Stadhuisruzie kost wethouders de kop Justitie pakt onverzekerd rijden vanaf juli fors aan Tv niet als schandpaal in rechtszaal w&mmmmm PvdA in Den Haag grijpt in Greenpeace in actie tegen gipslozingen Wapenwet aangescherpt Ria Beckers lijsttrekker Groen Links Belastingdienst BINNENLAND DEN HAAG (GPD) De twee ruziënde Haagse PvdA-wethouders, Gerard van Otterloo en Adri Duivesteijn, zijn zaterdag door hun partij gedwongen af te treden. Bovendien be sloot de PvdA dat het plan voor een nieuw stadhuis moet worden doorgezet en dat de frac tie met andere partijen mag onderhandelen om het college van burgemeester en wethou ders te verbreden. In een bedompt zaaltje in de Haagse Otterloo (financiën). In binnenstad, waar de temperatuur die met 96 stemmen en de emoties gelijkelijk opliepen, werd na drie uur vergaderen het lot motie, 53 te gen werd aanvaard, sprak de verga dering uit dat de beide wethouders de wethouders Dui- uit het college dienen terug te tre- vesteijn (stadsvernieuwing) en Van 'Ambtenaar mag profiteren van efficiënt werken' DEN HAAG (GPD) - De bedra gen die de overheid bespaart doordat ambtenaren doelmati ger werken, moeten worden ge bruikt voor salarisverbetering. Dat heeft minister Van Dijk (binnenlandse zaken) gezegd voor de AVRO-radio. Tot nu toe werd het geld aangewend om het financieringstekort te verla gen. De bewindsman verwacht dat het in de toekomst niet meer no dig zal zijn het geld in de schat kist te stoppen. "Het financie ringstekort is wat meer beheers baar geworden", zei hij. "Ik denk dat het een goede zaak is om de winst die je boekt door verbetering van de efficiency en de produktiviteit, te benutten voor een betere beloning van de Van Dijk reageerde daarmee op het voorstel van VNO-voor- zitter Van Lede om hard wer kende ambtenaren beter te belo nen. De voorman van de onder nemers denkt daarbij aan aparte cao's per ministerie. Van Dijk gelooft daar niet in. Hij noemde dat 'knippen in het arbeidsvoor waardenoverleg'. waardoor tientallen nieuwe cao's zullen ontstaan. "Dat werkt op dit mo ment niet", aldus Van Dijk. Taal Turken Turkse scholieren halen de leesach- terstand die ze in het basisonder wijs hebben opgelopen, in het voortgezet onderwijs niet meer in. Ze blijven kampen met taalproble men en de leesvaardigheid en dat belemmert hun verdere schoolloop baan. Die conclusie trekt de taal kundige H.I. Hacquebord na een onderzoek op zeven scholen voor LBO en MAVO in Hengelo en En schede. Als belangrijkste oorzaak noemt mevrouw Hacquebord het gebrek aan Nederlandse woordken- Rode seinen Machinisten van de Nederlandse Spoorwegen (NS) rijden per jaar zo'n 150 keer door een rood sein. Het is niet bekend of hierdoor ook ongelukken zijn veroorzaakt. De NS heeft een onderzoek ingesteld naar de zichtbaarheid van de ver- treklichten en -seinen bij stations. De NS zijn al in de jaren zestig be gonnen met de aanleg van het sys teem van automatische treinbeïn vloeding (atb). Als een machinist een rood sein negeert, treedt bij een snelheid boven de 40 kilometer per uur automatisch de noodrem in werking. Overleden In zijn huis in Zuid-Frankrijk is woensdagavond op 55-jarige leef tijd de voormalige korpschef van de Rotterdamse politie, J. van Dorp. aan een hartaanval overleden. Van Dorp vertrok op 1 oktober vorig jaar bij de Rotterdamse politie, nadat de dienstcommissie het vertrouwen in de korpschef had opgezegd. Van Dorp stond bekend als een goed or ganisator. Bij het ministerie van binnenlandse zaken hield hij zich bezig met het politiebeleid. Fagel De politie heeft vrijdagavond een vierde verdachte gearresteerd in verband met de moord op restau ranthouder Gerard Fagel. De man is een broer van twee van de eerder aangehouden mannep. De verhoren van de vier mannen hebben ..ot nu toe niets opgeleverd. Een van de ar restanten is een vroegere werkne mer van Fagel. Fagel werd op 9 juni om het leven gebracht. den. "Zij vormen een blokkade1 het eensgezind functioneren van de PvdA in de Haagse gemeenteraad", aldus de motie. Van Otterloo moet vertrekken omdat hij niet wil meewerken aan de bouw van het nieuwe stadhuis; Duivesteijn omdat hij door zijn voortdurende ruzies met Van Otter loo het aanzien van de PvdA heeft geschaad. Beiden blijven wel lid van de gemeenteraad. Aanvankelijk was het de bedoeling dat alle vijf PvdA-wethouders zouden aftreden, maar daarvoor was geen meerder heid te vinden. Een motie om ook fractievoorzitter Noordanus naar huis te sturen, omdat hij er niet in is geslaagd de eenheid te bewaren, haalde het eveneens niet. Het aftreden van Duivesteijn, de geestelijke vader van het stadhuis plan, is door de achterban van de PvdA met gemengde gevoelens ontvangen. Nu de PvdA vasthoudt aan de bouw van een nieuw stad huis en daarmee de opstelling van Duivesteijn impliciet ondersteunt, wordt het vertrek van deze wethou der, die vooral veel aanhang heeft in de achterstandswijken, niet begre pen. Maar het herhaaldelijk ROTTERDAM - De milieu-organi satie Greenpeace heeft zaterdag de lozingen van afvalgips door het kunstmestbedrijf Kemira stopgezet. De lozingspijpen van het bedrijf werden afgesloten. Vorige week pro beerde Greenpeace ook al de pijpen af te sluitenmaar toen lukte dat slechts bij één van de twee. Greenpeace voert actie tegen de kunstmestbedrijven Kemiravoor heen DSM, en Windmill omdat die jaarlijks verantwoordelijk zijn voor de lozingen van ongeveer twee miljoen ton zwaar verontreinigd af valgips op de Nieuwe Waterweg in Rotterdam. Samen zijn de bedrij ven verantwoordelijk voor zo'n 20 procent van de cadmium-verontrei- niging van de Waddenzee en 75 pro cent van de verontreiniging van de Nederlandse oppervlaktewateren zaterdag past in een ties die Greenpeace iaar de Noordzeecon- i maart 1990 in Den Haag wordt gehouden. De actie was tevens gericht op het beleidsplan Harmonisatie Noordzeedat op 27 juni door de Tweede Kamer wordt behandeld. Volgetis de milieuorga nisatie spreekt uit het beleidsplan een uiterst passieve houding ten op zichte van de Noordzeeondanks de ecologische ramp die zich daar op dit moment voltrekt. (foto anp> pleidooi om alleen Van Otterloo weg te sturen, vond geen gehoor bij het gewestelijk bestuur van de PvdA. Met het gedwongen vertrek van de twee ruziemakers zijn de proble men nog lang niet opgelost. Het linkse college van PvdA. D66 en de combinatie CPN/PPR/PSP be schikt over slechts 23 van de 45 raadszetels. Omdat vier leden van de PvdA-fractie tegen de bouw van een nieuw stadhuis zijn, heeft het college de steun van de oppositie nodig om het plan aan een meerder heid te helpen. De PvdA probeert die steun te krijgen door het CDA de twee wethouderszetels in het col lege aan te bieden. Vandaag vergaderen de fracties in eigen kring over de vorming van een nieuw college. CDA en WD zien het liefst een college, dat op brede steun in de raad kan rekenen. De voorkeur gaat uit naar een coali tie van PvdA, VVD en CDA. Vol gens VVD-fractievoorzitter Meijer hebben CDA Adrie Duivesteijn (links met snor) passeert zijn collega Van Otterloo zonder hem e twee kemphanen moeten beide opstappen. DEN HAAG (ANP) - Justitie treedt vanaf 1 juli met boetes op tegen VVD daarover "af- mensen die zonder een verzekering spraken gemaakt. "Of we doen alle bei mee of geen van beide". Diezelf de eis stuitte drie jaar geleden op een veto van de PvdA. Meijer: "Toen gaf de PvdA de voorkeur aan een links college, ook al had dat slechts de steun van de helft plus een. We hebben gezien wat daarvan terechtgekomen is". tegen wettelijke aansprakelijkheid (de wa-verzekering) rondrijden in een auto of op een motor. In eerste instantie krijgt iemand die betrapt is op onverzekerd rijden een voor stel om 400 gulden te betalen. Gaat de betrokkene daar niet op in dan stelt de officier van justitie een nieuw, hoger bedrag voor. Blijft ook volgens de nieuwe geautomatiseer de administratie niet verzekerd ble ken te zijn tegen wettelijke aanspra kelijkheid. In de brief vroeg de RDW de aangeschrevenen het be wijs te leveren dat ze het betreffen de voertuig inmiddels niet meer in hun bezit hadden, wel verzekerd waren of alsnog een verzekering te sluiten. Vijftien personen bij de RDW zijn speciaal aangesteld om de geauto- met fosfaten. De actie va reeks van a voert op weg ferentie die dat voorstel onbeantwoord dan wordt de betrokkene voor de rech ter gedaagd en hoort een boete van 600 gulden tegen zich eisen. Dat hebben de ministeries van justitie en verkeer en waterstaat za terdag bekendgemaakt naar aanlei ding van een actie van de rijks dienst voor het wegverkeer (RDW) tegen onverzekerd rijden. Die actie heeft ongeveer 100.000 nieuwe ver zekeringen opgeleverd. Ongeveer matiseerde controle op 125.000 mensen lieten weten dat ze kerd rijden uit te het te verzekeren motorvoertuig niet meer in hun bezit hadden; 50.000 mensen bleken wel te zijn verzekerd. Eind februari/begin maart ver zond de RDW 630.000 brieven aan houders van kentekenbewijzen die De hun werk benodigde gegev men van de eigen dienst (kente kens), het Centraal Bureau Motor rijtuigenbelasting (20.000 foto's per dag), de periodieke keuringen van fijjj motorvoertuigen en het verzekerin- genregister. AMSTERDAM (GPD) - Het con gres van de PPR is zaterdag massaal akkoord gegaan met de samenwer king in de nieuwe partij 'Groen Links'. In die partij zullen PPR, PSP. CPN en EVP samenwerken bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. Het congres koos fractievoorzitter Ria Beckers tot lijsttrekker van de nieuwe com binatie. De grote meerderheid waarmee het PPR-congres akkoord ging, was nogal verbazingwekkend. Deze par tij had zich namelijk aanvankelijk nogal verzet tegen het avontuur van de klein linkse combinatie. Bij de Europese verkiezingen scoorde de klein linkse 'Regenbooglijst' zo goed, dat die uitslag weieens mede bepalend kan zijn geweest voor de grote meerderheid van het congres. De PPR is de eerste partij die een besluit heeft genomen over de sa menwerking. Van PSP, CPN en EVP wordt overigens niet verwacht dat zij zich tegen de samenwerking zullen verzetten. De partijraad van de EVP heeft zaterdag ook al in gro te lijnen ingestemd met het pro gramma van de nieuwe combinatie. Volgens Beckers is 'Groen Links' geen gelegenheidscoalitie om meer stemmen te verwerven. Volgens haar streeft de partij een trend breuk na, een duurzaam politiek al ternatief voor de milieuproblema tiek. Ernstige kritiek uitte de Groen Links-lijsttrekker op CDA en PvdA. „Terwijl twee fantasieloze managers, een ondernemer en een vakbonsman, de politiek voor zich opeisen en om elkaar heen dansen om al voor de verkiezingen de re geermacht te verdelen, op dat mo ment presenteert zich een politieke formatie, die pleit voor een nieuwe politieke cultuur en het initiatief neemt tot een volgende fase in het politieke debat", aldus Beckers. W aarschuwingen smog ingetrokken DEN HAAG (ANP) - Vanaf 1 sep tember geldt in Nederland een nieu we, verscherpte wapenwetgeving. Het ministerie van justitie zal rond die datum een landelijke ïnleve- ringsactie organiseren van vuur- en steekwapens die in de nieuwe wet verboden worden. In augustus be gint justitie met een voorlichtings campagne rond de nieuwe wapen wet, zo heeft een woordvoerder van justitie meegedeeld. Wanneer eigenaren van wapens die na 1 september verboden zijn deze inleveren, kunnen zij een fi nanciële tegemoetkoming krijgen. De lijst met wapens die voor privé- bezit verboden zijn, wordt uitge breid met onder meer alle volauto matische vuurwapens, vlindermes sen met een lang lemmet, elektri sche stroomstokken en zogenoem de disco-messen, opvouwbare mes sen die nogal eens worden gebruikt bij vechtpartijen in bij voorbeeld discotheken. Daarnaast komt er ook een een zogeheten generaal pardon voor be zitters van wapens die vóór 1 sep tember al verboden waren. Zij kun nen hun wapens alsnog, anoniem, inleveren. De politie krijgt met de wet meer bevoegdheden bij de trole op de naleving bij het opsporen v; zal zij scherper toezien op het nale ven van nieuwe voorschriften voor schietverenigingen en hun leden. Zo zal onder DEN HAAG (GPD) - De luchtver- land is het afge lopen weekeinde aanmerkelijk ver minderd. Nadat zaterdag de waar schuwingsfase in de provincies Noord- en Zuid-Holland was inge trokken, gebeurde datzelfde giste ren in Zeeland. Utrecht en Noord- Brabant. Ook het beroep op de in woners van die provincies om de auto te laten staan, was daarmee de regels en van de baan. Voor de vijf provincies wapens. Ook geldt nog wel de voorwaarschu- ngsfase, maar die heeft voor de burgers geen gevolgen. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezond- het toegestane heid en Milieu (RIVM) zal de situa- typen wapens worden be- ADVERTENTIE. Hoewel nog altijd bij wijze van uit- dio en televisie blijft volledig zondering verschijnen steeds vaker handen van de rechter, televisiecamera's in de rechtszaal. televisiecamera s m ae recniszaai. p De Amsterdamse rechtbank gaat jrllvdl-y nu als eerste een reglement instel- Er komt alleen len voor radio- en televisie-journa listen die opnamen van een straf proces willen maken. Slachtoffers van misdrijven, die on- stemming van een verdachte radio- gewild en ongevraagd op pijnlijke en televisie-opnamen toe te staan wijze in de openbare aandacht ko- bij bijvoorbeeld de berechting a door Gijs Schreuders standaardproce dure voor het aanvragen van toe stemming om opnamen te maken. Daarin zijn dan tevens de beperkin gen vastgelegd die ten doel hebben de privacy van verdachten, slacht offers en getuigen te ontzien. Het zal verboden zijn iemand in beeld of ten gehore te brengen zonder diens uitdrukkelijke toestemming. Het Velen slaat bij deze aankondiging enige effect van de aangekondigde de huiver om het hart. Publiciteit is regeling zou dus zijn, dat de aanwe- ergere straf dan zigheid van de elektronische media in het hoofdstedelijke paleis van justitie normaal wordt, in plaats van een uitzonderlijke gunst. De Amsterdamse persrechter, Televisie alles wat een rechter kan opleggen. Ook getuigen en slachtoffers van misdrijven beschouwen de open baarheid van de rechtzitting vaak als een onaanvaardbare inbreuk op hun privé-leven. Wanneer publica tie in de krant al zulke negatieve re acties uitlokt, dan is de angst voor de televisie natuurlijk helemaal le vensgroot. De Hoge Raad heeft al eens geoor deeld, dat bij het maken van een te levisieprogramma een grotere zorg vuldigheid moet worden betracht dan in de journalistiek in het alge meen, wegens het indringende ka rakter van de televisie. De vrees be staat dat geruchtmakende rechtsza- n, hebben er recht op dat hun be langen door de pers zoveel mogelijk worden ontzien. Een principieel on derscheid tussen de verschillende media bestaat er ook in dit opzicht niet, al veroorzaken inbreuken op de privacy door de televisie waar schijnlijk meer en heviger leed dan onzorgvuldigheden in de pers. Wegens het 'indringende karak ter van het medium' is het redelijk beperkende regels te hanteren voor het maken van opnamen in de rechtszaal, maar het stelselmatig buiten sluiten van radio en televisie vormt een miskenning van het recht op informatie van het publiek, dat zich hiervoor nu eenmaal ook i de televisie bedient. De grond- i de Pol, verdedigde in zijn wet eist openbare rechtspraak, niet foons en camera's uit de paleizen waarborgen. Daarmee staat of valt van justitie afbreuk doet aan het het recht op een eerlijk proces, openbare karakter van het strafpro- De WD-fractie in de Tweede Ka mer is boos op minister Brinkman ken onder het oog van WVC, omdat hij vorige week wel moeten ontaarden niet akkoord is gegaan met de Eu ropese richtlijn voor vrijere televi sie. Brinkman vindt dat een besluit daarover genomen moet worden door het nieuwe kabinet. De media- specialist van de VVD, Loek Her mans, noemde dat 'ongehoord'. Als de richtlijn was aangenomen, was het niet meer mogelijk geweest om uit andere landen afkomstige en specifiek op ons land gerichte recla meboodschappen tegen te houden. takelstukken, in massaal voyeuris me en ongezond amusement. Bij voorbaat krijgt de televisie de schuld van een veronderstelde sen satiezucht van het publiek, hetzelf de verwijt dat rechtbankverslagge- Een principieel onderscheid tus sen de verschillende media laat zich niet goed rijmen met de vrijheid van informatie. Of ze nu voor de krant of voor de televisie werken, journalis ten moeten hun taken zo onbelem- de camera merd mogelijk kunnen uitvoeren, spek- Omgekeerd hebben slachtoffers, getuigen en verdachten ook tegen over alle media eenzelfde aan spraak op de bescherming van hun persoonlijke levensfeer. Kranten horen zich bijvoorbeeld het algemeen te onthouden kranten al zo lang horen. In het publiceren de r of ling van een regeling zoals de Am- tekeningen en geluidsbanden tij- sterdamse rechtbank beoogt. De dens de zitting is dan ook toestem beslissing over de toelating van ra- ming van de rechter nodig. De balans tussen openbaarheid en privacy zou pas werkelijk ver stoord raken, als de televisie naar believen verdachten en getuigen mag vertonen. Zolang toestemming van de betrokkenen een voorwaar de blijft, is er niet zoveel aan de hand. Soms stellen verdachten er zelfs hoge prijs op aanwezigheid van de tv-camera, zoals onlangs de directeur van het vuilstortbedrijf Zegwaard, die zich in het Journaal verweerde tegen de beschuldiging van milieudelicten, en de baas van het beveiligingsbedrijf Toetan-, chamon, die ontkent een rol te heb ben gespeeld bij aanslagen in Den haag. De Amsterdamse persrechter Van de Pol heeft er in het verleden echter voor gepleit ook zónder toe- grootscheepse fraudezaken of ont voeringen. In zijn proefschrift was sprake van de heilzame werking van een 'meedogenloze registratie' waarvan de uitzendingen over de RSV-enquete een voorbeeld waren: "Door de meedogenloze registra tie van de verhoren werd al een be langrijke doelstelling van de enque- te gerealiseerd: in alle openbaar heid werden hooggeplaatsten ge dwongen over de besteding van overheidsgelden verantwoording af te leggen. Het strafproces vervult in wezen dezelfde functie voor zover het verdachten aanspreekt op hun gedragingen". Schandpaal Als het die kant zou uitgaan, wordt de vrees van tegenstanders van tele visie bij rechtszaken bewaarheid. Dan is er immers geen sprake meer van openbare rechtzittingen, maar van openbare terechtstellingen. De strafzitting van de rechtbank dient een geheel ander doel dan een com missievergadering van de Tweede Kamer. "Meedogenloze registratie" zou tot een afzonderlijke, zware straf worden - een straf die de Ne derlandse wet niet kent sinds de af schaffing van de schandpaal en soortgelijkeN vernederende verto ningen. Openbare controle op de recht spraak. inclusief een zorgvuldige en beheerste informatievoorziening door de elektronische media, is iets heel anders dan het openlijk te kijk zetten van verdachten in de hoop dat daar een afschrikkende werking van uitgaat. Televisie bij de rechts zaak kan geen kwaad, zolang het geen rechtspraak via de televisie wordt. Alleen voor ondernemers: per 1 juli geldt een beperking van de aftrekbaarheid van bepaalde zakelijke kosten. Belasting- De meeste wetswijzigingen van herziening de Belastingherziening ('Oort') gaan in per 1 januari 1990. Maar voor ondernemers is er al een belangrijke wijziging per 1 juli 1989. Vanaf die datum wordt namelijk de aftrekbaar heid van een deel van de zgn. 'gemengde kosten in de winst sfeer' beperkt. Deze wetswijziging geldt voor iedereen die de fiscale winst moet berekenen voor de inkomstenbelasting of de ven nootschapsbelasting. De beperking betreft onder meer de zakelijke kosten voor relatiegeschenken, voor repre sentatie, voor voedsel en drank, voor congressen en voor kantinevoorzieningen. Als u ondernemer bent, is het voor u van groot belang dat u precies weet wat de wets wijziging voor u betekent. In de brochure 'Gemengde kosten in de winstsfeer' vindt u de informatie die u nodig heeft. Ga even langs bij een van de kantoren van de Belasting dienst of een van de Kamers van Koophandel bij u in de om geving. De brochure ligt er voor u klaar. Algemene informatie over de Belastingherziening vindt u in de brochures voor werk gevers en voor zelfstandigen. Beide brochures kunt u aanvragen bij het Ministerie- van Financie-n, Centrale Directie- Voorlichting, Postbus 20201, 2500 EE Den Haag, telefoon: 070-427542.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3