Meerderheid kijkt naar TV-10 en RTV 'Instituut' I.F. Stone overleden Popfestival verplaatst wegens gebrek aan politie Programma's Van den Ende populair Adverteerders boeken bij TV-10 voor 208 miljoen G' INGEN PAGINA 20 MAANDAG 19 JUNI 1989 BOSTON (AP) - De Amerikaanse journalist I.F. „Izzy" Stone is zon dag op 81-jarige leeftijd overle den. Volgens een ziekenhuis- woordvoerder is Stone overleden aan een hartkwaal. Het was zijn zwakke hart en zijn sterk teruggelopen gezichts vermogen - Stone was aan het eind van zijn leven bijna blind die hem 18 jaar geleden al dwon gen op te houden met de publica tie van zijn „I.F. Stone's Weekly". Onder andere deze nieuwsbrief, waarin hij onvermoeibaar mis standen en wanbeleid bij de over heid aan de kaak stelde, die hem de erenaam „De Rots van Gibral tar van de Journalistiek" oplever de. De volstrekt onafhankelijke wijze waarop Stone in deze nieuwsbrief de overheid te lijf ging, is voor veel Amerikaanse journalisten een voorbeeld ge worden. of zou dat volgens Sto ne's geestverwanten moeten zijn. Ondanks zijn reputatie als lasti ge horzel rond de hoofden van de machthebbers, dwong Stone door zijn onkreukbare opstelling toch in de loop der jaren een groot respect af. Bij het schrijven van zijn verhalen baseerde hij zich al tijd op de feiten, ook als die recht ingingen tegen de gangbare, of juist tegen de door zijn aanhan gers omarmde vooroordelen of opvattingen. Zo verloor Stone 400 abonnees, toen hij in 1956 in een artikel in ziin weekblad conclu deerde dat de arbeiders in de Sov- ten van de Amerikaanse conser- werden uitgebuit vatieven; zo betitelde hij Ronald dan in het westen. Stone's grootste vreugde was het echter het met vitriool begie- Reagan ooit als „de televisie-Tar- zan van de Republikeinse poli tiek." GRONINGEN (GPD) - Het grote popfestival dat op 30 juli op het TT-terrein in Assen zou worden georganiseerd is ver plaatst naar zondag 27 augus tus. De reden van de verplaat sing is dat de gemeentepolitie van Assen op de oorspronke lijk geplande datum wegens de vakantie niet genoeg man schappen op de been kan brengen. Over het programma van TT Pop is nog niets be kend, maar Frank de Bie van het organiserende buro De Bie en Partners meldt dat men vastbesloten is van TT Pop een volwaardige Noordneder landse tegenhanger van Pink pop te maken. Voor de oor spronkelijke datum had men contact gelegd met onder an dere Simply Red, The Fine Young Cannibals en Jesus and the Mary Chain. HILVERSUM (GPD) - Meer dan de helft van alle Nederlanders boven de vijftien jaar gaat dit najaar kijken naar de programma's van de nieuwe satellietstations TV-10 en Ve- ronique. Uiteraard zullen de amusementsprogramma's verreweg de meeste kijkers trekken. Vooral de Soundmixshow van Henny Huisman is populair (71 procent), direct gevolgd door Jos Brinks Wedden Dat (66 procent) en Klasgenoten van Koos Postema (60 procent). Dit blijkt uit een onderzoek van Inter-View, dat is uitgevoerd in opdracht van het reclamebureau Media Direction. Ook de Nieuws show van TV-10 van acht uur gaat veel kijkers trekken: 54,6 procent. Dit programma zal dus een grote concurrent worden van het NOS- Journaal, dat om dezelfde tijd wordt uitgezonden. De populariteit van de pro gramma's van Joop van den Ende is verreweg het grootst.'Niet onlo gisch, omdat Veronique tot nog toe slechts twee van zijn program ma's heeft willen prijsgeven: de CHICAGO/ROTTERDAM Wim Koopmans gaat begin volgend jaar zijn geluk beproeven in Amerika. De Rotter damse zanger is uitgenodigd voor een tournee van minstens acht concerten. Tijdens deze rondreis, die eind januari in Chicago van start mQet gaan, zal hij worden begeleid door het Trio Judy Roberts, met wie hij over een maand ook op het North Sea Jazz Festival staat. AALSMEER (GPD) - De ad verteerders en reclamebu reaus hebben m de afgelopen twee weken massaal reclame zendtijd gekocht bij de nieu we commerciële zender TV 10. Bij het afsluiten van de voorintekenperiode op 15 ju ni, was voor een bedrag van 208 miljoen gulden aan recla mezendtijd geboekt, zo meldt TV 10. Uit de aanvragen blijkt dat de adverteerders vooral be langstelling hebben voor de reclameblokken rond de amu sementsprogramma's die zul len gepresenteerd worden door André van Duin. Ron Brandsteder, Jos Brink, San dra Reemer en Henny Huis man. Ook de talkshows van Tineke de Nooy en Koos Pos tema trokken grote belang stelling bij de adverteerders, aldus TV-10. Voorts is door adverteerders ook 'dankbaar gebruik gemaakt' van de mo gelijkheid om doelgroepge richt te adverteren rond bij voorbeeld rond het poppro gramma dat TV-10 zal uitzen den. Volgens Joop van den Ende is de grote belangstelling van de adverteerders een belang rijke steun in de rug voor het nieuwe station. „Ik ben en thousiast over het feit dat de totale programmering is aan geslagen," aldus Van den En de. „Ik kan het eigenlijk nog steeds niet geloven, maar ik moet wel, want alles is rond," aldus een dol gelukkige Wim Koopmans. „Op zich is het al leuk dat er belang stelling bestaat. Wat dit avontuur extra interessant maakt is de me dewerking van Judy Roberts, die bij alle Amerikaanse liefhebbers bekend staat als Chicago's First Lady of Jazz. Dat betekent ge woon dat je niet helemaal van nul af hoeft te beginnen." Rondstrooien De interesse voor Wim Koop mans is in de Verenigde Staten aangewakkerd door zijn jongste album 'Not Alone', waarop Judy Roberts als pianiste een promi nente gastrol heeft vertolkt. Dat deze co-produktie op initiatief van Gerrit den Braber) in de Vere nigde Staten is opgemerkt is vooral te danken aan de in Chi cago woonachtige Nederlander Leo Westermeijer, die de plaat in jazzkringen rijkelijk heeft rond gestrooid. Dezelfde Westermeijer was acht jaar geleden ook de man, dié toen nog Rotterdammer aan de basis stond van Wim Koop- Ontbijtshow en Countdown. Countdown mag straks op een hoge kijkdichtheid rekenen on der met name jongeren van 15 en 24 jaar. De bereidheid om naar de Ontbijtshow van Veronique te gaan kijken is vrij laag (ruim twintig procent), maar volgens het onderzoeksbureau is deze startscore voor een nieuw feno meen „plezierig hoog". Slechts twee procent van de ondervraag den heeft te kennen gegeven naar geen enkele van de programma's van TV-10 en Veronique te zullen gaan kijken. Omroepbijdrage Bijna de helft van de ondervraag den vindt het terecht om de volle dige omroepbijdrage te blijven betalen na de komst van TV-10 en Veronique. Dit geldt met name voor mensen uit de hogere inko mensgroepen. Een aantal programma's zal met name een bepaald deel van het Nederlandse kijkerspubliek aanspreken. Zo is Jaap Aap van André van Duin populairder bij mannen en zal de Talkshow van Koos Postema vooral bekeken worden door kijkers van 25-49 jaar in de hogere inkomensklas sen. Ron's Honeymoonquiz, de Surpriseshow van Henny Huis man en het Middag Magazine van Tineke zullen grotendeels vrou wen trekken. Ruim de helft van de onder vraagden staat onverschillig te genover het feit dat de uitzendin gen van TV-10 en Veronique hori zontaal geprogrammeerd zijn. waarbij op hetzelfde uur van de dag eenzelfde type programma's mans' debuutalbum 'When Dreams Come True' en heeft zich thans opgeworpen als de stille kracht achter diens poging om in Amerika voet aan de grond te krijgen. Zijn mening over de haalbaar heid daarvan: „We doen dit na tuurlijk niet zomaar. Er zijn dui delijk signalen, die erop wijzen dat er voor Wim hier volop werk aan de winkel is. Ik heb het dan niet alleen over Chicago en omge ving, maar over het hele land. Vandaar meteen die ïntroductie- toernee, die we willen laten verge zellen met het uitbrengen van een 'Best Of -album'." Boeijen naar bezongen park NIJMEGEN (GPD) Frank Boeijen geeft op vrijdag 21 juli - de slotdag van de jaarlijkse Vierdaagse - een eenmalig concert in het Nijmeegse Kronenburger Park. Bij dat optreden wordt hij bege leid door een aantal gastmuzikanten, onder wie een zangeres van Mai Tai. Boeijen onderbreekt voor het concert de opnamen van zijn nieu we elpee, die in oktober zal verschijnen. Het optreden in het stads park, ooit succesvol door Boeijen bezongen in 'Kronenburg Park', kan worden bijgewoond door enkele duizenden toeschouwers. De Nijmeegse zanger liet een en ander gistermiddag weten tijdens het concert van Paul Simon op de Goffertweide, waar hij als gast aan wezig was. Jan Rietman presenteert nu 'Typisch Hollands' HILVERSUM (GPD) - Het Vara-radioprogramma 'Ty pisch Hollands' wordt met in gang van gepresenteerd door Jan Rietman. Rietman volgt als presentator van het pro gramma Peter Holland op die de VARA ruilde voor Veronica. Jan Rietman werkte eerder voor de NCRV, waar hij be faamd werd met zijn radiopro gramma 'LosVast' waarin steevast tal van Nederlandse groepen en artiesten optraden. Later werden die spektakels ook voor tv geregistreerd. Ook werkte Rietman voor Sky Channel. Bij toerbeurt presenteert hij het nachtpro gramma 'Niemandsland' a de KRO-radio. Voor de VARA-televisie werkt hij op het ogenblik als producer aan project rond de zangeres Anita Meijer en kin deren uit de twaalf EG-lan- den. Drijvend hotel Een drijvend hotel dat nu nog voor de Australische kust ligt zal worden verscheept naar Ho Chi Minh-stad, het voormalige Sai gon. Het in 1988 geopende hotel maakt te grote verliezen, zo heeft Barrier Reef Holdings, de exploi tant van het hotel, bekendge maakt. Een deel van de verliezen kan worden goedgemaakt door het voor minstens vijfjaar over te brengen naar Vietnam. Het hotel, dat sinds begin dit jaar eigendom is van de Japanse maatschappij EIE International, leed in de tweede helft van 1988 een verlies van 14,7 miljoen gul den. De bezettingsgraad van de 200 kamers kwam zelden boven de twintig procent. Reisbureaus beschouwen het hotel als een ris kante stek, omdat slecht weer het Zuster Ead- burga uit München is altijd te por- partijtje voetbal. Met voetbal schoenen wel uiter aard in de zusterskle- dij, heeft ze zojuist met een schijnbe weging pater Karl Buchl uitgespeeld. Het curi euze een tweetje had plaats in het Olympisch stadion van Mu'nchen, voorafgaand aan de Bun- desligapartij FC Bayern en Bochum. (foto EPA) dagen lang onmogelijk kan ma ken om het hotel te bereiken of er van weg te gaan. Het verblijf ligt op het Barrier Reef, het immense koraalrif voor de Australische oostkust. In Ho Chi Minh-stad komt het hotel in het centrum te liggen op de rivier de Saigon. De stad heeft een groot tekort aan hoogwaardi ge toeristenverblijven. Er zijn 510 goede kamers, ruim 1100 te wei nig. Vietnamese functionarissen denken dat de discotheek van het hotel het centrum van het uit gaansleven in Ho Chi Minh-stad kan worden. Kameel móet De kameel gaat het maken in Afrika. Als koeien en schapen tij dens droge tijden wegkwijnen op de steppen, houdt de kameel stug vol. Mede dankzij zijn eigen voed selvoorraden, in de bulten op zijn rug, is de kameel veel 'droogtebe- stendiger'. De kameel, vooral bekend als transportmiddel, levert ook vlees en melk en is in Noord- en Oost- Afrika een heel normale verschij ning. De kameel kan de veeteelt in Afrika een nieuwe stimulans bezorgen, gelooft de VN-Organi- satie voor Voedsel en Landbouw (FAO). De FAO voorspelt dat als er niets gebeurt, Afrika binnen af zienbare tijd voor het eerst vlees en vee moet invoeren. Toch is de bultige viervoeter zelden onderwerp geweest van een degelijk wetenschappelijk onderzoek. Uit een recente telling in Kenya bleek dat de helft van de kameelkalven hun eerste levens jaar niet halen. De oorzaken van de massale sterfte zijn niet duide lijk. De kameel blijkt een grote onbekende. Maar daar komt verandering in. Ontwikkelingswerkers en boeren lanceerden samen met h'et minis terie van veeteelt in Nairobi een onderzoek naar de ziekten die de kameel treffen en manieren om zijn produktiviteit te verhogen. Nederlandse en Britse hulpgel den en steun van de Britse firma Royco, samen ruim zeven miljoen dollar, maakten het project moge lijk.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 20