James Bond vol wraaklust in 'Licence to kill' Racistische beerput Gerrit van Dijk zet unieke animatiefilm-produktie op Gefrustreerde Duitse gouvernante VRIJDAG 23 JUNI 1989 PAGINA 23 BIOSCOPEN 'Licence to kill'; regie- John Glen; hoofdrollen: Timothy Dalton, David Hedison, Priscilla Bar nes, Larey loweel; theaters: Lido, Leiden, Eu ro, Alphen Probeert de boef te ontsnappen met een sportvliegtuigje? Geen nood. Je laat je uit een helikopter zakken, haakt een kabel om de staart van het vluchttoestel en neemt het vlie gend en wel op sleeptouw. Met deze stunt wordt meteen al aan het begin van 'Licence to kill' de toon gezet voor de zestiende Ja mes Bond-film: sensatie met een knipoog. Vanaf de begane grond wordt het tafereel gadegeslagen door een bruidje en haar gasten. Zij wacht al uren op de bruidegom, maar die zal weldra aan een para chute uit de helikopter neerdalen, evenals geheim agent 007, die im mers als getuige zou optreden. Zo valt alles op z'n plaats in dit nieuwe Bond-avontuur, het vijfde in successie geregisseerd door John Glen en voor de tweede keer met Ti mothy Dalton in de hoofdrol. Zelfs de luxe aansteker met inscriptie, die Bond van zijn bevriende Ameri kaanse collega Felix Leiter (David Hedison) en diens bruid Delia (Pris cilla Barnes) krijgt, zal nog een zeef belangrijk attribuut blijken. Het geluk is voor Felix en Delia slechts van zeer korte duur. Nog in de huwelijksnacht wordt Delia ver moord en Felix gedeeltelijk aan een witte haai ten prooi gegeven. Waar mee het verhaal pas echt begint, want Bond weet wie hier achter zit en is vastbesloten zijn vrienden te wreken, al wordt hem dat hoogst persoonlijk verboden door zijn baas 'M' (Robert Brown), die zelfs zijn be voegdheid tot doden (licence to kill) intrekt. Zo lijkt dit Bond-verhaal (het eer ste zonder een originele Ian Fle ming-titel) te gaan afwijken van het bekende patroon. Geen 007 in Hare Majesteits dienst contra een gek die over de wereld wil heersen, maar een persoonlijke wraak-actie tegen een ordinaire drugsbaron. Gelukkig hebben de schrijvers Michael G. Wilson en Richard Maibaum met de scenario's voor vier eerdere Bond films voldoende ervaring opgedaan, om de held niet op die manier te la ten afgaan. Er komt wel degelijk Larey Lowell en Timothy Dalton in 'Licence to kill'. een wereldwijd complot aan het onder water en in gezelschap van nooit een andere is geweest. In Ro- licht. Een liefdadigheidsshow op de onverschrokken hoezepoezen (Ca- bert Davi heeft hij een sterke tegen- televisie dient als dekmantel. Politi- rey Lowell en Talisa Soto). speler, een specialist in slechterik- ci zijn corrupt ("Nemen liever zilver Timothy Dalton slaagt er met zijn ken, zoals al te zien was in 'Raw dan lood aan"). En Bond raakt als tweede verschijning als 007 in al deal' en 'Die hard', vanouds verzeild in science-fiction- niet meer als 'de nieuwe James 'Licence to kill' is voor een be- achtige entourages, boven zowel als Bond' over te komen. Het is alsof er langrijk deel in Mexico opgenomen, (foto GPD) dus ook aan exotica weer geen ge brek. Eigenlijk is er niets nieuws te melden, hetgeen de beste aanbeve ling is die er voor een Bond-film valt te bedenken. RIJK VAN ROTTERDAM 'Mississippi burning' 'Mississippi burning'; regie: Alan Parker; hoofdrollen: Gene Hackman en William Dafoe; theater: Lido, Leiden Twee films over racisme volgden el kaar in de Nederlandse bioscopen snel op. Costa Gavras toonde in 'Be trayed' de verborgen rassenhaat in Amerika en Alan Parker verfilmde in 'Mississippi burning' de moord op drie activisten van de burger- rechten-beweging. Met flink veel vertraging is deze laatste film deze week voor het eerst in de Leidse bioscoop te zien. Laatstgenoemd verhaal is op waarheid gebaseerd. Twee blanke en een zwarte jongen werden in 1964 doodgeschoten door politie agenten in Mississippi. De Ku Klux Klan was in die jaren nog opper machtig in deze staat. De plaatselij ke bevolking probeerde de rassen scheiding tussen blank en zwart zo lang mogelijk in stand te houden. De plotselinge verdwijning van de drie jongens veroorzaakte grote opschudding in heel Amerika. De FBI kwam er aan te pas - waar schijnlijk vooral vanwege de twee blanke slachtoffers - en het hele ge bied werd uitgekamd. De opspo ringsactie had succes. De drie lijken werden gevonden en zeven mannen belandden in de gevangenis. Alan Parker voert in 'Mississippi burning' twee FBI-leden op als de hoofdpersonen. William Dafoe is de idealistische leider van het onder zoek en Gene Hackman is zijn colle ga. Net aangekomen in Yessup county, de plaats des onheils, ont dekt het tweetal een beerput van onderdrukking en racisme. De moord 'volgens het boekje' oplos sen, zoals Dafoe dat wil, is een on mogelijke karwei. Zwarte getuigen durven hun mond niet open te doen uit angst voor represailles van hun blanke plaatsgenoten. Huizen en kerken van zwarten worden in gro ten getale in brand gestoken en ver klikkers worden zonder pardon op gehangen. De autoriteiten in het dorpje zijn öf lid van de Ku Klux Klan öf doen alsof hun neus bloedt. De veelgehoorde kritiek dat Alan Parker in 'Mississippi burning' de verkeerde helden eert is ten dele te recht. Jammer genoeg gaan de hoofdrollen weer naar twee blan ken. Dat in films over onderdruk king van kleurlingen meestal blan ken de hoofdrol hebben (zoals ook het geval is in 'Betrayed', 'Cry free dom' en 'A world apart') is een te ken aan de wand. Regisseurs dur ven het blijkbaar nog steeds niet aan de belangrijkste rol aan eeri ne ger te geven. Maar 'Mississippi burning' laat toch ook de keerzijde van het ver haal zien. Net als in 1964 het geval was is de leider van het FBI-onder- zoek in de film niet helemaal zuiver van de graad. Van communisten moest deze inspecteur namelijk niks hebben, die bedreigde en ach tervolgde hij wel. Alan Parker toont de kijker ver der schokkende beelden van open lijk racisme ('Zwarte wassen zich nooit, ze stinken') en geweld (op hanging, mishandeling). De toege stroomde pers interviewt de dorps bewoners: 'Ik ben tegen rassenver menging. Negers, joden en commu nisten zijn een gevaar voor de Ame rikaanse cultuur'. Parker heeft in 'Mississippi bur ning' fictie en werkelijkheid op een kanppe manier met elkaar gecom bineerd. Het fictieve gedeelte legt misschien wat al te veel de nadruk op het blanke verzet maar de onop gesmukte weergave van het racis me in de jaren zestig maakt veel in druk. ERNA STRAATSMA Gene Hackman (links) en William Dafoe in Mississippi burning'. 'El verano de la senora Forbes'; regie: Jaime Humberto Hermesillo; hoofdrol: Hanna Schy- gulla; theater: Kijkhuis, Leiden Hanna Schygulla werd bekend door een serie optredens in films van regisseur Rainer Werner Fass- binder. In 'El verano de la senora Forbes' van Jaime Humberto Her mesillo (naar een verhaal van Ga briel Garcia Marquez) is Schygulla te zien in een Mexicaanse omge ving. Ze is een Spaanssprekende Duitse gouvernante die op twee et ters van kinderen moet passen. De verwende jongetjes worden gedrild door oppas, bij wie orde en discipli ne voorop staan. Maar de kinderen ontdekken dat hun oppas 's nachts een ander leven leidt. Dan grijpt ze naar de tequila, bakt taarten en leest hardop gedichten voor. De gouvernante is een vreselijk gefrustreerde vrouw, denk je in eer ste instantie. Ze lijkt het slachtoffer te zijn van een verkeerde opvoe ding. Ze heeft iets mysterieus, haar afkomst blijft onbekend, maar er moet vroeger wel iets helemaal mis zijn gegaan. Maar tegen het einde van het verhaal heb je als kijker al leen nog medelijden rriet de Duitse gouvernante. Het mysterie wordt niet opgehelderd. 'El verano de la senora Forbes' bevat een aantal mooie erotische eetscènes, is als verhaal aardig opgebouwd maar mist als noodlot-tragedie de nodige diepgang. Senora Forbes blijft een wat vaag, merkwaardig figuur. E.S. HAARLEM (GPD) - Gerrit van Dijk bereidt een unieke filmpro- duktie voor. De Europese Gemeen schap heeft de Haarlemse animatie- filmer een startsubsidie van 20.000 Ecu's (zo'n 50.000 gulden) gegeven om een begin te maken met een pro ject waaraan kopstukken uit de te kenfilmindustrie hun medewer king zullen verlenen. De onderne ming zal uiteindelijk zo'n drie jaar in beslag nemen en in totaal uit groeien tot een voorlopig geschat budget van 4,5 miljoen gulden. Achtergrond van de produktie is de groeiende wens van de lidstaten van de EG om een buffer op te wer pen tegen de allesoverheersende Amerikaanse tv-produkties en film industrie. Binnen de EG 'wordt hardop gedacht om Europese sta tions te verplichten om voor 50 pro cent Europese tv-produkties te ver tonen. Een eerste aanzet daartoe be treft de bekendmaking van de Fran se minister van cultuur, Jack Lang, afgelopen week in Annécy, dat in totaal negen grote animatiefilms op Europese schaal worden gesubsidi eerd. Van Dijk heeft enkele jaren gele den een oude hartewens ingediend als thema voor zo'n grote produktie. Hij wil al heel lang een film maken op basis van de Zeven Hoofdzon den. "Ieder land zou je in dit project een zonde moeten geven als aanlei ding voor een animatiefilm. Dat zou een aardige film op kunnen leveren als je het geheel strak begeleidt met een scenarioschrijver uit weer een ander Europees land, en een ge luidsband uit weer een ander land. Bij elkaar heb je dan de eerste echte Europese animatiefilm met een lengte van zo'n anderhalf uur die de bioscoop in gaat". "In die Zeven Hoofdzonden kun je alles kwijt: geweld, seks, drugs rock n' roll. Het gaat om begrippen als: afgunst, wraak, trots, gulzig heid, luiheid, gierigheid en lust. Daar heb ik nog twee zonden bijbe- dacht omdat Europa meer lidstaten telt, en dat zijn het Ontstaan van alle kwaad, en de typisch Europese zon de van de Verdeeldheid." Van Dijk heeft de toppers uit het vak al bereid gevonden aan het pro ject mee te doen. In oktober zullen Nicple van Goethem (België), Rai- mund Krume (Westduitsland), An- dré Lindon (Frankrijk), Gino Manu- li (Italië), Adrian Hickey (Ierland), Francesco Orlanza (Portugal), Jorge Amoros (Spanje) en Janek Hastrup (Denemarken) in Haarlem samen komen voor een uitgebreide bijeen komst over de voortgang van het project. Naar Van Dijks smaak zou Engeland de scenarioschrijver en Griekenland de componist moeten leveren. Voor wat de laatste betreft is er contact geweest met Mikis Theodorakis. Voor het script is het begerige oog gevallen op Dennis Potter (The Singing Detective). De Haarlemse filmer gelooft niet dat de combinatie van verschillen de tekentechnieken bezwaarlijk zal zijn. "Bijvoorbeeld: ikzelf doe na mens Nederland uiteraard de gie righeid. De lust situeer ik in Italië, hahaha. Gierigheid laat geen ruimte voor kleur. Daar doe je in visueel opzicht je voordeel mee. De Gulzig heid zal juist heel vettig moeten worden getekend, en met een over daad aan geluid op het doek worden gegooid. Via de scenarioschrijver kun je er dan naderhand een geheel van maken". Grote Amerikaanse animatiefilm producenten zijn nu al bevreesd voor de gevolgen van de Europese houding. Zo heeft Walt Disney al een deel van zijn produktie naar Ier land verplaatst, en Hanna Barbera naar Polen, om de beperkende maatregel te kunnen ontduiken. Ze hopen zo ook in de toekomst onbe perkt toegang te hebben tot Eu ropese schermen. (OP)NIEUW 'Licence to kill' - Lido. Leiden en Euro, Alphen 'Mississippi burning" - Lido. Leiden Voorschoten BLIJVERS 'My stepmother is an alien' - Kim Ba- singer als buitenaardse schoonheid in Amerikaans gezin - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Twins' - Arnold Schwarzenegger maakt zijn debuut in een komedie met Danny Devito - City, Katwijk en Greenway, Voorschoten 'Working girl' - Secretaresse Melanie Griffith grijpt naar de macht - Green way, Voorschoten 'Betrayed' - beklemmend verhaal over verborgen racisme in Amerika - Greenway, Voorschoten 'The naked gun' - moderne slapstick uit de archieven van de tv-serie 'Police squad' - Luxor, Leiden en Euro, Al- Dangerous liaisons' - verdorven adel speelt duivels liefdesspel - Lido, Lei- 'Her alibi' - derderangs detective schrijver verliefd op moordenares - Ci ty, Katwijk 'Rain man' - Dustin Hoffman kreeg een Oscar voor zijn rol van hoogbe gaafde autistische man - Lido, Leiden 'Gorillas in the mist' - Sigourney Wea ver als apenredster in het oerwoud - Greenway, Voorschoten 'The bear' - 'acterende' beren in senti mentele natuurfilm van Jean Jacques Annaud - Trianon, Leiden '9'/2 weeks' - Kim Basinger en Mickey Rourke hebben benauwende relatie - Trianon, Leiden 'New wave hookers' - Rex, Leiden 'Jungle book' - Greenway, Voorscho ten en City, Katwijk 'Avontuur met een staartje' - Green way, Voorschoten 'Lady en de Vagebond' - Lido, Leiden en Euro, Alphen DEN HAAG 'My stepmother is an alien' - Asta (463500), al. 'Dead bang' - Asta, 12 jr. 'Tequila sunrise' - Asta, al. 'Homeboy' - Babylon (471656), al. 'Dangerous liaisons'- Babylon, al. 'Mississippi burning' - Babylon, 12 jr. 'Twins' - Cineac (630637), al. 'Pet's sematary - Cineac, 16 jr. 'A cry in the dark' - Metropole, al. 'Licence to kill' - Metropole, al. 'The naked gun' - Metropole, al. 'The januarv man' - Metropole, al. 'A fish called Wanda' - Odeon (462400), al. 'Licence to kill' - Odeon, al. 'Working girl' - Odeon, al. 'The naked gun' - Odeon, al 'Another woman' - Studio (656402), 16 AMSTERDAM 'A cry in the dark' - Alfa (278806), al. 'Loos' - Alfa. 16 jr. 'Bagdad café' - Alfa, 16 jr. 'Homeboy' - Alfa, al. 'Dangerous liaisons' - Alhambra (233192), al. 'The accused' - Alhambra, 16 jr. 'Tequila sunrise' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'Dead bang' - Cinerama, 12 jr. 'Dangerous liaisons' - Calypso (234876), al. 'Mississippi burning' - Calypso, 12 jr. 'Moments of love' - Cinecenter, 16 jr. 'Another woman' - Cinecenter, al. 'Frantic' - Cinecenter. al. 'My stepmother is an alien' - Cinema, al. 'Licence to kill' - Cinema, al. 'Pet sematary' - City (234579), 16 jr. 'The naked gun' - City, al. 'Working girl' - City, al. 'Twins' - City, 16 jr. 'A fish called Wanda' - City, al. 'De pop' - City, 16 jr. 'Manhunter' - City, 12 jr. 'Vincent' - Kriterion, 16 jr. 'Chinatown' - Kriterion, 16 jr. 'Family viewing' - Kriterion, 16 jr. 'A formal faucett' - Parisien. 18 jr. 'Lüsterne Engel' - Parisien, 18 jr. 'El verano de la senora Forbes' - The Movies (245790), 16 jr. 'Milagro en Roma'The Movies, 16 jr. 'La lectrice' - The Movies, 16 jr. 'My stepmother is an alien' - Tuschins- ki (262633), al. 'Licence'to kill' - Tuschinski, al. 'The accidental tourist' - Tuschinski, al. 'De stam van de holebeer' - Tuschins ki, al. 'The january man' - Tuschinski, al. 'Rain man' - Tuschinski, al. 'Her alibi' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Mijn vader uDont in Rio' - De Uitkijk, TELEVISIE Zo'n beetje alle meiden-idolen van dit moment spelen mee in 'The outsiders'. Patrick Swayze, Rob Lowe, Matt Dillon en Tom Cruise zijn de bekendste namen. Ze zijn leden van de 'Greasers', de aartsvijanden van de 'Soes'. De twee jeugdbendes in Oklahoma maken ruzie om een meisje (zater dag, Nederland 2, 22.10 uur). Bille August kreeg eerder dit jaar een Oscar voor 'Pelle de ver overaar'. De Deense filmer maak te drie jaar geleden 'Twist and shout' ('Tro hab och kaerlighed'). Deze gelijknamige plaat van The Beatles is dè hit in de disco waar drie tieners elkaar vaak ontmoe ten. De puberteit verloopt voor hen niet zonder problemen. Anna raakt zwanger en moet abortus plegen (zaterdag, Nederland 2, 23.50 uur). Audrey Hepburn moet in 'My fair lady* flink oefenen op de uit spraak van 'The rain in Spain'. Van de filmversie is een driedeli ge miniserie gemaakt. Maandag is deel twee te zien. Eliza Doolittle doet haar best om een echte dame te worden (maandag, Nederland 1, 20.17 uur). Veel mensen herinneren zich van 'Ten' alleen nog het uiterlijk en vooral het (vlechtjes)kapsel van Bo Derek. De niet meer zo jonge, getrouwde componist Ge orge Webber (Dudley Moore) pro beert alles om haar versieren. De bekende midlife-crisis dus (maandag, BRT 2, 20.00 uur). Een echte playboy verliest in 'Ninotchka' zijn hart aan een Russische dame (Greta Garbo). Zij is een communistische koe rier die kroonjuwelen moet ver- 'Crazy love' is de Belgische verfilming van een boek van Bukowski. Josse de Pauw speelt Harry Voss die in zijn tienerjaren wordt gekweld door een gezicht dat helemaal onder de puisten zit. Meisjes verafschuwen hem. Steeds vaker grijpt hij naar de drank. De necrofiele scène aan het slot van de film is taboe-door brekend en tegelijkertijd heel ontroerend. Prachtig spel van Josse de Pauw (donderdag, BRT 2, 21.30 uur). FILMHUIZEN Dennis Potter schrijft het script voor de nieuwe film van Gerrit van Dijk. (foto GPD) Marcello Mastroianni is in 'La terrazza' een man in de nadagen van zijn carrière. Hij ontdekt dat ouder worden gepaard gaat met verlies van creativiteit. In tegen stelling tot zijn vrouw verliest hij de greep op de realiteit (Kijkhuis, t/m woensdag, 20.30 uur). 'In de ban van de ring' is een verfilming van de roman van Tol kien: 'The Lordpof the rings'. Het is een fantastische vertelling over kosmische principes" (Kijkhuis, dinsdag, 19.30 en 22.15 uur). 'Betty Blue' was de derde film van de jonge Franse cineast Jean- Jacques Beineix. Het gaat daarin om een vrij koortsige relatie tus sen kluizenaar Zorg en de mooie Betty. Het meisje is jong, naïef en sensueel. Ze bezit een soort wilde natuurkracht die zich soms in eens uit in hysterie en extreem gewelddadig en destructief ge drag. Wanneer ze ontdekt dat haar geliefde vele schriften heeft volgeschreven stelt zij zich als taak om hem als groot schrijver geaccepteerd te krijgen. Haar im pulsieve passie gaat echter niet gepaard met enige realiteitszin en de film moet dan ook-dramatisch eindigen (Kijkhuis, woensdag, 20.00 en 22.15 uur). De maagdenbloeddrinkende 'Dracula' verhuist in Andy War hols versie naar Italië. Hij hoopt daar vele maagden te vinden. De vampier denkt zijn slag te kunnen slaan door in te trekken bij mar kies De Fiori. Deze dame is in het bezit van vier mooie huwelijksrij- pe dochters. Jammer voor Dracu la maar de knecht heeft al twee van de vier jongedames ont- maagd. Zodra hij achter de identi teit van de bezoeker komt ont staat er een ware race tussen de bloedbehoeftige Dracula en de knecht die het beste met de jonge vrouwen voor heeft... (Filmhuis LVC, vandaag en morgen, 21.15 uur).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23