Arrestatiegolf Cliina blijft aanhouden Turkse minderheid in Bulgarije bestaat officieel niet Hongaarse ex-premier Nagy eervol ter aarde besteld En wie zorgt voor uw salaris als u met vakantie bent? Verkrachting in Pakistan vaak oogluikend toegestaan tempo-team uitzendbureau Soweto massaal herdacht ZATERDAG 17 JUNI 1989 PAGINA 5 Britse journalisten uitgewezen PEKING (AP) - De Chinese regering heeft gisteren haar campagne tegen de beweging voor meer democratie verder opgevoerd, terwijl de aanhoudingen van studentenleiders onverminderd doorgingen. Gisteren kregen ook twee Brit se journalisten te horen dat ze het land moeten verlaten. LAHORE (IPS) - De 19-jarige Ma- qsooda en haar 17-jarige zusje Kul- sum hebben besloten hun zaak tot voor de rechtbank uit te vechten, in tegenstelling tot veel andere Pakis taanse vrouwen die zijn verkracht. De rechtzaak heeft de aandacht van het hele land gevestigd op de onder schikking van Pakistaanse vrou- De zaak van de twee meisjes is ui terst bitter. De meisjes zouden be gin april trouwen met mannen die ze zelf hadden gekozen, al hadden hun ouders, Mohammad All en Iq- bal Bibi. het huwelijk voor de bui tenwereld formeel gearrangeerd. Hun noodlot werd het feit dat bei de bruidegoms afkomstig waren van een andere clan dan de 'Jilah", die het voor het zeggen heeft in hun dorp Macharwali, 30 kilometer van de provinciehoofdstad Lahore. Trouwen met leden van een andere clan vonden de dorpsoudsten in Macharwali onacceptabel en ze be- sloten het huwenjK te verninaeren door de meisjes te verkrachten. "Het is ironisch dat de dorpsoud sten bereid waren de meisjes te on teren om de eer van hun clan te red den", zegt Asma Jehangir, een be kende advocate en feministe die de twee meisjes vertegenwoordigt. "Het tragische is dat de dorpsbewo ners allemaal toekeken maar dat niemand ingreep". De dorpsoudsten mishandelden eerst moeder Iqbal en sleurden de beide meisjes vervolgens mee naar een huis aan de overkant van de straat. Op zoek naar hulp rende hun moeder wanhopig naar het nabij ge legen dorp Dariwa, waar de verloof de van de jongste dochter woont. Toen ze verscheen werd ze achterna gezeten door een groep Jilahs. Het ontbreken van getuigen en duidelijk zichtbare kneuzingen maakt het in Pakistan keer op keer moeilijk verkrachting te bewijzen. De meeste slachtoffers besparen zich dan ook de ellende van het in dienen van een aanklacht. Sociaal werkers en de media heb ben de geruchtmakende zaak uit Macharwali aangegrepen om deze praktijk te veranderen. Zij hopen dat de democratisch gekozen rege ring die sinds november vorig jaar het land bestuurt, open staat voor veranderingen. Terwijl verkrachting in de steden wordt beschouwd als een grove schending van de waardigheid van vrouwen, heerst op het platteland nog een heel andere, feodale, men taliteit. Daar is seksueel geweld een oude praktijk van landbezitters en hun familie. De ouders van de meis jes verzwijgen de gebeurtenissen meestal in ruil voor geld en andere giften. Tegen de tijd dat de meisjes trouwen krijgen ze een bruidschat van de landheer. Volgens de juriste Jehangir staat de regering voor de moeilijke taak een samenleving te hervormen die verkrachting oogluikend toestaat. Het is moeilijk het bewustzijn te veranderen en nog moeilijker om de verkeerde uitleg van religieuze wet ten te wijzigen, aldus de advocate van de twee meisjes. Pakistan's vrouwelijke premier, Benazir Bhut to, lijkt daaraan wel mee te willen werken, maar houdt tegelijkertijd juridische veranderingen op uit angst fundamentalistische isla mieten tegen zich in het harnas te jagen. Een regeringswoordvoerder zei dat enkele topleiders binnen de com munistische partij de contrarevolu tionaire opstand hadden gesteund en dat over hun lot binnenkort zal worden beslist. In antwoord op een vraag over de positie van partijlei der Zhao Ziyang, die naar verluidt uit zijn functie is gezet vanwege zijn relatief gematigd optreden tegen de studenten, zei Yuan Mu, een woord voerder voor de conservatieve pre mier Li Peng, dat bepaalde indivi duen in de Chinese leiding schuldig waren aan steun aan de contrarevo lutionaire onrust. "Maar hun zaak zal spoedig worden aangepakt en bekendgemaakt", verklaarde de of ficiële zegsman zonder Zhao bij De Chinese autoriteiten maakten gisteren bekend dat in het hele land nog eens bijna 100 arrestaties waren verricht. Onder de laatste arrestan ten bevond zich de 24-jarige Ma Shaofeng, een student aan de film academie in Peking en een leider van de onafhankelijke studenten- bond die de betogingen voor demo- 'Handelaren in drugs zonodig onthoofden'" WASHINGTON (Rtr) - De coor dinator van het anti-drugsbeleid van de Amerikaanse regering, William Bennett, heeft geen mo rele bezwaren tegen het ont hoofden van drugshandelaren. Dit heeft hij voor de Amerikaan se televisieomroep CNN gezegd. "Moreel heb ik daarmee geen enkel probleem", antwoordde Bennett op een vraag of hij de Saudiarabische aanpak van drugshandelaren zou steunen. "Volgens mij is een van onze grootste problemen het feit dat hetgeen we tegen de drugshan delaren doen in geen enkele pro portie staat tot de aard van de overtreding die zij hebben be gaan", voegde Bennett daaraan toe. Het hoofd van het Amerikaan se regeringsapparaat dat de strijd heeft aangebonden met de illegale drugshandel zei verder dat het idee om de handelaren in verdovende middelen te ont hoofden "aanvaardbaar" is, maar wettelijk moeilijk ligt. "Er liggen wat dit betreft ner gens morele problemen. En ge loof me, ik weet waarover ik spreek want ik heb jaren ethiek onderwezen. Wij zouden een constitutionele en wettelijke weg moeten vinden om drugs handelaren een straf te kunnen geven die in verhouding staat tot het misdrijf. Een afgrijselijk misdrijf'. Op vrije voeten In El Salvador is een leider van de grootste landelijke vakbond op vrije voeten gesteld nadat hij vier dagen eerder door de politie was ge arresteerd. Volgens een zegsman van de Nationale Unie van Sal vadoraanse Arbeiders was vak bondsleider Jose Tomas Mazariego opgepakt op verdenking van ban den met linkse guerrilla-organisa ties. Tijdens zijn hechtenis werd hij door de politie gemarteld; zijn li chaam werd met zuur bewerkt. cratische hervormingen organiseer de. Hij was de vierde arrestant op een lijsfvan 21 gezochte studenten leiders in China. Legerwoordvoerder Li Zhiyun erkende gisteren voor de eerste keer dat soldaten tijdens de nacht van 3 op 4 juni op de menigte scho ten die op het Tiananmen-plein in het centrum van Peking was verza meld. "Enkele soldaten richtten hun vuur op het plein", zei Li tij dens een persconferentie in de Gro te Hal van het Volk. Later sprak de legerzegsman zichzelf echter tegen. Hij zei toen dat in Peking geen sol daten op burgers hadden gescho- De Chinese regering had eerder gezegd dat enkele soldaten burgers hadden doodgeschoten toen ze op rukten naar het Plein van de Hemel se Vrede, maar dat op het plein zelf geen schoten waren afgevuurd en geen doden waren gevallen. Gisteren bevalen de autoriteiten twee Britse journalisten die met een tijdelijk visum in China verbleven, het land te verlaten. Zij gaven Ver non Mann en John Elphinstone van het Britse Independent Television Network (ITN) de opdracht binnen 24 uur hun biezen te pakken. De twee journalisten hadden de na sleep van de protesten in de stad Chengdu, in het midden van China, gefilmd. De Britse regering heeft gisteren besloten tot verlenging van de visa van Chinese burgers die vanwege de aanhoudende repressie in hun land niet naar huis willen terugke ren. Ze kunnen voorlopig zes maan den langer blijven. De maatregel zal daarna opnieuw worden bekeken. Er bevinden zich in Groot-Brittan- nië zo'n 6500 Chinezen, onder wie 3500 studenten. Een aantal Chinese diplomaten in Canada heeft politiek asiel aange vraagd zodat ze voorgoed in het land kunnen blijven. Een officiële woordvoerder in Ottawa wilde niet zeggen om hoeveel en welke diplo maten het gaat. Dit om hun familie in China en Canada te beschermen. Maar volgens berichten in de pers zouden het er zes tot negen zijn uit Ottawa en Vancouver. Soldaten Israel schieten drie Palestijnen dood JERUZALEM (AFP) - Bij geweld dadige schermutselingen in de door Israël bezette Gaza-strook heeft het Israëlische leger gisteren drie Pa lestijnen gedood en 40 gewond, al dus medische en Palestijnse bron nen. In het vluchtelingenkamp Rafah werd een Palestijn door sol daten neergeschoten, nadat jonge ren bij het verlaten van de moskee stenen naar een legerpatrouille had den gegooid. Bij zijn begrafenis bra ken wederom felle gevechten uit tussen Palestijnen en militairen, waarbij twee Palestijnen werden gedood en 31 gewond. In de stadsgevangenis van Gaza is gisteren een oproer uitgebroken toen Palestijnse bezoekers hun ge vangen vrienden en familieleden niet konden bezoeken. Soldaten traden op tegen de stenen gooiende menigte en verwondden een oude vrouw, aldus Palestijnse bronnen. De gevangenen zijn al zeker twee dagen in hongerstaking en weige ren elk bezoek uit protest tegen de slechte omstandigheden in de ge vangenis. Het leger heeft drie huizen vernie tigd van inwoners van Gaza, onder wie leden van de Islamitische Ver zetsbeweging. Deze organisatie zou betrokken zijn bij de moord op een Palestijnse informant. Poolse premier probeert moreel communisten te herstellen WARSCHAU (AFP/Rtr) - De Poolse premier Rakowski heeft getracht de communistische partij een hart on der de riem te steken voorafgaande aan de tweede verkiezingsronde die morgen wordt gehouden. Rakowski noemde in een rede tot partijleden, die gisteren werd gepubliceerd, d< overweldigende verkiezingsover winning die het onafhankelijke vakverbond Solidariteit twee we ken geleden behaalde een tijdelijke terugslag voor de communistische partij. Solidariteit zag haar doelen ai tij dens de eerste ronde van de algeme ne verkiezingen verwezenlijkt. Alle kandidaten werden gekozen op ne gen na; één zetel in de Sejm (lager huis) en acht in de Senaat. In de Se naat heeft Solidariteit aldus 92 van de honderd zetels. In het lagerhuis bezet het vakverbond al 160 van de 161 zetels. De overige 299 zetels van het 460 afgevaardigden tellende La gerhuis gaan naar de communisti sche partij en haar bondgenoten. "Deze slechte bui zal over gaan, dit mindere moment zal slechts een tijdelijke terugslag blijken", ver klaarde de Poolse premier tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Wro claw. Onder de Poolse kiezers be staat nog maar weinig belangstel ling voor de verkiezingen, mogelijk mede omdat Solidariteit de buit al binnen heeft. Als gevolg van de uitslag van de eerste ronde wordt zondag prak tisch alleen besloten over kandida ten van de regerende communisti sche partij, die bij de eerste ronde de vijftig procent niet haalden. "Ik sta naast hen die de moed niet ver liezen", trachtte Rakowski het mo reel van de partij te herstellen. De premier zei dat de partij de demo cratische hervormingen zal voort zetten en dat er geen alternatief is. Poolse politici en westerse diplo maten menen dat de 62-jarige Rakowski een gooi zal doen naar het partijleiderschap, wanneer hij eind juni moet aftreden bij de ope ning van het nieuwe parlement. De post van eerste secretaris zou kun nen vrijkomen als de huidige partij leider Jaruzelski door het parle ment tot president van Polen wordt gekozen. BUDAPEST (DPA/AFP) - Precies 31 jaar nadat hij wegens hoogver raad werd opgehangen is de Hon- Tot de opgraving van hun resten gaarse ex-premier Imre Nagy eervol maart hebben zij hier in een mass ter aarde besteld. Honderdduizen den Hongaren hebben in Budapest eer bewezen aan de leider van de Hongaarse opstand van 1956. Om half e graf gelegen. Naast de vijf kisten werd een zesde, lege kist bijgezet ter nagedachtenis aan de 300 mensen die na het neerslaan van de opstand gistermiddag luid- werden terechtgesteld. den de kerkklokken en loeiden de fabriekssirenes in het hele land. Daarop werd een minuut stilte in acht genomen. De herdenking werd integraal uitgezonden door de Hon gaarse radio en televisie. Ongeveer 1500 gasten en familie leden woonden de begrafenis van Nagy en vier naaste medewerkers ADVERTENTIE Uitwijzing De regering van Groot-Brittannie heeft gisteren drie Iraniërs, twee studenten en een zakenman, op dracht gegeven het land te verlaten. Dit heeft het Britse ministerie van binnenlandse meegedeeld. Londen wees in maart al 17 mensen uit Iran uit, enkele dagen nadat de onderlin ge betrekkingen met dat land waren verbroken als gevolg van het dood vonnis dat ayatollah Khomeini had uitgevaardigd tegen de Britse schrijver Salman Rüshdie. Getuigen Een verdediger van de voormalige Amerikaanse nationale veiligheids adviseur John Poindexter, die te recht staat in de zogenaamde Iran- Contra-affaire, heeft gezegd dat zijn cliënt president George Bush en oud-president Ronald Reagan als getuigen wil laten oproepen. Tij dens een hoorzitting voor de recht bank verklaarde verdediger Ri chard Beckler dat Poindexter "met deze individuen veel te maken heeft gehad in de periode waarin hij de in de aanklacht omschreven strafbare feiten zou hebben Als uitzendkracht hebt u recht op 24 doorbetaalde vakantiedagen per jaar; twéé dagen voor elke (volledig) gewerkte maand. Terwijl u de zon aanbidt, betaalt Tempo-Team uw salaris door. Prettige vakantie vast! P.S. Zoekt u trouwens werk? Elders in deze krant vindt u onze personeelsadvertentie. Daarvoor hadden meer dan 300.000 Hongaren uit binnen- en buitenland op het Heldenplein in Budapest afscheid genomen van de leiders van 1956. Delegaties van So lidariteit uit Polen en Charta 77 uit Tsjechoslowakije legden voor de lijkkisten kransen neer. Premier Miklós Nemeth stond met de hervormingsgezinde minis ter van staat Imre Poszgay bij de erewacht voor de kisten. Het parle ment was vertegenwoordigd door zijn president, Matyas Szüros. Gro te afwezigen waren de partij en haar secretaris-generaal, Karoly Grosz. Grosz zal mogelijk nog deze maand aftreden wegens de toene mende kritiek van de hervormings gezinde vleugel van de partij. Dit heeft een hoge Hongaarse partij functionaris gezegd. Grosz, die vo rig jaar Janos Kadar opvolgde als partijleider, is al maanden verwik keld in een machtsstrijd met de her vormingsgezinde vleugel die vindt dat hij de invoering van ingrijpende hervormingen in de weg staat. Waarnemers verwachten dat Grosz zijn functie zal neerleggen op een speciale partijconferentie die voor september op het programma staat. Maar volgens de zegsman willen de hervormers hem al vóór de zo mer aan de kant zetten om geen tijd verloren te laten gaan. De eerste ge legenheid die zij daarvoor krijgen is op de komende zitting van het Cen traal Comité, op 26 juni. Volgens de zegsman is Rezsö Nyers, de architect vai sche hervormingen in Hongarije in de jaren zestig, de meest waar schijnlijke kandidaat voor de opvol ging van Grosz. Grosz blies de eco nomische hervormingen na het ver trek van Kadar nieuw leven in, maar de afgelopen maanden kreeg hij steeds meer kritiek te verduren we gens het tegenhouden van drasti sche politieke hervormingen. Grosz gaf deze week in een toe spraak toe dat er een bittere strijd woedt in de partijleiding over de koers die de partij moet varen. De meningsverschillen draaien om de vraag hoe ver de hervormingen moeten gaan. De hervormingsge zinde vleugel onder leiding van Im re Pozsgay wil zo snel mogelijk een meerpartijenstelsel invoeren en van de communistische partij een soci aal-democratische partij naar West- europees voorbeeld maken. Grosz vindt dat de partij aan haar marxistische grondslag moet vast houden en wil pas midden jaren ne gentig vrije verkiezingen met meer partijen organiseren. Deelnemers aan de opstand in de DDR op 17 juni 1953 hebben Sovjet leider Gorbatsjov gisteren gevraagd om eerherstel voor diegenen die tij dens de mislukte arbeidersprotes ten zijn gevallen. "De Sovjetunie, Polen en Honga rije tonen dat echte perestrojka be gint met een verzoening na ernstige schending van de mensenrechten", aldus de verklaring van de vetera nen van de Oostduitse arbeidersop stand. De verklaring werd tijdens een persconferentie voorgelezen door Giinter Schmidt, die zelf deel nam aan de arbeidersopstand. "Wij vragen U uw invloed bij de DDR te gebruiken om de slachtoffers te re habiliteren en duidelijk en eerlijk de oorzaken van de opstand mee te delen", aldus de oproep. JOHANNESBURG (Rtr/DPA/UPI) - Zwarte Zuidafrikanen hebben gis teren massaal het bloedig neerge slagen scholierenprotest van 1976 in Soweto herdacht. Meer dan een miljoen zwarten bleven van hun werk weg, ofschoon de regering had geweigerd een vrije dag voor de her denking uit te roepen. De straten in de zwarte woonwij ken waren goeddeels uitgestorven. Veel winkels en bedrijven in de gro te steden bleven gesloten, en het in dustriële gebied rond Johannes burg was praktisch stilgelegd. Een aantal bedrijven had met de vak bonden afgesproken dat het loon zou worden doorbetaald. Bij de zwarte nederzetting Gugu- letu bij Kaapstad werd volgens de politie een automobilist neergesto ken toen hij voor een brandende barricade stopte. In andere neder zettingen. met name in de buurt van Durban, werden bussen met stenen bekogeld of m brand gestoken. Daarbij werden twee mensen ge wond geraakt, meldde de politie. Op 16 juni 1976 kwamen scholie ren in Soweto in verzet tegen het plan van de regering om het Afri kaans als voertaal in het onderwijs in te voeren. De onlusten verspreid den zich snel over het hele land en hielden 15 maanden aan. Volgens officiële cijfers schoot de politie 575 mensen dood, voor het merendeel kinderen. BUDAPEST - Het leek allemaal zo mooi, vorig jaar februari bij de 'Bal kanconferentie' in Belgrado. Glun derend ondertekenden de Turkse minister van buitenlandse zaken Yilmaz en zijn Bulgaarse collega Mladenov het Gemeenschappelijke Protocol. Nu is er, zei Yilmaz tevre den, een basis om de problemen tussen onze beide landen op te los- door Hans Geleijnse Niets bleek minder waar. De geza menlijke commissie die zich met 'humanitaire vraagstukken' zou be zighouden, verzandde al snel in pro cedureel gekissebis of tot die vraag stukken ook de culturele rechten van nationale minderheden moes ten worden gerekend. De Bulgaren vonden van niet: er zouden alleen maar wat gevallen van familieher eniging op de agenda moeten wor den gezet. Het begrip 'familiehereniging' wordt door de Bulgaarse autoritei ten nu wel heel breed uitgelegd. Te gen de 20.000 etnische Turken, in meerderheid islamieten, werden ge dwongen huis en haard in Bulgarije te verlaten. Velen moesten hun be zittingen achterlaten. In haastig door de Turkse Rode Halve Maan opgezette tentenkampen in de buurt van de Turkse grensplaats Kapikule wachten zij gelaten af wat de toekomst hen zal brengen. Ongetwijfeld zijn er onder hen met al in Turkije wonende familie leden. Want de Bulgaren hebben een kwalijke traditie hoog te hou den. sinds het einde van de Turks- Russischfe oorlog en het uitroepen van het koninkrijk Bulgarije in 1885 is de Turkse minderheid in Bulga rije systematisch vervolgd. Bijna één miljoen etnische Turken zijn in ruim een eeuw naar Turkije ge vlucht dan wel gedwongen Bulga rije te verlaten. Een verklaring voor de 'Turken- haat' is dat de Bulgaren een half millennium het juk van het Otto maanse Rijk hebben gevoeld (en daarvan in 1878 door de Russen werden bevrijd). De Bulgaren wa ren die vijfhonderd jaar een minder heid in het Grootturkse Rijk, maar hadden in elk geval het voordeel dat ze hun taal, naam en godsdienst mochten behouden. Dat recht is de Turkse minder heid (geschat op bijna één miljoen mensen) na 1885 maar mondjes maat gegund. Met het uitroepen van de Bulgaarse Volksrepubliek in 1946 begonnen de moeilijkheden de Turken pas echt goed. Het - Todor Zjivkov. orthodoxe marxisme-leninisme maakte nationaliteit volkomen on dergeschikt aan socialistische uni formiteit. In 1952 werd het islamitisch reli gieus onderwijs afgeschaft, gevolgd door het onderwijs in de Turkse taal. Zes jaar later werden alle Turk se scholen gesloten en vanaf 1972 was het in heel Bulgarije niet meer mogelijk Turks te leren. De climax van deze campagne kwam in de winter van 1984, toen het begrip 'minderheid' eenvoudigweg werd geschrapt. De achterliggende 'theorie' was dat in Bulgarije alleen Bulgaren wo nen. Tegen alle historisch-weten- schappelijk onderzoek in werd ver klaard dat zich de afgelopen vijf eeuwen nooit vreemdelingen op Bulgaars grondgebied hadden ge vestigd. De Turkse minderheid werd eenvoudigweg bestempeld tot nazaten van Bulgaren die onder het Ottomaanse Rijk tot de islam waren gedwongen. De Turken werden tij dens deze campagne geprest hun is lamitische namen te veranderen in Bulgaarse. Moskeeën werden geslo ten of eenvoudigweg met de grond gelijkgemaakt. Het verzet bleef niet uit. De gebie den in Noord- en Zuidoost-Bulga- rije waar de etnische Turken wo nen, werden hermetisch van de bui tenwereld afgesloten. Maar rap portage van ooggetuigen, onder meer vermeld in een speciaal rap port van Amnesty International in 1986, geeft schattingen van 'honder den, misschien wel duizenden do den'. De Bulgaarse autoriteiten ont kennen elke vorm van gedwongen assimilatie of geweld tegen 'bevol kingsgroepen'. Een hoge partijfunc tionaris riep in maart 1985 opgeto gen dat de campagne tot 'vrijwillige verandering' een doorslaand historische daad. We verwelkomen onze Bulgaarse broe ders en zusters wier buitenlandse namen het nationale bewustzijn de cennia lang hebben ondermijnd", zei hij. Uiteraard werd geen woord vuil gemaakt aan de betekenis die voornamen voor gelovige isla mieten hebben. Ze zijn immers alle vernoemd naar de 99 namen van Al lah, of naar Mohammed en andere profeten. In de naoorlogse jaren hebben Turkse en Bulgaarse regeringen voortdurend met elkaar overhoop gelegen over de mogelijkheden voor de Turkse minderheid voor fa miliehereniging en tijdelijke of per manente vestiging in Turkije. Van 1968 tot 1978 waren de Bulgaren soepel: meer dan 130.000 etnische Turken mochten toen het land ver laten. Daarna gingen de grenzen hermetisch dicht. Eind mei kondigde Zjivkov, de partijleider met de langste staat van dienst in Oosteuropa, de huidige vluchtelingengolf al aan. Nadat van Turkse zijde was verklaard dat Ank ara tot opvang bereid was van isla mitische Turken (in meerderheid soennieten), daagde Zjivkov de Turkse autoriteiten uit 'de grenzen te openen'. De Turkse verklaring kwam na dat vanuit Bulgarije begin mei op nieuw verzet van de Turkse minder heid was gemeld. Zjivkov bevestig de dat in zijn radio- en televisietoe spraak eind mei. De vraag is nu of de Bulgaren bereid zijn in te gaan op de uitnodiging van de Turkse president Evren tot overleg, of zich van internationale protesten niets aantrekken en het probleem van een officieel niet-bestaande minder heid op beproefd Bulgaarse wijze oplossen. Het eerste is het meest waar schijnlijk. Bulgarije is voor zijn han delsverkeer met landen in het Mid den-Oosten voor een flink deel af- hankelyk van de transit-routes door Turkije. Bovendien speelt dat de Conferentie van Islamitische Lan den in 1986 al een door Turkije inge diende resolutie over de Turkse minderheid in Bulgarije onder steunde. Sofia zet dus de relaties met een aantal goede handelspart ners op het spel. Bovendien moet het Zjivkov-be- wind terdege op zijn internationale prestige letten om westerse bijdra gen aan de uiterst moeizaam verlo pende economische herstructure ring niet in gevaar te brengen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5