LEIDSCH DAGBLAD Tekort aan drinkwater dreigt F X TJLA AUTO LEITHON LEIDSCH DAGBLAD WIO tracht overleg met blokkade te verhinderen Met credit-card telefoneren naar buitenland Waterleiduigljeflrij ven eisen extra milieumaatregelen Unita en regering sluiten wapenstilstand in Angola Kwart miljoen Turken wil weg Verkeerschaos bij Brienenoord verwacht VRIJDAG 23 JUNI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38966 Prijs fl. 1,25 UTRECHT (ANP) De actiegroep Verplegenden en Verzorgenden In Opstand (WIO) heeft vanochtend de ingang van het gebouw van de Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) in Utrecht enkele uren geblok keerd. De WIO wilde de hernieuw de onderhandelingen daar voor een nieuwe cao ziekenhuiswezen ver hinderen uit angst voor een com promis tussen de partijen. De WIO eist vijf procent loons verhoging, maar de bonden hebben al laten doorschemeren dat dat waarschijnlijk niet haalbaar is. Pas na bemiddeling van de politie wa ren de WIO-aanhangers bereid de onderhandelaars van de NZR en vakbonden door te laten. De onderhandelingen verlopen tot nu toe uiterst moeizaam. Van middag werd het overleg voor de zo veelste maal geschorst. De ver wachting is dat de vergadering tot vanavond laat zal duren. Het overleg werd mogelijk nadat gisteren de kaderleden van de vak organisaties CFO en AbvaKabo be sloten hun onderhandelaars verder te laten praten over een nieuwe cao. De CFO vindt de drie procent loons verhoging die het kabinet, het pen sioenfonds PGGM en de zieken huisraad bieden, eigenlijk te wei nig: "Maar gezien de demissionaire status van het kabinet zit er niet De Ziekenfondsraad vindt dat het conflict in het ziekenhuiswezen moet worden opgelost en dat de premie daar enige ruimte voor biedt. Door meevallers zou de zie kenfondspremie volgens bereke ningen van de raad omlaag kunnen van 8,1 naar 7,8 procent. Dat kan doordat de totale loonsom in het be drijfsleven sneller is gestegen dan de loonsom in de gezondheidszorg. ROTTERDAM (GPD) Hol*? Hola Panama, aqui Holanda, su mama en Rotterdam. Doli- tica Linarez, die op uitnodi ging van de gemeente Rotter dam deelneemt aan de han delsbeurs Eurolatina, luistert nog wat ongelovig naar de stem aan de andere kant in Midden-Amerika, maar vindt het wat leuk om naar haar kin deren thuis te bellen, ergens op de San Blas-eilanden. Vanuit een speciale tele fooncel in het Rotterdamse Ahoy'-complex had Dolitica Linarez daarvoor niet meer nodig dan een credit-card, om contact met haar familie te krijgen. Dat gebeurde overi gens op kosten van het Zweed se computerbedrijf Kinnevik Group, dat de Comvik Card Call heeft ontwikkeld. Het systeem van de krediettele foon is nieuw voor Europa bui ten Zweden en Noorwegen. Deze week werd het betaal systeem voor internationaal telefoonverkeer in Rotterdam geïntroduceerd. Het telefoonkrediet is voor al ontwikkeld voor mensen die veel reizen en in het buiten land moeten telefoneren, meldt een woordvoerder van Convik, vanuit de Nederlandse vestiging in Gouda, van waar uit het bedrijf Europa denkt te gaan Het betaalsysteem werkt simpel. Door een credit-card in een afleesapparaat te ste ken, registreert de computer de gemaakte gesprekskosten. Die worden vervolgens bere kend op het maandoverzicht van de kaarthouder. Convik is in onderhandeling met het cir cuit waarin de internationale zakenman zich pleegt te be wegen, zoals viersterrén-res- taurants en hotels, luchtha vens, congresgebouwen en handelscentra. Convik maakt voor dit sys teem gebruik van het PTT-te- lefoonnet. Het bedrijf huurt een lijn, waarna het de tele- foonapparatuur in bruikleen geeft aan de afnemer. Een in Luxemburg opgestelde com puter registreert vervolgens de kosten en houdt bij welke credit-cards worden gebruikt. Wereldburgers kunnen met de vier bekende kredietkaartjes terecht: Visa, American Ex press, Diner en Eurocard. Het moet de service aan de han delsreizigers vergroten. Helemaal nieuw is betalen zonder geld op zak overigens niet. PTT-telecom heeft al ge ruime tijd een soortgelijk sys teem in gebruik voor gesprek ken via openbare telefoontoe stellen. Met dien verstande, dat vooraf een soort 'strippen kaart' moet worden gekocht, waarna via een laseroog de ge sprekskosten worden geregi streerd op de kaart, tot die niets meer waard is. Een woordvoerder van PTT- Teleeom zegt dat de PTT een systeem in ontwikkeling heeft, waarmee ook met een giropas kan worden afgerekend. Maar wanneer dat zal worden geïn troduceerd is nog niet bekend. Ad van Emmenes overleden VOORSCHOTEN (GPD) - Naai- nu bekend is geworden, is afgelopen maandag ingenieur Ad van Emme nes overleden. Van Emmenes, die bekend stond als de nestor van de Nederlandse sportjournalistiek, is 91 jaar geworden. Op verzoek van zijn familie is zijn overlijden geheim gehouden. Gisteren is Van Emme nes in stilte gecremeerd. Van Em menes bracht de laatste jaren van zijn leven door in een verzorgings flat in Voorschoten. De van oorsprong scheikundig ingenieur werd in Nederland alge meen erkend als 'voetbalprofessor'. Hij vierde in 1974 zijn gouden jubi leum als journalist. Van Emmenes begon zijn loopbaan in 1924 bij het officiële orgaan van de KNVB, toen nog Sportkroniek geheten. Ruim twintig jaar later stapte hij over naai het blad Sport en Sportwereld. DEN HAAG (ANP) - Er zijn snel maatregelen nodig om in de groeiende behoefte aan drinkwater te kunnen voorzien. De voorstellen in het Nationaal Milieubeleidsplan (NMPJ om de kwaliteit van grond- en oppervlaktewater op peil te houden, zijn onvoldoende. Die noodkreet slaakt de Vereniging van Exploitanten van Waterleiding bedrijven in Nederland (Vewin) in een Tienjarenplan, dat vandaag werd besproken door de tachtig aangesloten waterleidingbedrijven. Zowel het oppervlakte- als het pompstations zal moeten sluiten. De verwachte groei van 20 pro cent tot 2000 verklaren de waterlei dingsbedrijven door de toename van de Nederlandse bevolking met ongeveer 0,7 miljoen inwoners en door wat zij noemen de "toenemen- grondwater zijn volgens de Vewin de waterbeschaving", hetgeen neer- zo vervuild, dat de drinkwatervoor- komt op een verbruik van drinkwa- ziening op termijn in gevaar dreigt ter voor meer doeleinden. Van de te komen. stijging - van 1159 miljoen kubieke De waterleidingbedrijvën schat- meter naar 1364 miljoen kubieke ten dat de behoefte aan drinkwater meter - zullen de huishoudens zo'n de komende tien jaar zo'n 20 pro- 55 procent voor hun rekening ne- cent stijgen. Op dit moment komt men. tweederde van het drinkwater uit Volgens de Stichting Natuur en het grondwater, de rest uit het op- Milieu (SNM) is een groei van 20 pervlaktewater. De Vewin wil deze procent in het verbruik van drink- verdeling de komende jaren hand- water onnodig en onwenselijk. Een haven, omdat de overheid geen uit- 'besparingsbeleid' - 25 procent min- zicht biedt op een voldoende verbe- der verbruik in 2000 is volgens de tering van het oppervlaktewater. SNM mogelijk - acht de milieuorga- Na 14 jaar strijd sinds onafhankelijkheid DEN HAAG - De 31ste Pasar Malam Besar opent vandaag in Den Haag haar deuren. In zes tenten op het Malie veld is tot en met 2 juli de tentoonstelling 'Van Sabang tot Merauke' te zien. Dertig exposanten kwamen speciaal daarvoor over uit Indonesië. Ook deze twee mannequins vlogen mee naar Nederland (foto gpi» De vereniging heeft bij het opstel len van het NMP adviezen gegeven voor een betere aanpak van deze drinkwatervoorziening. In de uit eindelijke versie van het milieuplan nisatie veel beter. Volgens de stich ting zal de groei van het waterver bruik grote schade toebrengen aan natuur en milieu en staat het haaks op het ook politiek aanvaarde uit- Massale exodus uit Bulgarije zijn deze adviezen niet volledig gangspunt van "duurzaam gebruik overgenomen. De waterleiding-be- van natuurlijke hulpbronnen", drijfstak beschouwt de verslechte rende kwaliteit van het grondwater als een "zwaard van Damokles". In dien niet op korte termijn maatrege len worden getroffen, vreest de ver eniging dat een "beperkt aantal" SOFIA (AP) Ongeveer 250.000 et nische Turken hebben volgens de Bulgaarse autoriteiten paspoorten aangevraagd om naar Turkije te emigreren. Zo'n 150.000 hebben de nodige reisdocumenten al ontvan gen en ruim 50.000 zijn de Turkse grens al overgestoken. Dat zei de Bulgaarse onderminis ter van buitenlandse zaken Ganev gisteren op een persconferentie in Sofia. Naar officieel Bulgaars ge bruik sprak hij niet van etnische Turken, maar van 'Bulgaarse mos lims'. De naar schatting 1 miljoen etnische Turken in Bulgarije, onge veer een negende deel van de bevol king, moeten sinds eind 1984 Slavi sche namen aannemen, terwijl ze in het openbaar geen Turks mogen spreken en sommige islamitische gebruiken moeten nalaten. Een Turkse diplomaat in Sofia zei dat al 60.000 mensen uit Bulgarije zijn gevlucht, sinds daar vorige maand bij onlusten doden waren gevallen onder de etnische Turken. De massale exodus, die volgens een westerse diplomaat 'bijbelse proporties' heeft aangenomen, be gon nadat de Bulgaarse president Todor Zjivkov op 29 mei bekend maakte dat iedere Bulgaarse burger het land mocht verlaten. Het was duidelijk dat hij daarmee de Bulgaarse Turken bedoelde, die paspoorten ontvingen nadat het parlement in mei een nieuwe wet had aanvaard, die pas op 1 septem- Wolkenvelden Wolkenvelden, ook af en toe zon. Over wegend droog. Minimumtemperatuur ongeveer 14 graden. Middagtempera- tuur omstreeks 19 graden. Matige noordwesten wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Perioden met zon en droog. Middagtcmpcratuur eerst rond 25 graden, vanaf dinsdag enkele graden lager. Zaterdag 24 juni zon op: 05.20 uur, zon onder: 22.04 uur; maan op: 00.41 uur, maan onder: 11.19 Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.24 en 19.58 uur; laag wa ter: 03.22 en 15.36 uur. 28 PAGINA'S ber van kracht wordt. Een functio naris in Haskovo in het zuidoosten van Bulgarije waar veel Turken wo nen verklaarde dat zijn bureau sinds 4 juni zo'n 2000 paspoorten per dag had verstrekt. De Turken die weg gaan zijn voor namelijk boeren en bouwvakkers. Op de persconferentie in Sofia lie ten regeringsfunctionarissen door schemeren dat de massale emigra tie nu al enorme problemen in de landbouw en de industrie veroor zaakt. Een econoom zei dat de Bul gaarse economie er zeker twee tot drie jaar door achterop zou raken. Intussen heeft de Bulgaarse rege ring een plan van acht punten opge steld, dat het plotselinge verlies aan arbeidskrachten moet helpen on dervangen. Zo zullen mogelijk lan gere werktijden worden ingevoerd, arbeiders uit ontvolkte gebieden el ders te werk worden gesteld, kan toorpersoneel machines moeten be dienen, zomervakanties worden ge wijzigd en een versneld scholings program worden doorgevoerd. Daarnaast zullen arbeiders van 'niet-kritieke' naar 'kritieke' gebie den of bedrijven worden overge plaatst, zei Ganev. jTüflslï Chinees-lndisch- Specialiteiten Restaurant PEARL CITY NEW PEARL CITY Heeft de beste chinese kok van Leiden die ook de: specialiteiten van de: Kan tong keuken, Peking keuken, Shanghai keuken Si Chun keuken beheerst. Iran: Nederlandse media 'lasterlijk' DEN HAAG (ANP) - De bericht geving in de Nederlandse media over Khomeiny is Iran in het verkeerde keelgat geschoten. De Iraanse ambassade consta teert in een persbericht dat de Nederlandse media "leugens en laster" verspreiden over de aya tollah Khomeiny, "onze grote leider en stichter van de islami tische republiek". De ambassa de vraagt zich af waarom de Ne derlandse media zo'n man, "naar wiens begrafenis miljoe nen mensen uit de hele wereld kwamen om met geheel hun hart uiting te geven aan hun rouw", door het slijk halen en "hatelijke en wraakzuchtige ar- tikejen" over hem schrijven. ROTTERDAM (GPD) - Zaterdag ochtend in alle vroegte zal het pro ject Van Brienenoordbrug zijn de- fintief beslag krijgen met het neer laten van de basculebrug. Het laatste onderdeel van de tweede Van Brienenoordbrug-overspan- ning wordt door drie drijvende bok ken op z'n plaats getild. Het gevaarte dat qua constructie aan de grens van de technische mo gelijkheden van dit decennium ligt, is reusachtig van afmetingen. Het is 27 meter breed, 85 meter lang, maxi maal acht meter hoog, weegt twaalf honderd ton en moet, eenmaal in functie, beurtelings het auto- en het grotere scheepvaartverkeer door gang verlenen. Totale bouwkosten: circa 30 miljoen gulden. Technisch hoogstandje: de brugklep telt maar liefst zes rijstroken. Het is een hoge school staalconstructie van het mo menteel in opspraak zijnde Hollan- dia Kloos, het familiebedrijf van de familie Lubbers. In anderhalf jaar tijd is daar de enorme brug gecon strueerd. Opnieuw is precisiewerk vereist, net als bij het vervoer van de brug door Rotterdam. "Het probleem ligt hierin dat de bokken van Smit Tak de kolos gedrieeën moeten tillen en weer laten zakken. Millimeterwerk. Zeker bij de laatste fase als de klep precies op het fundament terecht moet komen. Eén van de grote geva ren is dat de staaldraden waarin de staalconstructie hangt, onder de grote druk zullen springen. Daarom zal een strook van 200 meter aan de Schaardijk strikt verboden zijn voor het publiek. We willen geen en kel risico", aldus voorlichter De Muijnck van Rijkswaterstaat. Met het verschepen van de bascu lebrug wordt vanavond om zes uur begonnen. Het gevaarte dat 36 uur eerder bij Hollandia-Kloos op een gereedliggend transportponton is gereden, gaat direct via de Nieuwe Maas naar de Van Brienenoord brug, een tocht van vier uur. Vervol gens worden ponton-en-bascule- brug 'ingedraaid' tot voor de pijlers van de tweede Van Brienenoord brug (zijde Kralingen). Daarna va ren de drie bokken in en wordt ge start met de laatste voorbereidende werkzaamheden. Als vannacht, precies om half vijf, alle verkeer over de Van Brie nenoordbrug is stilgelegd, valt het startsein voor het feitelijke karwei, het ophijsen en plaatsen van de bas culebrug. Op de vraag waarom niet in de nachtelijke uren wordt gewerkt, net als bij het invaren van de tweede Van Brienenoordbrug in februari, antwoordt De Muijnck: "Dat is een beslissing geweest van Smit Tak en Hollandia. Kunstlicht kan een bron van vergissingen zijn. Bijvoorbeeld door schaduwwerking. De veilig heid gebiedt daarom daglicht. Dat krijgen we dus om vijf uur in de ochtend en daar maken we opti maal gebruik van." Nadat de Van Brienenoordbrug weer is opengesteld, blijft er één bok bij de basculebrug liggen. Want zowel zaterdag als zondag wordt doorgewerkt, respectievelijk aan het bewegingsmechanisme van de brugklep als het aanleggen van het dak over de zg. ballastkelder (het dak vormt tegelijkertijd het wegdek waarover het verkeer per 1 mei vol gend jaar zal rijden). In de loop van volgende week Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. TftlBOT Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor zie Peugeot advertentie elders in dit blad. wordt tevens het ballastgedeelte van de brugklep, een holle ruimte van 1 bij 1 bij 20 meter, volgestort met 530 ton ballastbeton. Vervol gens sluiten technici het elektro- mechanische gedeelte aan en wordt het nieuwe brugdeel volgende week donderdag in gebruik geno men. De Muijnck: „Vanaf volgende week donderdag kan dan ook de grotere scheepvaart de Van Brie nenoordbrug weer passeren. Tot dat tijdstip hebben de automobilis ten een aardige meevaller. Vanaf morgen tot donderdag zijn er geen brugopeningen dat betekent geen extra files buiten de ochtend en avondspits om." Verkeerschaos Over de mogelijke verkeerschaos van morgenochtend, licht hij toe. "Op een zaterdag rijden er normaal honderdduizend voertuigen over de Van Brienenoordbrug, in beide richtingen. We proberen dat aanbod via Ster-spotjes, advertenties in kranten en radio met ruim een der de terug te brengen. Maar zelfs als er morgen maar zo'n vijftigduizend voertuigen door de Benelux-tunnel, dé aangewezen omleidingsroute voor het doorgaande verkeer, gaan, zal het veel heisa geven." En dan, terloops: "Het wordt ner gens gezegd, maar het is duidelijk dat de mensen uit de regio rond Rotterdam niet de Benelux-tunnel zullen nemen maar de Maastunnel en de Maasbruggen. Ja, het zal ver keerstechnisch allemaal kantje- boord worden". JOHANNESBURG (GPD) - De Angolese president Dos Santos en de leider van de opstandige Unita beweging, Savimbi, hebben van nacht een wapenstilstand gesloten. Het staakt-het-vuren kan de eerste stap naar vrede worden in het land dat sinds zijn onafhankelijkheid in 1975 door een burgeroorlog wordt verscheurd. De wapenstilstand gaat morgen in. Het akkoord dat in het buitenver blijf van de Zaïrese president Mo butu werd gesloten volgde na een onverwachte ontmoeting tussen beide Angolese leiders. President Kaunda van Zambia noemde het akkoord tussen Dos Santos en Sa vimbi een "groot moment voor Afri ka". Savimbi was gisteren alsnog naar Zaïre vertrokken, waar staatshoof den van 18 Afrikaanse landen bij een waren op een top-conferentie om de strijdende partijen tot een vreedzaam einde aan de burgeroor log te bewegen. Aanvankelijk maakte Savimbi geen deel uit van de Unita-delegatie die met de Angolese regeringsaf vaardiging zou onderhandelen over een oplossing van het conflict. Dos Santos weigerde tot gisteren perti nent zijn rivaal te ontmoeten. Maar na bemiddeling door president Mo butu en het hoofd van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid, presi dent Moussa Traoré van Mali, ging Savimbi alsnog overstag. Als gebaar van verzoening had Dos Santos 700 Unita-strijders vrij gelaten en 50 ter dood veroordeelde aanhangers van Savimbi gratie ge schonken. De vraag is nu of het staakt-het-vuren gevolgd wordt door serieuze vredesonderhande lingen. De standpunten tussen beide par tijen laten zich moeilijk verzoenen. De regering in Luanda houdt tot nog toe onwrikbaar vast aan een eenpartij staat, terwijl de Unita een overgangsregering tussen beide partijen heeft voorgesteld, die bin nen twee jaar vrije verkiezingen moet uitschrijven. Ook is nog allerminst duidelijk wat de positie van Savimbi is. Gaat hij in ballingschap, zoals Zuidafri- ka, die met de VS de Unita heeft ge financierd, wil, of blijft hij op de achtergrond in Angola? Gisteren verklaarde hij voorlopig genoegen te willen nemen met een niet zo pro minente rol op het Angolese toneel. Het staakt-het-vuren moet wor den beschouwd als een groot succes voor president Mobutu. Politie China houdt grootscheepse razzia PEKING (UPI/Rtr/AFP) - De Chi- nese politie heeft vandaag razzia's uitgevoerd in enkele universiteiten in Peking. Daarbij zijn minstens 17 docenten en studenten gearres teerd, zo is uit Chinese bron verno men. Zeker 17 studenten ontspron gen de dans, omdat zij er niet waren toen de politie zich meldde. De razzia's houden verband met de landelijke klopjacht op voort vluchtige Chinezen die betrokken waren bij de begin juni met bruut geweld onderdrukte democratische beweging. Die beweging had haar hoofdkwartier op universiteiten in Peking. De klopjacht heeft al tot ruim 2000 arrestaties geleid, hoewel de officiële cijfers veel hoger liggen. Pagina 5; China veroordeelt bemoei enis van het Westen TBC OP SCHOLEN - In Utrecht wordt volgende week op drie scho len voor voortgezet onderwijs con- tactonderzoek naar tuberculose uit gevoerd. Dat gebeurt via de zoge noemde Mantouxprik. Bij drie leer lingen van de verschillende scholen is tuberculose geconstateerd. Het bureau gaat op zoek naar de be smettingsbronnen. JLjË ZATERDAG-BIJLAGE VAN HET LEIDSCH LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Morgen: Italiaans ijs: geschept met een glimlach Kleine talen in Europa worden bedreigd Hamburger en pizza bestaan honderd jaar DAM JA'IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK DUIl VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proet voor maar 26,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Opsturen in envelop (zonder postzegel) naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1