kamsteeg Ford introduceert diesel en CTX op Fiesta VW Taro voelt zich goed thuis in het terrein ee I's) ROB GORRIS BIW1W BMW met basismodel 318i in touringlijn Trefpunt voor autoliefhebbers Curatoren KEP dienen eigen claim in DONDERDAG 22 JUNI 1989 Ford Fiesta CL met dieselmotor en automatische transmissie. Fiesta-serie is vanaf he den uitgebreid met een dieselmodel en een CTX-versie. De 1.8 diesel die ook in de Escort zijn werkzaamhe den verricht, is in dit lichtere model natuurlijk een stuk prestatiegerich- ter. Je komt met een dergelijke stadsauto heel wat vlotter weg, al moet je wel het grotere gewicht op de voorwielen op de koop toene men. Op het rechte eind is de Fiesta Diesel een makkelijk te hanteren auto. De wagen is, net als de gewone benzineversies, goed berekend op berijders die van opschieten hou den. De 3-deurs kost 23.750 en voor de 5-deurs betaal je 26.090. De ci linderinhoud van de dieselmotor is vergroot tot 1753 cc waardoor het vermogen steeg naar 60 pk en het koppel naar 110 Nm/2500 tr-min. De continu variabele transmissie 'Ma de in Holland' gekoppeld aan een 1.4 ltr motor die met 75 pk ruim 36% meer vermogen heeft dan de 1.1 CTX, maakt van de Fiesta een echte doorsuizer. Je hebt met het volledig intrappen van h^t gaspedaal geen enkele moeite, wetend dat steeds het optimale toerental naar rato van de gevraagde trekkracht wordt ge draaid. Dat resulteert bij een gemid deld gebruik in een brandstofver bruik van 1:14,3, bij 120 km/u ver bruikt hij niet eens zoveel meer dan de lichtere 1.1 CTX (1:14 tegenover 1:14,5). Omdat de importeur slechts de meest luxueuze 5-deurs GLX-uit- voering in combinatie met deze unieke automatische bak wil leve ren, betaal je ƒ28.640 voor deze CTX-versie van de Ford Fiesta. ADVERTENTIE Leiden, Lammenschansplein 6, tel. 071-769358 Leiderdorp v.d. Valk Boumanweg 71, tel. 071-899301 Leiden, 5 Meilaan 7, tel. 071-310031 Noordwijk, Beeklaan 5, tel. 01719-19478 Koopavond donderdag. Ongeveer twee jaar geleden hebben Toyota en Volkswagen besloten om samen in Europa een pick-up op de markt te brengen. Het resultaat van deze samenwerking is de Taro die nu bij VW in Hannover als 2WD en in Japan als 4WD wordt gemaakt. Dit jaar zullen er 8.000 stuks van de band lopen en eind volgend jaar zal dat aantal zijn verdubbeld. De Taro-pick-up valt in de 1 tons klasse en komt voort uit de VW Cad dy die tot 500 kilo aankan. Het gro tere motorvermogen van 83 pk in de Taro kan een nuttig laadvermogen van rond de 1100 kg hebben. Een geremde aanhanger van 1,5 ton aan de trekhaak van dit Japans-Duitse produkt maakt er een geschikte be- drijfscombinatie van, waarmee je op tal van haast onbegaanbare ter reinen terecht kunt. Een ochtendje rijden met de Taro leert dat de 4x4-versie zich goed in het terrein thuis voelt. Met voldoen de grondspeling en een gemakke lijk te bedienen tussenbak-hendel, trek je deze pick-up plus een flink aantal boomstammen op de laad bak, vlot door de diepe blubber. Er is keus uit een 2.4 ltr/83 pk die selmotor en een 1.8 ltr/83 pk benzi nemotor, beide van Toyota. De car rosserievarianten zijn: de enkele ca bine met twee stoelen en een wiel basis van 285 cm, of de dubbele ca- ADVERTENTIE Voor proefrit van deze nieuwe auto "de Taro' Geversstraat 30, Oegstgeest, Tel. 071-173414 (na 17.00 uur 175458) bine met achterbank. Volgend jaar komt de Extra Cab met een halve dubbele cabine (zijwaarts geplaats te klapstoeltjes) met een wielbasis van 308 cm en een benzinemotor van 2.2 ltr/94 pk. De tilhoogte van het transport- vlak (216 x 154 cm) is 64 cm vanaf straatniveau en de pick-up meet 475 x 165 x 155 cm. Hij heeft onafhanke lijke voorwielophanging, afgeveerd met overlangs geplaatste torsieve ren en verticale schokdempers. De achteras heeft bladveren, aanslag buffers en telescoop-schokdem pers. De 4WD-versie die wat hoger op de poten staat, kan een totaal ge wicht van 2460 kilo aan en staat op banden van 205R16 om de 6Jxl6 inch velgen. Het dashboard is dui delijk het ontwerp van Toyota, met een zeer verzorgd interieur. De VW Taro-prijzen zijn voor de eenvoudigste Standaard f 18.995,- en de Extra kost ƒ21.305,-, beide- met tweewielaandrijving. De 4WD Taro kost 25.795,- als benzinemo del en 28.295,- als diesel. Voor dit jaar rekent men voor de pick-ups op een marktaandeel van 13,2 procent en bij Toyota op 36,4 procent. De VW Taro, die in samenwerking met Toyota is ontwikkeld. Tevens komt Toyota nu uit met een nieuwe opbouw voor de al bestaan de Hi-Lux Single Cab. Dit model wordt voor ƒ3.490,- voorzien van een polyester laadbakoverkapping. De kap heeft twee verticale deur tjes, een laadhoogte van 134 cm, een inhoud van 4 kuub en hij weegt 160 kg. De Hi-Lux wordt sinds kort ook door UMM, de dochteronderne ming van General Motors, gemaakt naast de Corolla sedan en de Geo Prizm. De jaarproduktie van deze pick-up voor Amerika moet uitko men op 100.000 stuks. De Transporter Syncro en de LT 40 4x4 zijn van een geheel andere or de dan voornoemde lichte bedrijfs wagens. Vooral de Transporter, voortgekomen uit het aloude VW- busje, is een type bestel/personen auto dat in talrijke varianten ingezet kan worden. Voor het zwaardere terrein vol (foto GPD) doet de Syncro met zijn viscokope- ling en aparte G-versnelling het best. De G-stand (Gelande ter rein) wordt bij hele moeilijke om standigheden ingeschakeld. Je ver liest iets meer gevoel in deze stand dan bij 1-laag het geval is. Doortok- kelen doen ze echter beide als de beste, ook al heb je soms nauwelijks het idee dat er nog toeren worden gemaakt. SIEM LEEWENKAMP ADVERTENTIE Hoge Rijndijk 278 tel. 071-896000 BMW MAAKT RUDEN GEWELDIG. De stationwagenlijn van BMW, be kend onder de naam Touring, heeft sinds kort een nieuw basismodel. De 320i, 325i en 324 turbo diesel wa ren er al in het Touring-concept, maar nu kan bij de dealers ook een versie met een 318i motor worden besteld. En dat mag opmerkelijk heten, want in autoland is het ge bruik eerst de instapmodellen te presenteren en daarna de duurdere uitvoeringen. BMW greep de introductie van de 318i Touring aan om nog eens de he le 3-serie in de schijnwerpers te zet ten. Want de belangstelling voor de 'compacte middenklasser' van het Beierse merk is tanende. Pr-func- tionaris J. E. van Seggelen spreekt zelfs van een tamelijk slecht ver koopresultaat over de afgelopen maanden. Hij zoekt de oorzaak deels in concurrentie van de Audi 80 en in mindere mate van de Mer cedes 190. De huidige 3-serie gaat al wat jaar tjes mee en dat kan een tweede oor zaak zijn. Voor wie eens wat anders zoekt, biedt het model geen verras singen meer. Toch hoeft dat volgens Van Seggelen niet altijd een rol te spelen. „Door het succes van de nieuwe 5- en 7-serie vertoont de ver koop van de 3-serie in Duitsland zelfs een stijgende lijn. En dat ter wijl in september volgend jaar het 2 model wordt verwacht. Die zal dan in 1991 overigens pas in Ne derland komen." De Touring maakt sinds een paar jaar deel uit van de BMW-familie en kent inmiddels een kleine schare liefhebbers. De stationwagen is geen ruimtewonder. De term 'com pact' geldt dan ook evenzeer voor de Touring-modellen. Voor mensen die maximale laadcapaciteiten zoe ken, is de Touring geen goed alter natief. Bovendien zullen ze voor hetzelf de geld ruimschoots aan hun trek ken kunnen komen bij andere mer ken. Voor de prijs van 48.900 gulden van de 318i Touring is toch ook een heel wat forsere Volvo 240 station wagen of een Opel Omega Caravan aan te schaffen. Uitstraling De kleine Duitse stationwagen moet het hebben van zijn uitstraling en van zijn rijkwaliteiten. Een dagje stoeien met bijna alle uitvoeringen van de 3-serie in het Zeeuwse land bracht een opmerkelijke eigen schap bij de Touring aan het licht. Er is geen verschil, maar dan ook absoluut niet, tussen de sedan of de stationwagen. Dat stukje doorgeT trokken dak heeft geen enkele in vloed op het rijden. Het is zelfs zo datje soms gaat twijfelen. Is het nou de Touring of niet? Een blik in de achteruitkijk spiegel geeft dan het antwoord. De 1800 cc motor in de 318i levert 113 pk en een koppel van 162 Nm bij 5500 toeren/min. Dat is voldoende om met de 1200 kilo wegende wa gen in het Hollandse verkeer geen flater te slaan. De topsnelheid be draagt altijd nog 188 km/uur vol gens de fabriek. Voor wie echt wil blazen, zijn er de flink wat duurdere zes-cilinder uitvoeringen 320i en 325i, met vermogens van respectie velijk 129 en 170 pk. Daarnaast is de Touring nog le verbaar met een turbo-diesel van 2400 cc en 115 pk. De top van de lijn wordt gevormd door de versie met permanente vier-wiel-aandrijving,. de 325iX. Die kost dan wel 86.850 gulden en wordt daarmee wel een erg exclusieve auto. Behoefte Met de 318i Touring beoogt BMW de bestuurders te bereiken die niet zo'n uitgesproken behoefte aan veel vermogen hebben. Die ook belang hechten aan een gunstig brandstof verbruik. Dat bedraagt in de stad volgens de ECE-testnorm 1:9.3. Bij een constante snelheid van 120 km uur komt het op 1:11.5. De vier-cilinder krachtbron is stil en trillingvrij. Voor prestaties moet wel flink in toeren worden doorge trokken, meer dan bij de zes-cilin der versies. De 1800 i het Motronic motormanagement systeem. Deze 'computer' regelt zo wel ontsteking als brandstofinspui ting en zorgt aan de hand van een reeks eigen metingen voor een gun stige verbranding. De kleppen heb ben een hydraulisch stelmechanis- me en er is, als op alle andere BMW's, een drie-weg katalysator aan boord. Standaard heeft de 318i Touring, net als de 320i versie, schijfremmen rondom, groen warmtewerend glas, centrale deurvergrendeling, elec- trisch verstelbare buitenspiegels links en rechts, in twee delen neer- klapbare achterbank en een met ve lours beklede bagageruimte. Trekknop Alle 3-serie modellen worden ge- - kenmerkt door een degelijke, func tionele afwerking van het interieur. Alleen doet de trekknop voor de verlichting wat ouderwets aan. De stoelen zitten redelijk, zijn wel wat hard maar dat wordt op de lange duur alleen maar gewaardeerd. Het stuur gaat zonder bekrachtiging bij inparkeren wat zwaar, maar zodra de wagen rolt is dat over. Het boch tengedrag blijft neutraal tot op hoge snelheid. Ondanks de achterwiel aandrijving is er niet gauw over stuur te bespeuren. Remmen zijn goed doseerbaar, Voorop staat de stationwagen 318i als nieuwkomer in de BMW-familie, die het moet hebben t en zijn rijkwaliteiten. zijn uitstraling het schakelen gaat als het spreek- klasser' en dat is te merken op de die plank en het neerklappen van de woordelijke hete mes door de boter achterbank. De beenruimte houdt achterbank is dat te vergroten tot en de koppeling grijpt soepel aan. daar niet over. 1125 liter inhoud. En dan kan er Het is kortom een auto waarmee in De Touring beschikt over een ba- toch bijvoorbeeld een behoorlijke feite iedereen vlot weg rijdt. Alleen gageruimte van 370 liter onder de koelkast worden verstouwd, het blijft een 'compacte midden- hoedenplank. Na verwijdering van WIM OTTEN ADVERTENTIE AUTOBEDRIJF VAN DER PLAS BV, AMBACHTSWEG 14, 2222 AL KATWIJK. TEL.: 01718-2 61 61. DEN HAAG De curatoren van de failliete paspoortfabrikant KEP hebben een eigen schadeclaim van ongeveer vijf miljoen gulden inge diend' tegen minister Van den Broek (buitenlandse zaken). De claim van de curatoren komt boven op de schade van circa 60 miljoen gulden uit de paspoortaffaire die de De curatoren zien de overheid als 'feitelijk bestuurder van KEP', die alle touwtjes in handen had, en daarom verantwoordelijk is voor het feit dat KEP in het paspoortdra ma ten onder ging. Met de geclaim de vijf miljoen gulden willen de cu ratoren de schuldeisers van KEP schadeloos stellen, aldus curator mr. Van Rootselaar gisteravond. Niet alleen KEP, maar ook andere bedrijven proberen de financiële schade van het paspoortdrama op de Staat te verhalen. De NMB-bank en de Nationale Investeringsbank willen een strop op Van den Broek verhalen van 60 miljoen; een bedrag dat kan oplopen met nog eens een kleine 20 miljoen als ook drukkerij Elba over de kop gaat. Elba zelf derft als gevolg van het afketsen van de paspoortorder een winst van ongeveer 55 miljoen. Nationale Investeringsbank en de NMB-bank op de Staat proberen te verhalen. Het ministerie van buitenlandse .zaken wilde gisteravond niet reage ren op de eisen van de KEP-curato- ren. De curatoren hebben deze week twee procedures tegen de Staat aangespannen: een arbitrage procedure en vordering wegens 'wanprestatie'. Lezers Schrijven literatuur Ik ben een bewonderaar van Simon Carmiggelt en ik ben er stellig van overtuigd, dat zijn werk tot wat men noemt de literatuur gerekend kan worden. Maar nu las ik in een artikel over de Bouquet-reeks in de krant van zaterdag 17 juni dat mevrouw doctor M. Meyer, die verbonden schijnt te zijn aan de universiteit van Utrecht, vindt dat 'echte litera tuur' van de lezer 'inspanning' vraagt en, alsof het niet genoeg is, 'nieuwe ideeën' uitdraagt. Mijn eer ste gedachte hierbij was: "hoe is het in godsnaam mogelijk dat er lieden aan de universiteit verbonden kun nen zijn met een dergelijke primi tieve opvatting over literatuur", maar mijn tweede gedachte dwong mij in het gareel, en nu zou ik van mevrouw doctor M. Meyer gaarne vernemen welke de ideeën zijn, die Simon Carmiggelt heeft toege voegd aan de wereldgeschiedenis. Het lijkt me als fan van Carmiggelt interessant om dat te weten! Ferrij van Haarlem Levendaal 64a Leiden Dure doorvaart voor cruiseschip PANAMA-STAD (IPS) - Het Britse cruise-schip Queen Eliza beth II met aan boord ruim tweeduizend passagiers heeft dinsdag voor de doorvaart door het Panama-kanaal maar liefst 106.000 dollar moeten neertel len. Dat is het 'normale' tarief, gemeten naar tonnage. Op 18 mei kreeg de Ameri kaanse Star Princess een reke ning van 109.000 dollar gepre senteerd. De autoriteiten van het Kanaal moesten dinsdag speciale maatregelen treffen, omdat honderden nieuwsgieri gen de doorvaart van het vlagge- schip van de Britse firma Cu- nard van dichtbij wilden zien. Het cruise-schip is een van de meest luxe in zijn soort. Het ge vaarte heeft dezelfde hoogte als van een flatgebouw van twaalf verdiepingen. BUSSUM (ANP) Een organisatie voor export door kleine en middel grote bedrijven, dat is de Dutch Tra- de and Industrial Association, die gisteren werd opgericht. Dat ge beurde in aanwezigheid van staats secretaris Van Rooy (economische zaken) en van de Russische ambas sadeur A. Techvaidze, want de Sov jetunie is het eerste land waarmee contacten worden gelegd. Het doel is het bevorderen van in dustriële en handelsbetrekkingen tussen ondernemingen en organisa ties in Nederland en andere Europe se landen. De Sovjetunie is als eer ste 'speerpuntland' gekozen, omdat daar volgens de bij de oprichting betrokken zakenmensen enorme kansen liggen voor de kleinere Ne derlandse bedrijven Ook de Russische vertegenwoor digers beaamden op een persconfe rentie dat er sinds het aantreden van Gorbatsjov meer en ruimere mogelijkheden zijn gekomen voor het buitenland om zaken te doen in de Sovjetunie. Ook voor Russische ondernemingen is het klimaat sterk verbeterd. Kleine bedrijven bestormen samen marlet Sovjetunie Er ligt tussen Nederland en de Sovjetunie een raamovereenkomst ter tekening klaar, waardoor het voor het bedrijfsleven al een stuk gemakkelijker wordt door te drin gen op de Sovjetmarkt. Winsten mogen grotendeels uit gevoerd worden, net zoals dat geldt in de kapitalistische landen, was de mening van de Russische vertegen woordigers. Die juichten het Neder landse initiatief toe om ook kleine en middelgrote ondernemingen op sleeptouw te nemen. De grote be drijven hebben toch al hun contac ten in de Sovjetunie en behoeven geen associatie om die verder te be werken. Er hebben zich tot dusver ruim 120 kleinere en middelgrote onder nemingen aangemeld. Ongeveer vijftig zijn inmiddels daadwerkelijk betalend lid van de stichting, die op zichzelf geen winst nastreeft. Het streven is erop gericht een bestand van ongeveer 250 ondernemingen in Nederland te hebben, die belang stelling hebben over de grenzen te kijken in tot nu toe 'redelijk geslo ten' landen. Verwacht wordt dat an dere Oosteuropese landen, zoals Hongarije, in de nabije toekomst :aan de beurt zjjn. SPAARBANKEN - In Nederland, België, Frankrijk en West-Duits- land hebben spaarbanken met het oog op het ontstaan van de Europe se eenheidsmarkt in 1992 besloten hun krachten te bundelen in de Eu ropa Spaarbank Groep. Dat heeft de Coöperatieve Vereniging van Bondsspaarbanken, waarbij 21 ban ken zijn aangesloten, gisteren be kendgemaakt. De groep vertegen woordigt een balanstotaal van 18 miljard gulden. Bij de 300 kantoren en 2000 agentschappen, werken ruim 2700 i

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11