Bruine golf uit Beieren dreigt Bondsrepubliek te overspoelen Amsterdam verliest greep op de toerist Reportage Tijdstip wettelijke maatregelen tegen Republikaner nadert snel 5Synodebesluit zal tucht niet kunnen stoppen PAGINA 2 DONDERDAG 22 JUNI 1989 BONN (GPD) "Bent u een nazi, meneer Schönhuber?", vraagt Duitslands grootste boulevardkrant Bild met reusachtige letters. "Wie mij als nazi bestempelt zeg ik: Jullie armen van geest, jullie hebben geen idee van de ge schiedenis. Ik leef bijna 50 jaar in deze democratie en ben een van de meest onder scheiden inwoners van Beieren. Geen normaal den kend mens zal op het idee komen mij in die hoek te wil len schoppen". De 66-jarige ex-SS-er en voorzitter van de Republi keinen, Franz Schönhuber, is sinds de Europese verkie zingen de meest besproken man van Westduitsland. Na de regionale verkiezingssuc cessen in West-Berlijn en Hessen, haalde zijn partij ruim zeven procent bij de Europese verkiezingen. In zijn 'stamland' Beieren kwa men de 'Reps' op 15 procent, met als absolute dieptepun ten de geboorstestad van de nazi-topper Hermann Goe- ring, Rosenheim (22,1 pro cent), en de dorpen Kolber- moor (29,1) en Hinterkichen (50 procent). door Hans Hoogendijk Het was een middelbare aardbeving op de kiezersschaal die naar bene den en naar boven open is. Voor Schönhuber is de toekomst glashel der: "Wij worden de derde partij in het land". Terwijl de traditionele grote partijen bijna radeloos zoeken naar middelen om de bruine vloed in te dammen, voorspelt de leider van de Reps: "In Beieren komen we volgend jaar bij de deelstaatsverkie zingen boven de 20 procent". En: "Bondskanselier wil ik niet wor den, daarvoor ben ik te oud, maar de kans dat een Republikein dat eens wordt, wordt natuurlijk met de dag groter". Schönhuber gaat er prat op steeds meer contacten te hebben met leidende christen-de mocraten. "Overal, maar vooral in Beieren. Veel burgemeesters zullen hun baan kwijtraken, tenzij wij hen tolereren of coalities aangaan". Is Franz Schönhuber de nieuwe 'Fuhrer' of alleen maar de 'correc tor' zoals hij zich zelf omschrijft? Bild weet het antwoord net zo min als de serieuze kranten en de tv-zen- ders die speciale programma's aan het Beierse fenomeen wijden. Schönhuber, in 1923 geboren op het Beierse platteland, ziet zich als de enige die aanspraak kan maken op het rechtse erfgoed van de vorig jaar overleden ongekroonde koning van Beieren, Franz Josef Strauss. Ruim drie jaar geleden werd hij voorzitter van de zieltogende Repu blikeinen, nadat hij zijn baan als tv- presentator was kwijtgeraakt. Met een vorstelijk pensioen werd hij de laan uitgestuurd, omdat hij onder de titel 'Ik was erbij' een openhartig boek had geschreven over zijn tijd als SS'er. Dat kon zelfs in Beieren niet. Uit wrok tegen de heersende poli tieke elite, die hem uit haar midden had verstoten, ging hij in de poli tiek. Hij richtte zich op het uiterst rechtse, nog net legale spectrum. In het begin wilde het niet zo erg luk ken, maar nadat Strauss als klan tenbinder voor extreem rechts was weggevallen, greep Schönhuber zijn kans. Zijn kruistocht tegen de traditionele politici bleek aan te slaan. Rattenvanger Gepokt en gemazeld in de journalis tiek trok hij alle registers open en als een moderne rattenvanger ging hij op kiezersjacht. Hij verzamelt proteststemmers en ontevreden marginale groepen. Boeren, die huis en hof dreigen te verliezen door het agrarische beleid van de EG, politiemensen die het zat zijn bij elke demonstratie als kop van jut te worden gebruikt, woningzoeken den, die menen dat 'hun' huizen naar Duitsers uit Polen, Rusland en de DDR gaan of worden toegewe zen aan asylanten en verder nog stu denten en jonge academici, die weer nationaal willen denken. Ze scharen zich in steeds groteren getale achter Schönhuber omdat hij hen geeft waartoe ze alleen niet in staat zijn: een gevoel van macht, een gevoel dat 'die daar boven' niet on gestraft hun zorgen, angsten en ver langens kunnen negeren. Schönhu ber: "Ik zeg hardop wat miljoenen denken". Zijn aanhang: "We heb ben ze in Bonn een poepje laten rui ken", "We willen Duitsers in Duits land zijn", "Waarom zitten al die buitenlanders in onze huizen?" en "Ik wil niet dat mijn kind straks de enige Duitser in een klas vol Turken Uiterst geraffineerd vertolkt deze Beierse demagoog al die gevoelens op een manier, dat zijn aanhang zich niet langer schaamt voor deze (voor oordelen. Schönhuber over de bui tenlanders: "Wij zijn geen vreemde lingenhaters. We willen alleen de stroom indammen. Wij willen het Zwitserse rotatiemodel en niemand Zal toch durven beweren dat de Zwitsers nazi's zijn. Dan zou Wil helm Teil een van de voorvaderen van Himmler zijn". "Wij zijn ook niet tegen asielzoe kers, maar we weten dat 97 procent van de asylanten economische vluchtelingen zijn, dat honderddui zenden binnenstromen als de Duit se douane niet langer de Duitse grenzen bewaakt. Ze komen met drugs, ze roven en stelen of doen niets. Maar wij zijn niet de sociale Franz Schönhuber"Bondskanselier wil ik niet worden, daarvoor ben ik te oud" dienst voor het hele Middellandse- Zeegebied." "En als dominees, pastoors, poli tici en vakbondsbestuurders zeg gen Lieve burgers, open jullie deu ren voor die arme mensen, dan roe pen wij: Voor elk van jullie een asielzoeker thuis, voor elke staats secretaris twee, voor elke minister drie en voor de minister-president vijf. En de rest in de kerken, kloos ters en vakbondshuizen". De duizenden fans onderstrepen bij elke bijeenkomst hun instem ming door met hun bierkruiken op de tafels te rammen. "Ik een vreem delingenhater? Ik heb een huis aan de Turkse kust en de Turkse hervor mer Kemal Ataturk is een van de grootste persoonlijkheden die de geschiedenis heeft voortgebracht". Hij prijst het saamhorigheidsgevoel van de Turken, maar "hier horen ze niet thuis. Nooit zal de vlag van de islam boven Duitsland wapperen". Bezettingsmacht Het is allemaal even simpel als doel treffend en een tegenbetoog, dat de Duitse economie zonder buitenlan ders in elkaar zou storten en dat de drugs hoofdzakelijk via luchtha vens worden binngesmokkeld, die ook na de Europese eenwording vast in Duitse hand blijven, vergen een minstens vijf keer zo lang be toog. (Foto ANP) Antisemitisme beweert Schönhu ber te vuur en te zwaard te willen bestrijden. "Na de oorlog was ik ge trouwd met een halve jodin", maar dan komt het: "Als Duitser heb ik intussen ongeveer het gevoel dat de Centrale Raad der joden de vijfde bezettingsmacht in ons vaderland "Ik weiger mij als een zandzak te gedragen als Heinz Galinski mij aanvalt. Hij is niet alleen voorzitter van de Joodse Raad, maar ook lid van de SPD. Ik ben een vrij mens en ik wil van Spinoza genieten als filo soof, van Mandelstamm als dichter, van Mendelssohn als componist, van Chagall als schilder. Maar ik weiger Galinski aardig te moeten vinden". Gefundenes Fressen voor zijn aanhang: Reps mogen voortaan zelf bepalen welke joden zij aardig vinden. Law and order. Ook al zo'n thema waar hij volle punten scoort. Een zeer groot deel van zijn aanhang stamt uit lagere politierangen, het leger en de 'Bundesgrenzschutz'. Schönhuber: "Wij zijn de kracht die weer orde in Duitsland zal schep pen". Van de rechtspraak in zijn huidige vorm moet de Republikein se leider niet veel hebben, zeker niet als het over re-socialisatie gaat van bijvoorbeeld zedenmisdadigers. Schönhuber veegt psychopaten en psychiaters op een hoop: "Wij willen niet dat zij deze criminelen weer op onze vrouwen en kinderen loslaten". "Kop afhakken, ophan gen", brult de zaal in opperste ver ontwaardiging. Hun leider: "Uit ethische en morele overwegingen ben ik tegen de doodstraf'. Nie mand vraagt: "Wat moet er dan ge beuren, meneer Schönhuber?" Auschwitz Uiteraard staat hij altijd uitvoerig stil bij zijn oorlogsverleden. Is Schönhuber een nazi? "Ik was tien jaar toen de nazi's aan de macht kwamen. Ik las indianenboeken en niet Mein Kampf. Toen ik 19 was, ging ik als vrijwilliger naar het elite corps, de Waffen SS". Daar zegt Schönhuber alleen maar eerlijke, oprechte gelovige idealisten te hebben gevonden en hij beroept zich op de CSU-minister voor informatie. Hans Klein, die on langs zei dat de Waffen-SS geen gru weldaden heeft begaan, maar een strijdende eenheid was. De leugen is dus geautoriseerd door' Kohls hoogste woordvoerder. Schönhuber: "In het buitenland verlangen ze dat wij schoon schip maken met het verleden. In 'Ik was erbij' heb ik dat gedaan, maar heb ik daarom een nazi-verleden? Heeft de SPD-burgemeester van Dortmund, die Obersturmbahnführer bij de Waffen SS was, geen nazi-verleden, omdat hij zwijgt? Ik ken hele rijen staatssecretarissen, burgemeesters, ambassadeurs en ga maar door die bij de Waffen SS waren. Hebben die allemaal geen nazi-verleden, omdat ze hebben gezwegen en ik wel, om dat ik praat? Tijdens de oorlog was 80 procent besmet met de nazi-ba cil. Na 1945 was 90 procent ineens verzetsstrijder." 'De Duitsers moeten eens ophou den met deze leugens. Zo lang na de oorlog moet er eindelijk eens een streep worden gezet onder onze her opvoeding. Wij willen Auschwitz natuurlijk niet vergeten, maar net zo min het idealisme en de opoffe ringszin van de mensen die aan de nationale revolutie geloofden en door de machthebbers in het Derde Rijk schandalig zijn misbruikt". En of het nog niet genoeg is, vraagt Schönhuber retorisch: Heeft de geschiedenis niet meer Hitiers opgeleverd? Wat te denken van het uitmoorden van de indianen, de sla vernij van de negers, het opsluiten van Zuidafrikaanse boeren in con centratiekampen aan het begin van deze eeuw? In een tijd waarin nationale ge voelens en het verlangen eindelijk eens af te zijn van de Hitlertijd, een steeds belangrijker plaats innemen in het denken van veel Duitsers, biedt Schönhuber hen een alibi: zo erg was het allemaal niet en "wir sind wieder was". Hij balanceert voortdurend op het randje van het toelaatbare, zon der werkelijk over de schreef te gaan. Deze opportunist provoceert, verkoopt halve waarheden, biedt vrijwel nergens oplossingen en dat maakt het voor de traditionele par tijen zo moeilijk hem effectief te be strijden. Zijn pleidooien tegen bui tenlanders, voor een herenigd be wapend, maar neutraal Duitsland, zijn aanvallen op de oude partijen en de goedkope kreten over de Eu ropese Gemeenschap gaan erin als koek. "Wij zijn de nieuwe patriotten", roept Schönhuber, "Wij zijn niet christelijk, we zijn niet sociaal en wij zijn niet liberaal, maar we zijn wel eerlijk. We moeten er weer trots op mogen zijn Duitsers te zijn". Achterkamertjes Miljoenen van zijn landgenoten denken er precies zo over. Franz Schönhuber heeft rechts-radicaal denken weer 'salonfahig' gemaakt. Wat zich een jaar geleden nog in groezelige achterkamertjes vol nazi relikwieën afspeelde, wordt nu open en bloot voor de microfoon ge zegd. Zelfs ambtenaren, die de eed op de grondwet hebben moeten afleg gen, hoeven nog niet bevreesd te zijn voor hun carrière: de Republi keinen worden als rechts-radicaal en niet als rechts-extremistisch in geschat en dus niet in de gaten ge houden door de Binnenlandse Vei ligheidsdienst. Nog niet, maar nu de christen-de mocraten hebben ontdekt dat de opkomende bruine vloed niet ver baal kan worden ingedamd, zijn wettelijke maatregelen te verwach ten. Dat tijdstip nadert snel. Zeker na de massa-bijeenkomst in de Olympia-hal in München, waar 8000 mensen vijf mark hadden betaald om hun leider te horen. Na afloop riep een Rep-functionaris: "Beste vrienden, verlaat deze hal niet overhaast. Eén uitgang is al ge blokkeerd door links extremisti sche chaoten. De ander is nog rede lijk vrij. Ik ro^p onze mannen, voor al de jongeren, op: laat niet toe dat jullie vrouwen en meisjes buiten in elkaar worden geslagen. Wehrt euch. (Verzet jullie - red)". Het doet heel sterk denken aan de opkomst van de nazi's in de tijd van de Republiek van Weimar toen tien tallen knokploegen van links en rechts elkaar naar het leven ston den. Franz Schönhuber deed in München alsof hij het appel van zijn vazal niet hoorde, hij signeerde boe ken met de titel 'Ik was erbij'. Een opportunist, die zijn oren en ogen wijd open heeft, maar ze weet te sluiten als het nodig is. Duitsland en de wereld zullen nog veel van hem horen. AMSTERDAM Toerisme is over tien jaar de belangrijkste bedrijfs tak in de wereld, zo voorspellen des kundigen. Om de boot niet te mis sen, gaat Amsterdam eefi toeris tisch offensief inzetten. door Huub Klompenhouwer De hoofdstad heeft het afgelopen jaar niet geprofiteerd van de Eu ropese groei in de toeristensector. Het internationale bezoek aan Am sterdam is in 1988 zelfs licht gedaald in vergelijking met de peildatum 1983. In Europa blijkt in diezelfde vergelijking het toeristenverkeer met 17 procent te zijn gestegen, zo blijkt een rapport over de toekomst van het toerisme voor Amsterdam, dat deze week is verschenen. In het onderzoek worden voor stellen gedaan voor een nieuw be leid in de jaren negentig. Zo wordt gepleit voor verbetering van de kwaliteit van Amsterdam als win kelstad met internationale allure, uitbreiding van het aantal hotelka mers in de goedkopere prijsklasse, een vakantiebungalowpark aan de rand van de stad, nieuwe kampeer- voorzieningen en verbetering van bestaande attracties. Ook zal er een onderzoek gedaan worden naar het imago van de hoofdstad bij de bui tenlandse touroperators. Amsterdam is in Europa als toe ristische stad gezakt van de vierde naar de zevende plaats. Toch is het afgelopen jaar de totale toeristische omzet in de hoofdstad tot boven de anderhalf miljard gulden gestegen. Maar dat kan veel beter, aangezien uit onderzoek is gebleken dat toe risten uit veraf gelegen landen Am sterdam op zijn hoogst als onder deel van een rondreis aandoen en dus maar zeer kort in de hoofdstad verblijven. Evenementen als Sail en het Holland Festival zouden daarin verandering kunnen brengen. Met het oog op toeristen uit nabu rige landen is het van belang om het winkelbestand in Amsterdam op te waarderen. Ook de bestaande at tracties moeten worden aangepast aan de eisen des tijds. Zo heeft het wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud al plannen tot modernise ring. En ook bij het Anne Frankhuis leven deze plannen. Op het gebied van de hotelvoor zieningen heeft Amsterdam niet stilgezeten. Het aantal hotelbedden is met meer dan 1.000 bedden toege nomen tot 11.500 bedden. Maar be halve de uitbreiding met vooral bedden in de dure hotels, hebben ook veel budgethotels de kwaliteit van hun kamers opgeschroefd en daarmee hun prijzen verhoogd. De explosieve groei van de dure hotels heeft geleid tot een prijzen slag, terwijl er nu tegelijk een drin gende behoefte is ontstaan aan ho telkamers in de goedkoopste cate gorieën. Zo blijkt het aantal hotel kamers in tweesterren hotels meer dan gehalveerd te zijn. Onderzocht wordt of er mogelijkheden zijn een vakantiebungalowpark of een ap partementencentrum voor toeris ten te ontwikkelen. Tenslotte streeft men naar een (nieuwe) cam ping voor kort-kampeerders. Het belang van congressen is groot voor Amsterdam. Bezoekers die tijdens een congres kennisma ken met de hoofdstad komen vaak later terug als toerist. Bovendien is de gemiddelde verblijfduur van een congresganger in Amsterdam vijf dagen. De gemiddelde toerist ver blijft slechts twee dagen in Amster dam. De hoofdstad wil dan ook de congresmogelijkheden uitbreiden. De bouw van kleinere congrescen tra in of bij de hotels, zoals nu ge beurt bij Krasnapolsky, wordt toe gejuicht. De plannen rond de IJ-oevers waar ook een zalencentrum van 5.000 tot 10.000 m2 gerealiseerd wordt, wekt bij de onderzoekers het vertrouwen dat Amsterdam zijn ze vende positie op de wereldranglijst van meest geprefereerde congres- steden kan handhaven. Zy signale ren echter een gebrek aan accom modatie voor grootschalige pop concerten en andere massale evene menten. De bouw van een evene mentenhal bij het nieuw te bouwen stadion in Amsterdam Zuidoost zou een oplossing kunnen bieden. Amsterdam is geen dure stad. Tenminste, internationaal gezien. Toch is ook hier door de gestegen prijzen van de hotels en restaurants sprake van een negatieve ontwikke ling voor het toerisme. Bij het bere kenen en vergelijken van het prijspeil voor de toerist en met na me de hotelgast, spelen de hotelprij- zen en de restaurants een dominan te rol. Eenvijfde van een groep on dervraagde hotelgasten noemde het prijspeil te hoog. Heel voorzichtig is de staatssecre taris weer eens gevraagd om de win kelopeningstijden wat te verrui men, zodat Amsterdam ook aan het begin van de avonds wat aantrekke lijker wordt om te winkelen. Uit het onderzoek onder de toeristen bleek vooral de wens tot winkelen op zon dag en 's avonds. Hervormde gemeenten die homoseksuelen willen weren van het avondmaal, zullen door het synodebesluit van afgelo pen vrijdag niet te stoppen zijn. Dat is de overtuiging van mr. Gert van Maanen uit Voorburg, juridisch adviseur van de regio nale commissie van opzicht in de provincie Zuid-Holland. "Deze gemeenten zullen zeg gen dat bij homoseksualiteit niet alleen de levenswandel van de be trokkenen in het geding is, maar ook het belijden der kerk. En in dat geval weegt het betreffende kerkorde-artikel zwaarder dan deze synode-uitspraak", aldus Van Maanen. De uitspraak van de hervormde synode dat maatregelen van ker kelijke tucht vanwege homo seksuele geaardheid en leefwijze van de hand moeten worden ge wezen, stelt niet alleen orthodoxe hervormden, maar ook kerkjuris ten voor grote problemen. De hamvraag is of de uitspraak dui delijk genoeg is om feitelijke tuchtoefening in plaatselijke ge meenten tegen te houden. Van Maanen meent dus van niet. Hij legt uit dat veel ortho doxe gemeenten, te vinden in bij voorbeeld de Gereformeerde Bond, hun afwijzing van homo seksualiteit baseren op passages uit de Bijbel. "Zij zullen zich dus beroepen op wat de hervormde kerkorde zegt over het 'weren van wat het belijden weerspreekt'. En aangezien de synode-uitspraak van vorige week niet in de kerkor de is opgenomen, zal aan de syno de-uitspraak weinig rechtskracht worden toegekend". Wil de synode dus tucht in deze kwestie helemaal uitsluiten, dan zal de uitspraak op de een of an dere manier in de kerkorde ver werkt moeten worden, en daar is een verzwaarde procedure voor nodig, met een uitgebreide raad pleging van kerkeraden en clas- De algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond in de Her vormde Kerk, ir. Jan van der Graaf, schrijft deze week in het orgaan van de Bond dat er in de Nederlandse Hervormde Kerk van hogerhand nooit een verbod op tuchtuitoefening is geweest. Met het synodebesluit is volgens hem dan ook een wissel omge gaan. De enige weg om de schade van het synodebesluit terug te drin gen, is volgens Van der Graaf dat er langs kerkordelijke weg be zwaar wordt aangetekend omdat hier de meerdere vergadering heeft geheerst over de mindere. "De motie kan niet meer onge daan worden gemaakt. Wel zijn velen erdoor in gewetensnood ge raakt", aldus Van der Graaf. De algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond keert zich ertegen uit de Hervormde Kerk te treden. Hoewel het voor her vormd-gereformeerden (de Bon ders) moeilijker in de Hervormde Kerk wordt, zullen zij niet, zoals indertijd Abraham Kuyper, een program van afscheiding maken, aldus Van der Graaf. De bijeenkomst van de twintig hervormde synodeleden, die ver ontrust zijn over het besluit inza ke homoseksualiteit, is met een week uitgesteld, in afwachting van wat het synodebestuur gaat doen. Onderzoeksgeld Vier procent van al het geld dat in Nederland besteed wordt aan wetenschappelijk onderzoek en ontwikkeling, moet bestemd worden voor de bezinning op ethische en maatschappelijke as pecten van technologische ont wikkelingen. Die suggestie hebben ongeveer driehonderd vakwetenschappers en een groot aantal kerkelijke en niet-kerkelijke instellingen en or ganisaties van allerlei disciplines voorgelegd aan het parlement. Een petitie werd daartoe aange boden aan de vaste kamercom missie voor het wetenschapsbe leid. De maatschappelijke bezin ning op nieuwe technologische ontwikkelingen loopt volgens de ondertekenaars achter bij de sti mulering van technologische ver nieuwingen. Een voorbeeld daar van is wat zich afspeelt inzake biotechnologie. Allerlei onderzoek wordt ver richt zonder dat de wenselijkheid ervan en de mogelijke nevenef fecten in brede kring besproken zijn. De ondertekenaars van de petitie vinden dat verkeerd om dat veel onderzoek grote invloed kan gaan hebben op onze samen leving en op het natuurlijke even wicht. Bezinning moet niet achteraf, maar vooraf plaatsvinden, en de kosten kunnen het best gedragen worden door diegenen die zelf de technische ontwikkelingen op gang brengen en financieren. In de petitie wordt het parlement ge vraagd een wet op de begeleiden ethische bezinning tot stand te brengen. De petitie is een initia tief van het Multidisciplinair Cen trum voor Kerk en Samenleving (MCKS), dat in het leven is geroe pen door verschillende kerken. Pas volgend jaar begint de bouw van een nieuw Karmelites- senklooster in Auschwitz. Kardi naal Macharski van Kraków, in welk bisdom het voormalige con centratiekamp ligt, heeft dit laten weten aan Théo Klein, die na mens de joodse gemeenschap de onderhandelingen met het Vati- caan heeft gevoerd. "Twee jaar geleden was dit goed nieuws geweest", zo rea geerde Klein, oud-voorzitter van het Europees Joods Congres. "Nu betekent het dat de Rooms-Ka- tholieke Kerk niet in staat was haar belofte na te komen". In fe bruari 1987 spraken beide partij en af dat het ldooster binnen twee jaar zou worden ontruimd. Klein kondigde aan dat de jo den zullen blijven protesteren zo lang de Karmelitessen er nog zijn. "Het gaat ons er alleen om dat het gebruik van een gebouw dat aan de massavernietiging van joden herinnert, in de oorspronkelijke staat wordt teruggebracht". Hij noemde het schokkend dat na de afspraak tussen de RK Kerk en de joodse gemeenschap de Karmelitessen nog een zeven me ter hoog kruis hebben opgericht. Klein noemde dit een provocatie. Arie Brouwers. De leiders van zeven grote kerken zijn "bij na unaniem" van mening dat dr. Arie Brouwer moet aftreden als secretaris van de Amerikaanse Raad van Kerken (NCC). Brou wer, die bij zijn aantreden in 1985 de opdracht had de NCC te reor ganiseren, ondervond daarbij grote weerstand van de afdeling voor werelddiakonaat. In het NCC-bestuur bestond vorige maand tijdens een discussie over de crisis in de NCC geen meerder heid voor Brouwer. Zwarte kerk. Een Ameri kaanse priester wil "uit protest te gen de gebrekkige behartiging van de belangen van zwarte ka tholieken" een eigen kerk stich ten. De zwarte priester vindt dat in de Rooms-Katholieke Kerk nauwelyks oog is voor de "spiri tuele en culturele behoeften van zwarte gelovigen van Afrikaanse afkomst". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Harskamp A. Vlietstra jr. Melis sant, te Lemmer Tj. Sijtsema Heerde; toegelaten tot de evange liebediening mevr. E. Kerst Oos terpark 6-S 1091 AC Amsterdam, toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar J. Post Jan Steenlaan 43 6717 TA Ede, A. C. van der Steenhoven Waterpoort 18 5226 AX Heusden, G. J. Vene- ma Banstraat 13/3 1071 JV Am sterdam; aangenomen het beroep als geestelijk verzorger in het Huis van Bewaring te Rotterdam J. de Pagter Beesd. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Numansdorp drs. P. Silvis kand. aldaar; beroepbaarstelling drs. P. Silvis. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Berkenwoude, te Bors- sele, te Boskoop, te Leerdam, te Meeuwen, te Poortvliet en te Rhe- nen G. M. de Leeuw kand. Rotter dam, te Gorinchem, te Krimpen aan den IJssel, te Puttershoek en te Spijkenisse P. Melis kand. 's- Gravenzande.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2