Beelden vanuit de trein 'Slagwerkers moeten thuis oefenen op telefoonboek' Simon van Collem in het harnas gestorven Kunstlijn presenteert kunst langs spoorweg ZwoUe-Emmen DONDERDAG 22 JUNI 1989 PAGINA 23 met beeldenexposities die op loop afstand van enkele stations liggen. Zaterdagavond laat wordt deze ge opend met een spectaculaire perfor mance met onder andere een olie- trein, een aantal grote ballons, rook, water en laserlicht in het gehucht De Haandrik bij Coevorden. Een project onder de naam 'Dutch Landscape' van Judith Gor en Erik Hehenkamp. door Henk Meutgeert De treinreizigers op het traject heb ben sinds 1987 al kennis kunnen maken met de activiteiten van de Kunstlijn. Op de stations wordt geënsceneerde fotografie van onder anderen Henk Tas, Barbara Bloom en Teun Hoeks tussen de reclame- posters gehangen. De foto's roule ren, maar begin deze week gebeur de dat niet geheel vlekkeloos. Ver keerde bordjes onder verkeerde fo to's en foto's die op de verkeerde plaats terecht kwamen. Er wordt aan gewerkt. Boogramen Het beginstation Zwolle is ter gele genheid van de manifestatie voor zien van vijf kunstwerken. Naast de klok op het tympaan van het neo klassieke station plaatste Jan van Munster een plus- en een minteken in neon. Passend op die plaats (loopt die klok nu gelijk of niet?) en binnen het werk van de kunstenaar. In de boogramen van het station maakte Kees de Groot een kunst werk in tien delen dat vanaf buiten bekeken moeten worden, waarin het gebruik van flitslicht letterlijk opvalt. In de stationsrestauratie ontlokken de achterkanten van de ramen de koffiedrinkers de vraag of er 'iets met de ruiten aan de hand is'. De afwerking binnen is ronduit rommelig. De 'mobile' van ver wrongen staal die Gam Klutier in de perronruimte ophing zal de meeste reizigers ontgaan, hij is klein en hangt hoog. Hetzelfde lot onder gaan de schilderijen van Ben Ak kerman die achter de ruiten van de spoorwegpolitie zijn geplaatst. Het donkere doek, in combinatie met het glag, uitstekend dienst als spie gel. Geen erg best begin dus van de Kunstlijn, maar de volgende halte plaats, het idylisch gelegen Dalfsen, maakt dat ruimschoots goed. Er moet vanaf het station zo'n tien mi nuten gelopen worden naar het landgoed Den Berg. Rondom het in het groen verscholen Huis den Berg is een aantal kunstwerken in de slotgracht geplaatst. Noël Harding maakte een doorzichtig been dat op het water loopt, maar dat er door de lage waterstand net boven 'zweeft'. Wanneer er regen komt gaat dat ver anderen, zo verzekert men. Verder op drijft 'The projections-perfor mance piece' van David Kessler. De in Nederland en Italië werkende kunstenaar maakte geometrische vormen, die aansluiten op de archi tectuur van het gebouw, en die, doordat ze doorzichtig zijn, een rela tie met het water en geboomte aan gaan. Verderop kiest een soort 'kog geschip' van Tine van de Weyer het ruime sop en is een verstild beeld van de jonge kustenares Eleni Tzat- zalos geplaatst. Op een houten vlon der staan dunne staafjes waarop een wolkvormig stuk plexiglas 'zweeft', ernaast staat een trechtervormig stuk glas. Spiegeling en wind spe len hun rol in het sprookjesactige beeld. Bunker Het gemeentehuis van Dalfsen biedt tijdens de manifestatie een uitzonderlijke expositieplaats. In de atoombunker eronder is werk van elf kunstenaars te zien, dat me rendeels al eens elders tentoonge steld werd, maar door de opstelling hier toch weer een heel andere di mensie meekrijgt. Door bewust het donker in de ruimte te gebruiken worden theaterale effecten bereikt. Sigudur Gudmundsson hing een uit twee delen bestaand beeld op waarin landschappelijke elementen meespelen. De 'zwevende stoel' van Bruce Nauman krijgt iets spook achtigs, een tabernakelachtijg bouwwerkje van Reinoud Ouds hoorn iets extra sacraals en het eer der in Fort Asperen getoonde beeld van Marinus Boezem iets spookach tigs. In het stadje is het overigens nog een strijdpunt of deze unieke, vreemde lokatie vaker gebruikt kan gaan worden voor exposities. De meningen in de gemeenteraad zijn verdeeld en neigen naar een 'nee'. Maar misschien dat de tentoonstel ling daarin nu verandering brengt, zegt een medewerker van de Kunst lijn hoopvol. Gramsbergen doet mee met drie beelden. Rond de 'stadsvijver' zijn ze opgesteld: het uit Amsterdam ge-' haalde beeld van Roeli Strijk die twee strakke vormen in cortenstaal Het beeld 'Projections-performance piece'van David Kessler bij Huize Den Berg in Dalfsen. zet tegeover de natuurlijkheid van graniet. In het water drijft een te genvallende beeld van Bert Meinen dat bestaat uit een grote bal en een rechte hoek van alluminium. Vro lijk is het uit met textiel omwikkel de palen en wapperdende gekleur de stroken textiel bestaande beeld van Wies Noest, maar ook niet meer dan dat. Fiets HILVERSUM - "Vinden de mensen dat wel leuk", vroeg Simon van Collem onzeker aan de twee verslaggevers die hem vorig jaar inter viewden naar aanleiding van het verschijnen van zijn boekje 'De sterren kunnen me nog meer vertellen'. door Eric Bos Van Collem zat toen vergenoegd een haringsa lade te verorberen bij Schiller op het Amster damse Rembrandtplein, maar hij keek af en toe' achterdochtig het raam uit, het plein over. Van Collem voelde zich niet op zijn gemak. Kenne lijk was hij niet gewend ëen beetje kritisch aan de tand gevoeld te worden over zijn in het boek je beschreven contacten met de grote sterren van het witte doek, maar hij vertelde ook bang te zijn. Bang voor de antisemitische telefonades waar hij af en toe erg veel last van had. Bang dat die weer zouden toenemen wanneer de pers ne gatief over zijn boekje zou schrijven. Hij, de bekende Nederlander, presentator vanaf de jaren '50 van het ene filmprogramma na het andere op de televisie, voelde zich be paald geen collega van de schrijvende pers. Je merkte ook aan zijn verhalen: het was geen journalist die daar op de schoot van Shirley Ma- cLaine zat, maar een enthousiaste 'teenager' die het toch maar weer voor elkaar had gekregen een zoen van die meneer en mevrouw van de film te hebben gekregen. Maar dat was ook juist het geheim van het succes van Simon van Col lem. Dat blije, misschien naieve, maar in elk ge val aanstekelijke enthousiasme waarin hij de ene grote publieksfilm na de andere de hemel inprees. Vroeger in de legendarisch geworden (want eerste en lange tijd enige) filmrubriek 'De oude draaidoos', tot zijn TROS-televisierubriek 'Simonskoop' in deze tijd. Je zou rustig kunnen zeggen dat Simon van Collem in het harnas gestorven is, bezig als hij gisteravond was met het interviewen van kop stukken uit de nieuwe James Bondfilm 'Licen ce to kill' voor zijn programma dat morgen avond zou worden uitgezonden. Want dat was zijn stekkie: de glamourwereld van de grote pu blieksfilm en alles wat er omheen hing, het ster rendom, de wereld van Peter Stuyvesant. Si mon van Collem prikte die genadeloos door. Niet met opzet, want hij maakte juist deel uit van die wereld. Het was zijn niet afnemende verbazing over het gewoonste detail waardoor dat gebeurde. En zijn kracht was tevens zijn fa buleuze geheugen waardoor hij altijd alle anec dotes present had over iedereen binnen het Ne derlandse filmwereldje. Daar deed hij overi gens niets mee. "Want," vertrouwde hij zijn on dervragers vorig jaar toe: „dat interesseert de mensen toch niks." Simon van Collem, de eeu wig op reis zijnde meester van de anecdote, is nu dan door de tijd ingehaald. LEIDEN Stel: je hebt altijd al een muziekinstrument willen spelen en je krijgt opeens de kans er vier weken lang één in je bezit te hebben. Dat geluk overkwam de brugklassers van het Agnes College. Vrijdag 23 juni wordt er een uniek project afgesloten met een massale uitvoering voor hon derdtwintig muzikanten in de dop. In het muzieklokaal met twee vleugelpiano's, waar je struikelt over de synthesizers en waar een levensgroot drumstel staat, ver tellen Tessa Kraus en Huub de Vriend, muziekdocenten aan het Agnes College over deze samen werking met de Streekmuziek- school Leiden, bijgestaan door Marion Mulder, viooldocente aan diezelfde muziekschool. door Monica Schiks Tessa, enthousiast: "In plaats van dat ene uur muziekles, dat toch al op hun rooster staat, krij gen de kinderen nu les op instru menten die gratis verstrekt wor den door de Streekmuziekschool. De klas wordt in drieën gesplitst en elk groepje gaat met een mu ziekschoolleraar mee. Wij, de do centen van deze school nemen de organisatie op ons. Er zijn ontzet tend veel dingen die moeten ge beuren. De hele tijd is het raak: vioolsnaren springen, saxofoon rietjes barsten, klepjes plakken". Op het Agnes wordt er vanaf de brugklas al veel gedaan aan actief muziekmaken: zingen maar ook arrangementen maken van popu laire hits en ze ook uitvoeren. Dat mag ook wel op een school waar je eindexamen muziek kunt doen. Huub, die Tessa voortdu rend bijvalt en aanvult: "We be schikken over een uitgebreid in strumentarium (naast de al eerder genoemde toetsen is er ook veel slagwerk, gitaar en basgitaar). In strumenten die zó zijn gekozen dat iemand die nog nooit iets heeft gespeeld het toch met één vinger kan doen. Het unieke aan dit project is dat er nu kennis wordt gemaakt met instrumenten die normaal gesproken nooit tot de mogelijkheden op school zou den horen". Het gaat om viool, dwarsfluit, saxofoon, trombone, accordeon, slagwerk en gitaar. Per klas kon men kiezen uit een drietal opge geven instrumenten. Huub: "Het leuke is dat ze thuis kunnen oefe nen, want ze mogen ze mee naar huis nemen. Behalve de slagwer kers; die oefenen thuis op het te lefoonboek met trommelstok ken". De Streekmuziekschool kwam er mee aandragen. Leiden krijgt van de Culturele Raad Zuid-Hol Leerlingen van het Agnes College krijgen de werking van een saxofoon uitgelegd. land subsidie voor dit soort pro jecten die worden georganiseerd door het Landelijk Overleg Kunstzinnige Vorming. De be doeling is dat leerlingen na een maand muziekmaken veel beter kunnen uitmaken of ze het wel of niet leuk vinden om een instru ment te leren bespelen. Dat bete kent in de praktijk dat ze eens zo'n instrument te leren bespelen. Dat betekent in de praktijk dat ze eens zo'n instrument in handen hebben gehad. Ze maken de weerbarstigheid van het materi aal mee, de trilling van het riet op hun tong, de spanning in hun lip pen bij de trombone. Hoe is het om met je twee handen verschil lende dingen te moeten doen op een accordeon? Dit zijn slechts fysieke strubbelingen. Tessa legt uit: "In vergelijking met de klassesituatie worden er aan de kinderen veel hogere indi viduele eisen gesteld, die samen hangen met het oefenen op een instrument. Leren gericht met één ding bezig zijn, studeren, presteren, frustraties overwin nen, ongemak op de koop toe ne men al is het maar dat je bij het vioolspelen gaat staan en niet zit ten". Bijval van Huub: "Ze moe ten maar eens meemaken dat het ook moeilijk kan zijn". Viooldocente Marion Mulder vertelt uit de praktijk: "Het is voor mij een enorme ervaring dat het voor de kinderen bijna niet mogelijk is om met hun vingers van zo'n instrument af te blijven. Iets uitleggen wordt daardoor heel moeilijk. Veel energie be steed ik ook om een bepaalde schaamte te laten overwinnen. Die viool piept en kraakt. 'Ha ha kattegejank!' Om daarover heen te stappen, vergt durf van de leer lingen. Net als met zingen, dat doe je ook met zijn allen en niet meteen in je eentje". Vier lessen is erg weinig, zeker voor instrumenten als trombone, saxofoon, fluit en viool, waar het al een hoop tijd vergt om er een toon uit te krijgen. Huub heeft een stuk geschreven dat ze met zijn allen kunnen spelen. Voor elk instrument bevat het in elk geval de eerste vier tonen die je eruit kunt halen. Je hoeft haast niets te kunnen maar bij elkaar klinkt het aardig. De afsluiting van het geheel volgt morgen. Huub de Vriend: "Het arrangement dat ik geschre ven heb is een demontabel stuk, waar je alle kanten mee op kunt. Een soort muzikale bouwdoos met elementen voor elk niveau leerling. De bedoeling is dat het een paar keer achter elkaar ge speeld wordt. Maar als we maar een klein stukje kunnen spelen is het al geinig". Elke docent diri geert zijn afdeling en Huub pro beert het geheel in de hand te houden. Tessa: "We zijn zelf ont zettend benieuwd naar hoe dat klinkt die honderdtwintig instru menten. Je moet het zien als een korte presentatie van wat men kan, al is dat nóg zo weinig". Het lijkt er wel op dat de tijd van klassen vol vals piepende schoolblokfluiten op het Agnes College definitief voorbij is. Anke Schulte, die met neon de ar chitectuur benadrukt. De Stichting Stadsbeelden heeft het jubileum van de stad mede aangegrepen om de tentoonstelling 'Stadsbeelden' voor de derde maal te houden. De stichting, die de afgelopen twee jaar de permanente plaatsing van zes beelden in de stad wist te realiseren, liet 43 kunstenaars tijdelijk beelden maken voor plaatsen in de stad en de omgeving. Het einde van de Kunstlijn ligt echter elders; op de plaats aan de rand van de stad waar de Amerikaan Robert Smithson in 1971 ter gelegenheid van Sonsbeek buiten de Perken zijn 'Broken Cir cle' realiseerde bij een zandafgra- ving en gerestaureerd is. Met de trein is die plek niet te bereiken, een fiets of taxi moet daan-oor zorgen. Nu dus allemaal snel in de trein van Zwolle naar Emmen? De Kunstlijn belooft vooralsnog meer dan er te zien is. Maar wat er aan beelden mist, wordt aangevuld door het prachtige landschap en de schilderachtige dorpjes langs de spoorlijn. En dan over een paar jaar maar weer eens kijken wat er zoal langs het spoor is bijgeplaatst. (foto GPD) De Kunstlijn langs dc spoorweg Zwol- le-Emmcn. Beelden van onder anderen Jan van Munster. David Kessler, Jan Maaskant, John Blake, John Armleder, Bruce Nauman, Kees dc Groot, Roeli Strijk en Wies Noest. Van 24 juni tot 21 augustus. Papierprijs voor 'verfrommelde kunst' Madeleine Bosseher ZUTPHEN (ANP) - De beeldend kunstenares Madeleine Bosseher (47) uit Breukelen is de Buhrmann- Ubbens Papierprijs van 10.000 gul den toegekend voor haar ontwerp 'Papieren Bakstenen'. De tweejaarlijkse prijs wordt haar morgen in de RAI in Amsterdam uitgereikt door Liesbeth Brandt Corstius, directeur van het Ge meentemuseum in Arnhem. De ju ry oordeelde dat het plan van Made leine Bosseher van een verbluffen de eenvoud is. Zij perste van ver snipperd en verfrommeld, op kleur geselecteerd papier blokken van baksteenformaat. Schönberg Ensemble Bijzonder 'gewone' voorstelling Concert door het Schönberg Ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw. Solisten: Jutta Geister, alt en Siegfried Lorenz, bariton. Werken van Dimitri Sjostakovitsj, Gali Oestvolskaja en r hoord in de Kleint bouw op 21 juni. AMSTERDAM - Sofia Goe- baidoelina, een van de centrale componisten van het Holland Festival, is erg verlegen. Daarom praat ze weinig en als ze spreekt, komt ze niet helemaal goed uit haar woorden. Aldus haar collega en vriend Viktor Suslin. Toch is ze zeer woord-gevoelig en zeker ook woordklank-gevoelig. Haar werk 'Perception' (1983), dat in Rusland nog nooit in een concert zaal is uitgevoerd, is een soort dienst van het woord. Het is een muzikale reactie op de gedichten van Francisco Tanzer, met wie Goebaidoelina veelvuldig corres pondeerde. Negen bladzijden dichterlijke tekst beslaat 'Percep tion' welke term door de compo niste tegelijkertijd wordt opgevat als 'waarneming' en als 'het on dergaan emoties'. De zangsolisten hebben een boekwerk van naar schatting drie centimeter dik op hun lessenaar liggen. Op het eerste gehoor lijkt de instrumentale (strijkers)mu- ziek vooral achtergrondkleuring te zijn, bestaande uit voorzichti ge, nooit op de voorgrond treden de klanksluiers. Maar het woord zelf, de gedichten van Tanzer én de psalmen Davids, wordt niet al leen behandeld als drager van een of meer betekenissen, maar ook als klankverschijning. Sterker nog: deel tien van het uit dertien delen bestaand geheel is pure 'soundpoetry'. De zeer helder sprekende en zingende bariton was een genot om naar te luiste ren. De alt, die - in tegenstelling tot het intellect van de man - de bezieling van van de vrouw moest uitdrukken, overtuigde me een stuk minder met haar stuurse ge laat. Terwijl je bij het afstandelijke 'Perception' tijd en geduld nodig om het op je te laten inwerken, moet je je daarentegen haast wa penen tegen de indringendheid van het Octet (1949) van Galina Oestvolskaja, de andere groot heid van het Holland Festival. Géén strijkoctet, maar één voor pauken, piano, hobo's en strij kers. Pauken en piano die als ka nonnen hun ellendige salvo's op je afvuren, waarbij de strijkers en hobo's niet meer kunnen doen dan het hoofd buigen. Na het werk van Oestvolskaja was je het strijkoctet van haar leermeester Sjostakovitsj (1925) alweer bijna vergeten. Reinbert de Leeuw over dit vroege werk in de dagkrant van het Holland Festival: "Het is een briljant stuk. Leuk om naar te luisteren. Zie het als een opmaat voor de volgende stukken. Dan denken de mensen nog dat het een leuke avond wordt. Want leuk is het verder niet. Wel heel bijzon der". En tóch... na een aantal héél bijzondere concerten, lijkt een volgende bijzondere voorstelling ook wel eens wat gewoner. Onge woon vond ik dat het Schönberg Ensemble aan het begin van de avond in het octet van Sjostako vitsj nogal onzeker speelde, het geen daarna weer dubbel en dwars werd goedgemaakt. MONICA SCHIKS ADVERTENTIE 31e TASAIt JV1A1AM <BESA% Gratis Pasar-krant met showprogramma bij alle WV-Kantoren, Groot indisch feest in 6 tenten 2300u Negende festival Albert Schweitzer DEVENTER (GPD) - In Deventer wordt in de week van 25 juni t/m 1 juli voor de negende keer het Albert Schweitzer festival georganiseerd. Dit muziekfestijn, dat van oudsher een orgelfestival is, heeft sinds twee jaar meer te bieden dan uitsluitend orgelmuziek. Het programma om vat niet alleen lunchconcerten, ten toonstellingen, een hoogmis en een theatercafé, er worden ook films vertoond. De reden voor deze brede opzet schuilt in het feit dat orgelmu ziek alléén niet voldoende publiek op de been brengt. In het kader van de herdenking van de Franse Revolutie (200 jaar geleden) hebben alle programma onderdelen een Franse inslag. Als hoogtepunten van de week gelden het Frans Koorconcert door het Ka merkoor Twente onder leiding van Ber Joosen (dinsdagavond 27 juni) en de Franse liederendavond (don derdag 29 juni) met de bariton Ber nard Kruysen en de pianist Gérard van Blerk. In het filmhuis is de speelfilm 'La Lectrice' van Michel Delville te zien. De week wordt afgesloten met een 'dag met de Franse slag': op za terdag is er een vrijmarkt voor klas sieke muziek en onder het genot van Franse kazen, wijnen en crois sants kunnen belangstellenden voor de laatste maal luisteren naar Franse orgelmuziek. Geen jazzjaarboek ENSCHEDE (GPD) Er verschijnt dit najaar geen achtste editie van het jazzjaarboek. In overleg met de redacteuren Erik van den Berg en Frans van Leeuwen heeft uitgeverij Van Gennep besloten de serie jaar boeken, waarvan er vanaf 1982 elk jaar een verscheen, dit jaar te onder breken. Aanleiding voor Van Gen nep was dat het jazzjaarboek nooit hoge verkoopcijfers haalde. Van de zevende editie, die oktober vorig jaar op de markt kwam, werd niet meer dan een kleine duizend exem plaren verkocht. De redactie bezint zich over een nieuwe opzet, waarbij men af wil van het zogenaamde 'liefdewerk oud papier'-principe. De auteurs die bijdragen leverden voor het jaarboek, ontvingen nooit een ho norarium. Redacteur Erik van den Berg zei dat steeds minder aange zochte schrijvers bereid waren om een gratis bijdrage te leveren. Ver der vond Van den Berg dat het boek een ander, aantrekkelijker uiterlijk moet krijgen. Om een en ander te kunnen verwezenlijken, wordt naar subsidiegevers en sponsoren ge zocht. ZWOLLE - Mariënberg, Gramsbergen, Dalen en Bargeres. Het zijn plaatsnamen die nu niet onmiddellijk in verband worden gebracht met beeldende kunst. Maar toch zullen ze over enkele jaren deel uitmaken van wat het meest langgerekte openlucht kunstmuseum in Nederland gaat worden: De Kunstlijn. In of vlakbij de stations langs de treinverbinding Zwolle- Emmen (zes van de acht werden door de architect Ed Cuypers ontworpen) worden, als het de Stichting Kunstlijn lukt, meer dan 100 beelden geplaatst. Nu zijn het er nog slechts veertien. Onder de deelnemende kunstenaars bevinden zich internationaal bekende namen als Nan Hoover, Gerhard Merz, Jenny Holzer en Joseph Kosuth. 'Kunsttoerisme per openbaar vervoer' noemt de stichting het uiteindelijke resultaat. Het moderne kunstkijken, je moet er alleen af en toe even voor uitje stoel. Als voorproefje van wat de Kunst lijn kan gaan worden houdt de stichting dit jaar samen met de NS en de Stichting Beeldenroute Overijssel van zaterdag 24 juni tot 21 augustus in het kader van 150 jaar spoorwegen een manifestatie Simon van Collem, thuis in de wereld van het (film)sterrendom. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23