in echte beta- staatsgarantie te hebben lingsproblemen. Eind 1982 was er de kamer- gegeven uitsluitend voor het op- dus geen sprake van een extreem 6 september ge- knappen van de onderzeebootja- groot risico. Hij zei geen enkele kri- gers. Daarmee legde hij de zwarte- tiek op het beleid van zijn voorgan- piet trefzeker terug bij Ruding: deze ger te hebben. Volgens hem was het besluit de af- heeft dan immers besloten de Van der Stee op goede gronden De Kamer i w handeling uit te stellen om antwoor- staatsgarantie van de relatief veilige het beleid en de afgegeven adviezen onderzeebootjagers te gebruiken afgeweken. "Er is niet lichtvaardig het Almirante Grau-avontuur. besloten". Het tweede-kamerlid Van Rey De bewindsman bestreed verder de stelling dat de vordering op Peru moet worden afgeschreven. "Peru "De procedures in deze zaak zyn heeft alleen nu het geld niet", zei hij. niet vlekkeloos verlopen, en dan Over de wijziging in order die voor rantie die eind 1982 werd afgegeven druk ik my zacht uit. Er bestaan tal- de staatsgarantie werd gebruikt zei voor een exportkredietverzekering rijke onduidelijkheden tot op de Ruding dat dit wel meer gebeurt, bij een order uit Peru voor het op- dag van vandaag". knappen van zeven onderzeebootja- De partijgenoot van Ruding, Opheldering heeft de kamer ook gers. Later werd echter de kruiser Reitsma, noemde Van der Stee uit- nog niet over een 'kattebelletje' van Almirante Grau, de vroegere hr.ms. eindelijk verantwoordelijk voor de de toenmalige thesauriër-generaal De Ruyter, opgeknapt. Omdat Peru besluitvorming. "Daar den te krijgen op talryke vragen. Bovendien wil de Kamer om een tot nu toe geheim contract van de Staat met de Nederlandse Credietverze- (WD) sprak van de 'uiterst keringsmaatschappij (NCM) op ta- de gang van zaken' rond de order, fel hebben. De minister weigert dat tot nu toe. De affaire gaat Ruding terecht niet i weken. Na 1982 heeft hij e •alles a minister Korteweg, waarmee een negatief advies van directeur Ledeboer (ex portkredietgaranties) en De Neder- landsche Bank terzijde kon worden geschoven tijdens de nadagen van heeft steeds gezegd dat alle beslui- Ruding bestreed dat er in de hele de demissionaire minister Van der Stee. Daarmee werd de kredietga rantie voor de verkoop van de Almi rante Grau verleend. gulden geleden. Dat kan nog 300 gedaan het risico te beperken", al- ljoen hoger worden. Ruding dus de christen-democraat. 'Limburg moet grind leveren' WsZ - Economie kort Veehouderij Als het Nationaal Milieubeleidsplan ongewijzigd wordt doorgevoerd en er geen belangrijke technologische doorbraken komen verliest de Ne derlandse veehouderijsector 22.000 arbeidsplaatsen. Dat is het gevolg van een inkrimping van de varkens- pluimvee en rundveestapel met achtereenvolgens 40, 17 en 6 pro cent, zo berekent het Centraal Plan bureau. Veerdienst De veerdienst Hoek van Holland- Harwich is gisteren overgedragen uit handen van de Staat aan de Zweedse Stena Line. Stena Line- top man Lars-Erik Ottosson zei dat Stena inmiddels meer dan 99 pro cent van de aandelen van de de Stoomvaart Maatschappij Zeeland in handen heeft. De staat heeft het belang van 70 procent overgedra gen en het concern Internatio-Mül- ler ruim vier procent. Olieplatforms Chevron Petroleum, een Britse dochteronderneming van de Ameri kaanse oliemaatschappij Chevron, heeft gisteren twee olieplatforms in de Noordzee tijdelijk gesloten. Het gaat om twee installaties in het olie veld Ninian, samen goed voor een dagelijkse produktie van ongeveer 83.000 vaten (van 159 liter). Enkele leidingen van de twee installaties zijn door roest aangetast. GUATEMALA STAD Duizenden onderwijzers gingen gisteren niet naar school in de hoofdstad van Guatema la, maar verzamelden zich voor een demonstratie bij regeringsgebouwen in het hart van de stad. Zij eisen fors ho gere lonen. (foto AFP) DEN HAAG (ANP) - De minis ters De Korte (economische za ken), Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) en Nijpels (volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer) hebben de provin cie Limburg opgeroepen te zor gen dat er voldoende grind be schikbaar blijft voor de bouw. De provincie heeft vooralsnog geweigerd vergunningen te verle nen voor grindwinning in het Ste- volgebied in Midden-Limburg. Volgens de vereniging van bouw ondernemers AVBB dreigt hier door acute betonschaarste, waar door de woningbouw in ons land in gevaar komt. De provincie Limburg staat op het standpunt dat voor het Ste- vol-gebied eerst een Milieu-effect rapportage (MER) gemaakt moet worden voor er ontgrindingsver- gunningen worden verstrekt. De grindproducenten hebben tegen deze beslissing beroep aangete kend bij de Raad van State. In ons land is jaarlijks zo'n 20 miljoen ton grind nodig. De helft daarvan wordt geïmporteerd. AMSTERDAM - Het effecten beurswezen werd deze week geken merkt door een overwegend wissel vallige stemming met voor de mees te markten geen onvriendelijk ge zicht. Ondanks heen en weer ge spring bleef de opgaande lijn be houden, althans in Amsterdam, Frankfurt en Zürich. Wall Street had het wat moeilijker en in het Verre Oosten bleef de politieke situ atie in China dè onzekere factor, ter wijl Tokio nog altijd gereserveerd was door het gedrag van de Ameri kaanse dollar. door Jan Wagenaar De tweede helft van de juni maand is altijd wat ondoorzichtig, omdat in Amerika geen bedrijfsge gevens meer worden gepubliceerd, tot in midden juli de tweede-kwar taalcijfers bekend worden. Daar naast nadert het einde van de eerste helft van het lopende boekjaar, waarbij vooral in de Verenigde Sta ten vele ondernemingen hun balans opmaken. Daarom beginnen vooral de grote institutionele beleggers hun politiek daarop te richten en vervallen de lange-termynacties. De Amerikaanse munt liet deze week een flinke afbrokkeling zien, geleid door een geraffineerde ver- kooppolitiek van de FED, de geza menlijke Amerikaanse centrale banken. In plaats van luidruchtig aan de bel te trekken bij aan- en ver koopprogramma's, zoals tot dusver door vele centrale banken gebrui kelijk was als zij op de markt inter venieerden, ging de FED er nu toe over heimelijk postjes dollars voor verkoop aan te bieden, waardoor de valutahandel de indruk kreeg dat er bewust door het zakenleven of het publiek werd aangeboden. Aange zien dit druppelsgewijze aanbod vaak bepalend is voor de markt- stemming, kreeg de valutahandel de indruk dat de stemming aan het verzieken was, hetgeen automa tisch al prijsdrukkend werkt. Een echte zenuwenoorlog dus, die ech ter veel effectiever blijkt te zijn. Hoewel het gisteren weer de dag was van het tweewekelijkse beraad van de Westduitse centrale bank, werden er geen belangrijke beslis singen verwacht. Voor Bonn is er geen reden de rente drastisch te wij zigen. De markt ligt goed en het overschot op de handelsbalans blijft stijgen. Met sommige landen -"lfs te veel. Die kregen, zoals Italië Spanje, dan ook een waarschu wing. De gulden bleef deze week keihard en ligt nu al geruime tyd vrijwel onaantastbaar bovenaan in het EMS, het vaste monetaire stel sel van de EG. Onze nationale munt wordt in dit verband door drie belangrijke fac toren gesteund. Een relatief hoge rente, die door de kredietrestrictie vooral op langere termijn perspec tieven biedt, een ook nogal hoge dollar en ten slotte een steeds bre der wordend exportvolume. Maar een sterke eigen munt is niet altijd positief voor een aandelenmarkt, ook al kan die beleggingskapitaal aantrekken. Als de muntverster- king bovendien nog gepaard gaat met een verzwakking van de Ameri kaanse dollar, werkt de valuta markt dubbel negatief. Dat desondanks de Amsterdamse effectenbeurs deze week een vrien delijk gezicht behield, kenmerkt de huidige kracht van het Damrak. Wel leden de internationals onder de dollardruk, ondanks de aanhouden de hausse voor Hoogovens. Na vier dagen handel moest de index voor internationals dan ook bijna een punt afstaan. Maar zowel voor de lo kale markt als voor de algemene in dex van de beurs bleven per saldo stijgingen over en werden zelfs op meerdere dagen nieuwe historische topniveaus aangeslagen. Ook de stemmingsindex voor de algemene markt liep naar nieuwe historische toppen door. Op de rentemarkt bleef het rustig. Na aanvankelijk enige zorg te heb ben voor de nieuwe staatslening waarop evenwel voor 3,2 miljard gulden werd ingeschreven tegen een koers van 100,8 procent of voor 7,14 procent aan rendement, kon de obligatie-index nadien het verlies weer wegwerken. De deze week op tredende ontwikkeling op de valu tamarkt lijkt een verdere renteont spanning in ons land mogelijk te maken. Dat kan de aandelenmarkt ten goede komen, die overigens al heel wat eigen stimulansen uit het geruchten- en fusiecircuit ontvangt. Ondanks een teruglopende dollar en Wall Street was het Damrak deze week niet stuk te krijgen. Positieve winstverwachtingen of geruchten deden Hoogovens en Philips 5 pro cent in koers stijgen. KLM kon door zijn invloedsuitbreiding bij colle gamaatschappijen ook 5 procent in koers oplopen en Fokker steeg zelfs 10 procent door nieuwe omvangrij ke opdrachten voor de Fokker 100. Alleen papier kwam in het ongere de, door slechte berichten via de Gelderse Papier, die er zelfs 15 pro cent van zijn beurswaarde door ver loor. Berghuizer Papier werd 5 pro cent meegesleept. Ook Borsumij moest door tegenvallers rond 15 procent terug. Goudsmit ten slotte boekte wegens fusiekansen met 20 procent de meeste koerswinst. De Europese optiebeurs had een drukke week, met in totaal een om zet van 346.000 contracten tegen 312.000 in de vorige werkperiode. Koploper was elke dag onbetwist Hoogovens, met op verre afstand enkele andere toppers als KLM en de Nationale Nederlanden. De meeste omzet boekten echter ook ditmaal weer de indexopties, met op één dag zelfs 35 procent van de totale dagomzet. Ruding houdt het op het recht van de minister om, mits dat niet de spuigaten uitloopt, van die advie zen af te wyken. Het zijn politieke beslissingen waarbij in het geval van de Almirante Grau onder meer de speciale band van Defensie met Peru, de economische band, de ont wikkelingshulp en de overweging de concurrentie in het buitenland aan te gaan, een rol speelden. De Kamer wil greep krijgen op de af wijkende beslissingen met aanzien lijke financiële risico's voor de Staat. Ontslag personeel bemoeilijkt overleg nieuwe raffinaderij ROTTERDAM (GPD) - Het drei gende ontslag voor 100 werknemers in de nieuw te vormen Rijnmond Raffinaderij blijft een twistpunt in de gesprekken van de vakbonden met BP en Texaco. De twee raffina derijen, die gaan samenwerken in het Rotterdamse havengebied ver lopen moeizaam, zijn hooguit be reid te bekijken of dat aantal nog te rug is te brengen. "De samenwerking biedt volgens hen grote economische voordelen. Maar dan moeten ze aan de sociale kant ook iets doen", zei bestuurder Janssen van de Industriebond FNV gisteravond. BP en Texaco willen van de 1020 werknemers (620 van BP en 400 van Texaco) er 200 kwijt. Tachtig banen verdwijnen door een uittredingsregeling en het natuur lijk verloop zou 20 banen kosten. Voor acties is de tijd mede door de vakantieperiode volgens Jans sen nog niet ryp. De oliemaatschap pijen kunnen die volgens hem wel verwachten als zij niet aan de mini mumeisen van de vakbonden tege moet komen: géén gedwongen ont slagen en voor het nieuwe bedrijf een cao.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7