Voor haar porselein voor hem postzegels dat is samen 17,5 miljoen G EN M: POSTORDERBEDRIJF VOOR KONINGSHUIZEN EN ALLERRIJKSTEN Modeprijs van 10.000 gulden bij jubileum Cantecleer bv I flf Nieuw medicijn tegen hoge bloeddruk Tekenen op het tafelkleed mag Hangmatje voor pasgeboren baby Vrouwenhotel geopend in Berlijn PAGINA 18 MAANDAG 19 JUNI 1989 Hij is er weer, de nieuwe gids van postorderbedrijf G en M. Nooit van gehoord? Dat kan kloppen, maar dan hoort u niet tot de 100.000 speciaal geselecteerde prominenten verspreid over alle werelddelen. Wie krijgen deze 'meest exclusieve catalogus ter wereld' met 334 aanbiedingen ter waarde van in totaal 55 miljoen mark dan wel? door Hans Hoogendijk Een paar voorbeelden: ons koninklijk huis, de Britse vor stin Elizabeth, de koningin van Zweden, Juan Carlos van Spanje. Hoessein van Jorda nië, prins Abdallah al-Faisal Ibn Abdulaziz van Saudi-Ara- bië en natuurlijk sultan Hass- sanal Bolkiah van Brunei, want hij is de rijkste man te wereld. Ook 'gewone' stervelingen staan op de lijst. De miljar dairs David Rockefeller, Willi am Hearst jr en vorst Johan nes Von Thurn und Taxis krij gen een exemplaar, maar wat te denken van Rudi Carell, Jo- han Heesters, Herman van Veen, Ruud Gullit, Marco van Basten, Joan Collins, Julio Iglesias en Peter Alexander? Elke VIP, aan wiens deur de postbode achteloos voorbij gaat, hoeft niet te wanhopen: voor 100 mark kan een exem plaar worden besteld bij G en M 'Handelsmaatschappij voor exclusieve geschenken' in het piepkleine Beierse Pfarrkir- chen. Achter de 'G' staat de 47-jarige zakenvrouw Ulrike Galster en voor de 'M' tekent de 40-jarige uitgever Nikolaus Marten. Zij ontdekten ruim drie jaar geleden dit luxe gat in de markt. Uitdaging De eigenaars: "Het was een enorme voorbereiding. We moesten vele duizenden adressen van prominenten uit de hoge adel, economische en financiële wereld, sport, cul tuur en politiek opsporen en registreren. We hebben een speciaal computerprogram ma ontwikkeld om de titula tuur, adressen en vertalingen op te slaan. Daarnaast moes ten contacten worden gelegd met honderden producenten van hoogwaardige consump tie-artikelen, zijn kunstenaars benaderd en hebben we ser- Veel jong, Nederlandse mode talent vertrekt naar het bui tenland. Niet alleen om de blik te verbreden maar vaak puur uit noodzaak. In Neder land is nog altijd weinig be langstelling voor 'jong talent'. Het is vaak een titanenstrijd om een eigen collectie te kun nen uitbrengen en toch is dat iets waar al die jonge mode makers van dromen. Met het instellen van een tweejaarlijkse modeprijs van 10.000 wil Uitgeverij Cante cleer bv - bekend geworden door het uitgeven van voorna- melijke boeken op het gebied van handvaardigheid, teke nen, schilderen textiel en mo de - die droom voor één mode talent een stapje dichterbij brengen. De uitgeverij stelt de prijs in ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan, dat dit jaar wordt gevierd. "We hopen hiermee een im puls te geven aan de Neder landse mode in navolging van de Belgen, waardoor talent dat nu heil zoekt in het buiten land, voor ons land wordt be houden. Niet alleen de over heid moet zich bewust zijn van de kwaliteiten die Neder land in huis heeft en daarmee behoedzaam omspringen, maar ook het bedrijfleven, dat in jonge menen zijn bron vindt". Dit zegt Stella Ruhe van de redactie mode en tex tiel van de jubilerende uitge verij. Voor deze grootste indivi duele modeprijs die Neder land kent, is 19 academies/H- BO-opleidingen gevraagd een kandidaat voor te dragen uit de twee laatste examenjaren. Voorzitter van de jury, die nog definitief moet worden sa mengesteld, is Jacques van Gils. De Cantecleer Modeprijs zal op vrijdag 8 september voor het eerst worden uitge reikt in het Confectiecentrum in Amsterdam. s >"v* t V i H -v - &Wm 2;f V V-' vice-bureaus moeten overtui gen". Geïnspireerd werd het tweetal onder meer door het luxe postorderbedrijf van Neiman Marcus in Chi- cago.'Tn zijn catalogus staan naast ontzettend veel aanbie dingen tussen de tien en 20 dollar maar enkele offertes van boven de ton. Wij brengen nu op 75 pagina's 334 artike len met een totale waarde van 55 miljoen". Volgens Ulrike Galster loopt de zaak prima: "Er ko men veel bestellingen binnen en uit persoonlijke bedank brieven wordt duidelijk dat we helemaal in de trend van deze tijd liggen. De omzet be draagt meer dan tien mil joen". Namen van klanten wil G en M niet kwijt: "De discre tieplicht maakt het onmoge lijk de namen van keizerlijke en koninklijke hoogheden, van staatslieden en zaken mensen en van andere cliën ten openbaar te maken". Galster en Marten hebben de voorbereidingen voor de -volgende catalogus al bijna af gesloten. 'Er is een wachtlijst, maar voor werkelijk sensatio nele produkten of diensten hebben we nog een paar pagi na's vrij gehouden. Ze kosten 28.000 mark per stuk". Kasteel Terug naar de gids van dit jaar. Het meest illustratief is misschien om aan de hand van de catalogus in gedachten een huis te kopen en gedeelte lijk in te richten. Het wordt een waanzinnige reis. We be ginnen met de aankoop van een prachtig, geheel gerestau reerd, kasteel uit de vroege Middeleeuwen bij Fulda. Prijs inclusief een fraai klok kenspel: 5.890.000 Dmark. In de voortuin kunt u voor 234.000 mark een uit 1580 da terend zandstenen doopvont neerzetten. Te duur? Dan kiest u toch voor een fraaie vijf-armige lantaarn al vanat 48 mille of de iets goedkopere nostalgische pomp. Wilt u voor een dubbeltje op de eer ste rij zitten? Dan schaffen we een fontein type 'Versailles' aan. Een koopje voor 4.800 mark. Maar denk om de lever tijden van drie tot vijf maan den. De tuin sieren we op met een leuk paviljoen van Hen- gesbach. Glas in aluminium voor 28.000 mark. In de garage een door Arden speciaal naar uw smaak ingerichte Jaguar van 169.000. Goedkoper dan een Rolls en daarom kan er voor de trimmer een door Heinz Vogel nagebouwde 'velocipide' uit 1850 van ruim een halve ton best af. In de hall kom je niet ver met zo'n toedeloedeloedoe- kant-en-klaar geval. Daar komt een kast uit de Quing- dynastie (vermoedelijk van Hsien Feng) plus Chinese vaas uit dezelfde periode, een kleed van Edition Tapis op de vloer en een lamp van Rhalyx. Voor nog geen twee ton heeft u een knap gangetje. Woonkamer In de woonkamer beginnen we met de sofa 'estique' in de vorm van een Porsche (wit leer, met functionerende rich tingaanwijzers, bar en hi-fï voor 45 mille). Daarbij een aar dige salontafel van Kepka Art (41. 000). Zonder licht gaat niets, dus een paar fraaie sche merlampen van Tiffany Art (vanaf 17.400) opdat de antie ke scheepsmodellen Sove reign of the Seas (38.500), Amerigo Vespucci (40.300), Wasa (35.000) of Soleil Royal (38.600) beter uitkomen. Een tip: koop ze allemaal in een keer, dat scheelt 12.400 mark. Van dat bespaarde geld kun je toch mooi de uit 14 de len bestaande kofferset (in clusief golf-tas) van Vogt of Florence kopen. Een lekkere luie stoel van Himolla (acht mille) voor de open haard die Lechnerhof al vanaf 49.000 naar uw wensen bouwt. Glaasje champagne uit de koeler voor vier flessen (vier mille), een licht erotisch schilderij van Charles aan de muur (78.000) en dan muziek. Vleugelliefhebbers opgelet! Het Franse atelier Von Nagel bouwt klassieke vleugels uit de 17-de en 18-eeuw na. De prijzen liggen tussen de 55.000 en 120.000 mark. Wel op tijd bestellen, want het is allemaal handwerk. Voor de passieve muziekfan biedt G en M voor tussen de 20.000 en 74.000 de in steen gevatte speciale boxen van Lenz Akustik. Meissner porselein Bent u toch meer het type van de stille genieter, dan staat er iets heel speciaals in de gids: de unieke eerste-dag-envelop- pen van de vroegere post dienst Thurn und Taxis. De prijs is er naar: 2,3 miljoen. Berg ze goed op in de rustiek- eiken kast van Futterer (48.000). Die is zo groot, dat er ook wel plaats is voor het klapstuk uit de 'meest exclu sieve catalogus ter wereld': een uit 300 delen bestaande collectie Meissner porselein, 't Is even slikken, maar voor 15 miljoen heeft u wel zo iets moois in huis dat de buur vrouw haar, net voor bijna ne gen mille aangeschafte, gere produceerde Victoriaanse ser vies in de vuilnisbak smijt. Om het weer goed te maken kunt u altijd Charly Brink man bij haar langs sturen. Voor ruim twee mille per vier kante meter herschept hij de muren rond het zwembad in de kelder bijvoorbeeld in een idyllisch zeegezicht. De buur vrouw kunt u met een gerust geweten de reis en verblijfs kosten van de kunstenaar la ten betalen. Om bij te komen van de spanning biedt G en M 'self- awareness sailing' rond de Griekse eilanden. Allemaal overstressde managers bij el kaar onder deskundige lei ding. Houdt u niet van zeilen? Geen probleem, met zijn twaalven drie a vier dagen voor 35.000 mark in een kloos ter in Toscane in retraite is ook niet niks. Of als u het hele maal zat bent, kunt u nog al tijd een eilandje kopen. Ze zijn niet eens zo duur. Het pro bleem is echter dat er iets meer op moet dan een bunga lowtent en datje er moet kun nen komen. Op zich kan G en M dat ook weer oplossen, want voor 3.200 mark wordt u opgeleid tot para. En verder sparen voor een eigen vlieg tuig. Een leuke tip: met het modelvliegtuig Boeing 737- 300 van Lufthansa kunt u voor 250 mark alvast oefenen. Moet de buikriem na deze uitgaven wat worden aange haald, doe het dan in stijl. Het ondernemende Beierse paar adviseert een krokodillenle ren riem met gouden gesp in clusief briljanten voor 5.800 mark. Elke wens De twee zijn voor geen gat te vangen. Ulrike Galster: "Het woord 'onmogelijk' zult u zel den van ons huis horen. Wij kunnen elke wens vervullen,, hoe buitengewoon die ook moge zijn. Een para die op uw tuinfeest landt, een beroemd zanger of koor of een exotisch produkt, waar op de normale markt bijna niet aan te komen is? U wilt een jacht of een vliegtuig laten bouwen naar uw eigen ideeën? Misschien wenst u een Nobelprijswin naar als hoogtepunt van uw soiree of een prominent politi cus die glans verleent aan uw club? Een wereldberoemd dansensemble dat Shake- speares 'A midsummer nights dream' alleen voor u opvóert? Een traditierijk circus in uw park? Een dubbelganger van een beroemd artiest? Een be kend politicus om uw bedrijf aan te prijzen of een ghostwri ter voor uw memoires? Een telefoontje, telex, telefax en wij maken het voor u moge lijk". Hoe absurd het allemaal klinkt en hoe waanzinnig de prijzen ook zijn," in het Beierse Pfarrkirchen verzekert Ulrike Galster dat er een markt voor is. Het zal wel zo zijn, maar be grijpen kan een gewone ster veling het moeilijk. Er is een nieuw medicijn te gen te hoge bloeddruk. Het geneesmiddel ketanserin remt de werking van het hor moon serotonine, dat bij hoge bloeddruk een belangrijke rol speelt. Internist A.J.J. Woit- tiez van het Streekziekenhuis Almelo promoveerde op 26 april aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam, op een on derzoek naar de rol van sero tonine op de bloeddruk en de werking van ketanserin. Mede dank zij het onder zoek van Woittiez wordt het middel in toenemende mate toegepast bij vooral oudere patiënten met een te hoge bloeddruk, waardoor het risi co op hart- en vaartziekten wordt verminderd. Op dit mo ment wordt ketanserin in Al melo ook gebruikt op de in tensive care, voor patiënten met een beschadiging aan de longen. Woittiez wilde onderzoeken wat de rol is van het hormoon serotonine op de bloeddruk. Serotonine wordt aange maakt in de hersenen en de darmen. Uiteindelijk komt het in de bloedplaatjes te recht, die fungeren als taxi voor het hormoon. Serotonine werd in 1948 ontdekt in de VS, toen onderzoekers op zoek waren naar hormonen die ho ge bloeddruk zouden kunnen veroorzaken. "Zij ontdekten dat het effect van serotonine op de bloeddruk heel wisse lend was. Eerst doet het de bloeddruk doet dalen. Daarna verhoogt het de druk om ver volgens opnieuw voor een da ling te zorgen", zegt Woittiez, waarna hun interesse ver flauwde. tig opnieuw gewekt toen de farmaceutische industrie een nieuwe serotonine-remmer ontwikkelde. "Dat heeft ge leid tot een wereldwijde be langstelling voor serotonine- onderzoek en hoge bloed druk, met het oog op hart- en vaatziekten", aldus de inter nist. Woittiez injecteerde patiën ten met primaire hoge bloed druk (niet-veroorzaakt door een nierziekte of bijnierziek te) met ketanserin. Het resul taat was verbluffend. Binnen een minuut daalde de bloed druk. "De bloeddrukverla ging hield minstens twee uur aan. Later gaven we het mid del als tablet. Toen bleek dat twee tabletten genoeg waren om de bloeddruk 24 uur op een lager peil te houden. Later ontdekte hij dat het middel vooral effectief is bij mensen met vaatproblemen. "Het middel is vooral ge schikt voor oudere patiënten met bëschadigde vaten", al dus Woittiez. Niet elke patiënt reageert overigens goed op het middel. Bij ongeveer dertig procent werkt het niet. Een wit tafelkleed brengt veel kinderen in de verleiding met kleurpotlood of viltstift een mooie decoratie aan te bren gen. Tot groot verdriet van hun moeder, want de kleurige tekeningen zijn in veel. geval len niet meer te verwijderen. Door een Amerikaanse uit vinding kunnen de kleine kunstenaars nu met een ge rust hart het tafelkleed volop volkleuren. Het kunststof kleed is bezaaid met grote te keningen, die met een spe ciaal krijt een kleurtje kunnen krijgen. Aan het tafelgrote kleed kunnen zes kinderen sa men werken. Zijn ze uitge- kleurd dan kan het krijt met een droge doek of tissue wor den weggewist. Het kleed kost 22,95 en kan worden besteld bij Verta in Vught, tel: 073-579130. Uitdaging Overlevingsreizen zijn in. Ploeteren willen we. En daar voor geld toegeven. We doen dat omdat er in het da gelijks leven geen echte uitda ging meer is. En er geen ont dekkingen meer te doen zijn Tot in de jaren zestig waren ei op de kaarten van Afrika en Zuid-Amerika grote blinde plek ken, nog nooit was daar toerist geweest en in de Baliem- vallei in Nieuw-Guinea werden toen zelfs nog nooit gesigna leerde volken ontdekt. Dat kon toen nog. Toen kon je nog dro men van avontuur, maar d Ie wereld is sindsdien geëxplo reerd, opengelegd voor toeris me, en overal staan drommen Rijen wachtenden voor u. En ook in 't dagelijks leven is ei geen echt afzien meer. Onze huizen zijn centraal verwarmd dus geen hout hakken en kolen sjouwen meer, vrachtauto's hebben verstelbare kleppen en op de bouw gaan de stenen per lift omhoog. Vrouwen boenen niet meer op de knieën de vloer en borstelen geen tapijten meer, wassen niet meer op 't wasbord, luiers hoeven niet meer gekookt en lakens niet meer gerekt. Maar onze genen willen dat al les nog steeds, dat zware werk. Dat ploeteren. Die willen nog steeds afzien. Die maken nog steeds adrenaline, of wat voor stof dan ook, voor dat harde werken, voor dat aanpezen. Die léren dat zo gauw niet af. Dus we moeten 't ergens anders zoeken nu het niet meer nodig is in 't dagelijks leven. Woeste kanovaarten maken, fietsen in een ver, warm land, de Mount- Everest beklimmen. Afzien, dat is het parool. Sporten. Joggen. En nog is het niet genoeg voor die genen. Die willen meer. 't Duurt vast nog duizenden ja ren eer het lichaam aangepast is. Eer de natuur ontdekt heeft dat die genen niet meer nodig zijn. Net als het duizenden jaren duurde eer de vis die in het stik donker leefde geen ogen meer had. Dat de natuur merkte dat die niet meer nodig waren. In die tussentijd moeten we ons behelpen. Op een andere ma nier afzien. Dikbetaald. Op die planeet die helemaal in kaart is gebracht en die overal voor ons open ligt. Misschien ook zijn we gewoon als probeersel mislukt. Komt er een nieuwe, heel andere bak king. Wat zou ik die graag willen zien. INA DE RUYTER In Amerika noemen ze het de 'Cid Cuddle', wat ongeveer zo veel betekent als 'hangmatje'. wieg of ledikantje, waarin een pasgeboren kind zich gedu rende de eerste maanden net zo veilig voelt als in moeders buik. Ontspannen, met alle mogelijkheden om zich te be wegen, en met een zachte tril ling die via de hangmat moe ders hartslagen voelbaar maakt. EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIÊTTE v.d. HOEVEN Baby slaapt in hangmat een stuk rustiger. (Foto gpd> Die 'harteklopjes' worden geproduceerd door een hart vormige chip. De bruuske overgang vanuit de veilige baarmoeder naar de kille bui tenwereld wordt daardoor overbrugd. Het is een koesterend slaapsysteem, dat het nachtelijk huilen (naar voor de baby en voor de ou ders) voorkomt. In Amerikaanse ziekenhui zen is de Cid Cuddle met op vallend succes toegepast op couveuse-kindjes. Maar ook op de uitgerekende tijd gebo ren baby's blijken er baat bij te hebben. Ze slapen rustiger, drinken en bewegen beter, hartfunctie en ademhaling worden er regelmatiger door. En-de ouders liggen dan ook 's nachts minder gespannen on der de wol. De complete Cid Cuddle Set, door de Nederlandse im porteur 'Hartediefje' ge noemd, is voor 149 gulden ver krijgbaar. Nadere informatie Jjppie's Kinderveiligheid, 's- Hertogenbosch, tel. 073- 147674. Deze jongeman heeft geen enkel excuus meer om te laat te komen. Zijn Rodelle-rugzak is voorzien van een reusachtig uurwerk, dat op batterijen werkt. Aan de achterkant heeft de nylon rugzak een gemakkelijk bereikbare extra buitenvak met rits. De prijs is 69,95. Vroege vakantiegangers moe ten we teleurstellen, pas over een maand zal de bij-de-tijd rugzak in de winkels te koop zijn. Exclusief voor vrouwen is het Berlijns hotel 'Artemesia' aan de Brandenburgischestrasse, op enkele minuten van de Kurfürstendam. Het hotel, genoemd naar de 17de eeuwse Italiaanse kunstenares Artemesia Gentileschi, bevindt zich op de vierde en vijfde etage van een typisch oud-Berlijns herenhuis. Acht kamers, met totaal 22 bedden staan de gasten ter beschikking. Bij de opzet en inrichting van het hotel is duidelijk rekening gehouden met 'vrouwelijke' wensen. Zo is er in de kamers een grote spiegel, waarin je je van top tot teen kunt bekijken en indirekt licht voor het aanbrengen van make-up. Tegen de achtergrond van de Berlijnse vrouwenbeweging zijn de kamers opgedragen aan en qua inrichting ^fgestemd op bekende en tot nu toe minder bekende vrouwelijke Berlijnse persoonlijkheden. Zo vind je in kamer 5, genoemd naar de atoomfysica Lise Meitner, een klein 'laboratorium' met reageerbuizen en pipetten. Aan de muur in elke kamer hangt informatie over de betreffende vrouwen en tijd waarin zijn leefden. Maar 'Artemesia' moet volgens de vier eigenaressen meer worden dan een plaats om te overnachten. De grote salon met openhaard moet gaan fungeren als een sociaal en kultureel ontmoetingspunt voor vrouwen. Hoewel er in principe geen mannelijke gasten mogen overnachten, is het wel mogelijk met een mannelijke zakenrelaties een gesprek te voeren in de grote salon. Ook kinderen (jongens tot 14 jaar) zijn welkom in 'Artemesia'. De prijs van een eenpersoonskamer met toilet en douche, inclusief ontbijt ligt tussen de 80 en 90 Dmark. Tussen de 140 en 150 Dmark moet worden betaald voor een tweepersoonskamer. Wie in de suite, die is opgedragen aan Pruisische koninginnen, wil overnachten, moet daar 250 Dmark voor neertellen. Meer informatie bij: Frauenhotel 'Artemesia', Brandenburgischestrasse 18, 1000 Berlin 31, tel. 09 49.30.878905. Fietsen in natuur De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland heeft een mapje met vier routes die de Fietser over een afstand van ongeveer 40 kilometer door de mooiste natuurgebieden van Neder land leiden. Alle tochten ver trekken vanuit een bezoekers centrum zodat het sportieve zich aangenaam met het na- tuurculturele laat verenigen. Informatie: Natuurmonu menten, Noordeinde 60, 1243 JJ 's-Gravenland, tel. 035- 62004. ANGELA PINNEBERG IS MET VAKANTIE

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18