Huurlingen waren SLM al verdacht WD'ers: meer defensiegeld 'Zo wordt het niets met de Vrouwenpartif Brinkman: vrijheid TV-10 blijft beperkt Twee controleurs van aid zelf van fraude verdacht WEG met de STAAT der VROUWVER- NEDER LANDEN'r| DONDERDAG 22 JUNI 1989 PAGINA 3 Tweede piloot had vals paspoort PARAMARIBO (GPD/ANP) - Co-piloot Glyn Tobias van het verongelukte SLM-toestel was in het bezit van een ver valst Amerikaans paspoort. De omgekomen co-piloot zou volgens het paspoort een 45-jarige Amerikaan zijn. In wer kelijkheid is Tobias 54 jaar en in Engeland geboren. Dit is bevestigd door de Amerikaanse ambassade in Paramaribo. Uit een uitgelekte brief van de Vereniging van Surinaamse Verkeersvliegers blijkt bovendien, dat de Surinaamse pilo ten geregeld brokken zouden maken. De directie van de SLM is door deze zaken Grep van meet af aan gepro- bekendmakingen verder in de pro- testeerd tegen het inhuren van blemen geraakt. Eerder kwam de Amerikaanse bemanning. De be- Amerikaanse cockpit-bemanning al zwaren golden de hoge leeftijden en in opspraak, toen bleek dat gezag- het ontbreken van trainingen door voerder Bill Rodgers 66 jaar oud de SLM, waardoor de Amerikanen was en boordwerktuigkundige War- onvoldoende bekend zouden zijn ren Rose 65. De Surinaamse lucht- met de instrumenten, vaartwet schrijft voor, dat piloten ürri b-ori op hun 60e met pensioen gaan. DiOKKen SLM-directeur Mungra verklaar- Volgens de Surinaamse verkeers- de op de dag van de vliegramp, dat vliegers hebben de Amerikaanse in Suriname dezelfde regels gelden bemanningen regelmatig brokken als in Amerika. Gisteren liet de juri- gemaakt op buitenlandse vliegvel- disch adviseur van de SLM, mr. den. Op 26 februari van dit jaar zette Kruisland, weten dat de Ameri- Rodgers in Lissabon de DC-8 der- kaanse luchtvaartwet niet van toe- mate ongelukkig aan de grond, dat passing is op het in de VS geregi- het toestel door het neuswiel zakte streerde SLM-vliegtuig. en de landingsbaan beschadigde. Vanaf eind '87 maakte de SLM ge- Op dat moment mocht hij niet vlie- bruikt van freelance-cockpitperso- gen omdat hij het maximaal aantal neel, dat wordt aangeboden door de uren had overschreden. In Miami firma 'Air Crews International' in zou een SLM-toestel door gebrek Miami. In Paramaribo wonende aan ervaring met de instrumenten Amerikanen hebben het altijd al op een verkeerde landingsbaan te- verdacht gevonden, dat Amerika- recht' zijn gekomen, nen voor de SLM vlogen, terwijl er In Belem (Brazilië) werd het in de Verenigde Staten een groot te- luchtruim gekozen met één defecte kort is aan verkeersvliegers. motor. Toen deze al vliegend aan de De Vereniging van Surinaamse praat werd gekregen, keerde men Verkeersvliegers heeft blijkens een terug naar het vliegveld om met brief aan minister van economische draaiende motoren passagiers aan boord te nemen. In Belem raakte Eigen bijdrage voor bewoners tehuizen omlaag UTRECHT (GPD) - Bij een on geval tijdens de opening van de NS-manifestatie 'Treinen door de •tijd' op het Utrechtse Jaarbeurs- terrein is gistermiddag het 6-jari- ge jongetje Leo Tjebbes om het leven gekomen. Een 21-jarige vrouw raakte levensgevaarlijk ge wond. Het ongeval gebeurde rond kwart over vijf toen een stel lage óp het feestterrein omwaai de. Op de stellage, die niet aan de grond was verankerd, konden kinderen een bèrgbeklimming si muleren. Het jongetje en de vrouw die de kinderen instructies gaf, raakten bekneld onder het vijf meter hoge gevaarte. Een 34-jarige vrouw en haar 8-jarige zoontje kwamen met met de schrik vrij. Zij raakten lichtgewond en konden gisteren alweer het ziekehuis verlaten. Dood zesjarige werpt schaduw over feest NS De Spoorwegen hebben giste ren besloten het feestterrein in elk geval tot volgende week woensdag te sluiten. Als teken van rouw zijn de NS-vlaggen rondom de Jaarbeurs gestreken. Er zullen de komende dagen ook geen tv-commercials en andere advertenties worden uitgezonden of geplaatst. Het grote evene ment, ter gelegenheid van de 150- jarig bestaan van de Nederlandse Spoorwegen, gaat verder gewoon door. De Utrechtse recherche en de arbeidsinspectie onderzoeken de toedracht van het ongeval. Gister avond was nog niet bekend is of de stellage vooraf is gecontro leerd door de Dienst Bouwen en Wonen van de gemeente Utrecht. De stellage was volgens de Utrechtse politie een bestaande attractie die al jaren in gebruik Het slachtoffertje, dat op slag dood was, was een leerling van een basisschool, gelegen naast het spoorwegemplacement van het Utrechtse Centraal Station. Alle leerlingen waren door de NS uitgenodigd gratis het attractie park te bezoeken. Koningin Beatrix had het feestterrein net bezocht en was per trein vertrok ken, toen het ongeluk gebeurde. De koningin zal een blijk van medeleven sturen naar de nabe staanden. ook een toestel beschadigd "door een verkeerde inschatting van de landingsbaan", aldus het bestuur van de Surinaamse verkeersvlie gers. Na het laatste incident in Belem DEN HAAG (GPD) - De WD-ach- terban is het in hoofdlijnen eens met het concept-verkiezingspro- vloeien of uitgegeven worden gramma, dat een commissie onder milieu-maatregelen, leiding van oud-minister Toxopeus worden heeft opgesteld. Een flink deel van de WD-achterban vindt wel dat de defensie-begroting met jaarlijks De defensie-experts van de WD nemen geen genoegen met het voor stel de groei van de defensie-begro- gebruikt ting te beperken tot een procent per lastingverlaging. jaar. Het kabinet besloot daar on- verkeer en water- langs ook al toe, maar een flink deel de liberalen blijft voor een jaar- de Amerikaan Rodgers "door twee procent moet blijven groeien, DEN HAAG/KATWIJK (GPD) - De eigen bijdrage van een aantal soorten instellingen zal worden verlaagd. Staatssecreta- .tzendbureau" worden terug geroepen. De Surinaamse verkeers vliegers: "Met grote verbazing ver- namen wij, dat op de rampzalige tewöners ^luch' ™-n- 1 1™' piloot_ Rodgers staat stelt voor, in tegenstelling tot het programma, dat de Marker- lijkse groei met twee procent, waard wél moet worden ingepol- door de SLM was ingezet" Over de inzet van Amerikaanse gisteren de Tweede Kamer laten weten. De verlaging geldt voor be woners van de regionale instellin gen voor beschermd wonen, de ge zinsvervangende tehuizen en' van r zogenaamde grote strumenten aan boord van de SLM- maakt de vloot en het werkschema, werden de Surinaamse bemanningen van de ene op de andere dag aan de kant Unicum te Amstelveen, Amstelrade met Mun- teZandvoortenhetZeehospitumte g» hefïfS De eigen bijdrage, volgens de Al- tu« niet was gerepareerd, gemene Wet Bijzondere Ziektekos- ten (awbz), is afhankelijk van het in- komen. De eigen bijdrage wordt per 1 juli 1989 verlaagd met f 62,50 per maand. Met deze maatregel wordt tegemoet gekomen aan een herhaal delijk door de Tweede Kamer geui te wens. Naar raming zullen 15.000 personen van de verlaging profite ren. De kosten zijn becijferd op f 12 miljoen. Binnenland kort de voorgestelde één derd. De justitie-i procent. WD meent dat z Dat blijkt uit de 2600 amende- als handel menten die de WD-afdelingen schaal, gewapende roofovervallen hebben ingediend op het program- en ontvoeringen bestraft moeten ma. Over de 400 belangrijkste wijzi- worden met "aparte gevangenis- gingsvoorstellen beslist een buiten gewone algemene ledenvergade ring van de WD vrijdag en zater- gebruikelijk". Amersfoort. Deze week De WD-achterban staat achter i-Toxopeus be- het idee de koppeling tussen lonen Harde CPN-kern staat op tegen Groen Links kend welke wijzigingen zij steunt. Opmerkelijke wijzigingsvoorstel len zijn vooral afkomstig van de par- uitkeringen niet geheel te her stellen, zoals CDA en PvdA willen. De uitkeringen voor aow en volledi- tijcommissies van de WD. Zo wil ge arbeidsongeschiktheid moeten de commissie milieuhygiëne dat wel 'welvaartsvast' worden, opdat Groningen têleideiT Burgemeester «-v. -de stijgende j Jagersma flink deel van de milieu-para- ze meeprofiteren graaf uit het verkiezingsprogramma welvaart, zo stelt de commissie soci- wordt herschreven. De opbrengst ale zaken ADVERTENTIE Milieuprijs De regering van Costa Rica heeft haar nationale milieuprijs dit jaar aan Nederland toegekend. In het programma voor ontwikkelingssa menwerking met Costa Rica heeft Nederland via omzetting van schul den fondsen gecreëerd voor het be houd van tropisch regenwoud. Daarnast steunt ons land tal van kleinschalige milieu-projecten die landbouwgronden moeten bescher men tegen erosie. Weddenschap De Haagse wethouder Van Otterloo (financiën) zal zijn gemeente een schilderij schenken als in 1994 blijkt dat het nieuw te bouwen stad huis voor de hofstad goedkoper is uitgevallen dan hij denkt. "Dan doen er ik een opschriftje bij dat ik toch ongelijk heb gehad", aldus Van Otterloo. Hij is tegen het stad huisplan omdat hij de financiële ri sico's te groot acht. De rest van het college vindt dat het stadhuis er moet komen. Links De PvdA wijst een lijstverbinding met Groen Links bij de komende verkiezingen voor de Tweede Ka mer af. PvdA-secretaris A. Beek heeft dat gezegd na een oproep van Groen Links een dergelijke linkse lijstverbinding aan te gaan. Ook bij de verkiezingen voor het Europees Parlement weigerde de PvdA een dergelijke lijstverbinding. Motorrijbewijs Het motorrijbewijs is sterk in trek bij dertigers. In 1988 behaalden 1 juli 1989 of zolang de voorraad VROOMS DREESM ANN Bewindsman wil wet aanscherpen DEN HAAG (GPD) - De wijziging echter al met hun uitzendingen zijn van artikel 66 van de Mediawet, begonnen. moeten voldoen om op de Neder- zal de aanpassing van de Mediawet landse kabel te worden toegelaten, zal niet betekenen dat TV-10 en Télé Veronique zonder problemen hun gang kunnen gaan. Dat zei minister Brinkman v: voor de radio. echter geen problemen opleveren voor de commerciële stations. TV- 10 zal zich, aldus Overste, aan de wet houden en dat betekent dat de WVC vanmorgen zender niets in de weg kan worden gelegd. "Het Europese Hof in Luxemburg heeft destijds gezegd: Volgens de minister heeft de je moet aan de buitenlandse en aan Raad van State, die zich heeft uitge- de binnenlandse omroepen dezelf- sproken over de voorgenomen wij- de eisen stellen. De Nederlandse ziging van het wetsartikel, geadvi- omroep mag niet meer dan vijf pro- seerd niet verder te gaan in de a cent reclame brengen en mag geen passing dan volgens de Europese programma-onderbrekende recla- rechter noodzakelijk is. "En dat be tekent dat er nogal wat bezwaren te gen TV-10 blijven", aldus Brink- uitzenden. Aan die regels zullen wij ons ook houden." Volgens Overste moet Brinkman man. zich niet kinderachtig opstellen. "Als wij van de bestaande mogelij k- Het voorstel tot wetswijziging heden geen gebruik maken, dan wordt volgende week door de mi- doen morgen Murdoch, Maxwell of nister naar de Tweede Kamer ge- Berlusconi dat wel". Overste is stuurd. Voor de wijziging definitief sinds kort in dienst bij TV-10 (zie een feit wordt zullen RTV en TV-10 ook pagina 24) ZWOLLE (ANP) - Twee controleurs cumenten over visvangsten. Vissers van de Algemene Inspectiedienst zijn wettelijk verplicht hun vang- van het ministerie van landbouw en sten uitgebreid op schrift te zetten, visserij worden verdacht van het la- Zo moeten zij in hun logboek (ver ten verdwijnen van officiële docu- plicht voor EG-vissers) onder meer menten over de aanvoer van vis. Bo- melden waar en wanneer zij welke vendien bestaat de verdenking dat vis hebben gevangen. Die gegevens zij de visserijsector hebben getipt zijn nodig voor de naleving van de over op handen zijnde controles van vangstregels van de Europese Ge- de dienst. Dit zou dit en vorig jaar .meenschap. zijn gebeurd. Tegen beide controleurs loopt een onderzoek van de rijksrecher- 1 i che. Officier van justitie mr. D. Veu- HaillDO Opgepakt rink heeft dit desgevraagd meege- x o x deeld. Hij verwacht dat het onder- ENSCHEDE (ANP) - De politie van zoek binnen enkele weken kan wor- Enschede heeft een 19-jarige inwo- den afgerond. Daarna besluit het ner aangehouden die zich tot in het openbaar ministerie of beiden zul- extreme vereenzelvigde met de len worden vervolgd. De leiding filmheld Rambo. Gekleed in een ca- van de AID heeft de controleurs mouflagebroek ging de Enschedeër voorlopig geschorst, aldus een regelmatig op pad om er een zelf ge- woordvoerder van het ministerie. maakt geweer op los te schieten. De twee controleurs zouden, Naar voorbeeld van de film figuur zoals het officieel heet, documenten sliep hij ook van tijd tot tijd in de niet hebben overgedragen aan de open lucht. In zijn woning vond de bevoegde instanties. Het betreft do- politie tal van wapens en munitie. ADVERTENTIE GRONINGEN (GPD) - De vor ming van Groen Links dreigt tot scheuring in het CPN-district wethouder H. Hee- beiden uit Beerta, zijn uit het dagelijks leiding van het district ge stapt uit onvrede met het feit dat de zes landelijke partijbestuurders uit Groningen hebben ingestemd met de vorming van Groen Links (het samenwerkingsverband van PPR, PSP, CPN en EVP). Enkele CPN-afdelingen in de pro vincie overwegen uit de partij te stappen als het congres, dat zondag in Amsterdam gehouden wordt, ak koord gaat met deelname aan Groen Links. In andere afdelingen heerst verdeeldheid. Een groep verontruste CPN'ers beschuldigt de landelijke partijbe stuurders uit Groningen ('de bende vari zes') - ervan 'de partij verraden en verkocht te hebben'. Vooral het feit dat het besluit om op te gaan in Groen Links een onderonsje is ge weest van de partijbonzen, zonder dat de achterban daarin is gekend, stuitte op felle en emotionele kri tiek. De tegenstanders van Groen Links geven de voorkeur aan een zelfstandige CPN. 3.576 DEN HAAG Hieke Snijders- Borst is verbaasd over de commo tie die is ontstaan over de krante advertentie die zij dinsdag plaatste en waarin het concept verkiezingsprogramma van de Vrouwenpartij werd gepubli ceerd. De partij wist niet dat de pagina-grote advertentie zou ver schijnen en ook de inhoud was zo nieuw dat het bestuur er ijlings afstand van nam. door Theo Haerkens De zaak werd afgedaan als "een een- vrouwsactie" van een vrouw die niet eens lid is van het bestuur en geen inhoudelijke taak had bij de opstelling van het verkiezingspro gram. Daar is echter geen sprake van, vindt Snijders. "Ik krijg steun uit brede kring, zelfs van binnen het bestuur. Alleen durven die mensen nu hun mond niet meer open te doen". Snijders plaatste de adver tentie omdat ze geen vertrouwen meer heeft in het bestuur, dat zij ka rakteriseert als een groepje "dat niets presteert en enkel rUzie maakt". De partijen betwisten elkaar de bevoegdheid om wijzigingen z Hieke Snijders-Borst ontketent rel met advertentie jeve de rechtsstae^Ü schril afsteken tegen de leden 1 de fractie die wel over kwaliteit be- Snijders i zelf willen. En in dat streven wil schikken. genomen worden. Ik ben echt niet niemand hoor. Mijn man heeft carrière gemaakt in de rechterlijke macht en zelf ben ik tien jaar belastinginspecteur ge- Hieke Snij ders-Borst: "Ik ben echt niet niemand hoor. Mijn man heeft 9e- Troeteldier Het is van groot belang dat de Vrou- weest wenpartij sterk vertegenwoordigd is in de Kamer, zodat het verkie- «r* r\r\r\ m ij zingsprogramma kan worden ver- oU.UUU gUlu6n wezenlijkt. Dat geldt voor het plan Met het plaatsen van de advertentie bussen en vrachtwagens te een uitlaat op het dak. Maar net gehuwde 'nationale troeteldier' te ontnemen. "Ik vertroetel mijn man graag. Ik ben al bijna veertig jaar met hem 'n 30.000 gulden gemoeid. De Vrouwenpartij gaat ervan uit dat de goed voor het idee de rekening voldaan is. Maar dat is niet zijn positie als het het geval. Snijders kan zich er niet druk om maken. De partij moet over de brug komen, hoewel ze voor de zekerheid een sponsor in de arm we hebben vier kinderen, heeft genomen. "Alles is in kannen ik heb het altijd heel onrecht- en kruiken". Voor Snijders is zo klaar als maakt in rechterlijke macht en zelf ben ik tien jaar vaardig gevonden dat hij de kinder belastingin specteur weest". (foto GPD) bijslag ontving terwijl ik voor de klontje dat er op de ledenvergade- kinderen zorgde verklaart Snij- ring zaterdag in Amersfoort koppen ders deze oproep. "Maar als de Ne- gaan rollen. Dan wordt er een nieuw derlandse vrouwen het anders wil- bestuur gekozen. Want zo wordt het deze leeftijdsgroep brengen in het ontwerp-verkie- ook een pittig verschil van mening haar bijdrage, terwijl die van het be- van Nederland" - goed is voor min- /er de kwaliteit van de bijdragen, stuur door hun geringe kwaliteit stens dertig zetels in de Tweede Ka- Snijders beroept zich erop dat de slechts woede opriepen. Op het mer. Maar omdat de bestuursleden type-doctorandus- laatst weigerden ze die gewoon nog van de Vrouwenpartij over dit zogenoemde A-exqmen. Bij de achttienjarigen waren dat er 1.664. In 1981 waren die cijfers nog respec tievelijk 1.546 en 6.310. Dit schrijft het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen in zijn jaarverslag. zingsprogramma. Snijders wist te voorkomen dat bestuur inbreuk pleegde op haar auteursrecht door te dreigen met een kort geding, zo vertelt ze. Maar het was niet alleen een competentiekwestie: er leeft sen") die de eerste ontwerpen 1 het voor concept-program uittikten "laaiend enthousiast waren over len, schrappen we dat onderdeel uit het program, dan een grapje". Sinds kwart voor zeven gis terochtend zit Snijders bij de tele- nig kwaliteit beschikken, saboteren foon om wijzigingsvoorstellen doelbewust de verkiezingen. Ze het program te noteren. Uiteinde- zich minder zorgen. "Mij zal de hele te tikken." Ze is ervan overtuigd dat het v kiezingsprogramma - "het beste zouden als kamerlid anders zo lijk moet er gebeuren wat de elk geval niets met de Vrouwen- het gewoon partij. De samenstelster van het concept-program betreurt de affai- I re, omdat die de vrouwenbeweging en het belang van de vrouw schaadt. Over haar eigen positie maakt zaak worst v

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3