VOORLOPIG IS GELD HET ENIGE MEDICIJN TEGEN AIDS. Wat dacht u van2.000,- aan accessoires naar keuze cadeau? 'EG 1992 ook goed voor Amerikaanse bedrijven' Fokker zoekt 350 nieuwe werknemers door orders PARTY/DANSCENTRUM "UNIQUE" AIDS FONDS: GIRO 8957 PEUGEOT 3C9 Plus... een aantrekkelijk inruilaanbod? Kortom, wat dacht u van een bezoekje aan'n Peugeot-dealer? VRIJDAG 23 JUNI 1989 Adviseur Congres VS bestudeert eenwording Europa UPt m; Amerikaanse landbouwprodukten en verschillende industrieën zullen het minder makkelijk krijgen op de Europese markt na de eenyjording van de EG in 1992. Uiteindelijk zullen echter ook de VS de vruchten kunnen DEN HAAG (GPD) De eenwor ding van de Europese markt, het Europa van 1992, is uiteindelijk ook goed voor de Amerikaanse economie, ondanks de vrees in de VS dat de EG na 1992 een onneem bare vestiging wordt. Ronald A.Cass, vice-voorzitter van de In ternational Trade Commission de organisatie die het Ameri kaanse parlement moet informe ren over de stand van zaken in de Europese Gemeenschap blijkt tijdens zijn rondreis door Europa niet negatief over de Europese eenwording en de gevolgen daar van voor zijn land. door Marien van den Bos Cass voorziet nog wel de nodige handelsproblemen tussen Europa en de VS na de hormonen in het vlees mogelijk ook op het gebied van omroepprodukties, van machi nes of sigaretten maar "wat goed is voor de Europese economie, zal uiteindelijk ook beter zijn voor de Amerikaanse bedrijven die hier business hebben". Cass sprak gisteren met ambtena ren van het Nederlandse ministerie van economische zaken. Eerder was hij in Parijs, in Genève (waar de GATT-onderhandelingen over in ternationale handel plaatsvinden) en vandaag was hij in Brussel voor besprekingen met het dagelijks be stuur van de EG. Over de eenwor ding van de Europese markt, de mo gelijke gevolgen daarvan voor de Amerikaanse economie en voor di verse sectoren van de Amerikaanse industrie, had hij zich echter al een beeld gevormd. Een vrij genuan ceerd beeld, waarbij de angstige Amerikaanse pleidooien voor be schermende maatregelen van de laatste tijd volledig ontbreken. Ook al blijft het tekort op de Ame rikaanse handelsbalans bijzonder hoog. toch vindt Cass de roep om protectionisme (maatregelen die de Amerikaanse industrie beschermen tegen import) helemaal niet zo ver ontrustend. "Amerikanen kopen veel goederen uit de hele wereld, meer c'an welk ander handel drij vend land of combinatie van landen dan ook. Amerikanen houden daar van, als kwaliteit en prijs tenminste goed zijn. Protectie betekent echter dat er minder te koop is, voor hoge re prijzen. Dat is geen goed nieuws voor de kiezers. De kandidaten bij de laatste verkiezingen die het sterkst voor beschermende maatre gelen pleitten, hebben het ook niet zo goed gedaan". Wat Cass voor ogen lijkt te staan, is de politieke en ambtelijke discus sie in de VS over 'Europa 1992' te ontdoen van simplistische kreten als het 'Fortress Europe', ofwel het Europese bastion. "De grote Ameri kaanse bedrijven zijn dan ook al be zig met het zoeken naar meer nauw keurig omschreven en toegesneden reacties, waarbij het proces van 1992 meer gezien wordt als een ver zameling van geleidelijke verande ringen met wisselende en soms complexe resultaten. In plaats van als een eenmalige, dramatische ge beurtenis met even dramatische en uniforme consequenties". Lang zaam begint in de VS door te drin gen dat Europa 1992 ook voordelen kan hebben voor Amerikanen. De tweede man van de Internatio nal Trade Commission noemt een recente studie van een Amerikaan se investeringsbank, waaruit blijkt dat 65 procent van de computerfa brikanten, 37 procent van de bedrij ven in de metaalsector en 53 pro cent van instrumentenbouwers strategische plannen ontwikkelen om in te spelen op de nieuwe Eu ropese situatie. Bezorgdheid Toch is de bezorgdheid in Amerika over het Europese proces in het al gemeen nog altijd groter dan het op timisme. "Veel mensen zijn enorm bezorgd over ons handelstekort en velen van hen hebben daarbij een vaag, maar beangstigend gevoel dat de Amerikaanse industrie op z'n re tour is. Vooral in vergelijking met Japan. Het natuurlijke resultaat is dan een toenemende zorg over de houding van onze handelspartners, vooral de EG". "Als één economisch blok vormt de EG voor de Amerikanen immers de belangrijkste handelspartner, onze grootste exportmarkt en ook de grootste markt voor onze 'high tech' produkten. Bovendien is Eu ropa de grootste bron voor investe ringen in de VS - met Engeland en Nederland als verreweg de aller grootsten en is Europa daarnaast ook onze grootste concurrent op ve lerlei gebied. Waar anders ter we reld hebben veranderingen dan een grotere invloed op de Amerikaanse Het begon volgens Cass natuur lijk al met de aankondiging dat Eu ropa met het 1992-project de achter stand tea opzichte van Amerika en Japan moest inhalen, de angst voor 'Eurosclerosis'. "En als Europa daarin slaagt, betekent dat relatief natuurlijk een verslechtering voor de Amerikanen". Daarnaast kan de Gemeenschap wel de interne bar rières opruimen, zonder veel ruimte te geven aan Japanners om van die vrijheid al te veel gebruik te maken. Om dergelijke maatregelen niet te veel op één specifiek land te rich ten, zou dat ook schadelijk kunnen zijn voor de VS", aldus Cass. Helemaal paranoïde wil Cass der gelijke racties niet noemen, maar hij gaat liever aan de slag met spe ciale onderwerpen van zorg rond een aantal Europese maatregelen en ontwikkelingen. De selectie en het vastleggen van Europese stan daarden bijvoorbeeld, zoals recent op het gebied van de volksgezond heid in het conflict over de hormo nen in Amerikaans vlees en het aan bieden van 'diensten' op Europese schaal door niet-Europese banken en verzekeringsmaatschappijen. Smaak Vraagtekens zet de Amerikaan bij het voordeel dat sommige van zijn landgenoten zien in de schaalver groting van de Europese markt. "Op den duur kan de smaak van de verschillende soorten Europeanen misschien meer op elkaar gaan lij ken, maar de verschillen die voort vloeien uit eeuwen gescheiden le ven, taal en cultuur verdwijnen niet opeens op 31 december 1992". Cass wijst daarbij op de argumenten van bijvoorbeeld het Amerikaanse was machine-bedrijf Whirlpool, dat een joint-venture met Philips aanging op dit gebied. "Voor mij staat het nog helemaal niet vast dat kleinere, nationaal georiënteerde wasmachi ne-producenten in het nadeel zijn in een geïntegreerde Europese markt". "Maar daar zal de Amerikaanse ondernemer zich ook wel bewust van zijn. Tenslotte is Europa 1992 en welkome, misschien wat late, ont wikkeling die vele nieuwe kansen biedt aan Amerikaanse onderne mers. Het is zeker niet de 'bonanza' die we graag zouden zien, maar wel een duidelijke gelegenheid voor doordacht plannenmaken en het zou een substantiële bron van we derzijds voordeel moeten kunnen worden", aldus de optimist Cass. SCHIPHOL (ANP) - Vliegtuigfa- brikant Fokker heeft op korte ter mijn voor de bedrijven op Ypen- burg, in Dordrecht en in Papend- recht ten minste 350 nieuwe mede werkers nodig. Dit heeft de onder neming donderdag bekendge maakt. De behoefte aan honderden nieu we medewerkers is het gevolg van de grote orders voor de Fokker-100. Op Ypenburg en in de Drechtste- den-bedrijven worden onderdelen voor de Fokker-100 gemaakt. Fok- Gauloise-fabriek iii problemen na anti-rookacties PARIJS (GPD) Sigaretten-fabri kant Seita zoekt naarstig naar ande re bronnen van inkomsten. Het gaat namelijk slecht met de verkoop van de beroemde blauwe sigarettenpak jes met de Gallische helm. Steeds meer dringt het tot de rokers door dat deze 'Gauloises' record-teerhou- ders zijn. De sigarettenfabriek in Lyon werd kortgeleden gesloten en die in Marseille zal waarschijnlijk volgen. De Seita neemt als staatsonderne ming dan ook een onmogelijke po sitie in. Terwijl de staat aan de ene kant van haar verwacht dat ze zo hoog mogelijke omzetten maakt, start het ministerie van gezondheid de ene campagne na de andere om de Fransen van het roken af te hou den. Om het tij te keren heeft de fa briek het idee opgevat om de 40.000 verkooppunten meestal de ty pisch Franse 'bar-tabac' uit te rusten met kleine computers die het mogelijk maken de voorraden snel ler te overzien en de voorraden snel ler aan te vullen, zoals de apothe kers in Frankrijk dat al enige jaren doen. Vanuit dit idee is de volgende stap al gezet op weg naar de zoge naamde Telemarkt. Dat is de ver koop via de huiscomputer, die in Frankrijk razend populair is. ker zoekt voor deze vestiging nieu we medewerkers met lbo, mbo en hbo-opleidingen. Daarnaast kampt Fokker met alle Nederlandse vestigingen met een grote vraag naar hbo'ers en acade mici, zoals werktuig- en vliegtuig bouwkundigen, bedrijfsdeskundi- gen, informatici, elektronici en technisch-natuurkundigen. De produktieuitbreiding op j Ypenburg en in Papendrecht en I Dordrecht staat los van de vraag waar in de toekomst een tweede eindlijn voor de Fokker-100 zal ko men. op Schiphol of in de Verenig de Staten. Deze keuze zal de Fok ker-leiding binnen een maand ne- Fokker gaat ervan uit dat het grootste deel van het nieuwe perso neel in Nederland kan worden ge vonden. Op korte termijn wordt het aantrekken van grote aantallen bui tenlanders niet voorzien, aldus de woordvoerder desgevraagd. Bij de vliegtuigfabrikant werken op dit moment ruim 11.000 mensen, van wie 9960 bij de grootste werk maatschappij Fokker Aircraft. Voor deze werkmaatschappij worden de nieuwe medewerkers gezocht. Op dit moment zijn er enkele tientallen buitenlanders bij Fokker in dienst. Op dit moment telt de orderporte feuille voor de Fokker 100 193 vaste orders eji 177 opties. Ontwildcelingshulp PARIJS (ANP) - De ontwikke lingshulp van Nederland is vorig jaar reëel met. 2,3 procent gegroeid en blijft daarmee 0,98 procent bo ven de OESO-norm van 0,7 procent van het bruto nationaal produkt (bnp). De 24 landen van de Organi satie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) heb ben in 1988 47,6 miljard dollar uitge geven aan ontwikkelingshulp, 14.7 procent meer dan de 41,5 miljard dollar van het jaar ervoor. Dit heeft het comité voor ontwikkelingssa menwerking van de OESO, gisteren bekendgemaakt. Agenda deze week vr. 23 aug.: Country dansen, aanv. 21.00 u (vrij entree) wo. 28 aug.: Country dansles, aanv. 19.30 u (geen lesgeld) vr. 30 aug.: Country dansen, aanv. 21.00 u (vrij entree) Let Op: Za. 1 Juli COUNTRY SPECIAL m.m.v. "BUSTED". FEESTAVOND compleet verzorgd in ons partycentrum 29,75p.p. min. 30 pers. bestaande uit: koffie met gebak (bruidstaart indien van toepassing) de gehele avond onbeperkt drankjes en hapjes aan het einde van de avond, koffie met belegde broodjes leidseraart 171-221T WE NoofdwijkarhoBt Telefoon 02523-?2S6 of 74839 PUBLIKATIE AANGEBODEN DOOR UW DAGBLAD (Storten op bankrekeningnummer 70.70.70.228 kan ook.) De Peugeot 309 is een auto waarmee het hele gezin uitstekend kan opschieten. En, u hebt volop keus. Wordt het een 3- of 5-deurs, een benzine uitvoering, een 1905 cm3 diesel, een automaat of de supersnelle GTI? Maar er is meer te kiezen. Want u krijgt tot maar liefst 2.000,- aan accessoires naar keuze cadeau als u vóór 31 juli zo'n comfortabele Peugeot 309 aanschaft en op uw naam laat registreren. Dit aanbod geldt voor 1989- modellen en zolang de voorraad strekt. Kiest u maar uit: een zonnedakje of een spoiler, of sportieve wielplaten, of een trekhaak, of een fraaie stereo radiocassette-recorder of misdampen. Maar ook metallickleur, een (fiets)imperiaal, speciale buiten spiegels of een ruitewisser/sproeier achter. Of natuurlijk een combinatie van deze of andere accessoires. Zolang het de 2.000,- incl. BTW niet te boven gaat. Dit aanbod geldt voor elke uit voering van de 309, met uitzondering van de Comfort. Tót slot heeft u nog het voordeel dat wij u tijdelijk een wel heel speciaal inruilaanbod kunnen doen. Ga snel langs bij de Peugeot-dealer. Zijn adres vindt u in de Gouden Gids. Ongehoord goed. EXCL. AFLEVERINGSKOSTEN 485,- WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN PEUGEOT L I PEUGEOT. DYNAMISCH OP WEG.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 20