Revolutie wordt minutieus herkauwd De tennisarm EEKUUR De Fransen trekken deze zomer alle registers oven door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 17 JUNI 1989 EXTRA PAGINA 35 De gloednieuwe Opéra de la Bastille zal vanwege financiële tegenvallers nauwelijks betrokken kunnen worden in de Bicentinaire-feesten. levensverhaal van Jean Chouan. De lei der en inspirator van het verzet in de Vendée. Toch zijn de festiviteiten in verband met de Bicentenaire over het algemeen nau welijks grimmig te noemen. De meeste activiteiten zijn eerder ludiek, of specta culair. Leuk voor toeristen en dagjes fransen. Zo rijdt er van 15 mei tot 14 juli door heel Frankrijk een Bicentenaire- trein. Dat is een rijdende tentoonstelling van 27 wagons, die ongeveer 86 steden aandoet. Natuurlijk is er ook een revolu tieboot. Deze vaart al sinds februari en tot oktober over de Franse binnenwate ren. De bemanning verzorgt dagelijks muzikale theateruitvoeringen op het schip. In juli trekken afgevaardigden uit Marseille in originele kostuums te paard naar Versailles. Dit Bicentenaire-promo- tieteam hoopt vóór 1 augustus ook de hoofdstad nog even aan te doen. Filmcaravan Voor Filmliefhebbers trekt er een film- karavaan kriskras door Frankrijk. Tij dens dit rondreizende festival worden vijftien Films over de revolutie vertoond. Er .hoort bovendien een tentoonstelling met Filmposters en foto's bij. In Rouen vindt een van de 'grands moments' van het jaar plaats. Daar liggen van 9 tot 16 ju li in de havens de Voiles de la Liberté, grote, tweehonderd jaar oude zeilsche pen, die uit de hele wereld afkomstig zijn. De vloot zal tot Le Havre de Seine afvaren. Bijna net zo spectaculair wordt Fratemité 89 in Gouin (Moselle). Tussen 26 juli en 6 augustus zullen daar dagelijks 789 heteluchtballonnen de lucht in gaan. Het schijnt dat de Fransen hiermee een absoluut record vestigen. 'Look-2000' Toch gebeurt het merendeel, net zoals 200 jaar geleden, in Parijs. De stad is er bijna klaar voor. In de afgelopen jaren is er met het oog op dit belangrijke jubile umjaar hard aan gewerkt om de stad een "look 2000" te geven. Mitterrand heeft niet voor niets de bijnaam Mitter-an- chamon gekregen. Giscard d'Estaing had overigens al het voorbeeld gegeven. Hij was namelijk de geestelijke vader van het huidige Musée d'Orsay (het oude station dat zo indrukwekkend is omge bouwd tot museum voor de negentiende eeuw) en van het Institut du Monde Ara- be, een cultureel centrum dat een brug moet slaan tussen de Westerse en de Ara bische wereld. Het instituut ligt aan Seine, ter hoogte van het lie St.-Louis. Vooral de gevels zijn een bezienswaardigheid: de vensters zijn afgeschermd met zilverkleurige la mellen, die afhankelijk van de lichtval open- of dichtschuiven. Giscard d'E staing was bovendien verantwoordelijk voor de wedergeboorte van de wijk les Halles, toen nog de krater van Parijs. On der zijn bewind werd een begin gemaakt met de bouw van een weelderig winkel- De moderne glazen piramide op de binnenplaats van het klassieke Lou vre bleek een schot in de roos: de bezoekers stromen toe. complex dat inmiddels is uitgegroeid tot het domein voor de gegoede burgerij, de z.g. beaubourgeois van Parijs. Maar hoe mooi de culturele erfenis van d'Estaing ook is, Mitterrand is nog een stapje verder gegaan. Tijdens zijn regeer periode zijn maar liefst vier mega-projec- ten bedacht en uitgevoerd. Eerste in die rij is het Pare de la Villette, het 30.000 hectare grote Cité des Sciences, bij het Canal St.-Martin. Nog maar vijfjaar gele den stonden hier de resten van de negen tiende eeuwse slachthuizen. Een trooste loos gezicht. De wijk is nu echter omge toverd tot een indrukwekkend en speels museumpark. Het is een gigantisch we tenschapsmuseum!, waar allerlei geavan ceerde technieken op originele wijze worden gedemonstreerd. Er staat een magische toverbal, de Géode. Dat is een soort Filmtheater met een halfronde bio scoopzaal; de bezoeker wordt er als het ware opgeslokt door film en geluid. Even verderop kunnen kinderen in het Inven- torium zelf experimenten doen. Er is een filmclub, een Planetarium en in het hoofdgebouw zijn steeds wisselende ten toonstellingen over bijvoorbeeld geauto matiseerd beeldhouwwerk, licht, of menselijk bloed. Piramide Een ander prestige-object van Mitter rand is de glazen piramide op de binnen plaats van het Louvre. Voor velen was het wel even slikken, zo'n hypermodern 'gedrocht' bij het zo klassieke Louvre. Maar de tijd heeft bewezen dat het ont werp van de Chinees-Amerikaanse ar chitect Pei juist een schot in de roos was. Sinds de opening van de piramide in fe bruari 1989 is het bezoekersaantal bij het Louvre verdubbeld. Het ziet er (nog) niet naar uit dat ook de Opéra de la Bastille zo'n financieel suc ces gaat worden. Dit derde grote project van Mitterrand had eigenlijk dit jaar vol tooid moeten zijn. Maar het heeft alle maal wat tegen gezeten. Hoofdschuldige, in het drama van de Bastille is Daniël Ba- renboim. Hij heeft er als directeur van de Bastille voor gezorgd dat de bouwkosten volledig uit de hand zijn gelopen. Baren- boim is nu weg, maar het geld ook. De Opéra dreigt heel wat minder prestigieus te worden, want de autoriteiten hebben besloten het gebouw van zo veel moge lijk overbodige franje te ontdoen. Dit ui teraard tot woede van de architect, Char les Ott. Hoe het ook zij, de Opéra de la Bastille zal nauwelijks betrokken kun nen worden bij de Bicentenairefeesten. De grote zaal zal waarschijnlijk wel vol gens plan op 13 juli officieel worden in gewijd met een concert. Maar daarna gaan de deuren weer snel dicht voor het publiek. En dat had Mitterrand zich heel anders voorgesteld. Wel naar wens verliep de bouw van de Grande Arche de la Révolution in la Dé- fense, het laatste pronkstuk van de presi dent. Dat 120 meter hoge gebouw in de nieuwbouwwijk ten westen van Parijs zal op 26 augustus officieel worden ge opend. Het pand is onder meer bestemd voor de Internationale Stichting van de Mensenrechten. Tot januari 1990 zal er in het gebouw een expositie te zien zijn over de Parijse opstanden in 1789. Men moet zich de Grande Arche voor stellen als twee triomfbogen van glas, die dwars op elkaar staan. Een soort uitge holde kubus dus. De boog moet de idea len van de revolutie symboliseren. Daar om zal het gebouw bij de opening in het teken staan van de Verklaring van de Rechten van de Mens (die vond plaats op 26 augustus 1789). Er zal die dag een gro te mensenrechten-manifestatie plaats vinden die 's avonds wordt afgesloten met een popconcert waarvan 400 arties ten meewerken. Zwaartepunt De inwijding van de Opéra de la Bastille en het feest bij de Grande Arche zijn nog maar twee van de vele festiviteiten die deze zomer in Parijs worden gehouden. Uiteraard ligt het zwaartepunt van de viering van de Bicentenaire op en rond 14 juli. Er is op de dertiende een non-stop klassiek concert op de Place de la Bastil le. Het traditionele militaire défilé op de veertiende wordt dit jaar bijgewoond door allerlei staatshoofden. 'Toevallig' valt de nationale feestdag dit jaar samen met een topconferentie van de zeven rijkste landen in Parijs. Het défilé wordt 's avonds gevolgd door een immense op tocht met als thema de Marseillaise. En op de avond van de vijftiende juli wordt een revolutionair vuurwerk afgestoken. Ook belangrijk zijn 25 en 26 augustus. Op die dagen wordt de verklaring van de mensenrechten herdacht. Op de 25ste trekt er een carnavalsoptocht van 4000 mensen uit 15 landen over de Champs- Elysées. De dag erna gaat de koorddan ser Philippe Petit proberen om over een schuin, 110 meter lang koord vanaf het Trocadéro naar de eerste verdieping 57 meter hoog van de Eiffeltoren te lo pen. Als hij hierin slaagt zal hij bij aan komst een uitgave van de Verklaring van de Rechten van de Mens en van de Bur ger aan burgemeester Chirac overhandi gen. Veel Fransen zullen ongetwijfeld op zien tegen alle drukte deze zomer. Want ook buiten de grote feestdagen om kry- gen musea, theaters, kunstsalons, con certen en straatfeesten de kleuren van de revolutie. Trouwens, niet alleen de cultu rele sector profiteert van de Bicentenai re. Ook de middenstanders hebben het jubileum aangegrepen om oude produk- ten weer wat nieuw elan te geven. Etala ges hangen vol met vlaggetjes, overal lig gen petjes, schriften, pennen, kaarten en t-shirts met het Bicentenaire-logo erop. Verzamelaars kunnen hun lol op. Er is Tricolore-zeep, een parfum met de naam en de geur van Marianne, Bicentenaire- Champagne van Canard-Duchêne, een Revolutie-pop en de musicus Eric Lippmann heeft een Bicentenaire-lied gecomponeerd. Ook de media genieten. Ze helpen alle maal mee om de Bicentenaire-koorts langzaam op te voeren. Al maanden is het feest een hot item in alle mogelijke kranten en tijdschriften, op radio en tele visie. Nu is het wachten op de Grote Da gen. En feesten zullen ze in Frankrijk. Bij het Frans Nationaal Verkeersbureau, Prin ce en fete" verkrijgbaar. Hierin staat het Bicente- naire-teestprogramma voor heel Frankrijk. Wie al leen Parijs aandoet kan de gids "I Frankrijk viert dit jaar feest. Op 14 juli is het tweehonderd jaar geleden dat in Parijs de revolutie uitbrak. Vooral in de zomermaanden juli en augustus trekken de Fransen alle registers open. Tentoonstellingen, concerten, straatfeesten, openluchtspektakels, alles staat in het teken van de z.g Bicentenaire. Toch is er van een ongedwongen feeststemming nog niet zo veel te merken. Angélique van der Horst Niet iedereen is namelijk zo blij met het jubileumfeest. Historici zitten elkaar nog steeds flink in de haren over de vraag of de gebeurtenissen in 1789 en de jaren daarna wel een feestje waard zijn. Pierre Chaunu, professor aan de Sorbonne, vindt het bijvoorbeeld ongepast om de revolutie feestelijk té herdenken. Het jaar 1789 was volgens Chaunu het begin van een lange periode van chaos en ellen de in Frankrijk. De balans van de revolu tie was "uiteindelijk negatief'. Chaunu doelt hierbij vooral op het schrikbewind (la Terreur) van Robespierre tussen 1793 en 1794. Deze republikein pur sang liet vermeende tegenstanders zonder par don en zonder proces onthoofden. Tij dens de laatste 45 dagen van zijn bewind stierven maar liefst 1285 burgers in Pa rijs onder de guillotine. Uitgesproken voorstanders van de herdenking zijn voornamelijk in linkse kringen te vinden. Zo heeft Regis De- bray, de voormalige adviseur van Mitter rand, onlangs in het weekblad de Nouvel Öbservateur gezegd: "Een land moet de belangrijkste momenten in zijn geschie denis herdenken. Alleen dieren herden ken niets. Frankrijk is niet in 1789 ont staan, dat weet iedereen wel. Maar in dat jaar is wel de basis gelegd voor de huidi ge Franse Republiek". Vloek Het getob over de vraag wat er eigenlijk precies gevierd wordt, heeft er voor ge zorgd dat veel Fransen nog niet echt in de stemming zijn voor de Bicentenaire. Daar komt nog bij dat de voorbereiding van alle festiviteiten nogal stroef is verlo pen. In 1986 stelde Mitterrand een feest commissie aan, de Mission de la Commé- moration du Bicentenaire de la Révolu tion Frangaise. Vanaf het begin waren er echter strub belingen. In 1988 zouden eerst nog de presidentsverkiezingen worden gehou- den. Het leek verstandiger daarvan eerst de uitslag af te wachten. Mitterrand noch Chirac hadden er zin in een prestigieus feest op poten te zetten als ze er zelf mis schien niet eens het stralende middel punt van zouden zijn. De eerste voorzitter van de Mission, Michel Baroin, moest het dan ook doen met het krappe budget van 110 miljoen francs. Een onmogelijke opgave. Na een jaar, op 2 februari 1987, kwam Baroin met de eerste resultaten van zijn geploe ter: het logo, een korenaar met erboven 1789 en eronder 1989. Enkele dagen later kwam Baroin om bij een vliegtuigonge luk. Zijn opvolger heette Edgar Faure. Deze kon zich niet zo vinden in het werk van Baroin en liet een nieuw logo ont werpen. Dat is het definitieve geworden: drie blauw-wit-rode vogels. Symbool van Frankrijk en van de begrippen Vrij heid, Gelijkheid en Broederschap. Er leek echter een vloek te rusten op het ambt van voorzitter van de Mission, want ook Faure mocht zijn werk niet af maken. Hij overleed begin 1988. Zijn op volger was de historicus Jean-Noël Jean- neney. Inmiddels was Mitterrand herko zen tot president. Het budget voor de fes tiviteiten werd verdriedubbeld tot 325 miljoen francs. Jeanneney dunde de in middels flink uitgedijde Mission uit tot een klein, efficiënt bedrijf van een paar man en ging aan de slag. In oktober 1988 kwam hij met een eerste programma. Strubbelingen De omvang van het feestprogramma heeft bepaald niet geleden onder de scepsis van de Fransen en ónder de strubbelingen bij de voorbereidingen van het feest. De Mission kon maar liefst kiezen uit 4000 voorstellen voor activitei ten. Ongeveer 500 zijn er goedgekeurd. Vooral in de zomermaanden juli en au gustus staat er heel wat te gebeuren. Toeristen zullen er rekening mee moe ten houden dat alles dan overgoten wordt met een (soms wat ranzige) revolu tionaire saus. In elke stad, in elk gehucht zal wel een tentoonstelling te vinden zijn over de lokale geschiedenis. Want hoe stoffig de archieven na tweehonderd jaar ook zijn, alles wat met de revolutie te ma ken heeft, is per definitie weer actueel. De roemruchte verhalen over soms lang vergeten helden van de revolutie. De honger, de onrust. Het dagelijks leven op het platteland en in de steden. Alles wordt nauwkeurig en gretig herkauwd. Dit gebeurt natuurlijk niet alleen in de musea, maar ook in het theater. Zelfs het traditionele festival van Avignon (van 12 juli tot 3 augustus) staat dit jaar deels in het teken van de Bicentenaire. Boven dien hebben bijna alle klank- en lichtspe len deze zomer de revolutie als onder werp. Dit geldt onder meer voor Lille, Meaux, Reims, Rennes, Riom, Marseille en Lassay-le-Chateau. Ook het meest spectaculaire openluchtspektakel van Frankrijk, dat in le Puy-du-Fou (Vendée, ,ten zuiden van de Westelijke Loire), han delt voor een groot deel over de revolu tie. Dit ondanks het feit dat organisator Philippe Villiers een uitgesproken te genstander is van de Bicentenaire-fees- ten. De cinemascene in le Puy-du-Fou zal daarom wel een anti-revolutionair karak ter krijgen. Helemaal onbegrijpelijk is dat niet. In de Vendée zijn ongeveer 150.000 streng katholieke royalisten in de beginjaren van de revolutie op bar baarse wijze uitgemoord. Wat de Ven- déens nu nog steekt is het feit dat de Franse regering nooit officieel heeft tóe- gegeven dat dit brute, politieke moorden waren. Ook het openluchtspel in Lassay- le-Chateau (Mayenne, ten westen van Pa rijs, van half juli tot half augustus) is sterk anti-revolutionair. Het vertelt het Elke tak van sport heeft z'n eigen blessu res. Doordat vaak dezelfde beweging steeds weer opnieuw wordt uitgevoerd is er een grote kans op overbelasting van de spieren. De daaruit voortvloeiende bles sures worden dan ook vaak naar die sport genoemd: de springers-knie, wer pers-arm, golfers-elleboog en de tennis arm. Over de laatste twee gaat deze ru briek. Spieren moeten beweging veroorzaken en lopen daartoe altijd van het ene bot naar het andere. Meestal is er als verbin ding tussen spier en bot een pees, die ste vig in het bot verankerd is. Omdat door de spieren vaak grote krachten worden ontwikkeld, moeten die pezen zeer 'trek vast' zijn. Ze bestaan uit grote hoeveel heden kleine vezels die op een speciale manier in bundels gerangschikt zijn. Als echter een pees wat al te vaak aan grote belastingen wordt blootgesteld kan hij toch geleidelijkaan beschadigd ra ken. Dan gaat de normale structuur van de pees verloren, onder meer door scheu ren van de vezels. Als reactie ontstaat een soort ontsteking die vooral gepaard gaat met pijn, maar vaak ook met zwelling, roodheid en warmte - een 'peesontste king'. Zo'n peesontsteking kan bijvoor beeld ontstaan in de achillespees bij atle ten, of in de kniepees bij springers. Bij tennis zijn het de spieren van de on derarm die overbelast raken; dat kan overigens ook gebeuren bij bijvoorbeeld squash, tafeltennis, breien en ander werk met steeds dezelfde bewegingen. Het gaat dan om de spieren die de pols strekken (de handrug omhoog brengen). Deze lo pen van de handrug totaan de elleboog en eindigen daar aan de knobbel die aan de buitenkant naast de punt van de elle boog zit. Aan de andere kant van de elleboog- punt zit ook een knobbel. Hier hechten de polsbuigende spieren aan, en deze kun nen overbelast raken bij bijvoorbeeld golfen: de 'golfer's-elbow', zoals de Engel sen het noemen. Overigens kan een rechtshandige golfer links een tennisarm krijgen, en krijgen toptennissers eerder een golfers-elleboog dan een tennisarm. De tennisarm is namelijk vooral een beginnerskwaal. Door onvoldoende war- ming-up en te snelle opbouw van de trai ning kunnen de ongetrainde spieren overbelast raken, en verder speelt een verkeerde techniek - slaan vanuit de pols, te hard slaan - een rol. Ook kan het racket de oorzaak zijn: te stugge bespanning, een te kleine of juist te grote greep waar door het racket krampachtig moet wor den vastgehouden. De klachten ontstaan vaak sluipend, ze zijn er bijvoorbeeld eerst alleen in het be gin en verdwijnen weer, om later steeds langer en ten slotte constant aanwezig te zijn. Soms ontstaat direct heftige pijn door een eenmalige zware belasting. Zoals gezegd wordt de pijn veroorzaakt door een soort ontsteking bij de aanhech ting van de onderarmspieren aan de elle boog, vooral als daarop wordt gedrukt. Soms is er meer pijn verderop in de pees of in de spier zelf: er zijn verschillende soorten tennisarmen. De pijn treedt verder uiteraard op bij aanspannen van de spieren, en de kracht lijkt verminderd. Dat is voelbaar als men bovenhands iets probeert op te pakken (of bij het oppakken van een glas), terwijl het onderhands wel gaat. Bij de golfers elleboog is dat net andersom. De pijn kan van de elleboog uitstralen naar onder- of bovenarm. In lichte gevallen kan men de kwaal eerst wel zelf behandelen. Om te beginnen kan men de arm rust geven, zoveel dat er net geen pijn optreedt. De spieren moeten echter niet volledig in onbruik raken, dan raken ze later weer sneller overbe last. De klachten zijn verder vaak te ver minderen door het dragen van een spe ciaal tennisarm-bandje om de onderarm. Dat neemt de spanning van de spieren af, zodat minder hard aan de pees wordt ge trokken. Dat bandje moet eerst de hele dag, later alleen bij belastende bezighe den worden gedragen. De bandjes zijn wel duur. Ook kan men zichzelf bij pijn behande len door de pijnlijke plek te koelen met ijs (een zak met ijsklontjes, of een 'cool- pack', met een doek eronder) een paar keer per dag, tien tot vijftien minuten. Dat vermindert de pijn en verbetert de doorbloeding. Na een paar dagen is warmte ook goed voor de genezing. Men kan de spier zelf masseren, om de span ning te verminderen, en het is belangrijk de spieren te rekken, want langere spie ren zijn ook minder gespannen. Dat rek ken doe je door de gestrekte afhangende arm naar binnen te draaien en dan met behulp van de andere hand de hand en vingers naar buiten en boven te trekken. De rek moet voelbaar maar net niet pijn lijk zijn, enkele seconden worden volge houden, en een paar keer per dag worden herhaald. Ergere gevallen komen in aanmerking voor fysiotherapie. Daar gebeurt in feite hetzelfde: de spieren worden gemasseerd, met apparaten wordt de doorbloeding bevorderd, er wordt geoefend om de kracht van de spier te verbeteren en hem te rekken. Verder zal er zogeheten 'diepe frictie' worden uitgevoerd, waarbij ste vig over de pijnlijke plaats worden ge wreven met een speciale techniek; dat be vordert de genezing en werkt pijnstil lend. Als fysiotherapie onvoldoende helpt kan de dokter besluiten een injectie te ge ven; soms gebeurt dat overigens al veel eerder. Dan wordt een pijnstillend mid del in de pijnlijke plaats gespoten, soms gemengd met een middel dat de ontste king remt. Dat werkt uiteraard hoofdza kelijk pijnstillend (al kan de pijn soms tijdelijk toenemen), en neemt de oorzaak van de problemen niet weg. In volkomen hopeloze gevallen kan ten slotte worden besloten tot een operatie waarbij de chirurg het beschadigde pees weefsel verwijdert. Om verergeren en te rugkomen van de klachten te voorkomen is het dan nog nodig om de oorzaken weg te nemen door een kritische blik te (laten) werpen op de techniek, aandacht te beste den aan het geleidelijk opvoeren van de training, een goede warming-up en rek ken van de spieren. Verder door te zorgen voor een racket dat niet te strak bespan nen is, bij voorkeur met darm, en met een perfecte greep. En door te spelen met het onderarm-bandje. Met een goede aanpak is de tennisarm een kwaal die zonder problemen geneest; de kwaal is echter ook te voorkomen door met beleid aan de sport te beginnen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 35