Slachtoffers geweld worden nog onvoldoende begrepen' Klacht tegen huisartsen bij Medisch Tuchtcollege Nieuwe leerstoel 'trauma's door oorlog en geweld' in Leiden DONDERDAG 22 JUNI 1989 LEIDEN - "Ik wil hier met een schone lei kunnen be ginnen. Wanneer men mij beschouwt als de opvolger van prof. Bastiaans, schept dat verwachtingen die niet kunnen worden waarge maakt. Bastiaans wordt ge associeerd met de hulpverle ning aan slachtoffers van de oorlog, ik ga ook andere din gen doen waarbij de patiën tenzorg slechts een zeer be scheiden deel van mijn taak is. Bastiaans is psychiater, ik ben psycholoog. Dat bete kent dat ik een aantal behan delingsmethoden die Basti aans toepaste niet mag ge bruiken. Dat zou zelfs straf baar zijn". door Gert Visser Op milde toon verzet prof. dr. H. van der Ploeg zich tegen de sugges tie als zou de Leidse universiteit in zijn persoon de opvolger van prof. Bastiaans aangesteld hebben die begin dit jaar afscheid nam. Van der Ploeg bezet sinds kort de leerstoel 'psychotraumatologie door oorlog en geweld', die is ingesteld door de Stichting 'Slachtoffers Oorlog en Geweld'. Deze stichting beoogt voortzet ting van het veelbesproken werk van Bastiaans die mede bekend heid genoot omdat hij als enige in Nederland in zijn therapieën ge bruik maakte van LSD. Daarmee is de suggestie gewekt als zou de voor malige medewerker van Bastiaans het werk van 'de professor' overne men. Van der Ploeg wil zo snel mo gelijk van dit imago af. De daadwer kelijke behandeling van oorlogs slachtoffers is grotendeels in han den van zijn collega's bij het in Oegstgeest gevestigde Centrum '45. Hij wil zich concentreren op het we tenschappelijk onderzoek en de op leiding van studenten en hulpverle- "In de geringe tijd die ik heb (de aanstelling omvat slechts één dag per week) draag ik liever mijn ken nis over aan 12 therapeuten die daarmee aan de slag kunnen dan dat ik een enkele patiënt kan behan delen. Zie het maar als een soort kettingbrief waarmee kennis wordt verspreid". Angst De aandacht van Van der Ploeg reikt verder dan de hulpverlening aan oorlogsslachtoffers. Hij noemt nog twee andere groepen: de slacht offers van modern politiek geweld, zoals gemartelden en vluchtelin gen, en de slachtoffers van gijzelin gen. Samengevat: mensen die mo gelijkerwijs traumatische gevolgen hebben opgelopen na bij geweld be trokken te zijn geweest. Die traumatische gevolgen verta len zich in een aëntal problemen. Van der Ploeg: "Angst, spanning, concentratieproblemen, slaappro- Personeel van Diaeonessenhuis legt werk twee uur neer LEIDEN - Een groot aantal perso neelsleden van het Diaconessen- huis heeft vanmorgen twee uur lang het werk neergelegd. Met uitzonde ring van de polikliniek, administra tie en opname-afdeling, stopte het ziekenhuispersoneel van 10.00 tot 12.00 uur met wérken. Hiermee wilden verpleegkundi gen en andere werknemers in de ge zondheidszorg hun eis voor een loonsverhoging van vijf procent kracht bij zetten. Tijdens de werk onderbreking voerden afgevaardig den van de vakbonden AbvaKabo en de CFO het woord. Ook de operatiekamer werd twee uur stilgelegd. Operaties die rond 10.00 uur nog aan de gang waren werden wel afgemaakt. Ook bleef er een operatieploeg stand-by voor eventuele spoedgevallen. De patiënten kregen door de actie hun middagmaaltijd een uur later dan normaal. De maaltijd werd te vens zo eenvoudig mogelijk gehou den om de koks, die ook het werk neerlegden, te ontzien. Door het sluiten van de functie-afdeling kon den patiënten in die twee uur niet worden onderzocht. Het stakend personeel krijgt wel gewoon het loon doorbetaald. Dat heeft directeur patiëntenzorg Hen- nink van het Diaeonessenhuis be kendgemaakt. Eerder dreigde de di rectie van het ziekenhuis bij verde re acties waarbij geen werk werd verricht, loon te zullen inhouden. 'Verhoogd risico reumapatiënt op nierproblemen' LEIDEN - Reumapatiënten hebben een verhoogd risico op nierproble men, hetgeen waarschijnlijk wordt veroorzaakt door het langdurig ge bruik van geneesmiddelen en dan vooral pijnstillers. M. Boers conclu deert dat in zijn proefschrift Renal Disorders in Rheumatoid Arthritis Studies of Form Function, waarop hij volgende week donderdag aan de Leidse universiteit promoveert tot doctor in de geneeskunde. Uit het onderzoek blijkt dat d^ nierafwijkingen zich sluipender wijs ontwikkelen en vaak niet wor den opgemerkt omdat het routine- onderzoek door laboratoria ih deze gevallen tekort schiet. Boers is werkzaam als internist werkzaam op de afdeling Reumatologie van het AZL. LEIDEN-De familie van het vorige maand aan een acute longontste- maand overleden 17-jarig meisje king. De familie verwijt de drie art- Sadia Bocky heeft de Haagse advo caat mr. R.A. Kiek ingeschakeld i nalatigheid en grove fouten bij de behandeling. Het zieke meisje Hij verwacht op zeer korte termijn werd op een zaterdag door een arts het klaagschrift tegen drie Leidse met weekenddienst onderzocht, huisartsen bij het Medische Tucht- Die constateerde een verrekte spier, college te kunnen indienen. Kiek Doordat de toestand van het meisje heeft ervaring met zaken die dit tuchtcollege dienen. Het meisje overleed Nieuw plannetje voor aanleg van parkeerplaatsen Rembrandtpark drastisch verslechterde werd zij op de zondag door een andere arts on vorige derzocht. Deze stelde dezelfde dia- gnose als zijn collega. Op maandagmorgen werd de huisarts van het meisje erbij geroe pen en ook hij dacht dat er niets ern stigs aan de hand was. Tegen het middaguur gaf zij bloed op en werd naar het AZL vervoerd. Aan het eind van de dag overleed zij aan een acute longontsteking. De ziekte waaraan het meisje overleed is erg zeldzaam en volgens ingewijden heel moeilijk te herkennen. LEIDEN - De 14 parkeerplaatsen in het Rembrandtpark aan het Noord einde komen tegen de voor- en ach tergevel van het hoofdgebouw van de voormalige Zeevaartschool. Met dit voorstel hoopt de gemeente te gemoet te komen aan de bezwaren van roeibooitverhuurder Veringa Triathlon mie™"™'6'"8 AC3de' De Leidse Politie Sport-Vereniging houd. In het eerste plannetje kwamen *>,e'da? f luai da de,de ,kear eer> de meeste van de 14 plaatsen op het kwad lr'a,ldn- Het cenl,ale P"nt d'ervan Pleintje achter het hoofdgebouw en IS de scholengemeenschap De Mondt,- de Witte Poortkazerne. Roeiboten- aan aan daJ°dan Wagenaarlaan De verhuurder Veringa had met deze a,art ,s om 12.45 uur. Belangstellenden plek grote moeite, omdat naar zijn tonnen ach nog mschniyen. Inscht^or- mening geparkeerde auto's de om- r"" geving ernstig verstoren. Ook de wijkvereniging voelde er weinig Stadswande|jng ttuubiwciit niucbL wuiueii ver- 2 plaatst dat oorspronkelijk op het dehng. De tocht begint c en met 27 au- sen stadswan- t 14.00 uur op plein moet komen. En dat een deel del Stadhuisplein en duurt lol 16.00 uur van de walmuur die was aangetrof- De wandeling wordt geleid door een gids fen en weer was opgemetseld zou van hal G'dsenteam Leiden. Naast een moeten worden gesloopt voor de rondleiding door het stadhuis, is er een aanleg van de parkeerplaatsen. De vergelijking van LeWse hofjes en wordt er stallingsmogelijkheid wordt gens ri_ stil gestaan in het Rembrandt-gebied. In- i die in de twee bedrij- formatie bij tel. 146846. tte Poortkazerne ko- Workshop Om het plein zoveel mogelijk vrij De Droomfabriek aan de Oude Singel te houden komen er extra parkeer- ^eeft in het weekend van 1 en 2 juli een plaatsen aan de voorzijde van de workshop akrobatiek en massage. Voor voormalige Zeevaartschool. En er opgave en informatie tel. 130025. Daar- worden er enkele aangelegd tegen naast is er deze zomer de cursus Totaler de achtergevel van het gebouw, zo- leven door ademen. Deze cursus begint dat het pleintje zoveel mogelijk vrij op 8 juli. duurt 8 weken en wordt gegeven wetenschappelijk de twee van Breda. Mensen die "Daarmee ontneem je de patiënt onderzoek naar doeltreffende be- zich jarenlang zonder hulp wisten te ook het probleem dat hij niet weet handelmethoden van gewelds- redden, konden het door zo'n ge- waar hij naar toe moet", aldus Van slachtoffers, pleit Van der Ploeg beurtenis opeens niet meer bolwer- der Ploeg. ken". "Ik denk dat er te veel slachtof- Hij wordt er niet somber onder: fers zijn die hun hoofd gestoten blemen, "nachtmerries. Dingen uit dat bij voorbeeld bij de vrijlating den de weg willen gaan, herinneringen die zich ongevraagd aan je opdrin gen. Het zijn deze algemene wetma tigheden waarmee slachtoffers van geweld worden geconfronteerd". Ten behoeve van de regering ver richtte de Leidse stichting Re- "Moet je er van uitgaan dat search voor Beleid twee jaar gele den onderzoek naar de behoefte aan hulp van slachtoffers van geweld. De resultaten logen er niet om. In 1985 deden bijna 14.000 oorlogs slachtoffers een beroep op gespe cialiseerde hulpverleners. Het aan tal slachtoffers van andere vormen van geweld dat om hulp vroeg be droeg toen circa 5600. In het onderzoek werd voorspeld dat de hulpvraag onder oorlogs aantal 'supercentra'. Naast kan blijven. internationale uitwisseling ervaringen op dit terrein. "V/ij hebben in Nederland bijvoorbeeld hebben in het contact met hulpver- veel ervaring opgedaan met de op vang 1 t slachtoffers van gijzelin- ziek worden? Of dat ze blijven leven leners. De problemen van gewelds w en overleven. Het is toch verbazing- slachtoffers worden door huisart- gen. Waarom zou je die kennis niet wekkend hoe goed een grote groep sen en specialisten onvoldoende be- exporteren? Wanneer zich nu een mensen deze ervaringen weet te grepen/Daarvoor moet je een soort gijzelingsdrama voordoet verwerken. Los van het feit dat er vingertoppengevoel ontwikkelen, ook een groep is die het niet kan. Af en tpe ontbreekt het volledig aar bolwerken". kennis over dit soort zaken". De prognoses trekken een zware wissel op de hulpverlening die, vol- i gens Van der Ploeg, op dit moment olgnddl al niet toereikend is. Het professio- Scholing en bijscholing neel helpen van slachtoffers van ge- werkzame en toekomstige hulpver- slachtoffers de eerste tien jaar niet weid vereist een specialistische leners is noodzakelijk, meent Van zal afnemen. Vluchtelingen gaan aanpak omdat de omstandigheden der Ploeg. Hij is van plan waarin de slachtoffers met geweld heten Boerhaavecursus v zijn geconfronteerd steeds anders verleners op te zetten die hierin zijn. voorziet. Een stap verder zou een De deskundigheid om met dit Teleaccursus zijn waarin het pu- soort problemen om te gaan is, voor bliek via de tv kennismaakt met zover aanwezig, over een groot aan- problemen van en hulpverlening veelvoud tal hulpverleners verspreid. Van aan geweldsslachtoffers. "Want ik Kredietbank maakt bijna een ton winst op woensdagavond uur. Voor opgave 143001. zelfs een groter beroep doen op de hulpverleners, zo is de prognose. Overleven Van der Ploeg: "De werkelijke grootte van de groep hulp nodig heeft, zal Inzameling Het Knooppunt voor Jongerenpastoraat en Diakonaat houdt op zaterdag 24 juni van 10.00 tot 12.00 uur bij verschillende kerken een inzamelingsactie van ge bruikte goederen. Dit gebeurt ten behoe ve van de Stichting Vraag en Aanbod In ternationaal, die de banden tussen jon- Duits- LEIDEN - De gemeentelijke kre- geren en ontwikkelingslanden wil verste- land dan kan onze kennis daar dietbank heeft over 1988 een winst vigen. De goederen die zijn bestemd bruikbaar zijn. Het kan niet de be- van zo'n 95.000 gulden gemaakt. De voor orïtwikkelingslanden, kunnen wor- doeling zijn dat steeds alles op- netto-omzet aan verstrekte kredie- den ingeleverd bij de Antoniuskerk, Be nieuw ontdekt wordt en je het risico ten steeg met ruim 11 procent tot vrijdingskerk, Hartebrugkerk, Herensin- loopt opnieuw fouten te maken". 14,4 miljoen, zo blijkt uit het jaar- gelkerk, Leonarduskerk, Lodewijkkerk, Hoewel de hulpverlening niet als verslag van de bank. Maranathakerk, Petruskerk, De Regen- reeds optimaal kan worden beschouwd, De kredietbank neemt in omvang boog, Stevenshofkerk, Vredeskerk. Voor schort het in Nederland niet aan de steeds meer toe. Het aantal cliënten informatie tel. 120070. bereidheid om slachtoffers van ge- steeg in 1988 tot 5112, ook het aantal zoge- weid bij te staan, vindt van der verzoeken om een schuldregeling Collecte hulp- Ploeg: "Ik beschouw mijn benoe- werd groter. 365 mensen uit het ge- |n d0 L0ids0 j0 wordt jn d0 week van ming als een signaal dat er meer hele werkgebied van de bank, dat 26 juni t0, en me, 2 ju|| de naliona,0 Epi. lepsie-collecte gehouden. Het is ook de Kamer van Koophandel, verzoch- staIt van d0 voorlichtingscampagne Epi- krerl.et wearmee he- |epsi0 0n sptm zijn. Het aantal getraumatiseerde der Ploeg pleit oorlogsslachtoffers bedraagt schien wel 50.000 dinatie van de hulpverlening i betere coör- denk dat de meeste daar- deze problemen kunnen gaan be- gehonoreerd. In totaal v Je merkt door de hulp gebundeld kan wor- hebben". een compleet foute voorstelling zighouden. Deze leerstoel is een be- een bedrag Join the Game Hoofdcommissaris Mostert en een aantal van zijn hoofdagenten in de beklaagdenbank. Het be loofde een fraaie vertoning te worden. De Amsterdamse advo caat Juijen Pen had de Haagse rechtbank om een voorlopig ge tuigenverhoor gevraagd over het drugsbeleid in de gemeente Lei den. De Leidse koffieshop Join the Game die door Pen werd verte genwoordigd kon er geen touw meer aan vast knopen. Keer op keer stonden er agenten voor de deur in de Beschuitsteeg, die een - paar gram hasj in beslag kwamen nemen. Vervolgens ging de offi cier van justitie nimmer tot ver volging van de drugshandelaren Dan weer kreeg de koffieshop te horen dat ér geen invallen zou den zijn als er maar geen overlast in de steeg veroorzaakt zou wor den. Was het net weer een tijdje rustig, stonden er weer twee dien ders voor de deur, die het leuker vonden om Miami Vice te spelen dan gewoon auto's te bekeuren die Breestraat en Noordeinde niet mogen inrijden. Advocaat Pen (van het Amster damse kantoor van Asperen, De Roos en Pen, vaak optredend als verdedigers van linkse activisten) wilde daarom een voorlopig ge tuigenverhoor. Mostert, een paar hoofdagenten en officier van jus titie Klopper-Gerretsen moesten onder ede eens komen vertellen hoe het nu zit met het vervol gingsbeleid rond softdrugs. Deze show in de rechtszaal gaat jammer genoeg niet door. De re den: Join the Game bestaat niet meer. De vereniging is opgehe ven. Dat wil overigens niet zeg gen dat de koffieshop aan de Be schuitsteeg niet meer bestaat. De ruimte wordt nu gehuurd door de verenigingen Recreat en High Ti mes, het ledenbestand verschilt overigens nauwelijks van dat van Join the Game. verenigingen ver schillen nog in een ander opzicht weinig van Join the Game. Een van de eerste handelingen van de nieuwe clubs was... het inschake len van advocaat Pen. Die heeft nu namens Recreat en High Times weer eens aan het Driehoeksoverleg (het overleg tus sen officier van justitie, politie en gemeente) geschreven. Hij wil nog steeds opheldering over het drugsbeleid in de gemeente Lei den. Hij heeft zijn brief op 16 mei de deur uitgedaan. Hij heeft nog geen antwoord ontvangen. Nu gaat de gemeente binnen kort bijna vier ton uitgeven voor een cultuurveranderings-project. Dat moet ertoe leiden dat brieven in de toekomst wèl worden beant woord. Het project is over twee jaar afgerond. Pen is echter niet van plan zo lang te wachten. Hij heeft inmid dels nogmaals om antwoord op zijn brief verzocht. En als hij geen antwoord krijgt, komt er mis schien alsnog zo'n voorlopig ge tuigenverhoor. Piko geld Piko krimi noemen ze 't in Lei den. Kleine criminaliteit dus. Bestuurders gebruiken vaak mooie woorden om te verbergen dat ze eigenlijk niets te vertellen hebben. Zoals burgemeester Goekoop deze week in de com missie algemene en bestuurlijke aangelegenheden, waar de be strijding van de kleine criminali teit - winkel- en fietsendiefstallen, vandalisme e.d. - uitgebreid werd besproken. De maatregelen om de piko-cri- mineeltjes aan te pakken zijn le gio. Vier alarmpalen (vandalisme 'bestendig, ja, ja) komen op de Haarlemmerstraat en de Bree straat. Oplettende burgers komen via de paal direct in contact met de brandweercentrale om onheil te melden. Iedere burger vraagt zich gelijk af wat de brandweer moet doen tegen vandalen, maar ook daar is een antwoord op gevonden. Het is uit psychologisch oogpunt ver standiger om de palen aan te slui ten op de alarmcentrale van de brandweer. Een paal om brand te melden, die heeft een overle vingskans, maar een paal om van dalen aan te geven, dat werkt als een rode lap, zo klonk in de woor den van Goekoop door. Je kunt niet zeggen dat er niet over is nagedacht. Natuurlijk was er nog een re den om de brandweer uit te kie zen als meldpunt: de centjes. De vier palen kosten zestig mille. En dat-heeft Goekoop niet, maar de brandweer wel. Het geld kan wel uit de bestaande begroting wor- den gehaald van de alarmcentra le, zo stelde Goekoop. En ook uit de pot van de Centrale Post Am bulancevervoer, waaraan alle re giogemeenten bijdragen. Maar zij hoeven de palen niet helemaal te betalen. Er kan ook reclame op komen, zo suggereer de de burgervader. Zoals: Ruit stuk? Bel glazenhandel Jansen. Of: Tweedehands fietsen bij Pie- terse. Het lijkt de ideale plek voor de- ze advertenties. Piko geld (2) Het grote probleem voor Goe koop is natuurlijk dat hij geen cent te makke heeft. Als burge meester kreeg hij van de drie col legepartijen al niets anders dan de taken die de wet hem toeko men. Laat staan dat hij een bud get kreeg. En dat is bij de bestrijding van de kleine criminaliteit een pro bleem. Want alle activiteiten kos ten geld. Goekoop mag van het college een ton uittrekken voor een experiment waarbij brand gangen worden beveiligd. En er is 40 mille voor hier en daar een ex tra lampje in de Leidse stegen. Voor de rest is Goekoop aangewe zen op subsidiepotjes. En dat zijn geen vetpotjes. Over één ding waren alle poli tieke partijen het maandagavond wel eens: voorlichting moet er moet gebeuren. Eén dag per week niet veel, maar ik heb de hoop dat in de loop der tijd fondsen kunnen ten om een krediet worden aangetrokken waardoor staande schulden konden worden zich meer gericht met gesaneerd. 167 aanvragen werden Medicijnen ophonnrpprH Tn totaal was daarmee 1,7 miljoen gulden ln h0t dienstencentrum Morschwijck, To paaslaan 19, wordt donderdag 22 juni een voorlichtingsmiddag gehouden over medicijngebruik door ouderen. Er wordt een video vertoond over medicijnge bruik. Na afloop daarvan kunnen be- lanstellenden vragen stellen aan huisarts dr. Reinders, apotheker Kok en aan wijk verpleging en fysiotherapie. Aanvang 14.30 uur. s beter dan niets". gemoeid. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Het project Piko-krimi is bedoeld om onder meer vandalisme, zoals het vernielen van telefooncellen, terug te dringen. De gemeente heeft er evenwel niet meer voor over dan Piko-geld. (archieffoto Henk Bouwman) worden gegeven. En dan vooral op scholen, want het bestrijden van de kleine criminaliteit gaat het makkelijkst via een verande ring van de mentaliteit onder de jeugd. Het is toch een schril contrast met de cultuurverandering in het gemeentelijke apparaat. Ambte naren zijn geen criminelen, maar toch vindt het college dat hun mentaliteit fout is. Hoewel: zo krachtig zal het college dat niet zeggen om niet op ambtelijke teentjes wil trappen. Het kan be ter, is de boodschap aan de pak weg 2000 ambtenaren. En omdat duidelijk te maken heeft het col lege 370.000 gulden uitgetrokken. Dan is het budget voor de bestrij ding van de kleine criminaliteit niet meer dan piko geld. HENNY VAN EGMOND WILLEM SPIERDIJK Geen kans op kamerzetel voor J. Walenkamp LEIDEN - Joop Walenkamp, voor zitter van de CDA-gemeenteraads- fractie in Leiden, heeft de eerste slag om een plaats in de Tweede Ka mer verloren. Hij is door het lande lijke CDA-bestuur niet bij de eerste honderd kandidaten op de ont- werp-advieslijst gezet. De lijst is nog voorlopig en wordt tijdens een extra partijraad op 14 en 15 juli vast gesteld. De Leidse CDA-afdeling heeft Walenkamp naar voren geschoven als kandidaat voor de Tweede Ka merverkiezingen. Zij wilde graag een plaatselijke kandidaat op de lijst. Probleem is echter dat er al veel bekende CDA'ers in de Kamer- kring wonen, zoals de ministers De Koning en Bukman. Daarom maak te Walenkamp bij voorbaat al heel weinig kans. De CDA'er zelf heeft weinig moeite met het feit dat hij niet in de Kamer komt. "Mijn hart ligt bij de gemeentepolitiek", zo be nadrukt hij. Vrouw (48) krijgt klappen van dief LEIDEN - Een 48-jarige Leidse vrouw heeft gistermiddag in ge bouw 38 van het AZL twee klappen in haar nek gehad van een man die een filmprojector wilde stelen. Zij is vanwege nekklachten en hoofdpijn door een arts onderzocht. De vrouw, werkzaam als schoon maakster, zag dat de man de stekker van de projector uit het stopcontact trok en wilde meenemen. Toen zij hem maande het apparaat te laten staan, gaf hij haar twee klappen in haar nek en maakte zich, zonder projector, uit de voeten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15