'Die plek op je rug daar zie je niks van' Huizenbehoefte Katwijk minstens 1634 Opvallende daling aantal werklozen wmm REGIO MAANDAG 19 JUNI li»# kDUIVENBERICHTEN/^ POSTDUIVENNIEUW P.V. DE RIJNKLIE- VERS J. Zevenhoven 1,4, J. Kok 2, 3. 7, G. v.d. Poel 5, A. de Meij 6, T. Kraan 8. J. v.d. Wal 9. Aad de Vries 10. POSTDUIVENVER. DE BLAUWKRAS P. Landensbergen 1, G. v.d. Blom 2, A. Hou- weling 3. R. v.d. Geer 4-7, R. Verhoogt 5. C. Nieuwendijk 6-9, H. Koome 8, J. Stouten 10. DE REISDUIF vanuit Provins 1. M. Schlagwein. 2-10. P. Kooijman. 3,6,8 W. Kop, 4,5,7,9. N. de Groot en Zn. LEIDS POSTDUIVENVERENIGING "DE VRIENDENCLUB" 1. J.J. Degen, 2. A. Bink, 3. L. Koopman, 4. W. Siera, 5. Th. Dongelmans, 6. W. Siera, 7. L. Koopman, 8. L. Koopman, 9. F.J. Compier, 10. W. Siera. veen. 4. P. de Haas, 5. J. de Wolf, 6. P. de Haas, 7. W.L. Onstenk, 8. P. Schlagwein, 9. J. v.d. Hoogt, 10. Idem. POSTDUIVENVERENIGING "LEIDER DORP" 1J. van Laar Zn., 2. J. van Laar Zn., 3. J. van Laar Zn., 4. A. Petit, 5. P. Sloos. 6. W. van Oosten, 7. R. v.d. Nieuwendijk, 8. R. v.d. Nieuwendijk, 9. H. Flippo, 10'. R. v.d. Nieuwen dijk. POSTDUIVENHOUDERS VERENIGING "DE ZWALUW" Uitslag wedvlucht creil d.d. 17-06-1989. Aantal duiven 185. Gelost om 6.15 uur. L. en Th. Verhoork 1 (1098 m/min) 3 en 9, P. Verhoork 2 en 5. P. v. Wissen 4 en 7. J. Hoog- ervorst 6, H. v.d. Kooij 8, P. v. Leeuwen 10. HET A.P.S. 'T CENTRUM P. Bruné en Zoon 1H. Sassen en Zoon 2,3,5, 6,13,20,25,31A.G.M. van Oirschot 4,15,30, Gebr. Heinen 7.10.14,18, 21, 22, 28. J. Hei- nen 8,1117, -19,26, H. van Klaveren en Zoon 9, C.A. Bouthoorn 12,24, N. Wijfje 16, J.G. den Hartog 23, 27, B. Hoogervorst 29. Bijna 800 mensen bezoeken 'sproetenbus' in Noordwijk KATWIJK De gemeente Katwijk zal de komende tien jaar tussen de 1634 en 1846 huizen moeten bouwen om aan de woningbehoefte te kunnen voldoen. Tot die conclusie komt het onder zoeksbureau Advisie. Het bureau waarschuwt dat wanneer wordt doorgegaan met het beleid van de afgelo pen jaren, vooral veel jonge ren tussen de 20 en 30 jaar de kustplaats de rug zullen toe keren en de gemeente sterk zal 'vergrijzen'. In opdracht van de gemeente Kat wijk heeft het bureau voor demo- 5Bouwen voor jongeren om vergrijzing te voorkomen grafisch onderzoek Advisie een zo geheten woningbehoefte-onder zoek uitgevoerd. De gemeente had al eerder zelf een huisvestingsnota gemaakt, maar Advisie moest als onafhankelijk bureau die cijfers controleren. Alles draait om de hoe veelheid en de soort woningen die rond de eeuwwisseling nodig zijn. In de gemeentelijke nota werd al voorspeld dat in het jaar 2000 er 40.480 mensen in Katwijk wonen, voor wie 15.755 woningen nodig zijn. Daarbij wordt uitgegaan van bouwen voor alle categoriën wo ningzoekenden en wordt dus voor komen dat jongeren het dorp verla ten. Advisie voorspelt echter dat wan neer Katwijk alle woningzoeken den gaat helpen, de gemeente rond de eeuwwisseling 42.623 inwoners telt, maar toch kan volstaan met 15.288 woningen. Enkele honder den wooneenheden minder dan de gemeente-ambtenaren voorzagen. Mocht Katwijk echter het huis- Bijbouwen vestingsbeleid van de afgelopen ja ren voortzetten waarbij de aan dacht vooral uitging naar de eenge zinswoningen dan zullen vooral jongeren tussen de 20 en 30 jaar geen woning in de kustplaats kun nen bemachtigen en verhuizen naar andere gemeenten. De gemeente zal sterk vergrijzen en in het jaar 2000 telt Katwijk dan 41.433 15.500 woningen. Een en ander betekent dat de ge meente Katwyk de komende tien jaar in ieder geval nog heel wat hui zen moet bouwen. Begin dit jaar tel de het dorp 13.524 woningen, terwijl er volgens Advisie op dit moment nog tussen de 1764 en 1976 moeten worden gebouwd. Inmiddels zijn al 240 woningen in aanbouw, maar er zijn ook 90 woningen in Molenwijk- Noord gesloopt. Tot 1993 heeft de gemeente al plannen in de kast lig gen voor de bouw van nog eens 740 woningen. Daarna zijn er ongeveer nog duizend huizen nodig. Of Katwijk nog zoveel extra woonruimte kan realiseren hangt af van de beschikbare bouwlocaties en het beleid van het provinciaal be stuur. Tussen 1992 en 1998 wil de gemeente 840 huizen in de Zanderij bouwen, maar daarmee is Katwijk vol. Nieuwe woningbouwlocaties van behoorlijke omvang zijn niet beschikbaar. Advisie voorspelt niettemin dat in de eerste tien jaar van de volgende eeuw het aantal woningen nog verder zou moeten groeien tot 15.766 (uitgaande van in spelen op de vergrijzing) of 16.646 (wanneer wordt gebouwd voor alle Katwijkers). Daarnaast moet de provincie de bouw van die woningen nog goed keuren. In het onlangs bijgestelde Streekplan Zuid-Holland-West wordt voor Katwijk de grens bij 15.000 woningen in het jaar 2000 ge legd. Wellicht stelt de provincie dat cijfer de komende jaren nog bij aan de hand van nieuwe woningbehoef- tecijfers. Het volledige rapport van Advisie wordt dinsdag 20 juni in de kust plaats besproken tijdens een ge combineerde commissievergade ring. NOORDWIJK'Was ist das hier für Schau?" vraagt de Duitser naar de IKW-sproetenbus wij zend. We leggen hem uit dat ie dereen zich hier gratis kan laten onderzoeken op 'enge plekjes'. Om zo huidkanker in een vroeg stadium op te sporen. De man, ontbloot bovenlijf en handdoek om de schouders, is duidelijk op weg naar het strand. Of hij zo maar die bus kan binnengaan. Hij wijst op zijn gedeeltelijk ontklede staat. "Jawel u kunt naar bin nen". Ook als niet-Nederlander? Jazeker. "Ach, wenn Sie es sagen, das ist ja sehr interessant". En hij voegt zich in de rij wachtenden om tien minuten later opgelucht uit de bus te stappen. "Alles gut", roept hij nog. Door Annemiek Ruygrok Vanwege de opening van het bad seizoen is de sproetenbus naar het tweede garnituur verwezen: het Noordwijkse Wantveld. Op het plein bij de boulevard staan standjes van Veilig Verkeer Ne derland, de politie en andere in stellingen. En daar past kennelijk geen bus van het IKW bij. Niettemin weten honderden ménsen de weg naar de bus te vin den. Zoals een mevrouw uit Drie bergen die haar man heeft weten over te halen deze zaterdag naar Noordwijk te gaan. "Hij had een rare plek op zijn hoofd. Wanneer zijn tyil er tegenaan kwam ging dat soms open. Die plek is wegge haald. Maar op zijn rug zit er nu ook een. De huisarts zegt dat er niets aan de hand is en de plas tisch chirurg zei: "Ach die plek zit toch op je rug, daar zie je niks van". Maar ik ben er niet gerust op. Toen ik erover las in de krant, heb ik tegen m'n man gezegd: "Kom op we gaan naar die kan kerbus". Het had hun nog veel moeite gekost, want normaal hebben ze op zaterdagmorgen een training met hun jachthonden. Maar ze hebben het er graag voor over. Zeker wanneer manlief enige ogenblikken later opgelucht de bus verlaat: "Niks aan de hand hoor. Niks bijzonders aan die plek te zien". Met de twee honden, verlaat het echtpaar het Want veld, op zoek naar een eetgelegen heid. "We hebben nog een uur op de parkeermeter staan". Bruincultus De Haagse huidarts Van de Rhee, met de Leidse hoogleraar K. Wel vaart een van de coördinatoren van het team in de bus, is tevre den over dit initiatief van het IKW: "Het is een goedkope en makkelijke manier om een groot aantal mensen te bekijken. We controleren er honderd per uur. Huidkanker is een van de makke lijkst te constateren afwijkingen. Zelf het zeer kwaadaardige mela- noom is heel goed vast te stellen. En te genezen. Zeker 95 procent van de gevallen geneest voor spoedig". Iedere tiende bezoeker van de sproetenbus krijgt wat vragen te beantwoorden. Of dat verdachte plekje er al vanaf de geboorte zit, of het groter is geworden, of het jeukt en dergelijke. "Die gege vens hopen we in statistieken te kunnen onderbrengen. Om zo een beeld te krijgen van mogelij ke gevallen van huidkanker. Sinds de bruincultus is ontstaan, aan het eind van de jaren veertig, is het aantal gevallen van huid kanker in Nederland jaarlijks ver dubbeld". De bruincultus is, mede door alarmerende berichten over aan tasting van de beschermende ozonlaag, op zijn retour. "Geluk kig", verzucht Van de Rhee. "Vroeger was ik ook een behoor lijke zonaanbidder. Maar nu pas ik wel op. En zelfs in de dames bladen wordt nu gewaarschuwd voor teveel en onverantwoord Bezoekers aan de bus krijgen allemaal een folder mee met aan wijzingen om huidkanker te voor komen. Zonnebaden wordt niet verboden, maar wel wordt ten sterkste aangeraden voorzichtig te zijn. Vooral risicogroepen als mensen met rood haar en veel sproeten moeten oppassen. Niet op het heetst van de dag in de zon gaan zitten en vaak insmeren met anti-zonnebrandmiddelen met hoge beschermingsfactoren moe ten het ergste leed voorkomen. In de lucht cirkelt - smog of geen smog - een reclamevlieg tuigje dat zo'n middel aanprijst. En laat de sproetenbus nu door diezelfde firma gesponsored zijn. Prof. Welvaart: "Het gaat er niet om met deze sproetenbus de mensen van de huisarts weg te houden. Want vooropgesteld moet worden dat iemand met klachten eerst de huisarts raad pleegt. Maar vaak is de drempel te hoog, durft men voor zo'n plekje niet naar de huisarts te gaan. Hier blijkt dat mensen soms al jaren over zo'n plek lopen te tobben. En dan zijn ze vreselijk opgelucht als wij constateren dat er niets aan de hand is". Hij is zeker van plan dit initiatief, dat op de eerste dag al een succes blijkt te zijn, te doen herhalen. "Maar dan moet de regering vind ik iets doen. Nu heeft het IKW er voor gezorgd, samen met een sponsor. En wij doen dit in onze vrije tijd. Maar de regering moet nu eens inzien dat het voorkomen van ziekten als huidkanker veel- beter en goedkoper is dan ze te genezen. Bij een bevolkingson derzoek naar borstkanker valt nauwelijks te bepalen of je geval len vroeg opspoort. Bij huidkan ker is dat wèl het geval. Het effect is daarbij dus veel groter. Het IKW is dan ook bezig met een re gistratie van het aantal gevallen. Tot nu toe wordt er slechts met schattingen gewerkt". bureau staan geregistreerd, zijn 526 dan een jaar werkloos. Van de werk loze mannen hebben 528 alleen la ger onderwijs gehad en van de vrou wen 364. Het aantal werklozen per ge meente was op 1 juni als volgt: Ter Aar 103, Alphen 1620, Benthuizen 36, Hazerswoude 163, Koudekerk 67, Leimuiden 66, Nieuwkoop 161, Nieuwveen 37, Rijnsaterwoude 24, Woubrugge 59 en Zevenhoven 34. Het begon als een grapje tijdens een werkoverleg van de werkgroep huidtumoren van het Integraal Kankercentrum West: "Willen we huid kanker voorkomen, dan moeten we eigenlijk naar de plek toegaan waar veel huidkanker kan ontstaan, het strand". Nog geen drie maan den later staat de 'sproetenbus' vlakbij het Noordwijkse strand. In de bus specialisten van het Academisch Ziekenhuis Leiden, huidartsen en een begeleidingsploeg van het IKW. Buiten de bus een rij wachten de mensen. Een wat lacherig sfeertje, maar binnen wordt uiterst seri eus elk verdacht plekje onderzocht. Afgelopen zaterdagmiddag om vijf uur zijn 788 mensen door de gratis controle geweest. Vijftien personen kregen een briefje mee voor de huisarts. Omdat bij hen een verdacht plekje werd aangetroffen. De stroom bezoekers van de 'sproetenbus' komt in een prettig tempo op gang. Niemand hoeft lang te wachten en toch is het lekker druk. (foto Loek Zuyderduin) ALPHEN AAN DEN RIJN - Het aantal werklozen in het gewest Al phen is in mei drastisch vermin derd. Bij de mannen stonden bij het gewestèlijk arbeidsbureau op 1 juni 171 werkzoekenden minder inge schreven dan de maand ervoor en bij de vrouwen was dat aantal 135. In totaal zijn 2370 mensen werkloos. Daar staan 433 vacatures tegenover. De daling had vooral plaats in de kantorensector. Van de 601 perso nen die in april stonden ingeschre ven, waren er een maand later nog maar 528 over. Ondanks de daling is het aantal werklozen nog altijd meer dan een jaar geleden. Dat geldt met name voor vrouwen. Van de 2370 mensen die bij het arbeids- KATWIJK - Ruim 70 'bevers' hebben zater dagmiddag meegedaan aan de Bever-doe- dag in het Pan- bos in Katwijk. De bevers - kin deren van tus sen de 5 en 7 jaar - waren af komstig van de scoutinggroe pen Bostreno uit Noordwijker- hout, Derja uit Oegstgeest, Gemma uit Kat wijk en de Was- senaarse groep Willibrord. De kinderen kon den aan acht verschillende spelen in het Panbos mee doen. De Bever- doe-dag is een landelijk initia tief. (foto Dick Hogewoning) Prof. Welvaart en dokter Bergman gasten. NOORDWIJK - "Ik be schouw dit niet als de ope ning van het zomersei zoen, maar als een half- weg-moment. We hebben tenslotte al enkele maan den met schitterend weer achter de rug en dat is een goede zaak voor Noord wijkaldus burgemees ter J.M. Hoffmann zater dagmiddag op het Palace ■Plein in Noordwijk. Even daarvoor was de ope- ningsstunt enigszins mis lukt: de drie nara's land den niet op het plein, maar kwamen op hon derd meter afstand in de duinen terecht. De bezoekers van het evenement waren uitslui tend badgasten die van of naar het strand gingen. De meeste mensen lagen liever 'te bakken' op het strand, dan dat ze de standjes bezochten of het spelletje hints met Frank Kramer speelden. De meeste belangstelling was voor de Koninklijke Ma rechaussee, die in het ka der van het 175-jarig be staan met verschillende voertuigen naar de bad plaats was gekomen. Kin deren mochten op de mo toren zitten, in de auto's en de busjes kijken en op en in de twee pantservoer tuigen klimmen. Deze zwaarbewapende rups voertuigen zet de mare chaussee uitsluitend in wanneer er 'hard ingegre pen' moet worden zoals bij kapingen. Verwondingen Alphenaar groot raadsel ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 18-jarige Alphenaar heeft zaterdag- Behalve de marechaus- morgen een hersenschudding, se droeg ook Veilig Ver- schrammen op het hoofd en een keer Nederland, de red- dichtgeslagen oog opgelopen, zon- dingsbrigade, Foster Pa- der dat hij weet hoe daaraan is geko- rentsplan, de stichting men. Die opvallende aangifte deed Promotie Noordwijk en hij in de loop van zaterdag bij de po- Noordwijk Lokaal bij litie, die net als de Alphenaar voor aan de opening van het een raadsel staat. zomerseizoen in Noord- Met een vriend was de Alphenaar wijk. Het evenement werd zaterdagmorgen om kwart over drie muzikaal opgeluisterd op de fiets teruggekomen van een door enkele muziekvere- feest in Koudekerk. Bij de Albert nigingen en de dag werd Schweitzerbrug in Alphen namen besloten met een groots ze afscheid van elkaar. Vanaf dat vuurwerk. moment weet de Alphenaar zich (foto Dick Hogewoning) niets meer te herinneren. Bij de bus staat inmiddels een mijnheer met een groot aantal witte plekken op zijn arm. "Of het door de medicijnen komt, weet ik niet. Ik ben namelijk hartpatiënt en moet veel slikken. Daarom heb ik mijn kaart van de dokter mee genomen. Daar staat alles op". Wanneer hij na een uitvoerig on- derzoëk de bus verlaat, heeft hij een brief voor de huisarts in zijn hand. "Ja op mijn rug zit een ver dacht plekje. Ik ga meteen maan dag even laten kijken". Voor de verslaggeefster wordt het ook tijd om zich bij de rij wachtenden aan te sluiten. Die moedervlek op het schouderblad moet, als het zo gemakkelijk kan, ook maar eens aan een nader on derzoek worden onderworpen. Prof. Welvaart kijkt er, samen met een huidarts, aandachtig naar. "Niks aan de hand, hiermee word je honderd". Met deze geruststellende voor spelling in gedachten, verlaten we de sproetenbus waar de toe loop van bezoekers nog steeds ge staag is. Eén van de artsen, me vrouw Bergman, wordt afgelost. Echtgenoot komt haar mèt hond ophalen. Het is geen toeval dat 'Nop' een Dalmatiër is. "Sproeten zijn tenslotte mijn hobby", aldus dokter Bergman. De 'sproetenbus' staat komen de zaterdag op de boulevard in Katwijk, op 1 juli in Schevenin- gen en op 8 juli in Kijkduin. MAANDAG 19 JUNI Alphen voorlichtingsavond Streek- schbol over informatie-opleiding voor schoolverlaters, aanvang 20.00 uur in het kantoor Samson Bedrijfsinformatie. Katwijk strandloop over 2, 4 of 8 km. start om 19.30 uur bij strandpavil joen 't Centrum. Lisse avond-fietsvierdaagse. start 18.30 uur bij clubhuis RTV De Bol lenstreek. zomerbridge aanvang 19.45 i Witte Huis. informatie Gordoncursussen in het Centrum voor Kreatieve Kom- mumkatie. Essenburg. van 20.00 uitvoering van de musical 'De kleine Johannes*, aanvang 19.30 uur in het Christelijk Lyceum. Tol- Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma. Zwanenburg. in het raadhuis. optreden vrij theaterkoor in de Dorpskerk, aanvang 20.00 uur. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk, Zoeter- woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. balletuitvoering 'Midsummer- night', door Dance Company Lei den olv Marjolein Brièr, aanvang 20 15 uur in de Leidse Schouw burg. Lisse Valkenburg vergadering c Sport en Welzijn, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde. Veurseweg, om 14.00 WOENSDAG 21 JUNI Alphen rommelmarkt m buurthuis Wes terhaven, vanaf 14.00 uur. uitvoering van de musical 'De kleine Johannes', aanvang 19.30 uur in het Christelijk Lyceum, Tol straat. wachter, aanvang 10.00 uur bij de Soefitempel, Sportlaan. disco/bingoavond voor de jeugd van 12 tot 16 jaar, aanvang 20.00 uur in Zwanenburg. zomeravondzang mmv Chris telijk Gemend koor 'Song of Prai- Leiden informatiepunt pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel 121554. balletuitvoering 'Midsummer* night', door Dance Company Lei den olv Marjolein Briër, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp bridgen in het Bridgecentrum Leiderdorp, Bernhardstraat, aan vang 13.30 uur. zomerfeest voor kinderen van 4 tot 12 jaar. van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraadkaan. Lisse avond-fietsvierdaagse, start 18.30 uur bij clubhuis RTV De Bol lenstreek. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 Zoeterwoude mode- en stoffenshow, aan vang 14.30 en 20.00 uur in Don Bosco, Zuidbuurtseweg 58. DONDERDAG 22 JUNI Alphen uitvoering van de musical 'De kleine Johannes', aanvang 19.30 uur in het Christelijk Lyceum, Tol-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10