LZ wil plaats bij eerste tien Oranje terug naar kleuterklas SpoorPtTV 'Terugtreden rijk lijkt op z'n plaats' Sovjetbasketballers kennen geen pardon Kappes pakt de klimmers DONDERDAG 22 JUNI 1989 SPORT PAGINA 17 Bij nationale zwemstrijd LEIDEN - De Leidse zwemverenigingen LZ 1886 en De Zijl/LGB zijn met een ongekend groot aantal zwemmers vertegenwoordigd op de nationale kampioenschappen, die morgenavond van start gaan in het Amersfoortse Sportfon- denbad. De afvaardiging van LZ telt maar liefst veertien deelnemers, terwijl De Zijl met drie zwemmers aan de start zal verschijnen. Ook AZC Alphen stuurt een flink contin gent. Tijdens de middagsessies van de over twee weekein den uitgesmeerde NK worden de Speedo-fmales verzwom- men. Ook hier een grote Leidse deelname. De Zijl stuurt zes zwemmers naar de startblokken, LZ doet dat met tien van haar pupillen. LZ veroverde van de Leidse clubs heden voor haar ziet om de A-finale de meeste starts. Welgeteld zal er 46 te bereiken, maal een zwemmer van deze club Maaike Parrel start op de 100 jaar nog met aanzienlijk minder doen, acht keer mag er op het start- de Vegte ontbreekt juist deze slag. Wel komt zij uit op de 100m Symposium economisch belang van sport ARNHEM (GPD) - Ontdaan van haar meest wezenlijke karakter trek - de wedstrijd - blijkt de sport nog steeds een fenomeen. Vooral voor de geleerden in de economie. Ze vallen zich voorlopig een buil aan de gevolgen die de sport heeft voor de Nederlandse huishouding. Maar dat de sport economisch volwassen is gewor den staat wel vast. "Een terugtreden van de overheid lijkt daarom op zijn plaats. Maar de zwakkeren zullen dan de dupe worden. Voor die groep moet de overheidssteun blijven bestaan", aldus prof. dr. Th. Beckers gisteren op Papendal tijdens een symposium over het economisch belang van de sport. door Rob van der Zanden Vorig jaar verscheen een inmiddels veelbesproken rapport onder de ti tel 'De macro-economische beteke- onder andere i de sport'. Gemaakt door de organiseerde sporters, ondersteund gen. Met name bij vice-voorzitter Berteling van de Nederlandse Sport Federatie (NSF). "Wij zijn het met Lubbers eens dat de sport niet in de eerste plaats een staatszaak is. Maar een redelijke ondersteuning door het rijk van de sport, bestaande uit vier miljoen ge- van start gaan. De Zijl moet het dit 200 meter vrije slag. Bij Nancy Kijk P aulien Stastramoet bij de NK in staat zijn een finaleplaats te behaten op de 100 meter rugslag. LZ-topaas An- toine van Weerde kijkt al verder en mikt op een limiet voor het EK (foto Lock Zuyderduia) Stichting voor Economisch Onder- door zo'n 700.000 vrijwilligers, zoek, in opdracht van het ministerie toch logisch zijn" van WVC. Daarin werd duidelijk dat de sport een steeds belangrijke- blok worden plaatsgenomen. De rug, 100m school, 200m vlinder en dat Robin Sprinkhuizent,.^jv-6v.viv,z1,«J0.,B, club verwacht dat er volgend jaar, 200m wissel. Voor Bianca Hoeks positieve uitschieter op de rugslag schaft. De Speedo-finales 1 A__. die plaats nu in. De Zijl/LGB jeugd heeft achttien starts, 34 keer staat er een zwemmer van LZ 1886 op het startblok. Trainer Van Zijp over zijn pupil len: „Zij moeten in staat zijn om het gecombineerde jongens- Volgens Berteling is er al sprake in veronachtzaming door de over- Pijler wordt van de economie. In heid. Alleen als het voetbalvanda- 1985 bij voorbeeld bleken de Neder- limse de kop opsteekt of als er een prilste jeugd (10,11,12 jarigen) afge- Dat wjj met zes jeugdzwemmers in landse huishoudens voor 5,6 mil- grootse sporter moet worden gehul- onder het nieuwe bewind van trai- wordt het ook druk op de NK. Acht kan zorgen. Wij hebben ner George Sieverding, meer De keer zal voor haar het startschot lijk seizoen, met trainersproblemen Zijl-zwemmers richting Amersfoort klinken. Over haar medaille-kansen achter de rug en daar hebben de re- vertrekken. zegt Van Zijp: „Aan inzet zal het sultaten van de zwemmers onder te Antoine van Weerde is de vaan- haar niet ontbreken, maar de pro- lijden gehad. Wij richten ons nu op deldrager van LZ. De kersverse A- gressie in haar tijden is er een beetje het komend seizoen" aldus Prins, international start op de 100 en 200 uit. Toch blijft zij op de rugslag- Sprinkhuizen werd vorig jaar op meter schoolslag. Over zijn kansen nummers kandidaat voor een van zowel de 100 als de 200 meter rug- de finale uitkomen i r dan wij jard gulden te hebben uitgegeven digd, laat de overheid zich 2 vooraf verwacht hadden. Vorig jaar aan de sport. Per hoofd van de be- horen. Het 1 waren wij in Amersfoort met twee volking scoort Nederland erg hoog uit de hoek zwemmers. Ik kan hieruit conclu- in vergelijking met de meeste ande- nog steeds pleit v op deze zegt Van Weerde: de medailles. De kleur daarvan is af- slag derde. Misschien is hij in staat jesklassement te dat staaltje dit jaar te herhalen. Hij zal verder ook nog uitkomen op de 100 en de 200 meter vrije slag. Ivonne de Kier komt uit op de 100 meter vlinder-en schoolslag. Prins over haar kansen: „Het is niet nega- de twee afstanden. Ron meester plaatste zich voor het 100 tief bedoeld, maar haar dicht ik erg niet te kloppen. Mijn blik meter-nummer, terwijl Hoenselaar weinig kansen toe". Haar tegen- De 1 enorm gemotiveerd. Mijn verkie- erg groot", zing in de Nederlandse A-selectie Datzelfde zullen ook Olga Bouw- wil ik nu waarmaken en ik ben pas meester en Andrea Hoenslaar on tevreden met een zilveren medaille dervinden op de schoolslag. Bouw- jes hebben grote kans om de trofee te veroveren. Het zou een tegenval ler voor mjj zijn als dat niet zou luk ken". Gezien de resultaten uit de voor ronden moet Natasja Sierag in staat worden geacht om enkele malen op het erepodium te komen. Zij deren dat wij met de jeugd op de re Europese landen. Het eerste ge goede weg zijn". Micha Prins (Zijl) degen onderzoek ooit verricht naar heeft zich dit jaar tot een echte all dit verschijnsel gaf de sport op slag rounder ontwikkeld. Hij komt op een nieuwe plaats in de maatschap zes slagen uit. Remco Singeling ver- pij zo leek het. dedigt zijn titel op de 100m rugslag. r ,rorT7r»l a Net als Prins komt ook hij zes maal ^eeil VerVOlg aan de start. Voorlopig gaf het ministerie zelf Bij de twaalf jarige jongens drie nog geen vervolg aan de constate- de economen geen uitspraak. De s 1 verdubbe ling van de overheidssteun die nu 45 miljoen bedraagt. De financiering van de sport is in een nieuw daglicht komen staan door de verschijning van het rap port dat tijdens het symposium cen traal stond. Over het al dan niet op- de overheidssteun doen cioloog Beckers - gespecialiseerd vrije-tijdswetenschappen - pro- Leidse deelnemers. Gijs Jansen ringen van de onderzoekers. De po- start op de 100m schoolslag. Ri- litiek leek de aangetoonde 'e chard van Duyvenbode start drie- mische volwassenheid' wel goed uit beerde er in een beschouwing wel maal, op de 200m wissel, de 800m te komen. De sportparagrafen in de iets zinnigs uit te vertalen, vrije slag en de 100m vlinderslag, concept-verkiezingsprogramma's de komdende verkiezingen is verder gericht op de EK." Daar- op de 100 en de 200 zal uitkomen. standers zijn ondermeer Conny van vijf slagen met de beste tijd voor de Op deze laatste afstand heeft hij AU,llutnut v.. r... voor moet de 20-jarige Leidenaar de Van Zijp ziet voor LZ, dat vorig Bentum en de zusjes Muis. Suzette finale geplaatst. In dezelfde leef- daille-kansen. Bij de meisjes in de- werden nog kleiner dan ze al w«x,Cx.. limiet halen. Van Weerde vindt dat jaar in de einduitslag van de medail- de Kier zal ook voor twee afstanden tijdscategorie (10) zullen nog drie zelfde leeftijdscategorie zal Davina Minister-president Lubbers pres- hij niet te hoog grijpt: „Ik denk van le-stand veertiende werd, mogelijk- niet. De limiet is weliswaar scherp heden 1 bij de eerste tien te eindigen, De Zijl/LGB- r ook op dezelfde af- sie, Joop Prins, weinig vooruitzich- r Amersfoort afreizen. Op de 100 en de 200 meter schoolslag kan zij bij de eerste zes eindigen. Beste tijd Enkele jaren geleden werden de na tionale kampioenschappen voor de LZ-meisjes aan de start verschij- a: Rosan Bakker, Marielle Kraan Michelle van Deursen. De verwachtingen bij De Zijl zijn Juffermans (Zijl) starten op de teerde het zelfs om recentelijk te 100m schoolslag. Zij moet het opne- spreken van een 'benign neglect' men tegen Fleur Bakker (LZ), de van de sport. Een soort 'vriendelij- terwege te laten. "Wel zou de Kampioen van de twee voorgaande ke, goedaardige veronachtzaming' heid terug kunnen treden Zwakkere groepen Volgens de professor aan de Katho lieke Universiteit Brabant gaat het rijkssubsidie volledig ach- bescheiden. Prins: „We mogen niet jaren. Voor Bakker zijn er ook nog van de sport zou nuttig zijn, meent het te veel verwachten van onze jeugd. Als zij hun posities kunnen consoli deren zijn wij meer dan tevreden. kansen op de andere afstanden. Zij de premier, zal op alle zeven disciplines starten. Bij de sport zelf is die stellingna- NORA BAKKER me louter als kwaadaardig ontvan- overen. Tweelingbroer Mark, die zes starts heeft, is sterker in de an dere disciplines, de rug- en vlinder slag, Ook hij wordt in staat geacht om met name op de 100 meter rug slag het erepodium te betreden. Hij zal echter geduchte tegenstand on dervinden van zijn clubgenoot Christian de Groot. Deze is ook sterk op de rugslag, al zijn er voor hem wellicht, gezien zijn eerder ge maakte tijden, nog meer kansen op de 100 meter vlinderslag. De Groot behoort met de gebroeders Schou ten eveneens tot de kanshebbers op de 200m wisselslag. Het trio wordt op het estafette-nummer 4xl00m vrije slag gecompleteerd met NK- debutant Robert van der Kamp. LZ telt ook bij de meisjes enkele kanshebsters. Paulien Stastra komt twee keer uit op de rugslag. Tijdens de twee voorgaande afleveringen van de NK wist zij tot de B-finale door te dringen. Óp de 100 meter hoopt zij dit te kunnen herhalen, hoewel trainer Van Zijp mogelijk- ZERMATT (ANP) - De Westduitse wekte de Nederlandse nederlaag te- sprinter Andreas Kappes heeft woensdag in de Ronde van Zwitser land de klimmers op hun terrein verslagen. Kappes won de rit over 200 kilometer van Bellinzona naar Zermatt, waarin het veld de Gott- hard (2094 meter) en de Furka (2431) moest passeren voor de klim naar Zermatt begon. Met Kappes, die een onverwachte overwinning behaalde in de ber getappe, deed ook Beat Breu goede zaken. De 32-jarige Zwitser rijdt na jaren schaduw-fietsen weer hele maal in het volle licht. Breu weer stond de aanvallen van zijn landge noten en concurrenten Daniel Stei ger en Jörg Müller en zette de Cana dees Bauer,- in Zwitserse dienst rij dend, in de etappe op een achter stand van bijna vier minuten. Waar de Zwitsers om de plaatsen en de prijzen strijden in de in groot te vierde internationale wielerron de, richt het 'internationale' deel van het peloton zich voornamelijk op de Ronde van Frankrijk. Bij sommigen gebeurt het zo nadruk kelijk dat wedstrijdleider Sepp Vö- geli Pedro Delgado gedreigd heeft met een reductie op zijn startgeld. De winnaar van de Tour de Fran ce 1988 was daar niet van onderste boven, zijn ploeg nam een belang rijk deel van de kortingsdreiging weg. Rooks gleed als enige Neder lander mee in het eerste grote pelo ton, met Kelly en Delgado, en ver speelde iets meer dan een kwartier. Kappes had zich door zijn ploeg leider Maurice le Guilloux laten in fluisteren dat het helemaal niet no dig was tot de slotrit van vrijdag, met aankomst op de wielerbaan van Oerlikon, te wachten om te probe ren zijn tweede etappe-overwinning binnen te halen. De Westduitser had het goed be grepen en ontsnapte al vroeg in de - rit met een groep van dertien ren ners, bij wie ook de Zwitser Joho. In de afdaling van de Furka werd de voorsprong vrijwel teniet gedaan door de jacht van Beat Breu, ge steund door zijn ploeggenoot Tho mas Wegmüller, die vijf minuten van de achterstand wegwerkte. Op weg naar Zermatt slaagde Kappes er echter in nog bijna een minuut van zijn winst vast te houden en in Tasch won hij spelenderwijs van zijn laatst overgebleven vluchtmak- ker, de Italiaan Claudio Vandelli. ZAGREB (GPD) - Na het nummertje hogeschool-basketbal dat het Nederlands team op de openingsdag van het EK te gen Spanje opvoerde, is Oranje gisteren door de ploeg van de Sovjetunie zonder pardon weer teruggezet naar de kleu terklas. Daar deelt de ploeg voorlopig het bankje met Bul garije, de andere leerling die een maatje te klein is voor het hoge niveau dat in Zagreb is vereist om met de besten mee te kunnen komen. Decennia lang al behoort de Sov jetunie tot die laatste categorie. Zoals de zaken er na twee speelda gen voorstaan ziet het er naar uit dat de rode brigade en het gastland Joe goslavië op zondag gaan strijden om de erfenis die de hier tegenval lende titelhouder Griekenland (twee jaar terug kampioen in eigen huis) achterlaat. Alleen daarom al Joegoslavië geheel in teken basketbal ZAGREB (GPD) - Joegoslavië heeft, gelijk alle Zuideuropese landen, een echte basketbal-cul tuur. Dat valt niet alleen op te maken uit alle ophef en drukte die in Zagreb rond het 26ste Eu ropese kampioenschap wordt gemaakt, maar dat wordt tevens duidelijk wanneer de knop van de tv omgaat. Van half twee 's middags tot middernacht staat de beeldbuis uitsluitend in het teken van dit groots opgezet te evenement.. Uiteraard vormen de vier da gelijkse wedstrijden die in de Dom Sportivo worden afge werkt de hoofdmoot van het programma. Maar daar blijft het dus niet bij. Van de hoofdrolspe lers, en dan met name de sterren Petrovic (Joegoslavië), Gallis (Griekenland), Sabonis (Sov jetunie) en Riva (Italië), worden keer op keer 'beelden' opge voerd, zoals ook de acht coaches telkens maar weer hun zegje moeten doen. En ook FIBA-offi- cials, scheidsrechters en zelfs buitenlandse journalisten wor den tussen de wedstrijden door, tijdens de time-outs of tijdens hun werk geïnterviewd. Mochten er dan toch nog hia ten vallen, dan is dat nog geen probleem, want iedereen in Za greb weet wel wat over dit EK te vertellen. Zo was er gistermid dag tien minuten toch kostbare zendtijd gereserveerd voor de chef-kok van het prestigieuze. Intercontinental hotel waar alle teams zijn ondergebracht. Hij mocht in geuren en kleuren ver tellen wat de lievelingsgerech ten van de vedetten waren, hoe hij paella voor de Spanjaarden, spaghetti voor de Italianen en souvlaki voor de Grieken klaar maakte. Slechts het recept van boerenkool met worst bleef de Joegoslavische kijker onthou den. Ook in de keuken wordt Nederland klaarblijkelijk nog niet voor vol aangezien. gen de Russen nauwelijks 1 dering. De ronduit slappe waarop Oranje zich teweer stelde, riep daarentegen de nodige vraagte kens op. Zoals de einduitslag al doet vermoeden, 56-109, was hier sprake van een genante vertoning. Ook de Russische coach Vladas Garastas begreep er niets meer van. „Ik was zeer onder de indruk ge raakt van de manier waarop Hol land de Spanjaarden had aange pakt", sprak hij na afloop. „We heb ben dan ook geen enkel risico geno men en zijn er voor honderd pro cent tegenaan gegaan. Voor rust de den ze het inderdaad zoals ik dat had gedacht, gingen ze goed mee. Maar na de pauze zakten ze plotse ling helemaal weg. Konden wij moeiteloos de fastbreak lopen en de ene gemakkelijke score na de ande re nemen. Dat begreep ik niet zo". Veronderstelling Ze weten dus blijkbaar nog niet al les, die normaal toch goed geïnfor meerde Russen. Verkeerden blijk baar in de veronderstelling dat Ne derland nog meer te bieden had dan de zes, hooguit zeven spelers die te gen Spanje op gelijkwaardig niveau konden meestrijden. Dat waren, op de licht geblesseerde Marco de Waard na (hij kwam ditmaal niet uit zijn trainingspak) inderdaad dezelf den die voor de pauze de Russen nog redelijk tegenstand boden. Het verschil schommelde toen steeds zo rond de tien punten in het nadeel van Oranje en zelfs de score van 32- 46 was alleszins acceptabel te noe- Met die zeven man hoopt bonds coach Ruud Harrewijn er net als te gen Spanje ook vandaag tegen Italië opnieuw een echte wedstrijd van te kunnen maken. Tegen de Sovjets zag hij daar na de pauze verder maar de topsport betreft. Maar de inkom sten voor de zwakkere groepen in de sport moeten worden opge voerd. Bij voorbeeld door de beper kingen bij de kansspelen op te hef fen. Of door het toestaan van verde re commercialisering waardoor de bonden en clubs meer geld binnen krijgen". Sport valt nog niet onder het mi nisterie van Economische Zaken. Volgens Beckers laat de sport zich ook niet vangen door de gangbare theorieën die de economen bezigen. «Ook al wordt het marktmechanis me van vraag en aanbod zo langza merhand steeds beter zichtbaar in de sportwereld. "Maar de sport heeft de gekke eigenschap dat ze producent én consument is". Beckers maakte kritische kantte keningen bij het rapport. Vooral omdat er te veel zou zijn uitgegaan van schattingen. Verder miste hij een aantal belangrijke onderdelen in het lijvige epistel. Zo had hij de effecten van vandalisme graag ge meten willen zien. Het inzetten van politie en de vernielingen van trei nen en andere zaken zijn door de ja ren niet uit te vlakken kostenposten geworden. Ook de invloed die een Nederlandse topprestatie in het buitenland heeft op de economie, zou hij wel eens op waarde willen schatten. "We zeggen dat we met een club of sporter ergens goodwill hebben gekweekt. Een cliché. Wat houdt het eigenlijk in. Bestaat het wel?" Stiefmoederlijk Bij afwezigheid van directeur-gene raal Richelle van WVC voerde Rob de Vries (hoofd afdeling Sportbege- leiding) het woord namens het mi nisterie. Met de opmerking dat het rapport van de economen zich moeilijk laat vertalen naar beleids aanpassingen was hij snel klaar. Wel erkende hij dat de sport nog steeds stiefmoederlijk wordt be handeld. De politiek kent de sport niet. In omgekeerde volgorde gaat die stelling echter ook op, de De Vries zich. Real Madrid ook in Spaanse bekerfinale MADRID (Reuter) - Valladolid zal in het nieuwe seizoen als tweede Spaanse vertegenwoordiger uitko men in het Europese toernooi van de bekerwinnaars. Valladolid werd woensdag zeker van zijn plaats in het Europacup 2 toernooi omdat landskampioen Real Madrid zich plaatste voor de eindstrijd. Madrid won (1-0) woensdagavond ook de tweede wedstrijd tegen stad genoot Atletico de Madrid. De uit slag van het eerste duel was 2-0. Richard van Poelgeest probeert het blok van Aleksandr Belostenni te omzeilen. vanaf, wetend dat er toch weinig te joen geregistreerde basketballers, ke vliegen die rondom zijn indruk- winnen viel. Hij gunde Jos Kuipers, keken hun ogen uit. Wat had dit ge- wekkende gestalte (2.18 meter) Richard van Poelgeest en Okke te stuntel in godsnaam te betekenen? zoemden. De tweede garnituur van Velde derhalve rust. Waarna de Straks als de grenzen opengaan zijn Rusland, belust op wat speelminu- zwakte van dit Nederlandse team spelers als Sabonis, Marchulenis, ten, maakte het karweitje daarna zich in volle glorie openbaarde. De Komichius en Kurtinaitis dikbe- spelenderwijs af. Haarlemmer beschikt absoluut niet taalde profs in Amerika of eventu- Westeuropa. En zij moesten r fatsoenlijke vervangers. Het is goedwillende jongens als het nu opnemen tegen jongetjes die Goodwill Frans Houben, John Emanuels, bij wijze van spreken hun veters Oranje, dat een dag daarvoor nog Milko Lieverse en Paul Vrind 1 tuurlijk niet kwalijk te r op een top-evenement als dit horen gaten dat hier sprake zoveel goodwill had gekweekt bij 1 de de Joegoslavische toeschouwers, stelde daar niets, maar dan ook he- zij met hun zeer beperkte kwalitei- overigens slecht gebrachte, grap. lemaal niets tegenover. Het voor dit ten toch echt niet thuis. Gekozen - omdat vaste krachten als Tico Coo per, Henk Pieterse, Chris van Din- De zichtbaar geïrriteerde Sabonis, die voor de pauze zijn enorme han- ge den nog redelijk vol had 1- top 1 blamerende schotpercenta- n 25 zegt veel, zo niet alles. De veel te smal, zo leerde deze ten en Ronald Schilp om redenen bevangen spelende Van Poelgeest, rampzalig slechte tweede helft, van uiteenlopende aard niet mee gingen, mochten zij zich Oranje hullen. De staatsamateurs uit de Sovjetu nie, een land met viereneenhalf mil- te buiten 1 zijn daarachter valt een groot gat. „Ik werd vervolgens maar snel P het kwelling verlost, bang als Garadas kan helaas niets anders dan dat c„. misschien was dat zijn inmiddels al stateren", bekende ook Ruud Har- aardig arrogant ogende vedette zich rewijn. Die wat witjes om de neus gaan aan hinderlij- naar zyn hotel afdroop. DONDERDAG 15.00-17.00 BBC 1 Paarderennen; Royal Ascot 15.05-17.20 BBC 2: Cricket en Tennis: in ternationale kampioenschappen voor Royal Eastbome. 17.20-19.10 BBC 2: Paarc Ascot. 19.00-19.30 SKY: Motorsportnieuws. 19.30-20.00 SKY: Surfer Magazine: vanuit Hawaii 20.00-22.00 SKY; Golf: Open Ierse kam pioenschappen. 22.00-23.00 SKY: Motorsport: Indy Cart vanuit Milwaukee. 22.55-23.20 Ned 3: Studio Sporl: EK bas ketbal m Zagreb: Nederland Italië 23.00-00.00 SKY: Australian Rules Foot ball. 00.00-01.00 SKY: Basketbal: EK in Za greb. 00.15-01.00 BBC 2: Cricket: Engeland- Australië, samenvatting.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17