'Concurrentie balletscholen moordend' Verdeling ambulanceritten afgewezen Optimisme gemeente verhuur van kantoren nieuw stationsgebied ïïiïlWF Flat Zijloever mag 7 etages hoog worden VRIJDAG 23 JUNI 1989 Mevrouw Van Dijk-Hendiichs sluit school na 48 jaar LEIDEN - Balletschool Hendrichs aan de Hooglandse Kerkgracht is niet meer. Na 48 jaar besloot eigenaresse H. van Dijk-Hendrichs dat het welle tjes was. "Graag had ik ook nog de vijftig jaar volgemaakt, maar het was eenvoudig niet meer vol te houden. De concurrentie is in Leiden wel zo moordend dat ik niet meer genoeg leerlin gen over heb. En om nu met ver lies te gaan werken, daar heb ik geen zin in. Ik ga niet voor de belasting werken", zegt de 72- jarige Leidse balletdocente. door Meindert van der Kaaij Naast vele hoogtepunten zoals suc cesvolle opvoeringen in de Burcht- zalen en later in de Leidse Schouw burg, kende de balletschool ook menig dieptepunt. Niet zelden was de oorzaak daarvan het feit dat het beroep van balletpedagode onbe schermd is. "Je hebt dus ontzettend veel beunhazen. Mensen die bij ge renommeerde scholen eruit zijn ge trapt, beginnen voor zichzelf. Ze hu ren een zaal en kunnen les gaan ge ven. Het is mij vaak overkomen dat docenten weggingen en dan meteen een groot deel van de leerlingen meenamen", aldus Van Dijk op pin nige toon. "Vier jaar geleden nog", zo vertelt ze in rap tempo: "Een assistente die bij mij les gaf, zei dat ze ermee op hield omdat ze geen zin meer had. Dat mag natuurlijk. Een paar dagen later wil ik de leerlingen opbellen om ze over het een en ander in te lichten, blijkt dat een deel van de boekhouding verdwenen is. Er wa ren geen adressen en telefoonnum mers meer. Daarna merkte ik dat ze les was gaan geven in het Wachtge- bouw bij de Morspoort. Ze had wel 70 leerlingen van me meegeno- Op de vraag hoe dat haar kan overkomen, zegt Van Dijk schou derophalend: "Ik ben te goed van vertrouwen. Ikzelf zou zoiets niet doen. Het is trouwens stom dat me dat wederom overkomt, want het is niet de eerste keer. Ik zal het nooit leren", zegt ze vertwijfeld. Klassiek De situatie op balletgebied in Lei den is volgens haar bepaald uniek te noemen. "We hebben hier zo'n 30 balletgroepen. Ik geloof dat een stad als Den Haag nog niet eens zo veel scholen heeft". Een belangrij ke concurrent op de toch al drukke balletmarkt is er volgens haar twee jaar geleden bijgekomen met De Droomfabriek. "Daarmee is het de spuigaten gaan uitlopen. Mensen kunnen daar gaan dansen tegen af- braakprijzen. Voor die bedragen kan ik het hier niet meer doen". Naast het afnemend leerlingaan tal - ze eindigde uiteindelijk met zo'n 40 leerlingen - kampte Van Dijk met steeds moeilijker te krijgen per soneel. "Ik wilde altijd alleen maar gediplomeerde mensen. Die zijn wel duurder dan stagiaires, maar dat had ik er voor over. Maar die ko men voor een of twee lessen niet meer uit Rotterdam". Een derde oorzaak van de leerlingendaling is volgens haar de slechte .parkeer voorzieningen in de binnenstad. "Mensen hebben tegenwoordig al lemaal een auto. Als ze hier niet kunnen parkeren gaan ze toch naar een andere school? Keuze zat in Lei den". In al die jaren heeft Van Dijk als docente vastgehouden aan het klas sieke ballet. Ze had zelf eigenlijk ballerina willen worden. Voor de Vrouw krijgt klappen tijdens huisbezoek LEIDEN - Een 58-jarige Leidenaar heeft een 45-jarige maatschappelijk werkster na een ruzie twee klappen gegeven. Ook heeft hij de vrouw in haar borsten geknepen. De onenig heid ontstond in de woning aan de Kooilaan van een andere vrouw die net ontslagen was uit het zieken huis. De maatschappelijk werkster had de vrouw uit het ziékenhuis ge haald. Bij thuiskomst troffen zij de man in huis aan, die in afwezigheid van de bewoonster voor de huisdie ren had gezorgd. Na een tijdje ont stond er discussie tussen de twee helpers en vielen er klappen. De man is aangehouden en verhoord. De maatschappelijk werkster liep geen letsel op. Circa 3 mille uit parkeerautomaat LEIDEN - Uit de parkeerautomaat aan de Stationsplein is een bedrag van 3000 gulden gestolen. De in braak werd gistermiddag om 12.00 uur ontdekt. Volgens de gemeente ambtenaar die aangifte deed heb ben de daders het zware slot ofwel eruit gesneden of eruit gebrand. oorlog heeft ze in Den Haag een klassieke opleiding genoten van de toen beroemde Yvonne Georgi. Tij dens een optreden in het Amster damse Concertgebouw viel Van Dijk met haar rug op een lichtkap die daar toen nog op het podium stond. Twee jaar heeft ze vervolgens in het "gips gelopen en een carière als ballerina was in de knop gebro ken. Topfit Een paar jaar later vroeg een oude dansgenoot uit Amsterdam haar of ze een keer les wilde geven. Na aan vankelijke aarzelingen overwonnen te hebben, ging het lesgeven haar toch goed af. Haar moeder, Jeanne de Wekker, had in het pand Hoog landse Kerkgracht 42 toen een ball- room-dansschool. "Die zei dat ik ook wel voor een paar uur in de week haar ruimte mocht gebruiken. Zo begon ik in 1937 met 15 leerlin gen. Een paar jaar later sloot ik de school al weer vanwege de Duitse bezetting". Na de" oorlog zette ze de school weer voort, tot 1960 in combinatie met de ballroom-dansschool haar moeder. "In de jaren '60 tot '65 beleefde balletschool Hendrichs ei genlijk haar hoogtepunt. Ik had on geveer 700 leerlingen. Dat waren echte topjaren". Van Dijk denkt dat in die 48 jaar in totaal zo'n 10.000 Leidenaars balletles op haar school hébben gekregen, onder wie men sen als Christien Voskuil die later ballerina werd en Yvonne Brand die nu doceert aan het Rotterdamse conservatorium. Het liefst gaf de nog steeds topfit- te Van Dijk les aan kinderen van 6 a 7 jaar. "Waarom dat zo is, weet ik niet. Het is eigenlijk veel moeilijker dan'het lesgeven aan meiden van 15 jaar. Maar dan spreek ik ook weer van een hele tijd terug. Tegenwoor dig zijn ze op 6-jarige leeftijd al zo bijdehand en over het paard getild. Het lijken soms wel oude wijven". - In de bijna halve eeuw dat me vrouw Van Dijk in het balletwereld je werkzaam is, heeft ze veel vrien den gemaakt maar ook wel vijan den. Uit de stapel vergeelde knip sels die ze 'voor zich heeft liggen, blijkt dat ze naast menige opvoe ring ook menige confrontatie achter de rug heeft. "Ik ben nu eenmaal een flap-uit. Ik zeg wat ik op mijn hart heb. Als mensen de boel bela zeren zeg ik ze dat ik hun gezicht. Zo heb ik in mijn leven wel tegen menige scheen geschopt". Nu haar leven als docente beëin digd is, gaat er een nieuw leven voor haar open. Die van wereldreizigster. "De laatste jaren ben ik al veel op stap geweest en heb ik behoorlijk wat gezien van de wereld. Vorige maand kwam ik net terug van een vakantie in de Verenigde Staten. In oktober wil ik Thailand en India be zoeken. Het reizen is mijn hobby geworden". lil.; i'l: S: *!I. lifüi S rlMsiill HU i groot LEIDEN - De bouw van e« aantal kantoren rond het station leidt er niet toe dat de kanto- renmarkt in deze regio wordt over voerd. B en W van Leiden verwach ten dat alle kantoorruimte - in het totaal zo'n 43.000 vierkante meter - binnen tien jaar na de oplevering is verhuurd. De eerste kantoortorens worden vermoedelijk in 1994 opge leverd. B en W hebben dit de raadsfrac ties laten weten naar aanleiding van discussies over de plannen voor het Stationsgebied. Zoals bekend spra ken de fracties enkele weken gele den een voorkeur uit voor het Mabon-plan dat als enige van de drie ingediende plannen voorziet in i tunnel onder het Stationsplein. Volgende week praten de fracties in een commissievergadering verder. Voorwaarde voor het verhuren van de nieuw te bouwen kantoren is dat het kantorencomplex Schut tersveld in 1994 is voltooid, stellen B en W. Zij baseren hun optimisme onder meer op de bereidheid van projectontwikkelaar Mabon alle kantoreh te willen afnemen. "Dat duidt op positieve verwachtingen omtrent realisatie en afzet", schrij ven B en W. De kantoortorens terzijde van het station zullen het eerst worden op geleverd en wel in 1994. De torens worden gelijktijdig met het nieuwe NS-station gebouwd. Een mogelij ke kantoortoren op de hoek van de Plesmanlaan/Stationsplein is niet eerder dan in 1996 klaar. Dat geldt Holvast) ook voor de kantoren op het AZL- terrein waarmee met de bouw pas gestart kan worden wanneer de tweede fase van de nieuwbouw van het ziekenhuis is voltooid. In 2004 moet alles verhuurd zijn. De ontwikkeling van het Sta tionsgebied gaat vermoedelijk in 1991 van start met de bouw van een tunnel onder het plein. Eind 1992 wordt begonnen met de nieuw bouw van het station. Gedurende deze werkzaamheden is er geen doorgaand verkeer voor het station mogelijk. Daarom wordt voor enke le jaren een verbinding aangelegd tussen Plesmanlaan en Wassenaar- seweg. Minister Smit (verkeer en water staat) heeft in een brief aan de ge meente nog eens bevestigd dat zij bereid is mee te betalen aan de aan leg van een tunnel onder het Sta tionsplein. Hoewel eerder werd ge sproken van een bijdrage van 15 miljoen gulden, spreekt de minister zich in deze brief niet uit over de hoogte van de subsidie. Daarover moet nog worden gesproken, stelt zij. De minister maakt bovendien het voorbehoud dat er hiervoor ruimte op de begroting moet zijn en dat de Leidse plannen vergeleken gaan worden met plannen waarvoor an dere gemeenten subsidie hebben aangevraagd. EHD en Gebr. De Jong moeten opnieuw om de tafel LEIDEN - Het voorstel tot een nieuwe verdeling van de ambu lanceritten is door de provincie Zuid-Holland afgewezen. De nieuwe ritverdeling, opgesteld door het bestuur van de Centra le Post Ambulancevervoer (CPA), zou de Leidse Eerste Hulp Dienst (EHD) bevoorde len. De bevoordeling gaat ten koste van de particuliere ver voerders, zoals het ambulance- bedrijf Gebr. De Jong. De advo caat van dit bedrijf, mr. Teek- ens jr., heeft het bestuur ge vraagd binnen drie maanden een nieuwe ritverdeling op te stellen die meer recht doet aan de belangen van zijn cliënt. Volgens Teekens is de EHD er slechts op uit de ritverdeling ten gunste van de gemeentelijke dienst aan te passen en dus ten nadele van De Jong en mogelijk ook de Oegst- geester ambulancevervoerder Prins. "De reden is waarschijnlijk dat de EHD binnen twee jaar haar jaarlijks tekort moet wegwerken volgens opdracht van de gemeente Leiden. In haar strijd wordt de EHD geholpen door de omstandigheid dat haar directeur (brandweercom mandant Mark, red.) tevens direc teur van de CPA is, terwijl het Leids gemeentebestuur, waaronder de EHD valt, het voorzitterschap van de CPA bekleedt", aldus Teekens in een brief aan de Leidse gemeente raad. In deze brief vraagt hij de raad druk uit te oefenen op het college van B en W voor een betere rege ling. Het conflict loopt al geruime tijd. Naar aanleiding van overleg met de provincie heeft het bestuur van de CPA besloten een commissie in te stellen, die de nieuwe verdeling van de ritten moest aanpassen. De com missie, die in maart werd ingesteld, is nog steeds niet bij elkaar geko men wegens ziekte van een van de leden. Langer wachten vindt de provincie onjuist, zodat het nieuwe voorstel werd afgekeurd. De pro vincie verzocht het bestuur van de CPA verder een nieuwe regeling vast te stellen die meer recht doet aan de marktsituatie en waarmee de ambulancevervoerders kunnen in stemmen. De provinciale afkeuring is mede gestoeld op een advies van de ge neeskundige inspectie van de volksgezondheid voor Zuid-Hol land. Ook de inspecteur constateert een onevenredige verdeling van de ritten. Hij vreest dat de conflicten tussen de CPA en de grootste parti culiere vervoerder gevolgen kun nen hebben voor de kwaliteit van de ambulancehulpverlening en dus voor de patiënt. Volgens coördinator Groeneveld, de vervangster van brandweercom mandant Mark die op vakantie is, moet het CPA-bestuur op korte ter mijn een nieuwe regeling beden ken. Of dat lukt, is vooralsnog on duidelijk. "Beide partijen zullen waarschijnlijk nieuwe voorstellen indienen.- Na de vakantie van Mark zal het bestuur daarvoor bijeenko men", meent Groeneveld. Zij. wijst overigens de beschuldi ging van Gebr. De Jong van de.hand dat er inmiddels sluipenderwijs een groot aantal ritten naar de EHD wordt geschoven. Vooral in mei zou de EHD veel ritten hebben ge maakt. "In de maand mei was er een scherpe terugval in het aantal ritop- drachten voor De Jong", zo schrijft Teekens. Maar Groeneveld stelt dat het trekken van conclusie op basis van één maand voorbarig is. "Er zijn in de maand mei door de hitte veel mensen op straat onwel geworden. Omdat dat op straat is gebeurd, is de EHD daar steeds heengegaan", verklaart ze. "Dergelijke bewerin gen kun je pas hard maken als je de cijfers over een heel jaar bekijkt". Join the game (2) Het is toch eigenlijk wel triest. Wordt er eens een Leidenaar gear resteerd verdacht van handel in harddrugs, houdt de Leidse poli tie het geheim. Je zou denken dat ze zo'n slag in het gezicht van de georganiseerde drugswereld wel van de daken zouden schreeuwen na alle kruimeltjes hasj die de po litie tot nu toe verzamelde door om de dag de voormalige koffie shop Join the Game aan de Be schuitsteeg binnen te vallen. Nee hoor, geen woord op de dagelijk se politiepersconferentie. Volgens politiewoordvoerder Henk Langendoen is de inval op het Galgewater - compleet met in getrapte deuren volgens oogge tuige - stilgehouden op het ver zoek van de politiemensen die het onderzoek uitvoeren. Publiciteit nu zou het onderzoek mogelijk schaden. Het argument lijkt niet erg sterk want er werden tegelijk met de Leidse arrestatie vier mensen aangehouden in Oss. De hele ben de lijkt in één klap opgerold. Reden genoeg dus voor de Leidse drugsbestrijders om hun vangst te melden. Hoewel, hun vangst is het eigenlijk niet. De aanhoudingen, ook de Leidse, ge beurde op verzoek van de Bra bantse rijkspolitie, door hun ge meentelijke collega's altijd wat smalend bopo's (boerenpolitie) genoemd. Zou dat de reden zijn? Dat Lei den niet verder komt dan hier en daar een paar gram hasj en dat voor de echte zaken .de hulp van de veldwachters uit De Peel komt? Dan zou oolf ik zwijgen. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Waar is de romantiek van weleer; de tijd dat er met een brugwachter nog een gezellig praatje vanaf kon? (foto Jan Holvast^ Kijkhuis In het Kijkhuis draaien films waar zelden om te lachen valt, en waarin al helemaal nooit gescho ten wordt. Films in het wat moei lijkere genre, over het algemeen voor een klein publiek. Toch is er iedere week weer één iemand die zich naar het Kijkhuis begeeft: de recensent van het Leidsch Dagblad, Leonard Engel. Deze meest trouwe bezoeker mag de filmzalen echter niet meer in. De reden: hij schrijft in de ogen van beheerder Jan Boer niet leuk genoeg. Aanleiding voor het besluit van Boer was de recensie van de film 'A winter tan', weer zo'n film waarin niet gelachen of gescho ten wordt. '"De film is op alle terreinen zo mislukt dat er zelfs geen aankno pingspunten zijn voor een nega tieve kritiek. De film had niet op deze manier gemaakt moeten worden, dê film had niet aange kocht moeten worden en onderge tekende had beter thuis kunnen blijven. Gelukkig verdwijnt de film na morgen uit het Kijkhuis en uit ieders herinnering'. Dat schreef Engel vorige week in deze krant. "Dit is geen negatieve kritiek meer, deze film is op een onbe schofte wijze de grond inge stampt. Zo'n filmmaker steekt ontzettend veel geld en energie in een film, daar mag best rekening mee worden gehouden. Ik heb al heel wat recensies gelezen, maar er zijn grenzen", zegt Jan Boei*. De beheerder van het Kijkhuis, die al eens een ingezonden brief naar de krant wilde schrijven ge titeld 'Een Engel die denkt dat-ie god is', vindt de recensies van de recensent van het Leidsch Dag blad aanmatigend. "Hij dicht zich veel te luchthartig deskundig heid toe, die hij niet bezit", meent Boer. En hoe aanmatigend is het wan neer bioscoop-exploitanten den ken deskundigheid te bezitten s te beoordelen? Topless Katwijkse taferelen in Leiden. In de Hortus Botanicus is het sinds enkele weken verboden om top less te zonnebaden. Ook in deze tijd blijken er nog altijd mensen te zijn die zich storen aan de ge deeltelijk ontblote zonaanbid- ders. Onder hen het hoofd van de Hortus, hortulensa mevrouw Teune. "Wij zijn een botanische tuin, dienstbaar aan onderzoek en onderwijs en niet aan zonne baders. Het is hier geen pret park". Volgens mevrouw Teune erger den vooral oudere mensen en moeders met kinderen zich aan het topless zonnen. "Ik kan me dat voorstellen. Bovendien is het voor oudere mensen een van de weinige plekjes groen in de stad. Jongere mensen kunnen toch ge makkelijk de bus naar het strand pakken". Als ze dan maar niet per onge luk in de bus naar Katwijk stap pen... Brugromantiek De brugwachter verdwijnt en wordt bedieningsman. Het laatste vleugje romantiek rond de brug gen verdwijnt. 'Automatische brugbediening' schreeuwt een fel oranje bord het verkeer op de La ge Rijndijk toe. Vanuit een soort verkeerstorentje op het Waard- eiland worden een paar bruggen in de omgeving bediend. Bij de brug zijn luidsprekers aangebracht om de mensen op de brug en het scheepvaartverkeer toe te spreken. Op deze wijze communiceert de bedieningsman met de mensen rond de brug. Een van de omwonenden van de Spapjaardsbrug heeft zich al beklaagd over het feit dat de stem van de bedieningsman zijn huis kamer binnentettert. Na ingrij pen van de dienst Verkeer en Ver voer van de provincie (het voor malige Provinciale Waterstaat) is het volume wel wat vermipderd, maar nog altijd goed hoorbaar. De omwonende betreurt bo vendien het verdwijnen van de brugwachter. "Die man had ook een sociale funcie, het was een aanspreekpunt op de brug. Hij oe-| fende bovendien toezicht uit en kon als getuige optreden bij ver keersongevallen". Ing. J. Wondergem, districts hoofd Vaarwegen, zegt dat een speciale ploeg nu wordt ingezet indien bij gladheid pekel moet worden gestrooid. "Door het ont breken van een vaste brugwach ter wordt de serviceverlening aar het publiek wel minder". Ook Wondergem meent dat door het centrale bedieningsge bouw een vleugje romantiek rond de brugwachter verdwijnt. "Maar ja, heeft u nog geld over voor een romantisch overheidsapparaat?" WILLEM SPIERDIJK HENNY VAN EGMOND Sponsorloop Zeeverkennersgroep Jan van Galen houdt op zaterdag op 24 juni een spon sorloop rond het clubhuis aan de Maro- wijnepad. Het startschot wordt om 13.00 uur gegeven door wethouder Tesselaar. Daarnaast zijn er activiteiten zoals bal- lengooien, roeiwedstrijden en schmin ken. De opbrengst is bestemd voor de in richting van het nieuwe zeeverkenners onderkomen. Folkmuziek Rondom het theehuis in de Leidse Hout zijn zondag 25 juni verschillende Folk- /volksmuziek optredens. Dan treden groepen uit de regio op, zoals de Opali no's, Hobgoblin, Dempsey en de Mobi- lettes. Voor kinderen treedt het theater Harlekijn op. Het evenement duurt van 14.00 tot 21.00 uur LEIDEN - De gemeente krijgt de vrijheid het flatgebouw aan de Zijloever te verhogen van ten hoog ste vijf naar maximaal zeven bouw lagen. Voorwaarde is wel dat het ge bouw hoe dan ook niet meer dan zestig woningen zal tellen. Dat heeft de meerderheid van de raadscom missies voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gisteren be paald. Het bezwaar van een aantal omwonenden, die willen dat het ge bouw niet meer dan vijf bouwlagen telt, wezen de commissies af. De omwonenden zijn kwaad op de gemeente omdat die, in tegen stelling tot wat in een eerder plan is vastgelegd, nu toch een hogere flat aan de Zijloever wil toestaan. Ze menen dat het college nu opnieuw eerdere afspraken heeft geschon den. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting verklaarde overi gens dat de uiteindelijke hoogte van de flat nog lang niet vaststaat. "Het plan moet nog nader worden uitge werkt. We willen echter niet van te voren alle mogelijkheden uitslui ten. Als de uitwerking het noodza kelijk maakt dat het aantal bouwla gen wordt vergroot tot zeven, dan willen we de vrijheid hebben dat te doen". Alleen het WD-raadslid Bakker pleitte ervoor het oorspronkelijke plan, met maximaal vijf bouwlagen dus, te handhaven. Links Leiden en D66 willen hun oordeel pas geven wanneer het definitieve plan klaar is. PvdA en CDA steunden het col lege. Tijdens de commissievergade ring onstond de nodige verwarring over de vraag welk plan de gemeen te nu aan de omwonenden had voor gelegd. Inmiddels bestaan al vier verschillende varianten. De wijkbe woners houden vol dat ze destijds akkoord zijn gegaan met de derde variant, terwijl Tesselaar meent dat ze met het laatste, het vierde, plan hebben ingestemd. Tijdens de dis cussie daarover liepen de gemoede ren tussen wijkbewoners en wet houder flink op, hoewel Tesselaar aangaf dat de verschillen tussen beide plannen volgens hem uiterst klein zyn. Invalidenwagen in sloot geduwd LEIDEN - Twee jongens van 15 jaar uit Leiden duwden gistermiddag uit ballorigheid een invalidenwa gen in de vijver achter de Blauwe Vogelweg. Terwijl zij met dit karwei bezig waren, belden omwonenden de politie. Die kon de jongens op he terdaad betrappen. De politie haal de de ouders van de knapen erbij, die vervolgens in gezamenlijk over leg besloten om de invalidenwagen zelf op het droge te trekken. De j twee j ongens kwamen er zo met een vermaning vanaf.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15