Zorgen om verlies koopkracht Radio-actieve bUksembol al twintig jaar verboden Wellicht subsidie voor cultuur-projecten Kamer van Koophandel voor Rijnland voelt zich onderbedeeld PAGINA 16 VRIJDAG 23 JUNI 1989 SASSENHEIM De bliksembol die medewerkers van een bliksemaf- leidersbedrijf op 26 mei per ongeluk uit hun handen lieten vallen vanaf de watertoren in Sassenheim. is al meer dan twintig jaar verboden in Nederland. Het EWR, eigenaar van de watertoren, heeft eerder zo'n bliksembol met radioactief radium laten verwijderen. Dit was de laatste van dit type op een EWR-gebouw. Er worden in Nederland tegen woordig jaarlijks nog zo'n tien van dergelijke bollen, niet groter dan een tennisbal, verwijderd. Het radi um dat in de bol is verwerkt, is een stof die zorgt voor een soort 'ionisa- tiekanaal'. Via dat stralingskanaal wordt bliksem automatisch naar de bol toegeleid. De bol geeft de span ning door via een draad naar de aar de. Het gebouw blijft daardoor ge spaard. De moderne bliksemaflei der is te vergelijken met een simpe le koperdraad die de bliksem afleidt naar de aarde. Het ministerie van vrom (volks gezondheid, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne) probeert al jaren eigenaren van gebouwen duidelijk te maken, dat deze bliksembol uit den boze is vanwege z'n radioactivi teit. "Het komt gelukkig erg weinig meer voor. Als we er achter komen dat zo'n bliksemafleider nog ergens op staat, eisen we altijd onmiddel lijk demontage ervan". Er is volgens hem in Sassenheim geen radioactiviteit vrijgekomen door de val van de bol. "Het materi aal van de bol is"öl radioactief. Door- i Sassenheim, waarop tot voor kort een al jaren verboden dat de stukjes uiteen zijn gespat, heeft het zich op het terrein bij de watertoren in Sassenheim alleen verspreid", verduidelijkt de woord voerder die over het ongelukje met de bliksembol is ingelicht door het RIVM. "Van het bedrijf dat de bol heeft gedemonteerd is ons overi gens bekend, dat het altijd zeer ver antwoord te werk gaat". De firma heeft het materiaal on middellijk opgeruimd en het inci dent gemeld bij het RIVM. Stratenmakers De twee stratenmakers uit Lisser- broek die kort na het incident aan het werk zijn geweest bij de water toren hebben geen schadelijke ge volgen ondervonden van de radio actieve straling van de resten van de bliksemafleider. Dat is gisteren ge bleken uit een onderzoek van de stralingsdienst van het Energie Centrum Nederland (ECN) in Pet ten, gespecialiseerd in het meten van zeer geringe hoeveelheden ra dioactiviteit. "Een onschuldig geval", stelt een woordvoerder van het ECN vast. De twee zijn op initiatief van EWR en in overleg met de arbeids inspectie gisterochtend in Petten aan de lichaamsmeter onderwor pen, omdat men het zekere voor het onzekere wilde nemen. "Hoe gering de verhoging van de straling ook ge weest blijkt te zijn, toch is het ver standig geweest, in het belang van die twee mensen, om volledige dui delijkheid te krijgen", aldus de woordvoerder van vrom. Kapje Een deskundige van het betroffen bedrijf Van der Heide Aarding uit Hazerswoude vertelt, dat bij de montage van een radiumbol altijd strenge voorzorgsmaatregelen in acht worden genomen. De mon teurs dragen bijvoorbeeld een kapje op hun hoofd en speciale hand schoenen. Dat is ook de verklaring voor het feit, dat de medewerkers die de bliksemafleider op de water toren in Sassenheim hebben ver vangen, niet hebben blootgestaan aan straling en niet hoefden te wor den onderzocht. Ondanks de geringe stralingshoe- veelheid die nog na het opruimen van de gebroken bliksembol werd gemeten, is op advies van het minis terie toch besloten tot afgraving van een stukje grond. De woordvoer der: "Er is weliswaar geen enkel ge vaar voor de volksgezondheid, ze ker niet omdat de toren op een afge sloten terrein ligt. Radium heeft echter een zeer lange halfwaarde- tijd. De straling die je nu meet is over honderd jaar waarschijnlijke nog hetzelfde". Een door een van de leerlingen van Albanianae nagemaakt schilderij van Renoir. (foto Ben de Bruyn) Wethouder onthult repro's van leerlingen Albanianae ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense wethouder van onderwijs A. Hommes sluit niet uit dat in de toekomst eenmalige subsidies, wor den verstrekt aan scholen die een cultuur-project opzetten. Ze zei dit gisteren nadat ze een zestal repro ducties van bekende schilderwer ken in de scholengemeenschap Al banianae officieel had onthuld. De wethouder wenste nog wel een flinke slag om de arm te hou den. "Ik weet niet precies wat de mogelijkheiden binnen het budget van de gemeente zijn. Maar een aan vraag voor financiële steun voor projecten als deze wil ik zeker in overweging nemen", aldus Hom- Ongeveer 25 leerlingen van de vijfde klas van het atheneum heb ben sinds januari aan de schilderij en gewerkt. In de aula van het ge bouw aan de Alphense Diamant- weg hangen nu zes 'doeken', vari ërend van muurtekeningen uit de oertijd tot een Picasso. Het project op Albanianae werd tijdens de tekenles uitgevoerd. Het idee kwam van leerlinge Sascha Ruster (17). Zij had bij de watergid- sen een reproductie-werk gezien en introduceerde het idee bij tekenle rares Ellen Klaver. Zij zag wel er iets in en stelde aan de klas voor een aantal schilderijen na te maken. Probleem Via projecties van dia's op een on dergrond, konden de leerlingen de contouren met houtskool overtrek ken, waarna de schilderijen moes ten worden ingevuld. Met name het verkrijgen van de verschillende kleuren was een probleem. "Het heeft heel wat werk en verf gekost om de juiste kleuren te maken, maar het is toch vrij aardig gelukt", zegt Sascha Ruster daarover. Het resultaat is sinds gisteren te zien in de aula van het Albanianae. Overigens is er geen expositie. "Het is zuiver voor de mede-leerlingen en voor bezoekers van bijvoorbeeld di ploma-uitreikingen", aldus conrec tor J. Smid van de scholengemeen schap. De deelnemende leerlingen zijn zeer ingenomen met het resultaat van het werk, net als hun tekenlera res Klaver: "Het was een heel leuk jaar met zeer gemotiveerde leerlin gen". Voor volgend jaar heeft conrector Smid al een nieuw idee in z'n hoofd. "Het zou leuk zijn als er een muur schildering in de gang bij de natuur- en scheikundelokalen kan komen", blikte hij vooruit. Politieagenten voor nazi's uitgescholden NOORDWIJK - De politie van Noordwijk heeft gisteren een 42-ja- rige inwoner van het dorp aange houden omdat hij de poltieagenten uitschold voor nazi's. De Noordwij- ker had zijn auto verkeerd gepar keerd op de Parallel Boulevard in Noordwijk aan Zee. Hij kreeg een parkeerbon en werd daardoor zo kwaad dat hij volgens de woord voerder van de politie de agenten voor van alles uitschold. De man werd meegenomen naar het bureau en kreeg een proces-verbaal. B en W Voorhout dreigt motie van afkeuring VOORHOUT - Het college van burgemeester en wethouders van Voorhout hangt een motie van af keuring boven het hoofd. Alle frac ties in de gemeenteraad van het bol- lendorp hebben het sterke vermoe den dat zij door het college verkeerd zyn voorgelicht over de plannen voor de bouw van een nieuw raad huis. Komen B en W tijdens de eerstvolgende raadsvergadering niet met een afdoende verklaring, dan zal de motie worden ingediend. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeu wen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: M.A. van Schie, tel: 177100, Rijnsburgerweg 163. zo 8 uur tot 24 uur: H. Janssen, tel: 155010, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis. Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk. tel: 122522, Wasstraat 2a. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, tel: 132500, Middel stegracht 129. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne. tel: 125245, Kernstraat 11. zo 8 uur tot 24 uur: M. v.d. Muysenbergh, tel 132877, De Sitterlaan 18. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr. Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Horn, tel: 766123, Zo- cherstraat 1 zo 8 uur tot 24 uur: E. Nieuwenhuis-Smal- braak, tel: 768918, Meloenstraat 39. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammersjein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Ouwerkerk, tel: 312673. zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Prince, tel: 76^754. Vondellaan 58. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen Medische Dienster I. Cowan, Levendaal 87. tel: 146337; C. Juffer- mans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: J. van der Leden, tel: 894539; zo: J. van der Beek, tel: 894539; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Hoofdstraat 8. tel: 894539 Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.J. Voorzaat, Jan Campertlaan 20, tel: 177461. Voorschoten za: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13, tel: 3032; zo: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel: 6352. (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn- en Schiekade 23, leiden, tel: 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest. tel. 156161; of DJ. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Den za: B.R. Dinger van Kruiningen, tel: 76418, Hofcampweg 65; zo: R van Niekerk, tel: 19014, Van Polanenpark 92. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge- Haag, Voorburg. Rijswijk, Wassenaar Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: D.N. Lambion, Mariënpoelstraat 71, Leiden, tel: 071-171628; spreekuur om 13.00 Dienst in eii S. Freeke, I de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar E.L. Bosch, Thorbeckeweg 7, Voorschoten, tel: 071-764498. WIJKVERPLEGING Leidi i uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Bart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. LEIDEN - Meer aandacht voor het winkelgebeuren in de grote binnensteden. Directeur A. Berkhout van de Kamer van Koophandel voor Rijnland kan er vrede mee hebben. En toch boe zemt hem die gedachte angst in. Angst dat 'zijn' Rijnland hierdoor in de versukkeling raakt. An ders gezegd, er te veel aan dacht van de overheid naar die grote steden als Rotter dam en Den Haag uitgaat. Berkhout: "Als winkelen in die binnensteden zo gezellig wordt dat een deel van onze koopkracht hierdoor verdwijnt, dan zijn ze verkeerd bezig. We zullen waak zaam moet blijven en permanent op de bres moeten staan om de belangen van de winkeliers in Leiden, Alphen en de Bollen streek te behartigen". door Jan Westerlaken Onderzoek heeft aangetoond dat de grote winkelcentra in Rotter dam en Den Haag het moeilijk hebben. Hoewel de Maasstad, met Den Haag in zijn kielzog, nog altijd de belangrijkste winkelstad van Zuid-Holland is, is er in de af gelopen tien jaar aan koopkracht behoorlijk ingeboet. Koopkracht die verloren is gegaan aan winkel centra die in de periferie tot stand kwamen. Om te voorkomen dat de grote steden nog meer averij oplopen heeft de provincie zich op het standpunt gesteld dat er moet worden ingegrepen. Ruimte voor nieuwe regionale winkel centra is er niet meer en wonin gen moeten zo dicht mogelijk bij de steden worden gebouwd. En daarmee volgt Zuid-Holland het beleid dat het rijk tot het jaar 2015 voor Nederland heeft uitgestip peld in de vierde nota voor de ruimtelijke ordening. Berkhout: "Ik maak me daar zor gen over. Vooral omdat de pro vincie het rijk volgt. In die 'vierde nota' wordt Leiden niet genoemd. Als dat wel het geval is zitje goed. Nu delen we dus niet mee. Leiden en het hele gebied er omheen ligt centraal ten opzichte van Rotter dam en Schiphol. Twee lokaties die als economische steunpilaren voor het land worden gezien. En het ook zijn. Voor Schiphol be staan grootse plannen. De Kamer van Koophandel heeft gevraagd om op die ontwikkelingen te mo gen inspelen. Maar daar heb je ruimte voor nodig. Zowel de ge meente Leiden als de provincie reageert vooralsnog niet. In de Oostvlietpolder ligt een kans voor open doel. Geef je het bedrijfsle ven hier gelegenheid dan doe je tevens, wat aan de werkloosheid en speel je in op nieuwe ontwik kelingen. Helaas heeft de provin cie andere plannen met het ge bied. Zij wil het een recreatieve bestemming geven. Eigenlijk gaat hetzelfde verhaal op voor de duin- en bollenstreek. Er zijn braakliggende gronden die niet geschikt zijn voor bollenteelt. Wij zeggen wend die dan aan voor an dere doeleinden. Alphen heeft wel industrieterrein, maar de ver binding met Schiphol is ronduit slecht". Kortom, de Kamer van Koop handel voor Rijnland voelt zich, voor wat het zijn territorium be treft, onderbedeeld. Niet alleen voor het winkelgebeuren, maar in de totale economische ontwikke ling voelt de Kamer zich achter Directeur A. Berkhout van de Kamer van Koophandel van Rijnland (rechts) en secretaris Broeksma. (foto Wim Dijkman) gezet. Berkhout denkt dat dit stemmingsplannen kan de boel maal niets meer mogelijk. Toe consequenties heeft. "Via be- gewoon op slot gaan en is er hele- stemming voor grotere winkel concentraties kun je dan verge ten. Het is dan zaak er voor te zor gen dat je de functies die je hebt vasthoudt. Lukt dat niet, dan kalft het af. Met alle gevolgen van dien". Werkverschaffer Berkhout wijst erop dat vooral niet uit het odg mag worden ver loren dat de detailhandel - de win keliers - een enorme werkver schaffer is. Om er vergoelijkend aan toe te voegen: "Ik verwacht overigens niet dat er in Leiden grote veranderingen zullen optre den in het winkelbestand. Wel licht kunnen we dit gebeuren zelfs wat opkrikken. Rond de komst van een nieuw station zie ik wel wat mogelijkheden. Nee, niet al te groot want daar leent Leiden zich niet voor". Ontwikkelingen rond het sta tion, waar denkt Berkhout dan aan? Een soort Hoogcatharijne? "Wanneer je daaraan zou denken moet het hele beleid om en dat zie ik niet gebeuren. Breng je zo'n groot winkelcentrum tot stand dan schud je alle regionale ver houdingen door elkaar. We moe ten echt oppassen dat het huidige niveau niet omver wordt geschof feld. Maar als je naar de landelijke ontwikkelingen kijkt, dan zie je dat het met de detailhandel niet zo rooskleurig is gesteld. Alleen in Utrecht, Hoogcatharijne dus, gaat het echt goed. De opzet bij het station zou hetzelfde moeten zijn, maar dan met een logische verbinding naar het centrum van Leiden. Dat beeld spreekt de Ka mer van Koophandel wel aan. Op die manier dwing je de mensen als het ware om langs de winkels te gaan". Doorlichten Nauw overleg met de gemeente Leiden is daarbij geboden. De Ka mer van Koophandel heeft voor gesteld om het hele winkelbe stand eens door te lichten en daarbij de plannen van het station te betrekken. Berkhout: "Het on derzoek heeft dan wel aange toond dat de koopkracht in Lei den stabiel is gebleven, maar echt florissant is het toch niet. Een deel van de regionale functie is weggevallen en overgenomen door Alphen en de Bollenstreek. Alleen daarom al is het noodzake lijk dat er een nieuwe visie wordt ontwikkeld voor het hart van Lei den", Berkhout heeft de zaken pre cies op een rijtje staan. Het be langrijkste punt daarbij is het feit dat de consument zijn auto kwijt kan waar hij winkelt. Niet direct voor deur, maar wel op loopaf stand. Bovendien moet er een ge varieerd aanbod van winkels zijn. "Intern", voegt Berkhout eraan toe, "hebben wij nog eens stilge staan bij dp gedachte dat winke len ook een recreatief element heeft. Je gaat naar een aantrekke lijk centrum in Leiden of Alphen. Wat Leiden betreft kun je het winkelen combineren met een bezoek aan een museum. Die mu sea zijn er, zeggen wij, dus maak er gebruik van". Toeristisch winkelen. Berk hout vertelt dat daar eveneens aap wordt gedacht. Zowel voor Leiden als Alphen. "Leiden, het is al opgemerkt, heeft z'n musea, Al phen grenst aan een prachtig plassengebied. Het winkelbe stand is het visitekaartje van een stad. Dat is het image. Koste wat het kost moet dat in stand worden gehouden. Lukt dat niet, dan gaat de ondernemer weg en vult elders een gat in de markt waarvoor hij, bijvoorbeeld in Leiden, de kans niet kreeg. Met als gevolg dat je daarmee onnodig het autoge bruik verhoogt. Dat wil men toch ook terugdringen?" VRIJDAG 23 JUNI Alphen optreden Noorder Mannenkoor in de Adventskerk, aanvang 20.00 uitvoering van de musical 'De kleine Johannes', aanvang 19.30 uur in het Christelijk Lyceum, Tol straat. 'Goud van Oud' in Het Kasteel, aanvang 21.30 uur. Katwijk orgelconcert Herman van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Nieuwe waterpolotoer- nooi, aanvang 19.00 uur in zwem bad Aquamar. Leiden optreden 'Ugly Water Tehe Fuzz', aanvang 20.00 uur, LVC, Breestraat. Leimuiden zomerfeesten: solexrace nachtdisco. avond-fietsvierdaagse. start 18.30 uur bij clubhuis RTV De Bol lenstreek. Noordwijk fancy fair en rommelmarkt t.b.v. hulpproject 'Laat ze leren' van Terre des Hommes, van 16.30 tot 19.30 uur in basisschool 'Hoffen- ne', Wilhelminastraat, De la Bas- secour Caanstraat. openluchtconcert Fanfare-or kest 'De Bazuin' (uit Ezinge/Gro- ningen), aanvang ?r 00 uur op het Vuurtorenplein. Zoeterwoude bingo-avond in Don Bosco, Zuidbuurtseweg, 20.30 uur. ZATERDAG 24 JUNI Aarlanderveen zomerconcert in de R.K. kerk, aanvang 20.30 uur. aanvang 20.00 uur in de Ouds- hoornse kerk. Acid House Party, aanvang 21.30 uur in Het Kasteel. Boskoop Pandabus van het WNF, van 10.00 tot 16.00 uur bij de biblio theek. Hillegom Beach Party met optreden 'Showband Caribe'. aanvang 21.00 uur in centrum Remina, Weeresteinstraat. Hoofddorp muzieksamenspel van het IKV. aanvang 10.00 uur in de Ark. Mui- derbos. Katwijk muziek in het centrum met 'de Koperen Klompen Kapel', van 14.00 tot 17.00 uur. internationaal waterpolotoer- nooi. aanvang 19.00 uur in zwem bad Aquamar. optreden Christelijke Muziek vereniging 'U.N.I.', aanvang 20.00 uur op de Boulevard. vlooienmarkt in de Groenoord- hal. van 10.00 tot 17.00 uur. LPSV-triathlon, start om 12.45 uur bij Mondriaan Scholenge meenschap, Johan Wagenaar- laan. optreden hardcore-band Ra zende Roeland, aanvang 22.30 uur in 't Breehuys, Breestraat 19. concert 'Ypsilon', aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude 'Raadsels rond het Ruime Sop', door kinderkoor De Rijnzanger tjes, 14.30 uur in de Muzenhof. Turks vrouwenleest in Sjelter, Heemraadlaan, 20.00 uur. Leimuiden zomerfeesten: boegsproetlo- pen, tobbetje steken en de Aare- beijeplukkers. zomermarki: plantjes, stekjes, keukengerei en kunstmarkt, van 11.00 tot 17.00 uur op het Linde plein.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16