Zege Schuilenburg in emotieloze finale Mecir doet weer van zich spreken Lendl pakt eerste titel op grasbaan Unicum besluit de competitie met zege Karpov gaat economisch te werk Zonderop in lisse sterkste bij vrouwen Schuilenburg favoriet bij De Munnik SI 15 Winst in grastoernooi Rosmalen ROSMALEN (GPD) De top tien van de wereldranglijst zal op Wimbledon weer geducht rekening moeten houden met Miloslav Mecir. De 25-jarige Tsjechoslowaak schreef gisteren het eerste The Continental Grass Court Championships', het tennistoernooi op gras in het Autotron in Rosmalen, op zijn naam. In een weinig verheffende finale van één uur en elf minuten versloeg 'de kat' de Joegoslaaf Slobodan Zivojinovic met twee keer 6-4. Mecir is weer volledig hersteld van zijn rugblessure, die hem de laatste weken parten heeft gespeeld en tot uitschakeling in de eerste ronde van Roland Garros leidde. In de Rosma- lense rust, waar de winnaar Van Pa kijs, Michael Chang, zijn vakantie weekje al te letterlijk opvatte en vier keer verloor, bereidde de olym pisch kampioen uit Praag zich seri eus voor op Wimbledon. Dagelijks liet hij zich op de massagetafel be handelen en maakte als enige van de geïnviteerde spelers optimaal ge bruik van de trainingsfaciliteiten die hem beschikbaar waren gesteld. In de 'vrije' uurtjes vermaakte hij zich met vrouw en zoon in het pret park of ging vissen, de populaire hobby van vele tennissers. „Van mijn rug heb ik geen enkele last meer", aldus de weinig spraak zame Mecir, die in Rosmalen ach tereenvolgens won van Slobodan Zivojinovic, Dan Goldie, Carl Uwe Steeb, Kelly Evdern (met twee tie- Rosmalen breidt uit met vijf banen ROSMALEN (GPD) - Voor eind september worden er zeker nog vijf grasbanen in het attractiepark' Au totron' in Rosmalen aangelegd, zo dat volgend seizoen 'The Continen tal Grass Court Championships' als een officieel ATP-toernooi geno teerd staat en een deelnemersveld van 32 spelers zal kennen. Diederik Lips, directeur van het Autoron ziet geen enkel probleem om een be drag van ruim een half miljoen in deze nieuwe banen te investeren. „Het gras hebben we al liggen in de Peel. Ik denk dat we de banen in de toekomst vanzelf terugverdienen", liet hij gisteren weten. Paul Koster van het manage mentbureau Holland Sportief en initiatiefnemer van het toernooi verwacht dat de evaluatie, die bin nen twee weken plaatsvindt, zon dermeer zal leiden tot continuering van het toernooi. „De reacties zijn allemaal positief, van spelers, van sponsors en bezoekers. We hebben aangetoond dat we over prima gras- banen beschikken en een toernooi kunnen organiseren". breaks overigens de mooiste partij van het toernooi) en in de finale op nieuw van Zivojinovic. „Ik voel de juiste vorm weer. Als ik zo speel als in Rosmalen dan gaat het de goede kant weer op. Het vertrouwen is ook weer terug. Favoriet voor Wimble don? Er komt ook een hoop geluk bij kijken. Iedere wedstrijd is zwaar. Laat ik eerst maar proberen die eerste ronde door te komen". Stilte Mecir, die zich de komende week op een grasbaantje ergens in de buurt van zijn woonplaats Praag in alle stilte verder prepareert op het toer nooi van Wimbledon, toont weinig uitbundigheid op de baan. Met be rekend spel bestrijdt hij zijn oppo nenten, die hij grondig ontleedt. Zijn ondoorgrondelijke karakter is terug te vinden in zijn speelstijl, waarin hij op onbegrijpelijke wijze, en veelal gecamoufleerd, de ballen retourneert. Hij oogt traagt, maar in werkelijkheid reageert hij uiterst snel, alsof hij een prooi bespringt. Niet voor niets heeft Mecir ook de bijnaam 'de kat' gekregen. Zijn sluipgang in de finale tegen 'Bobo' Zivojinovic was weer per fect. De gespierde Joegoslaaf, die met zijn figuur zonder probleem kan deelnemen aan een bodybuil der-wedstrijd, beschikt over keihar de service. Onvoldoende echter om Mecir te verontrusten, want ook te gen dit wapen bleek de Tsjech be stand. Hij ontregelde waar mogelijk en plaatste de returns waar zijn te genstander ze liever niet terug heeft. Mecir had in beide sets aan één break genoeg om met twee keer 6-4 de hoofdprijs van ruim een ton LONDEN (Reuter) - Ivan Lendl heeft gisteren het met 800.000 gul den gedoteerde tennistoernooi van Queens gewonnen. De num mer één van de wereld versloeg in de finale Christo van Rensburg uit Zuidafrika. De Tsjechoslowaak had daarvoor drie sets nodig, 4- 6, 6-3, 6-4. Michael Chang gaf zaterdag in Rosmalen tennisles aan twintig jeugdige tennissers, waarvan sommigen overi gens net zo oiid waren als de 17-jarige winnaar van Roland Garros zelf. Tussen de leerlingen bevonden zich ook regionale spelers. Thomas Voskuil uit Oegstgeest, Joost Weerheim (Hazerswoude) en Anouk van der Klein (Hoog- made) mochten een balletje slaan tegen de Amerikaan. Het drietal zat tussen de prijswinnaars die de sponsor van het grastoernooi had uitgeschreven. (foto anp> doordat Johan Kriek in de kruisfi nale in de derde set vanwege een buikspierblessure had opgegeven. Ook de in Monte Carlo woonach tige Joegoslaaf, die in Parijs in de eerste ronde verloor van Paul Haar huis, tobt met een blessure. Al drie maanden heeft hij veel pijn aan zijn elleboog. Hij bezocht diverse spe cialisten in Engeland en Duitsland, maar op de juiste diagnose wacht hij nog altijd. „Ze zeggen allemaal iets anders. De laatste arts zei dat er niets aan de hand was. Ik voel de pijn nog steeds, waardoor ik me niet goed kan concentreren. Dan word op de baan en gaat er van alles mis. Na Wimbledon neem ik een tijdje rust. Wie weet helpt dat", aldus de 25-jarige verliezer, die het spel van Mecir, nummer elf op de laatste wereldranglijst, prees. „Hij is voor mij een gevaarlijke outsider voor Wimbledon". ROTTERDAM (ANP) - Karpov gaat in het wereldbeker-schaaktoernooi in Rotterdam zeer economisch aan het werk. Zaterdag nam hij met zwart tegen Van der Wiel genoegen met remise. Een dag later ging hij wel op rooftocht tegen Hjartarson. Toch had hij een blunder van IJs lander nodig om het volle punt te in- Waardering De 2500 toeschouwers hadden best waardering voor het koelbloedige spel van Mecir. maar de finale ken de weinig hoogstandjes. Daar was de tegenstand van Zivojinovic ook te matig voor. Zijn harde service en gebrul op de baan kreeg de handen van de fans wel op elkaar, hartver warmend was zijn inzet zeker niet. „Ik ben blij dat ik de finale heb ge haald, maar met mijn spel gaat het zeker niet goed", bekende Zivojino vic, die de eindstrijd had bereikt Met zijn score van 8.5 uit 11, voor de wereldbeker 8 uit 10. kan de oud wereldkampioen de eindzege nau welijks meer ontgaan. De oppositie kijkt toe, op eerbiedwaardige af stand en heeft meer oog voor de strijd om de tweede plaats. Dat ge vecht om 15.000 dollar wordt geleid door Timman. Hij brak zaterdag te gen Nunn af in voordelige stand en nam een ronde later tegen Ljuboje- vic een snipperdag op. In het World Trade Center volgde Karpov zondag in het Engels een idee van de Zweed Andersson. Hij oefende druk uit op de verzwakte zwarte damenvleugel, maar de IJs lander creëerde voldoende tegen- kansen. Toen remise vrijwel onaf wendbaar leek, beging Hjartarson in een vlaag van schaakblindheid en tijdnood een grove blunder. Op de 38e zet ruilde hij de torens af, waardoor wit door het overwicht op de damevleugel de winst voor het oprapen had. (1-0). De dag ervoor weigerde Karpov met zwart tegen Van der Wiel in een Spaanse variant remise te claimen. Vier keer verscheen dezelfde stand op het bord, na de 12e, 14e, 16e en 18e zet. Karpov week na de 18e zet af. Het bracht hem geen voordeel. Integendeel. Op de 28e zet stond de aanstaande eindredacteur van scha kend Nederland zoveel beter, dat hij met goed fatsoen remise kon aanbieden. Karpov nam het aanbod Tegen Short was de Leidenaar een dag later weer goed op dreef. In het Spaanse duel kwam er een eind spel op het bord met lopers van ge lijke kleur, waarin zwart (Van der Wiel) een pion meer heeft. De partij werd afgebroken met winstkansen voor zwart. Laatste plaats voor handbalploeg GDANSK (ANP) - Nederland heeft laatste plaats niet ontlopen, op de slotdag van het zeslanden- Het toernooi in Gdansk was voor toernooi handbal in Gdansk zijn de vorige maand aangetreden op- enige overwinning behaald. On- volger van Ton van Linder de start danks de 21-20 (13-10) tegen Algerije van een ambitieus programma, dat kon de formatie van de nieuwe Nederland binnen enige jaren bij de bondscoach Guus Cantelberg de wereldtop moet brengen. LISSE - Kees-Jan Schuilenburg en Erik Bakker stonden meer dan eens tegenover elkaar in de finale van een regionaal tennistoernooi. Maar zelden zal een eindstrijd tussen de twee zo gezapig en emotieloos zijn geweest als zaterdag tijdens het Open Kampioenschap van de Bollenstreek in Lisse. De manier waarop Schuilenburg uiteindelijk de winst greep in de B-finale van het mannenenkel was geheel in stijl. De volkomen uitgebluste Bakker was inde beslissende derde set niet meer vooruit te branden en gaf de winst op een presenteer blaadje aan de 17-jarige speler van De Munnik. De ambiance buiten de lijnen was niet veel beter. De vele omzettingen in het wedstrijdschema waren daar ongetwijfeld debet aan. Noodge dwongen, omdat vele spelers op zondag nog een competitiewed strijd moesten spelen, werden veel halve finale- en finalepartijen zater dag op elkaar gepropt en ontbrak enig overzicht. Van een wedstrijd schema was al lang geen sprake meer. De aanvangstijden werden met de regelmaat van de klok gewij zigd en spelers rolden zwetend van de ene baan in de ander. Het tijdstip van de mannenkel B- finale (zaterdag 18.30 uur) viel daar om wat ongelukkig. Achteraf be zien verdiende de eindstrijd het ook niet om met alle égards te worden behandeld. Schuilenburg en Bak ker maakten er een foutenfestival van waarvoor het schaarse publiek maar zelden de handen op elkaar kreeg. Het gros van de rally's werd beslist door ballen die werden uit geslagen op soms onbegrijpelijke wijze. Het was de spanning die wat goed maakte, maar niet alles. Want ook agressie en emotie zaten er am per in het duel. In de eerste set had Schuilenburg moeite met zijn service. Bakker gaf zich in die fase van de strijd nog he lemaal en trok de set naar zich toe (7-5), al sloeg de stevige speler van Dekker eerst nog een handvol set- points naar de haaien. In de tweede gaven de kemphanen elkaar wat fouten en games betreft weer wei nig toe. Bij de stand 1-3 in het voor deel van Schuilenburg ging de ten gere Leiderdorper met zijn eigen service de fout in. De blonde 'Dek- keriaan' greep zijn kans en boog de stand zelfs om naar 4-3. Het bleek de laatste krachtsin spanning te zijn van Bakker. Het forse lijf ging zich steeds moeiza mer over de baan bewegen. Diep ge slagen ballen van Schuilenburg werden een obsessie. Met 6-4 won Schuilenburg de tweede set, om vervolgens in de laatste ronde ge hakt te maken van zijn tegenstan der. Schuilenburg begint vandaag dus met een lekker gevoel aan zijn 'ei gen' toernooi bij De Munnik. Met al vast een titel in de binnenzak, is hij een van de favorieten voor de eind zege. Vrouwen De finale in het vrouwenkel B kon nog minder boeien. Bionda Zonder- op had op weg naar de eindstrijd een minimum aantal games afge staan en gaf Madeion Verdegaal ook weinig kans: 6-1, 6-2. De speelster van Hillegom was allang blij met de paar games die ze in de wacht sleep te. De eerste werd begroet met een gebaar dat boekdelen sprak. In elk geval geen veegpartij, al leek het daar in de praktijk natuurlijk wel op. Deze week gaat de 17-jarige speel ster van De Munnik haar geluk be proeven in een A-toernooi ergens in Limburg. Ze wil punten verzame len voor de A-lijst en zoveel moge lijk toernooien spelen. Haar-eerste ervaring bij Popeye onlangs was een valste start. Omdat ze bij Rol and Garros wilde zijn, liet ze in Am sterdam de aspiraties nog even voor Het was de eerste keer dat Lendl, al zeven keer winnaar van een Grand- slamtitel. een toernooi op gras won. Mogelijk lag het aan het feit dat hij zich beter op Queens had kunnen voorbereiden dan in voorgaande ja ren. De snelle uitschakeling in de open Franse kampioenschappen, in de vierde ronde tegen de latere win naar Chang, was daaraan debet. Desondanks had Lendl geen ge makkelijk toernooi in Londen. In de halve finale, tegen Annacone, be nutte hij van de dertien breekpun ten er slechts één. Het was voldoen de voor de zege (7-6 (7-5), 4-6, 7-5). Lendl klaagde over het warme weer en, als gebruikelijk, de snelle banen. Gisteren was hij positiever. „Ik heb me sneller dan gebruikelijk kunnen aanpassen aan het spelen op gras. Wat ik nu in een week heb bereikt, kostte me in het verleden ruim twee weken." Vertrouwen Bij 5-3 in de derde set overleefde grasspecialist Van Rensburg, 35-ste op de wereldranglijst, het eerste wedstrijdpunt. In de volgende ga me sloeg Lendl alsnog toe. De over winning gaf hem vertrouwen. „Ik heb nog nooit zoveel reden gehad om te geloven in een overwinning op Wimbledon als dit jaar", ver klaarde hij. „Mijn zelfvertrouwen gaat met de dag vooruit." Wimbledon is het enige grote kampioenschap dat nog nooit door Lendl is gewonnen. John McEnroe heeft gisteren het demonstratie-tennistoernooi in de Schotse hoofdstad Edinburgh gewonnen. In de eindstrijd van het evenementje versloeg de Ameri kaan zijn landgenoot Jimmy Con nors in twee sets. In beide reeksen bracht de tie-break de beslissing. Voor McEnroe was het de tweede toemooi-zege op gras binnen twee weken. Eerder zegevierde hij in het eveneens slechts voor invités be stemde evenement in Beckenham. Maar niet alleen qua tennis leek McEnroe een week voor het begin van Wimbledon weer de oude. Ver baal stond hij ook voor het nodige garant. In de halve finale tegen Aar on Krickstein kreeg hij van de arbi ter een waarschuwing wegens schelden nadat hij een beslissing van een lijnrechter had aangevoch ten. Opvallend was dat McEnroe er kende dat hij te ver was gegaan. „Mijn gedrag was zaterdag slecht. Ik wil op Wimbledon niet meer bij zoiets betrokken raken". De eindstrijd van het dames en kelspel was een Amerikaanse aan gelegenheid tussen de nummers 1 en 2 van de plaatsingslijst. Mary-Joe Fernandez won in twee sets van Gi- gi Fernandez. Een week na de triomf van zijn zus Aranxta op Roland Garros heeft Ja- vier Sanchez zijn eerste Grand Prix- toernooi in zijn loopbaan gewon nen. De 21-jarige Spanjaard was gis teren in Bologna in de finale veel te sterk voor de Argentijn Davin. In 55 minuten stond hij slechts één game af: 6-1,6-0. De dag ervoor had de jonge San chez, zesde geplaatst, meer arbeid moeten verrichten tegen topfavo riet Perez-Roldan. In de eerste set hield de Argentijnse gravelspecia- list de strijd lang gaande. In de elfde game raakte hij bij 5-5 geblesseerd aan de knie. Het vermoeden bestaat dat hij zijn kniebanden heeft inge scheurd. Door het kwetsuur walste Sanchez in de tweede set over Pe- rez-Roldan heen (7-5,6-1). De ongeplaatste Davin (19), num mer 150 van de ATP-lijst, ontdeed zich zaterdag in de halve eindstrijd van zijn landgenoot Azar met 6-3, 6- 3. Een etmaal later oogde hij ver moeid. Hij bewoog traag in de zin derende hitte en speelde ongecon centreerd. In de zesde game van de eerste set scoorde hij zijn enige punt. Sanchez werd door de over winning 35.000 gulden rijker. Navratilova Twee maanden zonder wedstrij den hebben Martina Navratilova goed gedaan. De 32-jarige Ameri kaanse maakte haar rentree met een klinkende overwinning in het toer nooi van Birmingham, waar 300.000 gulden te verdienen was. In de ver sloeg ze haar landgenote Zina Gar rison, 7-6 (7-5), 6-3. Het was de 141-ste toernooizege van de nummer vijf van Je wereld. Slechts Chris Evert heeft in dat op zicht een nog grotere faam. De Ame rikaanse heeft 157 titels achter haar Navratilova had voor het berei ken van haar derde toernooi-over- wmning van dit seizoen één uur en 26 minuten nodig. De eerste set won ze na een tie-break (7-5), de tweede dankzij een vlekkeloze start. Een gemakkelijke overwinning was het niet. „Garrison serveerde sterk", zei Navratilova. „Lang was er sprake van een partij met gelijke kansen. Ik werd echter beter naar mate het duel vorderde. Bovendien scoorde ik op de beslissende mo menten." Garrison, die in de halve finale ti telverdedigster Kohde-Kilsch uit schakelde, was het daarmee on eens. „Zij ging in de tweede set niet beter spelen, maar ik werd slechter. Een gebrek aan concentratie. Er had voor mij meer ingezeten." Bionda Zonderop won het toernooi in Lisse op haar sloffen. wat ze waren. Nu wil ze zich bewij zen op A-niveau. "Maar ik blijf wel tennissen voor mijn plezier. Het is voorlopig geen hoofdzaak, daar ben ik nog te jong voor", blijft de Rijpweteringse met beide benen op de grond. "Mis schien dat ik later voor het tennis kies, maar nu is mijn maatschappe lijke carrière nog belangrijker. Vol- (foto Loek Zuyderduin Bij de Munnik kan ze voortdu rend trainen met Margot van Over loop. "Dan kun je toch steeds op ni veau partijen blijven spelen en dat is natuurlijk wel een verplichting ROB VAN DER ZANDEN LEIDERDORP - Kees-Jan Schui- Bij de vrouwen in het enkel B lenburg is de grote favoriet bij de geldt Bionda Zonderop van De mannen in het enkel B van het toer- Munnik, die bij de vrouwen in Lisse i start gaat. De speler, die giste ren het toernooi in Lisse op zijn Irma van Seeters naam bracht, staat als eerste op de plaatsingslijst. Martijn Krans van der Linden (2), Karin Croese (3) en De Merenwijk De plaatsingslijsten zien er ver- Ünicum en Erik Bakker van Dek- der als volgt uit: ker, zaterdag nog verliezend finalist MEB2: Marcel Lolling (1), Waldo Kees-Jan Schuilenburg pakte in een slechte finale tegen Erik Bakker de in Lisse, zijn respectievelijk als Janssen (2), Mare Mellema (3) Zuyderduin) tweede en derde geplaatst. Maarten Kallenberg (4). VEB2: Nathalie vaij der Voort (1), K. de Mos (2). MEC: P. Paauw (1). J. Draulans (2), B. van Overloop (3), R. Bouw man (4). MEC2: R. Kampers (1), R. Berner (2). R. van Duyn (3), R. Klein (4). VEC: J. Zonnevylle (1), C. Witte- man (2), J. Paauw (3), S. Paauw (4). VEC2: L. van Heteren (1), A. de Jong (2). LEIDEN De tenniscompetitie is nu echt ten einde. Gisteren werden de laatste inhaalwedstrijden ge speeld. Niet alle teams namen nog de moeite om daadwerkelijk het strijdperk te betreden. Hoofdklasser Unicum besloot het seizoen met een 5-3 overwinning op Warande. Na de enkelspelen stond een 2-2 gelijke stand op het bord. Joost Winnink ging ten onder tegen Ton van Rijthoven. De eerste set viel na de tie-break nog in het voor deel van de Unicummer uit. In de tweede en derde spelreeks had Win nink geen antwoord meer op het service-geweld van zijq tegenstan der: 6-7, 6-3, 6-3. Chris Vermeeren deed gisteren een positieve duit in het zakje. Ver meeren versloeg Ton Louwers met 7-6 en 6-3. In het dubbelspel konden de Leidenaars het niet bolwerken. In kort tijdsbestek kregen Ver meeren en Winnink met 6-3 en 6-2 klop. De vrouwen trokken de stand weer in evenwicht. Yvonne der Kin deren nam de plaats in van Liza O'Neill, die wegens kwafilicatie- wedstrijden voor Wimbledon ver stek moest laten gaan. De pas her stelde Der Kinderen ging met part ner Claire Wegink goed van start. Een 4-0 voorsprong in de tweede set werd echter alsnog uit handen gege ven. In de beslissende spelreeks trokken Der Kinderen en Wegink toch nog aan het langste eind (6-2,6- 7, 6-3). Winst in de beide gemengddub- belspelen bezorgde Unicum de eindzege. Daarmee heeft de Leidse hoofdldasser de doelstelling om te handhaven ruimschoots gereali seerd. De publieke belangstelling hield echter geenszins gelijke tred met de sportieve prestaties. „Het is een beetje de tendens dat er minder mensen komen kijken", meent competitie-leider Lode wijk Kallen berg. „Het is toch ook wel belang rijk dat er naast goed tennis een beetje binding met de mensen is. Voor volgend jaar moeten we wat dat betreft de dingen maar eens goed op een rijtje zetten". Overgangsklasse A Marcel Vink heeft zijn ongeslagen status dit hele seizoen vast kunnen houden. Ook gisteren legde Vink met drie zeges de basis voor het 4-4 gelijke spel van Hillegom tegen Brunssum. „Marcel heeft een hele goede competitie gespeeld. Vooral mentaal was hij heel sterk. Een ech te vechtersmentaliteit", aldus coach Harry Verdegaal. Cindy Berkhout zorgde door een overwinning in het enkelspel voor het vierde punt. Unicum 2 weet zich door de 5-3 winst op BTCI ook voor volgend jaar verzekerd van een plek in de overgangsklasse A. Voor handha ving hadden de Leidenaars slechts één punt nodig en dat was snel be reikt. Overgangsklasse B De Munnik heeft in de laatste com petitiewedstrijd nog twee steekjes laten vallen. De Leiderdorpse kam pioensformatie won van Thor RW met 6-2. Het mannendubbel moest wegens afwezigheid van Jacco van Duin worden opgegeven. Invalster Jacqueline Paauw leverde een goe de prestatie. Met Bionda Zonderop won Paauw het vrouwendubbel en het gemengddubbel met de voor de ze gelegenheid playing-captain Henk Jansen werd eveneens in winst omgezet. Verlies van Bionda Zonderop en Kees-Jan Schuilen burg in de mix resulteerde in het tweede punt voor Thor. Derde klasse „We zijn helaas geen kampioen ge worden", wist Jelle Rinzema na de 5-3 nederlaag van Sassenheim te gen Forescate 2. Alleen Leontien van Laarhoven hield de hoop op de titel door winst in het enkelspel nog even levend. Na verlies in de andere twee enkelspelen en het vrouwen- en mannendubbel waren alle kan sen op het kampioenschap voor Sassenheim verkeken. KLTV zag de mogelijkheden op het kampioenschap tegen Haarlem 2 ook in rook opgaan. De Katwij- kers gingen in Haarlem met 5-3 ten onder. HTC boekte een ruime overwin ning op Oude Eik: 7-1. Karin van Reeuwijk kon als enige haar enkel spel niet winnend besluiten. Alle overige partijen werden in het voor deel van de thuisclub beslist. „We moesten één puntje halen, dus we zijn nu veilig", sprak Tine van Velzen opgelucht na de 6-2 ne derlaag van Zoeterwoude tegen CC 2. Van Velzen was in het enkelspel zelf verantwoordelijk voor die ene overwinning die handhaving zeker stelde. JETSKE GOUDSMIT

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15