'Oegstgeest heeft geen hart' 'De bootjes zien er elk jaar beter uit' Conclusie D66 aan vooravond behandeling structuurschets Oegstgeester gemeenteraadslid Verhagen naar Europarlement Hooiberg gaat in vlammen op Straatheaterfestival Wassenaar succesvol BRIEVEN ONDER NUMMER POSTBUS 993 MAANDAG 19 JUNI 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Record aantal deelnemers tijdens Westlander Zeildagen in Warmond curreert. Hun enige bijdrage aan de discussie was het afroepen van een- stop op uitbreiding van het aantal vierkante meters aan bedrijfsvloer oppervlakte. En dat terwijl het een ongeschreven regel is dat vijf schoe nenwinkels naast elkaar meer ver kopen dan hij of zij die een monopo lie op schoeisel heeft". "Ze kijken alleen maar naar de omzet van hun eigen winkel. Zo lang die niet afneemt, is er niets aan het handje. Maar de groei van de ge meente zou eigenlijk tot een explo sieve groei van hun omzetten moe ten leiden", redeneert Vissers. De twee hekelen vervolgens de verplichting die de gemeenteraad zich zou hebben opgelegd om de an dere grote winkelconcentratie, De Kempenaerstraat, niet achter te stellen bij de Lange Voort. "Een on gelofelijke kruideniersmentaliteit van de gemeenteraad. Politieke keuzes worden uit de weg gegaan. Er wordt een bepaald evenwicht in stand gehouden dat er helemaal niet is", zegt Poelmans. "De angst voor twee sinterkla zen", noemt Vissers het. Hij doelt hiermee op de rel, een paar jaar ge leden, doordat de twee winkeliers clubs koste wat het kost elk hun ei gen bemijterde promotor lieten op draven. De affaire haalde de voorpa gina van de Telegraaf. In het verlengde van de gedachte dat de Lange Voort en De Kem penaerstraat absoluut gelijkgescha keld dienen te worden, ligt het af wijzen door de gemeenteraad van de nieuwbouw van het gemeente huis aan de Lijtweg. Het bestaande gemeentehuis ligt op een steen worp afstand van de De Kem penaerstraat maar volgens D66 pro fiteren de winkeliers daar helemaal niet van. "De ambtenaar eet uit zijn la en niet in de De Kempenenaer- straat. Halen we het gemeentehuis daar weg, dan is dat dus helemaal geen doodsteek, voor wie dan ook". Poelmans stelt dat de Lange Voort en omgeving "een heel ande re potentie heeft" dan de De Kem penaerstraat. Dat de winkeliers aan de Lange Voort reeds tevreden zijn en misschien wel geen zin hebben in rimpels in de vijver, levert in stemmend democratisch geknik op: "Precies. Maar door het aantrek kelijker te maken, komen er men sen die er nu niet komen. Ik heb het over het klantenpotentieel dat nu doorrijdt naar de Leidschenhage of de meubelboulevard in Leider dorp". De twee memoreren een en quête die de winkeliers zelf hebben gehouden onder de klanten en daar uit kwam naar voren dat deze het winkelcentrum weinig sfeervol vin den. Mevrouw Anholts volgt CDA-er op OEGSTGEEST - Toen de Oegstgeester CDA-fractievoor- zitter M. Verhagen (31) gister avond de NOS-studio binnen stapte voor de uitzendingen over de verkiezingen van het Europees Parlement, had hij er zich al bij neergelegd dat hij met zijn tiende positie op de kandidatenlijst net buiten de boos was gevallen. Hij had zijn voeten nog niet geveegd of hem werd bericht dat voorspeller Maurice de Hondt zich een rest zetel had vergist: Verhagen was toch Europarlementariër. Hij krijgt felicitaties van zijn fractie genoot P. Hellinga. Diezelfde Hel- linga wijst er wel op dat de CDA- fractie in Oegstgeest nu flink wat problemen krijgt. De julivergade ring is Verhagens laatste raadsver gadering. Er moet dus tot de raads- M. Verhagen: van fractievoorzit ter tot Europarlementariër. (foto Wim Dijkman verkiezingen van volgend jaar een nieuwe fractievoorzitter komen. Hellinga zelf, nu al vice-fractievoor- zitter, lijkt de meest aangewezen ZOETERWOUDE - Een hooiberg op de boerderij de brand. Een auto aan de Gelderswoudseweg in Zoter- die naast de hooiberg stond brand- woude is zaterdag in vlammen op de ook geheel uit. gegaan. Omstreeks elf uur 's och- De oorzaak van tends ontdekte een van de knechten de brand is nog onbekend. zeggen. "Dat bespreken eerst in de fractie". Behalve fractievoorzitter was Verhagen ook beoogd wethouder voor na de verkiezingen. De huidige wethouder financiën, P. van Veen, heeft al te kennen gegeven aan zijn laatste raadsperiode bezig te zijn. Mocht het CDA na de verkiezin gen weer in B en W vertegenwoor digd zijn, dan lijkt Hellinga ander maal de meest aangewezen per soon. Maar ook hierop wenst hij niet vooruit te lopen. Het enige wat vast staat is dat Verhagen wordt opge volgd door mevrouw A. Anholts, de zevende op de CDA-lijst. Eerder moest nummer zes, De Ruiter, een vertrekkend CDA-raadslid opvol gen. Verhagen is met zyn 31 jaar de jongste Europarlementariër. Hjj is behalve gemeenteraadslid ook be leidsmedewerker van de Tweede Kamer-fractie van het CDA. ZENDER - De Leiderdorpse politie heeft zaterdagavond omstreeks acht uur een illegale zender op een flat aan de Bosdreef in Leiderdorp in beslag genomen. Personen wa ren niet ter plekke. De zendappara tuur was bovenop het dak van de flat bevestigd. Toneelgroep Elckerlyc uit Sassenheim het straatheaterfestival in Wassenaar. WASSENAAR - "Zeker voor herhaling vatbaar". Dat zegt Peter Knijnen- burg van de Wassenaarse Toneelcombinatie Dialoog na afloop van het za terdag gehouden straatheaterfestival. Op het Dorpsplein en in de Lang straat gaven 's middags zes theatergroepen een voorstelling ter gelegen heid van het twaalfeneenhalf-jarig bestaan van de Wassenaarse toneelvere niging. "Het is ons en de winkeliersvereniging Langstraat goed bevallen. On danks het warme weer was er toch veel belangstelling van het publiek", zegt bestuurslid Knijnenburg. "We wilden nu wel eens het theater naar de mensen brengen in plaats van andersom". Het 'straatheater met een glimlach' deed een beetje denken aan circus. Opgetreden werd door Tejater Het Plan uit Zetten, Johan Rebergen uit Duiven, een jongleur, clownsduo Zapzarapp uit Delft, Elckerlyc uit Sas senheim, Zuiver Scheerwol uit Goirle en theater Popject uit Leiden. Behalve Toneelvereniging Dialoog deelden winkeliersvereniging Lang straat, de Culturele Kern Wassenaar en de gemeente in de kosten van het festival. Dronken man zonder rijbewijs op rijksweg LEIDERDORP - Een 23-jarige auto- nadat de man bij een bezinestation mobilist uit Aalten is zaterdagoch- langs de rijksweg tegen een paaltje tend omstreeks zeven uur- op rijks- aan reed. weg 4 aangehouden zonder rijbe- De gewaarschuwde aeen- wijs en met een alocoholprom.llage ten k„nde^man b"Xompste- tion aanhouden. Zijn auto werd in Een getuige belde de politie op beslag genomen. WARMOND - Onder een stralend zonnetje hebben 15 Westlanders, twee Leidse vletjes, een Kagenaar en een zandaakje dit weekeinde het ruime sop gekozen tijdens de West lander Zeildagen vanaf het War- mondse recreatie-eiland Kouden- hoorn. Was de stormachtige wind vorig jaar de oorzaak dat de wed strijd op zondag werd afgelast, dit jaar konden de 19 boten met een matige wind, kracht drie tot vier, van start gaan. De nieuwkomers deden het dit jaar niet slecht. Bij de einduitslag bleek dat drie nieuwe boten bijzon der hoog waren geëindigd. De Har- tewens van A.N.M. van der Loos fi nishte als tweede, F.C. Reijmers werd met Hendrik derde en Marie van A.J.T. Persoon eindigde als vijf de. Eerste werd de Antonius van Klaas Persoon, een oude rot in de zeilvaart die zijn vrachtscheepje het best blijkt te beheersen. Persoon won ook al in 1987. Zijn zonen gin gen vorig jaar in de Antonius als eerste over de finish. Warmonder A. Juffermans werd met Den Joppigen Juffer vierde. De uitslag was overigens niet verras send, want de verhoudingen had den zich zaterdag al afgetekend, toen de eerste vijf op exact dezelfde plaatsen eindigden. De schepen zijn beide dagen on der grote publieke belangstelling bij de aanlegsteiger van het recrea tie-eiland Koudenhoorn gestart. Gezien de matige wind werd zater dag gekozen voor een route rond de Lakerpolder, maar omdat later op de middag de wind aanwakkerde konden de scheepjes de route twee keer afleggen. Het eerste schip deed hierover ruim tweëenhalf uur. Zon dag was de wind iets sterker en koos de wedstrijdleiding voor een langere route rond de Kogjespol- der. Het eerste schip deed hierover slechts iets meer dan een uur. Lustrum De Westlander Zeildagen waren dit jaar extra feestelijk, omdat de wed strijd haar eerste lustrum beleefde. zandaakje deden dit weekeinde m (foto H'ar- Vijftien wetslanders, twee Leidse vletjes, mondse wedstrijd. Ruim vijfjaar geleden staken de or ganisatoren van de vermaarde tur frace de koppen bij elkaar en beslo ten een zeilwedstrijd voor Westlan ders en aanverwante boten te orga niseren. Ook bij de turfrace wordt gebruik gemaakt van dit type bo ten, maar tijdens de Westlander Zeildagen ligt de nadruk op het zei len. De wedstrijdleiding kiest de routes dan ook zodanig dat de schippers nauwelijks hoeven te bo men. Tijdens de turfrace tussen Vinke- veen en Warmond is dat wel anders. Dan zijn de schippers af en toe ge dwongen om flink te trekken, te du wen en te bomen om hun boot voor uit te krijgen. Daar ligt een verschil met de Westlander Zeildagen, waar het gebruik van de vaarboom slechts op enkele punten is toege staan. Daarnaast is het evenement een puur Warmondse aangelegen heid, omdat de organiserende stich ting Zeilvaart Warmond probeert routes te kiezen door Warmondse wateren. Voorzitter Hylke Tromp vertelt dat de wedstrijdleiding minder streng is in het beoordelen van de bootjes dan bij de turfrace. De bo ten mogen een kajuitje hebben en het aantal bemanningsleden is vrij. "Toch zie je dat ze er vanzelf, voor zorgen dat er niet te veel mensen meegaan, want dat scheelt in ge wicht. Meestal ligt het aantal be manningsleden rond de vier tot vijf Dat het evenement zich groeiende belangstelling mag ver heugen blijkt uit het aantal deelne mers. Deden er vorig jaar nog 14 bo ten mee, dit jaar hebben 19 geres taureerde bootjes de strijd met el kaar aangebonden. "En het worden er elk jaar meer", aldus een ver heugde Tromp. "Honderden van deze scheepjes hebben in het West- land en omgeving gevaren. De scheepjes stammen zo'n beetje uit 1910,1920. Er zyn er natuurlijk veel van verloren gegaan, maar als je goed oplet zie je ze nog wel, bijvoor beeld als woonboot". Volgens de voorzitter leidt het evenement er toe dat steeds meer boten worden opgeknapt. "Ze gaan er ook elk jaar beter uitzien. "Ze kij ken naar elkaar. Daarom is een eve nement als dit zo goed. Het bete kent promotie voor deze scheep jes". Nadeel van de toegenomen be langstelling is de stijging van de prijs van de boten. Konden liefheb bers een aantal jaren geleden nog een Westlander voor rond de 10.000 gulden kopen, nu kan zo'n bootje al 30.000 gulden kosten. Maar de voor delen wegen niet op tegen de nade len, vindt Tromp die graag zou zien dat ook andere gemeenten dergelij ke wedstrijden organiseren. Het opknappen en het zeilen met de bootjes lijkt een liefde die van va der op zoon wordt doorgegeven. De familie Persoon en Van der Loos zijn wat dat betreft bekende namen. Deze van oorsprong Westlandse fa milies hebben goede schippers en doen elk jaar mee. Maar ook War mond is vertegenwoordigd in de personen van vader en zoon Juffer- Dit jaar kwam alleen vader Juf fermans bij de eerste vijf. Hoewel Tromp de Warmonder de prijs graag had gegund, vindt hij het niet slecht dat enkele nieuwe boten hoog hebben gescoord. "Dat is een goede zaak. Het houdt de spanning erin. Dat is goed voor het wedstrijd element". OEGSTGEEST - "Oegstgeest heeft geen hart. Het dorp is meerkernig maar heeft geen pit", stellen de D66-raadsleden M. Poelmans en H. Vissers de diagnose van het dorp, aan de vooravond van de behandeling van de structuurschets. In die structuurschets wordt Oegst geest tot de eeuwwisseling ruimtelijk geordend. In de structuurschets wordt gepleit voor het verplaatsen van 'cen trumfuncties' naar het geografi sche midden van het dorp. Ge beurtenissen van de eerste helft van dit jaar tonen aan dat Vis sers en Poelmans nog de enigen zijn die nog altijd de droom koesteren van een dorp met 'een echt centrum'. In relatief grote stilte heeft immers de rest van de gemeenteraad van Oegstgeest de laatste kans om van het geografische centrum van het dorp het kloppend hart te maken, onbenut gelaten. Na het besluit om het gemeente huis in het Wilhelminapark niet te vervangen door een nieuw onder komen op het parkeerterrein aan de Lijtweg, ging de hele gemeenteraad onlangs akkoord met het voortgezet verblijf van de bibliotheek in het Rijnlands Lyceum aan de Home ruslaan, in de meest noordwestelij ke uithoek van de gemeente. De boekenuitleen had mooi aan het ge meentehuis kunnen worden vastge plakt, volgens D66. Twee 'centrum functies' hadden van de rand naar het geografische midden van het dorp kunnen worden verhuisd waardoor dat midden aan sfeer had gewonnen en de ruimte er beter had kunnen worden geordend. Tenminste, dat vinden Vissers en Poelmans. Nu vinden ze het er "tochtig, winderig en verveloos". "De parkeerplaatsen aan de Lijtweg doen het alleen maar goed als marktterrein. Ze zijn precies aan de verkeerde kant aangelegd. Bij Al- bert Heijn kun je je auto niet kwijt en die vlakte aan de Lijtweg is bijna altijd helemaal leeg". PONY'S WEG - Twee pony's ont snapten gisteren uit een weiland langs de Hoogmadeseweg in Lei derdorp. Na een kort 'ommetje' over de Persant Snoepweg en de Acacialaan werden de dieren vlak bij zwembad De Does weer gevan gen. De opstellers van de structuur schets zijn ook al weinig compli menteus over de ruimtelijke orde ning van het gebied. De gemiddelde bouwhoogte en de dito afstanden tussen bouwsels onderling zouden een veelvoud zijn van het gemiddel de. De Lange Voort, de weg in dit geval, splijt de winkelconcentratie in twee delen die weinig samen hang met elkaar vertonen. De ont werpers van het gebied hebben ook niets gedaan om de bezoeker van het ene deel naar het andere te lok ken. Daarom ook pleit D66 voor een plein dat moet komen tussen de winkelconcentratie aan de Irislaan en die aan de Lange Voort. Het doorgaande verkeer wil D66 dan buiten de kern omleiden. "En een onderdeel van de verbetering van het gebied had de komst van het be stuurlijk centrum kunnen zijn", mijmert Poelmans na. Aanvankelijk was dat ook de me ning van de WD - samen met D66 goed voor acht van de zeventien ze tels - ,maar toen het puntje bij het paaltje kwam schrompelde de grootst mogelijke minderheid ineen tot de D66-fractie alleen. "Wij willen geen moderne schoenendoos aan de Lijtweg", verklaarde WD-frac- tievoorzitter Kuntze in het uur der waarheid, enkele weken geleden. Poelmans nu: "Wij ook niet. De VVD vergeet dat moderne architec tuur ook inpasbaar kan zijn". De twee plagen de liberalen die naar hun smaak met een flinterdun ne verklaring kwamen voor een koerswijziging van 180 graden, nog wat verder: "Wat vindt de WD dan van die rare torenflat achter de Lijt weg, aan de Aert van Neslaan. Dat ding stamt uit de jaren zestig en past er volstrekt niet. Maar die flat is een Rijksmonument, ha, ha". Rijks is WD-wethouder te Oegstgeest. Hij woont in de bewuste stapel bouw aan de Aert van Neslaan. Twee sinterklazen De ergernis en verbazing van D66 over de merkwaardig verlopen dis cussie over het centrum geldt niet alleen de WD-opstelling maar ook die van de winkeliers van Lange Voort en Lijtweg. Van de discussie 'wat is het centrum van Oegstgeest en welke gevolgen kunnen er wor den verbonden aan het aanwijzen ervan' is mede door het aanhouden de zwijgen van de neringdoenden niets terecht gekomen, stellen Poel mans en Vissers. De twee stellen dat angst de grote raadgever is geweest. "De winke liers willen maar één ding en dat is voorkomen dat er een winkel bij komt die de reeds bestaande becon- Wie de advertentiepagina's leest, komt ze regelmatig tegen: Adverten ties, waarin om privé-redenqn geen naam, adres of telefoonnummer staat vermeld. In plaats daarvan worden dit soort advertenties afgesloten met een speciaal nummer. Wilt u reageren, dan kan dat alleen maar door uw schriftelijke reactie in een gesloten enveloppe, met daarop in de linkerbo venhoek het in de advertentie vermelde nummer geschreven, naar de krant te sturen. De medewerkers van onze advertentie-afdeling weten pre cies welke naam en welk adres bij dat nummer horen en zorgen er voor dat uw brief ongeopend bij de adverteerder terecht komt Om de privacy van onze lezers nóg beter te beschermen, hebben wij sinds kort een speciale postbus voor brieven onder nummer in gebruik. Hier door is het onmogelijk geworden, dat iemand per ongeluk uw brief open maakt! Wilt u er zeker van zijn dat alleen de adverteerder uw reactie onder ogen krijgt, stuur dan uw brieven onder nummer naar: Leidsch/Alphens Dagblad, Postbus 993, 2300 AZ Leiden. Postzegel niet vergeten! N.B.: Bij andere adressering kunnen wij privacy niet voor 100% garanderen!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11