LAK-theater heeft meer subsidie nodig Progressief college in Leiden lijkt mogelijk 67 bezwaarschriften tegen bouwplan aan Herensingel Voorlichting van provincie over smog was paniekerig' Studenten overnachten in koelcel als voorbereiding op Kaukasus-tocht Unicef-loop brengt 80.000 gulden op LEIDEN - De 1500 tot 2000 deelne mers aan de vijfde Unicef-loop in de Leidse Hout hebben zaterdag zeker 80.000 gulden bij elkaar gelopen. Op dat bedrag was ook gehoopt. Het geld is bestemd voor hulp aan Fillip- pijnse straatkinderen. Aan de loop, georganiseerd dooi de drie Rotary-clubs in Leiden in sa menwerking met andere service clubs, deden kinderen van zo'n 60 basisscholen uit Leiden, Leider dorp, Warmond en Oegstgeest mee alsmede een aantal volwassenen. Volgens B. Markslag van het orga nisatiecomité was het aantal lopers dit jaar groter dan in 1988. Wel hield een aantal kinderen het van wege de hitte na één rondje lopen voor gezien. De deelnemers, die minimaal één keer het vier kilometer lange par cours in het park moesten afleggen, brachten het geld binnen door zich voor een bepaald bedrag per kilo meter te laten sponsoren door fami lie en vrienden. Het geld wordt de komende maa.nden bii de 'snonsors' LEIDEN Tegen het woning bouwplan op het terrein van de voormalige Beatrixschool aan de Herensingel hebben 67 bewoners van de Spoorlaan, de Nassaustraat, de Os- en Paardenlaan, de Mecklen- burgerstraat en de Bielsenstraat be zwaarschriften ingediend. De be zwaarmakers zijn het er vooral mee oneens dat door het bouwproject de enige fatsoenlijke speelvoorziening in Leiden-Noord verdwijnt. De be woners zijn bij het opstellen van de bezwaarschrift geholpen door de Leidenaar (17) door ruit gevallen LEIDEN - Een 17-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zon dag in de Steenstraat door een ruit van een slagerij gevallen. Hij is met snijwonden aan hoofd en handen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De jongen viel door de ruit tijdens een stoeipartij met een 18-jarige plaatsgenoot van hem. De beide jongens hebben de politie toe gezegd de schade te vergoeden. Hulp- en Informatiedienst van de Socialistiese Partij. Op het terrein aan de Herensingel komt een complex woningen voor een Centraal Wonen-project, com pleet met gemeenschappelijke tuin. Bewoners van de groen-arme buurt hebben in het verleden al kenbaar gemaakt dat geen eerlijke zaak te vinden. Zij hebben er daarom voor gepleit de helft van het terrein te bouwen en de andere helft als open bare groen- en speelvoorzieningen in te richten. Bovendien is de wijk volgens de bezwaarmakers al te dicht be bouwd. Groen is daarbij juist nu er volgens hen weer jonge gezinnen met kinderen in de wijk komen wo nen. In de bezwaarschriften stellen zij voorts dat zij niet serieus betrok ken zijn bij het opstellen van het bouwplan en dat de gemeente niet genoeg heeft gezocht naar alterna tieve plekken om het Central Wo nen-project neer te zetten. Tijdens een informatie-avond werd onder meer het voormalig terrein van de Leidse Apparatenfabriek aan de Os- en Paardenlaan door de bewoners geopperd. 'Enige mogelijkheid voor volwaardig programma' LEIDEN - Het LAK-theater heeft de gemeente gevraagd de jaarlijkse subsidie te ver hogen van 42.000 tot 100.000 gulden. Dat is Voor het LAK de enige mogelijkheid om de komende jaren een volwaar dig programma op de plan ken te blijven brengen, schrijft de leiding van het theater in een nota die van morgen is aangeboden aan het gemeentebestuur. Het programmabudget van het LAK omvat momenteel een bedrag van nog geen 140.000 gulden per jaar, bestaande uit bijdragen van de gemeente en de universiteit en de opbrengst van voorstellingen.' Van dat bedrag worden 150 voorstellin gen per jaar georganiseerd, zodat voor de gemiddelde voorstelling slechts 927 gulden beschikbaar is. Een voorstelling kost doorgaans echter zo'n 2000 gulden, met als ge volg dat het LAK groepen een veel lager dan gemiddelde vergoeding kan bieden. Dat gezelschappen des ondanks hun voorstelling op de LAK-planken willen brengen, heeft volgens de leiding dan ook "alles te maken met het feit dat ze graag in het LAK-theater willen staan: het is een plezierige speelplek met een prominente programmering en een goede publieke belangstelling". Er zijn, zo schrijft de theaterlei ding in de nota, echter steeds meer groepen die met een lage vergoe ding niet langer genoegen nemen. "Het LAK-theater heeft lang ge tracht de situatie met schaamte-ver- wekkende onderhandelingen te be stendigen, maar steeds meer groe pen melden dat het eigenlijk zo niet langer kan". Publiekstrekkers als Art Pro, Dansproductie en Orka ter hebben volgens de leiding al zeer duidelijk laten weten dat ze niet langer tegen spotprijzen in het LAK kunnen staan. Stopt de ge meente niet meer geld in het theater en blijven dergelijke voorstellingen inderdaad weg, dan wordt de kwali teit een zware slag toegebracht, meent de leiding. "Het theater dreigt dan in een neerwaartse spi raal terecht te komen". Om de huidige kwaliteit van het geboden programma op peil te hou den, denkt het LAK 225.000 gulden per jaar nodig te hebben. Van de universiteit verwacht het theater geen extra bijdrage omdat deze jaarlijks al twee ton steekt in kosten voor huisvesting en personeel. Door de toegangsprijs te verhogen, de zaal te verhuren en met inciden tele subsidies zou het theater de re cettes kunnen optrekken van 60.000 tot 88.000 gulden en zo zelf ook een bijdrage leveren om het beschikba re budget te vergroten. Kritiek op bezoek prof. McLachlan uit Zuidafrika LEIDEN - Het comité 'Leiden steunt Zuid-Afrikaans Verzet' heeft zich bij de universiteits raad beklaagd over de deelname van de hoogleraar D. McLachlan, verbonden aan de universiteit 'van Witwatersrand in Zuidafrika, aan een studiebij eenkomst op het Kamerlingh Onnes laboratorium. Zijn deelname aan de bijeen komst (die op 9 juni plaatshad) is strijdig met het beleid dat geen contacten worden onder houden met Zuidafrika, meent de werkgroep. De universiteits raad stelde al in '79 vast dat er geen contacten met Zuidafrika mochten plaatsvinden, tenzij deze een bijdrage leverden aan herstel van de mensenrechten in dat land. "Het is bij dit bezoek volstrekt onduidelijk of aan de criteria is voldaan", schrijft het comité aan de raad. De voorzitter van het College van Bestuur, C. Oomen, heeft de universiteits raad inmiddels laten weten dat McLachlan werd uitgenodigd door een Leidse kennis. Het zou gaan om 'wetenschappelijke contacten tussen individuen' die geen erkenning van het re giem in Zuidafrika betekenen. Oomen hoopt dat deze contac ten positief zullen uitpakken. De universiteitsraad heeft zich vooralsnog neergelegd bij de verklaring van Oomen en geen verdere stappen aangekon digd. LEIDEN De Provinciale-Staten- leden E.L. Kuijper uit Rotterdam en R. Suurendonk uit Vlaardingen wil len van Gedeputeerde Staten weten waarom de provincie bij de smog- vorming niét de alarmfase heeft af gekondigd. De leden, beide van de PvdA, stellen in vragen aan GS ver der dat de voorlichting over de smogvorming boven ons land pa niekerig is geweest. De PvdA'ers vragen GS wat er wel en niet juist was in de 'panieke rige' stroom van berichten die amb tenaren van het Rijk, de provincie en diverse gemeenten via de pers en vooral regionale omroep Radio Rijnmond de wereld in stuurden toen de smog zich in de week van 22 mei aandiende. De statenleden zeggen de volgen de mededelingen te hebben geno teerd: een overschrijding van de ge middelde dagwaardep, een oproep de auto thuis te laten, een waarschu wingsfase, het advies ramen en deu ren dicht te houden, de mededeling dat de alarmfase niet werd inge steld, een advies om binnen te blij ven, een advies om met de fiets te gaan, een verzoek om met het open baar vervoer te gaan, een gebrek aan machtsmiddelen bij de provin cie om de uitstoot van stoffen door de industrie tegen te gaan en een mededeling dat een vooralarmfase werd gehandhaafd. De PvdA'ers vragen GS of die hun mening deelt dat "zo men het niet van de foto- chemische smog, dan toch van deze voorlichting en mededelingen be nauwd zou kriieen". Boze Leidenaar wil café binnenrijden LEIDEN - Een 31-jarige Leide naar heeft vrijdagavond gepro beerd met zijn auto een café aan de Nieuwe Beestenmarkt bin nen te rijden nadat hij ruzie met de kroegbaas had gekregen. De eigenaar van het café verzocht de Leidenaar zich te verwijde ren van het terras. De man stap te daarop in zijn auto en stoof op het café af. Hij slaagde niet in zijn opzet omdat hij eerst tegen een andere wagen en vervolgens tegen een aantal paaltjes botste. De politie heeft de Leidenaar ingerekend. Hij verzette zich overigens hevig bij zijn arresta tie. De man heeft een 28-jarige hoofdagent daarbij een kop stoot gegeven. De hoofdagent heeft tijdens de schermutseling bovendien een pink gebroken. De Leidenaar verkeerde vol gens de politie onder invloed van alcohol. De politiewoord voerder kon vanmorgen niet vertellen wat de reden was van de onenigheid met de cafébaas. Matthijs van Hasselt (in de hangmat) en Jan Willem Elion bivakkeerden afgelopen weekeinde een nach min 20 graden koude koelcel, als voorbereiding op hun een bergbeklim-avontuur in Rusland, (foto Loek Zu; Toernooi jeu de boules LEIDEN Op het Arsenaalplein wordt woensdag 21 juni het eerste Leidse midzomeravondtoernooi jeu de boules gehouden, georganiseerd door de Leidse jeu de boulesvereni- ging Heleboule. Aan het toernooi nemen enkele van de beste Neder landse jeu de boulers deel. Gespeeld wordt in teams van twee personen. Een wisselbeker be hoort tot de te winnen prijzen. Het is de bedoeling van het toernooi een jaarlijks terugkerend evenement te maken. Aanvang 19.00 uur. Weinig animo voor cactussen LEIDEN Leidenaar Matthijs van Hasselt en Jan-Willem Elion uit Delft hebben de nacht van vrijdag op zaterdag op een wel heel merk waardige plaats doorgebracht: ze legden zich te ruste in een koelcel van een bedrijf in Nootdorp waar een temperatuur van zo'n 20 graden onder nul heerste. Het betreft hier geen ongebruikelijke hobby van het tweetal, maar een serieuze voor bereiding op de mogelijke kou in het Russische Kaukasus-gebergte. Van Hasselt en Elion doen namelijk over vier weken een poging om daar Europa's hoogste berg, de 5600 me ter hoge Elbrus, te beklimmen. De Leidse rechtenstudent Van Hasselt en de Delfste student na tuurkunde Elion verbleven van vrij dagavond elf uur tot zaterdagmor gen negen uur in de cel, waar het volgens Elion behalve koud ook pikkedonker was. "We hebben in derdaad geslapen, maar wel om het anderhalf uur de wekker gezet om te kijken of alles nog goed was". De studenten wisten zich daarbij in de gaten gehouden door de baas van het bedrijf.' Met het kille avontuur wilden de bergbeklimmers vooral te weten komen of de speciale slaapzakken waarin ze in Rusland de nachten zullen doorbrengen, wel tegen ex treme kou zijn bestand. Die test hebben ze volgens Elion goed door staan. "Zodra we binnenkwamen, hebben we eerst de hangmatten op gehangen en alle spullen uitgerold. Daarna zijn we zo snel mogelijk in de slaapzakken gekropen. In de slaapzak was het goed uit te hou den, maar zodra je er met je neus bo venuit kwam werd alle koude lucht naar binnen geslurpt". "Wat we van deze nacht hebben geleerd, is dat je niet te lui moet zijn om je goed voor te bereiden, dus niet alleen snel je slaapzak uitrollen en erin kruipen. Ik had bijvoor beeld mijn schoenen buiten de slaapzak gehouden en die kraakten 's morgens behoorlijk". De baas van het koelcelbedrijf ètemde volgens Elion snel toe toen de studenten met hun niet alledaag: se wens op de proppen kwarrien. "Maar je kon wel merken dat hij niet elke dag zo'n verzoek krijgt". De twee reizen over een week af naar de Zwitserse Alpen om in te klimmen. Over vier weken wacht hen dan het grote werk in Rusland, waar ze in totaal een maand zullen vertoeven. Twee Alphenaren bedreigen treinconducteur LEIDEN - De politie heeft gister avond twee Alphenaren aangehou den nadat die in de trein een hoofd conducteur hadden bedreigd. De Alphenaren, respektievelijk 21 en 16 jaar oud, hadden geen plaatsbe wijs bij zich en weigerden ook in de trein een kaartje te kopen. Toen de hoofdconducteur aan drong, dreigden de beide jonge mannen hem te wurgen met zijn stropdas. De politie heeft de Alphe naren overgedragen aan de spoor wegpolitie. LEIDEN De tweede cactus- en vetplantenbeurs van de Leidse af deling van vereniging Succulenta (Nederlands-Belgische vereniging van liefhebbers van cactussen en vetplanten) heeft tussen de 100 en 200 bezoekers getrokken. Een aan tal dat secretaris S. Kooij als veel te laag bestempelt, zeker in vergelij king met vorig jaar. Hij wijst het mooie weer als oorzaak voor het ge ringe aantal belangstellenden aan. De verkopers onder de ongeveer 20 standhouders deden eveneens min der goede zaken dan vorig jaar, toen de verkoop volgens de secretaris een groot succes was. Geld gestolen bij kledingzaak LEIDEN - Uit een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat is in de nacht van donderdag op vrijdag 5300 gul den aan contant geld en cheques ge stolen. De eigenaar had het geld in een papieren zak gestopt, die hij in zijn zaak had verborgen. Bij de in braak werd een dakraam ingetrapt. Gemeenteraad schuift door winst Links Leiden en D66 op naar linies LEIDEN - Gehuld in traditionele kledij en begeleid door de klanken van een hoempapa roeiden ongeveer 150 leden van de roeiverenigingen Njord en Die Ley the zaterdag met in totaal vijftig boten de Leidse grachten en sin gels af. Beide verenigingen hebben een jubileum te vieren: Njord is 115'en Die Leythe 75 jaar geworden. De tocht ging vanaf het Galgewater naar het Ankerpark en vervolgens via de Oude Vest weer terug, (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Als de uitslagen van de Europese verkiezingen wor den vertaald naar de Leidse si tuatie, is de vorming van een progressief college mogelijk. Zo'n college, bestaande uit de PvdA, Links Leiden en D66, zou na de verkiezingen van vo rige week donderdag kunnen rekenen op 24 van de 39 raads- zetels. Woordvoerders van Links Leiden en D66 spreken ook hun voorkeur uit voor een progressief college, de PvdA houdt zich vooralsnog op de vlakte. "Ik streef naar een zo pro- gessief mogelijk college waarin de PvdA het meeste van het program ma kan realiseren", aldus wethou der Van Dongen, de belangrijkste kandidaat voor het PvdA-lijsttrek kerschap. De Leidse uitslag toont een ver schuiving naar links. De PvdA zou 1 van de 16 zetels verliezen, maar daar staat de winst van Links Leiden (van 3 naar 5) en D66 (van 2 naar 4) tegenover. De Socialistiese Partij zou op basis van de Europese ver kiezingen haar enige zetel kwijtra ken. Het CDA blijft op 9 zetels, de WD zakt van 8 naar 6. Voortzetting van de huidige coali tie in Leiden zou zeer moeilijk zijn. Samen hebben PvdA en WD slechts 21 van de 39 zetels. Op basis van dezelfde krappe meerderheid weigerde de PvdA driejaar geleden (n zee te gaan met Links Leiden en D66 en voorkwam daarmee een pro gressief college. Winnaars De winnaars van de verkiezingen voor het Europese parlement, D66 en de Regenboogfractie (Links Lei den met de EVP), zijn zeer tevreden. "Het resultaat is mooi. Als de op komst bij de raadsverkiezingen ho ger is, halen we volgend jaar zelfs 6 zetels", zo reageert Links-Leiden- wethouder De la Mar. Zijn partij zal dan waarschijnlijk onder de naam Groen Links aan de verkiezingen deelnemen en als doel een links col lege hebben. Uiterst tevreden is D66-ffactie- voorzitter Langenberg. "De stijgen de lijn zet zich door", aldus de poli ticus. Hij is voor een progressief col lege. "Inzet is natuurlijk ons verkie zingsprogramma, maar onze voor- PvdA-wethouder Van Dongen wil zich niet echt over de vertaling van de Europese stembusuitslag uitlaten. Daarvoor zijn er teveel ver schillen en onzekerheden, vindt zij, evenals WD-fractieleider Van der Nat en zijn CDA-collega Walen kamp. Conclusies trekken op basis van de vertaling is volgens Van Dongen niets anders dan specule ren. "Ik ben wel tevreden over het feit dat rechts zowel landelijk als plaatselijk geen meerderheid heeft gehaald en dat links is gegroeid. Het is alleen jammer dat de PvdA verlo ren heeft, maar het feit dat er is ver loren aan linkse partijen maakt weer wat goed", zijn de enige con clusies die zij wil trekken. De WD'er Van der Nat meent dat bij de raadsverkiezingen het verlies wel weer zal worden goedgemaakt. "Het is duidelijk dat de WD nu de rijen weer heeft gesloten. We heb ben tot de raadsverkiezingen nog een klein jaar te gaan. Ik ga er vanuit dat er dan een betere uitslag zal zijn", aldus Van der Nat, die ver der vindt dat een progressief colle ge 'geen goede zaak voor de stad zou zijn'. "Ik ben nogal laconiek in dit soort dingen. Er zijn zoveel onzekerhe den en daarom is het heel lastig om de uitslagen te vertalen naar de plaatselijke situatie", zo stelt CDA'er Walenkamp, die wel tevre den is met de uitslag. "Ik ben ook zeer optimistisch over de uitslagen voor de landelijke en raadsverkie zingen". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9