TAD LEIDEN Casino Tropical op last van gemeente gesloten Gemeenteraad flink van burger afgedwaald 'Onrechtvaardig behandeld door gemeente LEIDSCH DAGBLAD Slechte nier vaak oorzaak overlijden reumapatiënten mm^ ft s VRIJDAG 23 JUNI 1989 ■BBBi 1 Afscheid van wethouder J. Fase LEIDEN - "De gemeenteraad is een aardig eind afgedwaald van wat de burgers bezig houdt. Een argeloze bezoeker die een raadsvergadering be zoekt, ziet een groep mensen die voor alles belangstelling lijkt te hebben, behalve voor het onderwerp dat aan de or de is. En datgene wat behan deld wordt, is voor die burger volstrekt onbegrijpelijk. Hij is geïnteresseerd in wat er met zijn stukkie grond gaat gebeu ren, maar als de vergadering is afgelopen komt hij tot zijn stomme verbazing tot de ont dekking dat dat al om kwart over acht is doorgehamerd". Mevrouw J. Fase spaarde gister middag tijdens een speciale raadsvergadering ter gelegenheid van haar vertrek als wethouder, de Leidse gemeenteraad niet. De wethouder, die is benoemd tot watergraaf van het zuiverings schap West-Overijssel, vindt dat de raad veel te ver van de burger afstaat. Daardoor is het volgens haar ook niet verwonderlijk dat de belangstelling voor de verga deringen tot een minimum is ge daald. De gemeenteraad reageert bo.- vendien onvoldoende op de ont wikkelingen in de maatschappij, stelde ze. "De raad lijkt langza merhand op een puffend sleep bootje dat de koers van een grote tanker probeert te wijzigen. Uit eindelijk zal dat bootje daardoor kapseizen. Of de tros breekt, waarna het speelbootje onherroe pelijk afdwaalt". Fase maakte gisteren voorts aanmerkingen op de zuinigheid van de raad op economisch en promotioneel gebied. "Tijdens sommige vergaderingen vliegen de miljoenen voor allerlei werken in een hoog tempo onder de voor zittershamer door. Maar over een paar duizend gulden extra voor promotie of werving wordt oever loos gediscussieerd. Ik heb dat al tijd jammer gevonden en ik ben er nog altijd van overtuigd dat dat geld zich dubbel en dwars terug verdient". Ondanks haar aanmerkingen, zei Fase haar wethouderschap met plezier te hebben vervuld. Ze bracht in herinnering dat gedu rende de elf jaar dat ze weinouder economische zaken is geweest, de bedrijvigheid aanmerkelijk is verbeterd. "Het biosciencepark is een succes en de kantoorlocaties aan de Plesmanlaan en de Ka naal weg zijn of worden in een snel tempo volgebouwd. En voor de mensen, die volhouden dat het Schuttersveld niet goed loopt, wijs ik maar op de bijna dichte 'muur' van gebouwen langs de Schipholweg". Vrijheid Ook burgemeester Goekoop wees in zijn afscheidspeech op de economische successen van me vrouw Fase, en op fusie van de re gionale nutsbedrijven die ze vol gens hem bijna tegen ieders ver wachting in heeft verwezenlijkt. "Juist toen had ze misschien het meest profijt van haar bestuurlij ke instelling: rustig aan, niet te haastig, dan breekt het lijntje niet. Jos Fase had vaak een hou ding van: 'Misschien zie ik het Fase nam tijdens een druk bezochte receptie afscheid in het restaurant i cadeau van de Leiderdorpse wethouder mevrouw Huigen-van Boven. (foto verkeerd, maar dit moet je kun nen plooien. En als ze erop ging zitten, dan werd het ook ge plooid", betoogde de burgemees ter Volgens hem was Fase een voorstander van 'bestuur op af stand'. "Hoewel ze soms mis schien wat te veel afstand nam. Ze gaf haar medewerkers de vrij heid, maar liet hen soms ook i terwijl ze er eigenlijk nog niet aan het diepe toe waren". Goekoop prees de grootmoedig heid, de warmbloedigheid en de 'onmiskenbare eenvoud' van de vertrekkende wethouder. "Ze had al snel door dat onderhande lingen met zakenmensen het best. verliepen aan een dinertafel. Maar het zoveelste diner kon ze ook uitroepen: 'Alweer fazant? Geef mij maar boerenkool met worst'". In het restaurant van de Groen- oordhallen, waar het informele gedeelte van het afscheid van de wethouder werd gehouden, ver richtte zij haar laatste 'officiële' handeling in dienst van de ge meente Leiden. Ze opende een aan haar wapenfeiten gewijde fo- to-tenstoonstelling. LEIDEN - Het niet goed functione ren van de nier is in veel gevallen de doodsoorzaak van reumapatiënten. In ten minste een kwart van deze gevallen is een nierstoornis aange toond, maar dit percentage ligt in werkelijkheid vermoedelijk veel hoger. De nierstoornis ontstaat door langdurig gebruik van medi cijnen. "Het lang achter elkaar gebrui ken van medicijnen is voor nie mand goed. Uit mijn onderzoek is echter gebleken dat reumapatien- ten extra gevoelig zijn voor medicij nen die invloed hebben op de nier functie. Artsen moeten zich daar van bewust worden zodat zij niet plotseling verrast worden door een slecht werkende nier". Dat zegt de aan het AZL verbon den internist M. Boers die onder zoek verrichtte naar nierafwijkin gen bij reumapatiënten en daarop volgende week promoveert. De kans dat een arts zich laat verrassen is aanwezig, zegt Boers, omdat het gebruikelijke laboratoriumonder zoek voor dit soort patiënten mislei dende uitkomsten geeft. In de praktijk blijkt dat de nier functie van reumapatiënten vaak worden overschat. Pas wanneer art sen rekening houden met de kans dat onderzoek een vertekend beeld geeft, kunnen zij de juiste conclu sies trekken. Intensiever onderzoek is wel mogelijk, maar niet zonder veel inspanning en moeite voor de patiënt. "Voor dit probleem is geen gemakkelijke oplossing", stelt Boers vast. De nierafwijkingen ont wikkelen zich sluipenderwijs en worden vaak niet opgemerkt omdat de grote nier veel reserves heeft. De nierstoornis manifesteert zich daar door pas in een laat stadium. Boers waarschuwt voor een pa niekreactie bij reumapatiënten. Daar hij. De resultaten van zijn onder zoek zijn vooral vo artsen bedoeld. Door in bepaalde si tuaties de hoeveelheid medicijnen tijdelijk te verminderen, kan de nierschade aanmerkelijk worden beperkt. Boers trof in zijn onderzoek bij 20 tot 30 procent van overleden reuma patiënten een gestoorde nierfunctie aan. Hij vermoedt ("het is vaak niet meer precies te achterhalen") dat het niet goed functioneren van de nier in een veel groter aantal geval len de werkelijke doodsoorzaak is geweest. Reumapatiënten vormen bij uit stek een groep die aangewezen is op langdurig medicijngebruik om de pijn te bestrijden. Een reumapa tiënt kan niet zonder. De oorzaak van reuma is nog steeds onbekend. Vermoedelijk ligt er een aantal oor zaken aan ten grondslag. Reuma kan op iedere leeftijd ontstaan. Het aantal reumapatiënten in Ne derland wordt op twee procent van de totale bevolking geschat, zegt Boers. Hij doelt dan op de werkelij ke reuma-patiënten, mensen met een chronische ontsteking aan een groot aantal gewrichten. In de volksmond worden ook andere ge wrichtsproblemen - ten onrechte - nogal eens onde geplaatst. Jongens spelen met luchtdrukpistolen Gokpand verzegeld en dichtgetimmerd LEIDEN - De gemeente in strijd met het bestem- Of als zaakwaarnemer gepresen heeft vanmiddag een einde mingsplan. gemaakt aan de activiteiten van het golden-ten casino De eigenaren Tropical aan de St. Aagten straat. Onder toezicht van de politie werd het pand dicht- Dekker die getimmerd en verzegeld. i hete hebben het pand gehuurd van de fam. Dek ker uit Oegstgeest. Het kolossale pand was in gebruik bij de heer autohandel had. Hij werd twee maanden geleden al Het casino werd twee weken door de gemeente gewaarschuwd geleden aan de St. Aagten straat geopend, maar was tot voor kort in een pand aan de pand Turfmarkt gevestigd. Vol- ^ciir' gens de gemeente is de aan wezigheid van het gokpand diTpolïtie' mingsplan dat de vestiging het pand illegaal zou zijn. "Wij vertrouwen er op dat u het et als casino gaat verhuren", de gemeente op 1 mei, "an ders zullen wij het onwettige ge bruik beëindigen met behulp van Volgens het bestem- het terrein van het pand bedoeld voor bedrijven, op slagruimte of woningen. Wernink en LBC: ook kantoren tot 40 meter hoogte LEIDEN - De bedrijven Wernink en de Leidse Betonmortel Centrale (LBC) willen dat ook kantoorge bouwen op het Werninkterrein een hoogte mogen hebben van maxi maal 40 meter. Het college wil de gemeente fouten gemaakt in de pro bouwhoogte op dat terrein beper- cedure. "Alle brieven zijn aan mij teerd". zegt ambtenaar Lamers: "Wij willen best met de heer Dekker praten. Maar alleen als hij schrifte lijk toezegt dat het gokhuis op die plaats verdwijnt". Nu het voor het gokhuis onmoge lijk is de activiteiten voort te zetten, wacht de gemeente voorlopig af wat er gebeurt. "Wanneer de verzege ling wordt verbroken en het gok huis toch verder gaat - en ik sluit dat niet uit - zal de gemeente tot ontrui ming overgaan", zegt Lamers stel- lig. Officieel is het enige argument voor de gemeente om het gokhuis te sluiten dat het niet in overeenstem ming is met het bestemmingsplan. Het al dan niet illegaal zijn van het golden-ten spel heeft er niets mee te maken. De strijdlustige actie van de gemeente is vermoedelijk ook inge geven door het feit dat er in deze B IROpiCTU. LEIDEN - De politie heeft gister avond twee jongens van 11 en 15 jaar aangehouden die op verschil lende plaatsen in de stad aan het schieten waren met een luchtdruk pistool. De 11-jarige jongen schoot vanuit de ouderlijke woning aan de geen aanleiding voor, zegt Ravelstraat op voorbijgangers op m zijn onder- de Debussystraat. Het luchtdruk- behandelende pistool is in beslag genomen. Om dat de jongen jonger is dan 12 jaar kon geen proces-verbaal worden opgemaakt. De andere jongen werd op de Burcht aangetroffen, waar hij met vrienden op de omliggende wonin gen aan het schieten was. Hij had twee luchtdrukpistolen bij zich. Eén daarvan was van zo'n zwaar ka liber, dat deze onder de Vuurwa- penwet viel. De 15-jarige jongen is meegenomen naar het bureau en la ter op de avond weer vrijgelaten. De pistolen zijn in beslag genomén. r -• i- 1 Toen het casino twee weken gele den toch werd geopend, ontving wijk al veel klachten zijn Dekker van de gemeente een twee- last van horeca-instellingen. de brief waarin werd aangekondigd dat wanneer hij de huur niet onmid dellijk zou opzeggen, de politie in geschakeld zou worden. Overleg tussen de gemeente en Dekker had geen resultaat. Volgens de heer Dekker heeft de x de Tweede Binnenvestgracht, vlak naast discotheek The Jam, dat vanmiddag door de Agressieve autobestuurder LEIDEN - Een 23-jarige man uit Koudekerk aan de Rijn en een 22-ja- rige Hazerswoudenaar zorgden van nacht voor een wild-westvertoning op de Breestraat. Met hoge snelheid reden zij slingerend over straat. Bij de aanhouding gedroeg het tweetal zich zeer aggressief. De 23-jarige be stuurder nam, nadat hij was ge vraagd om zijn papieren, een ge vechtshouding aan. Met behulp van extra mankracht werd de man in een politiewagen af gevoerd. De agenten die de auto naar het bureau wilden nemen kre gen het vervolgens aan de stok met de 22-jarige vriend. Ook hij is daar om naar het bureau meegenomen. Beiden hadden te diep in het glaasje gekeken. De 23-jarige man weiger de ook mee te werken aan de bloed proef. ken tot 12 meter, waarbij het wel be- geadresseerd, terwijl mijn v Stichting Islamitisch Basisscholen over afwijzen aanvraag: reid is een uitzondering te maken Voor bouwwerken als silo's en fa- brieksinstallaties. Volgens de raadsman van Wer nink, de advocaat Teekens, komt het bedrijf in de problemen als het tegen de gemeente zich aan een bouwhoogte van maxi maal 12 meter voor kantoren moet houden. Wernink voorziet in de naaste toekomst nieuwbouw en uit breiding van haar kantoorruimte. Hoewel er nog geen bouwplannen zijn gemaakt, vreest het bedrijf dat het met de huidige bouwhoogte niet uit de voeten kan. Wethouder Van der Molen genaar is van het pand", aldus Dek- ker vanochtend. Nog niet op de hoogte van het feit dat de politie vanmiddag al in actie zou komen, hij te overwegen LEIDEN - De Stichting Islami- Basisscholen Leiden overweegt in beroep te gaan te- kortgeding ëen de afwijzing van haar aan- te spannen, vraag voor een islamitische ba sisschool. De stichting voelt zich onrechtvaardig behandeld nu de gemeente om formele re denen het verzoek ter zijde "Ik heb met de gemeente getracht te overleggen, maar dat is niet mo- gelijk. Zij willen alleen maar dat het casino er uit gaat, over iets anders valt er niet te praten. Maar het pand heeft geschoven. De organisatie vijfjaar verhuurd. Ik kan te- is verder hoe dan ook van plan gen de huurders nu toch moeilijk volgend jaar opnieuw een aan zeggen dat zij er uit moeten. Het ca- vraag in te dienen. moet beginnen. "In totaal zo'n zes punten", aldus wethouder Van Dongen. De stichting geeft toe dat er inder daad een paar zaken ontbraken. "Maar we hebben in het verzoek al geschreven dat we over meer gege vens beschikken. We hadden ook verwacht dat de gemeente snel con- tat met ons zou opnemen. Dat is echter nooit gebeurd", verklaart een woordvoerster van de stichting - die overigens niet bij name ge noemd wil worden. "Het punt is alleen dat de gemeente bijzondere scholen. Ongeacht of dit ze dat niet protestants-christelijke, katho- vermeld". i haar brief had lieke of islamitische scholen zijn. "Waarom zou de school slechts Maar als er aanvragen komen voor bestemd moeten zijn voor één wijk? dergelijke verzoeken, en ze voldoen Het voedingsgebied moet volgens ling". de school hebben ding zag om het initiatief te blokke- heeft ton in het pand gisteren, tijdens een vergadering de raadscommissie voor ruim telijke ordening, weinig len om aan dit verzoek tegemoet te komen. Ze beloofde wel dat de ge meente niet al te streng zal zijn als wel aansprakelijk zullen stellen' aldus Dekker. Hij zegt het casino niet als een gokhuis maar als een 'cultureel centrum' te beschouwen. Advocaat Mr. W. Kalkman, die het toekomstige kantoor van Wer- door Dekker te hulp 3 geroepen, z De bezwaren van de omwonen- langs bij deze zaak ingeschakeld en den van het Wernink-terrein, die moet de stukken nog bestuderen", vooral bang zijn voor geluidsover- aidus Kalkman. Hij heeft de ge last na de voorgenomen vestiging meente er inmiddels op gewezen van de LBC daar, werden door de dat de aanschrijvingen niet meerderheid van de raadscommis sie afgewezen. De commissie ver wacht dat die geluidhinder zal mee vallen, aangezien de LBC een volle dig gemoderniseerde centrale wil "De heer Dekker heeft zich De gemeente Leiden heeft het ver zoek niet in behandeling genomen omdat het was gericht aan de ver keerde instantie. De stichting had haar brief gericht aan het college van burgemeester en wethouders en niet, zoals het hoort, aan de ge meenteraad. Dat was echter niet de enige reden waarom de aanvraag ter zijde is gelegd, verklaart wethouder Van Dongen van onderwijs. Volgens haar ontbraken ook al lerlei noodzakelijk gegevens als ou derverklaringen, de statuten van de heer, maar aan mevrouw Dekker stichting en een beschrijving van hadden moeten worden gericht. het. zogeheten voedingsgebied. Ver- Deze procedurefout wordt door der had de stichting verzuimd de gemeente echter weggehoond. Wijk J turn hebben we ook aangegeven: 1 De organisatie had ruim 100 steun- augustus van dit jaar. Of anders, als verklaringen achter de hand. met dat niet haalbaar was, 1 september", onder meer de adressen van de ou- De stichting meent hu dat het col- ders en de geboortedata van hun lege de vormfouten heeft aangegre- schoolgaande kinderen. "Precies de pen om het initiatief te torpederen. vestigd in de Merenwijk of Leiden christelijk of een katholiek school- Zuid-West. En een financieringsda- bestuur een aanvraag ba sisschool had gedaan. De gemeente is ook zeker niet van plan de stich ting van een islamitische school te blokkeren". Onderwijs-ambtenaar L. de Jon ge, die de aanvraag heeft behan- gegevens die de gemeente wilde "De gemeente wil zo'n school niet deld, onderstreept dit. "De gemeen- o'n pak pa- omdat dat de integratie ge sprekken met ons altijd als eigenaar *um financiering t de school hebben. Maar het pier dat we dat maar niet hebben lims zou belemmeren. Wethouder absoluut niet tegenhouden. We zul- meegestuurd aldus de woordvoer- Van Dongen heeft dat onlangs zelf len hier geen toestanden krijgen als ster. "Hetzelfde geldt voor de statu- gezegd tijdens een bijeenkomst in ten van de stichting. Ook die heb- Leiden over zwarte en witte scho- ben we niet meegestuurd. Maar de len". gemeente had ze zo van ons kunnen krijgen". Wethouder Van Dongen ontkent Ze ontkent - en dat blijkt ook uit dat ze uitspraken in die zin heeft ge- een kopie van de aanvraag - dat de daan. "Ik heb toen gezegd dat ik stichting heeft verzuimd om zaken persoonlijk een voorstander ben de stichting de ouderaanvragen als het voedingsgebied, de vesti- van openbaar onderwijs en dat ik gingsplaats van de school en de da- daarom niet staat te juichen als er turn van financiering te vermelden, initiatieven worden genomen voor te wil een islamitische basisschool Utrecht, waar het gemeentebe stuur van alles en nog wat probeert om de stichting van zo'n school te voorkomen. Zeker niet". De Jonge zegt de teleurstelling "Het verwijt dat de gemeente geen contact heeft opgenomen, vind ik trouwens wat te makkelijk. De stichting van een school is een serieuze zaak. Als een aanvraag niet voldoet, moeten wij dan denken: och, die mensen zullen wel niet we ten hoe het moet, laten we hen maar eens helpen? Dat zou getuigen van paternalisme, vind ik". De woordvoerster van de stich ting houdt vol dat de gemeente had kunnen weten dat er meer gegevens waren. "Dat is duidelijk in de aan vraag vermeld. Daarom verbaast het ons nog steeds dat ze geen con tact met ons heeft opgenomen". Politiecontrole bij dierenwinkel LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag een controle uitge voerd bij een dierenwinkel aan de Steenstraat. Bij deze zaak worden de stichting te kunnen begnj- onder meer reptielen verkocht. Er pen. "Maar aan de andere kant, als gingen geruchten dat deze dieren il- legaal zouden zijn ingevoerd. De po- haar bezit had, maar geen gelegen- litie heeft echter geen onrechtma- heid had die met de aanvraag mee te tigheden geconstateerd en dan ook sturen, dan vraag ik me af waarom geen proces-verbaal opgemaakt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13