TAD LEIDEN Rust bij Brill keert voorlopig niet terug Vakbonden accepteren geen ontslagen bij drukkerij Brill Samenwerking tussen Radio West en Omroep Rijnland CARIBEAN NIGHT LEIDSE HOUT t- Bedrijf wacht ingrijpende reorganisatie Partij Leefbaar Leiden nu officieel opgericht Vernieuwing rioolzuivering Zuid-West begint in 1991 Klachten over gehorigheid van woningen aan Middelstegracht s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 JUNI 1989 LEIDEN - De grafische bonden van FNV en CNV hebben geëist dat bij de afstoting van de drukkerij en zetterij van het Leidse bedrijf Brill geen ar beidsplaatsen verloren gaan. De eventuele koper van de grafische afdelin gen van Brill moet niet alleen alle activiteiten, maar ook het voltallige per soneel overnemen. Die voorwaarde hebben de bonden Druk en Papier en de grafische bond CNV op tafel gelegd tijdens het eerste gesprek dat ze hebben gehad met de directie van Brill over de voorgenomen afstoting van de grafische afdelin gen. De bonden hebben op zichzelf geen bezwaar tegen de reorganisatie, zo legt bondsbestuurder H. van den Dungen van Druk en Papier uit. "Het is wel duidelijk dat de drukkerij in haar huidige vorm een aflopen de zaak is. Het is geen kernactiviteit van Brill en de aandacht voor dit on derdeel van het bedrijf verslapt. Het zou daarom een goede zaak zijn als ze wordt ondergebracht bij een bedrijf die haar wel alle aandacht kan schen ken", aldus Van den Dungen. Om mogelijk te maken dat inderdaad al het personeel kan worden over genomen, zou Brill volgens de bonden de koper van de drukkerij kunnen ondersteunen met drukorders. De directie van het Leidse bedrijf heeft vooralsnog positief gereageerd op de suggestie. "Ze vindt dit een reële mo gelijkheid, stelt de bondsbestuurder. De bonden hebben over deze zaak nog geen onderhandelingen gevoerd met de directie van Brill. Daarmee wordt gewacht tot zich inderdaad een gegadigde heeft aangediend voor de drukkerij en de zetterij. LEIDEN - Minister Braks (land bouw en visserij) vindt het nog te vroeg om nu al te stellen dat het ethisch onwenselijk is transgene dieren te ontwikkelen. Alvorens hierover een uitspraak te doen wil de bewindsman de beschikking hebben over gegevens waaraan hij dit kan toetsen. Braks antwoordt dit op vragen van de PPR-kamerleden Beckers en Lankhorst. Het tweetal zet vraagtekens bij de stap van de Leidse hoogleraar biochemie H.A. de Boer die anderhalve maand na zijn ambtsaanvaarding zijn hoogleraarschap voor de helft opgaf omdat hij weten- schappelijk-directeur werd van Genpharm, een Nederlandse tak van het Amerikaanse biotechno logiebedrijf Genencor. Beckers en Lankhorst vroegen de minis ter of hij dit soort ontwikkelingen niet ongewenst vindt. Tenslotte verleent de overheid financiële steun. De kamerleden suggereer- Geen uitspraak minister over dubbelfunctie prof. De Boer den zelfs zeggen. Braks 2 tijdelijke Ethiek 1 die steun r r op te ;gt daarover dat hij een Commissie van advies Biotechnologie bij die ren' heeft ingesteld die hem voor 1 januari 1990 moet adviseren over de problematiek. Op grond van de wet zullen er regels wor den gesteld voor biotechnologi- sche handelingen of met gene tisch materiaal van dieren. Regels die in acht worden genomen bij het verstrekken van subsidie, al dus Braks. Hoe groot het bedrag is dat zijn ministerie in het bedrijf heeft gestoken wil hij niet open- De bewindsman meent dat de Leidse universiteit er zelf voor moet waken dat er, gezien de functie van prof. De Boer, geen belangenvermenging ontstaat. Voor hem is de stap van de hoog leraar geen aanleiding regels te stellen. Braks: "In de Nederland se universitaire arbeidsverhou dingen is een aanstelling van een hoogleraar in deeltijd niet onge bruikelijk en toe te juichen, mede gelet op de maatschappelijke functie van de universiteit. De Leidse universiteit is niet betrok ken bij de oprichting van Gen pharm. Derhalve is er geen spra ke van enige financiële of be stuurlijke betrokkenheid van de universiteit bij dit bedrijf. Op drachten van Genpharm", aldus de bewindsman, "tot het verrich ten van wetenschappelijk onder zoek worden contractueel vastge legd". LEIDEN Omroep Rijnland en Radio West gaan samenwerken. Beide omroepen worden onderge bracht in één pand in Leiden. Om roep Rijnland verlaat daarom de studio aan de Nieuwe Rijn, Radio West vestigt een 'filiaal' in Leiden. Tevens hebben beide zenders afge sproken om gedeelten uit eikaars programma te mogen uitzenden. De samenwerking is een gevolg van richtlijnen van de provincie. Met ingang van dit jaar verdeelde provinciale staten tien miljoen gul den tussen de omroepen Radio Rijnmond en Radio West. Dit be drag was bijeengebracht door de heffing van tien gulden op de om roepbijdrage, speciaal voor de pro vinciale omroepen. Bij de verdeling van het geld be paalde Provinciale Staten dat 200.000 gulden ten goede moest ko men aan de zeven streekomroepen, waaronder Omroep Rijnland. Radio West wilde dit bedrag eerst beste den aan het verzorgen van opleidin gen voor medewerkers van Rijn land. Uiteindelijk is besloten om een gezamenlijke huisvesting te zoeken. Voorzitter Van Leeuwen van 'Rijnland' zegt dat de omroepen zich niet in het centrum van Leiden willen vestigen. Hij verwacht dat Omroep Rijnland en Radio West een pand zullen vinden aan de rand van het centrum. Over de huisves ting is nog niet officieel overeen stemming bereikt. Van Leeuwen verwacht dat dit binnen een maand gebeurt. ar het theatertje ge- de wijkvereniging LEIDEN - De rust is voorlo pig nog niet weergekeerd bij de Leidse boekhandel en drukkerij voorheen E.J. Brill. Vanwege de slechte fi nanciële resultaten wil het bedrijf op korte termijn zijn vestigingen in Westduits- land, de Verenigde Staten en Australië sluiten. Verder zal er een fikse reorganisatie bij het bedrijf worden doorge voerd. De leiding van Brill staat echter ook een juridische procedure te wach ten en mogelijk een 'vijandelijk' bod op de aandelen van de onderne ming, zo bleek gisteren tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergade ring van het bedrijf. De oorzaak van alle onrust zijn de slechte financiële resultaten. Brill leed in 1987 een verlies van ruim acht ton. Vorig jaar liep het verlies op tot bijna twee miljoen gulden. De slecht renderende buitenlandse vestigingen hebben een belangrijk aandeel gehad in dit verlies, zo stel de interim-directeur F.H. Pruyt gis teren tijdens de aandeelhoudersver gadering. Het kantoor in Keulen leed bij voorbeeld een verlies van bijna 280.000 gulden, terwijl de vestiging in de Verenigde Staten een verlies post opleverde van om en nabij de twee ton. "Voor een bedrijf met een omzet van 10 miljoen gulden, zijn dergelijke, resultaten desastreus", aldus Pruyt. Brill is de vestigingen - waar on geveer 30 mensen werken - ooit be gonnen om een goede distributie van zijn boeken in die landen zeker te stellen. Bovendien moeten de kantoren manuscripten voor Brill- uitgaven inzamelen. "Ooit hadden de vestigingen een belangrijke functie. Tegenwoordig echter kun nen de boeken evengoed vanuit Leiden worden gedistribueerd, ter wijl de manuscripten dank zij onze contacten met universiteiten ook wel naar ons toekomen", verklaar de de interim-directeur. Afbraakpolitiek Grootaandeelhouder A. van Traa, die namens een groep kritische aan deelhouders sprak, leverde gisteren Kort geding tegen de Staat op 13 juli LEIDEN - Het kort geding van de gemeente. Leiden tegen staatssecre taris Ginjaar-Maas dient op 13 juli voor de Haagse rechtbankpresi dent. In het kort geding eist de ge meente dat Ginjaar-Maas de perso neelsstop in het speciaal onderwijs opheft. Enige tijd geleden verloor de ge meente een proefproces bij de Raad van State over de weigering een kind toe te laten tot het speciaal on derwijs. Leiden stelde zich op het standpunt dat er te weinig perso neel was, zodat er geen nieuwe leer lingen konden worden aangeno- Leiden, dat samen met de Vereni ging Nederlandse Gemeenten en de ouders het proefproces had aange spannen, wil dat Ginjaar-Maas de consequenties uit de Raad van Sta- te-uitspraak trekt en de personeels stop opheft. De staatssecretaris heeft dat tot nu toe met steun van een meerderheid in de Tweede Ka mer geweigerd. Boeken dienen als dividend LEIDEN - De aandeelhouders van de Leidse boekhandel en drukkerij voorheen E.J. Brill krijgen dit jaar een 'winkeldoch ter' bij wijze van dividend. Het bedrijf keert geen geld uit om dat het vorig j aar een verlies van bijna twee miljoen gulden heeft gemaakt. Het zit tegelijkertijd opgescheept met een flinke voorraad onverkoopbaar geble ken boeken. Een groot aantal van die boeken wordt binnen kort van de hand gedaan om de kosten voor het bedrijf te druk ken. En dus kan er ook wel een boek vanaf voor de aandeelhou ders, zo opperde één van deze aandelenbezitters gisteren. Een voorstel om alsnog divi dend uit te keren, werd tijdens de aandeelhoudersvergadering van Brill met grote meerderheid verworpen. Het voorstel was in gediend door grootaandeelhou der A. van Traa. Hij had zich boos gemaakt om het feit dat de Stichting Luchtmans, die zoge heten cumulatief preferente aandelen bezit, wèl dividend had gekregen. Van Traa wilde dat Brill zijn reserves aansprak om de 'gewone' aandeelhouders eenzelfde uitkering te geven. forse kritiek op de aangekondigde sluiting van de buitenlandse vesti gingen en de al eerder aangekondig de afstoting van de drukkerij van het bedrijf. Van Traa verweet de di rectie en de raad van commissaris sen een 'afbraakpolitiek' te voeren. "Het bestuur is slechts bezig met een kille sanering. Waarom zijn er bij voorbeeld geen kopers gezocht voor de buitenlandse kantoren en de drukkerij?" stelde Van Traa gis teren. Hij sprak daarbij de vrees uit dat het bedrijf over enkele jaren nog maar de helft vèn de huidige 100. personeelsleden zal tellen. President-commissaris R.P.M. de Bok ontkende dat het bedrijf een af braakpolitiek voert. "We proberen om onze zelfstandige positie te be houden door ons terug te trekken op onze hoofdactiviteiten. Interim directeur Pruyt voegde daaraan la ter toe dat het bedrijf wel degelijk de gevolgen voor het personeel in het oog houdt. "We voeren zeker geen kille sanering door". De bui tenlandse vestigingen konden vol gens hem niet worden verkocht om dat er, zelfs na lang zoeken, geen en kele koper voor was te vinden. "Wat ons alleen maar in de mening sterk te dat er niets anders op zit dan slui ting". Luchtmans Van Traa en zijn medestanders heb ben al eerder dit jaar forse kritiek geleverd op de raad van commissa rissen. Tijdens een vorige aandeel houdersvergadering hebben ze zelfs een motie van wantrouwen te gen het bestuur ingediend. Een mo tie die werd weggestemd nadat de Stichting Luchtmans - een organi satie waarin de meerderheid van de aandelen is ondergebracht, en die is bedoeld om Brill te beschermen te gen vijandige overnames - in stel ling was gebracht. Die stemming hebben Van Traa en de zijnen aangevochten in een kort geding. De president van de Haagse rechtbank oordeelde echter dat de Stichting Luchtmans het recht heeft om tijdens aandeelhou dersvergaderingen mee te stem men. Van Traa kondigde gisteren aan dat hij bij het Hof in beroep gaat tegen dit vonnis. Het is nog niet be kend wanneer dit appèl dient. Hij meldde gisteren ook dat zijn groep van 'kritische aandeelhou ders' een openbaar bod op alle aan delen van Brill uitbrengt wanneer de raad van commissarissen zijn be leid niet verandert. Met dat bod pro beert de groep de meerderheid van de aandelen, en dus de macht bij het bedrijf, in handen te krijgen. Van Traa wilde na afloop van de verga dering niet kwijt wanneer hij het bod uitbrengt en hoeveel hij voor de aandelen zal bieden. Een gezellige drukte, gisteravond in het openluchttheater in de Leidse Hout. Velen 1 komen voor de Caribean Night, georganiseerd door de Werkgroep Leidse Houttheater Raadsherenbuurt. De Rotterdamse band Karma speelde swingende muziek. De werkgroep wil van dit midzomernachtelijke concert - gisteren was het de langste dag - een traditie maken. Het theater, gelegen aan de Groene Maredijk, is tevens de plaats van handeling voor een gratis theatervoorstel ling voor kinderen die op 2 juli wordt gehouden. (foto Jan Holvast) Leidenaar (43) opgepakt voor drugshandel LEIDEN - Een 43-jarige Leidenaar is dinsdag in alle vroegte in zijn wo ning aan het Galgewater aangehou den op verdenking van handel in harddrugs. De aanhouding gebeur de op verzoek van de rijkspolitie in Noord-Brabant. In verband met de ze zaak zijn ook vier inwoners van het Brabantse Oss aangehouden. De arrestaties gebeurden op het zelfde tijdstip. Volgens woordvoerder Harmsen van de rijkspolitie in Den Bosch wordt de man verdacht van handel in vooral heroïne en cocaïne. Hij zou hebben samengewerkt met de vier inwoners van Oss. De Leidse politie, die medewer king verleende bij de arrestatie, heeft de zaak in eerste instantie op verzoek van de rijkspolitie stilge houden. Het onderzoek verkeert nog in een beginstadium. Harmsen wil dan ook verder niets zeggen over de verdenking tegen de vijf. Wel geeft hij toe dat dat er hard drugs bij de invallen zijn aangetrof fen, maar of dat in Leiden dan wel in Oss is laat hij in het midden. Over de hoeveelheid drugs doet hij even eens geen mededeling. De vijf arres tanten worden morgen voorgeleid aan de officier van justitie. LEIDEN De nieuwe politieke partij Leefbaar Leiden is deze week officieel opgericht. Vanavond komt het dagelijks bestuur voor de eer ste keer bijeen. Op een oproep in deze krant hebben zich vijftig mensen als lid aangemeld. Een van de initiatiefnemers tot oprichting van de nieuwe politieke partij, Ype de Jong, is de eerste voorzitter van Leefbaar Leiden. Vol gens hem is het vrijwel zeker dat nieuwe partij deelneemt aan de ge meenteraadsverkiezingen in 1990. Aanleiding voor de oprichting zijn de maatregelen om honden uit de stadsparken te weren. 'Een hond-vriendelijk beleid' is dan ook een van de programmapunten van de nieuwe partij. Leefbaar Leiden heeft inmiddels een propagandacommissie en pro grammacommissie ingesteld. Ype de Jong wil daarom nog niet veel kwijt over de punten waarvoor de nieuwe partij zich sterk gaat maken. "Wel zijn wij tegen het autovrij maken van de binnenstad. Wij zijn wel voor het terugdringen van het autogebruik, maar een autovrije binnen stad schaadt de belangen van de binnenstadbewoners". Verder wil Leefbaar Leiden dat de overheid dichter bij de burger komt te staan, dat de burger eerder bij plannenmakerij wordt betrok ken, kortom een betere inspraak. LEIDEN De vernieuwing van de rioolzuiveringsinstallatie Leiden Zuid-West begint in 1991. De werk zaamheden nemen twee jaar in be slag. Het Hoogheemraadschap van Rijnland rondt dit jaar de definitie ve plannen af. De bedoeling is om naast de oude zuivering een nieuw gedeelte te maken. Bovendien wordt de oude installatie ver nieuwd. De rioolzuivering beschikt dan over voldoende capaciteit. Het hoogheemraadschap verwacht dat de stankoverlast dan is verdwenen. In de toekomst wordt de oude in stallatie uiteindelijk ook door een compleet nieuwe vervangen. Dat kan nog wel ettelijke jaren duren. Het hoogheemraadschap heeft het jaar 1990 nodig voor het aanvra gen van de vergunningen en het ma ken van de definitieve bestekken. In het eind van dat jaar wordt het werk aanbesteed. Donderdag 29 juni houdt het hoogheemraadschap een informa tie-avond over de werkzaamheden. De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van de Mondriaan-scholen- gemeenschap, Vijf Meilaan 137, Lei den. Aanvang 20.00 uur. Snelheidscontrole LEIDEN Bij een snelheidscon trole op de Lammenschansweg heeft de politie gisterochtend tus sen tien en twaalf uur 114 automobi listen op te hard rijden betrapt. Ze venendertig automobilisten wer den tot stoppen gedwongen en kre gen proces-verbaal. De hoogst ge meten snelheid bèdroeg 96 kilome ter per uur. In totaal zijn 572 auto's gecontroleerd. De woningen aan de Middelstegracht waarvan een aantal te gehorig i (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Een aantal woningen in het nieuwe complex aan de achter zijde van de Marcagarage aan de Middelstegracht in Leiden is veel te gehorig. De vloeren/plafonds van flatwoningen laten te veel geluid door. Buren kunnen hele gesprek ken afluisteren. In een brief aan burgemeester en wethouders eist bewoner T.H. Tan dat zij de huisei genaar aanschrijven dat de geluids isolatie van zijn woning op korte termijn wordt verbeterd. Hoewel de woningen eigendom zijn van woningbouwvereniging Ons Doel, heeft de heer Tan zich ge wend tot B en W omdat zij de bouw vergunning voor het complex heb ben afgegeven. Hij vindt dat zij de eigenaar van de woning maar moet aanschrijven dat er maatregelen worden genomen. Bovendien is de gebrekkige geluidsisolatie tussen twee boven elkaar gelegen wonin gen door medewerkers van de ge meentelijke afdeling milieu vastge steld. Dat rapport heeft Tan even eens naar B en W gestuurd. Daarin staat dat de scheidingsconstructie tussen woonkamers van de wonin gen op de nummers 65d en 65f niet voldoet aar Ook andere woningen hebben volgens de heer Tan te kampen met gehorigheid: "Alleen is in mijn wo ning officieel onderzoek gedaan". Hij heeft als enige stappen onderno men om voor zijn huis een betere isolatie te krijgen: "Maar de geho righeid geldt zeker ook andere hui zen, zo is mij uit contacten geble ken. Ik heb de gemeente dan ook uitgenodigd meer proeven te doen of te laten doen". Volgens Tan gaat het niet zomaar om geroezemoes van de buren, dat in zijn woning doordringt: "Je kunt precies vol gens wat er bij de buren gebeurt. Het is hoogst vervelend en irritant". De Delftse architecte I. Hoenders, die het complex heeft ontworpen, wijst voorshands af dat er bij de bouw materialen van mindere kwa liteit zijn gebruikt. "Ik weet dat er een rapport is waarin staat dat de geluidsisolatie onder de norm is. Maar de verantwoordelijkheid ligt in eerste instantie bij woningbouw vereniging Ons doel". De architecte vindt dat nader on derzoek moet plaatshebben. De door de gemeentelijke afdeling milieu uitgevoerde test is volgens haar niet meer dan een momentop name. "Zo lang daarvoor geen be wijzen zijn aangedragen, geloof ik niet dat er tijdens de bouw iets ver keerd is gegaan". Hoenders denkt dat de goede geluidsisolatie van de buitenmuren, onder meer tegen het drukke verkeer in de omgeving, het geluid binnen de huizen meer doet opvallen: "Van buitenaf komt er maar zeer weinig geluid binnen. In verband daarmee zijn hoogwaardi ge materialen gebruikt. Daardoor valt elk geluid dat van binnen de woningen extra op". De heer C. Vrouwe, hoofd techni sche dienst van woningbouwvere niging Ons Doel, erkent dat uit een proef is gebleken dat 'de geluidsiso latie in de woning van de heer Tan minder is dan gewenst'. Hij voegt er aan toe dat Bouw- en Woningtoe zicht nu maar moet uitmaken wat er moet gebeuren. "Het is vervelend, maar ik denk dat er eerst meer on derzoek moet worden gedaan alvo rens we maatregelen gaan nemen die gillend veel geld kosten", aldus Vrouwe. Volgens hem zijn er weinig ander mensen in het complex aan de Middelstegracht die klachten hebben over geluidsoverlast. De gemeente was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13