'Hier wordt niemand wijzer van' SPOoTTV Delgado stapt boos af in Zwitserland Bevlieging brengt Schuilenburg verder Opnieuw 'oorwassing' voor basketbalploeg Strong naar Grasshoppers AS Roma wil Abdul-Jabbar inlijven Van Hulst wint Drie plaatsen in UEFA-Cup Schapers naar halve finale Bristol VRIJDAG 23 JUNI 1989 SPORT PAGINA 17 KATWIJK - De basketbalvereni ging Grasshoppers heeft Lace Strong aangetrokken als trainer. De Katwijkse club legde de oud-speler van Parker Leiden voor de duur van drie seizoenen vast. Het is de bedoe ling dat Strong ook voor het eerste mannenteam gaat spelen. Strong moet de in nood verkeren de mannentak van Grasshoppers nieuw leven inblazen. Dit seizoen nog moest het eerste mannenteam zich terugtrekken omdat de Kat wijkse vereniging niet aan zijn ver plichtingen (het afleveren van scheidsrechters) kon voldoen. In middels is een oplossing voor dat probleem gevonden. VRUDAG 10.10-19.00 BRT 1Speel op Sport, serie jeugdprogramma's waarin een bepaalde tak van sport wordt toegelicht, vandaag 19.00-20.00 SKY: Atletiek: Amerikaanse kampioenschappen. 20.00-22.00 SKY: Golf: Open Ierse kam pioenschappen. 22.00-00 00 SKY: Tennis: kampioenschap pen uit Wentworth. 22.40-23.10 Old 2: Die Sport-Reportage: vierlanden-atletiekwedstrijd Verenigde Sta- ten-Sovjetunie-Engeland-Westduitsland in Birmingham 23.00-00 00 TV 5 Sports Loisirs. 00.00-01.00 SKY: Major League Baseball: Amerikaans prof-honkbal. 01.10-01.30 BBC 2: Paarderennen: in As cot (samenvatting). 01.30-02 05 BBC 2: Cricket (Engeland- Australiö) en tennis: (internationale kam pioenschappen voor dames in Eastborne). ZAGREB/DEN HAAG (ANP) - Het Italiaanse basketbal heeft de jacht op Kareem Abdul-Jabbar geopend. AS Roma heeft 17 mil jard lires, ruim 8 miljoen gulden, over voor de 42-jarige center, die onlangs afscheid nam van de Los Angeles Lakers. Een Rolls Royce Silver Spirit van zijn ploeggenoten, een ten nisbaan met verlichting voor zijn huis op Hawaii van zijn werkge ver. Het waren twee van de vele cadeaus bij het vertrek van num-' ber thirty-three, de center van de Los Angeles Lakers. Cruijff had 1 14, Kareem Abdul-Jab- mer 33. De levende legende in de NBA (National Basketbal Association) werd in The Forum in Inglewood, Californië, negentien seconden voor het einde van de wedstrijd tegen de Detroit Pistons uit het bar veld gehaald. Zijn coach Pat Riley, de best betaalde (750.000 dollar) en best geklede basketbal- coach in de States, griste het shirt van zijn lijf, 17.505 toeschouwers gaven de center een staande ova tie van 14 minuten en 29 secon den. Een unieke NBA-profcarrië- re van twintig jaar was voltooid. Maar krijgt misschien nog een vervolg, gezien de Italiaanse inte- In partij tegen Henk Janssen Breu probleemloos naar eindzege Opvallender dan de eenvoud waar mee Breu in het goudgeel bleef ge huld, was het afstappen van de Spanjaard Pedro Delgado, die er simpelweg de brui aan gaf. „Perico" voelde zich geestelijk geblesseerd door de houding van Ronde-direc teur Sepp Vögeli. Die vertelde, zon der zich eerst met Delgado te ver staan, in Zermett een deel van het startgeld van de Spaanse Tour de France-winnaar in te zullen houden wegens diens gebrek aan inzet. „Met die vent praat ik niet meer", zei Delgado, die de Zwitserse prof ronde slechts ziet als training. Zijn ploegleider Jose-Miguel Echevarri was evenzeer verbaasd over de uit val van Vögeli „Onze ploeg heeft van tevoren meegedeeld de Ronde van Zwitserland te slechts te zien als voorbereiding op de Tour de France. We zijn net weer in competi tie. Bovendien misten we al in de tweede etappe die grote ontsnap ping, waardoor het aantal kansheb bers op de eindzege miniem werd." Bezemwagen Door gisteren na 150 kilometer in de bezemwagen te klimmen, ontsnap te Delgado tevens aan een hevig j omweer met hagel, dat de weg in een ware ijsbaan veranderde. Een half uur later leidde de Zwitser Toni Rominger de beslissende ontsnap ping in. Hij kreeg negen man mee, onder wie de Belg Bruyneel, de Ier 'in Nederlandse dienst Sean Kelly en Teun van Vliet. Bruyneel, lid van de bescheiden ploeg van Ferdinand Bracke, wachtte niet tot het einde op de sprintkwaliteiten van Kelly en demarreerde in de slotfase op nieuw. Hij ging met een minuut voorsprong op de Ier, die Saligari en BRÜGG (AFP) - Beat Breu heeft de tiende en voorlaatste etappe van de Ronde van Zwitserland bijna in een leunstoel uitgezeten. Tijdens de 277,5 kilometer lange rit van Zermatt naar Brügg, waar de Belg Johan Bruyneel zijn tweede dagprijs ophaalde, werd de Zwitserse klassementsaanvoerder niet echt op de proef gesteld. Hij hoeft nu nog slechts tijdens de slotetappe van 160 kilometer naar Zürich op zijn landgenoten Daniel Steiger en Jorg Müller te letten om de 53e editie van de Tour de Suisse te winnen. Van Vliet in de spurt versloeg, over de eindstreep. Breu maakte zich intussen aller minst druk om de strijd aan het front. Hij handhaafde zich dank zij de steun van Thomas Wegmüller gemakkelijk tussen de wielen van het peloton, dat ondanks de tegen wind en het slechte weer toch weer 40 kilometer per uur haalde en met een achterstand van ruim negen mi nuten op de winnaar in Brügg aan kwam. Tolhoek Patrick Tolhoek blijft verrassen in de Omloop van de Mijnvalleien. De Nederlander uit de ploeg van Jan Raas eindigde gisteren in de etappe van Oviedo naar Polla de la Laviala als tweede op geringe achterstand van de Spaanse winnaar Federico Echave. In de 193 kilometer lange rit wa ren vier beklimmingen opgenomen. Eén betrof een berg van de eerste categorie. De groep diende dat ob stakel dertig kilometer voor aan komst in Polla de la Laviala te ne men. Net als een dag eerder bleek Tolhoek zich in de bergen redelijk thuis te voelen. Hij was alleen niet opgewassen tegen de vlucht van Echave. Vlak achter Tolhoek kwam de Amerikaan Greg LeMond over de eindstreep. In het algemeen klasse ment bleef de Spanjaard Cubino eerste. Hij heeft nog steeds een se conde voorsprong op zijn landge noot Murgualdy. Tolhoek klom naar de zesde plaats in het klasse ment op 1.38 minuut van Cubino. Decheiver vier duels aan de kant DEN HAAG (ANP) - Harry Dechei ver mist de laatste wedstrijd voor de na-competitie en de eerste drie duels van het komende voetbalsei zoen. De 19-jarige spelverdeler van Go Ahead Eagles werd door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wedstrijden geschorst. Dechei ver ging tijdens het treffen voor de na-competitie tussen NEC en Go Ahead moedwillig op het been van een tegenstander staan. De nieuwe hoofd-sponsor Pro- forms van de voetbalclub Veendam acht het wenselijk dat het hele be stuur van de betaald voetbalclub te rugtreedt om schoon schip te ma ken voor een nieuw bestuur. Dit schept volgens verkoopdirecteur F. Seefat van de sponsor ruimte om een commissie de bestuurstaken onder de loep te laten nemen. Een en ander is mogelijk nu manager-se cretaris Henk Bethlehem gister avond zijn functie als secretaris heeft neergelegd, nadat al eerder voorzitter Scholtens en bestuurslid Nijland aftraden. WENEN (ANP) - Elly van Hulst heeft gisteravond bij de Olympia-at- letiekwedstrijden in Wenen de 1500 meter gewonnen. De Rotterdamse atlete liep met opvallend gemak naar een tijd van 4.11,14. In de slot fase werd ze nog even bedreigd door de Poolse Malgorzata Rytz, maar een lichte versnelling van Van Hulst was voldoende voor de zege. ZAGREB (GPD) - Een hoopvolle start tegen Spanje (76-78), een genante vertoning tegen de Sovjetunie (56-109) en als afsluiting van de drie duels in poule A van het EK-basketbal gisteren een dikke nederlaag tegen Italië (66-89). Bij het opmaken van de tussenbalans kan geen andere conclusie worden getrokken dan dat het beeld niet echt vrolijk oogt en dat het toekomstperspectief voor het Nederlandse basketbal bepaald somber is te noemen. Er moet met het oog daarop een ander beleid komen, daar is nu ook bondscoach Ruud Harre wijn wel van overtuigd. Er is in Zagreb, waar de beste acht ploegen van Europa zich na de rust dag gaan opsplitsen voor Oranje niet veel meer te behalen dan hoog uit een zevende plaats. Omtrent het kruisingsduel van morgen tegen de nummer drie van poule B, Frank rijk, behoeft Nederland zich niet al teveel illusies te maken. Op voor hand lijken ook de Fransen veel te sterk. Die zijn namelijk gewend hun wedstrijden af te werken met ge bruik van de voltallige selectie, om dat ze over een vrijwel gelijkwaar dig arsenaal beschikken. Interna tionaal gezien is dat een voorwaar de, een simpel gegeven waar Neder land hier opnieuw niet aan kan vol doen. Bovendien brengen de Fran sen, net als de Joegoslaven, Italia nen, Russen, Spanjaarden en Grie ken (de top dus), bij een EK als deze hun sterkst mogelijke team op de been. Want wie zonder geldige re den thuisblijft, valt ook zonder par don af. Verzaken De Oosteuropese landen zijn daar natuurlijk gemakkelijk in: verzaken kostje meteen je status als topspor ter, met alle maatschappelijke ge volgen vandien. Maar ook de Franse bond, die in het verleden zijn dikbe taalde profs maar moeilijk in het ga reel kreeg, heeft zijn zaakjes inmid dels goed voor elkaar. In Italië gaat de bond nog verder. Wie goed ge noeg is bevonden voor de Squadra mag niet afzeggen. Doet hij dat toch dan wordt de betreffende speler in de competitie als buitenlander aan gemerkt. Dat verplicht de clubs er toe hun spelers af te staan, want wie dat niet doet, pakt uitsluitend zich zelf. De Italiaanse Liga stelt daar niet eens veel tegenover. De profs, want dat zijn ze zonder uitzondering in het land waar basketbal big bussi- ness is, krijgen vijftig dollar per dag zakgeld als ze met het nationale team onderweg zijn. Al levert kwali ficatie voor het WK in Argentinië - hetgeen na de gemakkelijke zege op Nederland een voldongen feit werd ongetwijfeld een dikke premie op. De Italiaanse vrouwenploeg die zich vorige week in Bulgarije ten koste van Nederland voor het we reldkampioenschap plaatste, kreeg bijvoorbeeld per vrouw 5000 dollar uitgekeerd. Dat zal voor de mannen nog wel 'een ietsje' meer zijn. Dagvergoeding De dagvergoeding voor de Neder landers is ongeveer dezelfde als die van de Italianen. Maar daar houdt de vergelijking meteen op ook. Op de Amerikanen en een handvol spe lers van Den Bosch en Den Helder na beoefenen de meeste spelers in de nationale competitie het spel louter en alleen voor de lol. Pure amateurs, die je maar moeilijk kunt verplichten. Bovendien ligt het niet erg in de aard van Nederlanders om zich iets op te laten dringen wat ze niet willen. „Toch zou bij ons ook zoiets moeten", mijmert bonds coach Ruud Harrewijn na de oor wassing tegen Italië voor zich uit. „Ik heb in Kuipers, Bottse, De Waard en nog een paar jongens ze ker wel een paar trouwe Oranje klanten. Maar wie, zoals Henk Pie- terse, Tico Cooper of Rene Ebeltjes geen zin heeft, komt gewoon niet. Noodgedwongen moetje dan terug vallen op jonge, onervaren knapen. Ik had aanvankelijk de hoop dat ze hier wat van zouden opsteken. Die heb ik inmiddels laten varen. Ze zijn zelfs te licht voor een paar mi nuten. En van alleen maar dik ver liezen wordt niemand wijzer. Dat is inderdaad nog slecht voor het mo reel van de rest ook". Meesters Die had, opnieuw zonder de gebles seerde Marco de Waard, met z'n ze venen de taak om er gisteren tegen Italië in elk geval nog wat van te ma ken. Winnen met dertien punten verschil zou Nederland nog bij de top vier brengen, maar die gedachte alleen al durfde niemand hardop uit te spreken. Italiaanse basketballers zijn de ware meesters in het verde digen en als Nederland hier in Za greb ergens problemen mee heeft (behalve dan dat het zo slecht in zijn wissels zit) is het wel met zijn aan val. Waarvan acte. Hield de basis zelf met zijn toch alom wat bewonde ring afdwingende zóneverdediging de Italianen voor rust op 36 punten, zelf had de ploeg weer de grootst mogelijke problemen met de afwer king. Tegen de lakonieke Spanjaar den lukte het nog wel, want toen kregen de schutters net die paar centimeter ruimte. De Italiaanse coach Gamba, die na afloop zei het spel van Nederland bijzonder nauwkeurig te hebben geanaly seerd, had zijn mannen opdracht gegeven op alle lijnen in te snijden. Een schamele 23 punteh tegen een percentage van net 30 was het resul taat. Wonderkind Topschutter Antonella Riva, recen telijk voor een paar miljoen dollar Richard van Poelgeest (10) zit klem Del Angelo. van Cantu naar Milan 'overgeschre ven', behoefde na de pauze nog maar een paar minuten mee te lo pen. Met 21 punten tegen 100% had het wonderkind van het Italiaanse basketbal (33 punten tegen de Sov jetunie, 31 tegen Spanje) zijn vernie tigende werk gedaan. De smalle ba sis van Nederland zat er even com pleet doorheen en de zeer gecon centreerde Azurri sloegen onmid dellijk toe. Bij 40-70 was het allang geen wedstrijd meer. „Willen we in de toekomst hier nog aan mee kunnen doen", zo keek Harrewijn alvast maar over de slot dagen heen, „dan moeten we toch naar dat Franse of Italiaanse sys teem toe. Dat kost natuurlijk geld, want je moet er wel iets tegenover kunnen stellen. Wat dat betreft heeft de volleybalbond zijn zaakjes beter voor elkaar. Het basketbal moet ook die kant op. Anders zakje helemaal weg. Dat kan toch de be doeling niet zijn". tussen de Italianen Carera (links) en (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De KNVB mag voor het seizoen '90-'91 opnieuw drie clubs inschrijven voor het toer nooi om de UEFA-beker. Hoewel Nederland in het Europese staatje van de afgelopen competitie niet verder kwam dan de twaalfde plaats met 4250 punten, nog achter landen als Portugal, Turkije en Denemar ken, komt de inschrijving van de derde vereniging voorlopig niet in gevaar. Op de totale ranglijst over de afge lopen vijf jaar bezet Nederland de zesde plaats met 27.050 punten, roy aal voor Portugal (25.583) en Roe menië (25.050). Schotland (24.900) is negende en heeft daardoor slechts recht op twee deelnemers aan het UEFA-toernooi. LEIDEN - Twee favorieten bereik ten zonder veel moeite de halve fi nale in het B-tennistoernooi van De Munnik in Leiderdorp. Bionda Zonderop ontdeed zich in twee sets van Nelleke Weijermans (6-2,6-4) en Kees Jan Schuilenburg liet zijn aan vankelijk flink tegenstribbelende opponent Henk Janssen halyerwe- ge de tweede set geen kans meer (4- 6, 6-4 en 6-1). Voor eigen publiek treffen de beide toppers in de halve eindstrijd Karin Croese en de ver rassende Elmar Gerth. Timman krijgt opeens eindzege binnen bereik ROTTERDAM (ANP) - Jan Tim man heeft bij het wereldbeker schaaktoernooi in Rotterdam zo waar uitstekende kansen op de eindzege gekregen. De Amsterdam se grootmeester had gisteren een vrije dag en zag toe hoe de voor hem staande Anatoli Karpov voor de tweede achtereenvolgende keer - met wit nog wel van de Joegoslaaf Ljubojevic - verloor. Het tweetal staat met nog één ronde te gaan pre cies gelijk: 9 1/2 punt uit 14 partijen. Zaterdag in de laatste ronde heeft Timman het met zwart tegen Sei- rawan op papier zelfs iets gemakke lijker dan Karpov met zwart tegen Nunn. John van der Wiel beëindigde zijn gastoptreden in Rotterdam met een remise tegen de IJslander Hjartarson, waardoor hij uitkwam op acht uit veertien. Die voortreffe lijke plus één score leverde de Lei- denaar een winst van zeventien ELO-punten op. Hij komt daarmee in de buurt van de 2580. Van der Wiel deed het als plaatselijke in breng veel beter dan Winants in Bel gië, Illescas in Spanje en Petursson in IJsland, die maakten respectie velijk -8, -5 en nog eens -5. Bionda Zonderop moest tot ne gen uur wachten voor de baar. vrij was. Onder onhandige windvlagen, wist ze haar eerste optreden in Lei derdorp te beperken tot een klein uur spelen. Hoewei ze niet eens in haar beste vorm stak. De harde, lan ge ballen ("Ik wil lekker uithalen") liepen niet op de stroeve baan. Voordat tegenstandster Weijer mans (Overburg) echter in de gaten had dat ze haar passiviteit beter af kon werpen en het initiatief zocht, was de partij al afgelopen. Zonder op kon rustig haar oorbellen aan houden, want ze kwam niet in ge vaar tegen de backspin van haar Amsterdamse opponent, studente in de bewegingswetenschappen, die zichzelf een typische dubbel- speelster noemt. Zij is samen met Joost van Leeuwen dan ook nog in de race op dat onderdeel. Hard werken Meer spektakel was te zien op baan één in een BI-partij tussen twee De Munnik-spelers. Henk Janssen schreef met hard werken de eerste set tegen Kees-Jan Schuilenburg op zijn naam. Daardoor moest deze laten zien wat hij waard was. Hal verwege de tweede set versnelde hij en vloog de ene na de andere fraaie afmaker over de baan. Die bevlie ging voorzag in het ombuigen van een 3-2- achterstand in een 6-4- setwinst. Daardoor was ook de te genstand van Janssen gebroken. Moegestreden ("Ik zie die ballen niet meer") ging Janssen met 6-1 ten onder en kan hij zich op het toer nooi in het mannen-enkel B2 con centreren. Na afloop zei Schuilen burg toe moeilijk in zijn spel te zijn gekomen,- ook omdat er veel los gravel op de baan lag en de lijnen boven de baan uitstaken. Broederlijk gedeeld In het gemengd-dubbel B werd eer der op de dag nog één partij uit de eerste ronde gespeeld tussen Henk Janssen en Angelina Rammers, en Marco Smit en Claudia Witteman. i Bionda Zonderop: "Ik wil lekker uithalen": (foto Loek Zuyderduin) Nadat de eerste games nog broeder- of ver buiten de lijnen - verloor bin- door naar de halve finale. Daarin lijk werden gedeeld (3-3), was het nen de kortste keren alle spanning, stuiten zij op het duo Irma van See- nadat Witteman haar opslag had Witteman en Smit moesten de eer- ters en Sijmen Moerman. Deze verloren al snel afgelopen. Het duel ste set inleveren met 6-3. In de twee- laatste zorgde voor de verrassing dat toch al werd gekenmerkt door de wisten zij zelfs geen enkele game van de dag, door in het B2-toernooi de vele missers - de meeste punten meer te halen: 6-0. de als eerste geplaatste Marcel Lol- werden binnengehaald doordat de Door dit resultaat stoomden ling uit te schakelen (6-3, 1-6, 7-6). tegenstander de bal in het net sloeg Janssen en Rammers in één ruk REMMELT OTTEN BRISTOL (Reuter) - Michiel Scha pers heeft gisteren de halve finales bereikt van het Grand Prix-tennis- toernooi in de Engelse stad Bristol. De Nederlander versloeg in kwartfi nales de als eerste geplaatste Ameri kaan Derrick Rostagno in twee sets: 6-4, 6-2. Schapers stond in Bristol als zevende op de lijst der favorie ten. gen de Westduitser Eric Jelen die de N ieuwzeelander Kelly Evernden, fi nalist bij het toernooi in Rosmalen, versloeg. In de eerste ronde van Wimble don krijgt Schapers Michael Ro bertson tegenover zich. De 25-jarige in de Verenigde Staten wonende Zuidafrikaan, plaatste zich via de kwalificatie voor het hoofdtoernooi. Op de wereldranglijst bezet Ro bertson de 210e plaats. Drie geplaatste spelers komen in de eerste ronde uit tegen een Ameri kaanse qualifyer: Becker tegen Brian Shelton, Chang tegen Bill Scanion en Mecir tegen Scott War ner. Deze laatste won in de laatste ronde van de kwalificatie met 28-26 in de beslissende set van zijn land genoot Matt Anger. Anger kreeg als lucky loser ook een plaats in het hoofdtoernooi. Hij komt uit tegen zijn landgenoot Joe Rive. Leidato en LSF sluiten akkoord LEIDEN - De Leidato en de Leidse Spert Federatie (LSF) hebben de strijdbijl begraven. Vorige maand stonden de partijen nog als kemp hanen tegenover elkaar om een me ningsverschil over de verkiezing sporman/vrouw van Leiden. Uit spraken van LSF zijde over de orga nisatie van het jaarlijks terugkeren de evenement schoten de hoofdsponsor in het verkeerde keelgat. Leidato-voorzitter Jan van der Klugt opperde daarop het plan om de organisatie van de verkiezing in eigen hand te nemen. Deze week echter sloten de kib belende partijen weer vrede. Op ini tiatief van 'vredesrechter' Jan Dui- vesteijn (Sport en recreatie) werd een bijeenkomst belegd waar alle problemen op tafel werden gelegd. De LSF en Leidato kwamen uitein delijk tot de conclusie dat de huidi ge formule gehandhaafd moet blij ven. De organisatoren zijn wel van plan om de prijsuitreiking in de toe komst wat grootser aan te pakken. Klaas Vink. (archieffoto) Klaas Vink rond met Wageningen LEIDEN - Klaas Vink heeft gister avond overeenstemming bereikt met eerste-divisieclub Wageningen over een eenjarig contract. De 24-ja- rige speler kreeg bij Excelsior geen verlenging meer van zijn verbinte nis en besloot daarom vorige week terug te keren bij zijn oude club Noordwijk. De aanvaller maakt nu echter alsnog gebruik van een aan bieding uit Wageningen waar ex- Noordwijk-trainer Piet Buter werk- Richard de Graqf draait binnen kort een week proef bij Sparta. De Leidenaar viel uit de boot bij FC Den Haag en probeert nu bij de Rot terdamse eredivisieclub onder de pannen te komen. Als dat niet lukt gaat De Graaf waarschijnlijk naar zaterdageersteklasser ARC.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17