Ik moet nu gewoon naar de Tour' Katwijkse profrenner Martin Schalkers wacht op selectie Waterpolotoernooi in Katwijk graadmeter voor Rob Schouten "Bakker op Vrijdag VRIJDAG 23 JUNI 1989 PAGINA 19 KATWIJK - Er is een hoop voor nodig om wielrenner Martin Schalkers op de kast te kra gen. Maar als de ploegleiding van TVM besluit om de Katwijker weg te houden van de Tour de France zijn ze een eind in de richting. "Als ik niet naar de Tour mag dan wil ik wel eens weten wat daar de reden van is", zegt de 27-jarige wielerprof met een strijdvaardig heid die hem normaal gesproken buiten de koers vreemd is. Komend weekeinde komt er een einde aan de onzekerheid. Na het Nederlands Kampioenschap in Rheden maakt Cees Priem de Tourselectie bekend. Dat moment wordt door Schalkers met meer spanning te gemoet gezien dan het NK zelf. "Het NK mag geen graadmeter zijn voor mijn vorm. Ik ben conditioneel ijzersterk en moet nu gewoon naar de Tour. In de Ronde van Italië heb ik goed gepresteerd. Ik heb bewezen met de grote jongens mee te kunnen". Martin Schalkers laat doorgaans zijn emoties niet de vrije loop. Bij een eventuele afwijzing voor de Ronde van Frankrijk zullen waar schijnlijk alleen de tenen in zijn schoenen iets krommer gaan staan. Maar een diepe teleurstelling zou het wel zijn voor de bescheiden cou reur. Hij bekent dat-ie er min of ties meer ook vanuit gaat dat hij op 1 juli start in de meest tot de verbeelding sprekende etappewedstrijd op de aardkloot. door Rob van der Zanden "Eigenlijk ben je dan pas echt Merkwaardig wielrenner. Je moet aan de Tour Het ging met Schalkers hebben meegedaan. Dan hoor je i bij. Dan mag je kennelijk pas m< praten volgens de kenners. Dat niet helemaal terecht natuurlijk, de kant maar toch". Schalkers heeft zich enkele profcircuit zijn genoeg geweest voor Schalkers om zijn grenzen te bepalen. "De overgang van de ama teurs naar de profs is vrij soepel ver- lopen. Ik had ook het geluk dat ik in een bloedvorm verkeerde toen ik bij TVM begon. Als amateur was ik ng nog schonken hem de presta- geen pure winnaar. De Ronde van de 'Inter Giro', een klasse- de Mijnstreek in 1983 was mijn be- ment opgemaakt als de etappes half langrijkste overwinning. Wel kon ik weg waren. "Ik won zelfs een keer overal gemakkelijk meekomen in het dagklassement". de zware koersen. Maar eigenlijk had ik me helemaal geen voorstel ling gemaakt van het profwereldje. zijn wie- Ik las erover en dacht: wat zou het lercarrière even snel als merkwaar- fantastisch zijn als ik ooit met die dig. In 1986 zette hij als amateurren- jongens mee mag. Dat ik het kón, De Bollenstreek de fiets aan wist ik toen in feite al". ging werken bij zijn broer die aanhangwagens maakte. "Ik had er even genoeg van. Het viel Faalangst Nuchter, maar tegelijkertijd zelfver- ken geleden in Italië definitief ge- echter toch tegen om een jaar niet te zekerd. "Faalangst? Dat heeft nesteld in de voorste rijen profpeloton. Toen hij ruim twee jaar geleden debuteerde in de TVM- ploeg en meteen ook in de Giro, was hij nog een te verwaarlozen cou reur. Twee jaar later wordt de stevig gebouwde renner er minder gemak kelijk afgereden. Schalkers bewees Piet Bos gebeld. Hij in de 'laars' goed mee te kunnen ko- meer de voorganger men. "Als het peloton in de zware etappes uiteen viel, zat ik steeds bij de eerste groep. Dat koersen. Aan het einde zoen kwam Aad Kraan naar me toe. Hij was trainer van de disctricts- ploeg Zuid-Holland I. Toen is het al lemaal weer begonnen". Schalkers nam vervolgens in ja- Ik moet ook gewoon elke dag weer 1987 zelf het initiatief. "Ik heb voor de volle honderd procent pres- iras min of teren. Daar ben je prof voor. Ik heb mijn huidi- in Italië niet minder hard gewerkt schien iedere renner. De groteren wellicht nog het meest. Ze moeten steeds weer presteren. Ik sta toch minder in de schijnwerpers. Maar r hebben we het eigenlijk ge ploegleider en had r leden al eens een contract aangebo den. Ik zei hem dat ik r het bewijs dat ik enorm vooruit ben honderd procent op het fietsen ging gegaan. In mijn eerste Giro kon ik concentreren. Hij moest maar zien", na een etappe bijna niet meer op En Bos zag. In plaats van het wer- mijn benen staan' van de pijn. Nu ken als werktuigbouwkundige aan voel ik me conditioneel sterk, ter- aanhangwangens zat Schalkers wijl deze Giro toch zwaarder was. Ik daarom opeens weer op de fiets. Als heb een hoop goed werk gedaan professional nog wel. voor Phil Anderson en Skibby. In de loodzware etappes met meer dan twee cols zal ik het best nog i Meesterknecht In het korps der knechten i lijk krijgen tegen de echte klim- kers nog niet doorgedrongen tot de ik bespeur duidelijk élite. Het is wel zijn ambitie om bij progressie' Uiteindelijk bereikte de Katwij ker een 66ste plaats. Meer voldoe- dan Fignon (Giro-winnaar, red.). Hij fietste gewoon harder. Dat is het verschil". "Het verhaal met Johan van der Velde (ploeggenoot van Schalkers, red.) was een verhaal van stress en 1H| misschien ook wel faalangst. Het fcers zat tussen de oren niet goed met •hem en dan fietsje niet lekker. Hij is gevlucht voor de spanningen die ziin" itntn een logisch gevolg zijn van het rij- Bouwman) den in de top". "Zelf heb ik al beter om leren gaan met de spanningen. Voor het NK van zondag ben ik bijvoorbeeld al veel minder gespannen dan voor- Martin Schal- 'Het NK mag geen graadmeter Kokkelkoren wil via Rheden door naar WK LEIDEN - Martien Kokkelko ren is in vorm en wil dat morgen bewijzen tijdens het Nederlands kampioenschap. De twaalfde plaats die de 20-jarige Noordwij- kerhouter vorig jaar behaalde moet in elk geval worden over troffen. Maar nog belangrijker is dat de bondscoach van de ama teurs - Piet Kuys - overtuigd raakt van de prestaties van Kok kelkoren, zodat de renner van het Volendamse Dextro wordt geselecteerd voor de WK-ploeg die naar Chambery in Frankrijk gaat. Na een matig voorjaar groeide Kokkelkoren dit seizoen naar een goed niveau. In maart kreeg hij last van een virusinfectie waardoor hij een maand lang sukkelde en amper op de fiets klom. Daarna kwam hij echter sterk terug, onder meer in de Ronde van Mallorca waar hij een etappe won. De voorberei ding voor Olympia's Tour in Ita lië wierp zijn vruchten ook af. Hij werd in de Nederlandse etappewedstrijd vijfde in de ko- ninginnerit en negende in het eindklassement. In de Ardense Pijl behaalde hij onlangs een tweede plaats. In de Ronde van Limburg eindig de hij als zevende. "Het klimmen ligt me en daar om verwacht ik veel van het ko mende NK. Het parkoers is ge wijzigd en gaat nu voor een deel bergop. Dat moet in myn voor deel zijn. Het is in elk geval mijn bedoeling om Kuys te overtui gen. Hij werkt met een vaste groep van twaalf renners. Het is moeilijk daar tussen te komen. Hij heeft tien renners op een lijstje staan. Daar sta ik ook bij. TVM meesterknecht te worden, "Dat is voorlopig mijn streven. Het gaande jaren. Nu 'word ik geeft me voldoening als ik Anders- nuwachtig voor een Tour on zie winnen en ik heb bij de kop groep gezeten om hem naar de over winning te loodsen. Daar krijg ik kick van. Je ziet ook dat de gro- schijnlijk, kampioenschap niet meer". Schalkers zal zondag binnen de ploeg niet worden beschermd. Vo te jongens je waarderen. Dat merkte rig jaar lanceerde hij zijn vriend ik ook na de ploegentijdrit in Italië, mijn sterke punt. Natuurlijk ben ik gevoelig voor een schouderklopje. de professionele wielersport had na een dopingcontrole. Het is bij datje toch moe.ten maken. "In elk geval heb ik weinigen bekend, dit incident. Hij betekent in mijn amateurtijd wel een goede praatte er tot dusverre nooit over. nuchter ik ook ben, dan zal ik be- nationaal trainer gemist. Daardoor moet je al- De introverte renner kreeg er een slist een nacht niet slapen. Maar ik ting te regelen", aldus les zelf ontdekken en ga je steeds vreselijke klap door. "Ik schrok me moet me concentreren op het werk lid. De officials wilden geen verdere weer op je bek. Dan moet je weer werkelijk rot. Achteraf bleek er alle- waarvoor ik ben aangenomen. Het details geven. De 35-jarige oud-in- voor de zoveelste keer terugkomen, maal niks aan de hand te zijn. De zal al moeilijk genoeg zijn om Phil ternational wordt na Tony Schuma- Bij TVM heb je alles ter beschik- contra-expertise was negatief. Maar Anderson bij de top tien te krijgen, Pfaff naar Turkije ANKARA (Reuter) - De Belgische doelman Jean-Marie Pfaff heeft in gestemd met het vertrek naar Trab- zonspor. Dat hebben bestuursleden van de club uit de hoogste Turkse voetbalklasse gisteren meegedeeld. Pfaff kwam uit voor Lierse SK uit België. „Pfaff stemde maandag in princi pe met de komst naar onze ploeg en het aannemen van handgeld in. Hij gevaar komt op 3 juli naar Istanbul om het contract te tekenen en reist dan door naar Trabzon om de huisves- bestuurs- ploegmaat Peter Pieters in de eind- king. Ik train nu nog onder Ludwig je staat wel even versteld als je het Delgado i sprint. De titelhouder zal ook de belangrijkste troef zijn Eigenlijk moet ik nog niet verder wacht Schalkers. "Maar er zit kijken dan het meesterknecht- schap. Ik ben geen ronde-renner. De grote klassiekers zijn heus niet voor mij weggelegd. Misschien de semi-klassiekers" kans omgekeerd Het parcours' de Putte, die ook Breukink hoort", trainde. Dat is wel even een schil. Je moet als renner ook soort praatpaal hebben als het r mij de cher van kampioen Fenerbahce de tweede buitenlandse topdoelman in de Turkse comDetitie. het gaat tot vrij kort tegen zit. Het is een cliché, de finish bergop dus moet ook tussen de c Ruim twee jaar ervaring in het dat hij wellicht eerder de stap In zijn amateurtijd miste Schal- Schalkers heeft zich gerealiseerd kers een praatpaal, met name toen hij een keer positief werd bevonden KATWIJK - Het Aquamar in Kat wijk vormt vandaag en in het weekeinde het decor van een in ternationaal waterpolotoernooi. Naast Nederland geven Australië, Frankrijk, Westduitsland, Spanje en Griekenland acte de presence in de kustplaats. Het toernooi dient als voorbe reiding voor de Europese kam pioenschappen, die van 12. tot en met 20 augustus in Bonn worden afgewerkt. Coach Rob Schouten wil de zeskamp in Katwijk ge bruiken om zijn ploeg klaar te sto men voor het evenement in West duitsland, waar niet alleen de Eu ropese titel, maar bovendien de kwalificatie voor het WK op het spel staat. Oranje moet straks in Bonn vol doen aan één opdracht: eindigen boven Roemenië en Bulgarije. "Houden we die landen onder ons", weet coach Schouten, "dan hebben we ons gekwalificeerd voor de wereldkampioenschap pen. Dat is onze voornaamste doelstelling". Het Nederlands waterpoloteam staat in de steigers. Het is de na drukkelijke wil van Rob Schou ten om terug te keren op een in ternationaal aanvaardbaar ni veau. De laatste is voor Oranje be paald geen vooraanstaande rol weggelegd. "Daarom is het spe len van een toernooi als in Kat wijk een goede zaak", oordeelt Schouten. "Als coach krijg je dan een beeld over de stand van zaken op dat moment. Je kunt altijd nog wijzigingen doorvoeren of de speelstijl aanpassen". Ron Schouten, voormalig spe ler en trainer van De Zijl, heeft vier spelers van het Edese Polar Bears opgeroepen: Posthuma, Scherrenburg, van de Blaak en Nieuwenburg (Polar Bears). Gijs- bert van de Leden, John Jansen en Remco Pielstroom vertegen woordigen AZC. Harm de Jager en. Mark van Belkum zijn namens De Zijl/LGB afgevaardigd. Non- nekes (Rotterdam), Havekotte (Brandenburg) en Wagenaar (VZC) completeren de selectie. De zwem en polovereniging Katwijk is bijzonder ingenomen met de komst van de polonaties, die, uitgezonderd Nederland, al lemaal op de Olympische Spelen in Seoul actief zijn geweest. In dien het zeslandentoernooi een fi nancieel succes is en organisato risch 'gladjes' verloopt, dan is de club van plan om meer evene menten naar Katwijk te halen. Schema Het toernooischema: Vandaag: 19.00 Spapje-West- duitsland, 20.00 Griekenlartd- Frankrijk, 21.00 Nederland- Australië. Zaterdag: 10.00 Westduitsland- Frankrijk, 11.00 Nederland-Grie kenland, 12.00 Spanje-Australië, 19.00 Frankrijk-Australië, 20.00 Spanje-Griekenland, 21.00 Ne- derland-Westduitsland Zondag: 09.00 Griekenland- Westduitsland, 10.00 Spanje- Australië, 11.00 Nederland-Fank- rijk, 16.00 Griekenland-Frankrijk, 17.00 Nederland-Spanje, 18.00 Australië-Westduitsland. EASTBOURNE Kwartfinales: Navratilova (Vst) - Mary-Joe Fernan dez (Vst) 7-6 (7-5), 6-1, Gigi Fernandez (Vst) - Etsuko Inoue (Jap) 6-2,6-4, Reggi (Ita) Kijimuta (Jap) 6*2,4-6,6-1Fairbank (Zaf) - Nagelsen (Vst) 6-3, 6-0. VEB: C. Geerlings - E. de Jong 6-0,7-5; M. Verde- gaal - S. Faas 6-2,6-2, M. Siemerink H. van der Voort 7-5, 6-2 DDB: Voskuil Krijger - Reewijk/Booms 6-4,2-6,6- MEC: R. Schouten - J. van der Gen 6-2, 6-1; X. Hertzman - G. Geerling 6-16-2. L van der Geest - M. Langelaan 6-3,6-4, E. Langelaan K. Stroo VEC: J. Geurts - A. van Noort 6-4,6-3, C. Staal - L. Lemmens 6-3,6-4 MDC: Van Dam/Rinsema - Bos/Bos 6-2,6-3 MEB1: K. J. Schuilenburg - H 6-1 MEB2: S. Moerman - M. Lolling 6-3,1-6, 7-6, T. Koemans R. Bouwman 6-2,6-2 VEB1: B. Zonderop N. Weijermans 6-2,6-4, E. Hodes S, Esser 6-2,6-3 GDB1: Rammers/H. Janssen - Witteman/Smit 6- 3.6-0 MEC2: R. Klein -1. Parsons 6-4,6-2 VEC1: B. Konsor - J. Paauw 2-6,6-3,6-2 MDC: Werner/Loggers - De Rooy/Spoelder 6-4, 2-6, 6-3 MDC1: Bierling/Brebde - Steegers/Steegers 6-4, EK ZAGREB Poule A: 4-6 6-4 Italië-Nederland 89-66, Scheidsrechters: Crowley (VSt), Radic (Joe), toeschouwers: 1500. Scores Nederland: Bottse 14, Emanuels 3, Franke 6, Te Velde 25, Van Poelgeest 8, Dam 6, Kuipers Italië: D'Antoni 3, Magnifico 8, Dell Agnello 12. Bosa 10, Brunamonti 3, lacopini 13, Binelli 7. Riva 21, Morandotti 4, Costa 2, Carera6. Rebounds: 16-24, balverlies: 13-13, fouten: 15-23, schotpercentage: 42-64, driepunters: 4/15-8/10. Sovjetunie - Spanje 108-96. Eindstand: 1. Sovjetunie 3-6, 2. Italië 3-4, 3. Spanje 3-2,4. Nederland 3-0. Poule B: Griekenland - Bulgarije 103-73, Joegoslavië - Frankrijk 106-89. Eindstand: 1Joegoslavië 3-6, 2. Griekenland 3- 4, 3. Frankrijk 3-2,4. Bulgarije 3-0. Ronde van Zwitserland: n der Mark 6-2, 6-3, M. Tiende etappe: 1. Bruyneel (Bel) 277,5 km in Van Vliet (Ned), 5. Zaina (Ita), 6. Vitali (Ita) allen z.t. als Kelly, 7 Garcianda (Spa) 1.08,8. Rominr (Zwi) 1.34, 9. Kajzer (BRD) z.t., 10. Wyder (Z z.t., 11. Tebaldi (Ita) 1.39,12. Joho (Zwi) 9.09,13. Kappes (BrD), 14. Dhaenens (Bel), 15. Stumpf (Zwi), 34. Bauer (Can). 35. Van Orsouw (Ned). 47. Veldscholten (Ned), 67. Van der Poel (Ned) allen z.t.. 105. en laatste Peter Steiger (Zwi) 17.59. Afgestapt o.a.: Delgado (Spa), Vanderaerden (Bel), De Rooy (Ned) en Bogers (Ned). Klassement: 1. Breu 43.02.14, 2. Daniel Steiger 0.30, 3. Muller 0.49. 4. Bauer 4.33. 5. Jërmann (Zwi) 5.26, 6. Joho 6.52, 7. Wyder 10.05,8. Kap pes 13.48, 9. Bruyneel 13.55, 10. Indurain (Spa) 14.15,11. Podenzana (Ita) 17.12,12. Cerin (Joe) 17 57. 13. Gianetti (Zwi) 18.12, 14 Wegmuller (Zwi) 20.35, 15. Zaina (Ita) 22.27, 20. Rooks 30.00, 48. Veldscholten 51.39, 50. Van Orsouw 52.2158. De Koning 56.29,71Van Vliet 1.06.33, 80. Van der Poel 1.15.20,105. en laatste Ghiotto (Ita) 1.52.54. Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 2 win naars, die elk bruto 150.000,00 ontvangen. Derde prijs: 93 winnaars, die elk bruto 1.099,80 ontvan- gen. Vierde prijs: 3805 winnaars, die elk 26,80 ont vangen. Vijfde prijs: 51154 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. Cijferspel 24a: Zes cijfers goed: geen winnaar. Vijf cijfers goed: 4 winnaars. Vier cijfers goed: 24 winnaars. Drie cijfers goed: 204 winnaars. Twee cijfers goed: 2002 winnaars. EERSTE DIVISIE, Nacompetitie Zaterdag NEC-Excelsior, Go Ahead Eagles-Heerenveen EERSTE KLASSE Zaterdag RCH-Alphians, Braves-Wassenaar, Euro Stars- Bloemendaal, NDC86-Terrasvogels Zondag Wassenaar-Euro Stars, Alphians-Braves, Terras- vogels-RCH, Bloemendaal-NDC'86 Maandag LTC Dekker: toernooi voor B1B2, C1C2, D1D2, E18+ en Veteranen Zaterdag De derde kwart-triathlon in Leiden van de Leidse politie Sportvereniging. Start om 12.45 uur bij Scholengemeenschap De Mondriaan, Johan Wa- genaarlaan Inmiddels weet hij hoe het circus in elkaar steekt. Al moet hij de voor naamste attractie - de Tour - nog meemaken. "Als je in de Giro kunt overleven, moetje ook de Tour aan kunnen lijkt me. Je moet zelfs niet uitsluiten datje een etappe wint. Ze zullen je maar eens laten gaan, om- Veel opwinding bij damtoemooi HIERDEN (ANP) - De derde ronde van het internationale grootmeester damtoernooi in Hierden, is met drie zeges niet alleen produktief, maar ook nogal sensationeel verlopen. De opwinding kwam in de partij van wereldkampioen Tsjizjov. Hij speelde remise tegen zijn landgeno te Goloebjva, zodat de wereldkam pioene nog steeds een punt op haar landgenoot voorstaat. Tsjizjov kon na afloop van zijn du el met landgenote Goloebjeva nog wel lachen. Het zat de sterktste dammer ter wereld beslist niet lek ker dat hij tegen de sterkste dam- vrouw niet had gewonnen. Vanuit de opening wekte Tsjizjov de in druk het spel volledig onder contro le te hebben. Dat was slechts schijn, Goloebjeva kwam misschien wel iets onder druk te staan maar nim mer verloren. VOETBAL AC Milan heeft gister avond een vriendschappelijke wed strijd tegen het Braziliaanse natio nale elftal gelijk gespeeld. Er werd niet gescoord. Slechts 6000 toe schouwers waren in Monza getuige van een weinig geinspireerde wed strijd. IJsselmeertocht, Leiden. Clubhuis Swift, Room- burgerweg, 4.30 uur. Zondag Over de Maas, Lisse. Clubhuis, Spekkelaan, 07.30-08.30 uur en 09.00-12.00 uur. Poldertocht, Leiden. Clubhuis Swift, Roomburger- n, 08.30-09.00 i Poldersterrit, Leiden. Clubhuis Swift, Roombur gerlaan, 09-13.00 uur,/2. Gezinstocht, Nieuwkoop. Muziekcentrum Eensge zind, 09.00-12.30 uur. Utrecht-tocht. Nieuwkoop. Muziekcentrum Eens gezind. 08.00-11.00 uur. Veluwe-tocht, Nieuwkoop. Muziekcentrum Eens- ezind. 06.30-07.00 uur. gezind, 06 C Maandag n den Rijn. De Bijlen, Westka- Avondfietsvierdaagse. Boskoop. Praathuis Snij- delwijklaan, 18.00-19.00 uur, 6. Avondsterrit, Leiden. Clubhuis Swift, Roomburger laan, 19.00-21.00 uur, f2. Dinsdag Ploeg rit. Alphen aan den Rijn. De Bijlen. Westka- naai weg, 18.30-21.00 uur, Woensdag Bomenrit, Boskoop. Praathuis Snijdelwuklaan. 19.00-21.00 uur. Donderdag Vierdaagse sterrit, Lisse. Clubhuis Spekkelaan, Zaterdag Unicef-loop in Voorschoten vanaf het VAM-terrem aan de Rouboslaan, Start tussen 15.00 en 17.00 WINNERS? De prachtigste promenade in het Vrije Westen noemen de Düs- seldorfers hun Königsallee. Kan niet zeggen dat het een overstate ment is. Wel mooi. De Kö is één lang lint van luxe winkels. De prijzen van schoenen zijn er hoog als hakken. Het horloge kost f80.000. Kan niet waterdicht zijn. De Kö is de gezien worden-allee van de rijken, de winners. Ge pronk sans géne. Halverwege zit een loser. Rug naar de straatkant, gezicht in de zon, voor zich een pet. Hij doet geen enkele inspanning de pet vol te krijgen. Zit daar maar een beetje nors voor zich uit te staren. Maar hij heeft een list bedacht. Voor de pet heeft hij een bord ge plaatst met de tekst 'Hoe men als bedelaar miljonair kan worden'. Dat waarderen de winners die langs flaneren. Hij krijgt marken. Even verder zit een collega. Even somber. Heeft ook een bord. Tekst: 'Ik heb honger'. Dat waar deren de winnaars niet. Hij ziet eruit of-ie vooral dorst heeft, zeg gen ze. Hij krijgt geen marken. Het begrip winner/loser is rela tief. Van de twee losers was de een toch weer een beetje winner. Ik pik een terras en loer onop vallend naar wat langs tippelt. Hoe 't zit in de sport. Wie of wat zijn typische winners? Direct moet ik aan Peter Post denken. Als wielrenner op de baan een winner. Zeker. Maar niet op de weg. Als organisator van de zes daagsen. Aanvankelijk wel. Maar de teloorgang van het feno meen heeft hij niet kunnen stop pen. Als ploegleider leek de Am- stelvener niet te kloppen. Maar de breuk met Raas was (gezichtsver lies. Cruyff wil ik zomaar tot de winners rekenen. Maar de verlo ren finale in München en ook de weigering vier jaar later in Ar gentinië een balletje te trappen, nivelleren toch moeiteloos alle ge wonnen EC-finales als speler en als coach. Het is niet eenvoudig de gebo ren winner in de sport duidelijk op het netvlies te krijgen. Want je hebt ook nog sporters die winnen, omdat 't ze in de grond van de zaak niet interesseert. Geen last van faalangst. Het meest perfecte voorbeeld van de winnaar op ba sis van veel talent en prettig toe val is Ruud Gullit. Ruud heeft op alle belangrijke momenten geze gevierd. Maar als-te had verloren was-ie ook zomaar overgegaan tot de orde van de dag. Een win ner is een winner, omdat-ie dat tot in elke nerf wil, niet omdat het min of meer toevallig zo loopt. Steeds sterker betwijfel ik of er überhaupt wel iets als een winner bestaat. Want ook mijn grootste voorbeeld is weggevallen: Arie Se- linger. Veel interviews de laatste tijd die zijn vertrek begeleiden. 'Arie is de absolute top', vermel den de kranten. Arie gaat voor veel geld naar Japan. De jongens hebben gezegd 'Dat geld moet je pakken, joh'. Zover zogoed. Selin- ger heeft het volleybalteam snel naar de mondiale top getraind en gecoached. Topcoach, winner. Maar bij zijn vertrek verliest Arie de laatste slag. Van zichzelf. Hij wil invloed blijven houden op wat gebeurt. Wil dat er bij toekomstige suksessen nog wat glans naar hem afstraalt. Komt-ie over drie jaar terug dan wil Arie de ploeg wel weer overnemen. Allemaal rede nen om Harry Brokking naar vo ren te schuiven. De jongens die het grote geld zelf laten lopen, hebben Selinger gevolgd in zijn neder laag op de valreep. Alleen als de Amerikaanse volleybalgoeroe had aangedrongen op een opvol ger die hem had doen vergeten, was-ie als de perfecte winner ver trokken. Altijd afkeer gehad van de win ner in het dagelijks leven. Op de Kö schuifelen zij in hordes aan mijn terras voorbij. Ik wens in mijn bedelaar de eigenlijke win ner te zien. Want blijven zij die met de minste ballast de wilde stroom van het leven doorwaden niet het simpelst overeind? Maar mijn winners zitten daar maar, ontevreden en wel en doorwaden niet simpel. Ik kom er niet meer uit. Zijn we allemaal verliezers op de lange duur?

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19