'Pas nu kan ik met 'n gerust hart weg' Nog 21 slachtoffers niet geïdentificeerd Reportage Gereformeerde Bond verbolgen over uitspraak Hervormde Synode paGINA 2 MAANDAG 19 JUNI 1989 Binnen de Gereformeerde Bond van de Nederlandse Hervormde Kerk, is met verontwaardiging gereageerd op het Synodebesluit om elke tuchtmaatregel tegen ho moseksuelen van de hand te wij zen. Ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de Bond, voorspelt dat de plaatselijke kerken zich "geen lor" van het besluit zullen aantrekken. "Nadat er twee jaar is gewerkt aan een evenwichtig rapport dat ook recht doet aan kerkeraden die moeite hebben met homo seksualiteit, wordt de gemeenten het mes op de keel gezet", aldus Van der Graaf. Ds. P. van der Kraan uit Bleskensgraaf toonde "diepe teleurstelling en groot ver driet" naar aanleiding van het be sluit. Hij vroeg zich af hoe lang "we nog hervormd kunnen blij ven". Dr. J. Hoek (Veenendaal), die zitting had in de commissie inzake homoseksualiteit, liet we ten dat hij niet zal meewerken aan een vervolgopdracht voor de dat binnen de Hervormde kerk de polarisatie over vragen van ho moseksualiteit zal toenemen. Signaal Het Synodebestuur zelf was trouwens evenmin erg ingeno men met het besluit. Voorzitter ds. B. Wallet sprak van een Pyr rusoverwinning van de meer derheid der Synode. Hij vreest De Nederlandse vereniging tot in tegratie van homoseksualiteit COC is blij met de uitspraak van de Hervormde Synode dat elke tuchtmaatregel tegen homo seksuelen ongeoorloofd is. "Na zoveel jaren verwarring is er nu eindelijk een helder besluit waar mee recht wordt gedaan aan alle homoseksuele kerkleden", aldus het COC. De organisatie be schouwt het Synodebesluit als een duidelijk signaal aan de ker kleden dat zij zich van elke discri minatie van homoseksuelen moe ten onthouden. De kerkeraad van de christe lijke gereformeerde kerk te Ede en ex-dooplid Rob van Riessen hebben hun conflict bijgelegd. Zij hebben het royement aange vraagd van het hoger beroep dat zij hadden aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank te Arn hem. De rechter had de kerkeraad verplicht tot rectificatie van een gebed, waarin werd beweerd dat Van Riessen zich als voormalig kerklid niks aantrok van God en Zijn gebod. Van Riessen spande begin dit jaar een kort geding aan tegen de kerk omdat hij zich gekwetst voelde door deze uitlatingen van ds. J. van Amstel. Hij eiste scha devergoeding en rectificatie van het gebed in het plaatselijk kerk blad. De rechter stelde hem op 24 februari gedeeltelijk in het gelijk en sommeerde de kerkeraad het gebed te rectificeren. Beide par tijen gingen daarop in hoger be roep. Na een aantal gesprekken zijn zij nu echter overeengekomen dat rectificatie van het gebed achter wege kan blijven. Hoewel de eis in gerechtelijke zin wel gehand haafd blijft, zal Van Riessen geen aanspraak meer maken op uitvoe ring van het vonnis. In een mede deling aan de gemeenteleden spreekt de kerkeraad de hoop uit dat de gemaakte afspraken mo gen leiden "tot rust en eenheid in de gemeente". Het Samen op Weg-proces van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland mag niet los worden gemaakt van Gods crea tieve geest. Maar het proces wordt steeds meer tot een "knut- selproces waarin de kruideniers- geest werkzaam is". Zo reageerde ds. T.J. Jansen Schoonhoven uit Almen zaterdag tijdens de Hervormde Synode op het besluit van zeven hervorm den en gereformeerden om hun lidmaatschap van de Samen op Weg-commissie Toekomstige vormgevi ng of de subgroep Werk- orde op te zeggen. Volgens Jan sen Schoonhoven verdwijnen er niet alleen mensen, er valt ook een visie weg waarin niet een "kerkvermengingsproces" maar een "kerkvernieuwingsproces" het doel is. De zeven uitgetreden commis sieleden, onder wie de hervormde kerkelijke hoogleraren dr. A. van de Beek en dr. G.D.J. Dingemans, menen dat de Hervormde Kerk en in mindere mate de Gerefor meerde Kerken weinig of geen ruimte laten aan de gedachte dat hereniging ook vernieuwing dient in te houden. Handreiking Het moderamen (bestuur) van de Nederlandse Hervormde Kerk overweegt een pastorale handrei king te publiceren over Christus' verrijzenis. De secretaris-gene raal van de NHV, dr. K. Blei, deel de dat zaterdag desgevraagd mee. Aanleiding tot de vragen die wer den gesteld door leden van de Hervormde Synode was de uit spraak van prof. dr. F.O. van Gen- nip dat deze niet gelooft in de li chamelijke opstanding van Chris tus. Blei meent dat eerst met Van Gennip —hoogleraar namens de Hervormde Kerk aan de theologi sche faculteit van de Rijksuniver siteit van Leiden moet worden gesproken over de bedoelingen van diens uitspraak. De gedachte van een pastorale handreiking is ontstaan door het succes van de handreiking 'Leven en sterven met verwachting'. Deze ver scheen in het begin van de jaren zeventig als reactie op de commo tie in de kerk over uitspraken van sommige vooraanstaande kerkle den dat er geen leven na de dood zou zijn. Hervormde Kerk. Beroepen door de Generale Synode tot pre dikant van buitengewone werk zaamheden (geestelijke verzor ging in het huis van bewaring te Rotterdam): J. de Pagter te Beesd. Beroepen te Strijen: L. Wüllschleger te 's Gravenhage (met bepaalde opdracht). Beroe pen te Zeist: T. J. Jansen Schoon hoven te Almen. Beroepen te Zeist: H. Westerhout te Goederee de die bedankte voor Harderwijk en voor Krimpen aan den IJssel (buitengewone wijkgemeente). Bedankt voor Hattem (toezeg ging): J. L. Ravesloot te Wester- haar. Gereformeerde Kerken. Aan genomen naar Dordrecht (her vormd gereformeerd): H. H. Wind te Heerenveen. Aangenomen naar Wageningen: drs. H. R. Knoop te Bant en Rutten (NOP). Aangenomen naar Wierden: R. J. Blaauw te Wolvega. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Bedankt voor Leek en voor Schildwolde: J. J. Poutsma te Hardenberg. Nederlandse Gereformeerde Kerken. Bedankt voor Sliedrecht: K. Muller te Heerenveen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Baarn: J. Jonkman te Enschede-West. Beroepen te Nieuwkoop: K. Hoefnagel te Nieuwpoort. Beroepen te Nij- kerk: J. Brons te Urk (Maranata- kerk). Gereformeerde Gemeenten: Beroepen te Capelle aan den IJs sel (wijk Middelwatering) te Hoofddorp en te St. Catharines (Can): G. M. de Leeuw, kandidaat te Rotterdam. Beroepen te Hilversum, te Utrecht en te Westkapelle: P. Me lis, kandidaat te 's Gravenzande. Oudgereformeerde Gemeen ten. Beroepen als lerend ouder ling te Gouderak te Langbroek en te Urk: T. Klok wonende te Hars kamp. Beroepen als lerend ouder ling te Werkendam: D. Monster wonende te Puttershoek. Nabestaanden bezoeken rampplek bij Zanderij PARAMARIBO Vlak voordat zaterdagavond zijn vliegtuig vanaf Zanderij bij Paramaribo naar Amsterdam vertrekt, besluit Errol Doesburg toch nog even te gaan kijken op de plek waar zijn broer Lloyd tien dagen geleden is verongelukt. De weg naar Cola-kreek is nog geen vijf mi nuten rijden verwijderd van het vliegveld. "Anderhalve minuut voordat ze zouden landen zijn ze neergestort", zegt Errol. "Ik blijf zitten met een hoop vraagtekens hoe dat allemaal mogelijk is geweest". Net als met de confrontatie met het stoffelijk overschot van Lloyd, is het bezoek aan de plaats van de ramp voor Errol een kwestie van de waarheid onder ogen zien. "Ik was in Suriname om kost wat kost het li chaam van mijn broer mee te ne men naar Nederland. Nu dat is ge lukt, is het enige wat me nog rest te gaan kijken naar de plek waar hij is overleden". door Bert van den Hoed Een pick-up van de politie uit Pa ramaribo brengt ons naar de weg naar Cola-kreek, die zaterdag spe ciaal ten behoeve van de nabestaan den voor enkele uren is openge steld. Het recherche-onderzoek is nog steeds niet afgerond. De wrak stukken liggen er nog net zo bij zoals ze in de vroege ochtend van de zevende juni werden aangetroffen. Errol loopt direct naar het staart stuk van het vliegtuig waar Lloyd heeft gezeten. Naast Sigi Lens, een van de voetballers die de ramp heb ben overleefd. Minutenlang slentert Erroll hoofdschuddend langs de wrakstukken. Neemt details in zich op, zoals hij later zal zeggen. "Kle dingstukken, schoenen, sporttas sen. Pas als je dat gezien hebt, besef je dat iets mogelijk is wat je altijd voor onmogelijk hebt gehouden". Afscheid liggen, staat een kale Tonkaboom, die uit de verte sterke gelijkenis ver toont met een tornmesje. Zeker is dat een van de vleugels zich in het keiharde tropisch hardhout heeft gedrongen. "Dit is de boom die alle levens heeft gepakt", zegt de re chercheur. Op nog geen tien meter afstand van een kampje van Boslandcreo len ligt de afgebroken top van de tonkaboom. De rechercheur wenkt ons mee te gaan naar bewijstuk nummer 1: nippels, stukjes vleugel en ander vliegtuigstaai die zich als messen in het hout hebben ge boord. "Vanaf de boom hebben we de eerste sporen gevonden", zegt de rechercheur. "Verderop dan die plek is niets gevonden, voor ons is de zaak duidelijk". Waarom is zo'n hoge boom, direct in de aanvliegroute van het vlieg veld niet gekapt, was dezer dagen een veelgestelde vraag. De onder kant van de tonka geeft het ant woord. In de stam is flink gehakt, zelfs aan twee zijden. De recher cheur: "Boslandcreolen hebben ge probeerd hem om te hakken. Voor hen is dat lucratief materiaal. Maar het is ze niet gelukt, de stam was ge woon te hard. Het is toch ongelofe lijk dat zelfs een aangetaste tonka met helemaal is omgegaan nadat er een vliegtuig tegenaan is gevlogen". Zeker is dat er iets met het vlieg tuig aan de hand is geweest, voordat het de tonkaboom raakte. Het deel van de boom dat nu nog overeind staat is circa vijfentwintig meter hoog. De afgebroken top is onge veer vijf meter lang, samen dertig meter. Het vliegtuig was op die plek ongeveer twee kilometer verwij derd van de landingsbaan en hoort daar circa honderdvijfentwintig meter hoog te vliegen, geen vijfen twintig. De boslandcreolen ter plek ke kunnen geen uitsluitsel geven. Zij zijn na de klap, op enkele tiental len meters afstand het bos in ge vlucht. Doodskisten Suriname is de afgelopen dagen vertrouwd geraakt met de dood. Langs de weg liggen enkele doods kisten, aanvankelijk aangevoerd om de slachtoffers van de ramp in te vervoeren. Een aantal kisten is on gebruikt gebleven. Een politieman heeft een exemplaar geconfisceerd, op zijn kop gelegd en aldus een ge rieflijke ligplaats gecreëerd. Hans Kamperman, conservator van het anatonomisch museum van de Utrechtse universiteit, maakt ook nog een kleine ronde over de plek van de ramp. Kamperman is in Suriname belast met de conserve ring van de nog niet geïdentificeer de lichamen. De plek van de ramp had hij nog niet gezien, de gevolgen voor de slachtoffers kent hij maar al te goed. Met zijn voet schuifelt hij wat tussen de brokstukken. Dan bukt hij zich. "Ik heb iets gevon den", zegt hij zachtjes. Hij houdt een klein verfomfaaid plastic kaart je in zijn hand: de identiteitskaart van captain Will Rodgers. Erroll Doesburg bij het staartstuk: "Pas als je dit gezien hebt, besef je dat iets mogelijk is wat je altijd voor onmogelijk hebt gehouden". (fotoGPD) Als we echt weg moeten omdat we anders het gevaar lopen het vlieg tuig te missen, gooit Errol een hand zand in de richting van het staart stuk. "Het was voor mij een af scheid", zegt hij uren later in het vliegtuig. "De hele week heb ik ge probeerd mijn emotionele kant uit te schakelen. We moesten hem vin den, van alles regelen. Toen we hem hadden, was ik zo opgelucht. En vanaf dat moment miste ik een deel van mezelf. Lloyd en ik waren heel goed samen, we waren niet alleen broers, maar ook vrienden. We de den altijd veel met elkaar. Nu ik dit heb gezien, weet ik zeker dat het al lemaal waar is. Ik ga nu met een ge rust hart weg". Tientallen nabestaanden waren Errol 's ochtends voorgegaan. Overal liggen bloemen. Aan het middenstuk is een krans bevestigd. Er is gezongen en creolen hebben gesprekken gevoerd met de geesten van de overledenen, een ritueel vol gens de winti-cultuur. "De geesten wordt gevraagd van deze plek weg te gaan", vertaalt een behulpzame creoolse agent. "Ga uitrusten, blijf hier niet hangen". Urmy Tjon, de vriendin van Theo Comvalius, heeft bloemen gelegd in de resten van de cockpit. Haar man werkte bij de SLM, maar was als passagier aan boord van de Antho ny Nesty. "Vermoedelijk heeft hij in de cockpit gezeten", zegt ze. "Hij ging altijd op de reserve-seat zitten als er geen plaats meer was in het vliegtuig. Ik wilde hierheen omdat ik wil proberen te voelen wat hij heeft gevoeld. Ik kan nu berusten". Hardhout Een rechercheur van de Surinaam se politie, ("Is het niet wonderlijk dat de SLM-vlucht PY 764 is veron gelukt op de zevende dag van de zesde maand om ongeveer vier uur?"), neemt ons mee naar 'de boom'. Honderd meter van de plaats waar de meeste wrakstukken Urmy Tjon onderzoekt de resten van de boomtop, die door de vleugel t het SLM-toestel werd afgehakt. (foto g Veel informatie verloren geraakt door fouten SCHIPHOL (GPD) - Het Rampen Identificatie Team van de rijkspoli tie heeft tot dusver 155 van de 176 slachtoffers die zijn omgekomen bij de luchtramp in Suriname geïdenti ficeerd. Dat heeft kapitein Van der Pols, plaatsvervangend delegatie leider van het RIT, gisteren gezegd bij terugkeer op Schiphol van een deel van het team. Van nog 21 slachtoffers moet de identiteit worden vastgesteld. Kapi tein Van der Pols heeft goede hoop dat dat bij zeker de helft zal lukken. "Wij hebben alle slachtoffers tech nisch beschreven, voorzover dat mogelijk was", aldus Van der Pols. Vlak voor het vertrek van de 17 le den van het identificatieteam uit Suriname leverde een bijeenkomst met nabestaanden van nog niet geï dentificeerde slachtoffers zaterdag nog eens identificatie op van zeven slachtoffers. "De tien mensen die in Suriname zijn achtergebleven, zul len de komende dagen die informa tie nader uitwerken", aldus Van der Pols. "Ik verwacht dan ook dat nog zeker zeven mensen positief zal worden geïdentificeerd". Het werk van het team werd be moeilijkt omdat men in Suriname na de ramp weliswaar snel, maar niet al te zorgvuldig te werk was ge gaan. Lichamen werden van kle ding en sieraden ontdaan teneinde die snel te kunnen balsemen. Door de hitte en het niet functioneren van enkele koelcellen dreigden de stof felijke overschotten van sommige slachtoffers te vergaan. "Daar door", aldus Van der Pols, "is veel informatie verloren gegaan, wat het identificeren heeft bemoeilijkt". Veel minder problemen onder vond het team met de identificatie van de 56 slachtoffers die verbrand waren nadat het toestel anderhalve week geleden bij de derde poging tot landen was neergestort en in brand gevlogen. "Die slachtoffers waren eenvoudig te herkennen, om dat de autoriteiten hadden gelast de verkoolde lichamen in ijs te leggen. Bovendien hadden zij nog kleding- delen en sieraden op het lichaam", aldus Van der Pols. Gebit Een van de problemen bij het iden tificeren van de andere slachtoffers vormde ook het totale gebrek aan gebitsstatussen. Majoor U. de Lan ge die in eigen land belast was met In Paramaribo werd gisteren Lew Jen Tai, het bij de vliegramp omgekomen lid van het Militair Gezag, met mili taire eer begraven. Achter de auto ook legerleider Bouterse. (foto anp> het verzamelen van informatie over de slachtoffers van de Surinaamse luchtramp, verklaarde dat veel Su- rinamers niet of nauwelijks bij tandartsen stonden ingeschreven. "Slechts een enkeling bleek over een gebitsstatus te beschikken", al dus De Lange. De lichamen van de slachtoffers die niet geidentificeerd zijn, zullen woensdag in' Paramaribo ter aarde worden besteld. Naamloos, maar voorzien van een nummer van het RIT. Van der Pols: "Elk lichaam zal afzonderlijk in een kist worden ge legd en begraven. Mocht er toch nog een lichaam geidentificeerd kun nen worden, dan zal de kist uit het graf worden gehaald en door nabe staanden op eigen wijze alsnog el ders ter aarde kunnen worden be steld". Algemeen-inspecteur der rijkspo litie generaal W. Frackers sprak bij aankomst van het identificatieteam woorden van waardering uit voor wat zijn manschappen in Suriname onder bijzonder moeilijke omstan digheden hadden gedaan. "De sa menwerking met de Surinaamse autoriteiten was meer dan voortref felijk én we hebben diepe waarde ring gekregen voor de assistenten van het algemeen ziekenhuis in Pa ramaribo, die aan een stuk door klaarstonden om deze moeilijke op gave te klaren. Ik spreek dan ook de hoop uit, dat bij volledi-g herstel van de betrekkingen met Suriname ook de oude banden met de Surinaamse politie kunnen worden aange haald", aldus Frackers. Ervaring "Dat er fouten zijn gemaakt mag je de Surinaamse collega's niet euvel duiden. De ramp in Suriname was te vergelijken met de ramp op Tene- rife, toen een Boeing 747 van de KLM op de grond in botsing kwam met een toestel van PanAm. Je moet eenmaal de ervaring opdoen bij wat er allemaal mis kan gaan en die ervaring was er niet in Surina me", aldus Frackers. Met het Rampen Identificatie Team keerden ook twee overleven den terug in ons land alsmede de stoffelijke overschotten van 23 slachtoffers. De overlevenden zijn voor verdere medische behandeling opgenomen in het VU-ziekenhuis in Amsterdam en het Rode Kruis- ziekenhuis in Den Haag. Voor de slachtoffers en nabe staanden werd gistermiddag in de Nieuwe Kerk in Amsterdam een herdenkingsdienst gehouden. Dat gebeurde in aanwezigheid van mi nister Van Dijk (binnenlandse za ken) en kamervoorzitter Dolman.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2