Exportkrediet kost staat f 3,9 miljard Eigen huis naar Duits model onderzocht Kabinet wil kraamkamer nieuwe bedrijfjes kwijt De Koning: uitzendbureau krijgt werklozenpremie Verzekeraars dreigen met kapitaalvlueht Hypotheek op basis van spaarcontract AbvaKabo eist extra bijdrage bejaardenoorden in loon DONDERDAG 22 JUNI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Minister Ruding wijt tekorten aan schuldencrisis DEN HAAG (GPD) De exportkrediet-verzekeringen kunnen nog meer gaan kosten dan de 3,5 miljard gulden, die de Staat tot nu toe heeft moeten bijpassen. Minister Ruding (fi nanciën), die dit gisteren in de Tweede Kamer heeft gezegd, weet niet hoe hoog het tekort uiteindelijk zal worden. Ingewijden spreken echter al van een tekort van 3,9 miljard gul den. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil' af van de kraamkamer voor nieuwe bedrijfjes, de Maatschappij voor Industriële Projecten (MIP). De Staat heeft een belang van 57 procent in de MIP, een maatschap pij die vooral geld steekt in riskante industriële projecten die goed voor onze economie kunnen zijn. Dit be lang wordt op korte termijn tot min der dan de helft teruggebracht. Op den duur wil de Staat er helemaal vanaf. Minister De Korte (economische zaken) heeft dit de Kamer in een briëf laten weten. Volgens de be windsman heeft de MIP, opgericht door oud-minister Terlouw (econo mische zaken), nooit aan de ver wachtingen voldaan. De aandeel houder, de overheid voorop, zou zorgen voor 500 mihoen gulden ka pitaal. Eind 1988 was de MIP er op basis van 375 miljoen gulden aandelenka pitaal in geslaagd voor 325 miljoen gulden te investeren. Daarvan be staat het grootste deel uit investe ringen in Amerikaanse onderne mingen, deels via dochteronderne mingen in ons land, deels via direc te deelname in de Amerikaanse moedermaatschappij. Bij directe deelname werd als voorwaarde ge steld dat de onderneming in ons land een bedrijf zou oprichten. De Korte wijst erop dat de MIP sinds de oprichting een verlies heeft geleden van 94 miljoen gulden. Daarvan is 75 miljoen gulden afge schreven om toekomstige verliezen op te kunnen vangen. Voor een be drag van 53 miljoen moet overigens nog blijken of inderdaad verliezen optreden. De raad van commissarissen van de MIP wil op 26 juni de maatschap pij veel meer als een bedrijf laten De kans is groot dat tenminste 1,75 Vandaag zal de Kamer Ruding miljard gulden als oninbaar afge- opnieuw horen schreven moet worden. Ruding: "In staatsgarantie het verleden is meer dan vijftig pro- de Almirante Grau. Ruding cent altijd terugbetaald, maar Ik zeg heeft altijd beweerd dat zijn voor- i niet dat dat in de toekomst zo zal ganger Van der Stee daarover al de beslissing al genomen had, die.hij nog slechts kon uitvoeren. Oud-minister van finaciëen Van uit bepaalde landen afgesloten. Dat der Stee verklaarde vanochtend te- recteur exportkredietverzekerin gebeurt bij de Nederlandse Crediet genover de Kamer dat hij op 20 ok- gen op Financiën in die dagen, Le- Maatschappij (NCM). De NCM tober 1982 een staatsgarantie had af- deboer, negatief had geadviseerd blijven". Exportkrediet-verzekeringen worden door bedrijven bij orders de betrokken bank (Amro) sloten zijn rol bij de echter bij de Nederlandse Crediet- ibeurt verzekeringsmaatschappij NCM een exportverzekering af voor het geval Peru niet kon betalen. De NCM vroeg voor de verzekering, herverzekering by de Staat middels een een staatsgarantie. De oud-minister gaf toe dat de di- STATIONS LONDEN UITGESTORVEN m,.. nj vraagt in talrijke gevallen een her- gegeven voor het opknappen verzekering bij de Staat op de trans actie. Deze wordt dan gegeven in de i een staatsgarantie tellen hoe het mogelijk was dat deze Stee: "De r het afgeven an de staatsgaran tie. De thesaurier-generaal, Korte- weg, was échter positief. Van der i de opdracht, indien staatsgarantie later gebruikt werd de scheepsbouw zat te gillen de Almirante Grau. "Dat is ook ders. Het niet zo belangrijk in mijn opinie, sing." Het gaat erom wat voor risico de Staat bereid was te accepteren. Een het betalen de afnemer in het buitenland breke blijft. Volgens Ruding is het tekort on- staan door de enorme schuldencri- r sis bij veel landen, die daardoor hun kruiser of onderzeebootjagers verplichtingen niet konden nako- niet zo belangijk". men. De crisis brak in september 1982 ineens uit. Desondanks erken de hij dat er in de jaren zeventig en de beginjaren tachtig te grote had interesse De staatsgarantie kostte de staat al 95 miljoen gulden en kan nog eens 200 miljoen gaan kosten. Voor het opknappen van de Almirante kering ringen, zijn genomen bij de herverze- Grau sloot Peru een lening af van exportkrediet-verzeke- 330 miljoen gulden. De uitvoerders de opdracht, HSA en ADM, DEN HAAG (ANP) - Minister De werkervaringsplaatsen aannemen, Koning (sociale zaken en werkgele- zo bleek gisterenavond in de Ka- genheid) wil de uitzendbureaus be- mer. De oppositie (PvdA en D66) trekken bij de plaatsing van langdu- vindt het overigens maar een halve rig werklozen. De minister, die de stap. De gemeentelijke arbeids wet Vermeend-Moor wil uitbreiden, pools - trotseert daarmee de vakbeweging, komen FNV en CNV hebben enkele da gen geleden nog fel geprotesteerd bedenksel van de PvdA - niet volledig1 grond. De uitbreiding tegen hét aanbod van de Algemene Moor die nu wordt voorgesteld, zat Bond van Uitzendbureaus om per al deels ingebakken in het oor jaar tienduizend langdurig werklo- spronkeljjke voorstel van de PvdA- zen aan betaald werk te helpen. De Kamerleden. Dat neemt inmiddels bureaus kunnen dan profiteren van onomstreden een eerste plaats in als de premievrijstelling en de begelei- het meest effectieve werkgelegen- dingssubsidie die gewone, vaste heidsinstrument waarover de mi- werkgevers kunnen krijgen. De Tweede Kamer zal het stel van de minister om de wet Ver- kelijk nog niet zover gaan als de meend-Moor uit te breiden met nister nu voorstelt. Wegwerpluiers hergebruikt als computerpapier WASHINGTON (RTR) - Ge bruikte wegwerpluiers worden verwerkt tot bloempotten of kunstmest. De grootste fabri kant van wergwerpluiers haalt al bij duizend gezinnen in de Verenigde Staten elke week de luiers op voor hergebruik. Het concern wil de luiers op nieuw gebruiken door det>lastic buitenkant te scheiden van de papieren voering en de opneem- laag van het vulsel. Van de ver kregen materialen kunnen ver volgens computerpapier, bloempotten en kartonnen pro- dukten worden gemaakt. Sinds de introductie in 1965 hebben wegwerpluiers sterk aan populariteit gewonnen ten koste van stoffen luiers. Van alle luiers wordt 85 procent eenmaal gebruikt. De populariteit heeft tot gevolg dat er per jaar ettelij ke tonnen vuile luiers op de af- valstortplaatsen terecht komen. In een andere fabriek worden de luiers gecomposteerd tot hu mus vor de landbouw. LONDEN Uitgestorven is Waterloo Station in Londen. De treinen in het hele land en het busvervoer en de on dergrondse in Londen lagen plat door een staking. Te voet, fietsend, liftend, meerijdend met collega's of in door hun werkgever gehuurde bussen hebben Britse forensen gisteren hun weg naar hun werk moeten zoeken. Het was de eerste drieledige staking sinds de algemene staking van 1926. De chaos was minder groot dan verwacht. De ho tels in Londen waren volgeboekt met forensen die in verband met de staking in de stad overnachtten. Veel bedrij ven hadden touringcars gehuurd om personeel naar het werk te brengen. De veerdiensten over de Theems hadden over belangstelling niet te klagen. Aan de staking namen 75.000 spoorwegarbeiders deel, 18.500 personeelsleden van het busbedrijf en 10.500 werknemers van de ondergrondse. (foto ap> draaien en als een participatiemaat schappij laten deelnemen in bedrij ven. Dat betekent dat ook veel meer beweging zal komen in de aande- lenportefeuille. De Korte zegt met het plan in te kunnen stemmen en wil daarom op korte termijn het belang terugbren gen. Wanneer dit gebeurt, hangt af van de opbrengsten van de aande- lenverkoop. De verkoop van 7 pro cent aandelen zou nu 26,5 miljoen gulden opleveren. Deskundigen gaan bezien wanneer het best kan worden verkocht. Voor de verkoop is een wetswijziging nodig. Met zijn plannen komt De Korte tegemoet aan een wens van de Ka mer, uitgesproken door het eind verleden jaar aannemen van een motie-Rempt-Van Iersel (WD- CDA). Ww-premie kan drie jaar lager ZOETERMEER (ANP) - De werk loosheidspremie kan volgend jaar omlaag. Het bestuur van het Alge meen Werkloosheidsfonds (AWf, de beheerder van de werkloosheids- gelden) heeft in zijn vergadering gisteren in Zoetermeer de ww-pre mie voor volgend jaar vastgesteld ,op 1,8 procent (dit jaar 3,4 procent). De premie wordt overigens door het kabinet vastgesteld. De premie kan omlaag door het omvangrijke overschot van 3,1 mil jard gulden dat het AWf eind dit jaar op het uit ww-prmies gevormde vermogen verwacht. Bij een premie van 1,8 procent kan dat overschot in drie jaar worden weggewerkt. Het overschot is ontstaan doordat het kabinet de premie jarenlang te hoog heeft vastgesteld, enerzijds als in strument om de koopkracht te bein- vloeden, anderzijds omdat werd verwacht dat herkeurde arbeidson geschikten een beroep op de ww zouden gaan doen. Dat laatste, is nauwelijks het geval. De besturen van de arbeidsonge schiktheidsfondsen hebben de pre mies voor volgend jaar iets ver hoogd: 6,3 procent voor de algeme ne arbeidsongeschiktheidswet (aaw) en 11,9 procent voor de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring (wao). Dit jaar liggen ze op res pectievelijk 6,2 en 11 procent. De premievrije voet in de wao werd op 92 gulden per dag bepaald, tegen 91 gulden dit jaar. Heftig protest tegen belastingaanslag ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De vier grote verzekeraars in Nederland dreigen hun kapitaalkrachtige beleggings fondsen over de grens te brengen. Ze doen dat in een vertrouwelijke brief aan de Tweede Kamer. Als staatssecretaris Koning van financiën zijn plan doorzet om koerswinst van die beleggingsmaat schappijen te belasten denken Aegon, AMEV, Delta Lloyd en Na- tionale-Nederlanden er hard meer dan 200 miljoen gulden per waarbij nogal eens is gekozen voor grens heen wel vergeten om nog als jaar zullen worden aangeslagen een constructie waarbij de verzeke- pensioenbeheerder op te treden, doordat de staatssecretaris hun ge- raar volgens afspraak pensioengeld "Deze verzwakking van één be- reserveerde overwinst (egalisatiere- belegt in aandelen van het eigen be- drijfstak kan niet in het belang van serve) in acht jaarlijkse porties gaat leggingsfonds. Die pensioenfond- ons land zijn", aldus de top van de sen worden derhalve getroffen door vier grote verzekeringsmaatschap- de belastingheffing en verzekeraars pijen in hun brandbrief aan het par- kunnen het zonder vlucht over de lement. belasten, is de maat vol. Zij zijn met die aanslag van 200 miljoen schoor voetend akkoord gegaan maar zien nu een nieuwe belastingaandslag van gelijke omvang opdoemen. Maar de beurs genoteer- i 'gedwongen door concurrentie de beleggingsfondsen moet in alle Kamsteeg Auto Lease 071-317436 Vestigingen te: Voorschoten, Oegetgeesl, Katwijk. Usee. Hlllegom. Leiderdorp. Alphen »/d Rl|n. buitenlandse verzekerings maatschappijen, in het belang van onze verzekerden, fondsen in het buitenland op te bouwen'. "Dit zal ongetwijfeld een negatie ve invloed hebben op de positie van de Amsterdamse beurs," zo wordt tot tweemaal toe gewaarschuwd. Voor de verzekeraars, die al voor gevallen een uitzondering worden gemaakt, menen zij, ook als de ver zekeraar meer dan 25 procent van de aandelen in het eigen, aan de beurs genoteerde fonds in porte feuille heeft. Veel middelgrote bedrijven heb ben inmiddels hun pensioenfonds bij een verzekeraar ondergebracht, Économie kort NS-machinisten De WM, vakvereniging van NS- machinisten, stapt naar de rechter nu de NS-directie blijft weigeren om de organisatie te erkennen als 'echte' vakbond die cao's kan afslui ten. De WM (1000 leden) wil sinds jaar en dag bij het cao-overleg als partij worden toegelaten omdat bij de door de NS wel erkende vakbon den de specifieke belangen van de NS-machinisten 'ondersneeuwen'. Kredietbanken Gemeentelijke kredietbanken ko men ook onder de werking van de nieuwe Wet op het Consumenten Krediet (WCK) te vallen. Staatsse cretaris Evenhuis van economische zaken heeft zich neergelegd bij een amendement daartoe van een meer derheid in de Tweede Kamer: hij kan ermee leven en laat het verder graag aan het oordeel van de Kamer over, zei hij gisteren. Fruitprijzen Vers fruit wordt dit najaar schaars en duur. Dat komt doordat de zet ting van de vruchten zich door de zachte winter en de koude bloeipe riode slecht heeft ontwikkeld. Er wordt voor heel Europa dan ook re kening gehouden met een relatief zeer kleine fruitoogst. Crematoria De werknemers van de particuliere crematoria (150 werknemers) gaan akkoord met een nieuwe cao die loopt van juli vorig jaar tot en met juni 1990. Het belangrijkste twist punt bij de totstandkoming van het akkoord was de status van de zater dag. De crematoriumwerknemers hebben bijna twee maanden actie gevoerd om te voorkomen dat die dag als normale werkdag zou wor den opgenomen in de werkroosters. Westland De kans dat het Westland een deel van zijn groenten- en bloementrans- porteurs kwijtraakt is groot, nu de ze week definitief een streep is ge haald door de vestiging van een ge zamenlijk distributiecentrum aan de rijksweg A20 in Maasland. Veel van deze bedrijven moeten uitbrei den, maar kunnen dat niet vanwege de ligging temidden van huizen blokken. AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse Spaarbankbond, waarin spaarbanken in Nederland samen werken,-bekijken of het bouwspa- ren in Nederland nieuw leven kan worden ingeblazen. Prof.L. Stevens van de Erasmus Universiteit in Rot terdam doet in opdracht van de spaarbanken onderzoek naar de mogelijkheden van deze vorm van sparen voor een eigen woning. De verantwoordelijke bewinds man, demissionair staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting), zei van middag alvast, in Den Bosch tijdens een vergadering van de Nederland se Spaarbankbond, niet afwijzend tegen het invoeren van bouwsparen in Nederland te staan. Hij vindt wel dat de mogelijkheden voor bouwsparen niet voor de hogere in komens nodig zijn en ziet in het sys teem een goede aanvulling op de re geling van gemeengarantles. De kern van bouwsparen is ver strekking van de hypotheek op ba sis van een spaarcontract. In de Bondsrepubliek Duitsland heeft het fenomeen juist een grote vlucht genomen, maar daar is het dank zij een gunstig premie- en belasting stelsel dan ook mogelijk om na ze ven jaar sparen de inleg te hebben verdubbeld. Het kopen van de wo ning behoeft evenwel niet op die ze ven jaar te wachten. Wie de finan ciering rond kan krijgen kan al ge durende die periode een eigen huis kopen, waarbij het spaarcontract dient als garantie. In Duitsland maakt 42 procent van de gezinnen gebruik van de bouwspaarregeling. Bij onze oosterburen komt de bouwspaarregeling er globaal op neer dat 20 procent van het beno digde geld wordt gespaard. Dat spa ren wordt danig vergemakkelijkt door de fiscale aftrek (het hele ge spaarde bedrag mag van het inko men worden afgetrokken, de rente wordt niet belast). De 20 procent spaargeld wordt aangevuld met 50 procent hypo theek en 30 procent tophypotheek. Het laatste deel wordt sneller afbe taald, zodat men al vrij snel op een hypotheekbedrag van 50 procent van de aankoopsom kan komen. Het systeem wordt dan ook zeer ge- DEN HAAG (GPD) De AbvaKa- nigd, een bijdrage levert aan het bo eist in de vandaag hervatte cao- vergroten van de loonruimte voor onderhandelingen in de bejaarden- de 70.000 werknemers in de bejaar- zorg dat de Vereniging van Neder- denoorden. "Na de .werkgevers in landse Bejaardenoorden (VNB), de ziekenhuizen kunnen die in de waarin de werkgevers zijn vere- bejaardenoorden niet achterblij ven", aldus AbvaKabo-woordvoer- 1 der Gerard Veth. De werknemers in de bejaarden oorden profiteren van de premie verlaging die het pensioenfonds PGGM maandag aankondigde om te komen tot een oplossing van het conflict in het ziekenhuiswezen. De AbvaKabo eist dat de werkgevers de door premieverlaging ontstane loonruimte verder aanvullen tot een 'behoorlijke' loonsverbetering. Daarnaast wil de bond invoering van een systeem van functiewaar dering en verlichting van de werk druk. AbvaKabo-voorzitter Jaap van der Scheur schaarde zich vorige week onder druk van de Actiegroep Bejaardenzorg In Opstand (ABIO) nog nadrukkelijk achter de looneis van 5 procent. De actiegroep ABIO is bang dat de AbvaKabo snel een cao-akkoord wil afsluiten voor de bejaardenoorden, waarbij de geëis te 5 procent niet gehaald zal wor den. Als het akkoord geen loonsver hoging van 5 procent bevat, zal de ABIO zijn sympathisanten oproe pen op de ledenraadpleging tegen het akkoord te stemmen. Een eigen huis naar Duits model, straks wellicht gefinancierd met een hypotheek naar Duits modél, (archieffoto) schikt geacht voor jonge die in de beginjaren twee inkomens hebben, aldus Stevens. In Nederland is het bouwsparen tot nu toe nooit goed van de grond gekomen. In de jaren dertig is wel een regeling opgezet, die na de oor log hier en daar ook wel is uitge voerd, maar begin jaren zeventig heeft de laatste bouwspaarkas het loodje gelegd bij gebrek aan belang stelling. Stevens meent dat de mislukking van het bouwspaarsysteem te wij ten is aan het feit dat het geheel niet paste in het Nederlandse fiscale sys teem. Er zat vrijwel geen belasting voordeel aan. Hij wijst erop dat het vooral de mensen met lagere inko mens zijn die van een dergelijke re geling kunnen profiteren. Zij krij gen zonder gemeentegarantie in het algemeen bij geen bank een finan ciering van 100 procent los. De ge meentegarantie staat niet alleen daarom de laatste tijd in ons land nogal ter discussie. Zo liet staatssecretaris Heerma vanmiddag weten er wel voor te voelen om de gemeentegarantie uit de handen van de overheid te ne men. "Het is de vraag of de kosten ook in de toekomst volledig voor re kening van de overheid moeten ko men. Daarom gaat zijn departement samen met de gemeenten een evalu atiestudie naar het instrument ge meentegarantie uitvoeren. Daarin wordt bekeken of privatisering tot de mogelijkheden behoort. In een geprivatiseerde opzet bepalen en betalen kopers zelf hun keuze. Bouwsparen kan daarbij als aanvul- Gemeentegarantie De gemeentegarantieregeling heeft de gemeenten na het instorten van de onroerend-goedmarkt begin ja ren tachtig nogal wat geld gekost. Drs. A. Bakermans, een hypotheek- deskundige van de Rabobank, deed eerder deze week de suggestie aan de gemeenten om een fonds te stichten, waaruit zij verliezen zou den kunnen bijpassen. De gemeentegarantieregeling is voor de banken die kopers van ei gen woningen financieren een ga rantie dat zij, mocht de huiseige naar in financiële problemen ko men, door de gemeente schadeloos worden gesteld. Deze past dan het verschil bij tussen de lening die de bank heeft verstrekt en de (vaak la ge) opbrengst van de woning bij ge dwongen verkoop. Hoewel de nota volkshuisvesting in de jaren negentig van staatssecre taris Heerma voorlopig uitgaat van handhaving van de huidige ge meentegarantieregeling, hebben verscheidene gemeenten intussen toch aan de regeling gesleuteld en de voorwaarden verscherpt. Het is daardoor in veel gevallen moeilijker geworden gemeentegarantie te krij gen en de regeling is bovendien per gemeente gaan verschillen. Eigen huis Uitgangspunt van de studie van de spaarbanken is het beleid van de re gering om het eigen-woningbezit te bevorderen. "De meest pure vorm van privatisering", zei Stevens. Hij vindt dat de meningsvorming rond de eigen woning niet mag worden vertroebeld door steeds weer de kop opstekende discussies over de aftrekbaarheid van de hypo theekrente: "Die hoort bij ons sys teem. Wie voor afschaffing pleit, re aliseert zich de consequenties niet. Als je vermogenden en niet-vermo- genden gelijk wilt behandelen, dan hoort daarbij de aftrekbaarheid van rente". Niet alleen het bouwsparen maar ook andere manieren om die toe- zullen worden Zo denkt Stevens aan huurkoopsystemen voor huurders, die daardoor eigenaren kunnen worden. "Er zijn meer spaarvormen die door de overheid worden gesti muleerd met fiscaal gunstige rege lingen. Neem de lijfrentepolis of de bedrijfsspaarregelingen. Waarom dan niet het sparen voor de eigen woning bevorderen?". Stevens denkt ongeveer een jaar nodig te hebben voor de studie. Bin nenkort start ook een werkgroep van het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten om te bekijken of er wegen te vinden zijn om de verliezen op ge meentegaranties tegen te gaan. Ook die groep zal daarbij kijken naar het systeem van bouwsparen. Braks over fraude met boter: scherpe controle op zuivel DEN HAAG (GPD) - Minister Braks van landbouw heeft de zui velfabrieken wekelijks laten con troleren voorschriften in de tijd dat er sprake kon zijn van een grote bo- terfraude. Braks heeft dit geant woord op kamervragen in verband met de door Europarlementariër Dankert veronderstelde miljoenen fraude met botersubsidies. Enkele jaren geleden rapporteer den de controleurs de indruk te hebben, dat boter werd aangemaakt volgens de NIZO-methode, waar door de zuivelindustrie twee keer EG-subsidie op dezelfde hoeveelhe den zuivel kon vangen. Het ministe rie verbood toen nogmaals de zui velindustrie deze boter aan de EG te verkopen, aldus dubbele subsidië ring voorkomend. De Algemene In spectie Dienst van het ministerie kreeg opdracht te gaan controleren. De voorzitter van de vaste Kamer commissie, de WD-er Blauw, zegt niet erg onder de indruk te zijn van de beantwoording van Braks. Zij voegt weinig nieuws toe aan wat de Kamerleden al wisten, aldus Blauw in een eerste reactie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7