Forse straffen bij apothekersfraude Dodelijk schot door politie afgevuurd 'Milieuwetten slecht benut' Geldboetes voor lichte overtredingen Ontwikl^elingshulp aan China deels opgeschort SCHIP VERTREKT ZONDER GIFLADING Internist vrijgesproken van doden aidspatiënt ^2 VRIJDAG 23 JUNI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Apothekers en apotheekhoudende huisartsen die vodrdeeltjes in ei gen zak steken die aan de consument moeten toevallen, kunnen op een strenge aanpak re kenen. Voor eenvoudige overtredingen geldt een boete van 2500 gulden, voor zwaardere 7500 gulden. De Staat zal bovendien het onrechtmatig verkregen voordeel afpakken. Sub stitutiefraude (een goedkoop geneesmiddel verkopen voor de prijs van het dure) zal door de strafrechter worden beoordeeld. DEN HAAG (ANP) - De regering gaat bezien welke lopende Neder landse projecten voor ontwikke lingshulp in China kunnen worden opgeschort. Bepalend daarbij is welke mensen door die opschorting worden getroffen en of contractuele verplichtingen met bedrijven zijn aangegaan. Minister Van de Broek zei dat gisteren in een overleg met de Tweede Kamer. Eerder heeft ons land als sanctie maatregel op dit terrein besloten geen nieuwe ontwikkelingsprojec ten in China te beginnen. Een op schorting van alle lopende projec ten vindt minister Van den Broek een te algemene maatregel. Hij wil van project tot project bezien aan wie het geld ten goede komt. De Kamerleden Weisglas (WD), Lonink (PvdA) hadden opschorting van alle ongeveer 180 lopende pro jecten bepleit, maar zij konden zich vinden in de benadering die Van den Broek koos. Volgens de be windsman zitten er nogal wat on derwijs- en landbouwprojecten tus sen die juist voor de armen bestemd zouden kunnen zijn. Stopzetting van die projecten zou dan de ver keerde mensen treffen. Van den Broek zei te verwachten dat de EG-ministers van buiten landse zaken in het kader van de Europese Politieke Samenwerking (EPS) noe voor de Europese top (volgende week maandag en dins dag in Madrid) met een verklaring over China komen. Van den Broek heeft een inventarisatie gemaakt van sanctiemaatregelen die in EG- verband zouden kunnen worden genomen als er opnieuw actie moet worden ondernomen. Die lijst zal hij inbrengen in het overleg met zijn Europese collega's. Van den Broek gaat binnen de EG ook aankaarten dat westerse waar nemers zouden moeten worden toe gelaten bij de processen in China. Hij neemt hiermee de suggestie over van een aantal Chinese studen ten die hem op zijn departement een petitie hebben aangeboden. Van den Broek voelt er weinig voor het Amerikaanse standpunt te volgen dat het Internationale Mone taire Fonds en de Wereldbank hun leningen aan China moeten stopzet ten. Burgemeester Peper van Rotter dam wil de relatie die Rotterdam onderhoudt met Shanghai bevrie zen. Peper zei dit tijdens de verga dering van de raadscommissie Al gemene Bestuurszaken. Beide ha vensteden onderhouden sinds en kele jaren een zogenoemde 'zuster- relatie' met elkaar. Peper wil over eenkomstig het standpunt van de Nederlandse regering op dit mo ment niet verder gaan. Het afbreken van de contacten met Shanghai is vooralsnog nog niet aan de orde. De staatssecretarissen Dees (vólks gezondheid) en Evenhuis (economi sche zaken) deelden dit gisteren mee tijdens commissie-overleg met de Tweede Kamer naar aanleiding van de uitkomst van een onderzoek bij 216 apothekers en 54 apotheek- houdende artsen. In 199 van de 270 gevallen, ofwel 74 procent, zijn overtredingen geconstateerd. Het zou volgens de Economische Con troledienst (ECD) gaan om het ten onrechte berekenen van admini stratiekosten, prijsovertredingen en substitutiefraude, in totaal tot een bedrag tussen de 90 en 100 mil joen gulden. Het ECD-onderzoek is nog in vol le omvang gaande, aldus de be windslieden. Wanneer het zal zijn afgerond, konden zij met geen mo gelijkheid voorspellen. "Vast staat dat de consument is benadeeld", al- gevorderde gelden in de staatskas dus Evenhuis, Het onderzoek wordt zullen terugvloeien. Op zijn minst echter bemoeilijkt omdat een aantal hoort dat geld dan thuis bij de be- wettelijke bevoegdheden ontbreekt zuinigingspot van 420 miljoen gul bij het onderzoek naar de registratie den, voortvloeiend uit het i pril goederenbewegingen, de speci- dit jaar gesloten ominipartijenak- ficatie van contanten, de uitsplit- koord (OPA) over geneesmiddelen bedragen per receptregel. De ECD is van oordeel dat een inza gerecht in recepten zonder meer wenselijk is. Allemaal redenen die Evenhuis de staatskas, en Dees ertoe brachten weinig con creets te kunnen zeggen over de vrij algemene wens van de Kamer om de benadeelde patiënten achteraf van de terugbetaalde bedragen te laten meeprofiteren. lagere prijzen, een doorzich tiger prijsvorming en de toegestane kortingen worden geregeld. De Pree: "Die 100 miljoen horen niet in naar bij de volksge zondheid voor het ontwikkelen van nieuw beleid". Volgens Dees staat nog niet vast in hoeveel gevallen wel en in hoe veel gevallen niet tot betaling van de kortingen aan apothekers en DORDRECHT (ANP) - De recht- Hij kon er als arts niet van overtuigd bank in Dordrecht heeft gisteren zijn dat Van Geemen inderdaad een een 38-jarige internist vrijgespro- natuurlijke dood was gestorven. Hij ken, die op 16 april van het vorig had derhalve het opmaken van de jaar in het Rooms-Katholieke Zie- schriftelijke verklaring achterwege kenhuis in Dordrecht euthanasie moeten laten, zo oordeelde de recht- toepaste op de 46-jarige ongenees- bank. Hiervoor kreeg de man een lijk zieke aids-patiënt H.J. van Gee- geldboete van 250 gulden. men. Tegen de man was twee we- r ken geleden door officier van/justi- tie mr. Houben zes maanden voor waardelijk geëist. De internist paste in de periode van 8 april tot 16 april 1988 een indi recte manier van euthanasie toe op de patiënt, die zich in een terminale fase bevond. Hij verdriedubbelde de met het infuus toegediende dosis morfine en voegde op 16 april tien ampullen kaliumchloride toe. Van Geemen overleed nog diezelfde dag. Volgens de raadsman van arts, mr. Spong, was de beslissing van de arts om een eind te maken aan het leven van de ongeneeslijk zieke al leszins gerechtvaardigd. De rechtbank oordeelde dat niet ondubbelzinning is komen vast te staan dat Van Geemen door toedie ning van de morfine en de kalium chloride is overleden. Zij sprak de arts vrij van het opzettelijk beroven van het leven van de patiënt. Ook achtte de rechtbank niet bewezen dat hij heeft gelogen door op de overlijdensverklaring te verklaren dat de patiënt een natuurlijke dood is gestorven. De doodsoorzaak kan s niet bewezen worden, aldus Met name Lansink (CDA) en De apotheekhoudende artsen Pree (PvdA) konden zich moeilijk gegaan. De ECD schat het bedrag neerleggen bij de mededeling van op dit moment op 72 miljoen gul staatssecretaris Dees dat de terug- den, waarvan door een aantal groot- handelaren 9 miljoen is uitgekeerd. Het resterende bedrag van 63 mil joen is gereserveerd en zal later ten goede komen aan apothekers die met pensioen gaan. Dees verklaarde zich bereid, on danks de ingewikkelde materie, zijn verkenningen uit te strekken tot de verzekeraars. Tot nu toe heeft hij overlegd met apothekers, artsen, industrie en groothandel. Want ook de verzekeraars zijn benadeeld doordat bepaalde kortingen niet werden doorgegeven en niet hun neerslag vonden in de ziekenfonds premie. Het blijft een moeilijke zaak te achterhalen bedrag moet worden terugbetaald, ADVERTENTIE het vonnis. Wel bewezen is volgens de recht bank dat de internist een valse over lijdensverklaring heeft opgemaakt. Binnenland kort MIELE KEUKENS, TOPKOMFORT VAN BLIJVENDE SCHOONHEID. ROTTERDAM (ANP) - Het Russi- welk sche schip Aleksandr Ulyanov heeft gisteren zonder lading de Rotter damse haven verlaten. Het zou in de Merwedehaven 1.000 ton chemisch afval aan boord nemen. Greenpeace kwam hiertegen in het geweer. Vol gens de milieuorganisatie was het de bedoeling dat het afval in Brazi lië zou worden gedumpt. Hoewel al le vergunningen waren afgegeven wilde fde reder niet langer wachten. Greenpeace wil dat de Neder- landse regering zo snel mogelijk delicten komt, is stappen onderneemt om het af sturen Italië en België Leidse hoogleraar: vervolging kan beter DEN HAAG (GPD) - Als er geen goed vervolgingsbeleid van milieu-- - - delicten komt, is nieuwe en strenge het afval te- wetgeving op dit gebied niets an- - Belgie waar ders dan een vijgeblad dat een het afval vandaan komt. Volgens stecht beiejd moet verdoezelen. In situatie huidige wetgeving liggen tal ge boete vanaf. De gemiddelde Een groot probleem is dat veel strafmaat is 600 mark, zo'n 660 gul- vervuilers handelen overeenkom- den, terwijl de maximumstraf 7,6 stig de vergunning die provincie of Greenpeace is hier sprake i miljoen bedraagt. Volgens prof. Schaffmeister is de Nederland iets rooskleu- riger. Weliswaar wordt hier ook I gat in de Nederlandse wetgeving in- mogelijkheden om milieu-overtre- procent van de zaken geseponeerd, zake de in-, uit- en doorvoer"ho- - - - •- IKC ae 171-, uil- en uuuruuer vun che- ders aan te pakken, die door isch afval die dumping elders onvoldoende worden benut. ders aan te pakken, die door justitie moet voorkomen. Door het label "hergebruik" i ding afval te hangen, kan de wet worden ontdoken. iNe- Schall naar aanleiding a Minister Nijpels (milieubeheer) derlands-Duits heeft beloofd te bekijken of er inder- milieustrafrecht dat deze dagen daad mazen in de nog jonge wet Leiden is gehouden. In beide lan- bij de rest komt het vrijwel al tijd tot een veroordeling. De hoogle raar heeft overigens zijn vraagte- hoogleraar dr. Dieter Schaffmeister kens bij de Nederlandse opvatting misloopt, z(jn Duitse collega dr. Hero dat strafrecht het uiterste middel is het tekort pelweg Dat is de conclusie van de Leidse gemeente hebben afgegeven. Hele maal moeilijk wordt het probleem in het kader van het internationale recht. Wat in het ene land is toe staan, is bij de buurman soms ver boden. Een van de redenen waarom de 'olging van milieudelicten vaak volgens Schaffmeister kennis over milieu- i milieu-overtreders aan te pak- problematiek bij de gemiddelde of- ken. Een administratieve maatregel ficier van justitie. Het ontbreekt ju- als het intrekken van een vergun- risten aan chemische kennis. Schaf- ning betekent voor een bedrijf een fmeister bereidt in Leiden een aan- transport in-, uit-, en doorvoer che- den laat justitie volgens de hoogle- veel zwaardere straf dan een straf- vullende opleiding voor. - -~~"n veel mogelijkheden onbenut, rechtelijke boete. Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Leiden: Korevaarstraat 11. Tel.: 071-149859 .nisch afval zitten. Inmiddels heeft - de minister contact opgenomen met Daardoor is het aantal geslaagde de Braziliaanse en Belgische autori- vervolgingen zeer gering. teiten. Formeel kan de minister in- derdaad niets aan het transport doen maar hij hoopt Brazilië Boetes zijn volgens Schaffmeis ter eigenlijk een van de meest onge in Duitsland wordt 92 procent lukkige manieren om milieudelic- van de zaken geseponeerd wegens ten aan te pakken. Het geld vloeit gebrek aan bewijs of wegens zeer naar de staatskas en wordt niet ge- re krijgen dat dit land het afval niet geringe schuld of afgehandeld met bruikt om het milieu te verbeteren. r accepteert..Verder hoopt hij te bewerkstelligen dat België, dat de procent wordt echt contracten voor het afval heeft gete- daarvan wordt kend, het afval terugneemt. kleine afkoopsom. Slechts 8 Het is daarom veel effectiever ervolgd, en overtreders te laten betalen voor het ;n derde uit- opruimen van de rotzooi of ze ge- eindelijk veroordeeld. Vrijwel alle rechtelijk te verplichten tot het aan- veroordeelden komen er met een la- brengen van zuiveringsinstallaties. Barlaeus De medezeggenschapsraad van het| Barlaeus Gymnasium in Amster dam heeft het college van burge meester en wethouders om een ge-j sprek gevraagd over de problemen die zijn gerezen rond de rectrix, me vrouw C. de Vries Lentsch. Me vrouw De Vries Lentsch werd in het kader van het voorkeursbeleid van onderwijswethouder A. Wildekamp ARNHEM (GPD/ANP) De 56-ja- rige kolonel ing. H. K. J. van der Kieft uit Apeldoorn, die gisteren bij een tankstation aan de A 12 bij Arn hem door een Duitse crimineel in gijzeling werd gehouden, is door een politiekogel gedood. De man werd in zijn hoofd getroffen en overleed vrijwel meteen. Dat j Duitse crimineel zwierf al weken rond in Nederland Werklozen Werklozen kunnen binnenkort makkelijker een part-time functie in de politiek gaan uitoefenen. Staatssecretaris De Graaf (sociale sectie gebleken in het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. Volgens commissaris A. P. de voorziening oudere en gedeeltelijk Vries van de politie in Arnhem heeft arbeidsongeschikte werkloze werk- het speciale arrestatieteam tijdens (ioaw) aangepast. Op dit de gijzeling juist gehandeld. "Het moment kan iemand met uitkering wel in de politek stappen, maar dat leidt na drie maanden tot verlies eerste taak de ontvoerder te ontwapenen, zodat we de kolonel in veiligheid konden brengen. Dat de oude uitkeringsrech- juist de gegijzelde is getroffen door een politiekogel, moet als een tra gisch incident gezien worden. De Duitser was zwaar gewapend en moest in staat geacht worden zijn slachtoffer om te brengen. We heb ben gewacht op een moment Gezinsverzorging Het ziekteverzuim in de gezinsver zorging is aanzienlijk hoger dan in vergelijkbare beroepsgroepen. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Ne- onoplettendheid van de ontvoerder, derlands Instituut voor Arbeidsom standigheden (NIA) heeft uitge voerd. In 1987 bedroeg het verzuim percentage 12,6. Daar staat zeven procent voor vergelijkbare groepen tegenover. Het aantal ziekmeldin gen is nauwelijks hoger dan in ver gelijkbare sectoren, maar de duur is gemiddeld veel langer. Asbest De Arbeidsinspectie waarschuwt, in navolging van de consumenten organisaties. voor gevaren gezondheid bij het weghalen nyl-vloerbedekking zodat we konden toeslaan. Het i zeer te betreuren dat de kolonel ge troffen is een kogel uit het wapen van een politieman", aldus De Vries. Uit het politieverhoor is gebleken dat de gijzelingsactie van de 33-jari- ge Duitser niet zijn eerste criminele daad in ons land is. De man is, nadat Ihij half mei na een proefverlof niet terugkeerde in de gevangenis van Braunschweig, vrijwel meteen naar Nederland gegaan. "Hij heeft circa de drie weken rondgezworven in de omgeving van Arnhem en Apel- Wethouders weg na ruzie over hoofdonderwijzer SPIJKENISSE (ANP) - De Zuid hollandse gemeente Spijkenisse zit zonder wethouders. Nadat de raad woensdagavond een motie van wantrouwen tegen de vier wethou ders (allen PvdA) had aangenomen, heeft het vièrtal gisteren zijn ont slag aangeboden. Aanleiding voor het conflict is de benoeming van een schoolhoofd voor een basis school in de gemeente. Tot woede van de oppositie in de raad, die rpet één stem de meeder- heid heeft, bracht de PvdA-fractie I inclusief de wethouders een blanco DeArnhemsepoliüecommissaris A. P. de Vries zei gisteren na de ont-r knoping dat de politie-strategie ge-| ri^WeWrbPben Jddeeontevnoerder ge- jjgPiP zegd dat de heroïne ergens vandaan eerste geval het cónege tot irritatie moest komen en dat de koerier vast f,!'StLgTi.fLC°iIe?® „o 'TÏSS orde was. Het college had de betrok ken man zelf voorgedragen. Dat gebeurde nadat de man twee keer eerder was gepasseerd voor Jde oppositie de voorkeur had gegeven aan een vrouw. Toen de vervolgens voor een tweede i de file, die in de loop ochtend een lengte zou krijgenl 10 ÏÏSL-ÏÏ IS? werd^fgéwezen! beTóoïïeTe. afd^ Da Vr ai colle«e b« de eerstvolgende gele- De Vries. genheid de man alsnog voor te dra- gen^H Chaotisch verwerkt. Nieuw tapijt kan het beste over de oude laag heen wor den gelegd. Het gaat om vinyl-vloer bedekking die tussen 1970 en 1980 is gemaakt in ons land en die naar verwachting de komende jaren zal worden vervangen. Bij het wegha len kan asbest vrijkomen. asbest doorn. In die periode heeft hij tot tweemaal toe een poging gedaan een postkantoor te overvallen. Daarnaast heeft hij in Gelderland een serie diefstallen gepleegd", al dus de politie. Roofovervallen De Duitser wordt vandaag voorge- Politieagenten praten na over de, voor de ontvoerde kolonel noodlottige, afloop van de gijzeling. leid aan de officier van justitie in De Duitser ontvoerde de kolonel Arnhem. De autoriteiten sluiten van de landmacht gistermorgen om niet uit dat Duitsland op korte ter- zeven uur vanuit diens woning in mijn een uitleveringsverzoek zal Apeldoorn. De militair werd onder doen. De man, die vanaf 1984 gevan- bedreiging van een vuurwapen ge- gen zat, wordt in Duitsland en Zwit- dwongen in zijn eigen auto te stap- serland gezocht wegens roofover- pen, en met de ontvoerder richting vallen. Ruim drie weken geleden Arnhem te rijden. Bij het tanksta- was hij betrokken bij een overval, tion nabij knooppunt Grijsoord aan waarbij een man zo ernstig werd ge- de A12 bij Arnhem moest de militair wond dat hij beide benen moet mis- de auto stil zetten. Op het parkeerterrein tie intussen zeer chaotisch. De ont voerder was met zijn slachtoffer te- het licht kwi ruggegaan naar de auto en reed oppositie daarmee nerveus op en neer over jhet terrein. "Ingrijpen was niet mo gelijk. Het slachtoffer had' nog steeds het pistool tegen zijn hoofd. We moesten afwachten en de ont voerder rustig zien te houden. Het losgeld en de heroïne waren onder weg, en daarmee had hij aanvanke lijk vrede". Toen het de ontvoerder kennelijk te lang duurde, begon hij te (schreeuwen dat iedereen zich van het terrein moest verwijderen. Dei situatie werd kritiek, want hij dreig de te zullen gaan schieten. De poli-1 tie heeft zich daarop een eind terug- anp) getrokken en vroeg of de Duitser de verdere onderhandelingen via een het hoofd van zijn slachtoffer liep portofoon wilde voeren. Dat appa- de man het gebouwtje binnen om raat is tweemaal toegeworpen, de politie via het 06-11 alarmnum- Op het moment dat de ontvoerder mer op de hoogte te brengen van kennelijk zijn slachtoffer de porto zijn eisen, één miljoen gulden los- foon wilde laten oprapen, werd in- geld en 100 gram heroïne. Vier klan- eens geschoten. De politie heeft ten, die op dat moment aanwezig daarop het vuur geopend. Er wer- sloegen in paniek op de den twee schoten gehoord. De Groot was vervolgens de verbijs tering bij de oppositie (WD, CDA, de situa- D66.SGP en SP) toen het stemge drag van de PvdA-wethouders aan Prompt diende de motie van wantrou- die gezien haar meerderheid werd aangenomen. Ex-hoofdagent veroordeeld na verduistering Nog steeds met het pistool tegen komen. vlucht. De beheerder wist ii bewaakt ogenblik DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 36-jarige ex- hoofdagent van politie uit Den Haag gisteren veroordeeld tot (twaalf maanden cel waarvan drie voorwaardelijk. Hij verduisterde papieren van de politie en zette een ander aan tot meinèed. De agent werd ook verdacht van het aannemen van steekpenningen en voor het leveren van vertrouwe lijke politiegegevens. Ook zou hij betrokken zijn geweest bij de dief stal van een auto. De rechtbank acht dachte werd door "de politie hard- deze delicten echter niet bewezen, handig overmeesterd en meegeno- Tegen de politieman waren een cel- men naar het hoofdbureau in Arn- straf van twee jaar en een boete van hem. tienduizend gulden geëist.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3