Kleinste politiekorpsen blijven nog op sterkte Vernieuwd Spoorwegmuseum ook op de toekomst gericht Brasem: een fijne sportvis op de korrel Fietsvriendelijke restaurants Kuwayt wil arbitrage in affaire Hollandia Kloos Kenya gaat buitgemaakte ivoorvoorraden vernietigen VRIJDAG 23 JUNI 1989 De brasem zit de laatste jaren wat in het verdomhoekje. Het is een vis soort die verantwoordelijk wordt gehouden voor de vertroebeling van wateren waardoor vissoorten als snoek, ruisvoom en zeelt het steeds moeilijker krijgen. Verder doet steeds vaker de term verbrasemingopgeld. Het is een verschijnsel dat wordt gekenmerkt door een explosieve groei van de brasemstand. Er komen dan zoveel brasems dat het beschikbare voedsel niet meer toereikend is. De vis groeit dan niet meer normaal. Is een brasem na 9 jaar ongeveer zo'n 4 decimeter lang, in 'verbra- semd' water komt brasem van die leeftijd voor die maar net aan de helft meet. Deze brasempjes plan ten zich wel normaal voor, zodat het verschijnsel alleen maar erger wordt. Gelukkig is er in onze omgeving nog viswater voldoende waar de brasem een overvloed aan voedsel ter "beschikking heeft en een norma le groei vertoont. Het komt geregeld voor dat in die wateren brasems worden gevangen met een lengte van een halve meter en meer. En hoewel er hengelaars zijn die een brasem maar een 'slijmjurk' of een 'luie dweil' noemen, durf ik de stel ling aan dat de brasem een heerlijke sportvis is. Materiaal Het gaat er maar om wat je van een vis verwacht en met welke materia len je die vis belaagt. Voor een zwa re werphengel met een lijntje van 25 honderdste is de brasem inderdaad geen partij. Maar anders wordt het wanneer je een flink exemplaar aan de haak slaat met een vaste hengel die is voorzien van een ragfijn topje en waarop een lijn is gemonteerd die niet dikker is dan 14 honderdste. Het is dan zeker niet denkbeeldig, dat wanneer u de brasem toevallig in de vlucht aanslaat, u de vis ver speelt door lijnbreuk. Brasem, vooral de grotere exemplaren, heb ben de neiging om na te zijn ge haakt met de kop een paar flinke schudbewegingen te maken. Wie" daarop niet is bedacht kan een bra sem gemakkelijk verspelen. Laten we eens kijken hoe we de brasem het best kunnen belagen. De brasem is wat aas betreft door gaans niet erg kieskeurig. Meestal is de vis met een broodvlok of enkele maden wel te pakken. Een enkele keer moeten we onze toevlucht ne men tot een deegje (wanneer de vis zeer traag aast), het gebruik van cas ters (dat zijn verpopte maden), een stukje kaas of een wormpje. Brasem, vooral gewaardeerd om zijn 'opstekers De limerick vind ik voor de bra semvisserij een uitstekende haak. Bij de keuze voor een bepaalde grootte laat ik me leiden door de verwachtingen die ik van een vis water heb of de ervaringen uit het verleden. Is het een water waarin flinke exemplaren voorkomen dan advi seer ik u een 8,6 of 4'tje. Dat lijkt vooral vanuit de wedstrijdvisserij gezien erg groot, maar ik weet niet of u de bek van een grote brasem wel eens goed heeft bekeken. Die is uitstulpbaar en is zelfs in staat een flink stuk aardappel, dat bedoeld was voor de karper, op te pakken. De langstelige limerick laat zich over het algemeen gemakkelijk onthaken. Toch is het goed altijd een arterietangetje bij de hand te hebben wanneer de haak onver hoopt iets te diep in de bek zit. De keuze van de pen wordt ge deeltelijk bepaald door de omstan digheden en deels door persoonlij ke voorkeur. In ondiep stilstaand water kunnen zelfs minuscule pen netjes voortreffelkjke diensten be wijzen. Op groter, dieper water met stroming kan een pen met wat meer body en drijfvermogen noodzake lijk zijn. Er zijn nog altijd veel hengelaars die het liefst met een lange pen op de brasem vissen omdat ze een op steker zo'n fraai gezicht vinden. En geef ze eens ongelijk. komt komt omdat de vis nogal hoog is. De brasem moet een vrij schuine stand innemen om met zijn bek de bodem te kunnen bereiken. Na het oppakken van het aas neemt hij weer de normale horizontale stand Wie even het geduld kan opbren gen om bij zo'n opsteker niet direct Misverstand Een misverstand is overigens dat de 'opsteker' het privilege van de bra sem is. Een voorn of blei is tot pre cies hetzelfde in staat. Het gaat er maar om dat de vis met het aas de lijn opneemt, daardoor de loodver- zwaring vermindert en het drijfver mogen van de pen de kans krijgt. Dat het vaker bij de brasem voor- te slaan, zal meestal zien dat de pen vervolgens schuin gaat staan en langzaam onder water verdwijnt. De vis heeft het aas dan in de bek en zwemt weg. Er zijn nog altijd hengelaars die menen dat je brasem alleen kunt vangen met vissen over de grond. Brasem is weliswaar een bodema- zer, zijn bek wijst daar ook duidelijk op, maar er zijn soms dagen waarop de brasem hoog in het water zwemt. Wie dan volhardt in de bodem vis serij vangt niets, terwijl hij die expe rimenteert met het vissen 'tussen water en wind' wel succes boekt. Soms kiest de brasem in het verloop van de dag ook een dieper of ondie pere waterlaag. Ziet u op een gege ven ogenblik geen teken van leven meer, schuif dan eens wat met uw pennetje. Ook verkassen kan wel eens re sultaat hebben. Brasem zwemt in grote scholen rond en die verplaat sen zich geregeld. Heeft u eenmaal een school op de stek, probeer die dan bij u te houden door zo nu en dan licht bij te voeren. Geen zware ballen, want dan verjaagt u de vis, maar kleine platte stukjes. Het Nederlandse Spoorwegmuseum in Utrecht heeft een grondige gedaantewisseling ondergaan. De muren van het museum zijn op hun plaats gebleven, maar daarbinnen en op het buitenterrein is vrijwel alles veranderd. De basis van de collectie, in 1927 bij elkaar gebracht door een werkne mer van de NS, werd aanvankelijk tentoongesteld in het hoofdgebouw van de Nederlandse Spoorwegen. In de oorlogsjaren werden de spul len ondergebracht in het Rijksmu seum in Amsterdam. Pas in 1954 kreeg de trein zijn eigen museum, het huidige onderkomen in het voormalige Maliebaanstation. Het museum is tijdens de verbou wing geheel vernieuwd. Van de en treehal, voorheen verdeeld in acht kleine kamertjes, is één grote ruim te gemaakt. Het plafond werd een meter verhoogd om verschillende attracties kwijt te kunnen. Filmzaal In de rechterhal van staat op een soort papegaaie-stok een tweemaal gekantelde kubus die als filmzaal plaats biedt aan zeven tig personen. Een loopbrug, ook een opvallende vernieuwing, verbindt op enkele meters van de grond de twee verschillende ruimten van het museum met elkaar. Met de loopbrug wordt een lijn getrokken vanuit het verleden, via het heden naar de toekomst. Daar voor is een vitrine langs de loop brug geplaatst met schaalmodellen van locomotieven en treinen. Aan het einde van de loopbrug staat een 'toekomstplatform'. Daarop zullen de hogesnelheidstrein Inter City Express (ICE) uit Westduitsland en de Trés Grande Vitesse (in de volks mond Train a Grande Vitesse) uit Frankrijk rijden. De duidelijke historische lijn die in de permanente tentoonstelling is aangebracht, is onderverdeeld in verschillende thema's, in een aan sluitende volgorde uitgewerkt, waardoor het bijna onmogelijk is van de opgestelde route af te wij ken. Trekschuit Wie binnenkomt, valt onmiddellijk de trekschuit op, die half uit de muur steekt. Hoewel die weinig met treinen heeft te maken, is de schuit daar toch neergezet omdat de trek schuit één van de eerste georgani seerde middelen van vervoer was. In de vorige eeuw is de trekschuit langzaam maar zeker verdrongen Seinhuisje in het Spoorwegmuseum. door de stoomtrein. Een ander ver voermiddel, de paardetram, ont breekt natuurlijk ook niet. Twee verschillende stations zijn op een originele manier uitgebeeld in maquettes. De maquette van één van de oudste stations in Neder land, Amsterdam Centraal, kan door een periscoop worden beke ken. Station Amsterdam Sloterdijk, één van de modernste stations, kan de bezoeker alleen zien als hij zijn oog voor een camera houdt. Teksten zijn in het een minimum teruggebracht. In de ze tijd van visualisering geeft het museum de voorkeur aan attribu ten en opstellingen die voor zichzelf spreken. De wassen beelden zijn een nieuw verschijnsel in het muse um. Ze zijn gemaakt door Zweedse kunstenaars en van kleding voor zien door Fred van der Laken, de di recteur van het Historisch Kos tuummuseum. Ook op het buitenterrein krijgt de bezoeker een beeld van de ontwik keling die de trein tot nu toe heeft doorgemaakt. Hier zijn locomotie ven en wagons op ware grootte te bewonderen. Evenals een spoortuin met flora die op de bermen van de spoorbanen groeit. Bezoekers kun nen vanuit het seinhuisje dat op het terrein is geplaatst per computer treinen rangeren. Er bestaan plan nen om op het buitenterrein een spoorspel voor scholen op te zetten. Etalage In 1992 wil het Spoorwegmuseum het grootste museum van Neder land zijn met een bezoekersaantal van 250.000 per jaar. Nu zijn dat er jaarlijks 150.000. Het museum wil zich nog meer gaan presenteren als de 'etalage' van de Nederlandse Spoorwegen, aantrekkelijk voor een breed publiek. Met het oog op de grotere toeloop van bezoekers is het aantal kassa's alvast uitgebreid tot vier. Het publiek zal straks meer dan dat vroeger het geval was zelf din gen kunnen doen. Vooral het nieu we materiaal leent zich daarvoor. Hendels mogen overgehaald wor den en knopjes ingedrukt. Zo kan de bezoeker bijvoorbeeld één van de locomotiefjes laten rijden die in een zes meter lange vitrine staan tentoongesteld. Door op een knop te drukken rijdt de trein naar keuze naar voren, maakt een rondje en keert weer terug naar zijn plaats. Een nieuw element in het muse um is de toekomst. Samenwer kingsverbanden met andere midde len van vervoer en de visie van de NS op de toekomst moeten het mu seum completer maken, zodat het niet meer alleen gericht is op het verleden en het heden. Voor het hele verbouwingspro ject was vijf miljoen nodig, waarvan één miljoen door sponsors is opge bracht. Enkele maanden geleden werd bekend dat minister Brink man (WVC) de zes ton subsidie die het museum jaarlijks ontvangt stop zet. Hij koopt deze subsidiever plichting af met een eenmalige stor ting van acht miljoen gulden aan het museum. Sponsoring van het museum door de NS zal dus in de toekomst noodzakelijk blijven. Ter gelegenheid van het jubileum van de NS rijdt er tijdens het evene ment 'Treinen door de Tijd' dage lijks (behalve op maandag) elke drie kwartier een pendeltrein tussen Utrecht CS en het Spoorwegmuse um. Het tweewagentreinstel uit 1924 dat pas is gerestaureerd, staat bekend als de 'Blokkendoos',één van de vroegste door elektriciteit aangedreven treinstellen. Het is de bedoeling dat de pendeldienst in de toekomst in de zomermaanden blijft rijden. Musical-thriller Van 22 juni tot en met 12 juli, behal ve op maandagavond, speelt de Utrechtse Komedie op het achter terrein van het Spoorwegmuseum de musical-thriller 'Het koffermys terie'. De musical is speciaal ter ge legenheid van het jubileum van de NS gemaakt. Het verhaal gaat over de bizarre en aangrijpende gebeur tenissen op het station van Middel dam. Het verhaal wordt gespeeld op het perron van een speciaal daar voor gebouwd stationnetje, waar echte treinen aankomen. Niet elk restaurant ziet ze graag komen, drijfnat geregende fietsers, die even een kopje koffie willen komen drinken. Soms wordt ze zelfs de deur gewezen hoewel dat al lang niet meer zo vaak voorkomt als vroeger toen fietsfanaat Gerard van der Veen nog geen voorzitter was van de Horecaf. Mede onder zijn impulsen is er door de Nederlandse Rijwiel Toer Unie (NRTU) vorig jaar zelfs een boekje uitgegeven met adressen van fietsvrien delijke restaurants en hotels. NRTU-leden kunnen het boekje bestellen voor 2,50; niet-leden betalen ƒ5,-. Aanvragen: NRTU, Postbus 326, 3900 AH Veenendaal, tel. 08385- 21421. BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE Voorlopig alleen grote knelpunten aangepakt DEN HAAG (ANP) - De kleinste korpsen van de gemeentepolitie hoeven voorlopig niet te wordei ingekrompen. De Tweede Kamer heeft de politie-ministers Van Dijk en Korthals Altes gisteren d toezegging ontlokt dat de minimumsterkte niet omlaag gaat van veertig naar 36 agenten. Dit zal pas worden beslist na de verkiezingen. KUWAYT (AP) - De topman van de Kuwaytse luchtvaartmaatschap pij KAC, Ahmed Mishari, heeft gis teren aangeboden om het betalings geschil met Hollandia Kloos, het fa miliebedrijf van premier Lubbers, via arbitrage door een onafhankelij ke instantie te regelen. De KAC-top- man is evenals de Kuwaytse rege ring van mening dat de kwestie door de regering in Den Haag wel erg is opgeblazen en hij sprak de hoop uit dat schade aan de 'traditio neel goede betrekkingen' tussen beide landen kan worden voorko- "KAC heeft al verschillende ma- DEN HAAG (ANP) - De kleinste korpsen van de gemeentepolitie hoeven voorlopig niet te worden len tevergeefs gepoogd de kwestie ingekrompen. De Tweede Kamer heeft de politie-ministersi Van Dijk en Korthals Altes gasterende c herhaalt zijnbereidheïdom correcte oplossing te bereiken. Als beide partijen er niet met recht streekse onderhandelingen uitko men, dan zou de kwestie kunnen 5 gaan worden geregeld via arbitrage, zoals nadat zijn in het contract is bepaald," zei Mis hari tegen het Kuwaytse persbu- reau" De Kuwaytse minister van bui- Mishari verklaarde dat zijn lucht- tenlandse sheik Sabah Al-Ahmed vaartmaatschappij zich al 'buiten- sprak overigens tegen dat de rege- gewoon soepel'had opgesteld. KAC ring-Lubbers de betrekkingen met zag af van de contractuele boete- Kuwayt heimelijk op een laag pitje clausule wegens de te late opleve- heeft gezet om KAC tot betaling te de twee onderhouds- dwingen. "De kwestie zal geen Minister Van Dijk maakte duide lijk dat het kabinet min of meer ver plicht is de politiekorpsen te laten weten waar zij de komende jaren 4 aan toe zijn. Anders onstaat „een ra- Ten minste één kleine crimineel uit de Haagse onderwereld kan zich minu tieus voorbereiden 'op de hergroepe ring van de politiesterkte. Het koffer- het WD-Twecde-Kamcrlid gedrukt. Tot de buit behoorde het dos- heid aan de plannen sier over de herverdeling van de poli- Ook wat de omvang ticsterkte, waarover Hermans gisteren zijn zegje moest doen sievergadering. Volgens Mishari gebeurde dat op advies van de Kuwaytse premier KAC een order sjeik Saad Al-Abdullah Al-Sabah, hangars te bouwen van 79 miljoen gulden. Die hadden volgens het bouwcontract een jaar later moeten worden opgeleverd. Maar door een vertraging van 12 maanden, als gevolg van extra wen sen die KAC kenbaar maakte, ge schiedde de oplevering pas in 1982. De prijs die het bedrijf in rekening bracht was intussen gestegen tot Nederlandse collega ongeveer 140 miljoen gulden, mo o «roe Door de te late oplevering besloot de Kuwaytse regering de laatste be talingstermijn. inihiddels met rente ongeveer 24 miljoen gulden, niet over te maken. Dat bedrag verhaal de Hollandia Kloos op de NCM, de Nederlandse Credietverzekerings- maatschappij waar het betalingsri sico was verzekerd. De Tweede Kamer wil volgende week van de regering opheldering over de rol van premier Lubbers, via een stichting mede-eigenaar van Hollandia Kloos, m het geschil. Hollandia Kloos kreeg in 1980 van twee grote een bedrag i de i Burgemeester Palermo steunt mafia-bestrijder ROME (GPD) De burgemeester van Palermo is de eerste Siciliaanse stadsbestuurder die het opneemt tegen de mafia en voor de grootste bestrijder van de georganiseerde misdaad, rechter Giovanni Falcone. "Giovanni, we laten je niet in de steek", zei burgervader Leoluca Or lando gisteren in zijn toespraak tot duizend demonstranten, door jaar worden 682 formatieplaatsen mum-korpssterkte betreft lijkt het de minister verstandiger de' ge meenten een duidelijk toekomst perspectief te bieden. „Ook een nieuw kabinet zal de kleinere korp sen niet buiten de oparatie kunnen houden", verwacht Van Dijk. De ministers beloofden de Kamer opnieuw te gaan praten met Den Haag en Rotterdam. Deze gemeen ten moeten respectievelijk zeventig en honderd politiemensen inleve ren in het kader van de herverde ling. De Kamer verklaart zich er wel mee akkoord dat de ministers een begin maken met de omstreden herverde ling over het land van de polities terkte, zodat de grootste knelpun ten kunnen worden aangepakt. De bewindslieden maakten onlangs bekend vanaf 1 juli een eerste aan zet te willen geven tot de operatie. Over een periode van ongeveer t tas spullen bew. herverdeeld. De totale operatie vat de spreiding van 2.100 functies in vier jaar. De drie grote fracties CDA, PvdA en VVD maakten de ministers in de Kamercommissie voor de politie duidelijk dat hun instemming al leen het eerste deel van het plan be treft. Zij willen zich niet vastleggen op verdere jaren. De herverdeling komt opnieuw aan bod bij de kabi- onschuldig ogende netsformatie. In de verkiezingspro- diepzeeduikers hun gramma's van de grote drie wordt geld uitgetrokken voor de po- Orlando opgetrommeld als protest tegen de bomaanslag waaraan Fal cone en zijn echtgenote woensdag op het nippertje ontsnapten. Onder het zomerhuis van Falcone had de mafia een bom van 50 kg springstof geplaatst. Die had via af standsbediening moeten ontploffen zodra de rechter zijn neus buiten de deur stak of zich zelfs maar voor het raam had vertoond. De bom verstopt De politie wachten. Daarom mag het kabinet de Kamer met de operatie van start gaan. D66 is witheet op de ministers, wacht die rechter Falcone - de omdat zij toch defintieve plannen het huis van de rechter is neerge legd. 's Ochtends vroeg werd de tas echter bij toeval ontdekt door een agent van de twaalf man sterke lijf- Tyresoles sluit NAARDEN (GPD) - De van het Naardense bedrijf Tyreso- meest bedreigde man van Italië dag en nacht moeten bewaken. Dankzij de vastberadenheid van Falcone is het in de afgelopen jaren hebben ontvouwd voor de komen de jaren. De Kamer had daaraan na de val van het kabinet geen behoef te meer. De opstelling van de be- tot talloze processen tegen mafiosi windslieden getuigt volgens D66- gekomen. kamerlid Kohnstamm van minach- Milieu-minister Nijpels (vrom) heeft gisteren op het industrieterrein Moerdijk een tijdelijke opslagplaats voor verontreinigde grond van 9,1 hectare in gebruik gesteld. Toen het symbolisch optakel£n van een 'vat gif mislukte, tilde hij het eigenhandig omhoog. De totale kosten van het project bedragen ongeveer 14,5 miljoen gulden. De opslagplaats Moerdijk biedt plaats aan 380.000 ton verontreinigde ies Rubberindustrie bv/heeft de grond, waarvan 35.000 ton overdekt kan worden opgeslagen. Behalve zestig werknemers en de onderne- Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland, hebben inmiddels ook Noord- Holland, Gelderland en Limburg belangstelling getoond Moerdijk als tij delijke opslag te gebruiken. De tijdelijke opslag van verontreinigde grond is slechts een fase in de problematiek van de gehele bodemsanering. Met de ingebruikneming van het terrein op Moerdijk ontstaat er een beter inzicht in het aanbod van ver ontreinigde grond en de aard van de verontreiniging in relatie tot de moge lijkheden van reinigingstechnieken. (foto anp> NAIROBI (AP) Kenya heeft gis teren aangekondigd dat het een vooraad van 12 ton ivoor, die bij stropers in beslag is genomen, zal vernietigen. De regering heeft ande re landen opgeroepen hetzelfde te doen. De voorgenomen vernieti ging van het buitgemaakte ivoor ter waarde van 3 miljoen dollar zet het Kenyaanse streven naar een we reldwijd verbod op de verkoop van ivoor kracht bij. De Kenyaanse president Daniel arap Moi verklaarde dat de maatre gel is bedoeld om de ivoormarkt, waar veel geld wordt verdiend, te vernietigen. De grote vraag naar ivoor heeft geleid tot een dramati sche vermindering van het aantal olifanten in Afrika. Volgens des kundigen telde het continent in de jaren zeventig nog ongeveer ander half miljoen van deze dieren; van daag de dag zijn dit er amper 700.000. Een slagtand van een olifant weegt gemiddeld vijf kilo; op de in ternationale markt ligt de prijs van het ivoor rond de 240 dollar per kilo, zodat het neerschieten van een oli fant een zeer winstgevende bezig heid is. In de inspanningen om de slach ting van de olifanten een halt toe te roepen lijkt in internationaal ver band enige lijn te komen. De Eu ropese Gemeenschap, Zwitserland, De directie de Verenigde Staten en Canada m het bedrijf gisteren meegedeeld dat het bedrijf per 1 no vember wordt gesloten. Onderne mingsraad en Industriebond FNV hebben al aangekondigd zich niet bij de sluiting neer te leggen. Ty resoles rubberindustrie vervaardigt banden voor bedrijfsvoertuigen. hebben onlangs een verbod op de invoer van ivoor afgekondigd. Zij nemen gezamenlijk 75 procent van de wereldvraag naar ivoor voor hun rekening. Hongkong, waar het meeste ruwe ivoor wordt verwerkt tot sieraden, pianotoetsen en sier voorwerpen, heeft de import van ruw ivoor opgeschort. Moi keert zich met de verbran ding van het ivoor tegen een voor stel van een groep Afrikaanse lan den om een ivoor-kartel te vormen dat de markt kan reguleren en kan zorgen dat de winsten van deze in dustrie in Afrika blijven. De Keny aanse president meent dat het aan leggen van voorraden door regerin gen er alleen maar toe zal leiden dat de stropers zelf ook voorraden gaan aanleggen en er dus van de bescher ming van de olifant niets terecht komt. Kenya is een van de landen die een algeheel verbod op de ivoorhan- del hebben voorgesteld. In oktobei zal de Conventie voor Handel in Be dreigde Diersoorten, waar 102 lan den bij zijn aangesloten, zich in Ge neve over dit voorstel buigen. Stalin gewaarschuwd tegen aanval Hitler' MOSKOU (Rtr) De ambassadeur van Adolf Hitler in Moskou lichtte het Kremlin in over de op handen zijnde Duitse aanval in juni 1941, maar Stalin sloeg zijn waarschu wing in de wind. Dit schrijft de Sov jethistoricus Georgi Koemanev in het partijblad Pravda van gisteren. Volgens Koemanev probeerde de Duitse gezant in Moskou, graaf Friedrich von Schulenburg, Mos kou te waarschuwen voor de drei gende aanval van de troepen van Hitier omdat hij tegen een oorlog met de Sovjetunie was. Schulen burg gaf de datum van de aanval (22 juni) door aan de Sovjetambassa deur in Berlijn, Vladimir Dekano- zov, toen deze bij hem op bezoek was in de Duitse missie in Moskou. Stalin, die er vast van overtuigd was dat Hitier zich aan het nietaanvals- verdrag van 1939 zou houden, ge loofde de waarschuwing van de Duitse ambassadeur niet.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11