Omzetdaling bij CNB in Lisse blijft uit Jongeren zetten kerkje neer in Dominicaanse Republiek 'Mijn poëzie neem ik nu serieus Gemeente Alphen koopt grote archeologische verzaméling Bruggen aangepast voor luxe jachten PAGINA 16 REGIO DONDERDAG 22 JUNI 1989 'Bouwen aan jezelf en voor een ander' RIJNSBURG 'Bouwen aan jezelf bóuwen voor een ander'. Het is dit motto dat drie christelijke jonge ren uit Rijnsburg en Oegstgeest be zielde om ieder het respectabele be drag van 3250 gulden bijeen te bren gen, om zo hun deelname aan een project in de Dominicaanse Repu bliek te bekostigen. Morgen ver trekken Ank Dinkelman, Hajo Rib- berink en John Zevenbergen met enige tientallen andere jongeren om onder de tropenzon een kerkje op te trekken. door Wim Schrijver Met krentenbroden langs de deur, een steprace, sponsortochten, kaar- tenverkoop, giften en ten slotte geld uit eigen zak dat alles had het drietal over voor een verblijf van drie weken onder de straatarme be volking van de Dominicaanse Re publiek. Samen met nog zo'n 170 Nederlandse jongeren, steken ze deze zomer letterlijk de handen uit de mouwen van de t-shirts van de Europese afdeling van het Ameri kaanse evangelicale initiatief 'World Servants'. De gedachte achter 'World Ser vants' laat zich volgens de coördina tor van de Nederlandse stichting, Joop van der Meer in Wolvega, sa menvatten met de woorden 'diaco- naal-missionair werk'. Oftewel: laat christen-jongeren daadwerkelijk een bijdrage leveren aan het lenigen van de nood in de wereld. Projecten in de Dominicaanse Republiek, Ja maica en Hongarije dienen als mid del tot het tweeledige doel. Opzet Terwijl in Hongarije gebouwen ge schikt worden gemaakt als opvang tehuizen voor verslaafden, worden in de twee andere landen in slechts tien dagen tijd kleine stenen ge bouwtjes opgetrokken, die zowel dienen als school, kerk en kliniek. Van der Meer vindt het 'appels met peren vergelijken' als gevraagd wordt of het niet beter is om de be volking zelf aan het werk te zetten. De opzet is juist dat de jeugd een er varing voor het leven opdoet, bena drukt hij. "Ik hoop goed door te krijgen, dat r waarop wij in het westen leven, echt niet zo vanzelfsprekend is", verwoordt Ank (19), normaal ge sproken werkzaam via uitzendbu reaus, haar motivering. De andere twee kunnen zich daarin vinden. Hajo (21) uit Rijnsburg is student en John (18), eveneens Rijnsburger, heeft net examen gedaan. "Je helpt die mensen en zelf heb je de gele genheid om eens verder te kijken", zegt de laatste. Hajo, domineeszoon, sluit niet uit dat hij later iets in de ontwikke lingshulp gaat doen: "Dit is een mooie gelegenheid om met de prak tijk kennis te maken". Ank ver wacht dat zij meer betrokken zal worden bij de harde werkelijkheid zoals die op veel plaatsen in de we reld is te vinden. "Op tv zie je heel vaak beelden van krottenwijken, maar dat raakt je eigenlijk niet. Het is ook zo'n eind van je bed". Rijkdom delen Het drietal geeft toe dat het geen ge ringe inspanning was om het geld voor deze onderneming bijeen te krijgen. De reacties die zij tijdens hun financiële acties kregen, waren verreweg voor het grootste deel po sitief. "Er waren ook i moeite mee hadden dat zij de reis naar onze vakantiebestemming moesten betalen. Dat is natuurlijk waar, maar bij dat bedrag zaten ook kosten voor bouwmateriaal en me dicijnen", aldus John. En: "Sommige mensen verklaren je echt voor gek dat je een paar we ken gaat werken en dat je zelf ook nog voor alle kosten moet opdraai en", weet Hajo. Hun motivatie is duidelijk christelijk geïnspireerd. Hajo: "Ik denk, dat als je de Bijbel goed leest, je tot de conclusie moet komen dat wij alle rijkdom niet zo maar hebben. Wij hebben de op dracht om datgene wat we gekregen hebben; ook met andere mensen te delen". Hun overtuiging zullen zij in de Dominicaanse Republiek niet on der stoelen of banken steken. Niet alleen hopen ze tijdens de bouw van het kerkje ontmoetingen te hebben met de bevolking, de jongeren zul len ook bij de deuren getuigen, met hulp van iemand die de Spaanse taal machtig is. Tevens zal kinderen van het Evangelie worden verteld. John: "Wij willen niet overkomen als mensen die weten hoe het alle maal moet, maar wel vertellen waar om we doen wat we doen". Ank Dinkelman, Hajo Ribberink (links) LISSE De verwachte omzetdaling van de Coöperatieve Nederlandse Bloembollencentrale (CNB) in Lisse is uitge bleven. De CNB behaalde in het boekjaar 1988/1989 een om zet van 307 miljoen gulden, hetgeen een stijging van drie procent betekent. De CNB hield op grond van de prijsont wikkelingen gedurende het boekjaar rekening met een da ling van twee procent. Bij de totale omzet van 307 miljoen gulden is het bedrijfsresultaat van het koel- en preparatiebedrijf van de CNB, Sierex bv en de CNB-ma- kelaardij nog buiten beschouwing gelaten. Volgens financieel-direc- teur J. Algera van de CNB is het .gunstige resultaat te danken ge weest aan de toenemende handel in lelies en, zij het in iets mindere ma te, aan de betere prijsvorming van gladiolen. De prijzen van zomerartikelen zoals de tulpen, irissen en narcissen hebben zich daarentegen nauwe lijks kunnen herstellen en zijn voor de kweker nauwelijks kostendek kend geweest. De CNB verwacht het komend jaar opnieuw een gun stig resultaat. Op grond van de in middels afgesloten transacties wordt een omzetstijging procent geraamd. vijf LISSE Op het softbalterrein van het sportpark Ter Specke in Lisse is gisteren het eerste politiesoftbaltoernooi gehouden. Uiteraard nam een team van de Sassenheimse politie mee aan het door hen georganiseerde eve nement. Het gemengde team van Sassenheim moest het opnemen tegen de korpsen van De Lier, Heemstede, Haarlem, Nijmegen en Maassluis. Haar lem mocht als winnaar de beker mee naar huis nemen. Tweede werd het team uit De Lier en het ontvangende team uit Sassenheim moest met de laatste plaats genoegen nemen. Het enthousiasme bij de deelnemers was zó groot, dat is afgesporken dat de zes teams het volgend jaar opnieuw in Lis- se tegen elkaar zullen opnemen. (foto Holvast) ALPHEN AAN DEN RIJN - De ge meente Alphen wil de grote verza meling archeologische vondsten van P. Beunder uit Bodegraven ko pen voor 35.000 gulden. Beunder heeft zijn collectie aan de gemeente te koop aangeboden om te voorko men dat de vondsten uit de bodem van Alphen her en der over het land worden verspreid. Hij heeft al van verschillende kanten verzoeken ge kregen delen van zijn collectie te verkopen. Het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden heeft al be langstelling getoond. Beunder ziet echter liever dat zijn verzameling intact blijft en in Alphen kan wor den getoond aan het publiek. meente en geregeld worden ten toongesteld. Daarbij kan worden gedacht aan de vitrines in de raad zaal, de muziekschool, de expositie ruimte van de openbare bibliotheek en in de toekomst eventueel in het archeologische themapark Ar- cheon. Van Gend en Loos medio '90 in Alphen Het ALPHEN AAN DEN RIJN - De komst uit Leiden van de transport- De taxatiewaarde van de collectie onderneming Van Gend en Loos is aanzienlijk hoger dan de gevraag- naar het Alphense industrieterrein de 35.000 gulden. De waardevolle Molenwetering is nog slechts een verzameling bestaat voornamelijk kwestie van tijd. Het bedrijf onder uit voorwerpen uit de eerste tot en handelt met de gemeente over de met de derde eeuw na Christus laatste bepalingen. "Die proberen waaronder aardewerk, kogels, sie- we van weerskanten zo voorspoe- raden, gedeelten van uniformen, dig mogelijk te laten verlopen. Fei- munten, metalen voorwerpen, wa- telijk beginnen we nog liever van- pens, messen, troffels, bouwmatert- daag dan morgen in Alphen, maar de bedoeling dat de aait vloertegels en een keramieken het zal waarschijnlijk tot medio vondsten worden opgeslagen in de spaarpot. Beunder is halverwege de 1990 duren voordat we er werkelijk archiefbewaarplaats de ge- ALKEMADE - Het is nog niet duidelijk wat er gaat gebeuren met de draaibrug bij Nieuwe We tering. In de gemeente is wat beroering ont staan over de plannen die de firma Van Lent uit Kaag met de brug heeft. Nadat de brug een aantal jaren geleden al eens ingrijpend is veranderd op kosten van de motorjachtenproducent, is bij Van Lent nu het plan opgevat op eigen kosten de landhoofden aan één zijde demontabel te maken. Dat baart met name gemeenteraadslid W. Klerks van Alkemade zorgen. Hij heeft al geïnformeerd bij het college van B en W hoe het met de plannen staat. "De brug heeft nu nog vaste landhoofden. Het gevaar be staat dat de brugwachter het brugdek met de montabele landhoofden niet meer in de hand kan houden", meent Klerks. Hij wijst erop dat hij geruchten heeft gehoord dat de zaak eigenlijk al is beklonken. "Ik heb me laten vertellen dat de onderdelen al zijn be steld", aldus het raadslid. Wethouder L. Beelen (WD) kan hem weinig wijzer maken. Hij heeft Klerks duidelijk ge maakt dat aanpassing van de brug niet zonder toestemming van de gemeente Alkemade kan geschieden. "De brug is eigendom van de ge meente. Klerks krijgt in de commissies en de raad nog volop gelegenheid over dit onderwerp te spreken en te besluiten". Tegelijk met de aanpassing door de firma Van Lent voert ook de provincie, eigenaar van de brug, enkele verbeteringen uit. Onder meer door de toepassing van staal en het aanbrengen van een ander wegdek wordt het gewicht aan zienlijk verminderd. Daardoor is het mogelijk het brugdek te vergroten zonder dat dit conse quenties heeft voor het totale gewicht. De gemeenteraad moet nog een Van Gend en Loos is van plan een beslissing nemen over het voorstel overslagcentrum voor de Leidse re- van het college van B en W. De dek-i gio te bouwen, zoals die al op twin- king voor de uitgave moet komen tig plaatsen in Nederland bestaan, uit het Fonds Stadsverfraaiïng. Volgens Donkers bedragen de kos ten een paar miljoen miljoen. Het is de bedoeling dat er eenzelfde aantal mensen komt te werken als nu in GGD - De Basisgezondheidsdienst Leiden. In totaal gaat het om 85 (BaGD) aan de Castellumstraat in te medewerkers en nog eens zo' Alphen wijzigt haar naam in GGD inhuur-krachten. Rijnstreek. De instelling vindt de officiéle naam Basisgezondheids dienst Zuid-Holland Noord vesti ging Rijnstreek te lang. De GGD verhuist op 1 juli tevens naar een nieuw pand omdat de hui dige plek te klein is. >40 Vooruitlopend op de komst van het distributiebedrijf naar Alphen heeft Van Gend en Loos meebe taald aan de promotie-video van de gemeente, waarvoor deze weken opnamen worden gemaakt. Philippine Heering 'dichter en kunstenaar' ALPHEN AAN DEN RIJN - Haar accent doet een Duitse af komst vermoeden, maar dat is een vergissing. Philippine Hee ring woont en werkt al jaren in Al phen en werd geboren in de ves tingstad Naarden. Pas veel later kwam zij terecht in Duitsland. Ze studeerde aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Arnhem, belandde later in Stuttgart en ver volgens in München, omdat ze- daar een cursus wetenschappe lijk tekenen wilde volgen. In München werd ze echter afgewe zen, waarbij ze voorzichtig formu leert dat dit wel eens te maken kan hebben gehad met het princi pe 'Beiern Kinder erst'. Terug in Nederland ging ze zich bezighouden met het illustreren van kinderboeken. Dat doet ze nog steeds, maar de kunstenares heeft meer pijlen op haar boog. door Nellie van Beusekom Het afgelopen jaar waren er drie exposities van haar te zien. Ook was ze betrokken bij de organisa tie van een aantal tentoonstellin gen waarbij de Chileense cultuur centraal stond. Naast deze meer beeldende activiteiten is de kun stenares het schrijven van ge dichten serieuzer gaan opvatten, wat binnenkort leidt tot de uitga ve van een eerste dichtbundel. Maar het grootste avontuur dat Philippine Heering tegemoet gaat is haar reis naar Chili, tn ok tober vertrekt ze samen met haar zoontje voor een jaar naar dit Zuidamerikaanse land. Ze reizen per boot en dat is op zich al een avontuur. Heering is duidelijk vol van de reis, maar lijkt hem be wust op een afstandje te houden, alsof het allemaal nog geen reali teit is. Op dit moment houdt ze zich vooral bezig met praktische zaken als vervoer, vaccinaties en huisvesting. Koffiebonen Betrokkenheid met de Chileense cultuur en politiek zijn niet in de eerste plaats de reden voor het verblijf. "Een vriendin van me vertrok naar het buitenland met haar zoontje. Toen dacht ik, wat krijgt zo'n kind veel mee door simpelweg achter zijn moeder aan te lopen en ik nam me voor hetzelfde te doen. Een tijdje liep ik rond met het idee om koffiebo nen te gaan plukken in Nicara gua, maar dat was het toch niet echt". Na de fototentoonstelling van Marietta Vervest in de raadzaal besloot Heering dat het Chili zou worden. Ze wil daar in een cultu reel centrum tekenles gaan ge ven. "Die centra kunnen altijd mensen gebruiken. Bovendien behoor je in Chili als kunstenaar tot de oppositie, ik zou niet zo snel een ander land weten waar dat ook zo is". Eenmaal in Chili wil ze eerst een tijdje met iemand meelopen. "Mijn Spaans is nog niet zo ge weldig. Mijn zoontje gaat naar een school waar Spaans wordt ge sproken, die mist hier dus een schooljaar. Maar ik denk eigenlijk dat het wel goed voor hem is". De politieke situatie in Chili was geen uitgangspunt voor de reis van Heering. "In het Chili-co- mité, waarin ik actief ben, houden we ons niet louter met politiek be zig, we doen ook aan culturele za ken. Ik heb dat altijd een moeilij ke discussie gevonden. In mijn academietijd in Duitsland heb ik er middenin gezeten. Moet je je politieke overtuiging tot onder werp van je werk maken of niet? Ik weet het antwoord eigenlijk niet, voor mij zijn het twee werel den. Ik zou me wel willen verbin den, maar ik kan het niet, hoewel het straks in Chili vanzelf gaat". Dichter Toeval of niet, ook het uitgeven van gedichten werd pas een seri euze gedachte na kenismaking met het werk van de Chileense dichter en beeldend kunstenaar Gonzalo Millan. Heering vertaal de een aantal van zijn gedichten en stuitte daarbij weer op haar wens gedichten te vinden die aan sluiten op haar serie godinnen-te- keningen die vorig jaar ontstond. Voor de negen tekeningen staan godinnen uit verschillende culturen centraal. Thematiek is de relatie heden-verleden en de vraag of alle gedinnen samen een beeld kunnen geven van de ideale vrouw. "Ik heb Elly de Waard ge vraagd gedichten te schrijven, maar zij haakte af. Ik schrijf zelf al mijn hele leven, maar heb nooit iets gepubliceerd, die gedachte kwam niet bij me op. Totdat ik be zig was met de vertaling van Mil lan. Waarom doe ik dat zelf niet, vroeg ik me toen af. Waarschijn lijk heeft die huiver om te publi ceren te maken met het idee datje maar met één kunsttak tegelijk kunt bezig zijn. Ik was altijd bang amateuristisch te worden wan neer ik meer zou doen. Iemand als Millan bewijst dat die gedach te onzin is. Hij is dichter en kun stenaar en bovendien professio neel. Ergens gaf die gedachte de doorslag". Ze liet haar gedichten nog maar aan een enkeling lezen. "Luuk van Zutphen, dichter en mede oprichter van het Literair Café Al phen, was er één van. Ik heb nog geen reactie van hem gekregen, hij weet ook niet dat ze Van mij af komstig zijn, dat leest hij dus nu". Kinderboeken Het grootste deel van het werk van Heering bestaat uit het illu streren van kinderboeken. Nadat ze was afgewezen in München nam ze zich voor eens te laten zien wat ze kon. "Terug in Nederland begon ik met het maken van bio logisch verantwoorde illustraties voor kinderboeken. Dat bestond toen nog helemaal niet. Het idee was al in Duitsland ontstaan en we hebben het behoorlijk inter nationaal aangepakt. Helaas ging het niet door, want de uitgever ging failliet. Ondertussen was ik wel in het illustratoren-vak te rechtgekomen. Het volgende pro ject deden wé met De Groene Groep, met z'n vijven werkten we aan een serie dierenboeken". "We waren ook onderling vrienden, dat was een leuke tijd. Ik vond het heerlijk, die omgang met schrijvers, uitgevers en der gelijke. Eigenlijk is de uitgave een beetje versloft, ik geloof dat het grootste deel bij de Slegte is terechtgekomen. Het was trou wens wel leuk dat ik ze later weer in de bibliotheek tegenkwam. En de kinderen zijn er gek op. Daar Philippine Heering: "Het i i vreemd woord, kunst. et uitleggen wat het is". (foto Ben de Bruyn) na heb ik nog een tijdje voor het kindertijdschrift Bobo gewerkt, maar daar ben ik mee gestopt. Ik gaf les en in de vakanties zat ik me rot te werken aan die illustraties, dat ging niet meer". Koningin In 1981 werkte Heering aan het kinderboek 'Bij berebeest in huis', dat snel was uitverkocht en waarvan in 1986 een herdruk ver scheen. Inmiddels is de kunste nares bezig met een vervolg op dit succes, dat de voorlopige titel 'Met berebeest op stap' heeft. "Ei genlijk dacht ik dat de utgever niet meer zou zijn geïnteresseerd. maar dat pakte anders uit. Ik werd behandeld als een koningin, wat vast te maken had met de ver koopcijfers. Het concept is klaar, nu moet ik dus gaan tekenen. Op het moment ben ik nog even soci aal, maar zodra ik aan het werk ben, ben ik niet meer aanspreek baar. En ik moet als de bliksem aan het werk, want de reis naar Chili moet ik betalen van het voorschot". Meesters "Wat betreft het maken van op drachten kan ik er op wijzen dat alle grote meesters vroeger in op dracht werkten. Kijk maar naar Goya, pas toen hij oud was maak te hij van die grote sinistere schil derijen, verder werkte hij voorna melijk in opdracht. Wat dat be treft bevind ik me dus in goed ge zelschap. Ik ben ook van mening dat beeldende kunst niet noodza kelijk boven de werkelijkheid van alledag staat. Aan de andere kant maakt al dat geklets over kunst de zaak er ook niet duidelij ker op. In elk geval heb ik geen minachting voor welke vorm van toegepaste kunst dan ook. Het is een vreemd woord, kunst. Ik kan niet uitleggen wat het is. Als ik over mijn werk praat, heb ik het over opdrachten of vrij werk, niet over kunst". DONDERDAG 22 JUNI Alphen uitvoering van de musical 'De kleine Johannes', aanvang 19.30 uur in het Christelijk Lyceum, Tol straat. oplreden 'Voice of the Mute', aanvang 21.00 uur in sociëteit Pompei. Katwijk toeristenmark!, tot 21.00 uurin het Centrum. night" door Dance Company Lei den, oiv Marjolein Briër. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. film: 'Andy Warhol's Dracula', aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. Leimuiden zomerfeesten: wielerronde, aanvang 19.00 uur. Lisse avond-fietsvierdaagse, start 18.30 uur bij clubhuis RTV De Bol lenstreek. Zoeterwoude concert Leids Vocaal Ensem ble, aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk. uitvoering van de musical 'De kleine Johannes', aanvang 19.30 uur in het Christelijk Lyceum, Tol straat. 'Goud van Oud' in Het Kasteel, aanvang 21.30 uur. Katwijk orgelconcert Herman van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Nieuwe kerk. internationaal waterpolotoer- nooi, aanvang 19.00 uur in zwem bad Aquamar. Leiden optreden 'Ugly Water Tehe Fuzz', aanvang 20.00 uur, LVC, Leimuiden zomerfeesten: solexrace en nachtdisco. Usse avond-fietsvierdaagse, start 18.30 uur bij clubhuis RTV De Bol lenstreek. Noordwijk fancy fair en rommelmarkt t.b.v. hulpproject 'Laat ze leren' van Terre des Hommes, van 16.30 tot 19.30 uur in basisschool 'Hoffen- ne'. Wilhelminastraat, De la Bas- secour Caanstraat. openluchtconcert Fanfare-or kest 'De Bazuin' (uit Ezinge/Gro- ningen), aanvang 20.00 uur op het Vuurtorenplein. Wassenaar boekenmarkt Amnesty Interna tional. van 18.00 tot 21.00 uur in de Princehaven, Zijllaan. Zoeterwoude bingo-avond in Don Bosco, Zuidbuurtseweg. 20.30 uur. aanvang 20.00 hoornse kerk. Acid House Party, aanvang Boskoop Pandabus van het WNF, van 10.00 tot 16.00 uur bij de biblio- Katwijk internationaal waterpolotoer- nooi, aanvang 19.00 uur in zwem bad Aquamar. Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hal, van 10.00 tot 17.00 uur. LPSV-triathlon, start om 12.45 uur bij Mondriaan Scholenge meenschap, Johan Wagenaar- laan. optreden hardcore-band Ra zende Roeland, aanvang 22.30 uur in 't Breehuys, Breestraat 19. concert 'Ypsilon', 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Leiderdorp Turks vrouwenleest in Sjelter, Heemraadlaan, 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16