P 'We weten nu waar we staan' SpoorptTV Basketbalteam valt net buiten Europese elite De 40 seconden van Anja Kuyt Tevredenheid bij hockeyers ondanks verloren 'finale' Gert-Jan Theunisse wellicht terug bij Post MAANDAG 19 JUN11989 PAGINA 13 VARNA (GPD) - De een komt wat meer, de ander komt wat minder aan zijn trekken. Dat is nu eenmaal een gegeven in een sport als basketbal waarbij wisselen tij dens de wedstrijd is toegestaan. Nederland speelde tijdens de eindronde van het EK in Varna vijf duels, dat betekent 200 minu ten zuivere speeltijd, oftewel 12.000 tikken van de seconden- wijzer. In werkelijkheid staat ie dereen natuurlijk veel langer in het veld, want vaker nog dan in beweging, is de bal 'dood' en ligt het spel stil. Nu is de vraag: hoe lang duurde het EK voor Anja Kuyt-Aande wiel De oplossing van dit raadseltje is beduidend sneller verteld dan de rekensom maken die daaraan vooraf ging, namelijk veertig se conden precies. Niet een tikje meer, ook niet een telletje min der, al gaf het officiële scoutings- formulier van de verder soepel en snel werkende Bulgaarse organi satie toch een minuutje aan. De Katwijkse international raakte niet geblesseerd in het openings duel, noch viel onderweg in han den van teamarts John Yzerman, geveld als ze zou zijn door een of andere enge ziekte. Ze kreeg ge woon niet meer speeltijd toebe deeld van coach Meindert van Veen. Dat is alles. „Maar dat wist ik vooraf, hoor", lacht de blonde speelster van ere- divisionist Grasshoppers, die be paald niet de indruk wekt een ge desillusioneerd mens te zijn. „Ik ben als laatste bij de selectie ge komen dit jaar en kreeg tijdens de voorbereidingsperiode in Polen al te horen dat ik niet op veel mi nuten behoefde te rekenen. Het blijft natuurlijk altijd jammer, want het geeft in sportief opzicht weinig bevrediging. Aan de ande re kant zou ik zo'n belevenis als een EK voor geen goud willen Bleef haar rol derhalve beperkt tot die van trainingspartner en, zeg maar, sfeermaker en cheergirl tijdens de wedstrijden, haar vro lijkheid leed er geenszins onder. „Ik stel mij altijd positief op, mis schien ben ik daarvoor ook wel gekozen", zegt Kuyt, die met haar 25 jaar al tot de oudste speelsters van de groep moet worden gere kend. Behalve dat ze nauwelijks in actie kwam is ze bovendien in andere opzichten een buiten beentje. Ze is als enige getrouwd en speelde nimmer tevoren voor een vertegenwoordigd Oranje team. Dat weer heeft alles te maken met haar Katwijkse afkomst, die het haar omwille van redenen van religieuze aard onmogelijk maak te om op zondag te ballen. „Ik heb dus een natuurlijke achterstand op de rest", realiseert ze zich. „Bovendien speel ik in mijn team op een andere plaats dan ik hier moet en daarnaast speelt Mein dert ook nog eens het liefst met lange mensen. Dat spreekt alle maal in mijn nadeel. Zo goed ook als ik pas een jaartje ervaring heb in de eredivisie". Maar nogmaals, ze zou het voor geen goud willen missen. Komt op afroep de volgende keer ge woon weer opdagen, ongeacht of ze mag spelen of weer moet zit- Anja Kuyt: sfeermaker, (foto Loek Zuyderduii ten. „Ik voel me toch een onder deel van een team dat het goed heeft gedaan en waarbinnen de sfeer uitstekend is gebleven, zelfs nu we het doel net hebben ge mist", aldus het lachebekje die 'haar' veertig seconden in de ope ningswedstrijd tegen Italië be leefde. Ze herinnert zich elke stap... AVK Oranje mist kwalificatie voor WK VARNA (GPD) Een dag lang heeft de deur voor het natio nale vrouwenteam op een kier gestaan. Tijdens het slot- weekeinde van de strijd om de Europese basketbaltitel be hield de ploeg van Meindert van Veen na de zege op Frank rijk (55-45) in de kruiswedstrijden van zaterdag nog altijd uitzicht op de felbegeerde vijfde plaats. Een rangschikking, die recht zou geven op deelname aan de WK van 1990 in Ma leisië. Vierentwintig uur later smeet 'angstgegner' Italië de poort met een klap toch in het slot: 42-51. Oranje dus met le ge handen zesde. Op zich genomen is dat niet eens zo vallig, noteerde zondermeer enkele slecht, aan de andere kant is het re- pluspunten, maar schoot op crucia- sultaat (een evenaring van de jaren le onderdelen van het basketbal te '80 en '81) toch ook weer niet écht kort om zich bij de absolute Europe- goed te noemen. Kortom, het eind- se top te voegen, resultaat was overeenkomstig de De directe consequentie van de prestaties die Nederland de afgelo- positie net achter de top-vijf is, dat pen dagen in het Bulgaarse Varna het Nederlands team straks neerzette. Oranje acteerde wissel- reeks van kwalificatie-toernooi en moet afwerken om in Koeala Loempoer te komen. Daarentegen i aanval goed uit. Internationaal WESTBERLIJN (GPD) De tweede plaats op de Cham pions Trophy is het laatste duwtje in de rug geweest dat het Nederlands hockeyteam nodig had om de toekomst met op timisme en met vertrouwen tegemoet te zien. Na de Eu ropese titel in Moskou in '87 en de bronzen medaille vorig jaar in Seoul was het zilver op het sterkst bezette toernooi dat de internationale hockeywereld jaarlijks afwikkelt, een bevestiging van een onafgebroken opwaartse lijn. Of zoals bondscoach Hans Jorrits- Sinds zijn benoeming - na het te- ma na de verloren (2-1) 'finale' tegen leurstellende WK in Londen in '86 Trophy-winnaar Australië vaststel- (zevende) werkte de 65-voudige ex- de: „We hebben het tij tijdig kunnen international aan een grondige re- keren. We weten nu waar we staan novatie van het Nederlands team. r toe willen. De ader- Veelal tegen de verdrukking i latingen, die we na Seoul hebben moeten doen, zijn goed opgevan gen. Met het huidige potentieel de talenten, die we in Nederland met veel (interne) kritiek op zijn professionale aanpak slaagde hij er desondanks in een nieuwe ploeg op te bouwen met sportief perspectief. achter de hand hebben, denk ik dat Zijn gedrevenheid en veeleisende e op dit topniveau kunnen blijv doorgaan. De laatste stap om een toonaangevende positie te verwer ven is het wegwerken van de de tails. Met het WK in Lahore volgend houding maakten hem binnen de KNHB opmerkelijk genoeg niet erg geliefd. Maar daar zal het gedrag van Jorritsma in het verleden, toen hij als Oranje-speler weigerde op jaar februari in het vooruitzicht het WK in Argentinië de zilveren hebben we nog alle tijd om de te- medaille in ontvangst te r kortkomingen weg te werken". Daarbij zal vooral het voetbal-mo del dienen te worden geperfectio neerd. Want de revolutionaire ver anderingen, die Jorritsma in gang heeft gezet door verdedigers ook te laten aanvallen, vereisen meer trai ning en aandacht. Vooralsnog heeft eerst het af dwingen van de WK-kwalificatie op de Intercontinental Cup in het Amerikaanse New Yersey begin juli nog de hoogste prioriteit. Een plaats bij de eerste vijf is voldoende om de tickets te boeken voor Pakistan. Maar gezien de ontwikkelingen in Westberlijn is het nationale team verplicht dat evenement te winnen. Ideale situatie In oktober start de echte voorberei ding op de wereldbeker. Jorritsma hoopt dan weer te kunnen beschik ken over René Klaassen, Hidde Kruize en Marc Benninga, die na de Spelen om uiteenlopende redenen afhaakten. „We kunnen dan alle po sities binnen het team dubbel bezet ten", liep de roerganger gisteren op de zaken vooruit. „Daarmee zouden we een haast ideale situatie berei ken. Er valt nu alleen binnen het elf tal met spelers te schuiven. Op die manier komt ook de concurrentie binnen de groep terug". de inmiddels veroordeelde dictator Videla, niet vreemd aan zijn. Vakman Zo lang de Amsterdammer Neder land op het internationale erepodi um houdt, heeft en krijgt hij van de bondsofficials het voordeel van de twijfel. Bij de spelers heeft hij de er kenning als 'vakman' al lang ver worven. Zeker nu hij wordt bijge staan door de nuchtere Haagse flie refluiter en regelneef Joost Bellaart. Die twee-eenheid blijkt uitstekend op elkaar ingesneden, hetgeen de stemming in de selectie - vergele ken met Seoul - ten goede is geko- Die sfeer heeft weer een positief effect gehad op de mentale veer kracht van de spelers, die mede Brinkman kon door de vele desillusies de laatste 'ja ren gebukt gingen onder een min derwaardigheidscomplex. In West berlijn werd daar definitief mee af gerekend. Tijdens de wedstrijden reeks gedurende de Champions Champioens Trophy presenteerde de Oranje- Trophy moeilijk brigade zich als een volwassen, zelf- verbergen. Na bewuste Rloeg met een 'on-Neder- de met l-2verlo- landse' vechtersinstelling. Op dat ren strijd tegen terrein boekte Jorritsma de meeste Australië bleef winst. Hij slaagde erin de groep ver- de hockeyer trouwen aan te praten kwetsbaarheid Jacques teleurstel ling om de ge miste eerste plaats in de strijd nutenlang zijn formatie af het kunstgras liggen. &(foto Het WK vormt vooralsnog de te remmen. Die psychologische laatste uitdaging van Jorritsma, aanpak leverde in de onwezenlijke, ANP) wiens contract na dat toernooi af- vrije enclave van de DDR een bijna loopt. Het ligt echter in de lijn der optimaal rendement op. In de eerste <je plek, die uiteindelijk werd opge- resteert voldoende tijd om aan de gezien een pluspunt. Basketbal zwakke punten te werken. Per slot een sport voor, letterlijk dan, grote van rekening beschikt Meindert mensen. In dat opzicht kon Neder- van Veen over een jonge ploeg. land er heel goed mee door. Tekenend voor de zwakte, en dat Individueel gezien trok bij Oranje kwam met name aan het licht in de opnieuw Anita Blangé de kar. Dat eerste van de twee duels tegen de viel misschien niet direct af te lezen dikbetaalde profs uit Italië, is het uit de statistieken, maar cijfers zeg- tempo waarin Nederland speelt, gen ook niet alles. De 29-jarige aan- Dat ligt, getoetst aan de internatio- voerdster met intussen 216 inter- nale normen, zondermeer te laag. lands achter haar naam, kent als Een manco dat zich vooral open- geen ander in Europa het spel tot in baart bij de spelbepalers en de rest de finesses en handelt daar ook van de bank. Het trio Schaap, naar. Haar inzicht, met name in ver- Berends en Weeda, gemiddeld pre- dedigend opzicht, is voor Neder- cies 21 jaar, ontwikkelt zowel in het land van onschatbare waarde. Het is opbrengen van de bal, als in het af- voor Van Veen te hopen dat zijn in passen daarvan, te weinig snelheid. Duitsland en Italië gelouterde routi- „Als Holland daar aan werkt", ook de mening van de Russische coach Mishkin, „dan behoort de ploeg zeker bij de top. Want de lan ge mensen beschikken wel degelijk over kwaliteit". Sterke punt Daarmee is dan meteen het sterke punt van Oranje aangeroerd, de frontlinie. Van alle acht teams gooi de Nederland met het startende viertal Blangé, Keur, Wender en Van Embicqs de meeste centime ters tegelijk in de strijd en buitte dat surplus bovendien in verdediging Sovjetunie palet titel VARNA (GPD) - Het kostte wat meer moeite dan verwacht, maar toch geheel volgens plan veroverde de vrouwenploeg van de Sovjetunie de Europese bas ketbaltitel. De zwaarbevochten 64-61 overwinning in de finale op het verrassende Tsjechslo- wakije leverde de Russinnen de twintigste titel op. Sinds 1958 zijn zij ongeslagen. Na een aanvankelijke achter stand leidde het team van Gomelski, dat sinds de Spelen van Seoul op zes plaatsen dras tisch was verjongd, bij rust met 34-47. Tsjechoslowakije vocht daarna terug, kwam zelfs met 55-50 voor, maar verloor toen haar excellerende center Dobro- vicova (14 punten) met vijf per soonlijke fouten negen minuten voor tijd definitief naar de kant moest. De Sovjetunie sloeg vervol gens onder leiding van de pas 19-jarige juniore Zassultskaya (16 punten) onmiddellijk toe. Tijdens de chaotische slotfase, waarin van de arbiters uit Polen en Wales waarlijk alles mocht en die derhalve leek op één grote gooi- en smijtpartij, kwam de voorsprong van de Sovjetunie niet meer in gevaar. Gastland Bulgarije greep het brons door met 79-69 van het te genvallende Joegoslavië te win- verwachting dat de coach de weg drie duels met Groot-Brittannië, naar de Olympische Spelen in Bar- Pakistan en Westduitsland gebeur- celona voltooit. Zeker na de ople- de dat zonder hoogstaand spel. Te- Australië groeide het ;n niveau dat paste bij ëist. van alle deelnemers het meest con- ven aan het feit dat beide ploegen JX. stant en bereikte mede door de 1-1 na Seoul de minste wijzigingen on- Australie, dat in 83, 84 en 85 ook van zaterdag tegen Westduitsland, dergingen. Zonder daarbij aan de al winnaar werd, legde terecht be- ongeslagen de eindstreep.- Dat de nodige experimenten voorbij te slag op de zwaar verzilverde bokaal. Aussies en Nederland zo ver kwa- gaan. De nummer v n Seoul acteerde s voornamelijk toe te schrij- AD HEESBEEN ROTTERDAM (GPD) - Gert Jan Theunisse rijdt volgend jaar wel licht weer voor de ploeg-Post. In Zwitserland circuleert een hard nekkig gerucht, dat de 26-jarige Brabander aan het eind van zijn ver bintenis met PDM (31 december 1989) voor Panasonic zal kiezen. Post zowel als Theunisse hullen zich in vaagheden. Post: „Wordt dat gezegd? Door wie dan wel? Ik heb belangstelling voor iedere goeie renner. Contact is er niet geweest, nee". Zijn assistent in Zwitserland, Ferdi VandenHau- te, eerder vorige week: „Ik mag niks zeggen". Theunisse: „Ik beslis pas na de Tour waar ik heen ga. Maar Post heeft vorig jaar ook al bij me geïnformeerd". Theunisse heeft zijn eerste drie profjaren reeds bij Post gesleten. Hij ging daar weg, omdat de ploeg leider hem geen plaats kon garande ren voor de Tour de France. Mocht Theunisse met Post akkoord ko men, dan betekent dat vrijwel zeker een scheiding der wegen met Ste ven Rooks. Post gaat volgend jaar in ieder ge val in zee met twee Belgen uit de binnenkort op te heffen ploeg van Hitachi: Mare Sergeant en Jef Liec- kens. Post: „We moeten de plaatsen van Vanderaerden en Winnen gaan opvullen". Met Jos van Aert (ook uit die ploeg) heeft Post nog geen afrondend gesprek gehad. Het contract van Vanderaerden bij Carrera is overigens nog steeds niet getekend. De Belg wil graag voor de Tourstart (1 juli in Luxem burg) zekerheid, maar de Italianen schijnen niet zo'n haast i ken. Twee van de drie Belgen, die Vanderaerden wilde meenemen, hebben inmiddels afgehaakt: Jos Haex en Johan Bruyneel; beiden blijven liever in België. Corné van Rijen is nu in de markt. Bij Post hebben zeven renners hun contract (nog) niet verlengd: Vanderaerden. Winnen, Mërki, Ha- rings. Van Loon, De Rooy en Varf Rijen. Post: „Het wil niet zeggen dat ze alle zeven weggaan, maar er komt keus genoeg met al die sponsors die stoppen. Ik kan alles rustig tegen el kaar afwegen". Over de toekomst van de Domex- ploeg, van Adrie van der Poel, is nog steeds geen zekerheid. De hoofdsponsor is in handen geko men van een Finse multinational, die geen belangstelling heeft 1 de wielersport. In de Tour-ploeg v voorlopig slechts opgenomen: Adrie v Wijnands noch Jac komt voor een Tourstart i king. Bij PDM staan voor de Tour vijf namen vast: Rooks, Theunisse, Kel ly, Alcala en Dhaenens. Voor de res terende vier plaatsen kiest ploeglei der Jan Gisbers uit: Van Orsouw, Daams, Möller, Earley, en D.E. Pe- dersen. De Belg Dirk de Wolf, een van de beste voorjaarsrenners (o.a. 2e in Parijs-Roubaix), en ook uit de stal-Hitachi, rijdt volgend jaar voor PDM, dat tot en met 1991 doorgaat met sponsoren van de Nederlandse wieler-equipe. PETER OUWERKERK MAANDAG 17.25-18.00 BBC 2: Tennis: vijfde dag van de internationale kampioenschappen in Queen's. 18.00-18.55 BBC 2: Concours Hippique: derde dag van de Royal International Hor- se Show in Birmingham. 18.55-19.30 BBC 2: Autoraces: formule I- races om de Grand Prix van Canada. 19.00-20.00 SKY: International Motor- sport. 19.10-20.00 Ned 2: Sportpanorama: met wielrennen (voorbeschouwing op de Tour s die op dit n de France met ment aan de Ronde van Zwitserland doen) het doelpunt van de week er portret van Amerika's 'grootste' Ier Kareen Abdul Jabbar. 20.00-21.00 SKY Paardesporl: Royal In ternational Horse Show vanuit Birming ham. 21.00-22.30 SKY: Voetbal: Braziliö-Dene- marken. 21.15-21.55 Ned 3 Sport Studio. 22.30-23.30 SKY: Paardesporl Royal In ternational Horse Show vanuit Birming ham. Gert-Jan Theunisse. (archieffoto) nier er nog een paar jaartjes aan vastknoopt. Want een tweede in haar soort is voorlopig nog niet te vinden op de Nederlandse velden. Als die al ooit opstaat. De linkshandige, 1.92 meter lan ge, Annette Keur groeide ook boven de anderen uit. Zij komt in rangorde en leeftijd (25) na Blangé, maar eiste ook tegen Frankrijk en Italië weer met respectievelijk 27 en 14 punten het leeuwendeel van de totaalsco- re's voor zich op en blijft onder alle omstandigheden koel. Keur speel de zich, net als de nummer drie van de troika, Esther Wender, duidelijk bij de buitenlandse coaches in de kijker. Opzien De rol van coach Meindert van Veen baarde deze EK veel opzien. Hij was soms weer veel te luid en duidelijk aanwezig, maar hij schijnt niet an ders te kunnen. Van Veen blijft de basketbalfanaticus die nauwelijks remmingen schijnt te kennen als het gaat om het beste uit zijn ploeg te halen. In zijn tirade's langs de lijn moest vooral Wender het ontgelden en dat kwam haar spel in de beslis sende laatste wedstrijd zeker niet ten goede. De Noordhollandse coach had zijn huiswerk in ieder geval prima gedaan. Vooral voor rekenen haalde hij een dikke voldoende. Wetend dat hij de wedstrijden tegen de Rus sen en Tsjechen (de latere nummers één en twee) niet kon redden, zette hij alles op het treffen met Italië, de poule-tegenstander, die na de kruis wedstrijden mogelijk opnieuw de opponent voor de strijd om de vijf de stek zou zijn. Zijn berekeningen klopten als een bus. En gesoufleerd door Blangé, die vorig jaar voor Pri- mini Vicenza uitkwam, wist hij vooraf ook al alles over de strijdwij ze van de Italianen. Met de wetenschap volslagen kansloos te zijn geweest in het ope ningsduel, waarin Oranje zonder van Embricqs de bal nauwelijks over de middellijn kreeg, dacht hij nog eens een nachtje diep na over drie dingen. Hoe diende hij die psy chologische barrière van de eerste nederlaag te slechten, wat kon hij doen tegen de Italiaanse druk en op welke manier kon het gevaar Polli- ni, de speelster die hem in het eerste treffen de das omdeed, worden in gedamd? In theorie was hij eruit. Desondanks werkte het in de prak tijk toch weer anders uit. Impulsen Na een intensieve ochtendtraining wist iedereen wat haar te doen stond tegen de Italiaanse 'press'. Blangé hield de even lange Pollini inderdaad onder controle en ook Mara Fullin kreeg nauwelijks ruim te om van afstand haar gevreesde schoten af te vuren. Net als ook te gen Frankrijk stak het bij Oranje verdedigend prima in elkaar. Jam mer genoeg vergat men ook aanval lende impulsen te ontwikkelen. Met een percentage van 24 voor rust ben je normaal gesproken in wat voor wedstrijd dan ook al ruim schoots kansloos, maar omdat Italië het op dat punt niet veel beter deed, was er bij 17-23 nog altijd hoop. Dat bleef zo tot 40-43. Toen evenwel miste uitgerekend Orai\je's enige goede aanvaller, Annette Keur, tot tweemaal toe de kans om langs de Azzurri te gaan. Met twee driepun ters van Peruco en opvolgende sco res van Pollini (13 punten) gooide Italië daarna de grendel op de deur. De elite viert binnen feest, Oranje zag net geen kans daarvoor een uit nodiging te bemachtigen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13