Afschuw over nekschoten in Shanghai jaifflart Vietnamezen hanteren eigen versie van perestrojka Baalbergen's Meubelpromenade voormensen die en sportief willen wonen. Noorse arts: bemanning cruiseschip was dronken DONDERDAG 22 JUNI 1989 BUITENLAND. PAGINA 5 Premier Li Peng negeert kritiek SINGAPORE (GPD) - Westeuropese landen hebben giste ren de executies van drie Chinese activisten voor democra tie in Shanghai met afschuw veroordeeld. De Chinese rege ring heeft hun kritiek en verzoeken om clementie naast zich neergelegd. "China zal niet buigen voor buitenlandse druk", verklaarde premier Li Peng gisteren. Het drietal werd vorige week don derdag door een tribunaal tot de doodstraf veroordeeld wegens brandstichting in een trein, tijdens Van de 21 studentenleiders die op de lijst van gezochten staan, zouden er intussen tenminste zes zijn opge pakt. De leiders speelden de onrust die volgde op het bloedig hoofdrol bij de organisatie van de optreden van het leger op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. De drie werden voor een opgetrom melde menigte met een pistool schot in de nek om het leven ge bracht. Premier Li Peng, die begin deze maand het leger op de studenten af stuurde, zei: "Degenen die de wet hebben overtreden zullen worden massale betogingen in de straten van Peking. Premier Li Peng zei in zijn toe spraak dat de toestand in China nu stabiel is. De autoriteiten in Kanton zijn een andere mening toegedaan. In een officieel rapport staat dat de studenten in deze zuidelijke stad doorgaan met wat zij noemen "on wettige activiteiten". De studenten aangepakt volgens de wet". Maar wordt gevraagd zich hij voegde eraan toe dat dat slechts voor een kleine groep mensen geldt. "De meerderheid die aan de demo- cratiseringsbetogingen heeft deel genomen kan, ondanks het feit dat hun woorden en daden extreem zijn geweest, op clementie rekenen", zei hij. Het Hof van Beroep in Shanghai had gisteren gratieverzoeken van de drie, Xu Guoming, Bian Hanwu en Yan Xuerong, afgewezen. Het staatspersbureau Xinhua verklaar de dat "de ernst van de misdaad hen geen recht geeft op amnestie". Er zijn tot dusver minstens 1600 men sen opgepakt tijdens een klopjacht op dissidenten, maar sommige schattingen spreken van duizenden arrestaties onder mensen die deel namen aan betogingen voor meer democratie. De staatsradio maakte gisteren bekend dat 45 mensen in de kust provincie Shandong zijn veroor deeld "wegens het ernstig in gevaar brengen van de openbare orde". Van hen kregen 17 de doodstraf. De staatstelevisie meldde dat gis teren in de provincie Hebei, éven zondag buiten Peking, 44 zijn gear- ging te geven. De Amerikaanse regering be- treurde de executies, maar strenge re economische sancties zijn China niet in het vooruitzicht gesteld, om dat volgens het ministerie van bui tenlandse zaken het Chinese volk er onder zou lijden. Eergisteren brak Washington alle contacten op hoog niveau af en kondigde aan te zullen proberen leningen van internatio nale financiële instellingen aan Chi na te blokkeren. De Britse premier Margaret That cher en. haar Australische collega Bob Hawke, die gisteren in Londen langdurig over de ontwikkelingen in China hebben gesproken, waren "volkomen verbijsterd". "De te rechtstellingen rechtvaardigen niet de misdaden die de drie zouden hebben begaan", zei Thatcher. Andere Westeuropese landen die de terechtstellingen scherp hebben veroordeeld zijn naast Nederland, Westduitsland, Frankrijk en Span je. In Parijs verklaarde de regeren de socialistische partij zich "soli dair met al degenen in China die streven naar een vreedzame oplos- resteerd. Onder hen zouden twee le den zijn van de onafhankelijke stu- dentenbond, de Verenigde Associa tie van de Universiteit van Peking. ADVERTENTIE de Minister buitenlandse zaken Dumas noemde de executies "afgrijselijk". De Spaanse regering kritiseerde "de brutaliteit van de Chinese leiders alsmede de onderdrukking van weerloze burgers met barbaarse middelen". De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher zei in Washington "met afschuw" te zijn vervuld. Britse regering tegen immigratie Hongkongers LONDEN (AP) De Britse rege ring heeft gisteren niet toegegeven aan de druk in het Hogerhuis om beperkingen op te heffen op de im migratie van Hongkong-Chinezen in Groot-Brittannië. Lord Glenarthur, de Britse onder minister van buitenlandse zaken, noemde het niet 'realistisch' om een permanente verblijfsvergunning te verstrekken aan de 3,25 miljoen mensen Hongkong die aanspraak maken op een Brits paspoort. "Wij zullen oppervlakkige opties vermijden die alleen maar de ang sten van vandaag verminderen ten koste van chronische ellende in de toekomst", verklaarde Glenarthur in een debat over de toekomst van Hongkong. Hongkong zal in 1997 onder Chi nees bewind komen onder het ak koord dat Groot-Brittannië terzake met de Volksrepubliek heeft geslo ten. Buitenland k Peru De Peruaanse auteur Mario Vargas Llosa heeft gisteravond bekend ge maakt dat hij zich terugtrekt als kandidaat voor de presidentsver kiezingen in zijn land. Hij zei te heb ben besloten van zijn kandidatuur af te zien vanwege 'kleinzielige' me ningsverschillen binnen deze coali tie. Panama De regering van Panama is bereid onderhandelingen te openen met de oppositie. Het overleg moet lei den tot een oplossing voor de crisis die begin mei ontstond nadat het bewind de verkiezingen ongeldig, had laten verklaren die volgens de oppositie door haar waren gewon- Moord In de moslimgemeenschap in Bel gië is een nieuwe moord gepleegd. Een Egyptische medewerker van de Saudische ambassade in Brussel werd dinsdag in zijn woning in de nek geschoten en bezweek enkéle uren later. Palme Een kennis van de man die wordt verdacht van de moord op de Zweedse premier Palme, heeft gis teren onder ede verklaard dat hij de beklaagde, Pettersson, buiten de bioscoop heeft zien Staan waar Pal- me is neergeschoten. HANOI Terwijl Sovjet-burgers openlijke kritiek oefenen op hun leiders, en de Polen eigen vertegen woordigers ,in het parlement mogen kiezen, hebben de Vietnamese com munistische leiders een tijdschrift redacteur ontslagen vanwege een artikel over een monarch uit de 18de eeuw. door Dennis Gray/AP Vietnam, het land met de op twee na grootste bevolking ter wereld, heeft bij het omvormen van zijn economische model duidelijke grenzen gesteld aan de vrijheid van meningsuiting en politieke hervor ming. De lijst met taboes reikt van openlijke kritiek op de hoogste lei ders en hun beleid tot het afschilde ren van de overleden revolutionaire leider Ho Chi Minh in een ander dan heroïsch licht. In een recent vraaggesprek met Associated Press heeft vice-premier en minister van buitenlandse zaken Nguyen Co Thach gezegd dat een meerpartijensysteem in Vietnam is uitgesloten. Hij beweerde dat de economische hervormingen die momenteel in Vietnam worden doorgevoerd het uitbreken van de mocratiseringsbewegingen als in China zouden voorkomen. "Wij zijn voor verbreding van de democratie en het overlegmodel om overeehstemming te bereiken, maar we tolereren geen pluralis me", verklaarde partijleider Nguyen Van Linh in maart tijdens een toespraak. Linh en Thach zijn de architecten van 'doi moi' (vernieuwing), de Vietnamese versie van 'glasnost' en 'perestrojka'. De doi moi kwam tot bloei in de periode na het aantreden van Linh, eind 1986. Vooral het zui den, waar grote ontevredenheid heerste over het wanbeleid van de communistische machthebbers, werd er door beroerd. Journalisten stelden corrruptie en incompetentie aan de kaak, en kregen voor elkaar dat een aantal hoge functionarissen werd ontsla gen. Boeken en tijdschriften flo reerden, waarbij sommige de gren zen van de nieuwe tolerantie aftast ten, terwijl andere dreven op een voordien ongehoorde openheid op seksueel gebied. Ongeveer zes maanden geleden leek het tij te keren. Onduidelijk bleek of dit kwam omdat een her vormingsgezinde lèiding het tijd vond de behoudende garde tege moet te komen, of omdat de bejaar de partijleiders zelf vreesden dat de zaak uit de hand was gelopen. Westerse waarnemers menen dat de Vietnamezen in plaats van de brede Sovjet-aanpak lijken te heb- Nguyen Van Linh. (foto ap> ben gekozen voor het Chinese mo dél van "geef de mensen een video maar geen stem". Anders dan in China bepleiten de Vietnamese voorvechters van democratisering hun zaak in de vergaderzaal in plaats van op straat. Velen hebben het ontslag van Nguyen Ngoc, hoofdredacteur van het betrekke lijk radicale en populaire tijdschrift Van Nghe (Literatuur en Kunst), als strijdpunt aangegrepen. Ngoc werd gedwongen ontslag te nemen nadat hij enkele korte verha len had gepubliceerd van de om streden schrijver Nguyen Huy Thie- po. In een daarvan werd keizer Quang Trung, een nationale held die twee eeuwen geleden de Chine zen in de pan hakte, beschreven als iemand met gewone menselijke zwakheden en gevoeligheden. Nguyen Dinh Thi, de secretaris van de schrijversbond, zei dat de ru zie hierover binnen de 450 leden tel lende organisatie zo fel was geweest "dat men de beleefdheid uit het oog verloor". Ook journalisten en ande: ren hebben zich tegen het ontslag uitgesproken. De vooraanstaande literaire criti cus Lai Nguyen An omschreef het ontslag van Ngoc als een poging van de conservatieven om de doi moi af te remmen. "Sceptische boeken over onze partij en over het socialis me zyn niet toegestaan. Wie natio nale figuren aantast krijgt het zwaar te verduren", zei hij in een vraagge sprek. Toch hebben zich ten opzichte van tien jaar geleden behoorlijke veranderingen voltrokken. Toen waren er legio politieke gevange nen, tieners die een spijkerbroek droegen waren verdacht, en buiten landse journalisten werden onder strikt toezicht meegenomen langs 'sier-intellectuelen' zoals sommige Vietnamezen de door de overheid gesanctioneerde personages noem den. Thach heeft kortgeleden gezegd dat de afgelopen tien jaar 94.000 in gezetenen van her-opvoedingskam pen waren vrijgelaten en dat er nog slechts 120 politieke gevangenen over waren. De betrekkingen tus sen de staat en de religieuze organi saties zijn verbeterd. In februari heeft de regering een groep vooraanstaande academici die kritiek hadden geleverd op het opleidingsniveau toestemming ge geven een eigen universiteit te ope nen. De oprichters van de Thang Long universiteit in Hanoi zeggen dat de regering zich niet bemoeit met hun studiepakket of hun finan ciering, die afkomstig is van colle gegelden en bijdragen van in het buitenland wonende Vietnamezen. Op kunstgebied is onlangs de film De Vrouw van de Rivier uitge komen waarin een rechtschapen oud-functionaris van de vroegere Saigon-regering wordt geplaatst te genover een communistische revo lutionair die na de oorlog tot corrup tie vervalt. Hoewel de eerste anti oorlogsroman nog moet verschij nen, worden de ervaringen uit de Vietnamese oorlog en andere con flicten tegenwoordig veel menselij ker beschreven dan voorheen het geval was. Een binnenkort verschijnende ro man van Le Huu De Kolonel Zon der Humor verhaalt over een jonge officier die in Cambodja de dood vindt door de onbuigzame militaire houding van zijn vader. In het vèrle- den beschreven oorlogsromans al tijd ongeloofwaardige hoofdperso nen die vrolijk voor de communisti sche zaak de dood tegemoet gingen. Vergeleken met hun fellere colle ga's in het zuiden, lijken de kunste naars en intellectuelen in het noor den niet erg geneigd de doi moi uit te buiten of de socialistische staat te ontmantelen. "Schrijvers en kun stenaars moeten meer vrijheid krij gen, maar vrijheid betekent niet dat je alle verdiensten van het verleden moet vernietigen", zei Huu. "Schrij vers moeten niet ontwrichten." Westerse diplomaten zeggen dat veel studenten weliswaar ontevre den zijn, maar dat van een georgani seerde democratiseringsbeweging onder hen kennelijk geen sprake is. Evenmin is in Vietnam een insti tuut opgekomen als de katholieke kerk in Polen die de tegenstanders van de bestaande orde rond zich kan verenigen. rentsburg op Spitsbergen om pro visorisch te worden gerepareerd. Honderden passagiers en een deel van de bemanning kwamen gisteren met het Noorse kustwacht schip Senja op Spitsbergen aan. Eerder was al een eerste groep van 79 oudere passagiers met helikop ters daarheen overgebracht. Alle passagiers zijn intussen met twee chartervliegtuigen overgevlogen naar de Bondsrepubliek. De Gorki maakte een cruise naar de Noordkaap, die begon in het Westduitse Bremerhaven. Het in de Bondsrepubliek gebouwde schip kwam in 1969 in de vaart en werd in 1974 aan de Sovjetunie verkocht. Het is met alle moderne apparatuur uitgerust en geldt als het vlagge- schip van de Sovjet-cruisevloot. In het zomerseizoen vervoert het schip de laatste jaren vooral Westduitse toeristen op cruises vanuit Ham burg en Bremen. Beleg Jalalabad volgens regering Kabul opgeheven KABUL (AP) - Het beleg van de stad Jalalabad in het oosten van Af ghanistan is volgens de communis tische regering in Kabul na 15 maanden opgeheven. Regerings troepen zouden het moslim-verzet hebben teruggedreven richting Pakistan. Volgens verzetsbronnen in Pakistan is de bloedigste slag in de tien jaar oude burgeroorlog ech ter nog niet voorbij. Het was gisteren onmogelijk na te gaan wie van beide partijen gelijk heeft. Jalalabad, de hoofdstad van de provincie Nangahar en eens de vijfde stad van Afghanistan, lag on der raket- en artillerievuur sinds 7 maart, drie weken na de aftocht van de Sovjet-strijdkrachten uit Afgha nistan. "Wij hebben Jalalabad op de te genstanders veroverd", zei woord voerder Mohammad Nabi Amani van het Afghaanse ministerie van buitenlandse zaken. Die lezing werd door woordvoerders van het moslim-verzet bestreden. "Het be leg is niet voorbij. Maar als ze be doelen dat ze een deel van de weg naar Jalalabad hebben vrijgemaakt, kan dat waar zijn", zei woordvoer der Abdul Rahim van de fundamen talistische Jamiat-i-Islami. Hij doel de op de gevechten om de belangrij ke aanvoerlijn over de weg van Ka- bul naar de oostelijke grens met Pakistan. Het regeringsleger heeft verscheidene konvooien over de weg weten te loodsen, Jalalabad, vroeger met een bevol king van 64.600 mensen, ligt 125 ki lometer ten oosten van Kabul en 75 kilometer ten westen van de Pakis taanse grens. Toen de belegering begon, voorspelden guerrillaleiders dat de stad binnen drie dagen zou vallen. Het met de modernste Rus sische wapens uitgeruste Afghaan se regeringsleger heeft de stad ech ter. tot nu toe weten te behouden. Ongeregeldheden in Kazachstan breiden zich uit MOSKOU (AP) - In de stad Novy Oezen in de Sovjet-republiek Ka zachstan, waar bij ongeregeldheden sinds vrijdag drie doden en 50 ge wonden zijn gevallen, was gisteren de rust weergekeerd. Maar nu wer den uit omliggende plaatsen onge regeldheden gemeld, waarbij vol gens het persbureau Tass enkele mensen gewond zijn geraakt. Rellen werden gemeld in de plaatsen Moenaisji, waar twee ge wonden vielen, en Zjetibai, waar 500 mensen bijeenkwamen. De plaatsen liggen net als Novy Oezen bij de Kaspische Zee. Tass meldde verder dat veel inwoners van Novy Oezen en twee andere steden, Ma- chatsjkala en Grozny, naar elders zijn vertrokken. In tegenstelling tot in eerdere of ficiële lezingen, wordt thans toege geven dat de onlusten in Kazach stan, net als die in Oezbekistan, niet alleen een economische maar ook een etnische achtergrond hebben. Functionarissen zeggen dat het ge weld in Novy Oezen, waar de straat gevechten tot dinsdag voortduur den, voornamelijk was gericht te gen Armeniërs, Azerbaidjanen en Lezgins uit de Kaukasus, die onge veer 20.000 van de 56.000 inwoners in Novy Oezen uitmaken. De autoriteiten besloten om in Nóvy Oezen van 9 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens een uitgaansver bod in te stellen en openbare bijeen komsten te verbieden. Tijdens het weekeinde werden honderden Sov jet-soldaten naar de stad gezonden om de rellen te beëindigen. Tass verklaarde dat in de regio ja ren achtereen tal van economische vraagstukken onopgelost waren blijven liggen, zoals problemen met betrekking tot de huisvesting, de handel, de voedselvoorziening en de dienstverlening in het algemeen. De streek heeft te kampen met een razendsnelle bevolkingsgroei, werkloosheid, zware milieuvervui ling, etnische spanningen en een heropleving van de islam. Israëlische aanval tegen Palestijnen NAAMEH (AP) - Vier Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben giste ren opnieuw bombardementen uit gevoerd op Palestijnse doelen in Li banon. De doelen lagen bij het plaatsje Naameh, in heuvelland op 16 kilometer ten zuiden van Bayrut. Volgens reddingswerkers zijn daar bij zeker acht Palestijnen gewond geraakt. De Israëlische luchtmacht be stookte stellingen van het Volks front voor de Bevrijding van Pales tina - Algemeen Commando (PFLP- GC). lot CORNS» itCtAtR |cT\ON IDHOPW» Je bent jong, je leeft aktief en je wilt sportief wonen. Je kiest je meubels bij Baalbergen's Meubelpromenade. Op niet minder dan 7500vierkante meters wordt het totale wonen gepresenteerd. De meest uiteenlopende woonstijlen krijgen royaal de ruimte. Van jong tot klassiek Van modem tot romantisch. Van rustiek totavantgarde. En alle grote merken tonen hun unieke gezicht in hun eigen studio's. Ben je jong en aktief dan kies je bij Baalbergen voor het sportieve wonen. meer hart voor uw huis. KATWIJK AMBACHTSWEG 11 -13 TELEFOON 01718 - 28151 MOSKOU/OSLO (Rtr/AP) - Een groot aantal bemanningsleden van het Sovjetrussische cruiseschip dat eerder deze week op een ijsberg liep, was dronken. Dat zei gisteren een Noorse arts, die deelnam aan de reddingsoperatie. "Wat mij opviel, was dat veel be manningsleden van de Maksim Gorki 12 uur na de aanvaring met de ijsberg nog steeds zeer dronken wa ren", zo verklaarde dokter Gilbert tegen het Noorse persbureau NTB. Een Noorse militaire zegsman zei echter dat er geen redenen zijn om aan te nemen dat dronkenschap de oorzaak van het ongeluk was. De kapitein van de Senja, het, schip van de Noorse kustwacht dat de passagiers van boord haalde, deelt die mening. Alleen leden van het huishoudelijk personeel waren dronken, zo zei hij tegen de Noorse staatsradio. Niemand van 990 opvarenden liep letsel op, toen de Maksim Gorki op de ijsberg stootte en langzaam water begon te maken. Dat gebeur de in de Barentszee in buurt van Spitzbergen. "Toen er een pomp aan boord van het beschadigde schip werd gebracht, had de be manning problemen om nuchter personeel te vinden dat het appa raat kon bedienen. Er werd gezegd dat alleen de eerste machinist nuch ter was aldus Gilbert. Een woordvoerder van het defen siecommando voor noord-Noorwe- gen, erkende dat het huishoudelijk personeel flessen drank bij zich had tegen de koude tijdens de evacuatie van het cruiseschip. "Maar ons is niet bekend dat de mensen die de leiding hadden op het schip, onder invloed waren". Gisteren waren er ook radioberichten waarin een te hoge kruissnelheid werd genoemd als mogelijke oorzaak van het onge luk. Het lek in het Russische cruise schip is gedicht en het gevaar is ge weken dat het zinkt. Volgens het ministerie van zeevaart in Moskou, dat dit gisteren meedeelde, vaart de Gorki op eigen kracht onder bege leiding van enkele andere Russi sche schepen naar de haven Ba- Een zes verdiepingen tellend gebouw in Calcutta (India) stortte maandagnacht door nog onbekende oorzaak in. Reddingswerkers zijn nog steeds op zoek naar overlevenden. Tot nu toe kwamen er vijf mensen, onder wie een ba by, om het leven en raakten ruim twintig gewond. <f0to api WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft dins dag de benoeming bekrachtigd van C. Howard Wilkins als am bassadeur van de Verenigde Staten in Nederland. De stem ming over de nieuwe diplomaat verliep echter niet geheel zon der problemen omdat bezwaren waren gerezen tegen zijn achter gronden. De Democratische Senator Paul Sarbanes uitte zijn onge noegen over de benoeming van ambassadeurs die geen enkele kennis hebben op het gebied van de buitenlandse politiek, Bush beloont geldschieter met ambassadeurspost in Den Haag maar hun positie slechts te dan ken hebben aan hun financiële steun aan de verkiezingscam pagne van president George Bush. Het voormalige directielid Wilkins van de restaurantketen 'Pizza Hut' behoort tot die cate gorie, aldus Sarbanes. De Sena tor van de staat Maryland stem de er uiteindelijk mee in dat de Senaatscommissie voor buiten landse zaken eerst over Wilkins zou stemmen. Hij zwichtte daarbij voor het argument dat er een ambassa deur op zijn post moet zijn als president Bush in juli een be zoek brengt aan Nederland. Sar banes stemde zelf tegen Wilkins, maar de andere leden van de Commissie gingen ak koord met diens benoeming.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5