'De Kempenaar straat wordt voorgetrokken' Mevrouw Münninghoff: 'winkelcentrum-geleerde' 'Voorschotense wethouder Visser niet buiten boekje gegaan bij opening' BRIEVEN ONDER NUMMER: POSTBUS 993 PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 23 JUNI 1989 Voorzitter Oegstgeester winkelcentrum Lange Voort over versterking dorpsmidden: OEGSTGEEST - Als er in de Oegstgeester winkelconcen tratie De Kempenaerstraat ook maar een tegel moet worden verlegd zit de pu blieke tribune van de raads zaal vol met winkeliers van Oegstgeest Actief. Afgelo pen week hervatten gemeen tebestuurders het debat over het versterken van de 'cen trumfunctie' van het dorps midden (Lijtweg, Lange Voort en Irislaan) zonder dat er ook maar één ondernemer zijn of haar gezicht liet zien. Mevrouw L.H. Münning- hoff-Huls, al 13 jaar voorzit ter van de stichting winkel centrum Lange Voort, door breekt het grote zwijgen van de winkeliers van het dorps midden. De ondernemers gaven ook al geen kik nadat bekend werd dat hun win kelgebied toch niet zou worden ver rijkt met het nieuwe gemeentehuis. Zelfs toen het besluit viel dat de bi bliotheek aan de westrand van het dorp zou blijven en niet naar het centrum verkast, hielden ze de lip pen stijf op elkaar. De vraag rijst wat er dan wèl moet gebeuren wil het ondernemershart sneller gaan kloppen. door Wim Koevoet Münninghoff, al weer enige tijd geleden gestopt met haar eigen wo- ninginterieurszaak Caspari maar nog altijd de 'Moeder' van het dorps-midden: "Ik ben er helemaal niet op tegen dat dit gebied wordt aangemerkt als het hart van Oegst geest. Maar het gaat me veel te ver om te zeggen dat dat cow te que coüte moet gebeuren. Wij strijden er ook niet voor. Als je je in dit dorp ergens sterk voor maakt, veroorzaakt dat direct ongenoegen bij anderen. Al die heisa ben ik een beetje beu. Je kunt hier ook nooit zeggen wat je denkt, vandaar dat je me niet in de frontlinie hebt gezien". De voorzitter is de eerste om te er kennen dat er verschillen zijn tus- OEGSTGEEST - "Laten we maar naar de geleerde gaan", zeggen de win keliers van winkelcentrum Lange Voort als ze om raad verlegen zitten. Ze bedoelen daarmee de voorzitter van de stichting winkelcentrum Lange Voort mee, L. Münninghoff-Huls, die tot voor kort een wonijnginterieurs- zaak runde en tot één van de bekendste vrouwen van Oegstgeest gerekend kan worden. Münninghoff komt niet uit een middenstandersfamilie maar uit een gezin waar iedereen studeerde. Vandaar genoemde 'titel'. Als een leeuw heeft ze altijd de belangen van 'haar' winkelcentrum ver dedigd. Veelvuldig kreeg ze het daarbij aan de stok met de concurrenten van De Kempenaerstraat. Toch staat ze op goede voet met de voorzitter daarvan, J. Schohaus. Ze beschouwt zichzelf zelfs als de vriendin van de onlangs vertrokken middenstandswethouder mevrouw Blom (WD), Ze dwong bij het treuzelende mijnwerkersfonds (belegger) de bouw van het toegezegde overdekte deel van het winkelcentrum af en ze regelt vrij wel elke Lange Voort-actie. Velen herinneren zich nog het spectaculaire ruimtevaartfestijn dat ze samen met Estec uit Noordwijk had geregeld. "Ik probeer altijd origineel te zijn maar middenstanders en "iets ludieks, dat bijt elkaar al snel omdat ze nooit voor iets afwijkends in zijn". Zij was het ook die haar directe omgeving op stelten zette met haar plan om samen met een project-ontwikkelaar de toen nog slecht draaiende Flo ra-school aan de Lange Voort te kopen en er een soort multi-functioneel centrum van te maken. Er is kortom een waslijst van wapenfeiten te maken en juist daarom be vreemdt het dat ze in alle talen zwijgt nu de gemeenteraad discussieert over de centrumfunctie van Oegstgeest-midden. Ze blijkt druk in de weer met haar verhuizing te zijn geweest. Direct na dat ze alles op orde had werd ze ziek. Vervangen wordt ze dan niet "omdat de midenstanders altijd denken: dat dóet het bestuur wel". Ze blijft ook nu ze geen winkel meer heeft aan als voorzitter "omdat er geen sterveling is die er zo veel tijd en aandacht in wil steken". Mevrouw 'Lange Voort' Mün ninghoff spreekt weer. Fietsdriedaagse Het Voorschotense buurthuis Bloemen- wijk/Boschgeest organiseert op 27. 28 en 29 juni een fietsdriedaagse. Deelne mers kunnen zich vlak voor de start aan melden bij het buurthuis aan de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan. De start zal tussen 18.00 en 19.00 uur plaatshebben. In een tijdsbestek van drie avonden rijden de deelnemers een af stand van ongeveer 80 kilometer. Oude kranten De Zoeterwoudse drumfanfare De Rijn tamboers haalt op zaterdag 23 juni oude kranten en vodden op in Zoeterwoude Rijndijk. De vereniging vraagt iedereen het oud papier gebundeld in plastic zak ken of dozen aan te bieden. De ophaal- ploeg gaat zaterdag om 09.30 uur van start. In de maand juli zal de fanfare in verband met vakanties geen kranten op halen. Recreatiedag De provincie Zuid-Holland organiseert zondag 25 juni in samenwerking met de exploitanten van recreatieve voorzienin gen in het gebied Vlietland tussen Leiden en Voorschoten een recreatiedag voor de hele familie. Er zal onder meer een circus optreden, er is een rad van avon tuur en een demonstratie trampoline springen. Bezoekers kunnen het pontje tussen Voorschoten en Vlietland gratis gebruiken. Darten De Boskoopse dartclub en de Pinguïns binden zaterdag 24 juni de strijd met el kaar aan in het Zoeterwoudse café Land zicht. Twaalf spelers spelen 501tactics en 701. Bezoekers zijn welkom. MARIËNHAVEN - In een gisteren geplaatst artikel over de ingebruik name van een nieuwe rolstoelbus van Mariënhaven werd per ongeluk gesproken over het 10-jarig jubile um van het Warmondse verpleeg huis. Dit had echter moeten zijn het 10-jarig jubileum van de Stichting Recreatieve Activiteiten Mariënha- Kampeerweekeinde De Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia organiseert vanaf vrijdag 30 juni een kampeerweekeinde aan de Wei poort. Opgave kan via 01715 - 2932. Paardesport Op de Wassenaarse renbaan Duindigt zullen zondag 25 juni 35 paarden uit ne gen landen meedingen naar de HCS Grote Prijs der Lage Landen. De eerste strart is om 13.00 uur. Shoes De Zoeterwoudse/Leidse band The Shoes sluit zaterdag 24 juni het jubileum feest van het Zoeterwoudse Don Bosco (25 jaar) af met een optreden in het be kendste zalencomplex van het dorp. Kaarten alleen in de voorverkoop ver krijgbaar bij J. van der Geest, Watertje 11. Drumband De Noordwijkerhoutse muziekvereniging Jeanne d'Arc organiseert op zondag 25 juni een federatief drumband- en majo retteconcours in cultureeel centrum De Schelft aan de Maandagse Wetering in Noordwijkerhout. Aan de wedstrijden doen naar verwachting ten minste 25 groepen uit heel Zuid-Holland mee. De entreeprijs voor volwassenen bedraagt drie gulden, kinderen betalen een gul den. De optredens beginnen om 12.00 uur. B en W antwoorden op vragen CDA VOORSCHOTEN - De Voorscho tense wethouder J. Visser (Pvd A/PPR) is niet buiten zijn boekje gegaan door een maand geleden een geraniummarkt te openen. Dat is de strekking van het ant woord van B en W op de kritische vragen die het CDA onlangs stel de over het optreden van de wet houder openbare werken. Visser heeft tijdens zijn vakan tie een geraniummarkt geopend, terwijl hij op dat moment officieel werd vervangen door fractievoor zitter M.J. Breunnesse. B en W schrijven dat de organisator wet houder Visser heeft benaderd, omdat hij het gemeentelijk groen in zijn portefeuille heeft. Zoals de wethouder al eerder in deze krant vermeldde heeft hij overleg ge pleegd met Breunesse. Volgens het college heeft hij niet in strijd gehandeld met de afspraken die binnen het college zijn gemaakt over vervanging van wethouders. Overigens is de brief niet on dertekend door de burgemeester, die op dit moment op vakantie is, maar door welzijnswethouder L.L. Marselis. Deze wethouder werd eerder door de WD-fractie op de vingers getikt, omdat hij het nieuwe sportpark Adegeest na een opening door de burge meester zou hebben heropend. WASSENAAR - Restaurant Suzi Wong aan de Rijksstraat weg is door de gemeente Wasse naar opgekocht voor 845.000 gulden. Het pand wordt gesloopt omdat dè gemeente de strook tus sen Den Deijl en de Rozenweg een 'facelift' wil geven. Hoe de plek opnieuw wordt ingevuld is nog niet hekend. Het slopen i het pand kost de gemeente 50.000 gulden. De gemeenteraad heeft vorig jaar al het besluit genomen het gedeelte van de Rijksstraat weg tussen Den Deijl en de Ro zenweg op te kanppen. De hui zen liggen pal op de weg en daardoor is de verkeers- en ge- luidsdruk voor omwonenden erg groot. Ook is er behoefte aan ee betere verkeersafwikkeling. (foto Holvas Kunstwerk Het verbaast mij dat Wim Koevoet in zijn opiniërende artikel over het kunstwerk Doorgaande Beweging niet-omwonenden het recht ontzegt een mening over deze zaak te geven. De Hofdijck-bomenallée en het park met vijverpartij vormt een ge liefkoosd traject van wandelaars uit de omtrek. Denkt u aan de flatbe woners die hun 'buitengroen' meestal beperkt zien tot een paar geraniums op hun balkonnetje: zij zijn vooral degenen die zijn aange wezen op gemeentelijke voorzienin gen. Uit eigen ervaring weet ik dat velen met belangstelling (en span ning) het verloop van de besprekin gen volgen. Ik laat vier keer per dag mijn hond uit en ontmoet zo deze wandelaars vaak. Deze dorpsgeno ten hebben evenzeer, zoniet méér recht van meningsuiting dan de 'omwonenden'. Uit een sociaal oog punt mag dit niet uit het oog wor den verloren! Dat een discussie soms heilloos kan zijn ben ik geheel met Koevoet eens. Maar dan staat u een weder zijds 'aanvallend' optreden voor ogen. Zodra het hoofddoel de uit wisseling van de gedachten is, dient dit soort gesprekken tot het uitlok ken van alle aspecten die door twee of soms meer partijen kunnen wor den aangevoerd. Ik heb de indruk dat dit soort ontmoetingen ook de burgemeester voor ogen staat. Ten slotte het object 'kunst werk'... U zult, zoals eenieder die eerlijk zijn mening wil geven moe ten erkennen dat de heer De Wit met zijn kolossaal produkt een wel zeer onbescheiden aanval doet op de omgeving. Toen de huidige om wonenden circa dertig jaar geleden de plek voor hun woning kozen was een groen project een gegeven. Dat deed ons besluiten tegen beslist ho gere vierkante-meter-prijs tot bouw over te gaan. Is het nu wel eerlijk om een aantal van deze dorpsgeno ten onverwacht een heel ander pa- Hi VUUF te zetten. Voor eventu ele aanpassing van het groenbe- stand heeft men zeker begrip, ook indien dringende noodzaak dwingt tot enige wijzigingen. Maar omdat een zeer klein aantal mensen zich laat meenemen in een nog maar kort geleden ontstane sfeer van be wondering, is doorzetten toch niet redelijk meer? Dus, kunstadviescommissie en gemeentelijke autoriteiten: eventu eel geen discussies meer. Houdt re kening met de oprechte reacties en kies een minder kwetsbare plaats. Persoonlijk heb ik met de heer F. de Wit 'de' plek aan het kanaal be zocht. Hij zou tegen de plaatsing daar geen bezwaar hebben maar de politiek moet beslissen. Van harte hoop ik.dat rustig en redelijk over leg tot een aanvaardbare oplossing zal bijdragen. K.J. van Duren Hofdijck 56 Oegstgeest Naschrift redactie: in het artikel wordt niemand het recht ontzegd een mening te geven maar wordt stelling genomen tegen de opvatting dat niet deskundige burgers het laatste woord dienen te krijgen over plaatsing van het kunstwerk. Muzieldnstrumenten uit Leiderdorpse Muzenhof gestolen LEIDERDORP - Een synthesizer, een elektrische gitaar en een meng paneel zijn de afgelopen nacht ge stolen uit een muzieklokaal in cul tureel centrum De Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp. De inbreker verschafte zich toe gang tot het gebouw door een dub bele ruit in te slaan. Hij heeft zich daarbij verwond, want de politie heeft bloedsporen gevonden. Het lokaal bevond zich aan de achterzij- dé van het gebouw. Wie de advertentiepagina's leest, komt ze regelmatig tegen: Adverten ties, waarin om privé-redenen geen naam, adres of telefoonnummer staat vermeld. In plaats daarvan worden dit soort advertenties afgesloten met een speciaal nummer. Wilt u reageren, dan kan dat alleen maar door uw schriftelijke reactie in een gesloten enveloppe, met daarop in de linkerbo venhoek het in de advertentie vermelde nummer geschreven, naar de krant te sturen. De medewerkers van onze advertentie-afdeling weten pre cies welke naam en welk adres bij dat nummer horen en zorgen er voor dat uw brief ongeopend bij de adverteerder terecht komt. Om de privacy van onze lezers nóg beter te beschermen, hebben wij sinds kort een speciale postbus voor brieven onder nummer in gebruik. Hier door is het onmogelijk geworden, dat iemand per ongeluk uw brief open maakt! Wilt u er zeker van zijn dat alleen de adverteerder uw reactie onder ogen krijgt, stuur dan uw brieven onder nummer naar: Leidsch/Alphens Dagblad, Postbus 993, 2300 AZ Leiden. Postzegel niet vergeten! N.B.: Bij andere adressering kunnen wij privacy niet voor 100% garanderen! sen een winkelier van haar club en een collega van De Kempenaer straat. "Wij zijn begonnen met een regionale functie en dat vereist dat je je aansluit op de stad. Dat wil zeg gen dat je qua openingstijden het zelfde - en dus volwassen - gedraagt: allemaal open, allemaal dicht. Wij zijn zakelijker, minder gemoedelijk, niet iedereen kent hier elkaar. Wij zijn afhankelijk van beleggers, De Kempenaerstraat van de gemeente. De Kempenaerstraat wordt voor honderd procent voorgetrokken. Daar vragen ze altijd maar, wij vra gen nooit wat, wij redden ons zelf'. Open en koud Münninghoff relativeert de moge lijkheden om het dorpsmidden een centrumfunctie mee te geven. Ook relativeert'ze de noodzaak van zo'n operatie: "Dit is inderdaad een open, koud centrum, typisch een produkt van de jaren zestig met al die hoogbouw er omheen, maar we draaien goed. Het is hier trouwens niet verveloos zoals D66 zegt, we hebben pas alles in onze kleuren - blauw en wit - laten schilderen". Münninghoff houdt haar relative rende toon aan als ze het heeft over het nut voor dé winkeliers van het vervullen van een centrumfunctie. "Het gemeentehuis op de parkeer- plaaten aan de Lijtweg, het multi functioneel centrum uit Haas wijk naar hier halen en de bibliotheek verplaatsen, ach, dat zou allemaal wel leuk staan maar aan onze om zetten zal het niet te merken zijn, handig is het alleen voor het pu bliek. Waarmee ik niet wil zeggen dat dat onbelangrijk is. Want we roepen nou wel allemaal dat het af gelopen moet zijn met autorijden, prima, maar dan moet je wel alle voorzieningen bij elkaar zetten. Je rijdt je rot in Oegstgeest om van de ene bij de andere te komen. Die af standen kan niet iedereen fietsen. Anderzijds moet je beseffen dat in een dorp dat groeit het geografische midden zich ook telkens verplaatst en je dus altijd a-centrale punten zult houden". "Toch had inderdaad het ge meentehuis hier tien jaar geleden al moeten staan. Toen wist de raad dat Haaswijk zou komen en dit gebied het midden zou worden. In plaats daarvan beging.de raad de kardina le blunder om het gemeentehuis in het Wilhelminapark voor 6,1 mil joen gulden te renoveren. Of het nu te laat is voor nieuwbouw aan de Lijtweg? Nee hoor, het kan nog al tijd. Als je een belegger laat betalen, hoeft het de gemeente geen cent te kosten". Net zo min als Münninghoff inziet wat voor profijt de middenstanders van de Lange Voort kunnen hebben Lange Voort-voorzitter L.H. Münni van de directe nabijheid van een ge meentehuis, begrijpt zij waarom de winkeliers van De Kempenaer straat zo graag willen dat het ge meentehuis .bij hen in de buurt blijft. "Ik heb nog nooit iemand uit het gemeentehuis zien hollen om een broodje in De Kempenaerstraat te halen. Maar hét is een feit dat de raadsleden er wel rekening mee houden dat De Kempenaerstraat- winkeliers tegen verhuizing van het gemeentehuis zijn". In uitbreiding van het aantal vier kante meters winkelvloeropper vlakte ziet Münninghoff absoluut geen middel om de centrumfunctie van 'Lange Voort' te versterken. "We moeten er geen half centrum bijbouwen. Oegstgeest raakt zo ighoff-Huls: "Wij zijn zakelijkermind zoetjes aan vol dus veel meer klan ten krijg je er niet meer bij. Elke re gio heeft inmiddels zijn eigen win kelcentrum; de tijd dat winkelcen tra regionale functies vervulden ligt al weer vér achter ons.-'Wij moeten het voor 75 procent van ons eigen Oegstgeester publiek hebben. En we hebben al heel wat winkeltjes in Oegstgeest. Het CIMK heeft wel eens gezegd dat er ruimte is voor een supermarkt, nou, dat gebrek is opgeheven door de komst van C1000 in Haaswijk. Twintig winkels erbij, prima, maar dan hebben tien al bestaande winkels geen leven meer. Leven en laten leven is het motto". "Het gaat nu goed maar winke liers willen altijd meer, wat overi gens een goed streven is. Méér win kels kan niet, gezelliger kan het wel. We zijn nu dan ook samen met de twee beleggers, eigenaren van de panden met een renovatieplan be zig waarmee dit winkelcentrum wat knusser kan worden. We.denken aan kioskjes op de brede stoep voor de winkels aan de Lijtweg. Door het ovérdekte deel daar te verlengen kunnen de winkels dichter naar de straat worden getrokken". Winderig Het voorstel van enige raadsleden om een Lange Voort-plein te ma ken, past prima in het streven Oegstgeest-midden gezelliger te maken, vindt Münninghoff. Om de (foto Henk Bouwman) twee delen van het winkelcentrum naar elkaar toe te trekken en te voorkomen dat er nog een winderi ge vlakte aan het gebied wordt toe gevoegd, zou dat plein kunnen wor den overkapt, oppert ze. Dat er met een plein geen doorgaand verkeer meer over de Lange Voort mag, vindt ze niet erg. Wél stelt ze als voorwaarde dat de klanten hun auto dan aan de Irislaan kwijt moeten kunnen. De voorzitter vertelt dat haar meeste klanten uit Oegstgeest- noord komen; Oegstgeest-zuid gaat naar De Kempenaerstraat. De noor derlingen komen allemaal over de Irislaan "en die kunnen als je de Lange Voort dichtgooit en verder niets doet, nooit bij de Lijtweg ko-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14